سود تقسیمی یا DPS

۱۴۰۰/۰۵/۱۷

سود تقسیمی یا DPS چیست؟

سود تقسیمی هر سهم چیست؟ آن را چگونه دریافت کنید؟ تعریف سود تقسیمی یا DPS ؛ عبارت DPS کوتاه‌شده عبارت (Dividend Per Share) نشان‌دهنده مقدار سودی است که به ازای هر سهم به سهامداران تعلق می‌گیرد. در‌واقع DPS مقداری از EPS است که بین سهامداران تقسیم می‌شود و به آن سود تقسیمی نیز می‌گویند.

نحوه پرداخت سود تقسیمی (DPS) هر سهم

مقدار سودی که به سهامداران تعلق می‌گیرد و تاریخ پرداخت آن، توسط هیئت‌مدیره در مجمع عمومی سهامداران مشخص می‌شود. هیئت مدیره با‌توجه به سیاست‌های شرکت، میزان سود تقسیمی را تعیین می‌کند.

سود تقسیمی هر سهم

برای مثال برخی از شرکت‌ها قسمت عمده‌ای از سود ایجاد شده طی یک سال مالی را برای ایجاد طرح‌های توسعه‌ای، بین سهامداران تقسیم نمی‌کنند. حتی ممکن است در یک دوره، هیئت‌مدیره تصمیم بگیرد که کل سود حاصل شده را بین سهامداران تقسیم کند و یا هیچ سودی را تقسیم نکند. بعد از مشخص شدن میزان سود تقسیمی، شرکت‌ها تنها ۸ ماه زمان دارند تا این سود را بین سهامداران تقسیم کنند.

مقالات پیشنهادی : سهام تدافعی چیست؟

معمولا مقدار سود تقسیمی کمتر از سود حاصل شده EPS شرکت است. شرکت‌ها عمدتا مقداری از سود را برای پرداخت هزینه‌های احتمالی و یا مصارف مختلف پیش خود نگه‌می‌دارند. مثلا ممکن است  مقداری از سود را جهت پرداخت بدهی‌ها، پرداخت سنوات پرسنل، پیش‌خرید مواد اولیه و... نزد خود نگه دارند و مابقی آن را بین سهامداران تقسیم کنند.

گاهی نیز ممکن است میزان سود تقسیمی بیشتر از سود حاصله از فعالیت شرکت باشد، اما چطور؟

اگر شرکت تصمیم بگیرد که علاوه‌بر سود حاصل شده امسال، مقداری از سود انباشته را نیز بین سهامداران تقسیم کند، این مقدار بیشتر از سود خالص هر سهم می‌شود.

چرا باید روند توزیع سود تقسیمی را بررسی کنیم؟

بررسی روند توزیع سود تقسیمی و مقدار آن در گذشته از جمله مواردی است که پیش از سرمایه‌گذاری، خصوصا سرمایه گذاری بلند‌مدت، حتما باید به آن توجه کرد. چون در مواقعی که بازار صعودی نیست و تغییر زیادی را در قیمت‌ها مشاهده نمی‌کنیم، حداقل در بلند‌مدت به ازای هر سهم سود خوبی نصیبمان شود.

یا سود تقسیمی DPS

مثالی درباره روند توزیع سود تقسیمی

فرض کنید سود خالص هر سهم یک شرکت یعنی EPS آن ۵۰۰۰ ریال باشد. این شرکت ۲۰۰۰ ریال از سود هر سهم را برای راه‌اندازی یک خط تولید جدید و پرداخت هزینه‌های احتمالی کنار می‌گذارد. اگر شما ۱۲،۰۰۰ عدد از سهام این شرکت را داشته باشید، چه مقدار سود به شما تعلق می‌گیرد؟ (با فرض این‌که هیچ‌گونه تغییری در قیمت سهام ایجاد نشود.)

تشریح مثال و پاسخ

همان‌طور که در مثال ذکر شده است از هر ۵۰۰۰ ریال سود هر سهم، ۲۰۰۰ ریال آن توسط شرکت کنار گذاشته می‌شود. با کسر این مبلغ از سود هر سهم (۳۰۰۰ = ۲۰۰۰-۵۰۰۰ )، ۳۰۰۰ ریال به ازای هر سهم باقی می‌ماند که بین سهامداران تقسیم می‌شود. طبق فرضیات مسئله شما ۱۲،۰۰۰ سهم دارید که به ازای هر کدام ۳۰۰۰ ریال سود به شما تعلق می‌گیرد. در واقع میزان سود شما در این سرمایه‌گذاری به‌اندازه ۳۶،۰۰۰،۰۰۰ ریال بوده است.

مقالات پیشنهادی : نماد بورسی چیست؟

بعد از تقسیم سود نقدی و باز شدن سهم، قیمت هر سهم به اندازه میزان سود تقسیمی کاهش می‌یابد.  اگر قیمت سهم در مثال بالا قبل از تقسیم سود ۱۰،۰۰۰ ریال بوده، بعد از تقسیم سود نقدی قیمتش به اندازه ۳۰۰۰ ریال کاهش می‌یابد و با قیمت جدید ۷۰۰۰ ریال بازگشایی خواهد شد.

لطفا سوال و یا نظر خود را در انتهای مقاله "سود تقسیمی چیست؟" ثبت بفرمایید.           

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

فائزه حیدری

درباره نویسنده مقاله :

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
15 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
9 ماه پیش

با تشکر از مقاله ها ، لطفا در مورد اینکه آیا قانونی برای اجباری بودن تقسیم مقداری از سود احتمالی پایان دوره وجود دارد ویا خیر واگر قانونی وجود دارد میزان سود ی که باید درمیان سهامداران تقسیم شود بنده را راهنمایی فرمائید . باتشکر

مسعود نصری
مسعود نصری
1 سال پیش

مقالات خوب و کاربردی است ، لطفاً مطالب جامع و مفیدتری برای آموزش بیشتر بگذارید . با تشکر

وحید
وحید
1 سال پیش

ببخشید یه سوال دیگه داشتم.سود انباشته چیه؟

وحید
وحید
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
1 سال پیش

ممنون ازجوابتون.فقط ببخشید چرا تو سودهای تقسیمی من،EPS ها بیشتر از سود انباشته هستن؟مگه نباید جمع DPS و سود انباشته برابر با EPS بشه؟

وحید
وحید
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
1 سال پیش

آخه ببخشیدمنظورم اینه که چطور میشه سود انباشته بیشتر از EPS هستش؟

وحید
وحید
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
1 سال پیش

خیلی ممنون از پاسختون

وحید
وحید
1 سال پیش

سلام.تشکر از مطالب مفیدی که میذارین .ببخشید سود تقسیمی نماد آریا به تعداد عرضه اولیه ای که تعلق گرفت حدودا ۵۰ هزار تومن شد.درصورتیکه بعد از تعدیل قیمت ۵۰ هزار تومن از سودمون کم شده.آیا همیشه اینطوری تقسیم سود میشه؟

زين العابدين عرب
زين العابدين عرب
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
1 سال پیش

پس علنا مجمع سودی نداره برای سهامدار

وحید
وحید
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
1 سال پیش

تشکر از پاسختون

علی اکبر دلیر
علی اکبر دلیر
1 سال پیش

سلام
تقدیر و تشکر از شما استاد بزرگوار من به عنوان یک مبتدی چند هفته است که کد بورسی گرفته ام و یک عرضه اولیه خریده ام و بطور مقدماتی با آموزش های شما با الفبای بورس آشنا شده ام از شما متشکرم

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

مقالات پیشنهادی


دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

15
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x