آشنایی با سایت گلسنود (Glassnode)

تاریخ بروز رسانی: 1402/01/05

آشنایی با سایت گلسنود (Glassnode)


سایت گلسنود از سایت‌های مرجعی است که شما با استفاده از آن می‌توانید به خوبی بازار را رصد کنید و همچون بورس به تابلوخوانی و بررسی تحرک بزرگان بازار بپردازید.

شاید بازار ارزهای دیجیتال برای عده‌ای از دور، بازاری مبهم و بدون منطق به نظر بیاید اما تحلیل آنچین نشان داده که این بازار منطق خاص خود را دارد و می‌توان آن را به خوبی بررسی کرد. برای تحلیل آنچین سایت‌های گوناگونی وجود دارد اما یکی از مشهورترین و کاربردی‌ترین سایت‌های آنچین را می‌توان گلسنود قلمداد کرد.

تحلیل آنچین به بررسی تراکنش‌ها و تحرکاتی که در کیف پول‌ها و حساب‌های بزرگان بازار رخ می‌دهد، می‌پردازد و از این جهت با تحلیل آنچین می‌توانیم متوجه شویم که چه اتفاقی در بازار کریپتو در حال رخ دادن است.

آیا نهنگ‌ها در حال انباشت هستند یا بیت کوین‌های خود را به صرافی‌ها ارسال کرده‌اند تا بفروشند؟ ماینرها در چه وضعیتی هستند؟ همچنین اوضاع ورود و خروج پول از صرافی‌ها چگونه است؟


در این مقاله می خوانید

برای اینکه بتوانید تحلیل آنچین یا درون زنجیره‌ای کنید، باید به سایت‌های مرجعی که به بررسی وضعیت کیف پول‌ها و حساب‌ها می‌پردازند، رجوع کنید. در این زمینه سایت‌های گوناگونی از جمله کریپتوکوانت و سنتیمنت وجود دارد اما یکی از حرفه‌ای‌ترین سایت‌ها و مراجع اصلی در تحلیل آنچین سایت گلسنود است که شاید تاکنون در اخبار نیز شنیده باشید که صحبت از داده‌های گلسنود و نتیجه‌گیری‌هایی که از آن‌ها شده می‌شود.

گلسنود چیست؟

گلسنود چیست؟

گلسنود یک سایت و به عبارت بهتر یک پلتفرم برای بررسی و تحلیل داده‌های بازار است که در سال 2018 در آلمان تاسیس شد و اکنون دفتر مرکزی آن در شهر زوگ در سوئیس قرار دارد. گلسنود اطلاعاتی به شما می‌دهد که در کمتر پلتفرمی می‌توانید آن را بیابید چون گلسنود به بررسی داده‌های درون زنجیره‌ای می‌پردازد.

در کنار تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار کریپتو می‌توان از تحلیل آنچین استفاده کرد که گلسنود امکان آن را فراهم کرده است. شیوه کار گلسنود این است که داده‌های لازم را از شبکه‌های بلاکچینی مبتنی بر گواهی اثبات کار و گواهی اثبات سهام دریافت کند و آن‌ها را تحلیل کنید. البته شاید در ادامه سایر شبکه‌ها را نیز در گلسنود داشته باشیم، اما این دو مدل از اثبات شفافیت بیشتر و قابلیت ردگیری بهتری دارند.

در این داده‌های درون زنجیره‌ای مواردی همچون کیف پول‌های فعال، مقدار جا به جایی رمزارزها و تراکنش‌های بزرگ ثبت می‌شود. گلسنود همه داده‌های واردشده در شبکه‌ها را جمع‌آوری و سپس تحلیل می‌کند و در نهایت در قالب نمودارهای قابل تفسیر به کاربران خود ارائه می‌دهد.

پس می‌توانیم بگوییم آنچه در گلسنود شاهد آن خواهیم بود نمودارها، جداول و آمارهایی خواهند بود که قابلیت بررسی موضوعاتی همچون عمق بازار، تحرکات بزرگ و... را به ما می‌دهند. این نمودارها در سایت‌های دیگر مثل تریدینگ ویو Trading view و کوین مارکت کپ Coinmarketcap پیدا نمی‌شوند، چراکه آن‌ها صرفاً بر روی قیمت و داده‌های کلی قرار دارند اما در گلسنود می‌توانیم ببینیم که داده‌های تخصصی در چه وضعیتی هستند.

در کل، سایت گلسنود به بررسی رفتار نهنگ ها، ماینرها و دیگر بازیگران بزرگی می‌پردازد که می‌توانند در جهت‌یابی بازار کریپتو تاثیرگذار باشند و از این جهت برای معامله گران مهم تلقی می‌شوند تا با سنجش رفتار بزرگان بازار متوجه سمت و سوی حرکتی بیت کوین به سمت پامپ، دامپ یا نوسانات کوتاه مدت و بلندمدت شوند.

ثبت نام در سایت گلسنود

ثبت نام در سایت گلسنود

بسیاری از خدمات گلسنود پولی است و نیاز به خرید اکانت و شارژ ماهانه یا سالانه آن دارید، اما بسیاری از نمودارها و جدول‌های آن نیز به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است و البته در بعضی مواقع مدت معینی به کاربران امتیازاتی همچون استفاده رایگان از برخی داده‌ها و نمودارها را به صورت مقطعی ارائه می‌کند.

برای ورود به سایت گلسنود کافی است تا به آدرس www.glassnode.com رجوع کنید تا صفحه نخست آن به شما نمایش داده شود.

صفحه اول سایت گلسنود حاوی اطلاعات دیگری همچون اخبار و معرفی کوتاه از سرمایه‌گذاران پروژه نیز دارد که به عبارتی بر برند گلسنود تأکید شده است. علاوه بر این در پایین صفحه اول شما می‌توانید آخرین مقالاتی که در رابطه با داده‌های گلسنود نوشته شده را بخوانید.

بنابراین حتی اگر که شما دسترسی به تعدادی از نمودارهای و دیتاهای سایت نداشته باشید، می‌توانید صرفاً با خواندن این مقالات در جریان آخرین اتفاقاتی که در سایت گلسنود در جریان است، قرار بگیرید.

مقالات گلسنود

بسیاری از نمودارهای ضروری و مشهور گلسنود با داشتن اکانت رایگان قابل دسترسی است، اما اگر بخواهید برای خرید اکانت حرفه‌ای در گلسنود اقدام کنید مقدار زیادی باید هزینه کنید به صورتی که هنگام نگارش این مقاله برای یک اکانت تخصصی باید 799 دلار ماهیانه پرداخت کنید. البته اکانت‌های حرفه‌ای به شما سیگنال‌های قوی نیز ارائه می‌دهند و به همین دلیل گران هستند.

در صورتی که بخواهید در سایت ثبت نام کنید، کافی است بر روی گزینه sign up کلیک کنید و با ورود به صفحه ثبت نام می‌توانید مواردی همچون ایمیل و نام کاربری و پسورد را تعیین کنید و وارد سایت شوید. در نظر داشته باشید که خدمات گلسنود به ایران محدود شده است و برای اینکه بتوانید ثبت نام کنید و در سایت از موارد گوناگون بهره ببرید باید از IP کشورهای دیگر استفاده کنید. 

پس از ثبت نام اولیه امکان دسترسی به نمودارها برای شما ایجاد می‌شود و می‌توانید تحلیل‌های مورد نظرتان را از سایت به دست بیاورید. بعد از وارد کردن اطلاعات لازم نیاز است تا یک ایمیل تایید برای شما ارسال شود. پس از ثبت نام به ایمیل خود بروید و ایمیل خود را تایید کنید تا ثبت نام شما قطعی شود.

با کلیک بر روی گزینه فعال‌سازی وارد صفحه خوشامدگویی گلسنود می‌شوید که دریچه‌ای است به دنیای تحلیل آنچین و به شما لیستی از امکانات و آنچه در گلسنود رخ می‌دهد، نشان داده می‌شود.

حالا حساب شما مورد تایید قرار گرفته و در قدم بعدی شما باید وارد اکانت خود شوید و گزینه log in را بزنید تا بتوانید وارد سایت شوید و داشبورد خود را بسازید. اولین چیزی که با آن رو به رو می‌شوید، پیام راهنمایی گلسنود است که می‌توانید از طریق آن با اجزای مختلف سایت آشنا شوید. ضمن اینکه باید به یک پرسشنامه در مورد آشنایی شما با گلسنود نیز پاسخ دهید.

در پایان شما این امکان را پیدا می‌کنید تا نمودارهای مورد نیاز خود را پیدا کنید و از آن‌ها استفاده کنید. تمام این موارد بستگی به استراتژی شما دارد و اگر می‌خواهید که از گلسنود به خوبی بهره‌مند شوید، حتماً باید در زمینه آنچین آموزش دیده باشید چراکه تفسیر نمودارها نیاز به آشنایی با آن‌ها و تأثیراتی که بر بازار کریپتو می‌گذارند، دارد.

آشنایی با گلسنود استودیو 

استودیو Glassnode studio

شاید بتوان مهمترین بخش سایت گلسنود را "گلسنود استودیو" دانست. در این بخش نمودار و اندیکاتورهای مختلفی قرار گرفته‌اند که کاربردی هستند.

توضیح هر کدام از نمودارها و اندیکاتورها و شاخص‌ها نیاز به یک مقاله جدا دارد. سایت گلسنود این امکان را ایجاد کرده تا شما داشبورد اختصاصی خود را بسازید و بر اساس استراتژی خود به بررسی شاخص‌ها بپردازید. همچنین می‌توانید بازه‌های زمانی را تغییر دهید و به شخصی‌سازی نمودار بر مبنای صرافی یا شبکه‌های بلاکچینی اقدام کنید.

در بخش استودیو اندیکاتورها در قسمت‌های مختلفی تقسیم‌بندی شده‌اند از جمله شاخص‌های مربوط به صرافی‌ها یا شاخص‌های مربوط آدرس‌های فعال. این تقسیم‌بندی به شما کمک می‌کند تا ذهن و داشبورد خود را نظم دهید و در برابر انبوه شاخص‌ها به بررسی بهتر بپردازید.

در گلسنود این فضا ایجاد شده که شما ورود و خروج پول صرافی‌ها را بررسی کنید و وضعیت آن‌ها را در بازارهای خرسی و گاوی بشناسید. علاوه بر این یکی از شاخص‌هایی می‌تواند باشد که متوجه شوید صرافی در چه وضعیت مالی قرار گرفته است.

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که 90 درصد افراد برای همین بخش به گلسنود رجوع می‌کنند و حاضرند برای آن پول پرداخت کنند، چراکه می‌تواند در استراتژی معاملاتی و درآمدزایی آن‌ها تأثیرگذار باشد. علاوه بر این برخی افراد تکیه اصلی خود را روی داده‌های آنچین می‌گذارند و بر اساس آن‌ها ترید می‌کنند که برای آن‌ها استودیوی گلسنود حکم اکسیژن را دارد.

در نظر داشته باشید که گلسنود به ویژه بر روی بیت کوین، اتریوم و استیبل کوین‌ها کار می‌کند و بخش‌های جدیدی همچون NFT را نیز اضافه کرده است، اما نمی‌توان از آن انتظار داشت که همه شبکه‌های بلاکچینی را بررسی کند.

البته باید در نظر داشته باشید که با توجه به بالا بودن دامیننس بیت کوین و اتریوم و حرکت قوی آن‌ها در بازار می‌توان انتظار داشت که هر حرکتی در این دو رمزارز موجب تحرک در کل بازار و تغییر در روند کلی آلت کوین‌ها شود. به همین دلیل می‌توان از جهت کلی تأثیر آنچین بر رمزارزها با مارکت کپ پایین را در نظر گرفت و البته باید ریسک‌های آن را نیز پذیرفت.

ندیکاتورهای گلسنود استودیو

در بخش گلسنود استودیو شما می‌توانید به اندیکاتورهایی که سیگنال خرید و فروش می‌دهند نیز دسترسی پیدا کنید که البته نیاز به ارتقای حساب کاربری دارد. همچنین می‌توانید هشدار برای عددهای گوناگون تعیین کنید که در صورت رسیدن داده‌های آنچین به عدد مد نظر برای شما هشدار خرید یا فروش به ایمیل یا تلفن همراهتان ارسال شود.

از طریق داشبوردهای گلسنود سریعاً می‌توانید به تریدینگ ویو نیز دسترسی پیدا کنید و همزمان با سنجش آنچین به تحلیل تکنیکال نیز بپردازید.اگر بخواهیم دقیق‌تر بیان کنیم، گلسنود استودیو از بخش‌های گوناگونی تشکیل‌شده که به اختصار هر کدام را توضیح دادیم اما مهمترین بخش مربوط به چارت است. در بخش چارت که در گوشه سمت چپ نمایش داده می‌شود شما می‌توانید نمودار مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بخش چارت از زیرمجموعه‌های گوناگونی تشکیل‌شده که عبارتند از آدرس‌ها، صرافی‌ها، OTC، بازارهای مشتقه، توزیع، نهادها، کارمزدها، مؤسسات، طول عمر تراکنش‌ها، لایتنینگ بیت کوین، طول دوره، اندیکاتورها، ممپول‌ها Mempools، وضعیت شبکه، بازارها، خروجی خرج نشده تراکنش و حجم که هر کدام نیز دارای چندین نمودار و شاخص برای بررسی هستند.

در کنار هر کدام از نمودار عبارت‌های T1، T2 و T3 قرار دارد که عدد یک به معنای رایگان بودن است و عدد 2 به معنای اینکه نمودار رایگان است اما داده‌های آن به روز نیست و عدد 3 به معنای نیاز به تهیه اشتراک است.

اگر نمودارهای خاصی را به طور مداوم رصد می‌کنید می‌توانید یک داشبورد ایجاد کنید و سپس نمودارهای و شاخص‌های خود را در آن وارد کنید تا به سرعت به نمودار خود دست یابید و نیازی نداشته باشید که از میان انبوه نمودارها به جستجوی چارت دلخواه خود بپردازید.

همچنین در بخش Workbench می‌توانید تحلیل‌های خود را بر نمودارها بنویسید و حتی آن‌ها را منتشر کنید. با نوشتن تحلیل و یادداشت‌برداری بهتر می‌توانید استراتژی خود را پیش ببرید و معاملات موفق‌تری داشته باشید.

اگر تخصص چندانی در تحلیل آنچین ندارید، نگران نباشید چون گلسنود فضایی ایجاد کردهکه شما آرام آرام وارد آنچین شوید و در عین حال از بازار عقب نمانید. از این جهت شما می‌توانید با رجوع به بخش چشم‌انداز به بررسی آخرین اظهارنظر کارشناسان در مورد بازار کریپتو و دیفای بپردازید.

آشنایی با بخش چشم‌انداز یا Insght

آشنایی با بخش چشم‌انداز یا Insght

بخش چشم‌انداز شامل مقالات گوناگونی است که وضعیت آنچین را رصد و تحلیل می‌کنند. در این بخش کارشناسان سایت گلسنود یا دیگر کاربران نمودارهایی که با آن‌ها کار می‌کنند را انتخاب و سپس آن‌ها را تحلیل می‌کنند و آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

با خواندن این مقالات نه تنها با نمودارها و شاخص‌ها آشنا می‌شوید، بلکه نحوه تحلیل و پیش‌بینی‌هایی که کارشناسان خبره در زمینه آنچین انجام می‌دهند را نیز یاد می‌گیرید. به طور کلی گلسنود در این بخش دانشگاهی تجربی را ایجاد کرده که با استفاده از تجربه دیگران می‌توان کارشناسی قوی‌تری در آنچین یافت.

یکی از قسمت‌های جذاب این بخش را می‌توان تحلیل هفتگی گلسنود دانست که به شدت مورد توجه بازیگران و معامله گران بازار کریپتوکارنسی قرار می‌گیرد. در این بخش وضعیت آنچین در هفته‌ای که می‌گذرد مورد توجه قرار می‌گیرد و تحلیل می‌شود. اگر خیلی زمان ندارید تا در مورد تحلیل آنچین وقت بگذارید و صرفاً می‌خواهید وضعیت کلی بازار را رصد کنید، این گزارش می‌تواند مفید باشد چراکه نمایی کلی از بازار به شما می‌دهد.

یک بخش مجزا نیز در این قسمت قرار داده شده که مربوط به حوزه دیفای و اتریوم است. از آنجایی که ورود اتریوم و رونق دی اپ‌های Dapps گوناگون موجب شد تا اتریوم به یکی از مورد توجه‌ترین ارزهای دیجیتال بازار تبدیل شود، توجه به تحلیل آنچین آن نیز مهم است.

بیشتر بخوانید:

اتریوم می‌تواند عیاری برای وضعیت حوزه دیفای و سایر قابلیت‌های کریپتو همچون متاورس و NFT باشد و از این رو اعتماد سرمایه‌گذاران به آن و اعتماد به آن در بازار به شدت می‌تواند بر این ارز دیجیتال و به طور کلی بر دیگر بلاکچین‌ها به ویژه آلت کوین‌های مشابه آن تأثیرگذار باشد.

در بخش اتریوم و دیفای مقالات تحلیلی گوناگونی قرار داده شده که با خواندن آن‌ها می‌توانید وضعیت بازار اتریوم و رشد دیفای را بررسی کنید و به پیش‌بینی شما در مورد آینده می‌تواند تأثیرگذار باشد. در یک بخش دیگر از چشم‌انداز در گلسنود نیز مقالاتی در مورد اندیکاتورها و شاخص‌های جدیدی که ارائه می‌شود، آورده شده است.

به طور کلی تحلیل آنچین یک حوزه نوپاست و هر روز شاهد نوشتن اندیکاتورها و ایجاد شاخص‌های جدید هستیم که هر کدام می‌توانند به استراتژی معامله گران و سرمایه‌گذاران کمک کنند. نکته جالب اینکه بسیاری از افرادی که وارد سایت گلسنود می‌شوند نیز به دنبال این هستند تا شاخص‌ها و اندیکاتورهای خاص خود را بسازند و حتی آن‌ها را بفروشند.

به همین دلیل در بخش product updates علاوه بر اینکه نکات جدید اضافه شده به سایت نشان داده می‌شود، تغییراتی که محصولات گلسنود داشته و بهبود عملکردهایی که داشته نیز اعلام می‌شود تا کاربران در جریان آن قرار بگیرند.

آشنایی با بخش pricing و accointing

در بخش pricing انواع و اقسام تعرفه‌های سایت گلسنود قرار داده شده است و اگر به دنبال کار بیشتر و استراتژی‌های مبتنی بر آنچین هستید می‌توانید به آن‌ها رجوع کنید و ببینید شامل چه موارد و قیمت‌هایی می‌شود. ناگفته نماند که این بخش را باید بر حسب نیازهای خود انتخاب کنید و ببینید که تا چه اندازه و به کدام ابزارها نیاز دارید.

در بخش accointing نیز شما می توانید پورتفولیوی خود را وارد کنید و تغییراتی که داشته را ببینید. به طور کلی گلسنود سعی کرده تا آنچین و تکنیکال و مدیریت سرمایه را در کنار هم برای شما فراهم کند تا بتوانید به خوبی سبد خود را بررسی کنید. این بخش تقریباً در سایر سایت‌های مشهور کریپتویی نیز همچون کوین مارکت کپ و کوین گکو دیده می شود.

برای آشنایی بیشتر مقاله معرفی سایت کوین گکو Coingecko را مطالعه کنید.

مهمترین اندیکاتورها و شاخص های سایت گلسنود

شاخص‌های گوناگونی در سایت گلسنود وجود دارد و معرفی همه آن‌ها نیز مقاله‌ای جدا می‌طلبد اما پرتکرارترین شاخص‌ها که شاید در اخبار و تحلیل‌ها شنیده باشید، در اینجا به اختصار توضیح داده می‌شود:

آدرس‌های فعال یا Active addresses: این شاخص یکی از پرکاربردترین شاخص‌ها در زمینه کریپتو محسوب می‌شود که نشانگر تعداد آدرس‌های فعال در ارزهای دیجیتال است که حداقل در آن‌ها مقدار ناچیزی بیت کوین وجود دارد، هر چه تعداد آدرس‌ها بیشتر باشد به معنی این است که استقبال از بازار کریپتو در حال رشد است و بنابراین می‌توان انتظار صعود بازار را داشت.

تعادل صرافی‌ها یا Exchanges balance: بر اساس این شاخص خروج و ورود پول به صرافی‌ها نشان داده می‌شود و بر اساس آن متوجه می‌شویم که آیا هولدرها به دنبال فروش بیت کوین‌های خود در کیف پول شخصی هستند و آن‌ها را به صرافی انتقال می‌دهند؟ یا برعکس به نظر آن‌ها بازار صعودی خواهد شد و از صرافی‌ها خرید و بعد به کیف پول خود بیت کوین‌ها را انتقال می‌دهند؟

شاخص پوئل یا Puell Multiple: این شاخص به تحرکات ماینرها می‌پردازد و بر اساس آن می‌توان متوجه شد که آیا ماینرها به فروش بیت کوین‌های خود اقدام می‌کنند یا می‌خواهند به انباشت بپردازند. به عبارتی این شاخص سود ماینرها را نسبت به زمان می‌سنجد.

بعضی شاخص‌های دیگر همچون UTXO و RHODL از دیگر شاخص‌ها و اندیکاتورهایی هستند که مورد توجه معامله گران و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند. با این همه نمی‌توان گفت که کدام شاخص از دیگران برتر است و امکان دارد که هر کس بر مبنای استراتژی خود شاخص متفاوتی را برگزیند.

البته در نظر داشته باشید که گلسنود یکی از سایت‌های تحلیل آنچین است و سایت‌های مختلف دیگری همچون کریپتوکوانت Cryptoquant، مساری Messari و سنتیمنت Santiment از دیگر سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات و اندیکاتورهای آنچین هستند که برخی شاخص‌ها و اندیکاتورهای اختصاصی خود را دارند.

برای آشنایی بیشتر مقاله آشنایی با سایت کریپتوکوانت را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

تحلیل آنچین یک دنیای بزرگ در کریپتوکارنسی است و اگر کسی بخواهد به خوبی در بازار کریپتو تحلیل کند، نیاز به دانش در زمینه داده‌های درون زنجیره‌ای دارد. سایت‌هایی همچون گلسنود و کریپتوکوانت از جمله سایت‌هایی هستند که در زمینه تحلیل آنچین فعالند.

برای استفاده از داده‌های آنچین نیاز به آموزش دارید و از آنجایی که تفسیر داده‌ها و داشتن استراتژی مهم است، در مورد سایت گلسنود باید سطح دانش خود را ارتقا دهید. سایت گلسنود با ایجاد ابزارهای گوناگون موجب شده تا بتوانید داده‌های درون زنجیره‌ای بیت کوین و اتریوم را بررسی کنید. داده‌های درون زنجیره‌ای از این جهت مهم هستند که می‌توانند جهت بازار را برای تحلیلگران و معامله‌گران مشخص کنند و به پیش‌بینی حرکت‌های آینده بیت کوین کمک کنند.

به طور کلی بعضی معتقدند که داده‌های درون زنجیره‌ای بخشی از تحلیل فاندامنتال است و عده‌ای آن را جزء سنتیمنت و احساسات بازار می‌دانند و مستقل از فاندامنتال کریپتو تلقی می‌کنند. به هر حال چیزی که مهم است توجه داده‌های آنچین است تا بتوان با آگاهی بیشتر به خرید و فروش اقدام کرد و سرمایه‌گذاری آگاهانه‌ای داشت.

1/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!