مشهورترین میم کوین‌ها را بشناسید

تاریخ بروز رسانی: 1402/01/07

مشهورترین میم کوین‌ها را بشناسید


میم کوین ها به گروهی از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که بیشتر بر اساس جنبه رسانه‌ای و شوخی که پیدا کرده‌اند، در میان مردم محبوب شده‌اند و توانسته‌اند جایگاه بالایی در میان رمزارزها پیدا کنند.

مشهورترین میم کوین را می‌توان دوج کوین دانست که به دلیل حمایت ایلان ماسک شاهد رشد عجیب و غریب آن بودیم. بعد از این اتفاق بازار میم کوین‌ها داغ شد و در نتیجه تعداد زیادی از آن‌ها وارد بازار کریپتوها شدند و برخی نیز توانسته‌اند سهم خوبی از بازار کسب کنند.

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی مشهورترین پروژه‌های میم کوین بپردازیم و به تاریخچه و عملکرد آن‌ها اشاره کنیم. اما پیش از اینکه بخواهیم برویم سراغ میم کوین‌ها بهتر است تا کمی درباره چند مفهوم بیشتر بدانیم.


در این مقاله می خوانید

میم کوین چیست؟

میم کوین چیست؟

اگر به فرهنگ لغت مراجعه کنیم با واژه میم MEME رو به رو می‌شویم که به معنای شوخی است. شاید تاکنون بارها در شبکه‌های اجتماعی دیده باشید که ژست‌ها و دیالوگ‌های بازیگران را تبدیل به شوخی‌ها یا میم‌هایی کرده‌اند که به شدت پرطرفدار بوده و به صورت ویروسی پخش شده‌اند.

بیلی مارکوس نخستین کسی بود که خواست در بازار کریپتوکارنسی یک میم بیاورد. او از عکس یک سگ برای کوین خود استفاده کرد و کلمه آن را تغییر داد. او کلمه DOG را به DOGE تغییر داد و در نتیجه یک کوین به وجود آورد به عنوان دوج کوین. هدف بیلی مارکوس شوخی با بیت کوین بود اما کار به همین‌جا ختم نشد و دوج کوین داستان عجیبی پیدا کرد که در بخش مربوط به آن توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید:

نکته جالب توجه در مورد میم کوین‌ها وجود تعداد زیاد عرضه‌های آن‌هاست. میم کوین‌ها به شدت می‌توانند رشد کنند، چون قیمت بسیار پایینی دارند. البته آن‌ها در کل به هیچ دردی نمی‌خورند و نیازی از جامعه را برطرف نمی‌کنند اما می‌توانند طرفداران زیادی را جذب کنند.

همین طرفداران و کامونیتی ارزهای دیجیتال است که به شدت می‌تواند ارزش میم کوین‌ها را بالا ببرد. به عبارتی هنگامی‌که یک میم کوین در شبکه‌های اجتماعی دارای حرف و حدیث‌های زیادی می‌شود، شاهد رشد سریع و پرشتاب آن خواهیم بود.

البته میم کوین‌ها به دنبال ساخت مواردی همچون استفاده از سیستم دیفای، بازی‌های کریپتویی و باز کردن جایگاهی در دنیای NFT و متاورس هستند، اما به طور کلی تغییرخاصی قرار نیست در ماهیت این گروه از ارزهای دیجیتال اتفاق بیفتد.

ارزهای دیجیتال سعی می‌کنند تا مشکلی را برطرف کنند اما میم کوین‌ها هیچ ایده‌ای برای این کار ندارند. آن‌ها خود را یک شوخی می‌دانند و البته فضایی برای سرمایه‌گذاری. این امر متناقض به شدت موجب تغییر در نوع نگاه کارشناسان به میم کوین‌ها شده است.

اگرچه بسیاری از طرفداران میم کوین‌ها به شدت از آن‌ها طرفداری می‌کنند و حمایت ایلان ماسک از دوج کوین را به عنوان یک نشانه از تسلط میم کوین‌ها بر بازار کریپتوکارنسی می‌دانند اما تحلیلگران بازارهای مالی میم کوین‌ها را بی‌ارزش و فاقد ارزش لازم برای سرمایه‌گذاری می‌دانند.

شت کوین و جم کوین

در دنیای ارزهای دیجیتال با دو مفهوم دیگر نیز آشنا می‌شویم که بد نیست در اینجا به آن دو بپردازیم. اول به سراغ جم کوین Gem coin می‌رویم. جم کوین‌ها را الماس‌های ارزهای دیجیتال می‌دانند. این گروه از پروژه‌ها تازه اول راهشان است و کمتر شناخته شده هستند.

کسانی که جم کوین‌ها را پیدا کنند می‌توانند به مرور از افزایش قیمت آن‌ها بهره‌مند شوند. بسیاری از فعالان بازار کریپتوکارنسی هر روز به دنبال جم کوین‌ها می‌گردند و می‌خواهند که به سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها بپردازند.

پروژه‌هایی که عمر چندانی از آن‌ها نگذشته ولی ایده‌های فوق‌العاده‌ای دارند و با یک تیم خوب در حال توسعه کار خود هستند را به عنوان یک جم کوین خوب می‌توانیم بشناسیم. پیدا کردن جم کوین‌ها کار هر کسی نیست و برای این کار باید به شدت مطالعه و بررسی انجام داد.

با این حال به دست آوردن جم کوین‌ها و قرار دادن آن‌ها در پورتفولیو می‌تواند در آینده به شدت سودده باشد و میزان سوددهی آن به چند صد درصد برسد. بنابراین جم کوین، الماس خالص در دنیای ارزهای دیجیتال است و بسیاری همچون جوینده طلا در این دنیا هستند.

در مقابل یک واژه دیگری داریم که به آن شت کوین Shit coin گفته می‌شود. شت کوین‌ها به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که هیچ پشتوانه قوی ندارند و بعد از مدتی از بین می‌روند. افرادی که بر روی شت کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند در اصل دارند روی پروژه‌های کلاهبرداری یا به درد نخوری سرمایه‌گذاری می‌کنند که هدفی جز خالی کردن جیب سرمایه‌گذاران ندارد.

شت کوین‌ها به تعداد زیادی در بازار کریپتوکارنسی موجود است و بسیاری از افراد تاکنون قربانی خرید این گروه از ارزهای دیجیتال شده‌اند. شت کوین‌ها خود را در شبکه‌های اجتماعی به شدت تبلیغ می‌کنند و وعده سودهای کلان به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند.

اما در کل آنچه به سرمایه‌گذاران می‌رسد، چیزی نیست جز از دست رفتن پولی که با زحمت به دست آورده‌اند و دو دستی به صاحبان پروژه شت کوین تقدیم کرده‌اند.

حالا نکته‌اینجاست که طرفداران میم کوین‌ها، آن‌ها را جزء دسته جم کوین‌ها می‌دانند و هر روز به دنبال یافتن میم کوین‌های جدیدی هستند که می‌توانند به شدت رشد کنند. اما منتقدان میم کوین‌ها معتقدند همه پروژه‌های میم کوین جزء دسته شت کوین قرار می‌گیرند و در نتیجه سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه‌ها هیچ ثمره‌ای جز از دست رفتن سرمایه ندارد.

برای آشنایی بیشتر مقاله مشهورترین پروژه‌های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید.

برای اینکه بتوانیم پروژه‌های میم کوین را بهتر بشناسیم بهتر است سری بزنیم به هر کدام از این پروژه‌ها و متوجه شویم که چه کسانی و با چه ایده‌هایی به دنبال لانچ کردن پروژه‌های میم کوین بوده‌اند و هستند.

دوج کوین، سلطان میم کوین‌ها

دوج کوین، سلطان میم کوین‌ها

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم، دوج کوینDoge coin ابداع بیلی مارکوس بود که به دنبال ایجاد یک شوخی در نسبت با بیت کوین به وجود آمد. دوج کوین از شبکه لایت کوین استخراج شد و در نتیجه فرایندهایی همچون ماینینگ و استخراج را نیز در پی داشت.

نکته‌ای که در مورد دوج کوین وجود دارد این است که تا هر اندازه که بخواهد می‌تواند استخراج شود و سقفی هنوز به طور مشخص مثل بیت کوین ندارد. اگرچه بنیانگذارانش صحبت‌هایی در این زمینه داشته‌اند. با این حال پشتوانه‌ای به جز حمایت سرمایه‌دارانی همچون ایلان ماسک را ندارد.

دوج کوین در سال‌های اخیر رشدهای عجیب و غریبی داشته و دلیل آن نیز این بوده که قیمت آن کم بود و هنگامی‌که توجه به کریپتوها زیاد شد، دوج کوین افزایش قیمت بالایی داشت. علاوه بر این دست به دست شدن خبرهای دوج کوین در شبکه‌های اجتماعی بر روی آن تأثیرگذار بود. نکته مثبت دیگری که در مورد دوج کوین وجود دارد هزینه پایین تراکنش‌های آن است که موجب شده تا به سادگی قابل نقل و انتقال باشد و بعضی از سایت‌های دنیا برای جایزه دادن به کاربرانشان از دوج کوین استفاده کنند.

برای آشنایی بیشتر مقاله دوج کوین Dogecoin چیست؟ را مطالعه کنید.

شیبا اینو؛ مدعی قوی

شیبا اینو؛ مدعی قوی

شیبا اینو Shiba inu یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی است که در بازار کریپتوکارنسی بعد از آلت سیزن 2021 و رشد بسیاری از ارزهای دیجیتال قد علم کرد. شیبا اینو با این ایده پا به عرصه گذاشت که قاتل دوج کوین است و می‌خواهد جای این ارز دیجیتال را در بازار بگیرد.

شیبا اینو بر روی بلاکچین اتریوم قرار گرفت و با یک قرارداد هوشمند به خوبی جای خود را در میان آلت کوین‌ها و میم کوین‌ها باز کرد. یک ترفند هوشمندانه نیز داشت و آن اینکه 50 درصد از توکن‌های شیبا را به کیف پول ویتالیک بوترین هدیه داد.

اما یک اتفاق دیگر نیز افتاد هنگامی‌که در هند یک خیریه به دنبال جمع کردن کمک‌های جهانی بود، ویتالیک بوترین از توکن‌های شیبای خود به این کار اقدام کرد و به همین دلیل حجم زیادی شیبا اینو فروخته شد و بعد از آن افزایش درصد ناگهانی شیبا در سال 2021 به یکبار سقوط بدی برای آن اتفاق افتاد.

با این حال بوترین 90 درصد از توکن‌های شیبای خود را سوزاند و به کیف پول قفل شده پروژه شیبا اینو منتقل کرد. از این جهت بوترین می‌تواند همان نقشی را برای شیبا بازی کند که ایلان ماسک برای دوج کوین دارد. گفتنی است که خالق شیبا که با نام ریوشی در شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود، ادعا می‌کند که هیچ دلاری برای راه‌اندازی این پروژه خرج نکرده و به رایگان همه این اتفاقات افتاده است.

اکنون پروژه شیبا می‌خواهد تا در زمینه‌های متاورس و NFT نیز به فعالیت بپردازد و از این جهت خود را در بازار تثبیت کند.

برای آشنایی بیشتر مقاله ارز دیجیتال شیبا SHIBA چیست؟ را مطالعه کنید.

کیشو اینو؛ سگ جذاب

کیشو اینو Kishu inuیکی دیگر از ارزهای دیجیتال میم کوین است که توانست سر و صدای زیادی راه بیندازد. با اینکه توسط یک تیم ناشناس لانچ شد اما در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی به خوبی جای خود را باز کرد.

کیشو اینو خود را برادر دوج کوین معرفی می‌کند و می‌خواهد با دوج کوین شناخته شود، در حالیکه شیبا می‌خواهد قاتل دوج کوین شود. سازندگان این ارز دیجیتال مکان خود را کشور ژاپن معرفی کرده‌اند و بر روی بلاکچین اتریوم توکن خود را قرار داده‌اند.

این رمزارز همچون سایر رمزارزهای اتریوم بهتر است بر روی کیف پول متامسک نگهداری شود. بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز نیز رمزارز کیشو اینو را دارند و تاکنون نیز چندین بار کیشو اینو دچار پامپ و دامپ شدید شده است.

فلوکی اینو؛ تولد با یک توییت

داستان ارز دیجیتال فلوکی اینو Floki inu از آنجایی آغاز شد که ایلان ماسک یک توییت زد و نام سگ خود را فلوکی نامید. چندی نگذشت که یک ارز دیجیتال به نام فلوکی اینو متولد شد که دقیقا با همین هدف و استفاده از ایلان ماسک می‌خواست خود را معرفی کند.

سازنده فلوکی اینو به دنبال این است که برای میم کوین‌ها کارکردهایی نیز به کار ببرد و به همین دلیل یک بازی کریپتویی به نام والهالا (Valhala)، یک بازار NFT و یک پلتفرم آموزشی تحت عنوان Floki Inuversity تاسیس کرده تا ارز دیجیتال فلوکی اینو در آن کاربرد پیدا کند.

اگرچه فلوکی اینو از یک توییت و از اسم سگ ایلان ماسک به وجود آمده اما می‌توانیم بگوییم که یک حرکت رو به جلو برای میم کوین‌ها نیز بود که می‌خواستند کاربرد پذیر باشند. البته تلاش‌هایی توسط ارز دیجیتال شیبا یا دوج کوین نیز رخ داده که می‌خواستند در خرید و فروش‌های کوچک مثل رستوران‌ها و هتل‌ها کاربرد پیدا کنند.

بیبی دوج؛ میم کوین هدف‌دار برای سگ‌ها

بیبی دوج Baby doge هم یکی از ارزهای دیجیتال است که به شدت در بازار کریپتوها مورد توجه قرار گرفته است. باز هم ایلان ماسک در توجه به این کوین اثرگذار بود و با یک توییت موجب شد تا بیبی دوج نیز شبیه سایر میم کوین‌ها مشهور شود.

تفاوتی که بیبی دوج با سایر میم کوین‌ها دارد این است که خواسته شبیه به یک ارز دیجیتال دارای پشتوانه عمل کند و برای همین خواسته تا خود را از یک میم کوین صرف خارج کند. بیبی دوج با انتشار یک وایت پیپر به هولدرهای خود اعلام کرده که اهداف کوتاه و بلندمدت دارد.

بیبی دوج سعی دارد تا در آینده به کمک حیوانات به ویژه سگ‌ها برود و برای آن‌ها سرپناه بسازد. البته نکات عجیبی نیز در وایت پیپر پیدا می‌شود از جمله اینکه آن‌ها می‌خواهند در یک کوه بزرگ نماد بیبی دوج کوین را بتراشند یا آیین‌های بیبی دوج برای سگ‌ها برگزار کنند.

انواع کوین ها

جمع‌بندی

لیست میم کوین‌ها به شدت طولانی و مفصل است و برای همین می‌توانیم این لیست را ادامه دهیم. در هر سال تعدادی از ارزهای دیجیتال میم کوین محبوب می‌شوند و پس از مدتی تعدادی از آن‌ها از دور خارج می‌شوند. بازار میم کوین‌ها روز به روز داغ‌تر می‌شود و فراز و نشیب‌های زیادی دارد.

در ایران نیز علاقه به میم کوین‌ها به ویژه شیبا و دوج کوین زیاد است و هولدرهای زیادی در کشورمان داریم. با وجود اینکه منتقدان و طرفداران زیادی در مورد میم کوین‌ها وجود دارد اما اگر بخواهیم منطقی به این موضوع نگاه کنیم باید میم کوین‌ها را از آن دسته ارزهای دیجیتال بدون پشتوانه و بنیاد در نظر بگیریم چراکه سازندگان این ارزها دلیل قوی برای وجود داشتن آن‌ها ندارند.

1/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
bursa diş doktoru
bursa diş doktoru
11 ماه پیش

bu konuda bu kadar net bilgiler internette malesef yok bu yüzden çok iyi ve başarılı olmuş teşekkürler.

pendik escort
pendik escort
11 ماه پیش

Yazdığınız yazıdaki bilgiler altın değerinde çok teşekkürler bi kenara not aldım.

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!