سامانه سجام

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/01

سجام چیست؟ (آموزش ورود و ثبت نام در سامانه سجام)


آیا با سامانه سجام آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید این سامانه تحت نظارت کدام نهاد مالی ایجاد شده و فعالیت می‌کند؟ لزوم ثبت‌نام در سایت سجام چیست؟ فرایند احراز هویت در سامانه سجام چگونه انجام می‌شود؟ اگر کد بازیابی سجام خود را فراموش کردیم، چه کنیم؟ در این مطلب قصد داریم در رابطه با سوال‌های بالا صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.


در این مقاله می خوانید

سامانه سجام چیست؟

سجام کوتاه‌ شده عبارت "سامانه جامع اطلاعات مشتریان" است. برای این‌که بتوانیم در بازار سرمایه مثل بورس اوراق بهادار فعالیت کنیم، پیش از دریافت کد بورسی و ثبت‌نام در کارگزاری‌ها، باید در سامانه سجام ثبت نام کنیم. 

سامانه سجام توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه شکل گرفته است. هدف از ایجاد این سامانه ارائه خدمات زیرساختیِ یکپارچه و فراگیر، به سرمایه‌گذاران و فعالان حقیقی و حقوقیِ بازار سرمایه است.

چرا باید در این سامانه سجام ثبت‌نام کنیم؟

با ثبت‌نام در این سامانه، برای استفاده از خدمات مختلف بازار سرمایه دیگر نیاز به احراز هویت مجدد و ارائه مدارک شناسایی به طور کامل نداریم .

برای مثال اگر شما قصد داشته باشید که در صندوق‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده یا در کارگزاری‌های مختلف حساب معاملاتی ایجاد کنید؛ دیگر نیاز ندارید که تمامی مدارک شناسایی خود را به‌طور کامل همراه داشته باشید. تنها با ارائه کد ملی (کارت شناسایی) خود، تمامی مشخصات شما در نهادهای مالی متصل به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نمایش داده می‌شود و کارگزاری‌ها مدارک مورد نیاز را از این سامانه دریافت می‌کنند.

از دیگر مزایای ثبت نام در سامانه سجام این است که برای دریافت سودهای تقسیمی دیگر نیازی به مراجعه حضوری به بانک نیست. تمامی سودهای نقدی، مطالبات و عایدات نقدی شما به شماره حسابی که در این سامانه ثبت کرده‌اید، واریز خواهد شد.

علاوه‌بر موارد ذکر شده، اگر خواستید روزی شماره حساب یا سایر اطلاعات مربوط به خود را تغییر دهید، به راحتی می‌توانید در همین سامانه اطلاعات خود را ویرایش کنید و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به سایر نهادها نیست.

در واقع با شکل‌گیری این سامانه، با یک بار احراز هویت و ثبت اطلاعات فردی می‌توان از تمامی خدمات بازار سرمایه استفاده کرد.

ثبت نام در سامانه سجام چگونه انجام می‌شود؟

ثبت‌نام در سامانه سجام کار سختی نیست. برای این کار ابتدا باید به سایت sejam.ir مراجعه کرد. اگر علاقه‌ای به کار با کامپیوتر ندارید می‌توانید به مراکزی مثل دفاتر خدمات پیشخوان دولت بروید، تا فرآیند ثبت‌نام را برای شما انجام دهند. در واقع این سایت، یک درگاه خدمات‌دهی است که با استفاده از آن می‌توان به تمامی ارکان و فعالان بازار سرمایه مثل سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خدمات درخور و مناسبی ارائه داد.

سامانه سجام

مراحل ثبت‌نام در سامانه سجام به شرح زیر است:

 1. برای ثبت‌نام ابتدا وارد سامانه سجام می‌شویم، سپس روی بخش ثبت‌نام در سامانه کلیک می‌کنیم.
 2. بعد از ورود به این قسمت، شماره تلفن همراه از ما خواسته می‌شود. شماره تلفنی که وارد می‌کنیم باید تحت مالکیت شخصی خودمان باشد، در غیر این صورت امکان انجام سایر مراحل وجود نخواهد داشت. دلیل تاکید بر این موضوع این است که تمامی اطلاع‌رسانی‌ها، مکاتبات و اخطارها از طریق شماره تلفن همراه به اطلاع صاحب حساب می‌رسد.
 3. بعد از وارد کردن شماره تلفن همراه تحت مالکیت شخصی خودمان، کد تایید از طریق پیامک به ما ارسال می‌شود.
 4. در مرحله بعد علاوه بر وارد کردن کد تایید، کد ملی و نوع شخصیت خود، این‌که فردی حقیقی یا حقوقی هستیم را وارد می‌کنیم.
 5. سپس اگر خواستیم کسی به نیابت از ما امور مالی ما را در دست بگیرد، در این قسمت مشخص می‌کنیم.

مقالات پیشنهادی : سهام رشدی و سهام ارزشی چیست؟

هنگام ثبت‌نام، فرم مدرک اثبات نماینده قانونی، سمت آن، تاریخ انقضا نمایندگی باید پر شده و در انتها نیز مدرک نمایندگی باید بارگذاری شود. تنها در صورتی می‌توانید نماینده قانونی خود را تغییر دهید که مدارک نماینده قبلی تایید نشده باشد.

 1. سپس مبلغی جهت هزینه ثبت‌نام در سامانه داده می‌شود که باید آن را از طریق درگاه‌های بانکی پرداخت کنید.
 2. پرداخت هزینه‌های بانکی
 3. حالا از شما خواسته می‌شود تا فرم‌های مربوطه را پر کنید.

در فرم‌های مربوطه مواردی مثل اطلاعات هویتی، اطلاعات ارتباطی، کدهای معاملاتی مختلف، اطلاعات شغلی و مالی و در نهایت اطلاعات حساب‌های بانکی یا همان حسابی که علاقه دارید از طریق آن به کارگزاری‌ها متصل شوید را وارد می‌کنید.

 1. سپس سامانه اطلاعاتی که وارد کرده‌اید را بررسی و ارزیابی می‌کند، سپس نتیجه از طریق پیامک به شما ارسال می‌شود.
 2. در صورتی که نتیجه استعلام شما موفقیت‌آمیز باشد یک کد رهگیری به شما ارسال می‌شود. کد رهگیری ارسال شده را نزد خود نگه دارید.

اما اگر نتیجه استعلام ناموفق بود، پیامی تحت عنوان "ارسال مشکل موجود" به شما فرستاده می‌شود.

 1. حالا نوبت به احراز هویت می‌رسد. در این قسمت باید انتخاب کنید که تمایل به احراز هویت حضوری دارید یا غیرحضوری.
 2.  در سایت سجام می‌توانید مراکز احراز هویت حضوری و غیرحضوری را مشاهده کنید.

در احراز هویت حضوری شما باید به یک کارگزاری، بانک یا دفتر پیشخوان خدمات دولت که نامش در سامانه سجام درج شده است؛ مراجعه کنید. در آن‌جا، کد رهگیری از شما خواسته می‌شود؛ پس این کد را همراه با خود داشته باشید.

سامانه سجام

به‌جای احراز هویت حضوری، می‌توانید به‌صورت غیرحضوری از طریق وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های موبایل، احراز هویت خود را تکمیل کنید.

 1. در نهایت طی فرآیند احراز هویت، تصویر چهره، امضا و همچنین اطلاعات مشتری ذخیره می‌شوند. بعد از اتمام مراحل احراز هویت، کد بورسی به شما در قالب پیامک ارسال خواهد شد.
 • کد بورسی، همانند کد ملی یک شماره منحصر‌به‌فرد است. تمامی فعالیت‌های شما در بازار سرمایه به وسیله آن کد انجام می‌شود.

مقالات پیشنهادی : صنایع فعال در بورس ایران

احراز هویت الکترونیکی چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام احراز هویت غیر‌حضوری یا همان الکترونیکی، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام کرده باشید و پیش از آن احراز هویت نشده باشید.

برای انجام این کار، وارد بخش ثبت‌نام شده و اطلاعات مورد نیاز را وارد می‌کنید. 

سپس نمونه‌ای از تصویر امضای خود را در سایت یا اپلیکیشن آپلود یا بارگذاری می‌کنید. در نهایت نیز یک ویدیو سلفی به مدت ۱۵ ثانیه می‌گیرید و آن را آپلود می‌کنید.

سامانه سجام

زمانی که می‌خواهید ویدئو را آپلود کنید کافیست به نرم‌افزار اجازه دهید که به دوربین سلفی شما دسترسی داشته باشد. دقت داشته باشید که با عکس نمی‌توان احراز هویت کرد و به ازای هر کد ملی تنها یک بار مجاز به احراز هویت هستیم.

 از آنجا که قبلا هنگام ثبت‌نام در سامانه سجام، تمامی اطلاعات شخصی و بانکی خود را وارد کرده‌اید، برای احراز هویت دیگر به هیچ مدرک شناسایی نیاز ندارید.

این سامانه برای اینکه مطمئن شود شخص دیگری در پشت گوشی تلفن همراه قرار نگرفته و هویت دیگری را جعل نمی‌کند؛ از شما می‌خواهد که یک ویدئو سلفی، برای اثبات حضور و زنده بودن خودتان ارسال کنید. برای همین هم ویدئو از پیش ضبط شده و عکس را قبول نمی‌کند. در واقع سامانه با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و قدرتمندِ هوش مصنوعی، زنده و واقعی بودن ویدئو را حین آپلود شدن تشخیص می‌دهد.

زمانی که افراد برای دریافت کارت ملی به سازمان ثبت احوال مراجعه می‌کنند، یک نسخه از عکس صورت افراد نزد سازمان ثبت احوال، ثبت می‌شود و هنگام احراز هویت ویدئو فرد با چهره او که نزد ثبت احوال ثبت شده، تطبیق داده می‌شود و در صورت تایید، فرایند احراز هویت انجام می‌شود.

تمامی این مراحل تطبیق در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود و نهایت تا چند دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید.

یکی از مزایای احراز هویت الکترونیکی این است که شما دارای محدودیت زمانی و مکانی نیستید. یعنی در هر ساعتی از شبانه روز می‌توانید احراز هویت خود را انجام داده و دیگر نیاز به حضور فیزیکی در مراکز احراز هویت ندارید.

توجه داشته باشید که فقط اشخاص ایرانیِ بالای 18 سال می‌توانند به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی احراز هویت کنند. اگر فرآیند احراز هویت شما با موفقیت انجام نشد، مبلغ به شما بازگرداننده نمی‌شود. در این بین رعایت پوشش موجه و حجاب اسلامی نیز واجب است.

در چه صورتی ویدئو فرد نامعتبر محسوب می‌شود؟

کیفیت پایین، وجود چند چهره در تصویر، فاصله زیاد چهره از کادر در نظر گرفته شده، زاویه نامناسب، گریم یا آرایش خیلی زیاد و تمامی مواردی که باعث شوند چهره شما به درستی شناسایی نشود، می‌تواند ویدئو شما را نامعتبر کند. در این حالت باید سعی کنیم مشکلات مطرح شده را برطرف کرده و دوباره ویدئو بگیرید.

هر فرد با یک کد ملی منحصر به فرد، تنها سه بار می‌تواند ویدئو خود را آپلود کند. اگر بعد از این سه بار، باز هم هویت شما تایید نشد باید سراغ احراز هویت حضوری بروید.  

در صورتی که کد پیگیری متعلق به سجام خود را فراموش کردیم، چه کنیم؟

اگر کد پیگیری خود را فراموش کردید، نگران نباشید؛ به‌راحتی می‌توانید آن را بازیابی کنید. برای این کار باید به سایت سجام مراجعه کرده و بازیابی کد پیگیری را انتخاب کنید. در این صورت کد پیگیری دوباره برای شما ارسال خواهد شد.

اگر سوالی در ذهن داشتید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده بود، آن را با ما در میان بگذارید.

4.6/5 - (12 امتیاز)

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

خیلی ممنون بابت این مقاله
دقیق و جامع

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

1
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!