مجمع عمومی

۱۳۹۹/۱۲/۱۲

مجمع عمومی سهام و انواع مجامع بورسی

پیام‌های متنوعی از طرف ناظر بازار مبنی بر بسته شدن سهام یک شرکت به‌دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و یا دیگر مجامع، به صفحه‌های کاربری سهامداران ارسال می‌شود. بسیاری از افراد با مواردی که در این مجامع مطرح می‌شوند آشنایی ندارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی محتوا این مجامع بپردازیم و بررسی کنیم که دلیل برگزاری هر یک از این مجامع چیست.

مجمع عمومی صاحبان سهام

شرکت‌های سهامی دارای سه رکن اساسی هیات مدیره، بازرسان و مجمع عمومی صاحبان سهام هستند. در واقع مجمع عمومی صاحبان سهام مکانی است که در آن سهامداران شرکت در رابطه با مسائل شرکت با هم صحبت می‌کنند و در آخر تصمیم می‌گیرند. تمامی افرادی که در زمان برگزاری مجمع سهامدار شرکت باشند می‌توانند در این مجامع شرکت کنند. در این مجامع سهامداران شرکت، از میان خود افرادی را جهت اداره و نظارت بر کارهای شرکت انتخاب می‌کنند. اعضای هیات مدیره شرکت نیز معمولا به این صورت انتخاب می‌شوند.

قبل از این که به بررسی مجامع بپردازیم، نحوه چگونگی یافتن از برگزاری مجمع‌ها را بررسی می‌کنیم. قبل از برگزاری مجامع (حدود ۱۰ روز قبل) یک آگهی دعوت به مجمع روی سایت کدال قرار داده می‌شود. علاوه‌بر این اطلاعیه‌های مربوط به مکان و زمان برگزاری مجمع هم پیش از برگزاری آن روی سایت کدال، روزنامه کثیرالانتشار تعیین شده توسط شرکت و همچنین بر روی سایت شرکت قرار می‌گیرد.

براساس قانون تجارت، سه نوع مجمع عمومی برای صاحبان سهم وجود دارد:

۱) مجمع عمومی اولیه یا موسس

این مجمع متشکل از موسسان اولیه و پذیره‌نویسان شرکت است. در این جلسه موسسان و پذیره‌نویسان به ازای هر سهم دارای یک حق رای هستند. در این مجمع کلیه تصمیمات باید با اکثریت دو سوم آراء حاضرین اتخاذ شود.

در شرکت‌های سهامی خاص که تمامی سرمایه آن به‌وسیله موسسین تامین می‌شود، برگزاری مجمع عمومی اولیه الزامی نیست. اما برگزاری این مجمع در شرکت‌های سهامی عام الزامی و ضروری است. حداقل پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی موسس، گزارش موسسین در روزنامه‌های کثیرالانتشار جهت استفاده پذیره‌نویسان منتشر می‌شود.

وظایف مجمع عمومی اولیه یا موسس

مجمع عمومی اولیه وظایف مختلفی برعهده‌ دارد. از مهم‌ترین وظایف این شرکت می‌توان مشورت درباره اساسنامه شرکت و تصویب آن اشاره کرد. احراز پذیره‌نویسی کلیه سهام شرکت، رسیدگی به گزارش موسسین، انتخاب اولین مدیران و بازرسان و تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه‌های آتی در آن منتشر شوند، از دیگر وظایف این مجمع است.

۲) مجمع عمومی عادی (Annual General Meeting)

مجمع عمومی عادی (AGM) همانند یک گردهمایی است که سالی یک‌بار برگزار می‌شود. در این گردهمایی معمولا اطلاعاتی در رابطه با عملکرد و استراتژی‌های شرکت به سهامداران ارائه می‌شود. این مجمع نسبت به سایر مجامع اهمیت بیشتری دارد و معمولا زمان برگزاری این مجمع در اساسنامه شرکت درج می‌شود. طبق قانون تجارت شرکت‌های سهامی مجمع عمومی عادی سالانه خود را باید حداکثر چهار ماه بعد از پایان سال مالی خود برگزار کنند.

در مجمع عمومی عادی سالیانه، صورت‌های مالی شرکت‌ها بررسی می‌شوند.

در مجمع عمومی عادی سالیانه، صورت‌های مالی شرکت‌ها بررسی می‌شوند.

وظایف مجمع عمومی عادی سالیانه

در این مجمع صورت‌های مالی شرکت، مثل صورت سود و زیان و ترازنامه بررسی و تصویب می‌شوند. سهامداران دارای حق رای می‌توانند نظرات خود را در رابطه با سود سهام تقسیمی بیان کنند، در واقع در این مجمع تصمیم گرفته می‌شود که چه مقدار از سود خالص هر سهم به سهامداران تعلق بگیرد و چه مقدار از آن به‌عنوان سود انباشته در شرکت نگهداری شود.

از دیگر وظایف مجمع عمومی عادی سالیانه می‌توان به انتخاب یا تجدید مدیران، بازرسان و حسابرسان اشاره کرد. یعنی رای و نظر سایر سهامداران نیز در این انتخاب موثر است.

بجز موارد خاصی که رسیدگی به آن‌ها از وظایف مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی عادی سالیانه است، رسیدگی به سایر موارد از وظایف مجمع عمومی عادی سالیانه است. در آخر نیز تعیین روزنامه کثیرالانتشار نیز بر عهده این مجمع است. این روزنامه جهت منتشر شدن آگهی‌ها و اطلاعیه‌های شرکت مشخص می‌شود.

تمامی سهامداران شرکت می‌توانند در این مجمع شرکت داشته باشند. در صورتی که امکان حضور فیزیکی برخی از سهامداران وجود نداشته باشد، این افراد می‌توانند به کسان دیگری حق رای بدهند و یا می‌توانند این کار را به طور آنلاین و یا از طریق پست انجام دهند.

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی

برای این که مجامع عمومی رسمیت پیدا کنند، باید بیش از نصف سهامداران دارای حق رای در جلسه حضور داشته باشند. اگر در مجمع نخست تعداد کافی از سهامداران حضور نداشته باشند، مجمع دوم با هر تعداد سهامدار رسمیت می‌یابد.

۳) مجمع عمومی فوق‌العاده (Extraordinary General Meeting)

مجمع عمومی فوق‌العاده که به آن مجمع اضطراری هم گفته می‌شود، مجمعی است که در مواقع ضروری، یعنی زمانی که لازم باشد تصمیمی در رابطه با امور مهم شرکت گرفته شود، تشکیل می‌شود.

برخلاف مجمع عمومی عادی سالیانه که از قبل زمان و روز برگزاری آن مشخص می‌شود، برگزاری این مجمع نیاز به تاریخ از پیش تعیین شده ندارد و هر زمان که مدیران و یا سهامداران اصلی شرکت لازم ببینند، از سایر سهامداران برای شرکت در جلسه دعوت می‌کنند.

وظایف مجمع عمومی فوق‌العاده

یکی از مهم‌ترین مواردی که در رابطه با آن در مجمع عمومی فوق‌العاده تصمیم‌گیری می‌شود، مبحث افزایش یا کاهش سرمایه است. از دیگر مواردی که در این مجمع برای آن تصمیم‌گیری می‌شود، تغییر یا اصلاح اساسنامه، تبدیل شرکت، انتشار اوراق بهادار و حتی تصمیم گرفتن برای انحلال شرکت پیش از موعد است. مصوبات این مجمع با اکثریت دو سوم آرا حاضرین اعتبار پیدا می‌کند.

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده

برای این که این جلسه رسمیت پیدا کند باید بیش از نیمی از سهامداران دارای حق رای در آن شرکت داشته باشند.

بعد از برگزاری این مجامع گزارشی تحت عنوان، خلاصه‌ای از گزارشات مجمع قرارداده می‌شود تا افرادی که نتوانستند در مجمع حضور پیدا کنند، از خلاصه تصمیمات آگاهی یابند.

وضعیت نمادهای معاملاتی پیش و پس از برگزاری مجامع

از پیام‌هایی که از سمت کارگزاری‌ها به ما ارسال می‌شوند می‌توان به بسته شدن سهام یک شرکت پیش از برگزاری مجمع عمومی اشاره کرد. معمولا دو روز قبل از تاریخ برگزاری مجمع، سهام شرکت بسته می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را معامله کرد. پس اگر نخواهید در مجمع شرکت کنید باید قبل از بسته شدن سهم از آن خارج شوید.

بعد از برگزاری مجمع شرکت نیز دو روز کاری زمان می‌برد تا سهام شرکت باز شود و قابلیت معامله پیدا کند. اگر در زمان برگزاری مجمع سهامدار شرکت باشید، تمامی تصمیماتی که در مجمع گرفته می‌شود شامل حال شما نیز خواهد شد. برای مثال در مجمع عمومی عادی سالیانه اگر تصمیم گرفته شود که به ازای هر سهم ۲۰۰ تومان سود به هر شخص تعلق بگیرد. این سود شامل حال شما هم خواهد شد، حتی اگر بعد از بازگشایی سهم، آن را فوری به فروش برسانید.

بعد از تقسیم سود نقدی، به اندازه‌ای که سود به هر سهم تعلق گرفت، از قیمت سهم کاسته می‌شود. فرض کنید قیمت سهمی پیش از تقسیم سود ۱۰۰۰ تومان بود، بعد از تقسیم ۲۰۰ تومان سود به ازای هر سهم، آن سهم با قیمت اولیه  800 تومان بازگشایی خواهد شد. با این حال ممکن است در پیش گشایش سهم به خاطر فشار عرضه و یا تقاضا با قیمت‌های متفاوت از آنچه ذکر شد مواجه شویم. 

بعد از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده نیز اگر تصمیم به افزایش سرمایه و یا کاهش آن گرفته شود، سهم در زمان بازگشایی با قیمتی متفاوت از قیمت پایانی آخرین روز معاملاتی پیش از بازگشایی، معامله خواهد شد.

در کدام مجامع شرکت کنیم؟

بارها برای خود من هم سوال پیش آمده که آیا در یک‌سری مجامع شرکت کنم یا نه. تا این که نصیحت‌ها و راهنمایی‌های دوستی را گوش دادم. به گفته دوستم، اولین چیزی که پیش از هر سرمایه‌گذاری باید تعیین شود، استراتژی سرمایه‌گذاری خود است. برای مثال افرادی که نوسان‌گیری می‌کنند و یا دیدگاهی کوتاه‌مدت دارند، عموما در مجامع شرکت نمی‌کنند. همان‌طور که پیش از این اشاره شد، معمولا دو روز قبل و دو روز بعد از برگزاری مجمع، سهام شرکت بسته می‌شود و معلوم نیست تا چند روز بسته بماند.

اما سهامدارانی که دید میان‌مدتی یا بلند مدتی دارند، معمولا در این مجامع شرکت می‌کنند. صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند، روند حال حاضر بازار، میزان سود تقسیمی شرکت، نسبت P/E و زمان پرداخت سود از مواردی هستند که می‌توانند در این زمینه به ما کمک کنند.

هرچه سود تقسیمی یک شرکت بیشتر باشد، سرمایه‌گذاری در آن برای افرادی که دید بلندمدت دارند جذاب‌تر خواهد شد. برای مثال شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی معمولا سود تقسیمی بالایی دارند و با شرکت در مجامع آن‌ها سود خوبی به سهامداران تعلق می‌گیرد. اما برخی از صنایع و شرکت‌ها هستند که سود تقسیمی بسیار کمی دارند، این شرکت‌ها معمولا قسمت عمده‌ای از سود را به گسترش، توسعه و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیگر اختصاص می‌دهند.

در رابطه با P/E شرکت می‌توان گفت، هرچه این نسبت بعد از تقسیم سود کمتر شود، انتظار رشد قیمتی بیشتری بعد از بازگشایی از آن می‌رود. روند حرکتی بازار نیز بر مثبت یا منفی باز شدن سهم بعد از تقسیم سود، تاثیر گذار است. در روندهای صعودی بازار، سهام شرکت‌ها معمولا با قیمت‌های بالاتری باز می‌شود، نسبت به روندهای نزولی آن.

در آخر هم می‌توان به اعلامیه زمان پرداخت سود توسط شرکت‌ها توجه کرد. شرکت‌ها می‌توانند تا ۸ ماه بعد از برگزاری مجمع سود را بین سهامدارانشان تقسیم کنند. هرچه زمان پرداخت سود کمتر باشد، یعنی سود سریعتر به سهامداران تعلق بگیرد، جذابیت آن افزاش می‌یابد.

پس پیش از شرکت در مجمع شرکت‌ها بهتر است نگاهی به این موارد بیاندازیم.

 # 
فائزه حیدری

درباره نویسنده مقاله :

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
11 ماه پیش

دستتان درد نکند ساده و مختصر وعالی بود

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

مقالات پیشنهادی


دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

1
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x