۱۳۹۸-۱۲-۱۱

58 نظر

مدیریت سرمایه و ریسک چیست؟

مدیریت سرمایه بدین معنی که بخشی از پس‌انداز خود را سرمایه‌گذاری کنید، مفهوم خیلی کلی است. مثلا شاید به فکر خرید سکه، دلار، ماشین یا سهام بیفتید. در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه کدام سرمایه‌گذاری سودآور است؟ آیا تمامی سرمایه‌گذاری‌ها بازده یکسان دارند؟ آیا ریسک سرمایه‌گذار‌ی‌ها با هم برابر است؟ برای پاسخ دادن به این سوالات بهتر است ابتدا با مفهوم مدیریت سرمایه آشنا شویم.

مدیریت سرمایه به صورت مدیریت حرفه‌ای انواع دارایی‌ها به منظور تحقق اهداف سرمایه‌گذار تعریف می‌شود، چه دارایی‌های ملموس مانند مسکن و چه دارایی‌های ناملموس مثل سرقفلی و ارزش برند.

استراتژی مناسب برای سرمایه‌گذاریِ هر فرد با دیگری متفاوت است. عواملی مثل میزان تحصیلات و سواد مالی، سن، میزان درآمد، میزان سرمایه اولیه، ریسک‌پذیری و... باعث پیدایش استراتژی‌های متفاوت سرمایه‌گذاری می‌شود.

ریسک چیست؟

کلمه ریسک بیشتر افراد را به یاد خطر و ضرر می‌اندازد. اما ریسک موقعیتی است که از ترکیب خطر و فرصت به دست می‌آید. وقتی شما ریسک می‌کنید، خطری را به‌جان می‌خرید، به امید آن‌که فرصتی به دست بیاورید. شما با توجه به میزان توانایی‌های فردی خود در کنار شناخت کامل از تهدیدهای احتمالی، می‌توانید از این فرصت‌ها استفاده کنید تا به اهداف خود برسید.

مدیریت سرمایه

بیشتر روش‌های سرمایه‌گذاری با درصدی از ریسک همراه هستند. تنها سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی چون سپرده‌گذاری در بانک یا مواردی چون سرمایه‌گذاری در اوراق خزانه است که ریسک بسیار پایینی دارند.

این موارد (که می‌توان آن‌ها را سرمایه‌گذاری بدون ریسک نیز نامید) یک بازدهی مشخص، قطعی ولی محدود دارند. یعنی با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، امیدی هم به کسب یک بازدهی چشم‌گیر نباید داشت.

مدیریت سرمایه صحیح

اما آشنایی با مدیریت سرمایه به‌صورت صحیح، به شما امکان کسب بازدهی بالاتر خواهد داد. برای مثال خرید مستقیم سهام ریسک بیشتری دارد. اما در کنار ریسک بیشتر، سرمایه‌گذاران می‌توانند به بازدهی بیشتر هم دست‌پیدا کنند. از این منظر شاید بتوانیم بگوییم که ریسک «بهای بازدهیِ بیشتر» است.

پس دیدیم که احتمالِ کسب سود بیشتر، معادل است با پذیرش ریسک بالاتر. پس چرا افراد تنها به سپرده‌گذاری در بانک و کسب یک بازده قطعی اکتفا نمی‌کنند و به سمت نوعی دیگر از سرمایه‌گذاری‌ها متمایل می‌شوند؟ آیا این کار درستی است که در بازارهای دیگر، مثل بورس دست به سرمایه‌گذاری زد؟

 یکی از دلایلی که باعث می‌شود بازار سرمایه محبوب‌تر از بانک‌ها باشد، این است که شما با سپرده‌گذاری در بانک حداکثر میزان بازدهی که می‌توانید کسب کنید محدود (مثلا بیست درصد به طور سالیانه) است. در حالی که بازاری مانند بورس و اوراق بهادار به شما امکان کسب بازدهی‌های بیشتر از ۱۰۰ درصد را هم می‌دهد.

مدیریت سرمایه با توجه به نرخ تورم

علاوه بر موضوع ریسک و بازده با توجه به شرایط سیاسی و تحریم‌های بی‌شماری که بر کشور اعمال شده است و با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم، شاهد رشد بی‌اندازه نرخ تورم (۴۱%) در سال اخیر بوده‌ایم.

وقتی نرخ تورم در کشوری افزایش می‌یابد شاهد کاهش قدرت خرید پول خواهیم بود، که به اصطلاح می‌گویند پول ارزش خود را از دست داده است. بنابراین سپرده‌‌گذاریِ تمامِ پول خود در بانک کار منطقی به نظر نمی‌رسد، چون نرخ تورم، بیشتر از نرخ بهره سالانهِ بانک است و پول شما نمی‌تواند متناسب با نرخ تورم رشد کند. یعنی پول شما نمی‌تواند قدرت خرید خود را حفظ کند. این در حالی است که بازار سرمایه (بورس اوراق بهادار) می‌تواند متناسب با رشد تورم رشد ‌کند. در این بازار افراد با سرمایه‌گذاری مناسب و مدیریت سرمایه می‌توانند ارزش پول خود را حفظ کنند و حتی به سودهای جذابی دست یابند.

تشکیل سبد سرمایه‌گذاری

برای پوشش ریسک در سرمایه‌گذاری، بهترین کار تشکیل سبد سرمایه‌گذاری است. برای این کار فرد، سرمایه خود را به چند قسمت تقسیم می‌کند و هر قسمت از آن را به بازارهای مختلف می‌برد. مثلا درصدی از سرمایه‌اش را به خرید ملک و درصدی دیگر را به خرید طلا اختصاص می‌دهد و مابقی را صرف خرید سهام و یا کالاهای سرمایه‌ای، مانند ماشین‌آلات و تجهیزات می‌کند. برای مطالعه بیشتر در این رابطه روی اینجا کلیک کنید.

مدیریت سرمایه

سبد سرمایه‌گذاری

هرکدام از بازارهای موجود ریسک متفاوتی دارند و مدت‌زمان بازدهی و میزان بازدهی مورد انتظار از آن‌ها نیز متفاوت است. هنگام انتخاب یک بازار هدف برای سرمایه‌گذاری، باید به دو متغیر ریسک و بازده به طور همزمان توجه کرد، در واقع ریسک و بازده به‌عنوان دو رکن اصلی در اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری هستند.

در واقع ریسک و بازده به‌عنوان دو رکن اصلی در اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری هستند.

همواره بیشترین بازدهی، با توجه به حداقل مقدار ریسک، معیاری مناسب برای سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید. شکل بالا تنها مثالی از چند بازار است که افراد می‌توانند در آن با توجه به شرایط خود بازارهای متفاوتی را برای سرمایه‌گذاری و توزیع ریسک انتخاب کنند. حتی می‌توانند بر تعداد بازارهای انتخابی بیفزایند و یا از تعداد آن بکاهند.

مدیریت سرمایه در شرکت ها

مدیریت سرمایه امری بسیار مهم به خصوص در امور شرکت‌ها است. برای مثال اگر یک شرکت به دنبال احداث یک خط تولیدی جدید باشد، برای احداث این خط به مقدار زیادی وجه نقد نیاز دارد. در این مواقع مدیر، سبد سرمایه‌گذاریِ شرکت را بررسی می‌کند تا مشخص کند کدام سرمایه‌گذاری‌ها سریع‌تر به وجه نقد تبدیل می‌شوند. اگر درصد عمده‌ای از سبد شرکت را ملک و ساختمان تشکیل داده باشد مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا این املاک به وجه نقد تبدیل شوند. در حالی که اگر بخش عمده‌ای از سبد را سهام تشکیل دهد بسیار راحت‌تر و سریع‌تر می‌تواند آن را به وجه نقد تبدیل کند و از پول به دست آمده برای راه اندازی خط تولید جدید استفاده کند.

بنابراین هر فردی چه برای تشکیل سبد شخصی و چه در سمت مدیریت برای تشکیل سبد سرمایه شرکت، می‌تواند بر اساس اهداف و نیازهای احتمالی خود، یک سبد سرمایه‌گذاری مطمئن بسازد به‌شکلی که در صورت لزوم بتواند از آن استفاده کند.

فرآیند مدیریت سبد سهام

برای اینکه بتوانید یک سبد سهام (پرتفوی) بهینه تشکیل دهید و آن را به طور صحیح مدیریت کنید، در مرحله اول لازم است که با مفاهیم مالی و اصول اساسی آن آشنا شوید. بعد از آشنایی با این موارد می‌توان اقدام به ایجاد یک سبد سرمایه‌گذاری متناسب با ویژگی‌های شخصی خود کرد.

هر فرد بعد از یادگیری اصول اساسی مالی می‌تواند با توجه به میزان ریسک‌پذیری و بازده مورد انتظار خود اقدام به ایجاد یک پرتفوی بهینه کند و در گذر زمان با توجه به تغییر شرایط، در صورت لزوم پرتفوی خود را اصلاح کند.

 یکی از راه‌های کم کردن ریسک یک پرتفوی تنوع‌بخشی به آن است. تنوع‌بخشی با هدف کاهش ریسک پرتفوی تا حداقل مقدارِ ریسک و افزایش بازده پرتفوی تا بالاترین اندازه ممکن انجام می‌شود.

با تقسیم کردن مبلغ سرمایه‌گذاری در سهم‌های متنوع، می‌توان بخشی از ریسک پرتفوی را حذف کرد. برای انجام این کار بهتر است که سهم‌ها، از صنایع و گروه‌های متفاوت از هم انتخاب شوند تا اگر یک صنعتی دچار مشکل شد تنها بخش کوچکی از سبد سرمایه‌گذاری شما به‌خطر بیفتد.

مدیریت سرمایه

تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری و سبد سهام

نقل قولی معروف در رابطه با تنوع‌بخشی وجود دارد که بیان می‌کند: تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید، تا در صورت افتادن سبد همه تخم مرغ‌هایتان از بین نروند.

نکته‌ی قابل توجه این است که شما با تنوع‌بخشی نمی‌توانید کل ریسک سبد خود را از بین ببرید، اما می‌توانید آن را کم کنید.

ریسک کل

ریسک کل از دو بخش ریسک سیستماتیک و ریسک غیرسیستماتیک تشکیل شده است. ریسک غیرسیستماتیک منحصر به یک دارایی نظیر سهم یک شرکت است، که این ریسک با تنوع‌بخشی قابل کاهش است.

اما بخش دیگری از ریسک کل، ریسک سیستماتیک یا ریسک بازار است، که به آن ریسک حذف‌نشدنی هم می‌گویند. این ریسک از طریق تنوع‌بخشی کاهش پیدا نمی‌کند.

نمونه‌ای از ایجاد سبد سهام متنوع را در شکل بالا می‌بینید. می‌توان از گروه‌ها و صنعت‌های مختلف یک سهم مناسب انتخاب کرد و تشکیل سبد داد. افراد با استراتژی‌های متفاوت می‌توانند سبدهای متفاوتی ایجاد کنند.

انواع سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران به دو طریق می‌توانند دست به خرید اوراق بهادار بزنند: اولین شیوه آن است که افراد به طور مستقیم اقدام به خریدوفروش سهام کنند که به آن سرمایه‌گذاری مستقیم می‌گویند؛ یا اینکه این کار را از طریق واسطه‌های مالی انجام دهند، که به آن سرمایه‌گذاری غیرمستقیم می‌گویند.

انواع سرمایه گذاران بر مبنای میزان تحمل ریسک

نظریه مطلوبیت مورد انتظار، سه نوع گرایش را بر مبنای میزان تحمل ریسک توسط سرمایه‌گذاران معرفی کرده است. بر طبق این نظریه سرمایه گذاران به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • ریسک‌گریز
  • ریسک‌پذیر
  • ریسک خنثی

سرمایه‌گذاران ریسک خنثی افرادی هستند که به میزان ریسک سرمایه‌گذاری توجهی نمی‌کنند و تنها به دنبال حداکثر کردن بازدهی خود هستند و میزان مطلوبیت آن‌ها توسط بازدهی سرمایه‌گذاری تعیین می‌شود.

برخی از سرمایه‌گذاری‌ها و دارایی‌ها نوسانات بیشتری نسبت به سایر دارایی‌ها دارند. در نتیجه سرمایه‌گذاری در آن‌ها ریسک بیشتری دارد.

گروهی از سرمایه‌گذاران نسبت به سایرین ریسک‌پذیر‌تر هستند؛ در نتیجه می‌توانند نسبت به دیگران بهتر با این نوسانات کنار بیایند و آن را تحمل کنند. این افراد زمانی که با دو پروژه با بازدهی یکسان رو‌به‌رو می‌شوند، پروژه‌ای که ریسک بیشتری دارد را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند، زیرا مطلوبیت ناشی از موفق شدن در پروژه پرریسک بیشتر از عدم مطلوبیت ناشی از زیان آن‌ها است.

این افراد تمایل بیشتری به فعالیت در بورس دارند و تمایل کمی به سپرده‌گذاری در بانک دارند.

سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز

آخرین دسته، سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز هستند. این افراد بیشتر به سرمایه‌گذاری در مواردی که بازدهی مطمئن داشته‌ باشند علاقه‌مند هستند و از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پرریسک دوری می‌کنند. بیشتر این افراد به سپرده‌گذاری در بانک روی می‌آورند و معتقدند که سپرده‌گذاری در بانک نوعی سرمایه‌گذاری ایمن است. 

این سه طبقه، خود می‌توانند هرکدام به سه طبقه متفاوت نیز تقسیم شوند. برای مثال افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، همه حاضر به پذیرش سطح یکسانی از ریسک نیستند. مثلا برخی از آن‌ها در سهم‌هایی که ریسک بسیار زیادی دارند (مثل سهم‌هایی با وضعیت بنیادی نه چندان خوب که در وضعیت تکنیکالی مناسبی قرار دارند و انتظار رشد سریعی از آن‌ها در آینده‌ای نزدیک می‌رود) سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حالی که برخی دیگر تنها در سهام شرکت‌هایی بزرگ که وضعیت بنیادی قوی و سود تقسیمی بالا دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حالی که ممکن است این سهم‌ها رشد آهسته‌ای داشته باشند.

نظریه مطلوبیت مورد انتظار با انتقادهایی نیز مواجه شده که در مقالات بعدی راجع‌به آن توضیح داده خواهد شد.

ریسک دارایی‌های مالی از منظر مدت زمان نگهداری

می‌توان ریسک دارایی‌های مالی را از نظر دوره نگهداری آن‌ها نیز طبقه‌بندی کرد. به بیانی دیگر ریسک یک سرمایه‌گذاری زمانی که به دید کوتاه‌مدت خریداری می‌شود با ریسک آن وقتی که با دید بلند‌مدت خریداری می‌شود، متفاوت است.

با افزایش مدت‌زمان نگهداری یک دارایی، نوسانات آن کاهش می‌یابد و ریسک آن تا حدی قابل کنترل خواهد بود.

با افزایش مدت‌زمان نگهداری یک دارایی، نوسانات آن کاهش می‌یابد و ریسک آن تا حدی قابل کنترل خواهد بود.


ریسک دارایی‌های مالی از منظر منابع

نوع دیگری از طبقه‌بندی ریسک از جهت منابع به ریسک‌های مالی و غیرمالی تقسیم می‌شود.

ریسک‌های مالی مانند ریسک نوسان نرخ بهره، ریسک نرخ ارز، ریسک تورمی، ریسک بازار و غیره به طور مستقیم بر سودآوری شرکت‌ها اثر می‌گذارند و ریسک های غیرمالی مانند ریسک سیاسی یا ریسک کشور، ریسک نیروی انسانی و غیره با تاثیر گذاشتن بر ریسک‌های مالی سودآوری شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

خلاصه مقاله

در نهایت به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود که ابتدا با توجه به شرایط خود، میزان ریسک‌پذیری، سواد مالی، سرمایه اولیه و درآمد، استراتژی خود را مشخص کنند و سپس یک سبد سرمایه‌گذاری مناسب تشکیل دهند.

با توجه به موارد گفته شده در این مقاله، مناسب است که بخشی از این سبد، به بورس اوراق بهادار تعلق گیرد و خود این بخش هم به چند سهم از گروه‌های مختلف تقسیم شود. این سهم‌ها می‌توانند با توجه به دیدگاه سرمایه‌گذار و اهداف آن‌ها متفاوت از هم باشند.

می توانید ویدیوهای بیشتری از تالار بورس را بصورت رایگان در شبکه اشتراک ویدیو آپارات و همچنین کانال یوتیوب تالار بورس دنبال کنید.

فائزه حیدری

درباره نویسنده مقاله :

سلام ، فائزه حیدری هستم

مقالات پیشنهادی


صرافی بایننس (BINANCE) یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا است که

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

پوشش ریسک یا همان هج (Hedge)، نوعی استراتژی معاملاتی برای کاهش ریسک است. به این

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

نحوه خرید بیت کوین در ایران نحوه خرید بیت کوین در ایران و ارزهای دیجیتال

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

بازارهای جهانی سهام (2021/01/16) بازارهای جهانی سهام در هفته گذشته کاملا محافظه‌کارانه عمل کردند. مجلس نمایندگان

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

عرضه اولیه این هفته عرضه اولیه این هفته و امروز به‌همراه لیست کامل شرکت‌های جدید که

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

کلمه دَپس (Dapps) مخفف عبارت Decentralized applications و به معنی نرم‌افزار‌هایی است که به‌صورت غیر

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
58 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
محمودساعدی
محمودساعدی
10 ماه پیش

بسیارخوب وآموزنده بود واگر مثالهای واقعی از انواع این ریسکها وسرمایگذاریها دربازاربورس راهم درهربخش اشاره میشد ذهن مخاطب روبیشترروشن میکردومطالب کاربردی تربود.باسپاس

داودجعفری
داودجعفری
10 ماه پیش

استاد ثقفی سلام. این روزهای پایانی سال ۹۸ که با بورس آشنا شدم و مقالاتی از شما و گروهتان خواندم علاقه ام به سرمایه گذاری در این بازار بیشتر شد. توفیق و سربلندی شما را از خداوند متعال خواستارم.
تشکر.

حسن محمدی
حسن محمدی
10 ماه پیش

سلام
تشکر میکنم از مطلب بسیار خوب شما بسیار عالی و شفاف بود بنده اطلاعا ت چندانی نداشتم .که امروز یاد گرفتم .

مهدی برهان
مهدی
10 ماه پیش

ممنون از اطلاعات مفیدی که به اشتراک می گذارید.

سید اسماعیل حسینی
سید اسماعیل حسینی
10 ماه پیش

سلام
بنده فردی بیکار هستم که دارای بیماری صرع هستم و نمیتوانم سر کار بروم
خواستم منو راهنمایی کنید که با توجه به اینکه آدم ریسک پذیری هستم و اندک پولی که دارم تو چه شرکتی سرمایه گذاری کنم که بتونم با پولم کار کنم
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

علی
علی
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
9 ماه پیش

آفرین دقیقا درست فرمودین

حمیدرضاواشقانی فراهانی-دانشجوی دکترای کارآفرینی -اراک
حمیدرضاواشقانی فراهانی-دانشجوی دکترای کارآفرینی -اراک
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
2 ماه پیش

سلام لطفا درباره این موضوعات راهنمایی بفرمایید و چنانچه متن عکس فیلم یا پاورپوینت دارید بفرستید سپاس

موضوع :آشنایی با زمینه ها وفرصت های سرمایه گذاری ۱-حیطه بازار های مالی
۲-حیطه بازارهای غیرمالی

رضا
رضا
پاسخ دادن به  سید اسماعیل حسینی
10 ماه پیش

بازار فارکس رو هم بررسی کن

Mohsen
Mohsen
پاسخ دادن به  سید اسماعیل حسینی
9 ماه پیش

ببخشیدشما بیکارید سرمایه اندکی هم دارید منهای بیماری که دارید ریسک پذیری زیاد میدونید یعنی چی یا با کلمه ریسک اشنایی ندارید با دارید شوخی میکنید

طاهره
طاهره
10 ماه پیش

ممنون از مطالب خوب وجامع

حسین اسدبیکی
حسین اسدبیکی
10 ماه پیش

سلام ممنون از جناب ثقفی بسیار عالی و آموزنده بود و من خیلی خوشحالم که این مقاله و ویدئو جالب را دیدم و خیلی مورد استفاده ام شد . ممنون

مرتضی کرمی
مرتضی کرمی
10 ماه پیش

با سلام
مطلب کلی و مفیدی بود
ممنون

محمد خسروی
محمد خسروی
10 ماه پیش

آموزشی آگاه کننده برای تازه کاران و آشنا نمودن با انواع سرمایه و ریسک می‌باشد امیدوارم اینگونه اطلاعات پیاپی در دسترس قرار بگیرد. با تشکر از نویسنده محترم ، خسروی

شریف شریعتی
شریف شریعتی
10 ماه پیش

بسیار عالی بود . تشکر

سيد محمد جوزي
محمد
10 ماه پیش

سلام
اطلاعات خوبی بود
خواهشمند است فاصله زمانی بین پست ها واطلاعات جدید را کوتاهترکنید.

رسول
رسول
10 ماه پیش

مقاله تعاریف خوبی از سبد سرمایه گذاری و ریسک و سبد سهام بود. مشاوران سرمایه چه کسانی هستند؟ آیا آنها دارای ریسک نیستند؟

براتعلی مجاهد
براتعلی مجاهد
10 ماه پیش

آموزشی آگاه کننده برای تازه کاران و آشنا نمودن با انواع سرمایه و ریسک می‌باشد امیدوارم اینگونه اطلاعات پیاپی در دسترس قرار بگیرد. با تشکر از نویسنده محترم

علی
علی
10 ماه پیش

بسیار آموزنده و تاثیرگذار ، سپاسگذارم از مجموعه تالار بورس.

گلی
گلی
10 ماه پیش

مثل همیشه مقاله هاتون عالی بود

کامران روائی
کامران روائیj
10 ماه پیش

با سلام و عرض ادب
موضوع مقاله با روشنگری کاملی از یک چالش بزرگ رو نمایی کرده و راهنمایی مناسب و عالی جهت هدایت سرمایه های در دست مردم است .و در این مورد دست مریزاد و بسیار عالی بود.

زینب تابع بردبار
زینب تابع بردبار
10 ماه پیش

درود برشما بخاطر مطالب مفیدوسازنده وهمچنین مقاله ی پربار 🙏🙏

حمید حسینی
حمید حسینی
10 ماه پیش

سلام بسیار مفید وکامل وامونده بود ازشما تشکر میکنم

سمانه گلشادی قلعه شاهی
سمانه گلشادی قلعه شاهی
10 ماه پیش

سلام جناب ثقفی مطالب بسیار آموزنده ومفیدبود ممنون که راهنمای خوبی هستید فقط این فیلم برای من باگوشیم بازنمی شه

نگارین پاشاخانلو
نگارین پاشاخانلو
10 ماه پیش

مثل همیشه عالی. ببخشید میشه لطفا یک فایل ویدئویی بزارید که بدونم صف خرید چطوریه و چطوری میتونم تو صف خرید سهمی و ساعت هشت و نیم ثبت کنم هر کاری میکنم نمیتونم سهم بخرم

مهدی
مهدی
10 ماه پیش

این حرفهاعالی وراهنمایی بیشتری بگذارید

علی
علی
10 ماه پیش

با نام و یاد خداوند وسلام
البته مطلب ارزنده ای بود و متشکر از زحمات شما اما اگر بشود یک مقدار از مبتدی تر ها بفرمائید هم مورد استفاده افرادی مثل ماها خواهد بود انشاءالله ممنون

زهرا حسين ميخچي
زهرا حسين ميخچي
10 ماه پیش

باسلام اطلاعات مفید بود
ممنونم

حسن
حسن
10 ماه پیش

سلام استاد وثوقی .ازراهنمایی شماممنونم.میخواستم درعرضه اولیه ثبت نام کنم که خطای ۱۰۰۱رامیدهد ممنون میشوم اگردراین رابطه راهنمائی بفرمائید

حسن
حسن
10 ماه پیش

سلام .استاد ثقفی ازاینکه نام خانوادگی شمارا وثوقی ثبت کردم معذرت میخواهم.

Nasrin
Nasrin
10 ماه پیش

با سلام مطالب مفید بود ولی برای افرادی که تازه وارد بازار بورس شدند زیاد مفهومی وقابل لمس نباشه تا زمانی که خودشون تجربه کنن…فکر کنم اگر برای افرادی که تازه وارد هستن و هنوز تحلیل تکنیکال وبنیادی شرکتها رو یاد نگرفتن ابزاری یا اپلکیشنی درست بشه که بصورت بسیار ابتدایی این موارد رو مرحله به مرحله نشون بده مثل فرم دمو…ممنون

حسین سیاره
حسین سیاره
10 ماه پیش

خوب بود مقاله
من فعلاتمرکزم روی خرید سهام هست و بهش علاقه دارم
البته سرمایه ام به مسکن و زمین نمیرسه
ولی بازار سرمایه رو دوست دارم
تقریبا ریسک پذیر هستم

بهنام
بهنام
10 ماه پیش

سلام
لطفا منو راهنمایی کنید در کدامیک از صندوق های سرمایه گذاری بهترن ، وچطور میشه به عضویت این صندوق ها درآمد؟باتشکر از زحمات شما

رحیم فتحی
رحیم فتحی
10 ماه پیش

استاد عالی بود.وسپاس

سهند دهقانپور
سهند
10 ماه پیش

بسیار عالی و مفید بود ممنون از اطلاعات خوبتان.

نسرین عباسی وردوق
نسرین عباسی وردوق
10 ماه پیش

بسیار مطالب ارزنده و مفیدی بود بسیار سپاسگزارم

Hamze
Hamze
10 ماه پیش

اطلاعات مفیدی بود.سپاس

محمد حسین ترابی
محمد حسین ترابی
10 ماه پیش

باسلام خسته نباشید عالی بود ممنونم

محمد رستمی
محمد رستمی
10 ماه پیش

ممنون ازمقاله خوب وکاملتون .انتخاب مسیرسرمایه گزاری رو برام روشنتر کرد

عبود بدیری
عبود بدیری
10 ماه پیش

آقای حامد ثقفی عزیز ببخشید یه سئوالی دارم بابت خرید و فروش عرضه اولیه که خرید و فروش میکنم چطوری پولشان را مدیریت کنم تا حالا پول عرضه های اولیه که خرید و فروش کردم را تحویل نگرفتم یعنی تو حسابم واریز نکردن میشه در رابطه با این موضوع توضیح بدی ممنون میشم،باتشکر ار نظرات خوب شما که واقعن مهم و گویا هستند.

صابر حسن پور
صابر حسن پور
10 ماه پیش

باعث افزایش اطلاعاتم شد ممنون از زحمات شما

جواد برخورداری
جواد برخورداری
10 ماه پیش

سلام خیلی حرفهای مثبتی زده شد ومخاطب را به فکر وا میدارد.من استفاده کردم.

مجید مطهری
مجید مطهری
10 ماه پیش

تشکر.مفید بود.

سیداصغر موسوی
سیداصغر موسوی
10 ماه پیش

سلام مطالب عالی و آموزنده است سرمایه گذاری خوب لازمه اش ریسک منطقی است که باید آموخت و انجام داد. ممنون که راهنمائی می فرمائید.

trackback
آشنایی با نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری - تالار بورس
10 ماه پیش

[…] مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند. همان‌طور که در مقاله مدیریت سرمایه و ریسک خواندیم، می‌دانیم که سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های […]

trackback
تحلیل بنیادی به زبان ساده / قسمت اول: تحلیل کیفی - تالار بورس
10 ماه پیش

[…] کنید؟ می‌خواهید پرتفوی خود را سر و سامان بدهید و به مدیریت سرمایه شخصی بپردازید؟ شاید دوست دارید که بتوانید تحلیل‌های […]

مری
مری
9 ماه پیش

عالی بود.مرسی

trackback
اصطلاحات کاربردی در بازار فارکس - تالاربورس
9 ماه پیش

[…] لات، همان حجم معامله است. همچنین یکی از معیارهای مهم در مدیریت ریسک و سرمایه به‌شمار  می‌رود. چرا که یک معامله‌گر باید حتی در […]

trackback
اصطلاحات کاربردی در فارکس - Bluepip
9 ماه پیش

[…] لات، همان حجم معامله است. همچنین یکی از معیارهای مهم در مدیریت ریسک و سرمایه به‌شمار  می‌رود. چرا که یک معامله‌گر باید حتی در […]

مرضيه
مرضيه
8 ماه پیش

منشکرم برای آغاز کار سرمایه گذاری ام عالی بود

فرزانه
فرزانه
7 ماه پیش

مفید بود.مرسی🙏🌸

trackback
نظریه پرتفوی مدرن (MPT) افزایش بازده و کاهش ریسک – تالاربورس | حامد ثقفی
25 روز پیش

[…] بیشتر در زمینه پرتفوی و ریسک می‌توانید به مقاله مدیریت ریسک و پرتفوی مراجعه […]

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

>
58
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x