بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

۱۴۰۰/۲۱/۰۲

6 نظر

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی ۲۰۲۱)

بازارهای جهانی سهام (۲۰۲۱/۰۵/۰۹)

نوسان‌های هفته گذشته در بازارهای جهانی سهام مثبت بودند. هفته گذشته آمارهای اشتغال آمریکا نتایج نسبتا خوبی نداشت. اما در مقایسه با گذشته به وضوح می‌توان بهبود اوضاع را دید. این امر می‌تواند در چشم‌انداز مثبت افزایش تولید داخلی آمریکا نکته مهمی باشد. 

از سوی دیگر افزایش شاخص دلار و نرخ بازدهی اوراق، از سوی بانک فدرال رزرو حمایت نشد. هفته قبل اشاره کردیم که افزایش نرخ بازدهی بیشتر مربوط به تسویه قراردادهای آتی آخر ماه میلادی است. به همین دلیل شاهد افت دلار و همچنین نرخ بازدهی اوراق بودیم. این امر نیز به ما نشان می‌دهد که بانک فدرال فعلا قادر به کنترل تورم در شرایط فعلی است. لذا تا زمانی که رشد تورم سریع اتفاق نیوفد، می‌توان به ادامه صعود بازار سهام امیدوار بود.

درصد تغییرات ماهانه

درصد تغییرات هفتگی

مقدار واحد

شاخص

۲.۶۷%+

۲.۶۷%+

۳۴۷۷۷.۸

Dow Jones

۱.۰۲%-

۱.۰۲%-

۱۳۷۱۹.۶۳

Nasdaq

۱.۰۸%+

۱.۰۸%+

۴۲۳۴.۲

S&P 500

به این ترتیب ترتیب شاخص Dow Jones با رشد ۲.۶۷%+ درصدی همراه بود. شاخص Nasdaq افت ۱.۰۲%- درصدی را تجربه کرد. شاخص S&P500 نیز نسبت به هفته گذشته تغییر ۱.۰۸%+ درصدی داشت.

آمارها نشان می‌دهد که تاکنون بیش از نیمی از جمعیت کشور آمریکا در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده‌اند. حمایت‌های دولت و سیاست‌های بانک فدرال رزرو نیز هم‌راستا با حمایت از تولیدات داخلی است. قطعا این حمایت‌ها باعث ایجاد بدهی‌های بزرگی برای دولت آمریکا خواهد شد. اما در نگاهی کلی، مجموع این عوامل می‌تواند با رشد اقتصادی و افزایش سرانه درآمد ایالات متحده تا حد زیادی جبران شود. به این ترتیب می‌توان با احتمال بیشتری امیدوار به اتخاذ سیاست کاهش قدرت دلار از سوی بانک فدرال باشیم.

بازارهای جهانی طلا(۲۰۲۱/۰۵/۰۹)

طبق انتظارات هفته قبل طلا توانست با عبور از محدوده مقاومتی ۱۸۰۰ دلار خود را به سقف کانال اصلاحی برساند. در روز پنجشنبه قیمت طلا جهش مثبت خوبی داشت. بعد از ماه فوریه این اولین‌بار است که طلا توانست در قیمت‌های بالای ۱۸۰۰ دلار تثبیت شود. تداوم حفظ قیمت‌های فعلی طلا در هفته‌های آتی، برای خروج از کانال اصلاحی بسیار اهمیت خواهد داشت.

به این ترتیب قیمت طلا در هفته گذشته با جهش ۳.۳۵%+ درصدی در بازار به قمیت ۱۸۳۱.۳۵ دلار رسید. این درحالی بود که در بیشترین قیمت هفته گذشته ۱۸۴۳.۴۰ دلار را نیز تجربه کرد. همچنین نقره نیز به دنبال طلا رشد داشت و با ۵.۸۸%+ درصد افزایش به قیمت ۲۷.۴۵ دلار در بازار معامله شد.

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

نظرسنجی هفتگی کیتکو برای این هفته تقریبا از قبل مشخص بود. با افزایش قیمت طلا اکثر معامله‌گران امید به ادامه رشد قیمت دارند. طبق این نظرسنجی ۸۸% درصد سرمایه‌گذاران کلان و همچنین ۷۶% سرمایه‌گذاران خُرد معتقدند بازار طلا در کوتاه مدت همچنان صعودی خواهد بود.

بانک فدرال رزرو برای ادامه سیاست‌های انقباضی خود برای حمایت از تولید داخلی و رقابت در بازارهای جهانی نیاز دارد که از قدرت شاخص دلار (dxy) بکاهد. کاهش بیشتر شاخص دلار و همچنین تداوم چاپ پول بدون پشتوانه می‌تواند در چنین شرایطی باعث افزایش قیمت طلا در میان مدت و بلندمدت شود.

اما از سوی دیگر باید به دید تکنیکال نیز به قیمت نگاه کنیم. باید قبول کنیم با این‌که قیمت طلا در هفته‌های اخیر رشد داشته، اما همچنان در کانال یک اصلاحی قرار دارد.

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

الگوها ادامه دارند تا زمانی که ادامه داشته باشند. براساس این نظریه همان‌طور که در نمودار فوق نیز مشخص است، قیمت طلا در حال حاضر به سقف کانال اصلاحی خود نزدیک شده است. بنابراین از دید حرفه‌ای، حتی برای خارج شدن از این محدوده، انتظار نوسان‌های منفی در هفته‌های آینده دور از ذهن نخواهد بود. این موضوع می‌تواند به ما نشان دهد که احتمالا سرمایه‌گذاران تا حد زیادی در نظرسنجی این هفته کیتکو، احساسی تصمیم‌گیری کرده‌اند. بنابراین این موضوع را نیز باید در معاملات خود درنظر بگیریم.

بازارهای جهانی بیت‌کوین(۲۰۲۱/۰۵/۰۹)

تا هفته گذشته مطابق انتظارات بر این موضوع پا فشاری می‌کردیم که همچنان سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌ها بهتر از بیت‌کوین است. اتریوم یکی از پرقدرت‌ترین کوین‌ها در هفته پیش بود و مطابق انتظارات با جهشی ۳۲%+ درصدی خود را به مرزد ۴۰۰۰ دلار رساند که نشان داد نگهداری اتریوم بسیار ارزنده‌تر از بیت‌کوین بود.

اما این هفته داده‌های روی بلاکچین کمی تغییر کرده‌اند. با نگاهی به نمودار دامیننس بیت‌کوین متوجه افت شدید این مولفه خواهیم شد.

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

درصد مالیک بیت‌کوین نسبت به سایر آلت‌کوین‌ها افت شدیدی داشته است. به‌طوری که به محدوده‌های قبلی آلت سیزن در سال ۲۰۱۷ نزدیک شده. شدوی کندل هفتگی نیز برای ما نشان از ضعف در روند نزولی است ضمن این که تارگت مورد نظر نیز تاچ شده. مجموعه عوامل فوق به ما نشان می‌دهد که این امر می‌تواند اولین نشانه برای فروش نهنگ‌ها و پایان آلت سیزن فعلی باشد. بنابراین سرمایه‌گذاری و خرید آلت‌کوین‌ها در شرایط فعلی کار بسیار پر رسیک و خطرناکی خواهد بود.

از سوی دیگر تعداد والت‌های با دارایی‌های کم ولی بیشتر از ۰.۰۱ بیت‌کوین (معادل سرمایه‌گذاران خرد جدید)، به بیشترین حد خود رسیده است. این در حالی است که تعداد والت‌های با سرمایه‌های بالای ۱۰۰ بیت‌کوین (معادل سرمایه‌گذاران کلان) رو به کاهش است. این امر نیز به ما نشان می‌دهد که در چه شرایطی قرار داریم. درواقع این که قیمت آلتکوین‌ها افزایش یافته، نشانه ورود نهنگ‌ها در چنین شرایطی نیست؛ بلکه نتیجه ورود سرمایه‌گذاران خرد و خریدهای هیجانی است.

به این ترتیب بیت‌کوین در هفته گذشته توانست با ۳.۳۱%+ درصد رشد، به قیمت ۵۸۴۷۰ دلار برسد. اما از دید تکنیکال با این‌که اولین علائم فروش نهنگ‌ها در مارکت دیده شد، اما باید قبول کنیم که همچنان روند دامیننس بیت‌کوین نزولی است.

این یعنی در شرایط کلی همچنان آلت سیزن به پایان نرسیده و رشد آلت‌کوین‌ها می‌تواند بعد از کمی اصلاح، همچنان ادامه داشته باشد. اما این برای همه کوین‌ها صادق نیست و هر کوین را باید باتوجه به شرایط خودش و جداگانه در این بازه تحلیل کرد. زیرا همه کوین‌ها در یک زمان و باهم حرکت نمی‌کنند.

با درنظر گرفتن مجموعه عوامل فوق، می‌توان گفت که از این هفته ورود سرمایه‌های جدید به قصد سرمایه‌گذاری و خرید آلت‌کوین‌ها می‌تواند با ریسک بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران همراه باشد. این امر سرمایه‌گذاری جدید در آلت‌کوین‌ها را به علت ریسک به ریوارد بالا، غیر اقتصادی می‌کند.

بازارهای جهانی نفت(۲۰۲۱/۰۵/۰۹)

نوسان‌های هفته گذشته نفت مثبت بودند. نفت در هفته گذشته برای اولین‌بار دوباره به قیمت‌های هفته اول ماه مارچ (۲۰۲۱) رسید. این امر باعث شد تا فشار فروش در ناحیه مقاومتی اجازه رشد بیشتر قیمت را به نفت ندهد.

به این ترتیب نفت خام آمریکا (wti) با ۲.۱۷%+ درصد افزایش به قیمت ۶۴.۸۳ دلار رسید. همچنین نفت برنت نیز با رشد ۲.۳۴%+ درصدی همراه بود و در نهایت با قیمت ۶۸.۲۰ دلار در بازار معامله شد.

معامله‌گران به‌خوبی درک کرده‌اند که شرایط بحران سلامتی در هند و کاهش تقاضای نفت ازسوی این کشور گذرا است. به همین علت این عامل آنگونه که می‌بایست در کاهش قیمت‌ها اثر نداشته است.

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

گزارش هفتگی بیکرهیوز نشان می‌دهد که تعداد چا‌ه‌های فعال نفتی در هفته گذشته رشد داشته‌اند. طبق این گزارش تعداد چاه‌های فعال نفتی آمریکا در هفته گذشته از ۳۴۲ حلقه به ۳۴۴ حلقه کاهش داشته که نشان از افزایش ۲ حلقه‌ای دارد. لازم به ذکر است که برای این‌که شرایط نفتی آمریکا به ثبات برسد، نیاز به حدود ۴۰۰ حلقه چاه است. از اواسط ۲۰۲۰ مقدار چاه‌های فعال حدود ۱۸۰ حلقه بوده که در مقایسه با گزارش‌های فعلی، رشد قابل قبولی محسوب می‌شود.

بازارهای جهانی کامودیتی‌ها(۲۰۲۱/۰۵/۰۹)

مس همچنان پیشتاز کامودیتی‌ها است. قیمت مس در بازار بورس فلزات لندن (LME)، این هفته رشد ۴.۱%+ درصدی داشت و به قیمت ۱۰۳۶۱ دلار رسید. به این ترتیب یک ATH جدید برای قیمت مس در جهان ثبت شد. نمودار زیر قیمت جهانی مس را از سال ۲۰۰۰ تا کنون نمایش می‌دهد.

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

قیمت میلگرد فولادی در بازار چین نیز افزایش داشته است. قیمت میلگرد با رشد ۲.۰۹%+ درصدی در بازار چین به قیمت ۵۴۷۴ یوان رسید. سنگ آهن ۶۲% نیز با رشد ۳.۳۷%+ درصدی به قیمت ۲۰۴ دلار در هر تن معامله شد. فلز روی نیز با ۲.۶۸%+ افزایش قیمت به ۳۰۲۵ دلار در هر تن رسید.

رشد اقتصاد جهانی و بهبود تقاضا به‌خصوص در چین از جمله عوامل رشد قیمت‌های جهانی در کامودیتی‌ها محسوب می‌شود. این افزایش قیمت‌ها باتوجه به افزایش صادرات در داخل هم تاثیرگذار خواهد بود.

اما در بازار سهام تهران فعلا عدم نقدشوندگی عامل بازدارنده‌ای برای ورود سرمایه‌های جدید شده است. همین عامل باعث شده تا افزایش قیمت‌های جهانی در کامودیتی‌ها در قیمت سهم‌ها اعمال نشود. سرمایه‌گذاران بیشتر منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران هستند و امیدوارند که با ورود دولت جدید، تغییراتی در روند اتخاذ سیاست‌های حمایتی از بازار سرمایه نیز ایجاد شود.


بازارهای جهانی سهام (۲۰۲۱/۰۵/۰۲)

با افزایش مجدد نرخ بازدهی اوراق قرضه و تقویت ایندکس دلار، بازارهای جهانی سهام در هفته گذشته نوسانی بودند. همچنین در نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو نیز به‌صورت شفاف اعلام شد تا زمانی که اقتصاد آمریکا در حاشیه امن قرار نگیرد، نرخ‌های بهره در پایین‌ترین سطح خود باقی می‌مانند.

این سیاست بانک فدرال رزرو در کنار داده‌های اقتصادی خوب آمریکا می‌تواند چشم‌انداز اقتصادی خوبی را برای سرمایه‌گذاران در بلندمدت ایجاد کند.

به این ترتیب افزایش نرخ بازدهی اوراق را می‌توانیم به علت تسویه قراردادهای پایان ماه میلادی دانست. به‌عبارت دیگر فروشندگان برای سیو سود معاملات فروش خود، مجبور به خرید شده‌اند. باید دید که در ادامه برخورد بانک فدرال رزرو با این افزایش نرخ بازدهی چگونه خواهد بود.

درصد تغییرات ماهانه

درصد تغییرات هفتگی

مقدار واحد

شاخص

۲.۷۱%+

۰.۵۰%-

۳۳۸۷۴.۹

Dow Jones

.۸۸%+

۰.۵۸%-

۱۳۸۶۰.۷۶

Nasdaq

.۳۷%+

۰.۳۴%+

۴۱۸۹.۰

S&P 500

به این ترتیب ترتیب شاخص Dow Jones با کاهش ۰.۵۰%- درصدی همراه بود. شاخص Nasdaq افت ۰.۵۸%- درصدی را تجربه کرد. اما شاخص S&P500 نسبت به هفته گذشته با تغییر ۰.۳۴%+ درصدی داشت.

وجود اتفاقات اخیر با قدرت گرفتن ایندکس دلار می‌تواند کمی نوسان در بازار سهام ایجاد کند، اما چشم‌انداز اقتصادی با وجود واکسناسیون عمومی و همچنین بازگشت داده‌های اشتغال آمریکا به حالت عادی از جمله مواردی است که سرمایه‌گذاران را به بازار سهام در سالهای آینده خوشبین می‌کند. 

بازارهای جهانی طلا(۲۰۲۱/۰۵/۰۲)

طلا همچنان پرنوسان است. افزایش تقاضا برای دلار باعث تقویت شاخص ایندکس شده. این امر می‌تواند مانع بزرگی برای رشد طلا در شرایط فعلی باشد. گرچه بارها اشاره کردیم که ایندکس دلار در بلندمدت نزولی است، اما برای ادامه روند صعودی طلا در کوتاه مدت باید عوامل مختلف دیگری نیز درنظر بگیریم. 

بنابراین دلیل عدم رشد طلا در مقطع فعلی وجود مواردی هچمون کاهش شیوع ویروس کرونا در اکثر کشورهای توسعه یافته، واکسناسیون عمومی در جهان و همچنین افزایش امید سرمایه‌گذاران به بهبود روند اقتصاد جهانی است.

از دید تکنیکال نیز طلا همچنان در روند اصلاحی قرار دارد. اما با برخورد به کف کانال نزولی همچنان درگیر میدلاین کانال اصلاحی است. انتظار داریم که برای تداوم روند صعودی طی هفته‌های آتی، طلا بتواند از محدوده مقاومتی ۱۸۰۰ دلار عبور کند.

به این ترتیب قیمت طلا در هفته گذشته با کاهش جزئی ۰.۳۰%- درصدی در بازار به قمیت ۱۷۷۱.۹۵ دلار رسید. این درحالی بود که در بیشترین قیمت هفته گذشته به ۱۷۹۰.۰۳ دلار نیز رسیده بود. همچنین نقره نیز به دنبال طلا کمی کاهش داشت و با ۰.۲۹%- درصد افت به قیمت ۲۵.۹۲ دلار دربازار معامله شد. 

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

نظرسنجی هفتگی کیتکو برای این هفته نشان از هم نظری اکثریت معامله‌گران برای تداوم روند صعودی دارد. طبق این نظرسنجی ۵۳% درصد سرمایه‌گذاران کلان و همچنین ۵۴% سرمایه‌گذاران خُرد معتقدند بازار طلا در کوتاه مدت همچنان صعودی خواهد بود.

بازارهای جهانی بیت کوین(۲۰۲۱/۰۵/۰۲)

با اصلاح عمیق قبلی (ماه آوریل)، کمی از ترس بازار کم شده است. اما همچنان روند صعودی پس از اصلاح بیت‌کوین، شکننده به‌نظر می‌رسد. همین امر باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران با احتیاط بیشتری اقدام به خرید کنند. گرچه با مراجعه به مدل ارزش‌گذاری Stock/flow متوجه می‌شویم که همچنان بیت‌کوین در دیدگاه بلندمدت بسیار ارزان است و روند صعودی نیز ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر می‌دانیم که ارزش بازار بیت‌کوین به‌عنوان شاخص اصلی حدود یک تریلیون دلار است. اما همه بیت‌کوین‌های موجود در دنیار روی اکسچنج‌ها نگهداری و معامله نمی‌شوند. طبق آمار حدود ۱۲% آن در اکسچنج‌ها نگهداری و معامله می‌شوند. حال اگر این مقدار را نسبت به تعداد اکسچنج‌های مختلف بازار تقسیم کنیم، متوجه این امر می‌شویم که مقدار بسیاری کمی از بیت‌کوین‌ها در اکسچنج‌ها هستند که قیمت آن را تعیین می‌کنند. 

به این ترتیب اصلاح قیمتی بیت‌کوین (اواسط ماه آوریل) تنها با تعداد کمی از بیت‌کوین‌ها انجام شده که بیشتر ناشی از ترس معامله‌گران خرد در بازار بوده است. بنابراین باید سعی کنیم فریب حرکت‌هایی که ممکن است برخی از بازارسازان برای پانیک سرمایه‌گذاران انجام دهند را نخوریم و در مقیاس‌های بزرگ‌تر به چنین مارکتی نگاه کنیم.

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

باتوجه به عوامل فوق بیت‌کوین در هفته گذشته توانست با ۱۴.۹۲%+ رشد، تمام ریزش هفته قبل خود را جبران کند و به قیمت ۵۶۶۰۴ دلار برسد. از دید تکنیکال نیز تا زمانی که بیت‌کوین بالای ۵۲۰۰۰ دلار باشد می‌توان روند کوتاه مدت آن را صعودی قلمداد کرد.

ماینرهای چینی که در هفته قبل به علت قطعی برق از چرخه ماینینگ بیت‌کوین خارج شده بودند، دوباره کار خود را از سر گرفتند. همچنین از سوی برخی از منابع گفته شده که شرکت علی‌بابا نیز مبغ ۲۰ میلیارد دلار د بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است. بنابراین در هفته گذشته اخبار حول بازار نیز مثبت بودند.

در این بین مطابق انتظارات قبل، همچنان بازار آلت‌کوین‌ها داغ است. دامیننس بیت‌کوین نیز در روند نزولی قرار دارد. با کمی دقت متوجه خواهیم شد که در اصلاح قبلی، اکثر آلت‌کوین‌ها برگشت‌های قوی‌تری نسبت به بیت‌کوین داشتند. مجموع این عوامل می‌تواند تائیدی بر ادامه‌دار بودن آلت سیزن در بازار باشد. 

اتریوم به‌عنوان غول آلت‌کوین‌ها که حدود ۵۰% ارزش بازار را در اختیاردارد، در هفته گذشته توانست یک ATH جدید ثبت کند و به مرز ۳۰۰۰ دلار برسد. نوع اصلاح کم عمق و همچنین اشتیاق بیشتر به صعود با توجه به ساختار شکل گرفته در این کوین محبوب به ما خاطر نشان می‌کند که نگهداری اتریوم در چنین شرایطی به‌صرفه‌تر از بیت‌کوین است. انتظار داریم که در هفته‌های آتی شاهد حرکت‌های اینچنینی بیشتری از سمت آلت‌کوین‌های بزرگ‌تر در بازار باشیم.

اما ازطرفی دیگر باید دقت کنیم که وضعیت آلت سیزن یک امر موقتی است و بازار کریپتو در بلندمدت همیشه چنین رفتاری ندارد. درواقع رابطه بین آلت‌کوین‌ها و بیت‌کوین در شرایط مختلف بازار متفاوت است. آلت‌کوین‌ها به علت حجم بسیاری پایین‌تری که نسبت به بیت‌کوین دارند، می‌توانند نوسان‌های بسیار زیادی داشته باشند. نتایج این امر همان‌طور که در صعودها دیده می‌شود، در امر نزول هم کاملا صدق می‌کند. 

بنابراین توصیه می‌شود از آلت‌کوین‌های جدیدی که رشد‌های قیمتی بسیاری زیادی داشته‌اند، دوری کنید و مدیریت سرمایه را در چنین دارایی‌هایی بسیار جدی‌تر بگیرید.

بازارهای جهانی نفت(۲۰۲۱/۰۵/۰۲)

قیمت نفت در هفته گذشته مجددا صعودی بود اما این امر باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار نمی‌شود. بیشترین دلیل رشد قیمت نفت را می‌توان به علت خوشبینی بازار به آینده اقتصاد جهانی ارتباط داد. اما برای تداوم این رشد نیاز است که میزان تقاضا نیز حفظ شود.

به این ترتیب نفت خام آمریکا (wti) با ۲.۱۷%+ درصد افزایش به قیمت ۶۳.۴۶ دلار رسید. همچنین نفت برنت نیز با رشد ۱.۰۰%+ درصدی همراه بود و در نهایت با قیمت ۶۶.۶۴ دلار در بازار معامله شد.

ذخایر نفتی آمریکا در شرایط خوبی قرار دارند. در چین نیز همچنان رشد تقاضا برای واردات را شاهد هستیم. اما گزارش هفتگی بیکرهیوز نشان می‌دهد که تعداد چا‌ه‌های فعال نفتی در هفته گذشته رشد خاصی نداشته‌اند. طبق این گزارش تعداد چاه‌های فعال نفتی آمریکا در هفته گذشته از ۳۴۳ حلقه به ۳۴۲ حلقه کاهش داشته که نشان از افت یک حلقه‌ای دارد.

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

یکی ازمهم‌ترین عواملی که می‌تواند در کاهش قیمت نفت در هفته‌های آینده موثر باشد، توافق بین ایران و آمریکا و برداشته شدن تحریم‌های حوزه نفت و انرژی است. ورود رسمی ایران به این بازار مساوی با عرضه بیشتر در بازار خواهد بود که احتمالا به چشم سرمایه‌گذاران نکته خوبی نیست. همچنین شیوع گسترده کرونا در هند به‌عنوان سومین وارد کننده نفت دنیا می‌تواند در کاهش تقاضا و به‌دنبال آن کاهش قیمت نفت موثر باشد. 

بازارهای جهانی کامودیتی‌ها(۲۰۲۱/۰۵/۰۲)

افزایش قیمت مس در هفته گذشته در صدر اخبار بود. مس توانست در بازار بورس فلزات لندن (LME) پس از ده سال مجددا به قیمت‌های بالای ۱۰ هزار دلار برسد. به این ترتیب مس در هفته گذشته مس با رشد ۴%+ درصدی همراه بود. این بالاترین قیمت مس در یک دهه گذشته است.

بازارهای جهانی (دیده‌بان مِی 2021)

رشد اقتصاد جهانی و بهبود تقاضا به‌خصوص در چین از جمله عوامل رشد قیمت‌های جهانی در کامودیتی‌ها محسوب می‌شود.

اما در بازار داخلی خبر توافق ایران و آمریکا و همچنین خبر بازگشت آمریکا به برجام منجر به کاهش نرخ دلار در داخل شده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران کاهش نرخ دلار را به منزله عدم صعود بورس و سیگنالی برای خروج می‌دانند. گرچه این امر که تورم و افزایش نرخ دلار می‌تواند باعث صعود بورس شود، حرف درستی است. اما باید به این نکته هم اشاره کنیم که ما به‌غیر از رشد تورمی یک حالت دیگر نیز برای بورس درنظر می‌گیریم به‌عنوان رشد ناشی از رونق.

در چنین شرایطی کاهش نرخ دلار همزمان با برداشته شدن تحریم‌ها، باعث دسترسی بیشتر شرکت‌های صادرات محور به بازارهای جهانی می‌شود. این امر می‌تواند منجر به افزایش صادرات و درنتیجه رشد تولید داخلی (GDP) در کشور شود که در نهایت صعود بورس در بلندمدت را به‌دنبال خواهد داشت.

به‌عبارت دیگر کاهش نرخ دلار در محصولات می‌تواند با افزایش فروش در سایر بازارها جبران شود؛ به‌طوری که نه‌تنها سودآوری شرکت‌ها کاهش نیابد، بلکه بیشتر هم شود. این یعنی رشد ناشی از رونق اقتصادی در بورس.

به این ترتیب باید بگوییم بودجه تورمی سال ۱۴۰۰ با کنترل و هدایت حجم نقدینگی به سمت تولید داخلی، در کنار برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی و همچنین امضا تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و چین، می‌تواند برای ما تهدید را به فرصت تبدیل کند. به‌طوری که نه تنها تورم تا حد زیادی کنترل شود، بلکه باعث رشد اقتصادی و رونق نسبی در بلندمدت نیز شود.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

 # 
پویا بهایی‌پور

درباره نویسنده مقاله :

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

مقالات پیشنهادی


در مورد کارمزد معاملات بورس سهام چه میدانید؟ همان‌طور که می‌دانید برای خرید یا فروش

ادامه مطلب

استخر نقدینگی (Liquidity Pool) چیست؟ استخر نقدینگی یا همان (Liquidity Pool) یک از اصطلاحات رایج

ادامه مطلب

ثبت نام در بایننس (صرافی بایننس) چگونه است؟ صرافی بایننس (BINANCE) یکی از محبوب‌ترین و

ادامه مطلب

عرضه اولیه این هفتهعرضه اولیه این هفته و امروز به‌همراه لیست کامل شرکت‌های جدید که قرار

ادامه مطلب

تتر (Tether) یا همان دلار دیجیتالی یکی از استیبل کوین‌های مورد علاقه افراد حاضر در

ادامه مطلب

دنیای رمزارزها همان‌طور که تکنولوژی‌های جدیدی به دنیا معرفی کردند، سیستم‌های نوینی هم برای مارکتینگ

ادامه مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
6 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم محسنی
مریم محسنی
4 روز پیش

سپاس
عالی…

حامد داودزاده
ح.د.
4 روز پیش

با سلام. تازه شروع کردم به خواندن مقالات شما بسیار ممنون وسپاسگزار از زحماتی که متقبل میشوید انشاا…تداوم داشته باشد.

حمیده آقایی پور
حمیده آقایی پور
4 روز پیش

فوق العاده بود

عاطفه معصومی
عاطفه معصومی
4 روز پیش

ممنونم این گزارش های دوره ای خوب و کاملند. اما یک سوال. نوشتید آلت کوین ها جدید قابل اتکا و نگهداری برای طولانی نیستند. جدیدها کدامها هستند؟ میخاستم بدونم الان کدومها میشن جدید و کدومها قدیمی تر؟

ص غ
ص غ
5 روز پیش

سلام ویدئوهای آموزشی شما بسیار کوثر و مفید هستند.
سپاس از تلاش هایتان

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

6
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x