چنگال اندروز

تاریخ بروز رسانی: 1401/09/14

چنگال اندروز چیست؟


معامله‌گران تکنیکال در بازارهای مالی از ابزارهای گوناگونی برای تدوین استراتژی خود استفاده می‌کنند و یکی از مهمترین و محبوب‌ترین استراتژی‌ها استفاده از چنگال اندروز (Andrew’s Pitchfork) است.

مبنای چنگال اندروز بر قانون سوم نیوتن یعنی عمل و عکس‌العمل پایه‌ریزی شده که در ابتدا راجر بابسون آن را مطرح کرد و در نهایت توسط معامله‌گر مشهوری به نام آلن هال اندروز تکمیل شد.

آقای اندروز به بررسی روند و به ویژه خطوط میانی پرداخت و در نتیجه چنگال را به عنوان یکی از ابزارهای مطالعاتی کانال‌های قیمتی و روندها به وجود آورد که تاکید بسیاری بر روی پیوت‌های قیمتی (قله‌ و دره) داشت.

مقالات پیشنهادی : خط روند چیست؟

در این سیستم معاملاتی معامله گران سعی می‌کنند تا بتوانند با توجه به عکس‌العمل‌های بازار به خطوط میانی و روندها به معامله بپردازند و جدای از فضای بنیادین به بررسی قیمت و پیش‌بینی حرکت آن می‌پردازند.


در این مقاله می خوانید

استراتژیست‌های تکنیکال، چنگال اندروز را یکی از ساده‌ترین استراتژی‌ها می‌دانند که هر کسی با تمرین و یادگیری آن می‌تواند به خوبی در آن پیشرفت کند و نیازی به دانش‌های پیچیده و زمان بسیار زیادی ندارد. گرچه در مورد چنگال اندروز همه بر کسب مهارت از طریق تجربه تاکید دارند.

بنابراین در چنگال اندروز با سه نقطه سروکار داریم، این نقاط از پیوت‌های قیمت به دست می‌آیند و سپس یک کانال روندی ایجاد می‌کنند که از سه خط موازی با یکدیگر تشکیل شده است.

رسم چنگال اندروز

پیش از اینکه بخواهیم چنگال اندروز را رسم کنیم باید مفهوم پیوت را دریابیم. پیوت‌ها به نقاطی گفته می‌شود که قیمت در آن‌ها با برگشت رو به رو است. به عبارتی پیوت به نقطه‌ای گفته می‌شود که در نمودار، روند قیمتی نوسان زیادی پیدا می‌کند و از جهتی که در آن حرکت می‌کند، تغییر مسیر می‌دهد.

این پیوت‌ها دره‌ها و قله‌هایی را در نمودارها می‌سازند که به عنوان حمایت‌ها و مقاومت‌های نمودار شناخته می‌شوند. در تحلیل تکنیکال دو مدل پیوت وجود دارد، یکی پیوت‌های ماژور که نقاط برگشتی اصلی روند هستند و دیگری پیوت‌های مینور که نوسانات اندکی در جهات روند هستند.

شناسایی پیوت‌ها با تمرین و نگاه به چارت میسر می‌شود و اگر شما زیاد پای چارت بنشینید به صورت چشمی می‌توانید اکثر آن‌ها را تشخیص دهید. با این حال، اگر تازه شروع به کار کرده‌اید می‌توانید از ابزارهایی همچون زیگزاگ استفاده کنید. این ابزار در بخش اندیکاتورها در تریدینگ ویو نمایش داده می‌شود و کافی با جستجوی کلمه zigzag آن را پیدا کنید.

نمای اندیکاتور زیگزاگ در تریدینگ‌ویو

نمای اندیکاتور زیگزاگ در تریدینگ‌ویو

ابزار زیگزاگ به شما پیوت‌ها را نشان می‌دهد و در نتیجه می‌توانید یک گام بزرگ در ترسیم چنگال اندروز بردارید، چراکه قدم اول در رسم چنگال پیدا کردن پیوت‌هاست.

این موضوع را در نظر داشته باشید که با تغییر تایم فریم، پیوت‌های ماژور و مینور نیز تغییر می‌کنند، یعنی یک پیوت مینور در تایم فریم 1 ساعته را وقتی در تایم فریم 5 دقیقه بررسی کنیم، یک پیوت ماژور است.

نکته دیگر این است که برای اینکه بتوانید اعتماد بیشتری به پیوت‌ها داشته باشید، بیشتر تمرکز خود را به پیوت‌های ماژور بدهید چراکه پیوت‌های مینور خیلی قوی نیستند و ساخته معامله گران کوتاه‌مدتی هستند. بنابراین خیلی راحت ممکن است ما را دچار خطا کنند.

علاوه بر این اشتباهی که بسیاری از معامله گران مرتکب آن می‌شوند، ترکیب یک پیوت ماژور و مینور است که این موجب می‌شود توازن در چنگال رعایت نشود. برای اینکه بتوانید پیوت‌ها را بهتر شناسایی کنید می‌توانید علاوه بر ابزار زیگزاگ از ابزارهایی همچون اندیکاتور مک‌دی و یا کندل شماری و واگرایی زمانی نیز استفاده کنید.

گام دوم برای ترسیم چنگال اندروز در نمودار فراخوانی آن است از بخش ابزارها که به Pitchfork نشان داده می‌شود. سپس شما با توجه به نقاطی که مشخص کرده‌اید و شناسایی روند به ترسیم چنگال باید اقدام کنید.

به عنوان مثال، ابتدا شما روند صعودی را شناسایی می‌کنید، سپس سه نقطه پیوت را در آن مشخص می‌کنید و سپس چنگال را رسم می‌کنید. در روند صعودی این سه نقطه دو کف و یک سقف است و در روند نزولی دو سقف و یک کف است.

رسم چنگال اندروز

در گام بعدی شما نقاطی که با آن رو به رو هستید را به ترتیب با ابزار چنگال نشانه‌گذاری می‌کنید. یعنی اولین نقطه از سمت چپ را به عنوان اولین کلیک و دومین نقطه را به عنوان ضلع اول و سومین نقطه را به عنوان ضلع سوم چنگال انتخاب می‌کنید.

این گونه شما توانسته‌اید تا چنگال اندروز را در نمودار خود رسم کنید. اکنون یک ابزار فوق‌العاده برای نمودار خود دارید که می‌تواند روند قیمتی را برای شما قابل تفسیر کند. مهمترین جزء چنگال اندروز خط میانی است که از وسط پیوت 2 و 3 گذشته است.

هر چه نقاط تقاطع خطوط نمودار با خطوط چنگال بیشتر باشد، این یعنی که شما توانسته با موفقیت بهتری چنگال اندروز را رسم کنید و هر چه تقاطع‌های کمتری داشته باشید یعنی اعتبار چنگال شما کمتر است.

مسلماً با تمرین می‌توانید چنگال اندروز را بهتر ترسیم کنید و برای اینکه قوی‌تر شوید می‌توانید به نمونه‌های آموزشی آن رجوع کنید و سعی کنید همچون اساتیدی که در حال رسم و توضیح چنگال بر روی نمودار هستند، شما نیز تمرین کنید.

بسیاری از افراد تنها به این دلیل که درست نمی‌توانند چنگال را رسم کنند دچار خطا می‌شوند. این در حالی است که در طی مرور زمان چنگال اندروز به یکی از مهمترین ابزارهای تکنیکال تبدیل شده است و تکرار سیگنال‌های درست آن موجب شده تا بارها تدریس به عنوان یک ابزار مفید در تحلیل تکنیکال شناخته شود.

سیگنال‌های چنگال اندروز

از چنگال اندروز می‌توان سیگنال‌های گوناگونی گرفت که هر کدام می‌توانند بستگی به استراتژی و وضعیت بازار متفاوت باشد. از این رو تعدادی از این سیگنال‌ها در اینجا آورده می‌شود که بیشترین کاربرد را دارند:

معامله بر اساس خط میانی

چنگال اندروز بر این اساس بنا شده که باید خط میانی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. به عبارتی خط میانی یک حمایت و مقاومت قدرتمند است که می‌توان بر مبنای آن استراتژی معاملاتی داشت. استادان چنگال اندروز معتقدند که 80 درصد مواقع قیمت به خط میانی واکنش نشان می‌دهد.

واکنش به خط میانی همچون یک برخورد با حمایت و مقاومت است و تنها 20 درصد امکان دارد که قیمت به آن نرسد. هنگامی هم که قیمت از آن عبور می‌کند به احتمال زیاد یک پولبک به خط میانی زده می‌شود.

بنابراین برای نوسان گیری می‌توان خط میانی را معیار قرار داد و بر اساس آن به معامله پرداخت و یک استراتژی بر اساس آن نوشت. این استراتژی بسیار ساده می‌تواند باشد یعنی خط میانی به عنوان نقاط ورود یا خروج در پوزیشن‌های خرید و فروش قرار گیرد و معامله‌گر رصد قیمت را بر اساس آنچه در مورد خط میانی رخ می‌دهد تنظیم کند.

سیگنال بر اساس برک اوت Breakout

همیشه شکست خطوط به عنوان یک سیگنال مهم در معامله‌گری بوده است. در چنگال اندروز نیز این موضوع صادق است. هنگامی که قیمت بتواند از چنگال خارج شود یک سیگنال برای باز کردن معامله خلاف روند صادر شده است.

در این هنگام ابتدا باید شکست معتبر را تشخیص داد و سپس تأییدیه آن را نیز در نظر گرفت. با دیدن کندل تأیید می‌توانید وارد پوزیشن خرید یا فروش خود شوید. چنگال اندروز ابزار مناسبی است برای اینکه بدانید روند همچنان ادامه دارد یا خیر و شکسته شدن آن می‌تواند تغییر روند را به شما اعلام کند.

کانال‌های چنگال اندروز

یکی دیگر از سیگنال‌هایی که می‌توان بر اساس آن به معامله پرداخت، نقاط حمایت و مقاومتی است که در چنگال اندروز تشکیل می‌شود. خطوط جانبی چنگال به همراه خط میانی می‌توانند کف‌ها و سقف‌های داینامیک بسازند و از این رو به یکی از ابزار ترید شما تبدیل می‌شوند.

شما می‌توانید با بررسی قیمت و کندل‌ها به باز کردن معاملات خود داخل چنگال اقدام کنید و بر مبنای روند به ترید بپردازید. می‌توانید در روند بمانید و هر جا استراتژی شما اجازه می‌دهد به افزایش حجم بپردازید و هر جا می‌بینید نیاز است از آن خارج شوید.

نکاتی در مورد چنگال اندروز

شاید سخت‌ترین قسمت برای معامله گران و حساس‌ترین آن‌ها رسم درست چنگال باشد، بعد از آن هر چه بتوانند می‌توانند با توجه به استراتژی خود پیش ببرند. بنابراین باید در مورد رسم چنگال نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • هر چه واکنش قیمت نسبت به خط میانی بیشتر باشد، یعنی چنگالی که رسم کرده‌اید، اعتبار بیشتری دارد.
  • زاویه چنگال بهتر است نزدیک به 60 درجه باشد و در صورتی که بیشتر از 60 درجه باشد بهتر است دوباره با دقت بیشتری به رسم چنگال بپردازید.
  • چنگال باید روند را به طور کامل در بر بگیرد، به عبارتی نباید تعداد کندل‌های زیادی از روندی که چنگال ترسیم کرده بیرون باشد. شاید سایه کندل‌ها بیرون باشد اما بهتر است همه کندل‌ها در برگرفته شوند.

خطوط ماشه

در بسیاری از مواقع نمودار قیمت می‌تواند از چنگال خارج شود و بنابراین اعتبار چنگال مورد تردید قرار می‌گیرد. در این هنگام معامله‌گر باید بداند که پس از این در کدام ناحیه داینامیک ممکن است که نمودار قیمت به آن واکنش نشان دهد؛ در حالی که قیمت از چنگال خارج شده است.

راه‌حل در این زمینه استفاده از خطوط ماشه است. خطوط ماشه به خطوطی گفته می‌شود که از ابتدای چنگال به اضلاع آن رسم می‌کنیم و آن را ادامه می‌دهیم. این خط می‌تواند از دو سوی چنگال اندروز امتداد یابد و در نتیجه به عنوان حمایت یا مقاومت بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

خط ماشه در چنگال اندروز

رسم خط ماشه (Hagopian)

علاوه بر این خطوط می‌توانید از نسبت‌های فیبوناچی نیز استفاده کنید و منطبق بر چنگال اندروز به رسم یک فیبوناچی کانال اقدام کنید. این گونه با استفاده از یک فیبوناچی اکسپنشن Expansion می‌توانید به خطوط احتمالی مقاومت و حمایت بعدی دست یابید و سیستم معاملاتی شما دچار نقص نشود.

ترکیب چنگال اندروز با سایر استراتژی‌ها

با وجود اینکه بسیاری از معامله گران اعتقاد دارند که می‌توان صرفاً با چنگال اندروز به معامله پرداخت اما تعدادی دیگر معتقدند که باید با سایر ابزارهای تکنیکال آن را ترکیب کرد تا بتوان گواه بیشتری برای ورود و خروج به یک معامله پیدا کرد.

یکی از سبک‌هایی که با چنگال اندروز ترکیب می‌شود، پرایس اکشن است. از آنجایی که چنگال اندروز به پیش‌بینی نقاط آینده واکنش قیمت می‌پردازد، می‌توان با ترکیب آن با پرایس اکشن به یک سیستم معاملاتی رسید که درک قوی‌تری نسبت به تغییرات قیمت داشت.

دیگر سبکی که با چنگال اندروز ترکیب می‌شود، استفاده از واگرایی زمانی در استفاده از چنگال است. واگرایی زمانی می‌تواند قدرت و مومنتوم قیمت را پیش‌بینی کند و از این رو در برخورد قیمت با سطوح حمایتی و مقاومتی چنگال به پیش‌بینی بهتری نسبت به واکنش‌ها رسید و مطمئن‌تر معامله کرد.

مقالات پیشنهادی : واگرایی زمانی چیست؟

همچنین برخی دیگر به ترکیب چنگال اندروز با اندیکاتورهایی همچون MACD و ADX اقدام می‌کنند و با دریافت سیگنال‌های منطبق بر هم به ورود و خروج از معامله اقدام می‌کنند.

بنابراین اگر شما نیز با سبک‌های مختلفی ترید می‌کنید، می‌توانید چنگال اندروز را نیز امتحان کنید تا شاید سیگنال‌های بهتری به شما ارائه داد که بهینه‌سازی سیستم معاملاتی خودتان را بهتر بتوانید جلو ببرید.

جمع‌بندی

چنگال اندروز نیز همچون سایر سبک‌های معامله‌گری مثل امواج الیوت طرفداران و منتقدان زیادی دارد. در مورد سبک‌های معاملاتی این مهم است که کدام سبک می‌تواند به ما تفسیر بهتری بدهد و ما با کدام سبک راحت‌تر هستیم. چراکه کارکرد هر سبک معاملاتی بر اساس شخصیت معامله‌گران و نوع ترید آن‌ها متفاوت است.

چنگال اندروز صرفاً یک سبک معاملاتی است و شما باید علاوه بر استفاده از این سبک مواردی همچون ریسک به ریوارد ، قرار دادن حد ضرر و مدیریت سرمایه را نیز در نظر داشته باشید. به عبارتی چنگال می‌تواند بخشی از پلن معاملاتی شما باشد و نمی‌توان تنها با یادگیری چنگال اندروز به همه چیز رسید.

نکته پایانی در مورد چنگال اندروز نیز این است که علاوه بر تمرین نیاز است تا به مطالعه و دیدن آموزش‌های گوناگون در این سبک پرداخت. کتاب‌ها و فیلم‌های آموزشی زیادی در زمینه چنگال اندروز وجود دارد که این سبک را به صورت تخصصی به شما آموزش می‌دهند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا به استادی در این زمینه برسید.

4/5 - (14 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
7 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
Homa
Homa
1 سال پیش

ممنونم، خوب بود

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام صبح بخیر اقای ثقفی
متشکریم
در مورد اطلاع رسانی بازار سرمایه، شما عالی هستید خدا خیرتون بده
جسارته، منو ببخشید ار زمان اعلام عرضه های اولیه ، به سهامداران اطلاع دهید اجازه خرید برای اشخاص حقیقی است یا حقوقی . در این هجده سالی که من شما را می شناسم هر سال بهتر از سال قبل بازار سرمایه را اطلاع رسانی میکنید با آرزوی عاقبت بخیر ی برای شما و همکاران گرامیان.
سلامت و پرسود باشید

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

با سلام و احترام.
باعث افتخار مجموعه‌ تالاربورس هست که همراهانی همچون شما داریم.
ممنون از پیشنهاد خوب شما، حتما در اطلاع رسانی‌های بعدی این مورد هم مد نظر قرار خواهد گرفت.
سلامت و پایدار باشید.

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

نمیدونم ترجمه بود یا نوشته خود نویسنده اما خیلی مبهم و گنگ با اشتباهات دستوری زیاد نوشته شده.

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

سلام و وقت بخیر.
ممنون از مطالعه مقاله و نظر شما. حتما نکات گفته شده را با نویسنده مقاله بررسی خواهیم کرد. سعی ما همشه بر این بوده که محتوای مفید و کاملا روان در اختیار مخاطبان خود قرار دهیدم.

اخلاقی2006
اخلاقی2006
1 سال پیش

بسیار عالی

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

بسیار عالی و گویا سپاس از اینکه وقت گذاشتین

Last edited 1 سال پیش by ناشناس
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

7
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!