صندوق سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1400/04/12

صندوق سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟


درباره صندوق سرمایه‌گذاری در سهام چه میدانید؟ آیا با ویژگی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در سهام آشنا هستید؟اگر دانش یا وقت کافی برای معامله‌گری ندارید و نمی‌توانید در زمان بازار، پای معاملات و نمودارها بشینید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند که در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند.


در این مقاله می خوانید

پیش از انتخاب محل درست برای سرمایه‌گذاری، باید به چند سوال پاسخ دهید. ریسک‌پذیرید یا ریسک‌گریز؟ آیا می‌توانید با نوسانات بازار کنار بیایید؟ از نظر شما سود کم ولی بدون ریسک بهتر است یا سودی زیاد، اما پر ریسک؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که بیشتر مناسب افراد ریسک‌پذیرند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که این صندوق‌ها در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنند و میزان سود یا ضرر آن‌ها به چه صورت است؟ 

صندوق سرمایه‌گذاری در سهام

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، همانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌های خرد را جمع‌آوری می‌کنند و متناسب با امیدنامه و اساسنامه خود، در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کار دشواری نیست. اگر واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، قابلیت معامله در بورس اوراق بهادار را داشته باشند، می‌توان همانند سهام آن‌ها را خریداری کرد. اما اگر در بورس معامله نشوند، باید از طریق مراجعه به شعب صندوق، اقدام به خرید و فروش واحدها کرد. به صندوق‌هایی که در بورس اوراق بهادار معامله می‌شوند، صندوق‌های قابل معامله در بورس و به صندوق‌هایی که با مراجعه به شعب معامله می‌شوند، صندوق‌های صدور و ابطال می‌گویند.

ویژگی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در سهام:

  • تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای یک اساسنامه و امیدنامه هستند. در اساسنامه مواردی مانند ترکیب دارایی‌های صندوق، قیمت ابطال و قیمت صدور واحدهای سرمایه‌گذاری، مراحل پذیره‌نویسی و صدور و ابطال واحدها و... نوشته می‌شود. 

اما ماهیت امیدنامه کمی متفاوت از اساسنامه است. امیدنامه هر صندوقی متعلق به خود اوست و معمولا به جزئیات می‌پردازد. پیش از سرمایه‌گذاری در هر صندوقی بهتر است این دو مورد را مطالعه کنید.

  • این صندوق‌ها به دلیل سرمایه‌گذاری در سهام، ریسک بالاتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت دارند.
  • بازدهی این صندوق‌ها متناسب با ریسکشان نیز در بلندمدت نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بالاتر است. 
  • معمولا سود دوره‌ای تقسیم نمی‌کنند و سود یا زیان دارندگان آن از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش واحدها به دست می‌آید.
  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط مدیران و متخصصان در حوزه مالی،  سرمایه‌گذاری و اداره می‌شوند، بنابراین ریسک سرمایه‌گذاری نادرست را کاهش می‌دهند.

چگونه صندوقی مناسب جهت سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم؟

برای اطلاع یافتن از انواع صندوق‌ها می‌توان به سایت fipiran.com مراجعه کرد. در این سایت می‌توان به اطلاعات مربوط به انواع مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری دسترسی پیدا کرد. علاوه‌بر آن می‌توان آن‌ها را از نظر عملکرد نیز با هم مقایسه کرد. برای کسب اطلاعات جامع‌تر هم می‌توان به وبسایت هر کدام از این صندوق‌ها مراجعه کرد.

بررسی عملکرد یک صندوق، طی سال‌های گذشته می‌تواند به ما در انتخاب بهترین آن‌ها کمک کند. در صورت ثابت بودن شرایط و عدم تغییر در تیم مدیریتی می توان نتیجه گیری کرد که صندوق‌هایی که در گذشته بیشتر از متوسط بازار (بازدهی شاخص) بازدهی داشته اند، گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری هستند. همچنین چگونگی بازدهی صندوق‌ها در بازارهای نزولی و صعودی، خبر از کارکشتگی مدیریت آن می‌دهد.

تصویر زیر سبد دارایی‌های یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام را نشان می‌دهد. این صندوق‌ها همانطور که از نامشان پیدا است؛ قسمت عمده‌ای از سرمایه تحت اختیار خود را در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران سرمایه‌گذاری می‌کنند. و تنها قسمت اندکی از دارایی‌هایشان به بانک و اوراق مختلف کم ریسکِ با درآمد ثابت تخصیص می‌دهند. 

از آنجایی که دارایی‌هایی مانند سهم نوسان قیمتی زیادی می‌توانند داشته باشند، بنابراین در طول زمان، قیمت واحدهای این صندوق‌ها هم می‌تواند نوسان زیادی کند. پس این نوع صندوق‌ها برای افراد ریسک‌پذیر مناسب‌تر هستند.

دقت کنید هرچه روند سودسازی متداوم‌تر باشد و کمتر نوسان کند، می‌تواند انتخاب بهتری جهت سرمایه‌گذاری باشد.

بازدهی این صندوق‌ها زمانی که شاخص کل نزولی است می‌تواند منفی هم شود اما در بلندمدت بازدهی خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.

برای مثال صندوق سرمایه‌گذاری مورد بررسی ما حدود 85 درصد از دارایی‌هایش را در سهام و تنها 15 درصد از منابعش را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرده است.

صندوق سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟

این صندوق‌ها در مقایسه با صندوق‌های با درآمد ثابت، همبستگی بیشتری با شاخص کل دارند. زمانی که بازار در حال رشد است، قیمت واحدهای این صندوق‌ها هم افزایش پیدا می‌کند و عملکرد مطلوبی دارند. اما زمانی که شاخص در حال ریزش است، قیمت این واحدها هم کاهش پیدا می‌کند.

مقالات پیشنهادی : نماد بورسی چیست؟

به نمودار زیر دقت کنید. خط آبی متعلق به یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام قابل معامله در بورس است. و خط قرمز چگونگی تغییرات شاخص کل را نشان می‌دهد.

صندوق سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟

همانطور که می‌بینید قیمت واحدهای این صندوق هم طی یک‌سال گذشته، متناسب با تغییرات شاخص تغییر کرده. با صعود شاخصِ کل، قیمت‌ها افزایش یافته و با نزول آن کاهش پیدا کرده است.

اما با گذشت زمان و ادامه ریزش، همبستگی واحدهای صندوق با شاخص کل، کمتر شده. دلیل این اتفاق را می‌توان به انتخاب سهام تدافعی (بتای منفی) برای سرمایه‌گذاری و انتخاب سهم‌هایی که همبستگی کمتری با بازار دارند نسبت داد. 

در نهایت می‌توان گفت صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی برای افراد ریسک‌پذیری که زمان یا دانش کافی برای مدیریت دارایی‌های خود ندارند اما می‌خواهند یک سرمایه‌گذاری چند ساله همراه با سودی بیشتر از سود بانکی داشته باشند، بسیار مناسب است.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!