دوج کوین

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/25

دوج کوین Dogecoin چیست؟


دوج کوین (Dogecoin) ارز دیجیتالی با جنجال‌های زیاد است. اگر با ایلان‌ماسک آشنا باشید، شک ندارم که از علاقه این شخص به دوج کوین آگاه هستید. مخصوصا آن جمله معروف که گفت: “من پدر دوج کوین هستم.” به‌راستی چرا ایلان‌ماسک این اندازه به دوج‌کوین علاقه‌مند است؟ چرا  این رمز ارز در reddit به این اندازه طرفدار متعصب دارد؟ در این مقاله دوج کوین را موشکافانه بررسی می‌کنیم و به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

دوج کوین چیست؟

دوج کوین رمز ارزی متن باز و مبتنی بر شبکه بلاک‌چین است. در ابتدا توسعه‌دهندگان، این ارز را برای شوخی و سرگرمی توسعه دادند. حتی کلمه dogecoin هم از یک شو طنز اینترنتی گرفته شده است. توسعه‌دهندگان این کوین ابدا تصور نمی‌کردند که این شوخی جدی گرفته شود و ارز دیجیتالی که خلق کرده‌اند، بعد‌ها بتواند به یکی از محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین ارز‌های بازار کریپتوکارنسی تبدیل شود. تا جایی که امروز ارزش آن به چند میلیارد دلار رسیده است.

دوج‌کوین

تصویر لوگوی این ارز، از سگی ژاپنی با نژاد شیبا اینو (Shiba inu) گرفته شده است. دوج کوین یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می‌دهد پول خود را سریع‌تر، راحت‌تر و با کارمزد کمتر انتقال دهند. تکنولوژی زیربنایی آن ریشه در لایت کوین دارد و این بر کسی پوشیده نیست که خود لایت کوین هم فورکی(انشعابی) از بیت‌کوین است. درواقع لایت کوین با تغییر بلاک‌چین بیت‌کوین و دوج کوین با تغییر بلاک‌چین لایت‌کوین به‌وجود آمده است.

تاریخچه دوج کوین

بعد از آن‌که در سال 2013 قیمت بیت‌کوین به 1000 دلار افزایش یافت؛ چشم‌ها به سمت این بازار مالی نوپا دوخته شد. در همان سال شخصی به نام جکسون پالمر، مدیر تولید شعبه استرالیایی ادوبی، با همکاری بیلی مارکوس، توسعه‌دهنده نرم‌افزار IBM و شخصی با نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو دوج‌کوین را در تاریخ 6 دسامبر 2013 منتشر کردند.

2 هفته بعد از انتشار این ارز، ارزش آن 300 برابر شد؛ اما دوج کوین با هدف خاصی خلق نشده بود. به همین علت با گذشت چند ماه و محبوب تر شدن این رمز ارز، اعلام شد که از دوج‌کوین به‌عنوان پول مجازی برای خیریه‌ها و پرداخت پاداش به فعالان شبکه‌های اجتماعی، استفاده خواهد شد.

در سال 2014 این کوین موفق شد 60 میلیون دلار سرمایه جذب کند. اما در سال 2015 با جدا شدن پالمر که یکی از بنیان‌گذاران اصلی این ارز بود، اوضاع کمی نامساعد شد. در اواخر سال 2017 ارزش بازار Dogecoin به بیش از یک میلیارد دلار رسید.

لازم به‌ذکر است که در این سال بازار کریپتو وارد حباب قیمتی شده و دوج‌کوین نیز از این قانون مستثنا نبود. با ترکیدن این حباب در سال 2018 این ارز دوست داشتنی به‌همراه دیگر رمز ارزهای مطرح بازار دچار ریزش قیمتی سنگینی شد.

اگر تصور می‌کنید که دوران خوش دوج‌کوین تمام شد، سخت در اشتباه هستید. در سال 2019 بازار کریپتو شاهد رشد چشمگیری بود و دوج‌کوین نیز همراه بازار شروع به رشد کرد. نقطه طلایی برای این ارز شگفت انگیز، لیست شدن آن در صرافی های معتبر بازار مثل بایننس، کوین بیس و دیگر صرافی ها بود. اما ماجرای دوج کوین همچنان ادامه داشت. با حمایت ایلان ماسک از دوج‌کوین در سال 2021 و دست به‌کار شدن کاربران شبکه اجتماعی ردیت برای پامپ این ارز، دوج‌کوین به معنای واقعی کلمه پرواز کرد.

تاریخچه دوج کوین

کاربردهای دوج کوین(Dogecoin)

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم دوج‌کوین در ابتدا جنبه تفننی و سرگرمی داشت. اما با گذشت زمان و کسب محبوبیت، از آن برای فعالیت‌های خیرخواهانه استفاده شد. تعدادی از این اقدامات خیرخواهانه شامل:

  • جمع آوری 50 هزار دلار برای تیم ملی سورتمه‌سواری جامائیکا در المپیک سوچی به دلیل نداشتن توان مالی برای شرکت در مسابقات
  • جمع آوری 11 هزار دلار برای ساخت چاه آبی در کنیا
  • جمع آوری 55 هزار دلار برای حمایت مالی از Josh wise راننده مسابقات NASCAR 
  • از دوج‌کوین می‌توان برای پرداخت انعام و پاداش به کاربران ردیت و دیگر فعالین فضای مجازی نیز استفاده کرد.

آشنایی با تکنولوژی دوج کوین (Dogecoin) 

دوج کوین مانند دیگر رمز ارز‌های مطرح بازار از تکنولوژی بلاک‌چین کاملا غیر متمرکز بهره می‌برد. بلاک‌چین این ارز، بر اساس لاکی‌کوین است. لاکی‌کوین، فورکی(انشعابی) از بلاک‌چینِ لایت‌کوین است، خود لایت‌کوین هم فورکی از بلاک‌چین بیت‌کوین است.

دوج‌کوین همانند بیت‌کوین متن باز، غیرمتمرکز و همتا به همتا است. این ارز از الگوریتم اثبات کار یا Proof of work استفاده می‌کند که اصطلاحا (POW) نامیده می‌شود. به‌عبارتی افرادی با به برق زدن دستگاه‌های خود و وصل کردن آن به شبکه بلاک‌چین دوج‌کوین، تراکنش‌ها را تایید و نظارت می‌کنند. در قبال این خدمت به آن‌ها به عنوان پاداش، Dogecoin داده می‌شود. به افرادی که تراکنش‌های شبکه را تایید می‌کنند، NODE گفته می‌شود و این کار به‌وسیله Miner انجام می‌شود.

تکنولوژی دوج کوین

تفاوت دوج کوین با بیت‌کوین

  • الگوریتم استخراج بیت‌کوین SHA-256 نام دارد اما الگوریتم استخراج دوج‌کوین Scrypt است که سختی شبکه و مصرف برق کم‌تری دارد.
  • تعداد بیت‌کوین‌های قابل استخراج 21 میلیون واحد است اما تعداد دوج‌کوین‌های قابل استخراج نامحدود است.
  • پاداش هر بلاک در شبکه بیت‌کوین در حال حاظر 6.25 بیت‌کوین در هر 10 دقیقه است و هر چهار سال یک بار (بعد از استخراج 210000 بلاک) طی رویدادی به نام هاوینگ این پاداش نصف می‌شود. اما پاداش هر بلاک در شبکه دوج‌کوین 10000 دوج در دقیقه است و این تعداد همیشه ثابت باقی خواهد ماند.
  • با استخراج هر بلاک بیت‌کوین شما به عنوان پاداش فقط ارز BTC دریافت می‌کنید. اما قضیه برای Dogecoin متفاوت است. پس از این که در سال 2014 هش‌ریت شبکه دوج‌کوین کاهش پیدا کرد، جامعه دوج‌کوین نگران حمله 51 درصدی بر روی شبکه این ارز نوپا شدند. به‌این منظور توسعه دهندگان برای جلوگیری از این حمله تصمیم گرفتند تا از قدرت سایر بلاک‌چین‌های مبتنی بر Scrypt استفاده کنند. به دلیل این‌که لایت‌کوین بر روی شبکه Scrypt است، شما با استخراج دوج‌کوین علاوه بر دوج، لایت‌کوین نیز دریافت خواهید کرد.

بهترین کیف پول‌های دوج کوین

خوشبختانه کیف پول‌های زیادی در بازار هستند که از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند. بنابراین حق انتخاب زیادی دارید که دوج‌کوین های خود را در چه نوع کیف پولی نگه‌داری کنید. در ادامه جدولی از بهترین‌ کیف پول‌های بازار آورده شده که در میان آن‌ها علاوه‌بر کیف‌پول‌های نرم‌افزاری، نام کیف‌پول‌های سخت‌افزاری هم دیده می‌شود.

جدول مشخصات کیف پوله‌ای دوج کوین

نام
نوع سیستم
Ledger
سخت‌افزاری
Trezor
سخت‌افزاری
Trust wallet
نرم‌افزاری
Coinomi
نرم‌افزاری
Jaxx
نرم‌افزاری
Atomic
نرم‌افزاری

 

جمع بندی مقاله دوج‌کوین چیست؟

بازار کریپتوکارنسی یا رمز ارزها روز‌به‌روز بزرگتر و محبوب‌تر از قبل می‌شود. هر روز به تعداد ارز‌های شناخته شده و نا‌شناخته بازار اضافه می‌شود. بنابراین باید مراقب باشید که روی چه کوینی سرمایه‌گذاری می‌کنید. دوج کوین یکی از ارزهای محبوب و قدیمی بازار است. اما از پشتوانه قوی‌ای برخوردار نیست.

همان‌طور که گفته شد، این ارز یک شوخی بود که به‌یک‌باره جدی شد. همچنین نوسانات قیمتی غیرمنطقی زیادی نیز داشته است.

اگر قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت روی یک رمز ارز قوی و آینده‌دار را دارید، پیشنهاد من به شما دوج کوین نیست. اما اگر قصدتان ترید کردن و گرفتن نوسانات بازار است، این کوین می‌تواند برای شما مناسب باشد.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

محمد گودرزی

دانشجوی کارشناسی حسابداری در دانشگاه خوارزمی تهران و فعال در حوزه تحلیل تکنیکال و بنیادی در بازار ارزهای دیجیتال

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!