کیف پول دیجیتال wallet

۱۴۰۰/۰۲/۱۹

آشنایی با کیف پول‌ها در ارزهای دیجیتال

کیف پول دیجیتال (wallet) چیست؟ کیف پول‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال می‌تواند به یک بحث جذاب و گاهی تخصصی تبدیل شود. همان‌طور که ما پول‌های فیزیکی خود را درون کیف پول خود قرار می‌دهیم؛ برای نگهداری ارزهای دیجیتال نیز باید آن‌ها را در کیف پول دیجیتال (Wallet) مخصوص به خود قرار داد.

بیت‌کوین، اتریوم، دوج‌کوین، ترون، لیسک و... همه ارزهای دیجیتالی که می‌شناسید برای نگهداری دارای کیف پول‌های متعددی هستند. اما انواع کیف پول دیجیتال (wallet) کدامند؟ کدام کیف پول‌ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال مناسب هستند؟ برای یافتن جواب این سوال‌ها و آشنایی بیشتر با کیف پول‌ها در ارزهای دیجیتال، با ما همراه باشید.

کیف پول (Wallet) چیست؟

اگر به تازگی وارد حوزه بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید حتما عبارت‌هایی مثل کیف پول، والت (Wallet)، کیف پول دیجیتال، کیف پول بلاکچینی، کیف پول بیت‌کوین و... را شنیده‌اید. کیف پول درواقع ترجمه لغوی کلمه Wallet است که در بازار ارزهای دیجیتال رواج یافته و محل امنی برای حفظ و نگهداری رمزارزها محسوب می‌شود. امروزه کیف پول‌های زیادی برای نگهداری ارزهای دیجیتال، در بازار وجود دارد که هرکدام خواص و مزایا و معایب خودشان را دارند.

هر کیف پول دیجیتالی دارای یک کلید خصوصی (Private Key) و یک کلید عمومی (Public Key) و همچنین آدرس‌های کیف پول منحصر به فرد است که دانستن خصوصیات مهم این عبارات و دانش نحوه استفاده از آن‌ها ضرورت ویژه‌ای برای حفظ امنیت سرمایه شما محسوب می‌شود.

هرشخصی که به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد دیگر صاحب تمام دارایی‌های شما خواهد بود.

درواقع کلید خصوصی همان رمز اصلی کیف پول شما است که باید در حفظ آن کوشا باشید. زیرا هرشخصی که به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد دیگر صاحب تمام دارایی‌های شما خواهد بود. کلید عمومی و آدرس کیف پول نیز به‌عنوان شماره حساب شما برای انجام تراکنش‌های دیجیتالی کیف پولتان است. اما این نکات ممکن است که گاهی برای شنونده کمی پیچیده به‌نظر بیاید. در این‌جا با مثالی ساده این موضوع را یک‌بار و برای همیشه برایتان روشن می‌کنیم.

اگر کیف پولتان را به‌عنوان یک سپرده نزد بانک درنظر بگیرید، کلید عمومی را می‌توانید مشابه شماره حساب و آدرس کیف پولتان را نیز به‌عنوان شماره کارت بانکی خود تلقی کنید.

همان‌طور که در دنیای واقعی انتقال پول هم از طریق شماره حساب بانکی و هم از طریق شماره کارت بانکی امکان‌پذیر است، در کیف پول دیجیتال (wallet) نیز دقیقا همین وضعیت حاکم است. نکته دیگر اینکه در حساب بانک شما می‌توانید چند کارت بانکی را برای یک شماره حساب خود تعریف کنید؛ اما همیشه شماره حسابتان ثابت است. در ارزهای دیجیتال هم دقیقا همین‌طور است. شما یک کلید عمومی ثابت دارید که می‌توانید روی آن کلید عمومی چندین آدرس مختلف برای خود ایجاد کنید.

اما کلید خصوصی مثل رمز کارت بانکی شماست. اگر شما رمز حساب بانکی خود را در اختیار شخصی قرار دهید، یعنی آن شخص، دسترسی کامل به تمام دارایی‌های شما خواهد داشت. در کیف پول دیجیتال (wallet) نیز به همین شکل است و کیف پولی را باید انتخاب کنیم که مطمئن هستیم کلید خصوصی آن در اختیار خودمان است. پس اکنون به اهمیت در اختیار داشتن کلید خصوصی در کیف پول ارزهای دیجیتال پی بردیم.

انواع کیف پول‌ها در ارزهای دیجیتال

به‌طور کلی تکنولوژی کیف پول‌ها در ارزهای دیجیتال، مخصوصا در سال‌های اخیر پیشرفت بسیار زیادی کرده‌اند. در ابتدا کیف پول‌ها به شکل امروزی نبود. اولین کیف پول دیجیتال (wallet) نیز همان کیف پول بلاکچین بیت‌کوین بود؛ اما امروزه و با گذشت ده سال از عمر این بازار، کیف پول‌های دیجیتالی مختلفی نیز طراحی و برای استفاده کاربران مختلف ارائه شده‌اند که در ادامه به انواع آن‌ها می‌پردازیم

کیف پول‌های نرم افزاری

همان‌طور که گفتیم اولین کیف پول نرم‌افزاری ارزهای دیجیتال، کیف پول بلاکچین بیت‌کوین، به نام Bitcoin Core بود. این کیف پول بیت‌کوینی تنها در نسخه ویندوز موجود بود و به‌دلیل این‌که مستقیما از هسته بلاکچین بیت‌کوین تغذیه می‌شد، از امنیت بالایی هم برخوردار بود.

اما مشکل این‌جا بود که برای این‌که بتوانید از این کیف پول بیت‌کوینی استفاده کنید، باید به‌عنوان یک نود، تمام بلاکچین بیت‌کوین را دانلود و به‌روزرسانی کنید. به‌عبارت دیگر برای این‌که این نرم‌افزار کار کند، باید همواره یک نسخه از تمام تراکنش‌های بلاکچین بیت‌کوین‌های دنیا را از ابتدا تا امروز دانلود و همیشه آن‌ها را به‌روز‌رسانی کنید. این‌کار باعث می‌شد تا کاربر حجم زیادی دیتا را دانلود و ذخیره‌سازی کند که مشکلاتی زیادی را برای کاربران به‌وجود می‌آورد.

از همین رو برخی از شرکت‌ها دست به‌کار شدند و نسخه‌های نرم‌افزاری جدیدی به بازار ارائه دادند که همان کیف پول‌های نرم‌افزاری بدون نیاز به دانلود بلاکچین است. این کیف پول‌ها به‌اینصورت عمل می‌کنند که درواقع خود شرکت سازنده یک نسخه از بلاکچین را دانلود و ذخیره‌سازی می‌کند و تنها یک اینترفیس از کیف پول بلاکچین را دراختیار شما می‌گذارد که در ظاهر دیگر شما نیاز به دانلود و ذخیره‌سازی بلاکچین را نخواهید داشت.

اگر شما فردی هستید که همواره از سیستم‌های کامپیوتر شخصی و یا لپتاپ زیاد استفاده می‌کنید، این نوع کیف پول‌ها می‌تواند برای شما بسیار مفید باشند. در ادامه به معرفی چند کیف پول نرم‌افزاری ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

کیف پول Bitpay یا Copay

کیف پول ارزهای دیجیتال

کوپی یکی از قدیمی‌ترین کیف‌پول‌های نرم‌افزاری ارزهای دیجیتال بوده است که نیاز به دانلود بلاکچین نیز ندارد. این نرم‌افزار توسط شرکت بیت‌پی (Bitpay) به بازار معرفی شده که امنیت بالایی نیز برخوردار است و همچنین کلید خصوصی را در اختیار خودتان قرار می‌دهد.

از این کیف پول دیجیتال (wallet) می‌توانید تنها برای نگهداری ارزهای دیجیتالی نظیر بیت‌کوین (Bitcoin) و بیت‌کوین‌کش (Bitcoin Cash) استفاده کنید. این کیف پول در نسخه‌های مختلف دسکتاپ و موبایلی نیز ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن، امکان ایجاد حساب چند امضا (Multi-Signature) است. به‌این ترتیب که یک حساب مشترک ایجاد می‌کنید (حداکثر ۶ نفره) و تنها درصورت تائید تمام شرکا (حداکثر ۳ امضا)، تراکنش‌های برداشت از کیف پول انجام خواهد شد. امنیت بالا و محیط کاربری ساده نیز از دیگر دلایل محبوبیت کوپی به‌شمار می‌آید.

کیف پول اکسدوس Exodus

کیف پول ارزهای دیجیتال

یکی‌دیگر از کیف پول‌های محبوب بازار، اکسدوس است. یکی از ویژگی‌های بارز این کیف پول پشتیبانی از بسیاری از ارزهای دیجیتال، از جمله تمام توکن‌های اتریوم نیز است که کار را برای کاربر بسیار راحت می‌کند.

به‌عبارت دیگر شما می‌توانید به‌جای این‌که چند کیف پول برای کوین‌های مختلف داشته باشید، می‌توانید همه ارزهای دیجیتالتان را داخل یک والت قرار دهید. البته من این‌کار را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم و بهتر است که همیشه ارزهای دیجیتال را در والت‌های مختلف ذخیره کنید، تا امنیت کار شما افزایش یابد.

اکسدوس نیز نیاز به دانلود بلاکچین ندارد و در نسخه‌های مختلف برای ویندوز و موبایل برای کاربران در دسترس است. پس اگر رمزارزی دارید که نمی‌دانید کدام کیف پول آن‌را پشتیبانی می‌کند، حتما یک سر به اکسدوس بزنید.

یکی‌دیگر از خاصیت‌های اکسدوس، اکسچنج داخلی آن است که البته اکنون در دسترس نیست. شیوه کار اکسچنج داخلی به‌این‌صورت است که شما دیگر نیاز ندارید که ارز دیجیتال خود را از کیف پول خارج کنید؛ بلکه با استفاده از این امکان درون‌برنامه‌ای می‌توانید ارز دیجیتال خود را از داخل والت، به هر رمزارز دیگری تبدیل کنید.

امنیت اکسدودس بسیار بالا است و کلید خصوصی را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. به‌این ترتیب می‌توان آن را یکی از امن‌ترین والت‌های دنیای ارزهای دیجیتال معرفی کرد.

کیف پول جکس Jaxx

کیف پول ارزهای دیجیتال

جکس یکی از قدیمی‌ترین کیف پول‌های بازار ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آید. در ابتدا این کیف پول از امنیت بالایی در مقابل هک نداشت. اما بعد از مدتی آپدیت‌های بسیار خوبی روی این والت محبوب اعمال شد که امنیت آن‌را نیز بالا برد. این کیف پول در نسخه‌های اندروید و iOS و ویندوز به بازار ارائه می‌شود.

ویژگی‌های کیفپول جکس (Jaxx)

در اختیار گذاشتن کلید خصوصی والت به کاربر که هیچ شخص سومی در این بین وجود ندارد.

داشتن اکسچنج داخلی و امکان تبدیل ارزهای دیجیتال مختلف به یکدیگر که این‌کار توسط پلتفرم معروف چنجلی (Changelly) انجام می‌شود. چنجلی، به عنوان پلتفرم‌های غیرمتمرکز که امکان تبدیل ارزهای دیجیتال به هم را به صورت لحظه‌ای و آنی فراهم می‌کند، شناخته می‌شود (استفاده برای ایران به‌دلیل تحریم‌ها ممنوع است).

امکان گرفتن کلید خصوصی جداگانه هر کوین نیز وجود دارد. به‌عبارت دیگر به‌غیر از این‌که یک کلید خصوصی برای کل کیف پول دارید؛ می‌توانید جداگانه برای هر ارزدیجیتال دیگری که داخل جکس دارید، درخواست کلید خصوصی کنید.

قابلیت گذاشتن پسورد جداگانه برای انجام تراکنش‌ها نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این کیف پول دیجیتالی است که در آن می‌توانید یک پسورد داخلی برای تراکنش‌هایتان ایجاد کنید که هنگام برداشت از شما درخواست می‌شود. نکته این‌که این پسورد غیر قابل‌ بازیابی است و باید در حفظ و نگهداری آن دقت لازم را انجام دهید.

کیف پول کوینومی Coinomi

کیف پول ارزهای دیجیتال

کوینومی یکی‌دیگر از کیف پول‌های نرم‌افزاری رایگان است که به‌سرعت، مورد قبول عموم قرار گرفت. کوینومی کلید خوصوصی را بدون هیچ واسطه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد و از این بابت امنیت خوبی را هم برخوردار است. این کیف پول دیجیتال ابتدا برروی پلتفرم موبایل عرضه شد، اما اکنون ورژن ویندوز، لینوکس، مک، اندروید و iOS را به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند.

چند ویژگی مهم کوینومی

داشتن امنیت بالا و در اختیار قرار دادن کلید خصوصی به کاربر.

این کیف پول کاملا رایگان بوده و برای ارائه خدمات هیچ‌گونه کارمزدی دریافت نمی‌کند.

امکان تبدیل ارزها به یکدیگر بدون خارج کردن دارایی از کیف پول. این امکان از طریق اکسچنج‌های غیرمتمرکز چنجلی (Changelly) و شیپ شیفت (Shapeshift) صورت می‌گیرد.

پشتیبانی از صدها ارز دیجیتال و قابلیت اضافه کردن توکن‌های اتریوم روی کیف پول که در‌این صورت می‌توان گفت که مثل والت اکسدوس، بیش از ۱۰۰۰ کوین مختلف را می‌تواند پشتیبانی می‌کند. در عکس زیر لیست برخی از کوین‌هایی را که توسط کوینومی پشتیبانی می‌شوند، مشاهده می‌کنید.

کیف پول

برای دیدن لیست کامل کوین‌های پشتیبانی شونده، اینجا کلیک کنید.

کیف پول‌های سخت افزاری

اگر سرمایه‌گذاری زیادی در ارزهای دیجیتال کرده‌اید بدون شک یکی از بهترین راه‌های نگهداری آن استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری است. این نوع کیف پول‌ها به‌دلیل استفاده از سخت افزار و قابلیت آفلاین بدون آن از امنیت بالاتری نسبت به کیف پول‌های نرم‌افزاری دارند.

این نوع والت‌ها برای اشخاصی که دارایی‌های زیادی دارند و یا برای بلندمدت می‌خواهند روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، بسیار مناسب است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین این کیف پول‌ها اشاره می‌کنیم:

کیف پول لجر (Ledger)

کیف پول لجر

حتی اگر تازه وارد بازار ارزهای دیجیتال شده باشید، حتما نام محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین کیف پول سخت‌افزاری، که همان لجر است را شنیده‌اید. این کیف پول یک دستگاه کوچک و قابل حمل است که به‌علت این‌که همواره به اینترنت وصل نیستند، می‌توانند در برابر حملات مختلفی که در رایانه‌های شخصی  اتفاق می‌افتند، مقاوم‌تر عمل کنند و حتی اگر این کیف پول را به رایانه ویروسی هم وصل کنید مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.

یادتان باشد که معمولا اشتباه در ارزهای دیجیتال، از نوع جبران ناپذیر و غیر قابل برگشت هستند.

ویژگی‌های کیف پول لجر

این کیف پول به‌صورت غیر متمرکز و کاملا متن باز ارائه می‌شود که با ذخیره‌سازی کلید خصوصی در داخل چیپست امن سخت افزار، هیچ‌کس به‌غیر از شما به کلیدهای خصوصی دسترسی نخواهد داشت.

استفاده از رابط کاربری فیزیکی برای امنیت بیشتر. به‌عبارت دیگر حتی اگر فرض کنیم که کیف پول شما هک هم بشود، باز هم باید برای انتقال و برداشت پول به‌صورت فیزیکی دکمه تائید را فشار دهد، که این کار غیر ممکن است.

پشتیبانی همزمان از ارزهای دیجیتال مختلف. این کیف پول قادر است که بیش از ۱۳۰۰ کوین و توکن‌های مختلف را پشتیبانی کند.

کیف پول ترزور Trezor

کیف پول ترزور

ترزور نیز یکی از مشهورترین کیف پول‌های سخت افزاری در دنیا محسوب می‌شود که همانند لجر از ایمنی بالایی برخوردار است. درواقع کیف پول سخت افزاری ترزور یک دستگاه کوچک است که از طریق کابل USB به رایانه متصل می‌شود.

این دستگاه کلیدهای خصوصی بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به‌صورت آفلاین ذخیره می‌کند. ترزور نیز مانند لجر می‌توان برروی دستگاه‌های آلوده به ویروس و بدافزار استفاده کرد و هیچکس نمی‌تواند کلیدهای خصوصی شما را از آن برداشت کند.

ترزور نیز مانند لجر یک پلتفرم ذخیره‌سازی کاملا متن باز و غیرمتمرکز محسوب می‌شود. از این رو هیچ‌کس به‌غیر ازشما روی دارایی‌هایتان اشراف نخواهد داشت.

کیف پول‌های کاغذی (Paper Wallet)

یکی از جدیدترین تکنولوژی‌هایی که برای ذخیره‌سازی و نگهداری ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از کیف پول‌های کاغذی است. کیف پول‌های کاغذی درواقع نوعی کیف پول سرد یا آفلاین محسوب می‌شوند که کلید خصوصی آن به‌صورت کاملا تصادفی و توسط خود کاربر ایجاد می‌شود که بعد از آن باید این کلید خصوصی را روی کاغذ پرینت گرفته و همواره از کاغذ محافظت کنید.

نحوه ایجاد یک کیف پول کاغذی برای بیت‌کوین بسیار ساده است. ابتدا به سایت bitaddress.org مراجعه کنید. با حرکت ماوس به هر نقطه دلخواه در صفحه‌ای که جلوی رویتان قرار دارد، می‌توانید به‌صورت کاملا تصادفی یک کلید خصوصی برای کیف پول بیت‌کوین خود ایجاد کنید.

نکته: آنقدر موس را حرکت داده تا نوار ابزار عملیات تا ۱۰۰% پر شود.

کیف پول کاغذی

بعد از این‌که عملیات ایجاد کلید خصوصی تصادفی به پایان رسید، کلید خصوصی و آدرس والت بیت‌کوین شما به‌صورت QR کد و نوشتاری به شما نمایش داده خواهد شد. در بالای صفحه کلید پرینت وجود دارد که می‌توانید از این طریق کلید خصوصی و آدرس کیف پول بیت‌کوین خود را در یک جای امن ذخیره کنید.

کیف پول کاغذی

نکته مهم در ایجاد کیف پول‌های کاغذی:

همان‌طور که گفتیم، ایجاد کیف پول‌های کاغذی به‌صورت آفلاین صورت می‌گیرد و شما برای ایجاد کلید خصوصی نیازی به اینترنت ندارید. بعضا پیش آمده که هکرها توانستند در هنگام ایجاد کلید خصوصی، آن‌را به سرقت ببرند. پس برای حفظ ایمنی بیشتر و این‌که مطمئن باشید که هیچ هکری به کلید خصوصیتان دسترسی نخواهد داشت به گونه زیر عمل کنید.

  • ابتدا وارد سایت bitaddress.org شوید.
  • در این حالت اینترنت خود را کاملا قطع کنید (از قطع اینترنت اطمینان حاصل کنید).
  • اکنون با حرکت موس، یک کلید خصوصی ایجاد کنید.
  • کلید خصوصی خود را پرینت گرفته و آن را ذخیره کنید.
  • اکنون می‌توانید دوباره به اینترنت وصل شوید.

سخن آخر

امروزه ارزهای دیجیتال با سرعت زیادی در حال فراگیر شدن در دنیا هستند. هرچه میزان سرمایه‌های بیشتری وارد بازار شود حرص و طمع هکرها و کلاهبرداران برای دزدیدن دارایی‌های شما نیز بیشتر می‌شود. پس با کسب اطلاعات بیشتر و آموزش کیف پول دیجیتال (wallet)، سعی کنید که همواره خود را به‌روزرسانی کنید تا خدایی نکرده به دارایی‌های شما ضرر نرسد. یادتان باشد که معمولا اشتباه در ارزهای دیجیتال، از نوع جبران ناپذیر و غیر قابل برگشت هستند.
می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده لطفا آن‌را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پویا بهایی‌پور

درباره نویسنده مقاله :

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
32 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
3 ماه پیش

سلام
فرض کنید دو کیف پول جکس و اتمیک داریم که هر دو دارای محتویات هستن.اگر کیف پول جکس رو با عبارات ۱۲ کلمه ای داخل والت اتمیک بازیابی کنیم در این حالت آیا والت اتمیک مقدار کوین های مشابه رو به هم اضافه می کنه و نشون میده؟آیا کوین های مشابه تحت یک کلید خصوصی در اتمیک قرار می گیرن؟
حال اگر تو کیف اتمیک معامله کنیم آیا در کیف جکس قبلی هم نتیجه معامله اون کوین خاص نشون داده میشه؟ممنون

محمد آزادی
محمد آزادی
3 ماه پیش

سلام برای ارسال تتر برروی شبکه ترون trc20 به والت اتمیک آیا نیاز است مقداری ترون را هم به والت ارسال کنیم یا لازم نیست؟ چقدر طول میکشد تا تتر برروی کیف پول بشیند؟
من ۱۰ تتر به والت اتمیک ارسال کردم ولی بعد از گذشت یک روز هنوز در والت موجودی صفر می باشد علت چیست؟

نیما
نیما
3 ماه پیش

سلامم وقتتون به خیر من دوس داشتم در مورد کیف ول های صرافی ها اطلاعاتی به دست بیارم که چجوری به کاربران آدرس های متفاوتی میدهند ولی هنگامی که از اکانت های مختلفی از آن ها برداشت میکنیم آدرسی که از آن به اکانت ها واریز شده یکسان است یعنی از روی یک پابلیک کی چندین آدرس ساخته اند ؟ و آیا از کیف پول های سخت افزاری استفاده میکنند؟

andisheh54
andisheh54
4 ماه پیش

سلام ببخشید حداقل پولی که برای شروع در کیف پول باید بگذاریم چقدر است ؟

حسین عباسیان
حسین عباسیان
4 ماه پیش

خیلی ممنون من کیف پول تراست ولت و اتمیک دارم سوالم این هست ۱۴ دقیقه پیش ۱-اگه یک موبایل دیگه بخرم و این کیف پول های نرم افزاری را رو اون نصب کنم و داخل موبایل هیچ برنامه دانلود نکنم و حتی سیمکارت نگذارم و.. و فقط موقع دریافت و برداشت به اینترنت متصل شم آیا کیف پول نرم افزاری من از هک و بد افزار در امان هست یعنی اون موقع مانند یک کیف پول سخت افزار میشه؟؟ ۲-اگر به دید بلند مدت نگاه کنم و برای مثال بعد از گذشت ۵سال به کیف پول نرم افزاری تراست مراجعه… ادامه مطلب »

ابراهیم محمدی
ابراهیم محمدی
5 ماه پیش

من مقداری تتر خرید کرده ام و به کیف پول اتمیک خود انتقال داده ام ,لان به هیچ طریق نمیتونم انتقال بدم به کیف پول دیگه یا فروش توی کیف پول اندروید نمایش میده ولی روی سیستم نشون نمیده آلبته ارز دیگری ندارم
لطفا راهنمایی کنید ممنونم

ابراهیم محمدی
ابراهیم محمدی
پاسخ دادن به  پویا بهایی‌پور
5 ماه پیش

مرسی بابات راهنمایی خب من چقدر باید ترون بخرم تا بتوانم به کیف پولم انتقال بدم

ابراهیم محمدی
ابراهیم محمدی
پاسخ دادن به  پویا بهایی‌پور
5 ماه پیش

من امروز صبح مقداری ترون خرید کردم مبلغ ۵۱۰ هزار تومان ولی برای انتقال به کیف پول اتمیک دچار مشکل شدم و خطای موجودی کافی نمی باشد میزداین را هم لطفا راهنمایی بفرماید

پرویز
پرویز
6 ماه پیش

سلام
اگر یه زمانی کیف پول های مثل تراست والت یا هر کدام از آنها دیگه پشتیبانی نشه یا شرکت سازنده آنها وجود نداشته باشه چه اتفاقی برای ارزهای که داخل کیف پول ها وجود داره می افته؟

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

مقالات پیشنهادی


دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

32
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x