۱۳۹۸-۱۲-۱۱

56 نظر

مدیریت سرمایه و ریسک چیست؟

شاید شما هم بدتان نیاید بخشی از پس‌انداز خود را سرمایه‌گذاری کنید. مثلا شاید به فکر خرید سکه، دلار، ماشین یا سهام بیفتید. در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه کدام سرمایه‌گذاری سودآور است؟ آیا تمامی سرمایه‌گذاری‌ها بازده یکسان دارند؟ آیا ریسک سرمایه‌گذار‌ی‌ها با هم برابر است؟ برای پاسخ دادن به این سوالات بهتر است ابتدا با مفهوم مدیریت سرمایه آشنا شویم.

مدیریت سرمایه به صورت مدیریت حرفه‌ای انواع دارایی‌ها به منظور تحقق اهداف سرمایه‌گذار تعریف می‌شود، چه دارایی‌های ملموس مانند مسکن و چه دارایی‌های ناملموس مثل سرقفلی و ارزش برند.

استراتژی مناسب برای سرمایه‌گذاریِ هر فرد با دیگری متفاوت است. عواملی مثل میزان تحصیلات و سواد مالی، سن، میزان درآمد، میزان سرمایه اولیه، ریسک‌پذیری و... باعث پیدایش استراتژی‌های متفاوت سرمایه‌گذاری می‌شود.

پس از انتخاب استراتژی مورد نظر، سرمایه‌گذاران باید بر سبد سرمایه‌گذاریشان نظارت داشته باشند و در صورت لزوم با توجه به شرایط خود و بازار، اصلاحات مورد نیاز را انجام دهند. 

ریسک چیست؟

کلمه ریسک بیشتر افراد را به یاد خطر و ضرر می‌اندازد. اما ریسک موقعیتی است که از ترکیب خطر و فرصت به دست می‌آید. وقتی شما ریسک می‌کنید، خطری را به‌جان می‌خرید، به امید آن‌که فرصتی به دست بیاورید. شما با توجه به میزان توانایی‌های فردی خود در کنار شناخت کامل از تهدیدهای احتمالی، می‌توانید از این فرصت‌ها استفاده کنید تا به اهداف خود برسید.

ریسک

ریسک موقعیتی است که از ترکیب خطر و فرصت ایجاد شده و به شما امکان رسیدن به هدف را می‌دهد.

بیشتر روش‌های سرمایه‌گذاری با درصدی از ریسک همراه هستند. تنها سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی چون سپرده‌گذاری در بانک یا مواردی چون سرمایه‌گذاری در اوراق خزانه است که ریسک بسیار پایینی دارند.

این موارد (که می‌توان آن‌ها را سرمایه‌گذاری بدون ریسک نیز نامید) یک بازدهی مشخص، قطعی ولی محدود دارند. یعنی با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، امیدی هم به کسب یک بازدهی چشم‌گیر نباید داشت.

اما آشنایی با مدیریت سرمایه به‌صورت صحیح، به شما امکان کسب بازدهی بالاتر خواهد داد. برای مثال خرید مستقیم سهام ریسک بیشتری دارد. اما در کنار ریسک بیشتر، سرمایه‌گذاران می‌توانند به بازدهی بیشتر هم دست‌پیدا کنند. از این منظر شاید بتوانیم بگوییم که ریسک «بهای بازدهیِ بیشتر» است.

پس دیدیم که احتمالِ کسب سود بیشتر، معادل است با پذیرش ریسک بالاتر. پس چرا افراد تنها به سپرده‌گذاری در بانک و کسب یک بازده قطعی اکتفا نمی‌کنند و به سمت نوعی دیگر از سرمایه‌گذاری‌ها متمایل می‌شوند؟ آیا این کار درستی است که در بازارهای دیگر، مثل بورس دست به سرمایه‌گذاری زد؟

 یکی از دلایلی که باعث می‌شود بازار سرمایه محبوب‌تر از بانک‌ها باشد، این است که شما با سپرده‌گذاری در بانک حداکثر میزان بازدهی که می‌توانید کسب کنید محدود (مثلا بیست درصد به طور سالیانه) است. در حالی که بازاری مانند بورس اوراق بهادار به شما امکان کسب بازدهی‌های بیشتر از ۱۰۰ درصد را هم می‌دهد.

 یکی از دلایلی که باعث می‌شود بازار سرمایه محبوب‌تر از بانک‌ها باشد، این است که شما با سپرده‌گذاری در بانک حداکثر میزان بازدهی که می‌توانید کسب کنید محدود (مثلا بیست درصد به طور سالیانه) است. در حالی که بازاری مانند بورس اوراق بهادار به شما امکان کسب بازدهی‌های بیشتر از ۱۰۰ درصد را هم می‌دهد.

 علاوه بر موضوع ریسک و بازده با توجه به شرایط سیاسی و تحریم‌های بی‌شماری که بر کشور اعمال شده است و با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم، شاهد رشد بی‌اندازه نرخ تورم (۴۱%) در سال اخیر بوده‌ایم.

وقتی نرخ تورم در کشوری افزایش می‌یابد شاهد کاهش قدرت خرید پول خواهیم بود، که به اصطلاح می‌گویند پول ارزش خود را از دست داده است. بنابراین سپرده‌‌گذاریِ تمامِ پول خود در بانک کار منطقی به نظر نمی‌رسد، چون نرخ تورم، بیشتر از نرخ بهره سالانهِ بانک است و پول شما نمی‌تواند متناسب با نرخ تورم رشد کند. یعنی پول شما نمی‌تواند قدرت خرید خود را حفظ کند. این در حالی است که بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار) می‌تواند متناسب با رشد تورم رشد ‌کند. در این بازار افراد با سرمایه‌گذاری مناسب و مدیریت سرمایه می‌توانند ارزش پول خود را حفظ کنند و حتی به سودهای جذابی دست یابند.

تشکیل سبد سرمایه‌گذاری

برای پوشش ریسک در سرمایه‌گذاری، بهترین کار تشکیل سبد سرمایه‌گذاری است. برای این کار فرد، سرمایه خود را به چند قسمت تقسیم می‌کند و هر قسمت از آن را به بازارهای مختلف می‌برد. مثلا درصدی از سرمایه‌اش را به خرید ملک و درصدی دیگر را به خرید طلا اختصاص می‌دهد و مابقی را صرف خرید سهام و یا کالاهای سرمایه‌ای، مانند ماشین‌آلات و تجهیزات می‌کند. برای مطالعه بیشتر در این رابطه روی اینجا کلیک کنید.

سبد سرمایه‌گذاری

سبد سرمایه‌گذاری

هرکدام از بازارهای موجود ریسک متفاوتی دارند و مدت‌زمان بازدهی و میزان بازدهی مورد انتظار از آن‌ها نیز متفاوت است. هنگام انتخاب یک بازار هدف برای سرمایه‌گذاری، باید به دو متغیر ریسک و بازده به طور همزمان توجه کرد، در واقع ریسک و بازده به‌عنوان دو رکن اصلی در اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری هستند.

در واقع ریسک و بازده به‌عنوان دو رکن اصلی در اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری هستند.

همواره بیشترین بازدهی، با توجه به حداقل مقدار ریسک، معیاری مناسب برای سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید. شکل بالا تنها مثالی از چند بازار است که افراد می‌توانند در آن با توجه به شرایط خود بازارهای متفاوتی را برای سرمایه‌گذاری و توزیع ریسک انتخاب کنند. حتی می‌توانند بر تعداد بازارهای انتخابی بیفزایند و یا از تعداد آن بکاهند.

مدیریت سرمایه امری بسیار مهم به خصوص در امور شرکت‌ها است. برای مثال اگر یک شرکت به دنبال احداث یک خط تولیدی جدید باشد، برای احداث این خط به مقدار زیادی وجه نقد نیاز دارد. در این مواقع مدیر، سبد سرمایه‌گذاریِ شرکت را بررسی می‌کند تا مشخص کند کدام سرمایه‌گذاری‌ها سریع‌تر به وجه نقد تبدیل می‌شوند. اگر درصد عمده‌ای از سبد شرکت را ملک و ساختمان تشکیل داده باشد مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا این املاک به وجه نقد تبدیل شوند. در حالی که اگر بخش عمده‌ای از سبد را سهام تشکیل دهد بسیار راحت‌تر و سریع‌تر می‌تواند آن را به وجه نقد تبدیل کند و از پول به دست آمده برای راه اندازی خط تولید جدید استفاده کند.

بنابراین هر فردی چه برای تشکیل سبد شخصی و چه در سمت مدیریت برای تشکیل سبد سرمایه شرکت، می‌تواند بر اساس اهداف و نیازهای احتمالی خود، یک سبد سرمایه‌گذاری مطمئن بسازد به‌شکلی که در صورت لزوم بتواند از آن استفاده کند.

فرآیند مدیریت سبد سهام

برای اینکه بتوانید یک سبد سهام (پرتفوی) بهینه تشکیل دهید و آن را به طور صحیح مدیریت کنید، در مرحله اول لازم است که با مفاهیم مالی و اصول اساسی آن آشنا شوید. بعد از آشنایی با این موارد می‌توان اقدام به ایجاد یک سبد سرمایه‌گذاری متناسب با ویژگی‌های شخصی خود کرد.

هر فرد بعد از یادگیری اصول اساسی مالی می‌تواند با توجه به میزان ریسک‌پذیری و بازده مورد انتظار خود اقدام به ایجاد یک پرتفوی بهینه کند و در گذر زمان با توجه به تغییر شرایط، در صورت لزوم پرتفوی خود را اصلاح کند.

 یکی از راه‌های کم کردن ریسک یک پرتفوی تنوع‌بخشی به آن است. تنوع‌بخشی با هدف کاهش ریسک پرتفوی تا حداقل مقدارِ ریسک و افزایش بازده پرتفوی تا بالاترین اندازه ممکن انجام می‌شود.

با تقسیم کردن مبلغ سرمایه‌گذاری در سهم‌های متنوع، می‌توان بخشی از ریسک پرتفوی را حذف کرد. برای انجام این کار بهتر است که سهم‌ها، از صنایع و گروه‌های متفاوت از هم انتخاب شوند تا اگر یک صنعتی دچار مشکل شد تنها بخش کوچکی از سبد سرمایه‌گذاری شما به‌خطر بیفتد.

سبد سهام و سبد سرمایه‌گذاری

تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری و سبد سهام

نقل قولی معروف در رابطه با تنوع‌بخشی وجود دارد که بیان می‌کند: تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید، تا در صورت افتادن سبد همه تخم مرغ‌هایتان از بین نروند.

نکته‌ی قابل توجه این است که شما با تنوع‌بخشی نمی‌توانید کل ریسک سبد خود را از بین ببرید، اما می‌توانید آن را کم کنید.

ریسک کل از دو بخش ریسک سیستماتیک و ریسک غیرسیستماتیک تشکیل شده است. ریسک غیرسیستماتیک منحصر به یک دارایی نظیر سهم یک شرکت است، که این ریسک با تنوع‌بخشی قابل کاهش است.

اما بخش دیگری از ریسک کل، ریسک سیستماتیک یا ریسک بازار است، که به آن ریسک حذف‌نشدنی هم می‌گویند. این ریسک از طریق تنوع‌بخشی کاهش پیدا نمی‌کند.

نمونه‌ای از ایجاد سبد سهام متنوع را در شکل بالا می‌بینید. می‌توان از گروه‌ها و صنعت‌های مختلف یک سهم مناسب انتخاب کرد و تشکیل سبد داد. افراد با استراتژی‌های متفاوت می‌توانند سبدهای متفاوتی ایجاد کنند.

انواع سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران به دو طریق می‌توانند دست به خرید اوراق بهادار بزنند: اولین شیوه آن است که افراد به طور مستقیم اقدام به خریدوفروش سهام کنند که به آن سرمایه‌گذاری مستقیم می‌گویند؛ یا اینکه این کار را از طریق واسطه‌های مالی انجام دهند، که به آن سرمایه‌گذاری غیرمستقیم می‌گویند.

انواع سرمایه گذاران بر مبنای میزان تحمل ریسک

نظریه مطلوبیت مورد انتظار، سه نوع گرایش را بر مبنای میزان تحمل ریسک توسط سرمایه‌گذاران معرفی کرده است. بر طبق این نظریه سرمایه گذاران به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • ریسک‌گریز
 • ریسک‌پذیر
 • ریسک خنثی

سرمایه‌گذاران ریسک خنثی افرادی هستند که به میزان ریسک سرمایه‌گذاری توجهی نمی‌کنند و تنها به دنبال حداکثر کردن بازدهی خود هستند و میزان مطلوبیت آن‌ها توسط بازدهی سرمایه‌گذاری تعیین می‌شود.

برخی از سرمایه‌گذاری‌ها و دارایی‌ها نوسانات بیشتری نسبت به سایر دارایی‌ها دارند. در نتیجه سرمایه‌گذاری در آن‌ها ریسک بیشتری دارد.

گروهی از سرمایه‌گذاران نسبت به سایرین ریسک‌پذیر‌تر هستند؛ در نتیجه می‌توانند نسبت به دیگران بهتر با این نوسانات کنار بیایند و آن را تحمل کنند. این افراد زمانی که با دو پروژه با بازدهی یکسان رو‌به‌رو می‌شوند، پروژه‌ای که ریسک بیشتری دارد را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند، زیرا مطلوبیت ناشی از موفق شدن در پروژه پرریسک بیشتر از عدم مطلوبیت ناشی از زیان آن‌ها است.

این افراد تمایل بیشتری به فعالیت در بورس دارند و تمایل کمی به سپرده‌گذاری در بانک دارند.

آخرین دسته، سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز هستند. این افراد بیشتر به سرمایه‌گذاری در مواردی که بازدهی مطمئن داشته‌ باشند علاقه‌مند هستند و از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پرریسک دوری می‌کنند. بیشتر این افراد به سپرده‌گذاری در بانک روی می‌آورند و معتقدند که سپرده‌گذاری در بانک نوعی سرمایه‌گذاری ایمن است. 

این سه طبقه، خود می‌توانند هرکدام به سه طبقه متفاوت نیز تقسیم شوند. برای مثال افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، همه حاضر به پذیرش سطح یکسانی از ریسک نیستند. مثلا برخی از آن‌ها در سهم‌هایی که ریسک بسیار زیادی دارند (مثل سهم‌هایی با وضعیت بنیادی نه چندان خوب که در وضعیت تکنیکالی مناسبی قرار دارند و انتظار رشد سریعی از آن‌ها در آینده‌ای نزدیک می‌رود) سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حالی که برخی دیگر تنها در سهام شرکت‌هایی بزرگ که وضعیت بنیادی قوی و سود تقسیمی بالا دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حالی که ممکن است این سهم‌ها رشد آهسته‌ای داشته باشند.

نظریه مطلوبیت مورد انتظار با انتقادهایی نیز مواجه شده که در مقالات بعدی راجع‌به آن توضیح داده خواهد شد.

ریسک دارایی‌های مالی از منظر مدت زمان نگهداری

می‌توان ریسک دارایی‌های مالی را از نظر دوره نگهداری آن‌ها نیز طبقه‌بندی کرد. به بیانی دیگر ریسک یک سرمایه‌گذاری زمانی که به دید کوتاه‌مدت خریداری می‌شود با ریسک آن وقتی که با دید بلند‌مدت خریداری می‌شود، متفاوت است.

با افزایش مدت‌زمان نگهداری یک دارایی، نوسانات آن کاهش می‌یابد و ریسک آن تا حدی قابل کنترل خواهد بود.

با افزایش مدت‌زمان نگهداری یک دارایی، نوسانات آن کاهش می‌یابد و ریسک آن تا حدی قابل کنترل خواهد بود.


ریسک دارایی‌های مالی از منظر منابع

نوع دیگری از طبقه‌بندی ریسک از جهت منابع به ریسک‌های مالی و غیرمالی تقسیم می‌شود.

ریسک‌های مالی مانند ریسک نوسان نرخ بهره، ریسک نرخ ارز، ریسک تورمی، ریسک بازار و غیره به طور مستقیم بر سودآوری شرکت‌ها اثر می‌گذارند و ریسک های غیرمالی مانند ریسک سیاسی یا ریسک کشور، ریسک نیروی انسانی و غیره با تاثیر گذاشتن بر ریسک‌های مالی سودآوری شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

خلاصه مقاله

در نهایت به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود که ابتدا با توجه به شرایط خود، میزان ریسک‌پذیری، سواد مالی، سرمایه اولیه و درآمد، استراتژی خود را مشخص کنند و سپس یک سبد سرمایه‌گذاری مناسب تشکیل دهند.

با توجه به موارد گفته شده در این مقاله، مناسب است که بخشی از این سبد، به بورس اوراق بهادار تعلق گیرد و خود این بخش هم به چند سهم از گروه‌های مختلف تقسیم شود. این سهم‌ها می‌توانند با توجه به دیدگاه سرمایه‌گذار و اهداف آن‌ها متفاوت از هم باشند.

در صورت نداشتن سواد مالی کافی و آشنا نبودن به بازار و تحلیل‌های آن، از خرید و فروش خودداری کنند و سرمایه خود را به کارشناسان و مشاوران مالی بسپارند تا از ضرر جلوگیری شود.

درباره نویسنده مقاله :

سلام ، فائزه حیدری هستم

مقالات پیشنهادی مرتبط


در کلاس درس نشسته بودیم و منتظر بودیم که استاد مبحث جدید را شروع کند.

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

تا به‌حال نام معاملات الگوریتمی به گوشتان خورده است؟ زمانی که معاملات بورس راه افتاد

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

چه کوینی بخرم و چه کوینی نخرم؟ این سوال افراد زیادی است که به‌تازگی وارد

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

تضاد منافع یکی از مهم‌ترین مباحث در بازارهای مالی است. موضوع مهمی که در ایران

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

معمولا قبل از خرید یک سهم به چه مواردی توجه می‌کنید؟ آیا به تابلوی معاملاتی

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

تتر (Tether) یا همان دلار دیجیتالی یکی از استیبل کوین‌های مورد علاقه افراد حاضر در

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب
 • محمودساعدی گفت:

  بسیارخوب وآموزنده بود واگر مثالهای واقعی از انواع این ریسکها وسرمایگذاریها دربازاربورس راهم درهربخش اشاره میشد ذهن مخاطب روبیشترروشن میکردومطالب کاربردی تربود.باسپاس

  • تلاشمون رو می‌کنیم که در مقالات آینده روی مواردی که بهشون اشاره کردین بیشتر کار کنیم.

 • داودجعفری گفت:

  استاد ثقفی سلام. این روزهای پایانی سال ۹۸ که با بورس آشنا شدم و مقالاتی از شما و گروهتان خواندم علاقه ام به سرمایه گذاری در این بازار بیشتر شد. توفیق و سربلندی شما را از خداوند متعال خواستارم.
  تشکر.

 • حسن محمدی گفت:

  سلام
  تشکر میکنم از مطلب بسیار خوب شما بسیار عالی و شفاف بود بنده اطلاعا ت چندانی نداشتم .که امروز یاد گرفتم .

 • ممنون از اطلاعات مفیدی که به اشتراک می گذارید.

 • سید اسماعیل حسینی گفت:

  سلام
  بنده فردی بیکار هستم که دارای بیماری صرع هستم و نمیتوانم سر کار بروم
  خواستم منو راهنمایی کنید که با توجه به اینکه آدم ریسک پذیری هستم و اندک پولی که دارم تو چه شرکتی سرمایه گذاری کنم که بتونم با پولم کار کنم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • سلام
   دوست عزیز بهترین کار سرمایه‌گذاری روی خودتون هست. شما ابتدا روی خودتون هزینه کنید و با انواع تحلیل، بازارها و میزان ریسک و بازدهیشون آشنا بشید. بعد با اتکا به خودتون دست به خرید و فروش بزنید.
   وقتی شما خودتون مباحث را یاد بگیرید با اطمینان میتونید دست به معامله بزنید و دانشی رو کسب کنید که کسی نمی‌تونه اون رو از شما بگیره.

   • آفرین دقیقا درست فرمودین

  • بازار فارکس رو هم بررسی کن

  • ببخشیدشما بیکارید سرمایه اندکی هم دارید منهای بیماری که دارید ریسک پذیری زیاد میدونید یعنی چی یا با کلمه ریسک اشنایی ندارید با دارید شوخی میکنید

 • ممنون از مطالب خوب وجامع

 • حسین اسدبیکی گفت:

  سلام ممنون از جناب ثقفی بسیار عالی و آموزنده بود و من خیلی خوشحالم که این مقاله و ویدئو جالب را دیدم و خیلی مورد استفاده ام شد . ممنون

 • مرتضی کرمی گفت:

  با سلام
  مطلب کلی و مفیدی بود
  ممنون

 • محمد خسروی گفت:

  آموزشی آگاه کننده برای تازه کاران و آشنا نمودن با انواع سرمایه و ریسک می‌باشد امیدوارم اینگونه اطلاعات پیاپی در دسترس قرار بگیرد. با تشکر از نویسنده محترم ، خسروی

 • شریف شریعتی گفت:

  بسیار عالی بود . تشکر

 • سلام
  اطلاعات خوبی بود
  خواهشمند است فاصله زمانی بین پست ها واطلاعات جدید را کوتاهترکنید.

 • مقاله تعاریف خوبی از سبد سرمایه گذاری و ریسک و سبد سهام بود. مشاوران سرمایه چه کسانی هستند؟ آیا آنها دارای ریسک نیستند؟

  • شرکت‌هایی تحت عنوان شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری وشرکت‌های سبد گردان وجود دارند. تو این مراکز تحلیلگران و مشاورانی هستند که با توجه به تمایلات شما و میزان ریسک‌پذیریتون به شما مشاوره می‌دهند. اینم بدونید که همه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها با درصدی از ریسک همراه هستند.

 • براتعلی مجاهد گفت:

  آموزشی آگاه کننده برای تازه کاران و آشنا نمودن با انواع سرمایه و ریسک می‌باشد امیدوارم اینگونه اطلاعات پیاپی در دسترس قرار بگیرد. با تشکر از نویسنده محترم

 • بسیار آموزنده و تاثیرگذار ، سپاسگذارم از مجموعه تالار بورس.

 • مثل همیشه مقاله هاتون عالی بود

 • کامران روائیj گفت:

  با سلام و عرض ادب
  موضوع مقاله با روشنگری کاملی از یک چالش بزرگ رو نمایی کرده و راهنمایی مناسب و عالی جهت هدایت سرمایه های در دست مردم است .و در این مورد دست مریزاد و بسیار عالی بود.

 • زینب تابع بردبار گفت:

  درود برشما بخاطر مطالب مفیدوسازنده وهمچنین مقاله ی پربار 🙏🙏

 • حمید حسینی گفت:

  سلام بسیار مفید وکامل وامونده بود ازشما تشکر میکنم

 • سمانه گلشادی قلعه شاهی گفت:

  سلام جناب ثقفی مطالب بسیار آموزنده ومفیدبود ممنون که راهنمای خوبی هستید فقط این فیلم برای من باگوشیم بازنمی شه

 • نگارین پاشاخانلو گفت:

  مثل همیشه عالی. ببخشید میشه لطفا یک فایل ویدئویی بزارید که بدونم صف خرید چطوریه و چطوری میتونم تو صف خرید سهمی و ساعت هشت و نیم ثبت کنم هر کاری میکنم نمیتونم سهم بخرم

 • این حرفهاعالی وراهنمایی بیشتری بگذارید

 • با نام و یاد خداوند وسلام
  البته مطلب ارزنده ای بود و متشکر از زحمات شما اما اگر بشود یک مقدار از مبتدی تر ها بفرمائید هم مورد استفاده افرادی مثل ماها خواهد بود انشاءالله ممنون

 • زهرا حسين ميخچي گفت:

  باسلام اطلاعات مفید بود
  ممنونم

 • سلام استاد وثوقی .ازراهنمایی شماممنونم.میخواستم درعرضه اولیه ثبت نام کنم که خطای ۱۰۰۱رامیدهد ممنون میشوم اگردراین رابطه راهنمائی بفرمائید

 • سلام .استاد ثقفی ازاینکه نام خانوادگی شمارا وثوقی ثبت کردم معذرت میخواهم.

 • با سلام مطالب مفید بود ولی برای افرادی که تازه وارد بازار بورس شدند زیاد مفهومی وقابل لمس نباشه تا زمانی که خودشون تجربه کنن…فکر کنم اگر برای افرادی که تازه وارد هستن و هنوز تحلیل تکنیکال وبنیادی شرکتها رو یاد نگرفتن ابزاری یا اپلکیشنی درست بشه که بصورت بسیار ابتدایی این موارد رو مرحله به مرحله نشون بده مثل فرم دمو…ممنون

 • حسین سیاره گفت:

  خوب بود مقاله
  من فعلاتمرکزم روی خرید سهام هست و بهش علاقه دارم
  البته سرمایه ام به مسکن و زمین نمیرسه
  ولی بازار سرمایه رو دوست دارم
  تقریبا ریسک پذیر هستم

 • سلام
  لطفا منو راهنمایی کنید در کدامیک از صندوق های سرمایه گذاری بهترن ، وچطور میشه به عضویت این صندوق ها درآمد؟باتشکر از زحمات شما

  • سلام
   شما می‌تونید به سایت fipiran.com مراجعه کنید. این سایت برای خود سازمان بورس هست. لیست تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز را می‌تونید در آنجا ببینید و بازدهی‌هاشون را با هم مقایسه کنید.

 • رحیم فتحی گفت:

  استاد عالی بود.وسپاس

 • بسیار عالی و مفید بود ممنون از اطلاعات خوبتان.

 • نسرین عباسی وردوق گفت:

  بسیار مطالب ارزنده و مفیدی بود بسیار سپاسگزارم

 • اطلاعات مفیدی بود.سپاس

 • محمد حسین ترابی گفت:

  باسلام خسته نباشید عالی بود ممنونم

 • محمد رستمی گفت:

  ممنون ازمقاله خوب وکاملتون .انتخاب مسیرسرمایه گزاری رو برام روشنتر کرد

 • عبود بدیری گفت:

  آقای حامد ثقفی عزیز ببخشید یه سئوالی دارم بابت خرید و فروش عرضه اولیه که خرید و فروش میکنم چطوری پولشان را مدیریت کنم تا حالا پول عرضه های اولیه که خرید و فروش کردم را تحویل نگرفتم یعنی تو حسابم واریز نکردن میشه در رابطه با این موضوع توضیح بدی ممنون میشم،باتشکر ار نظرات خوب شما که واقعن مهم و گویا هستند.

  • عرضه اولیه‌ها هم می‌توانند مثل سهم های دیگر معامله شوند.
   برای آموزش گام به گام این کار، ویدیوی زیر را ببینید:
   https://talarebourse.com/learn-stock-trading/

 • صابر حسن پور گفت:

  باعث افزایش اطلاعاتم شد ممنون از زحمات شما

 • جواد برخورداری گفت:

  سلام خیلی حرفهای مثبتی زده شد ومخاطب را به فکر وا میدارد.من استفاده کردم.

 • مجید مطهری گفت:

  تشکر.مفید بود.

 • سیداصغر موسوی گفت:

  سلام مطالب عالی و آموزنده است سرمایه گذاری خوب لازمه اش ریسک منطقی است که باید آموخت و انجام داد. ممنون که راهنمائی می فرمائید.

 • آشنایی با نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری - تالار بورس گفت:

  […] مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند. همان‌طور که در مقاله مدیریت سرمایه و ریسک خواندیم، می‌دانیم که سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های […]

 • تحلیل بنیادی به زبان ساده / قسمت اول: تحلیل کیفی - تالار بورس گفت:

  […] کنید؟ می‌خواهید پرتفوی خود را سر و سامان بدهید و به مدیریت سرمایه شخصی بپردازید؟ شاید دوست دارید که بتوانید تحلیل‌های […]

 • اصطلاحات کاربردی در بازار فارکس - تالاربورس گفت:

  […] لات، همان حجم معامله است. همچنین یکی از معیارهای مهم در مدیریت ریسک و سرمایه به‌شمار  می‌رود. چرا که یک معامله‌گر باید حتی در […]

 • اصطلاحات کاربردی در فارکس - Bluepip گفت:

  […] لات، همان حجم معامله است. همچنین یکی از معیارهای مهم در مدیریت ریسک و سرمایه به‌شمار  می‌رود. چرا که یک معامله‌گر باید حتی در […]

 • منشکرم برای آغاز کار سرمایه گذاری ام عالی بود

 • مفید بود.مرسی🙏🌸

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

  >