صندوق با درآمد ثابت

2020-04-14

34 نظر

 • تالار بورس
 • /
 • وبلاگ
 • /
 • صندوق با درآمد ثابت / بهترین گزینه سرمایه‌گذاری برای ریسک‌گریزها

صندوق با درآمد ثابت / بهترین گزینه سرمایه‌گذاری برای ریسک‌گریزها

بازار سرمایه ابزارهای متفاوتی را اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید به کمک آن‌ها ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید. صندوق با درآمد ثابت یکی از همین ابزارها است. چه‌کسانی از ریسک فرار می‌کنند:

به طور کلی افراد مسن ریسک کم‌تری می‌پذیرند.

افرادی که درآمد کم و سرمایه محدود دارند، نمی‌خواهند تمام سرمایه خود را بر آتش ریسک بجوشانند.

افراد با سرمایه‌های بسیار زیاد هم معمولا به دنبال راهی برای کاهش ریسک هستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که زنان در بورس کم‌تر از مردان ریسک می‌کنند.

به هر حال، هر کس که از ریسک بورس خوشش نمی‌آید، می‌تواند به کمک صندوق با درآمد ثابت، یک سرمایه‌گذاری امن با بازدهی مشخص را تجربه کند.

صندوق با درآمد ثابت چیست؟

شما به دو طریق می‌توانید سرمایه خود را به بورس بیاورید.

 1. سرمایه‌گذاری مستقیم با خرید مستقیم سهام و اوراق بهادار.
 2. سرمایه‌گذاری غیرمستقیم با مشارکت در صندوق‌ها.

این صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس هستند. یعنی همان اندازه که خرید سهام یک شرکت از طریق بورس امنیت دارد، می‌توانید به صندوق‌ها هم اعتماد کنید. یکی از انواع صندوق‌ها، صندوق با درآمد ثابت یا Fixed Income Fund است.

صندوق با درآمد ثابت به صندوقی می‌گویند که برای سرمایه‌گذاران خود درآمدی ثابت به همراه داشته باشد.

مثلا سهمی را تصور کنید که 5 هزار تومان قیمت دارد و سود هر سهم 1000 تومان است. در مورد این سهم نااطمینانی‌هایی وجود دارد:

 • آیا تمام سود 1000 تومانی محقق می‌شود؟
 • چند درصد از این سود بین سهام‌داران تقسیم خواهد شد؟
 • بعد از تقسیم سود، قیمت سهم چقدر خواهد بود؟

به بیان ساده، شما اطمینان ندارید که 5 میلیارد سرمایه‌گذاری بعد از یک سال به درآمد 1 میلیاردی منتهی شود. در پایان سال ممکن است این رقم خیلی بیشتر یا خیلی کمتر شده باشد.

صندوق درآمد ثابت این مشکل را حل می‌کند. یعنی وقتی صندوق مدعی می‌شود که شما در پایان سال به درآمدی می‌رسید، این درآمد نصیب شما خواهد شد.

صندوق با درآمد ثابت چطور کار می‌کند؟

در بازارهای مالی مواردی از سرمایه‌گذاری وجود دارند که می‌توانند به درآمدهایی ثابت منتهی شوند.

برای مثال اوراق دولتی و سپرده بانکی بازدهی مشخصی دارند و برای ریسک‌گریزها گزینه‌های خوبی به حساب می‌آیند.

صندوق درآمد ثابت (با توجه به امیدنامه شرکت) بخش عمده سرمایه را به این موارد کم‌ریسک می‌برد. بخش کوچکی هم ممکن است به مواردی دیگر مثل سهام اختصاص پیدا کند.

سپس صندوق، این دارایی‌ها را به صورت واحد یا Unit منتشر می‌کند. سرمایه‌گذاران در هر زمان که مایل باشند می‌توانند با ابطال واحد، سرمایه خود را از صندوق خارج کنند.

“اوراق دولتی و سپرده بانکی بازدهی مشخصی دارند و برای ریسک‌گریزها گزینه‌های خوبی به حساب می‌آیند.”


برای مثال فرض کنید می‌خواهیم یک میلیارد تومان را سرمایه‌گذاری کنیم، اما تحمل پذیرش هیچ ریسکی را نداریم. اگر 850 میلیون را به یک سرمایه‌گذاری امن با سود ثابت 20 درصد ببریم و بقیه پول را در مواردی پر ریسک سرمایه‌گذاری کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

با این ترکیب سرمایه، 850 میلیون تومان بعد از یک سال بیش از 1 میلیارد تومان ارزش خواهد داشت. (یک میلیارد و 20 میلیون). به این ترتیب اصل پول خود را بیمه کرده‌ایم.

در مورد 150 میلیون تومان باقی‌مانده، اگر تمام آن را هم از دست بدهیم، باز اصل پول خود را داریم. اما اگر سود کنیم، به سودی بیش از 20 درصد رسیده‌ایم.

صندوق با درآمد ثابت یکی از ابزارهایی است که به ما کمک می‌کند بتوانیم اصل سرمایه پرتفو را از ریسک زیان خارج کنیم.

چرا خودمان در بانک سپرده‌گذاری نکنیم؟

در اینجا حق دارید که یک سوال بسیار جدی مطرح کنید. اگر قرار است صندوق با درآمد ثابت پول‌های ما را به بانک ببرد، خب چرا خودمان در بانک سپرده‌گذاری نکنیم؟

دلایلی وجود دارد که فعالان بازار سرمایه، صندوق درآمد ثابت را به سپرده بانکی ترجیح دهند:

مدت زمان انتظار

تصور کنید که بهره بانکی برای سپرده بلندمدت 20 درصد باشد. این سود به سپرده‌هایی تعلق می‌گیرد که به مدت 5 سال پول خود را در بانک بگذارند. پس اگر می‌خواهید برای مدتی کوتاه، مثلا 6 ماه، در بانک پول داشته باشید، نمی‌توانید روی سود سپرده پنج‌ساله حساب کنید.

حالا تصور کنید که یک صندوق وجود دارد، که پول را برای 5 سال در یک بانک گذاشته است. شما بجای آن که برای مدت 6 ماه پول خود را در سپرده کوتاه‌مدت بگذارید، می‌توانید بخشی از سپرده 5 ساله صندوق را خریداری کنید.

درخت گردو

به بار نشستن گردو زمان می‌برد، اما بعد از آن، برای باغبان یک درآمد ثابت ایجاد می‌کند.

در این صورت قادر خواهید بود در کوتاه‌مدت، از منافع سرمایه‌گذاری بلندمدت بهره ببرید.

در صورتی که بخواهید پول خود را در مدت زمانی کوتاه از صندوق خارج کنید، ملزم به پرداختtermination fee نخواهید بود و تمام سود این مدت به شما تعلق پیدا می‌کند.

هزینه تراکنش

شاید فکر کنید که گذاشتن پول در بانک، هیچ هزینه‌ای در پی ندارد. شما پول را می‌گذارید و سود می‌گیرید، و با پایان قرارداد، پول خود را از بانک خارج می‌کنید.

این تصور درست نیست. هر تراکنش مالی، هزینه‌هایی دارد به اسم هزینه تراکنش یا transaction cost. برای مثال وقتی می‌خواهید ماشین بخرید، علاوه‌بر مبلغ خودرو و هزینه‌های نقل و انتقال، باید زمان و هزینه زیادی را برای بررسی آگهی‌ها و حق مشاوره کارشناس صرف کنید.

پیدا کردن بانک با شرایط مناسب، گذاشتن زمان برای افتتاح و بستن حساب و البته بیمه‌کردن سپرده، بخشی از هزینه‌های تراکنش در یک سپرده‌گذاری است.

صندوق با درآمد ثابت شما را از پرداخت این هزینه‌ها معاف می‌کند. مدیران صندوق به صورت مداوم و با تخصص بالا در حال بررسی گزینه‌های امن سرمایه‌گذاری هستند و در صورت نیاز، ترکیب صندوق را اصلاح می‌کنند.

مزیت ابعاد

تولید کردن یک گوشی موبایل در خانه، صرفه اقتصادی ندارد. حتی اگر متخصص باشید، نمی‌ارزد که برای ساختن یک گوشی، سال‌ها وقت و انرژی بگذارید. خرید یک گوشی از کارخانه‌ای بزرگ (حتی با دوبرابر قیمت تمام شده) بسیار عاقلانه‌تر است. چرا که همان زمان را می‌توانید برای شغل خود بگذارید و خیلی بیشتر سود کنید.

کسی که می‌خواهد 100 میلیون تومان را به صورت ایمن سرمایه‌گذاری کند، احتمالا توقع دارد در پایان سال حدود 20 میلیون تومان سود بگیرد. این سود، کم‌تر از ماهی 2 میلیون ارزش دارد. پس برای او بهتر است که مدیریت دارایی‌اش را به دیگری بسپارد و خودش به شغل اصلی با درآمد بیشتر مشغول شود.

معمولا شما 100 میلیون سپرده را بیمه نمی‌کنید. یا اگر در وصول وجه خود دچار مشکل شوید، از پس هزینه‌های دادرسی بر نمی‌آیید. اما اگر این پول را به صندوقی با NAV چند صد میلیارد ببرید، ماجرا به طور کامل تغییر می‌کند.

سود بیشتر

وقتی پول بیشتری برای سپرده‌گذاری به بانک برده شود، قدرت چانه‌زنی بیشتر، به شما کمک می‌کند که بتوانید درصد سود بیشتری طلب کنید.

ممکن است بانک مجاز نباشد بالای درصد خاصی را پیشنهاد کند. منظورم این نیست که صندوق‌ها از ابعاد خود برای قانون‌شکنی استفاده می‌کنند. در شرایط قانونی هم ممکن است بانک مجاز به اعطای امتیازهای بیشتری باشد. یا شاید اوراقی وجود داشته باشد که با ریسک پایین، بازدهی بیشتری نسبت به سپرده طولانی‌مدت پیشنهاد دهد.

در هر صورت، یک صندوق با درآمد ثابت در بیشتر موارد سودی بیشتر از سپرده بانکی ارائه می‌دهد.

نقدشوندگی

بسیاری از افراد، همواره مقداری پول نقد دارند تا در فرصت‌‌های مناسب و قیمت‌هایی پایین بتوانند سهام بخرند. یکی از فرصت‌های مناسب، زمانی است که بازار برای چند روز به شکل سنگینی منفی بوده و قیمت‌ها پایین آمده باشد.

در روزهای سبز بازار نگه داشتن وجه نقد چندان عاقلانه نیست. زیرا این کار باعث ایجاد هزینه فرصت می‌شود: سودی که می‌توانستید بگیرید و از دست داده‌اید.

اما تبدیل این بخش از وجه نقد به سهام هم عاقلانه نیست. چرا که در روزهای منفی که فرصت خرید است، نمی‌شود سهم را فروخت و سهم خرید.

بهترین گزینه برای نگه‌داری وجوه نقد در پرتفوی، سرمایه‌گذاری در صندوق با درآمد ثابت است.

صندوق درآمد ثابت چطور سود می‌دهد؟

ارزش هر واحد از صندوق برابر است با خالص ارزش دارایی‌های صندوق تقسیم بر تعداد واحدهای منتشر شده.

دو حالت برای سود گرفتن از این نوع صندوق‌ها قابل تصور است.

حالت اول این است که قیمت واحد در بازار به صورت روزانه تغییر کند. و شما از اختلاف قیمت ابطال و صدور سود ببرید. مثلا اگر سال گذشته یک واحد را با قیمت 100 هزار تومان خریده‌اید، الان همان واحد را 120 هزار تومان بفروشید و 20 هزار تومان سود شناسایی کنید.

حالت دیگر این است که صندوق، سود تقسیم کند. یعنی در موعد مقرر به هر شخصی که مالک واحد باشد، سود مشخصی تعلق بگیرد. در این صورت شما می‌توانید تعداد واحدهای خود را بیشتر کنید و سال بعد مبلغ بیشتری سود بگیرید.

دقت کنید که بهره این صندوق‌ها، مرکب است. یعنی اگر امسال به 100 میلیون تومان دارایی شما، 20 میلیون سود تعلق بگیرد، سال بعد باید 20 درصد از 120 میلیون (24 میلیون) را دریافت کنید.

چطور واحدهای صندوق را بخریم؟

برای خرید صندوق‌ها معمولا دو راهکار وجود دارد.

ممکن است صندوق، در بورس قابل معامله باشد. به این صندوق‌ها، ETF می‌گویند. در این صورت می‌توانید صندوق را مثل سهم، به صورت آنلاین یا آفلاین خریداری کنید. البته این روش، تفاوت‌هایی با خرید سهم دارد. برای مثال بعد از فروش واحد، بجای 2 روز، یک روزه پول به حسابتان می‌آید.

همچنین صندوق‌ها از مالیات معاف هستند. در نتیجه هزینه تراکنش خریدوفروش آن‌ها نسبت به سهم پایین‌تر است.

روش دوم برای خرید واحدهای صندوق این است که شرکت سرمایه‌گذاری، واحد را برای شما صادر کند. در زمانی که می‌خواهید پول خود را خارج کنید، واحدها را ابطال می‌کنید.

نمی‌توان گفت کدام مدل بهتر است. مدل بهتر بستگی به روحیه، استراتژی و اهداف سرمایه‌گذاری شما دارد. بهتر است با مطالعه امیدنامه و حتی تماس مستقیم، قبل از سرمایه‌گذاری اطلاعات خود در مورد یک صندوق را بالا ببرید.

چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

هر دارایی که درآمد ثابت می‌دهد، خواه صندوق درآمد ثابت باشد یا سپرده بانکی، باید شرایطی را داشته باشد.

اعتبار

اولین موضوع اعتبار آن مورد سرمایه‌گذاری است. برای نمونه، یک بانک باسابقه که شرایط مالی خوبی دارد، حتی اگر بهره کم‌تری پیشنهاد کند، امن‌تر است تا یک موسسه مالی نوظهور با ریشه نامشخص.

موسسات گم‌نام در بیشتر موارد بهره بالاتری می‌دهند. مهم است بدانید که این بهره بالاتر، بهای ریسکی است که می‌پذیرید. بهتر است به فهرست صندوق‌های سرمایه‌گذاری مراجعه کرده و آن‌ها را با هم مقایسه کنید. 

ریسک بهره بانکی

تغییر در بهره بانکی، می‌تواند بر دارایی‌های صندوق اثر بگذارد.

در نگاه اول به نظر می‌رسد که بهره بالاتر، درآمد صندوق را هم بیشتر می‌کند. اما همیشه افزایش بهره خبر خوبی نیست.

با افزایش بهره بانکی ممکن است تعدادی زیادی سرمایه‌گذار، پول خود را از بورس خارج کرده و به بانک ببرند. این اتفاق می‌تواند بر درآمد صندوق اثر منفی بگذارد.

ریزش بورس صندوق با درآمدثابت

صندوق با درآمد ثابت ابزار خوبی برای پوشش ریسک است.

افزایش بهره بانکی، باعث کاهش قیمت برخی اوراق نیز خواهد شد. مثلا اگر اوراقی دولتی با بهره 17 درصد وجود داشته باشد و بهره بانکی یکباره 25 درصد بشود، برای این که این اوراق همچنان جذابیت خود را حفظ کند، لازم است که با کاهش قیمت مواجه شود.

اگر در سبد یک صندوق چنین اوراقی موجود باشد، افزایش بهره بانکی برایش یک ریسک به حساب می‌آید.

عملکرد صندوق

در سایت هر صندوق می‌توانید نمودارهای مرتبط با آن صندوق را ببینید و متوجه شوید که آیا یک صندوق توانسته به بازدهی انتظاری خود در ادوار گذشته برسد یا خیر؟ آیا بازدهی بیشتر از سود بانکی بوده؟ در مقایسه با شاخص کل، عملکرد صندوق چطور بوده؟ در مقایسه با رقبای خود چطور؟

نقدشوندگی

در بیشتر موارد یک صندوق با درآمد ثابت ضامن نقدشوندگی دارد. کار ضامن نقدشوندگی این است: فرض کنید می‌خواهید واحدهای خود را بفروشید، اما برای این صندوق هیچ خریداری وجود ندارد. ضامن موظف است که واحدهای شما را خریداری کند. به این ترتیب هرگز برای این صندوق صف فروش تشکیل نمی‌شود.

این موضوع را می‌توانید در امیدنامه صندوق بررسی کنید.

کاربردهای اصلی صندوق با درآمد ثابت

همان‌طور که گفتیم، افراد مختلف با اهداف متفاوت واحدهای صندوق درآمد ثابت را خریداری می‌کنند.

 • پوشش ریسک

توضیح دادیم که چطور صندوق با درآمد ثابت می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد. البته دقت کنید که صندوق درآمد ثابت یا هر مورد سرمایه‌گذاری دیگری، هرگز بدون ریسک نیست.

“دقت کنید که صندوق درآمد ثابت یا هر مورد سرمایه‌گذاری دیگری، هرگز بدون ریسک نیست.”

این موارد کم‌ریسک هستند، نه بدون ریسک.

 • پوشش تورم برای وجوه نقد

اگر می‌خواهید در حساب خود مقداری پول نقد نگه دارید و از آن برای خرید در موقعیت‌های استثنایی بهره ببرید، بهتر است بجای نگه داشتن وجه نقد، از صندوق با درآمد ثابت استفاده کنید.

 • پس‌اندازهای بلندمدت

شاید نخواهید تمام پس‌انداز خود را به سهم و طلا تبدیل کنید. اما نمی‌خواهید برای بازنشستگی خود پس‌انداز نقدی داشته باشید. پس‌اندازی که با تورم، ارزش خود را از دست بدهد.

در این موارد معمولا مردم به سراغ سپرده‌های بلندمدت می‌روند. مشکل اینجا است که خارج کردن پول از این حساب، ساده نیست. اما هر زمان که از صندوق با درآمد ثابت خارج شوید، چیزی از سود تعلق‌گرفته به شما تا آن لحظه کسر نخواهد شد.

 • دارایی جاری بنگاه‌ها

یک بنگاه اقتصادی معمولا مبلغ زیادی را به صورت دارایی جاری، در اختیار دارد. این دارایی‌ها قرار است در کم‌تر از یک سال به مصرف برسند. بانک، به این وجوه درصد کمی بهره می‌دهد.

از طرفی تبدیل کردن این‌دارایی‌ها به سهام، طلا و مسکن، و بعد آزاد کردن آن‌ها برای پرداخت بدهی‌های جاری، مناسب نیست. زیرا که از میزان نقدشوندگی دارایی خود کاسته‌اید. 

این وجوه می‌توانند به صندوق با درآمد ثابت بروند و در صورت نیاز، در یک بازه زمانی یک‌روزه نقد بشوند.

 • پس‌انداز بازنشستگی

تصور کنید که می‌خواهید ماهانه یک میلیون تومان برای بازنشستگی پس‌انداز کنید.

سال اول، در مجموع 12 میلیون تومان پس‌انداز می‌کنید. پول شما بعد از بیست و پنج سال، در 1.2 به توان 25 ضرب می‌شود. یعنی برابر می‌شود با 1 میلیارد و 145 میلیون تومان.

سال دوم، پس‌انداز خود را 20 درصد بیشتر می‌کنید. یعنی ماهانه 1.2 میلیون پس‌انداز می‌کنید. درست است که این بار سرمایه شما در 1.2 به توان 24 ضرب می‌شود، اما خودتان هم همه‌چیز را در 1.2 ضرب کرده‌اید. پس باز هم مبلغ پس‌انداز پس از 25 سال، همان 1 میلیارد و 145 میلیون تومان خواهد بود.

این اتفاق برای سال‌های دوم و سوم هم می‌افتد. در نهایت شما 12 میلیون ضرب در 25 سال ضرب در 1.2 به توان بیست و پنج خواهید داشت.

(دقت کنید که بیست و پنج سال دیگر، یک میلیارد ارزش امروز را ندارد. به احتمال زیاد پس‌انداز شما در آن زمان، به پول امروز حدود 300 میلیون ارزش خواهد داشت. پولی که برای بازنشستگی عدد خوبی است.)

تجربه شما از صندوق‌ها چیست؟ آیا تا به حال در صندوق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟

فرزاد فخری‌زاده

درباره نویسنده مقاله :

من عاشق موسیقی هستم و عاشق دانش مالی. در زیباترین قطعات موسیقی، نت‌ها فقط بالا نمی‌روند. بلکه بالاها و پایین‌ها است که یک قطعه را شورانگیز می‌کند. در بازار سرمایه نیز همین‌طور.

مقالات پیشنهادی مرتبط


پول ماهیت عجیبی دارد. اخلاق آدم‌ها را عوض می‌کند. رئیس‌جمهور تعیین می‌کند. شما را به

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

شاید شما هم اصطلاح رنج مثبت را شنیده باشید. فرض کنید بازار امروز منفی است

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

فیلترنویسی در بورس و کاربرد آن چیست؟ در این ویدیو و مقاله به این موضوع

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

دیده‌بان بازارهای جهانی 29 نوامبر 2020 بازارهای جهانی سهام شاخص‌های اصلی بازار سهام در کشورهای

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

کیف پول تراست والت (Trust wallet) یکی از کیف پول‌های ساده و پرکاربرد برای مدیریت

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

اقتصاد کلان بی‌تردید یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های تحلیل بنیادی است. هیچ‌کس نمی‌تواند تحلیلگر بازارهای مالی

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب
 • ابراهیمی گفت:

  ممنون از مقالات عالی تان

 • ممنونم از توضیحات عالی شما

 • سلام ممنون خيلي برايم جالب بود دوست دارم بيشتر بدانم

 • علی علیزاده گفت:

  سلام و ممنون از توضیحات خوبتون
  چقدر مقدارپول برای سرمایه گذرای در این صندوق بهتراست؟

  • بستگی به میزان اشتهای ریسک و افق زمانی شما داره. افراد ریسک‌گریز بخش بیشتری از پرتفوی رو به درآمد ثابت اختصاص می‌دن. بعضی وقت‌ها هم پولی که در حساب هست و منتظر فرصت خوب خرید، می‌ونه به صندوق درآمد ثابت تبدیل بشه.

 • باسلام وقتتون بخیر راستش مطالبتون رو میخوندم سوال داشتم مثلا این صندوق های با درآمد ثابت حلال هستن یا خیر؟ یعنی کسب سود ربا نیست؟

  سوال دوم اینکه هر صندوق میزان سودش فرق داره یا همه یکی هستن؟

  و آخرین سوال شما صندوقی پیشنهاد میدین؟ و اینکه میزان سودهی صندوق ها ظاهراا بالاتراز 20 درصد هست درسته؟
  پس با این حساب اگه 50 میلیون سرمایه گذاری کنیم چقدر سود ماهیانه میدن؟؟

  پیشاپیش سپاسگذارم از پاسخگوییتون بی صبرانه منتظر پاسخ هستم

  • کمیته فقهی سازمان بورس این صندوق‌ها رو تایید کرده. با این حال بهترین راه استفتا از مرجع‌تقلید خودتون هست.
   خیر، سود صندوق‌ها و نحوه توزیعشون فرق می‌کنه.
   سود درآمدثابت می‌تونه در عمل از بهره بانکی بیشتر بشه.
   عدد سود ماهانه رو بهتره از خود صندوق سوال کنید. باهاشون تماس بگیرید و اطلاعات دقیق رو بپرسید.
   یک دنیا ممنون از توجه‌تون.

   • سلام مهندس جان لطفا میشه یک صندوق بادرامد ثبت و خوب برای سرمایه گذاری معرفی کنید ممنون میشم

    • از سایت فیپ‌ایران، قسمت صندوق‌ها، صندوق درآمد ثابت رو انتخاب کنید. فهرست صندوق‌ها میاد و می‌تونید مقایسه کنید

 • سلام و تشكر، آيا سود اين صندوق ها در هنگام سرمايه گذاري به صورت دقيق مشخص است؟

  • معمولا یک اختلاف بسیار جزئی می‌تونه پیش بیاد، به دلیل اون مقدار از سرمایه صندوق که روی دارایی‌های غیر ثابت مثل سهام سرمایه‌گذاری شده. اما تقریب‌شون هم بد نیست و عموما سود رو محقق می‌کنن.

 • عباس باقری گفت:

  سلام من در بورس آماتورم میخواستم 30 میلیون تومان سرمایه گذاری کنم
  اما دقیقا نمیدونم که چقدر درماه سود میده یا اصلا مثل بانک ماهانه سود میده ؟
  میخوام بدونم صندوقی مثل امین یکم که به من گفتن روزشمار 20 درصد میدن در ماه چقدر میشه و یا اینکه اصلا پول چند وقت باید بخوابه حداقل ؟ هیچ جا جوابی به زبان ساده نمیدن فقط سایت شما رو دیدم که واضح تر جواب میده و خوشحال میشم من رو روشن کنید که میشه رو سود خوب تضمینی در ماه حساب کرد ؟

  • برای گرفتن این پاسخ‌ها دو راه وجود داره. اول مطالعه دقیق امیدنامه و دوم تماس گرفتن با مدیریت صندوق که معمولا خیلی خوب پاسخ می‌دن. سود هر صندوق با اون یکی فرق داره. ممکنه صندوق به صورت دوره‌ای تقسیم سود داشته باشه، یا که قیمتش به شکل روزانه بالا بره.
   حداقل زمانی که باید پول در صندوق باشه، از نظر ریاضی یک ثانبه است. اما توجه کنید که برای این ورود و خروج باید کارمزدی پرداخت بشه (که برای هر صندوق می‌تونه متفاوت باشه). پس باید اون قدری بمونه دست‌کم، که کارمزد شما رو پوشش بده.

 • بیژن غریب گفت:

  با سلام‌ و تشکر از مطالب عنوان شده ، در حال حاضر تبلیغات بر روی سازمان بورس بسیار منفی است ، که شرکتهایی با حدود سیزده سال از زمان کلنگ خوردن آن تاسیس نشده ، ولی قیمت سهام آنها ده برابر شده است ، در این شرایط چطور میتوان در صندوق با در آمد ثابت سرمایه گذاری کرد ؟

  • سلام
   انتخاب مورد سرمایه گذاری به روحیه فرد بستگی داره.
   به شخصه در مورد این موضوع که شما می فرمایید اطلاع کافی ندارم که شرکت قبل از احداث بتونه پذیرش بشه.
   اما هستند کسایی که سهم های جسورانه دوست دارن و ریسک بالایی می پذیرن، برخی فقط سراغ شرکت های بزرگ و مطمئن می رن. هستند کسانی که دوست دارن ریسک بسیار کم و درآمد ثابت رو تجربه کنن. مثل پس انداز بازنشستگی که چندان ریسک پذیر نیست

 • الان به پولی که در سامانه آزاد هست و سهمی باهاش خریداری نشده سود تعلق میگیره ؟! و اگر خیر چه کنیم که به پولهایی که هنوز باهاشون سهمی نخریدیم سود تعلق بگیره ؟

  • این موضوع به کارگزاری شما بستگی داره، برخی بهش سود می دن و برخی نه. اگر کارگزاری شما سود نمی ده و می دونید که قراره پول بیش از یک هفته در حساب بمونه، می تونید با صندوق درآمد ثابت براش سود (معادل 20 درصد سالانه) بگیرید. چرا دست کم یک هفته؟ چون خرید و فروش صندوق کارمزد داره و یک هفته طول می کشه که این کارمزد جبران بشه

 • با سلام و تشکر از زحماتتون، من در قسمت پس انداز بازنشستگی متوجه نشدم چرا در سال دوم باز هم ۱.۲ میشود؟🤔

  • 1.2 رو برای سود ثابت فرض کردیم. فکر می کنم مشکل شما با ثابت موندن توان بود. فرض کنید هر سال 20 درصد سود بگیرید و هر سال 20 درصد هم بیشتر پس انداز کنید.
   بعد از مثلا بیست سال، پول شما در سال اول به توان 20 می رسه. پول سال دوم به توان 19 می رسه، اما خودتون هم بیست درصد بیشتر گذاشتید، پس در یک بیست درصد دیگه هم ضرب می شه

 • سلام.بسیار عالی وممنون از شما

 • سلام دوست عزیزم. در‌کل‌ هیچ صنوق سپرده ای مانند بانک ضمانت کامل ندارد و امکان از دست رفتن اصل پول هست؟ لطفا یه توضیح در این مورد به من بدهید.

  • سلام بر شما، دقت کنید که بانک هم از سوی بانک مرکزی ضمانت نمی شه، مثل کسایی که در موسسات و بانکها مالشون رو از دست دادن و دستشون به جایی بند نبود.
   مالکیت شما بر صندوق به اندازه مالکیت بر سهام اعتبار داره. اگر به صندوق، به سند خونه و به حقوق مالکیت اعتماد دارید، به همون میزان هم می تونید به صندوق ها اعتماد کنید. اما فراموش نکنید، در دنیا هیچ چیز تضمین شده و بدون ریسک نیست،

 • حامد فنی پور گفت:

  سلام. ریسک های این صندوق کدام ها هستند؟ آیا امکان دارد که سرمایه نهایی به هر نحوی از سرمایه اولیه کمتر شود؟ و اینکه آیا قیمت هر سهم در این روش رشد یا سقوط خواهد نمود؟ و نهایتا اینکه در زمان فروش چند روزه نقد خواهند شد.

  • سلام و درود، ریسک‌هایی وجود داره، مثل کاهش شدید بهره بانکی، عدم تسویه دولت برای اوراق دولتی و… که البته احتمالشون زیاد نیست.
   تا الان سابقه نداشته که از اصل پول کم‌تر بشه و در واقع کم‌ریسک‌ترین گزینه ممکن هستند.
   نقد شدن t+1 هست، یعنی یک روز کاری بعد از درخواست وجه، در مورد سهام دو روز هست

 • سلام خسته نباشیدمن امیدنامه اکثرصندوق هارامطالعه کردم درقسمت ریسک مشابه هم هستندچه صندوقهای سهامی که بیشترین ریسک را داردیادرآمدثابت که به اصطلاع کمترین ریسک رادارندفقط درمیزان سود سالیانه سهامی ها تقریباً10برابردرآمدثابت سوددهی دارندپس چراهمه جانوشته شده ریسک درآمدثابت کمتره؟ولی درامیدنامه نوشته شده احتمال ازبین رفتن بخشی ازدارایی یا کل دارایی مان وجوددارد؟

 • سلام استادعزیزمن مبلغی درخریدبهترین سهام بورس سرمایه گذاری کردم یعنی صورتهای مالی ،p/eپایین epsبالا dpsارزشمندحجم معاملات قابل قبول حتی درراس کلیه سهام صندوقها ، درکف قیمتی خرید کردم ولی بازهم بیش از20درصدازپولم ازبین رفته آیاباتوجه به حدضرربایدبفروشم یانه؟

  • یک، به تفاوت ریسک سیستماتیک و غیرسیستماتیک توجه کنید. آیا منفی شدن سهم برای خطای تحلیل یا تغییر عوامل درون‌زا بودن، یا جو بازار تحلیل شما رو مخدوش کرده؟ آیا چیزی در بنیاد سهم تغییر کرده؟
   دو، اگر تحلیل بنیادی می‌کنید، باید بدونید که سهم رو برای 5، 10 یا 20 سال می‌خرید نه برای نوسانگیری. برای این کار باید از ابزار تکنیکال استفاده کنید.
   سه، برای تحلیل بنیادی حد ضرر معنی نداره. سهم ارزنده وقتی ارزان می‌شه، ارزنده‌تر هم می‌شه. تنها نکته اینه که یک بار دیگه تحلیل رو چک کنیم و مطمئن بشیم که ارزندگی رو درست تشخیص دادیم. اگر حق با ما بود، از این ارزانی استقبال هم می‌کنیم. (این حرف برای تکنیکال صادق نیست.)

 • کامل و واضح بود تشکر از مطالب خوب و
  اموزنده ای ک در اختیار عموم میذارید.

 • سلام قیمت خرید صندوق های با درامد ثابت در تاریخی میگیریم مهم هست یعنی مثلا هر 15 ام تصفیه میشه فرقی میکنه مه با 17 بخریم یا 3 ام بعد سود اون ماه تعلق میگیره بهمون؟

  • تفاوت روی قیمتی هست که می‌خرید، هر چی به سررسید نزدیک‌تر بشیم قیمت بالاتر می‌ره. اما تاثیری روی مالکیت سود تقسیمی نداره

    • خیر، کارمزد بخشی از سود شما رو می‌خوره و مناسب نیست این کار. اگر قصد ندارید سود تقسیمی رو بگیرید، صندوقی رو انتخاب کنید که سود تقسیم نمی‌کنه. این جوری کارمزد خرید و فروش رو هم نمی‌دین.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

  >