صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

تاریخ بروز رسانی: 1401/06/23

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چیست؟


یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که اصطلاحا به آن سرمایه گذاری به شیوه غیرمستقیم نیز می‌گویند. پیش از این در رابطه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف صحبت کردیم و با ساز و کار آن‌ها آشنا شدیم. 


در این مقاله می خوانید

همانطور که گفتیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع گوناگونی دارند که یکی از آن‌ها صندوق سرمایه‌ گذاری مختلط است.

در این مقاله قصد داریم، ببینیم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط چه هستند؟ مناسب چه افرادی هستند؟ ریسک و بازدهی آن‌ها چقدر است؟

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

در مقالات قبل در رابطه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و سهامی صحبت کرده بودیم. اگر این دو صندوق را دو سر یک طیف قرار دهیم، صندوق  سرمایه‌گذاری مختلط در وسط آن قرار می‌گیرد.

بخش عمده‌ای از سرمایه صندوق‌های با درآمد ثابت در دارایی‌هایی کم‌ریسک، مثل بانک و اوراق خزانه سرمایه‌گذاری می‌شوند. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام هم بیشتر روی سهم سرمایه‌گذاری می‌کنند که به مراتب ریسک و بازدهی بالاتری نسبت به سپرده‌گذاری در بانک و سرمایه‌گذاری بر روی اوراق خزانه دارد.

اما صندوق سرمایه‌گذاری مختلط از لحاظ ریسک، بازدهی و چگونگی تقسیم منابع بین بازارهای مختلف، مابین این دو صندوق قرار دارد.

اگر میزان ریسک‌پذیری شما خیلی بالا نیست و در عین حال ریسک‌گریز هم نیستید، استفاده از این صندوق‌ها می‌تواند برای شما خوب باشد. 

مقالات پیشنهادی : صندوق با درآمد ثابت

اطلاعات مربوط به صندوق‌های معتبر را از کجا ببینیم؟

برای مشاهده لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط می‌توانید به سایت fipiran.com که متعلق به شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است، مراجعه کنید. سپس از بخش صندوق‌ها، صندوق‌های مختلط را انتخاب کنید تا با ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید و برای انتخاب بهترین صندوق آن‌ها را از لحاظ عملکرد در دوران رکود و رونق، ترکیب دارایی‌ها و... با هم مقایسه کنید.

صندوق‌هایی که علاوه‌بر ریسک کمتر، بازدهی بیشتری داشته‌اند، مطلوبیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهند کرد.

ترکیب دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط حداقل 40 درصد و حداکثر 60 درصد از کل دارایی‌های صندوق خود را می‌توانند به خرید سهام و اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار اختصاص دهند.

آنچه که باقی می‌ماند را می‌توانند در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی، سپرده بانکی، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده نزد یکی از بورس‌ها و... سرمایه‌گذاری کنند.

در تصویر زیر ترکیب یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلطِ قابل معامله در بورس اوراق بهادار را می‌بینید.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط

همانطور که ملاحظه می‌‌کنید حدود 47 درصد از کل دارایی‌های صندوق به خرید سهم اختصاص داده شده است و مابقی آن (53 درصد) در دارایی‌های با نوسان کم سرمایه‌گذاری شده است.

به‌طور نسبی می‌توانیم بگوییم که نیمی از صندوق از دارایی‌های پرریسک و نیمی دیگر کم‌ریسک تشکیل شده است.

در واقع با خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط، ریسک کمتری نسبت به خرید واحدهای صندوق‌های سهامی متقبل می‌شویم و متقابلا بازدهی کمتری به‌دست خواهیم آورید.

از طرفی دیگر با خرید واحدهای این صندوق در مقایسه با صندوق‌های درآمد ثابت ریسک بیشتری می‌کنید اما بازدهی مورد انتظار شما هم بیشتر خواهد شد. 

در واقع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط ریسک صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و بازده صندوق‌های با درآمد ثابت را بهینه‌تر می‌کنند.

می‌توان گفت که یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که ریسک را در حد معمول می‌پذیرند، خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری مختلط است.

ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط همانند سایر صندوق‌ها دارای یک اساسنامه و امیدنامه هستند. که مواردی مانند ترکیب دارایی‌های صندوق، قیمت ابطال و قیمت صدور واحدهای سرمایه‌گذاری، مراحل پذیره‌نویسی و صدور و ابطال واحدها و... نوشته می‌شود. مطالعه این موارد پیش از سرمایه‌گذاری در هر صندوقی جزئی از واجبات است.
  • در خرید واحدهای این صندوق‌ها محدودیت وجود دارد و این که همه واحدها به یک فرد فروخته شود امکان‌پذیر نیست.
  • در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلطی که قابلیت معامله در بورس دارند، می‌توانید به‌صورت لحظه‌ای از تغییرات قیمت‌ها باخبر شوید. برخی از صندوق‌هایی که قابل معامله نیستند، قیمت‌های لحظه‌ای واحدها را در وبسایت خود قرار می‌دهند، اما برخی از این صندوق‌ها قیمت لحظه‌ای را در وبسایت هم ثبت نمی‌کنند. 
  • این صندوق‌ها علاوه‌بر سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت و بانک، در بازار سرمایه هم سرمایه‌گذاری می‌کنند، بنابراین ریسک و بازدهی متوسطی دارند.
  • صندوق‌های مختلط توسط متخصصان در حوزه سرمایه‌گذاری اداره می‌شوند، همین امر باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود.
  • تخصیص یا عدم تخصیص سود دوره‌ای براساس آنچه که در اساسنامه ذکر شده است، انجام خواهد شد. بعضی از صندوق‌ها سود دوره‌ای تقسیم نمی‌کنند و سود و زیان سرمایه‌گذاران از اختلاف قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق ایجاد می‌شود.
  • بیشتر این صندوق‌ها دارای ضامن نقدشوندگی هستند، بنابراین ریسک قفل شدن سرمایه در آن‌ها بسیار پایین است و هر زمان که بخواهید می‌توانید واحدهای آن را بفروش برسانید.

اطلاعات مربوط به صندوق‌های معتبر را از کجا ببینیم؟

برای مشاهده لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط می‌توانید به سایت fipiran.com که متعلق به شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است، مراجعه کنید. سپس از بخش صندوق‌ها، صندوق‌های مختلط را انتخاب کنید تا با ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید و برای انتخاب بهترین صندوق آن‌ها را از لحاظ عملکرد در دوران رکود و رونق، ترکیب دارایی‌ها و... با هم مقایسه کنید.

صندوق‌هایی که علاوه‌بر ریسک کمتر، بازدهی بیشتری داشته‌اند، مطلوبیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهند کرد. اما به این نکته هم باید دقت کنید که تمامی اطلاعات منتشر شده در این سایت مربوط به عملکرد گذشته این صندوق‌ها است و عملکرد گذشته نمی‌تواند تضمین‌ کننده آینده باشد. بنابراین باید همواره اطلاعات صندوق‌ها را حتی پس از سرمایه‌گذاری هم پایش کرد.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

درباره نویسنده

فرزاد فخری‌زاده

من عاشق موسیقی هستم و عاشق بازار سرمایه. در زیباترین قطعات موسیقی نت‌ها فقط بالا نمی‌روند. بلکه بالاها و پایین‌ها است که یک قطعه را شورانگیز می‌کند. در بورس نیز نوسان قیمت است که بازار را جذاب می‌کند.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!