۱۳۹۹-۰۴-۰۷

17 نظر

EPS چیست و به چه معنا است؟

EPS چیست؟

بعد از ورود به بورس، به احتمال زیاد EPS جزء اولین کلماتی خواهد بود که می‌شنوید. در واقع EPS یکی از معیارهایی است که سرمایه‌گذاران برای خرید سهام یک شرکت آن را بررسی می‌کنند. و به معنای سودی است که به هر سهم تعلق می‌گیرد و کوتاه‌شده عبارت Earnings Per Share است.

سود هر سهم

سود هر سهم

کاربرد EPS

سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از این معیار، از میزان سود‌آوری و وضعیت شرکت باخبر شوند. این مفهوم  هم‌ به‌طور مستقیم و هم غیر‌مستقیم بر قیمت سهام شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد.

اطلاعات مربوط به میزان سود یا زیان یک شرکت را می‌توان با بررسی صورت سود و زیان آن به‌دست‌آورد. شرکت‌ها معمولا هر سه ماه یک‌بار صورت‌های مالی جدیدی منتشر می‌کنند، در انتهای سال مالی نیز گزارشی از عملکرد یک‌ساله شرکت ارائه می‌دهند. با تقسیم سود خالص شرکت بر تعداد سهام آن، سود خالص هر سهم یا همان EPS به‌دست‌می‌آید.

برای مثال اگر درآمد خالص یک شرکت برابر با ۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال باشد و این شرکت ۲،۰۰۰،۰۰۰ سهم داشته باشد. سود خالص هر سهم برابر با ۱۰۰۰ ریال می‌شود.

در‌واقع EPS به ما می‌گوید بعد از کاستن تمامی هزینه‌ها و مالیات از درآمد، به‌ازای هر سهم چقدر سود ایجاد می‌شود. هرچه میزان EPS یک شرکت بالاتر باشد، به این معنی است که آن شرکت سود‌آور‍‌تر بوده و سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به خرید آن سهم از خود نشان می‌دهند.

EPS که در تابلوی معاملاتی هر سهم در سایت Tsetmc درج شده است، نشانگر چیست؟

تا قبل از بهمنِ سال ۱۳۹۶ شرکت‌ها میزان سودی را که پیش‌بینی می‌کردند در سال مالی جدید به‌دست‌آورند، به‌عنوان سود هر سهم یا همان EPS پیشنهادی در تابلو معاملاتی هر سهم درج می‌کردند و با گذر زمان اقدام به تعدیل آن می‌کردند. به دلیل مشکلات زیادی که استفاده از این روش ایجاد می‌کرد، سازمان بورس دیگر اجازه‌ انتشار EPS پیش‌بینی شده را نداد. چون برخی از شرکت‌ها میزان EPS پیش‌بینی شده خود را دست‌کاری می‌کردند.

از آن موقع تا حالا سود خالص هر سهم دیگر به روش قبلی ارائه نمی‌شود و بجای آن از روش TTM برای محاسبه EPS استفاده می‌شود.

روش TTM مخفف عبارت Trailing Twelve Month است که بیانگر دوازده ماه گذشته است. یعنی در این روش برای محاسبه EPS، آن را بر مبنای سود و زیان ۱۲ ماه اخیر محاسبه می‌کنند.

مثال) فرض کنید الان سه ماه از سال مالی شرکت گذشته است، EPS آن شرکت چگونه به‌دست می‌آید؟

 1. در مرحله اول برای محاسبه EPS از این روش، سود خالص هر سهم طی ۳ ماه گذشته را که صورت‌های مالی آن توسط شرکت ارائه شده است یادداشت می‌کنیم (فرض کنید در این ۳ ماه شرکت ۳۰۰۰ ریال سود ایجاد کرده است).
 2. در مرحله دوم سود خالص هر سهم طی یک‌سال گذشته را از صورت مالی سالانه آن به‌دست می‌آوریم (سود سالانه سال گذشته برابر با ۱۰،۰۰۰ ریال بوده است).
 3. سپس سود خالص هر سهم در سه ماه اول سال گذشته را یاد‌داشت می‌کنیم (فرض بر این است که شرکت در ۳ ماه اول سال گذشته ۴۰۰۰ ریال سود حاصل کرد).
 4. در مرحله آخر سود ۳ ماه اول سال گذشته را از سود سالانه کم می‌کنیم و سپس سود ۳ ماه سال جدید را به آن اضافه می‌کنیم. در این صورت ما EPS دوازده ماه گذشته را از طریق روش TTM به‌دست آوردیم. ۹۰۰۰= ۳۰۰۰+(۱۰۰۰۰-۴۰۰۰)

نظرات ارزشمند شما

لطفا اگر این مطلب برایتان مفید بود، سوال و یا نظری درباره آن داشتید، در انتهای همین صفحه نظر خود را ثبت بفرمایید.

درباره نویسنده مقاله :

سلام ، فائزه حیدری هستم


ممکن است این مقالات را هم بپسندید

ریسک چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

بررسی کیف پول لجر (Ledger)

 • احمد ربیعی گفت:

  خداوند شما را موفق کند

 • اززحمتی که برای نوشتن مقاله کشیده ایدسپاسگزارم مقالتان هم ساده وهم کاربردی می باشد

 • خیلی خوب و مفید است اقای حامد ثقفی از ایملهای آموزنده شما متشکریم درود بر شما

 • محمود علیمحمدی گفت:

  از مطالب مفید و کاربردی شما صمیمانه سپاسگزارم

 • عباس مقدم گفت:

  عالی بود ممنون

 • ابوالفضل گفت:

  سلام من تازه واردم واقعابرای من مفید بود. باتشکر

 • عبداله سوری گفت:

  بسیار سپاسگزارم . این اطلاعات برای من مبتدی خیلی مفید بودند .

 • سلام.ببخشید بعد از تقسیم سود که قیمت پایانی تعدیل میشه،اون اختلاف قیمت پایانی روز قبل مجمع با قیمت تعدیل شده بعد مجمع دقیقا چیه؟dps یا eps یا سود انباشته؟ من در مورد یک سهمی بررسی کردم هیچکدوم نبود

  • سلام.ببینید برای محاسبه کردن قیمت سهم بعد از تقسیم سود نقدی به این صورت عمل می‌کنند:
   از قیمت پایانی روز قبل از مجمع، میزان سود تقسیمی را کم می‌کنند، قیمت پایانی بعد از تعدیل به دست می‌آید. در واقع dps سهم رو از قیمت پایانی قبل از مجمع کم می‌کنیم، قیمت تعدیل شده به دست می‌آید.
   مثلا سهم با نماد جم رو می‌تونید نگاه کنید. روز قبل از مجمع با قیمت پایانی ۴۶۵۷۰ بسته شد، به ازای هر سهم ۲۴۰۰ ریال سود نقدی تقسیم کرد، و قیمت پایانی الانش ۴۴۱۷۰ هست.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

  >