آلت سیزن (Altseason)

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/01

آلت سیزن چیست؟ نحوه تشخیص و کسب سود از آن


آلت سیزن (Altseason) چیست؟ رفتار قیمتی بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها در آلت سیزن چگونه است؟ برای شناسایی درست و بدون نقص زمان آلت سیزن در بازار ارزهای دیجیتال باید به چند عامل توجه کنیم؟ در این مقاله همراهمان باشید تا با هم به این نکات بپردازیم.


در این مقاله می خوانید

تعریف آلت سیزن (Altseason)

آلت‌سیزن یا به انگلیسی Altseason یعنی فصل آلت‌کوین‌ها. همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، آلت سیزن یک دوره زمانی است که آلت‌کوین‌ها در آن عملکرد ویژه‌ای دارند.

همه ارزهای دیجیتالی که در بازار هستند باتوجه‌به دسته‌بندی‌های مختلفی که وجود دارد، می‌توانند در گروه‌های متفاوتی قرار بگیرند. یکی از این دسته‌بندی‌ها، تمام ارزهای دیجیتال را به دو گروه کلی تقسیم می‌کند، بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها.

پس وقتی در مورد آلت‌کوین‌ها صحبت می‌کنیم منظورمان همه ارزهای دیجیتالی است که وجود دارند، به‌جز بیت‌کوین. نحوه عملکرد قیمتی آلت‌کوین‌ها معمولا با بیت‌کوین متفاوت است.

قیمت بیت کوین وآلت‌کوین‌ها در بازه زمانی آلت سیزن

در طی آلت سیزن، شاهد دو اتفاق مهم در قیمت ارزهای دیجیتال هستیم. اول اینکه قیمت اکثر آلت‌کوین‌ها در این بازه زمانی بالا می‌رود. رخداد دیگر این است که سود‌دهی آلت‌کوین‌ها به نسبت بیت‌کوین بیشتر خواهد بود. (بیت‌کوین معمولا حالت رنج و نوسانی خواهد داشت)

چه کسی از رسیدن به سود زیاد، آن هم در زمانی کوتاه بدش می‌آید. به‌خاطر همین هم هست که همه معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال، دنبال این هستند که بتوانند آلت سیزن را شناسایی کرده و خودشان را برای آن آماده کنند. چون در طول این دوره می‌توانند سودهای فوق‌العاده‌ای از سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها کسب کنند.

نحوه تشخیص آلت‌سیزن از روی دامیننس بیت‌کوین

خیلی از اوقات بیشترین چیزی که برای پیش‌بینی یک آلت سیزن مورد توجه قرار می‌گیرد، تغییرات دامیننس بیت‌کوین (Bitcoin Dominance) است. 

اما دامیننس یک ارز دیجیتال چیست؟

فرمول دامیننس ارزهای دیجیتال عبارتست از:

دامیننس رمزارز = ارزش بازار رمزارز*100/ ارزش کل بازار کریپتوکارنسی

دامیننس بیت‌کوین گویای چیست؟

در یک‌کلام دامیننس بیت‌کوین به ما می‌گوید آن مقدار پولی که در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری شده، به نسبت پولی که در کل بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد، چقدر است. دامیننس یک عدد است که با درصد بیان می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم دامیننس می‌توانید مقاله زیر را هم مطالعه کنید.

مشاهده دامیننس ارزهای دیجیتال در سایت تریدینگ ویو

از سایت تریدینگ ویو می‌توانیم نمودار دامیننس بیت‌کوین و نمودار مجموع دامیننس اکثر ارزهای دیجیتال دیگر (دامیننس بیش‌تر آلت‌کوین‌ها) را ببینیم.

برای مشاهده دامیننس بیت‌کوین در تریدینگ ویو، در قسمت سرچ از بالای صفحه اصلی، عبارت btc.d و برای مشاهده مجموع دامیننس بسیاری از آلت‌کوین‌ها در قالب یک نمودار، در همان بخش عبارت others.d را جستجو می‌کنیم. طبق آنچه در تصویر زیر می‌بینید، دامیننس بیت‌کوین با دامیننس آلت‌کوین‌ها رابطه معکوس دارد.

Altseason آلت سیزن

رابطه دامیننس بیت‌کوین در مقابل آلت‌کوین‌ها

زمانی که دامیننس بیت‌کوین پایین بیاید، دامیننس آلت‌کوین‌ها بالا می‌رود و همین‌طور بالعکس. جمع دامیننس بیت‌کوین و همه آلت‌کوین‌ها همواره برابر است با ۱۰۰.

نکته در مورد دامیننس بیت‌کوین و آلت سیزن

همان‌طور که همیشه ابری بودن آسمان، نشانه باران نیست. هر زمان که دامیننس بیت‌کوین پایین بیاید هم حتما نباید منتظر یک آلت سیزن باشیم.

نکته مهم: کم‌شدن دامیننس بیت‌کوین، زمانی می‌تواند نشان‌دهنده وقوع یک آلت سیزن باشد که دلیل رخ‌دادنش، ورود سرمایه‌های جدید به آلت‌کوین‌ها بوده باشد. 

مگر غیر از این هم ممکن است؟

تصور کنید در شرایطی قرار گرفتیم که کل بازار کریپتو نزولی است. در این حالت خیلی از سرمایه‌داران چه بیت‌کوین داشته باشند و چه آلت کوین، دارایی خود را فروخته و از بازار خارج می‌کنند. حتی ممکن است گاهی، نرخ خروج از سرمایه بیت‌کوین بیشتر از آلت‌کوین‌ها شود. یعنی سرعت و میزان فروش بیت‌کوین بیشتر از آلت‌کوین‌ها باشد.

در این صورت سرمایه موجود در هر دو در حال کم‌شدن است اما بیت‌کوین بیشتر از آلت‌کوین‌ها سرمایه از دست می‌دهد. اگر چنین وضعیتی پیش بیاید، بازهم می‌بینیم که دامیننس بیت‌کوین پایین‌تر از دامیننس مجموع آلت‌کوین‌ها قرار دارد.

دو دلیل برای کم‌شدن دامیننس بیت‌کوین

پس در کل دو دلیل برای کم‌شدن دامیننس بیت‌کوین وجود دارد

  • نرخ سرمایه موجود در آلت‌کوین‌ها بیش از بیت‌کوین افزایش پیدا کند.
  • نرخ خروجی سرمایه آلت‌کوین‌ها، سرعت کمتری نسبت به بیت‌کوین داشته باشد.

اثر تغییرات ارزش بازار در آغاز یک آلت سیزن

تا اینجا دانستیم علاوه بر این که کاهش دامیننس بیت‌کوین، یکی از نشانه‌های مهم در تشخیص آلت سیزن است، اما به‌تنهایی کافی نیست. مورد بعدی که حتما باید به آن توجه داشته باشیم، این است که در هنگام آلت سیزن( فصل آلت‌کوین‌ها)، ارزش بازار (Market Cap) مجموع آلت‌کوین‌ها و در کل ارزش بازار تمام مارکت، باید صعودی باشد.

مفهوم ارزش بازار ارز دیجیتال

ارزش بازار هر ارز دیجیتال، حاصل‌ضرب قیمت یک واحد از آن در تعداد واحد‌های در گردش آن است. اگر مارکت کپ همه ارزهای دیجیتال - به جز بیت‌کوین - را به دست آوریم و با هم جمع کنیم، می‌شود ارزش بازار مجموع آلت‌کوین‌ها. 

اما برای بررسی روند ارزش بازار آلت‌کوین‌ها، لازم نیست خود را به‌زحمت بیندازیم و این محاسبات طولانی را انجام دهیم. سایت‌هایی هستند که ابزار بررسی و نموداری آن را به‌سادگی در اختیار ما می‌گذارند.

یکی از این سایت‌ها، سایت تریدینگ ویو است. برای دیدن نمودار مارکت کپ 125 ارز دیجیتال برتر بازار به‌جز بیت‌کوین، باید عبارت TOTAL2 را در قسمت سرچ سایت تریدینگ ویو جستجو کنیم تا در ادامه، نمودار ارزش بازار مجموع این آلت‌کوین‌ها برای ما نشان داده شود. همچنین با سرچ کلمه OTHERS، می‌توانیم نمودار ارزش بازار 125 ارز دیجیتال برتر، به‌استثنای بیت‌کوین و چند آلت‌کوین برتر بازار را مشاهده کنیم.

Altseason آلت سیزن

سوال در مورد آلت سیزن

آیا با نزولی بودن دامیننس بیت‌کوین در کنار صعودی بودن ارزش بازار آلت‌کوین‌ها، می‌توانیم نتیجه بگیریم که آلت سیزن در حال رخ‌دادن است؟

متاسفانه این نتیجه‌گیری بازهم قطعی نیست. همان‌طور که گفتیم ارزش بازار از ضرب دو عامل تعداد و قیمتِ یک واحد از ارز دیجیتال، حاصل می‌شود. پس هرکدام از این دو عامل، زیاد یا کم شوند در ارزش بازار آلت کوین تاثیر مستقیم می‌گذارند.

صعودی بودن ارزش بازار در صورتی علامت وقوع یک آلت سیزن است که به دلیل زیادشدن قیمت‌ها اتفاق افتاده باشد.

گاهی ارزش بازار آلت‌کوین‌ها بر اثر دست‌کاری‌هایی بالا می‌رود. بالا رفتنی که به دلیل افزایش تعداد آلت‌کوین‌ها است و نه رشد قیمت آن‌ها. در بخش بعدی به سراغ عوامل پشت پرده‌ای می‌رویم که حتی در شرایط ثابت بودن قیمت‌ها، موجب بیشتر شدن ارزش بازار آلت‌کوین‌ها می‌شوند. 

راه‌های بالابردن تعداد آلت‌کوین‌ها در آلت سیزن

در کل سه راه وجود دارد که باعث بالارفتن تعداد آلت‌کوین‌ها می‌شود.

۱) ورود عرضه‌های اولیه (ICO) به بازار

 عرضه تعداد زیادی ICO در یک‌زمان واحد، می‌تواند تعداد آلت‌کوین‌ها را به طرزی چشمگیر افزایش دهد.

۲) ضرب استیبل کوین‌هایی مثل تتر (Tether)

چاپ استیبل کوین‌ها (ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت)، درست مثل ضرب کردن سکه در قدیم است. شرکت‌هایی که پشتیبانی این نوع از ارزهای دیجیتال را بر عهده دارند، در شرایطی که تقاضا برای استفاده از آن‌ها زیاد شود، اقدام به چاپ بیشتر استیبل‌کوین‌ها می‌کنند. این علتی دیگر است که منجر به افزایش تعداد آلت‌کوین‌ها می‌شود.

آیا افزایش تعداد استیبل‌کوین‌ها نشانه یک بازار صعودی است؟

بد نیست بدانیم افزایش تعداد استیبل‌کوین‌ها، هم می‌تواند مژده‌ای برای یک بازار صعودی باشد و هم یک زنگ خطر برای بازاری نزولی. معمولا در شرایطی که بازار صعودی یا نزولی است تقاضا برای داشتن استیبل‌کوین‌ها بالا می‌رود. دلیلش هم این است که در روند نزولی بازار، همه به دنبال فروش ارزهای دیجیتال خود و تبدیل آن به رمزارزهایی با قیمت ثابت هستیم تا بتوانیم جلوی پایین آمدن ارزش سرمایه خود را بگیریم.

در بازار صعودی نیز خیلی از معامله‌گران، دارایی‌هایی که در خارج بازار ارزهای دیجیتال دارند را به تتر (یا سایر استیبل کوین‌ها) تبدیل می‌کنند. تا بتوانند رمزارزهای بیشتری خریداری کنند و سود خود را افزایش دهند.

۳) ایجاد توکن‌های جدید

هر شخص می‌تواند یک ارز دیجیتال جدید را با مقدار عرضه دلخواه بسازد. سپس همین که آن ارز دیجیتال در یک صرافی قیمت‌گذاری و لیست شود، مارکت کپ آن در محاسبه مجموعِ ارزش بازار آلت‌کوین‌ها حساب می‌شود. 

بنابراین می‌توان دقیقا باهدف دست‌کاری ارزش بازار آلت‌کوین‌ها، یک رمزارز جدید ساخت. با این کار عملا بدون این که سرمایه جدیدی وارد آلت‌کوین‌ها شده باشد، ارزش بازار آن‌ها بالا می‌رود.

گزینه نهایی در تشخیص آلت سیزن

باتوجه‌ به‌اینکه عوامل مختلفی بر روی دامیننس بیت‌کوین و ارزش بازار آلت‌کوین‌ها تاثیر گذار است؛ چگونه می‌توانیم تا جای ممکن احتمال خطا را پایین بیاوریم و به‌درستی آلت سیزن را شناسایی کنیم؟

وضعیت کلی قیمت آلت‌کوین‌ها مورد سومی است که باید چک شود. مثبت بودن میانگین قیمت آلت‌کوین‌ها، آخرین چراغ سبز اعلام‌کننده وقوع یک آلت سیزن است‌.

اگر دامیننس بیت‌کوین نزولی بوده، ارزش بازار آلت‌کوین‌ها صعودی باشد و میانگین قیمتی آلت‌کوین‌ها صعودی و در حرکت روبه‌بالا باشد، می‌توانیم تیک نهایی را بزنیم و نتیجه بگیریم که در یک آلت سیزن قرار داریم. درصورتی‌که برای نتیجه‌گیری به هر سه این موارد دقت کرده باشیم، احتمال خطا بسیار پایین می‌آید.

تخمین قدرت سوددهی یک آلت سیزن

هر آلت سیزن از نظر مدت زمانی که طول می‌کشد و همین‌طور از لحاظ قدرت و شدتی که در رشد آلت‌کوین‌ها اتفاق می‌افتد، متفاوت است. یک تریدر هنرمند باید بتواند آلت‌سیزن‌های قوی را تشخیص داده و به‌خوبی از آن استفاده کند، طوری که در طی آن، دارایی‌اش به رشد چند برابری برسد.

نشانه مهمِ قدرتمند بودن یک آلت سیزن، این است که قبل از رخ‌دادن آن، بیت‌کوین رشد خوبی کرده باشد. مخصوصا اگر بیت‌کوین یک ATH (اوج قیمتی) جدید ثبت کرده باشد، می‌توان منتظر افزایش قیمت زیادی در بسیاری از آلت‌کوین‌ها بود.

نکته پایانی در باره آلت سیزن

فصل آلت‌کوین‌ها بیان‌کننده یک وضعیت کلی در بازار رمزارزها است. وضعیتی که بسیاری از آلت‌کوین‌ها، سودهای خوبی نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند. این شرایط خیلی وسوسه‌انگیز است اما اگر متوجه شدیم که در آستانه یک آلت سیزن قوی قرار گرفته‌ایم، بازهم باید نکات ایمنی را رعایت کنیم. 

نباید چشم‌بسته و با اعتماد کامل به صعود، در هر آلت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم بلکه باید مثل همیشه، شرایط بنیادی و تکنیکالی ارز دیجیتال مدنظر خود را بررسی نماییم. حتی در یک آلت سیزن قدرتمند، آلت‌کوین‌های معدودی هستند که یک روند نزولی را طی می‌کنند.

5/5 - (41 امتیاز)

درباره نویسنده

حمیده آقایی پور

دوتا کار توی دنیا هست که برای من خیلی جذابه، اولی یادگرفتن و دوم هم آموزش دادن. هدفم از نویسندگی اینه که اطلاعاتی که دارم رو به خوبی دراختیار دیگران قرار بدم.

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
داریوش افتخاری
داریوش افتخاری
2 سال پیش

بی نهایت سپاس.

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!