میم کوین چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/07/19

میم کوین چیست؟


میم کوین‌ها (Memecoin)، ارزهای دیجیتالی هستند که درواقع هیچ ارزش ذاتی و کاربردی ندارند. دوج کوین اولین میم کوین تاریخ ارزهای دیجیتال است که نشان میم یک سگ را دارد. با این ‌حال، مردم به این گروه از کوین‌ها علاقه دارند و بسیاری از آنها به خرید میم کوین‌ها ادامه می‌دهند. اما دلیلش چیست؟

میم دارای معانی مختلفی است ولی در فرهنگ فضای مجازی به تصاویر یا ویدئوهایی گفته می‌شود که دست به دست می‌شوند و هر کس ممکن است با آن شوخی کند. این شوخی می‌تواند جمله‌ای باشد که زیر عکس نوشته می‌شود یا از قول کاراکتری گفته می‌شود.

میم کوین

در این مقاله می خوانید

آشنایی با میم کوین ها

همه خریداران میم کوین معتقدند که اگر از ابتدا دوج کوین یا شیبا خریده بودند الآن سودهای چند هزار درصدی کسب کرده بودند و شاید مهم‌ترین محرک خریداران میم کوین‌ها هم همین سودهای چند هزار درصدی است.

ممکن است برای شما سؤال پیش بیاید که چگونه یک کوین می‌تواند ارزشش چندین برابر رشد پیدا کند؟ یا اینکه اصلاً میم کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

خیلی از ارزهای دیجیتال کارکرد دارند، مثلاً تراکنش‌های بانکی را ساده می‌کنند یا به وام‌دهی می‌پردازند. ممکن است که در صنعت گیمینگ کاربرد داشته باشند یا اکوسیستمی باشند برای ساخت NFT.

اما میم کوین ها فقط برای شوخی ساخته شده‌اند و در نتیجه با وجود اینکه ممکن است مثلاً در فروشگاه‌ها یا شرکت‌هایی هم به‌عنوان روش پرداخت پذیرفته شوند، اما این یک آپشن و ارزش جانبی برای آن‌ها محسوب می‌شود و آنها برنامه‌ای برای توکن خودشان ندارند.

اولین میم کوین را بیلی مارکوس با عنوان دوج کوین برای شوخی با ارزهای دیجیتال و بیت کوین ساخت و عکس میم یک سگ را برای آن انتخاب کرد. البته بعد از حمایت ایلان ماسک از این پروژه، کم کم دوج کوین به‌عنوان یک پروژه جدی در دنیای کارنسی ها به حساب آمد.

مقالات پیشنهادی : دوج کوین Dogecoin چیست؟

بعد از دوج کوین، ارز دیجیتال شیبا که خودش را قاتل" دوج کوین" می‌نامید به‌شدت معروف شد و توانست سودهای بسیار کلانی به سرمایه‌گذاران اولیه خود بدهد و در کنار این دو کوین مشهور، پروژه‌های میم دیگری همچون سیف مون، فلوکی، کیشو اینو و.... پدید آمدند و دنیای میم کوین ها روز به روز بزرگتر شد.

در این سال‌ها، فضایی متفاوت برای کریپتوکارنسی ایجاد شد و خیلی از کوین‌ها به‌صورت انفجاری حرکت کردند و همان‌طور که بیت کوین به‌شدت رشد کرد. بسیاری از کوین‌ها به‌ویژه کوین‌ها و توکن‌هایی که از لحاظ مارکت کپ پایین‌تر بودند، رشدهای بسیار زیادتری را تجربه کردند که خیلی از آنها میم کوین‌ها بودند.

مقالات پیشنهادی : ارز دیجیتال شیبا SHIBA چیست؟

عموم میم‌هاها تعدادی زیادی عرضه دارند؛ مثلاً شیبا دارای یک کوادریلیون عرضه است و حتی دوج کوین هیچ محدودیتی برای عرضه ندارد. همین باعث می‌شود که قیمت‌های بسیار پایینی داشته باشند به صورتی که شما با یک دلار چند هزار میم کوین می‌توانید بخرید و برای همین جذابیت خوبی هم برای سرمایه‌گذاران خرد ایجاد کرده‌اند.

میم کوین‌ها

چگونه ارزش میم کوین رشد می‌کند؟

قانون عرضه و تقاضا چیزی است که می‌تواند قیمت میم کوین‌ها را به‌شدت نوسانی کند و برای این کار پای استخر نقدینگی به میان می‌آید.

اگر بخواهیم خیلی ساده بنویسیم، فرض کنید میم کوین شما یک بانک است و در ازای ارزشی که دارد باید طلا در بانک باشد تا ارزش آن حفظ شود. هر چه طلا در این بانک بیشتر شود، دارایی بانک اعتبار و ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

استخرهای نقدینگی

در استخرهای نقدینگی مکانیزم مشابهی هست با این تفاوت که به جای طلا، کوین‌های با ارزش با میم کوین‌ها معاوضه می‌شوند و بیت کوین و اتریوم و تتر نقش پشتوانه را بازی می‌کنند. وقتی شما کوین و توکن خودتان را داخل استخر سپرده‌گذاری می‌کنید. به عبارتی آن را قفل می‌کنید و در نتیجه تورم ناشی از گردش کوین‌ها کم می‌شود. این باعث می‌شود تا عرضه پایین بیاید و کوین شما کمیاب‌تر شود و همچنین پشتوانه آن با ارزهایبا ارزش دیگر تأمین گردد.

در مقابل، هر کس این کوین را بخرد شما می‌توانید کارمزد دریافت کنید. هر چه میزان دارایی استخر بیشتر باشد یا در مثال خودمان سپرده‌های بانکی بیشتر شود، پس اعتبار بانک بیشتر است. اصلی‌ترین رشد میم کوین ها به همین استخرهای نقدینگی برمی‌گردد و البته کلاهبرداری ها هم از همین‌جا شروع می‌شود.

توکن سوزی

دومین عاملی که قیمت میم کوین‌ها را تغییر می‌دهد، یک مکانیک ضد تورم است. میم کوین‌ها از "توکن سوزی" استفاده می‌کنند. بر این اساس به دلیل میزان عرضه زیادی که در چرخه وجود دارد و ممکن است ایجاد تورم کند و قیمت کوین پایین بیاید سعی می‌شود با حذف کوین‌ها به‌صورت دوره‌ای از بازار، جلوی تورم گرفته شود و آنها از بین بروند.

توکن سوزی میم کوین

سومین مکانیزم دیگری که میم کوین‌ها استفاده می‌کنند، شبیه قوانین مالیاتی است و آن هم اینکه با هر تراکنشی که شما دارید میزانی از توکن ها را می‌سوزانند، مثلاً 10 درصد از هر تراکنش شما در شبکه می‌سوزد و این باعث می‌شود که جلوی تورم گرفته شود.

این مکانیزم را البته خیلی از کوین‌های قوی همچون ریپل دارند و اگر بخواهیم شبیه‌سازی کنیم چیزی مثل گس فی شبکه اتریوم است. با این تفاوت که در اتریوم، چیزی از اتریوم ها کم نمی‌شود و تنها مبلغ تراکنش به‌عنوان کارمزد برداشت می‌شود، ولی اینجا میزان توکن های در گردش کم می‌شود.

مقالات پیشنهادی : ارز دیجیتال ریپل (XRP) چیست؟

جالب است بدانید که خیلی از میم کوین ها سعی کرده‌اند بحث تراکنش‌ها را که مثلاً در اتریوم رقم بالایی است را با هزینه‌های بسیار کمتر حل کنند و برای همین هم توانسته‌اند اعتماد بعضی شرکت‌ها را به خودشان جلب کنند.

آیا میم کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند؟

سرمایه‌گذاری روی میم کوین ها شبیه شرط‌بندی است. دلیل این حرف این است که آنها هیچ ارزش ذاتی ندارند و برای همین ممکن است زمانی برسد که سریعاً از بین بروند و دارایی شما صفر شود. البته ممکن هم هست که زمانی به شما سودهای چند هزار درصدی هم بدهند، اتفاقی که برای شیبا در سال گذشته افتاد.

اما باید این نکته را در نظر بگیریم که روزانه چندین میم کوین به لیست کریپتوها اضافه می‌شود و خیلی از آنها پروژه‌های کلاهبرداری هستند. روش آنها این است که با تبلیغات و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و اینفلوئنسرهای مختلف مردم را ترغیب می‌کنند که میم کوین آنها را بخرند و هنگامی‌که خریدها به نقطه‌ای که مدنظر داشتند رسید به راگ پول (Rug pull) دست می‌زنند.

راگ پول در اینجا بیشتر به نوعی کلاهبرداری گفته می‌شود که کوین‌های با ارزش از استخر خارج می‌شود در نتیجه بنیادی که میم کوین بر آن استوار است، نابود می‌شود.

میم کوین‌ها را از کجا پیدا کنیم؟

سؤال بسیاری این است که میم کوین‌های آینده دار را از کجا پیدا کنند؟ البته شاید خیلی دور از ذهن باشد که میم کوین آینده دار باشد ولی شاید یکی از جاهایی که بتوان میم کوین‌ها را پیدا کرد، سایت کوین‌مارکت‌کپ باشد. شما با رجوع به این سایت و دیدن رتبه‌بندی کوین‌ها و پیدا کردن میم کوین‌ها یا استفاده از فیلترهای مخصوص سایت برای لیست کردن میم کوین می‌توانید ببینید کدام میم کوین‌ها مورد توجه بازار است.

چگونه میم کوین بخریم؟

با این تفاسیر اگر باز هم علاقه به خرید میم کوین دارید، می‌توانید کیف پول‌هایی مثل تراست ولت یا متامسک را نصب کنید، سپس وارد صرافی‌های غیرمتمرکز مثل پنکیک سواپ یا یونی سواپ شوید و میم کوینی که مد نظر دارید را انتخاب کنید و بخرید. به عبارتی شما دارید آن را در ارتباط با استخرهای نقدینگی می‌خرید و حتی می‌توانید آنها را آنجا سپرده‌گذاری هم کنید.

علاوه بر این خیلی از میم کوین‌ها در صرافی‌های متمرکز مثل کوکوین هم وجود دارند و از این طریق هم می‌توانید بخرید و به‌صورت کوتاه‌مدت نگه دارید یا از آنجا به کیف پول خودتان منتقل کنید.

مقالات پیشنهادی : آموزش کامل صرافی کوکوین

سخن پایانی

میم کوین‌ها بر اساس قانون عرضه و تقاضا حرکت می‌کنند و قیمت آنها نوسان می‌کند. با گسترش روزانه آنها هم می‌توان متوجه شد که خیلی از آنها با چالش مخاطب و کامونیتی روبه‌رو می‌شوند.

بنابراین برای خرید میم کوین باید نهایت احتیاط را در نظر گرفت، شاید بتوان نوسان گیری یا هولد میان‌مدت را برای آنها منطقی دانست اما در بلندمدت مشخص نیست که چه آینده‌ای در انتظار میم کوین‌ها خواهد بود و ریسک بسیار بالایی را به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کند، ریسکی در حد قمار و شرط‌بندی.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!