نماد بورسی

تاریخ بروز رسانی: 1400/04/05

نماد بورسی چیست؟


منظور از نماد بورسی یا نماد معاملاتی یک سهم یا ورقه بهادار چیست؟ شرکت‌ها در بورس بر چه اساسی نام‌گذاری می‌شوند؟ نمادهای معاملاتی چگونه ساخته می‌شوند؟ آیا می‌توان از روی نام یک نماد، تشخیص داد که در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند؟

برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.


در این مقاله می خوانید

نماد بورسی چیست؟

در بازار سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار بوسیله چند حرف شناسایی می‌شوند که فقط مختص آن‌ها است. به این چند حرف که معرف یک شرکت بخصوص هستند، نماد معاملاتی‌ یا نماد بورسی آن شرکت گفته می‌شود.

در واقع نماد معاملاتی، شناسه‌ای است که برای هریک از اوراق بهادار به‌صورت منحصر به‌فرد در سامانه معاملات تعریف شده. این شناسه می‌تواند به‌صورت حروف، عدد یا ترکیبی از هر دو باشد.

مثلا اگر بخواهیم در رابطه با شرکت ملی صنایع مس ایران اطلاعات کسب کنیم، دیگر لازم نیست نام آن را به‌طور کامل استفاده کنیم. تنها با جستجوی نماد بورسی آن یعنی فملی، می‌توان تابلوی معاملاتی آن سهم را دید.

مقالات پیشنهادی : دریافت کد بورسی

پس برای معرفی یک شرکت، به‌جای استفاده از نام کامل آن، از نام کوتاه شده‌اش، یعنی نماد معاملاتی آن استفاده می‌شود. با این کار افراد به راحتی می‌توانند درباره شرکت مورد نظر خود صحبت کنند، بدون این که نام کامل آن را به کار ببرند. در واقع نمادهای بورسی باعث سرعت بخشیدن به روند معاملات می‌شوند و تا حدی ما را با حوزه فعالیت شرکت آشنا می‌کنند.

چگونگی نام‌گذاری نمادهای بورسی

بیایید دوباره به همان فملی برگردیم. این نماد از دو بخش تشکیل شده که بخش اول آن "ف" معرف صنعت و گروهی است که شرکت در آن فعالیت می‌کند. به‌عنوان مثال در اینجا منظور از"ف" گروه فلزات اساسی است. مابقی هم (ملی)، خلاصه‌ای از نام (شرکت ملی صنایع مس ایران) شرکت است.
نماد بورسی

به‌طور کلی می‌توان گفت که نمادهای بورسی معمولا از دو بخش ایجاد می‌شوند. بخش اول معرف صنعتی است که شرکت در آن فعالیت می‌کند و بخش دوم قسمتی از اسم شرکت یا مختصر شده نام آن است.

پس برای نام‌گذاری نمادهای بورسی، معمولا علاوه‌بر نام مختصر شده شرکت، به نام صنعت و گروهی که شرکت در آن فعالیت می‌کند هم توجه می‌شود. اما نمادهایی هم وجود دارند که از این قوانین پیروی نمی‌کنند.

برای مثال نماد شرکت ذوب‌آهن اصفهان "ذوب" است، در حالی که در گروه فلزات اساسی قرار دارد و اگر قرار بود از آن قاعده استفاده کند باید فذوب می‌شد.

در ادامه چند نمونه از این گروه‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

نمادهای معاملاتی متعلق به سهم اصلی

 1. نماد بورسی شرکت‌های فعال در گروه بانکی و موسسات اعتباری، همچنین شرکت‌های فعال در زمینه سرمایه‌گذاری معمولا با حرف "و" آغاز می‌شود.

برای مثال در گروه بانکی و موسسات اعتباری، شرکت‌هایی چون بانک پاسارگاد با نماد معاملاتی وپاسار، بانک اقتصاد‌نوین با نماد معاملاتی ونوین و... فعالیت می‌کنند.

همچنین در گروه سرمایه گذاری، شرکت‌هایی مثل سرمایه‌گذاری سایپا با نماد وساپا، سرمایه‌گذاری بهمن با نماد وبهمن و... فعالیت می‌کنند.

 1. نماد بورسی شرکت‌های فعال در گروه خودرویی معمولا با حرف "خ" شروع می‌شوند. برای مثال شرکت ایران خودرو با نماد خودرو، شرکت سایپا با نماد خساپا شناسایی می‌شوند.
 2. نمادهای بورسی شرکت‌های فعال در زمینه قند و شکر معمولا با "ق" آغاز می‌شوند. قلرست یکی از آن‌ها است که نماد معاملاتی شرکت قند لرستان است. این شرکت در گروه قند و شکر فعالیت می‌کند. 
 3. نمادهای پذیرفته شده در گروه زراعت، معمولا با حرف "ز" آغاز می‌شوند.

برای مثال شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود با نماد بورسی زبینا شناخته می‌شود.

و .....

حدود 52 صنعت مختلف در بورس وجود دارد و هر کدام نیز از استثناهایی برخوردارند. بنابراین برای آشنایی بهتر با این صنایع می‌توانید به دیده‌بان سایت tsetmc.com مراجعه کرده و حتی اگر به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید سراغ سایت کدال بروید.

در انتهای نماد اصلی شرکت‌ها معمولا هیچ عددی قرار نمی‌گیرد، اما در برخی از سایت‌ها می‌بینیم که در انتهای نماد اصلی عدد 1 قرار گرفته است. برای مثال نماد اصلی مربوط به شرکت فولاد مبارکه اصفهان به یکی از دو شکل روبه‌رو نشان داده می‌شود. فولاد یا فولاد1

اما بعضی اوقات که در حال جستجوی نماد یک شرکت هستیم، می‌بینیم مواردی نشان داده می‌شود که در انتهای آن عدد 2 یا 4 قرار دارد. نمادهایی که در انتهایشان عدد 2 قرار دارد، مربوط به معاملات بلوکی است که در سهم انجام شده مثل (فولاد2).

اما اگر در انتهای نماد بورسی عدد 4 بیاید، نشان‌دهنده معاملات عمده‌ای است که در یک سهم انجام شده است، مثل (فولاد4).

نمادهای معاملاتی سهام یا سایر اوراق بهادار به معامله‌گران کمک می‌کند تا برای صحبت در رابطه با یک شرکت دیگر نیاز به به‌کارگیری نام آن به طور کامل نباشد و به‌جای آن از نماد سهم استفاده شود.

نمادهای معاملاتی سایر اوراق بهادار

 • در رابطه با اختیار معاملات در مقاله‌ای جدا به‌طور کامل صحبت کردیم، اما در رابطه با نمادهای معاملاتی آن‌ها در بورس اوراق بهادار تهران حرفی نزدیم. 

نماد بورسی اوراق اختیار خرید و فروش به‌ترتیب با حروف "ض" و "ط" نشان داده می‌شوند. برای مثال نماد اوراق اختیار خرید فولاد ضفلا و نماد اختیار فروش آن طفلا است.

از دیگر اوراق اختیار معامله رایج در بورس ایران، اختی ار فروش تبعی است. نماد بورسی مربوط به اختیار فروش تبعی با حرف ه آغاز می‌شود. (اختیار فروش تبعی فولاد: هفولا)

اما اختیار خرید تبعی رواج کمتری نسبت به اختیار فروش تبعی دارد و نماد معاملاتی آن با ظ آغاز می‌شود. (نماد اختیار خرید تبعی فولاد: ظفولا)

 • نماد بورسی انواع صکوک (صکوک اجاره، مرابحه، منفعت و رهنی) با حرف "ص" شروع می‌شوند. (مثل صکوک اجاره، صفارس147) 
 • اوراق مشارکت؛ مثل نماد بورسی مشهد971- این اوراق متعلق به شهرداری مشهد است.
 • اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسکن؛  مثل اوراق مربوط به امتیاز مسکن مرداد 1399 با نماد معاملاتی تسه9905
 • اوراق خزانه اسلامی معمولا به صورت اخزا همراه با یک عدد نوشته می‌شوند. مثل اخزا 914
 • اوراق سَلَف موازی استاندارد: سميعا001
 • نمادهای معاملاتی که در انتهای نام اصلی آن‌ها حرف "ح" قرار می‌گیرد، به معنی حق تقدم هستند. پس از اتمام زمان مورد نظر، حق تقدم مثل نماد معمولی در بازار معامله می‌شوند. 
 • برای مثال نماد معاملاتی حق تقدم خرید سهام شرکت داروسازی کوثر، دکوثرح است. در رابطه با حق تقدم در مقاله‌ای جدا به‌طور کامل صحبت کرده‌ایم.

مقالات پیشنهادی : حق تقدم خرید سهام چیست؟

استفاده از نمادهای معاملاتی چه در بورس ایران، چه در بازار سهام آمریکا یا بازار رمزارزها و.... باعث می‌شود که افراد راحت‌تر به چیزی که در جستجوی آن هستند، برسند. 

برای مثال نماد معاملاتی سهام شرکت apple به صورت AAPL است. برای دیدن اطلاعات و نمودارهای مربوط به این شرکت کافی است AAPL را در سایت تریدینگ ویو جستجو کنیم.

پس می‌توان ادعا کرد که نمادهای معاملاتی در همه بازارهای مالی وجود دارند و باعث سرعت بخشیدن به روند معاملاتی شوند.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
36 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد کرمی چمگردانی
احمد کرمی چمگردانی
4 سال پیش

تشکر

جلال سربخشیان
جلال سربخشیان
4 سال پیش

بورس

Jalal saebakhshian
Jalal saebakhshian
4 سال پیش

بورس

علی یعقوبی
علی یعقوبی
5 سال پیش

سلام
میخواستم بدونم تفاوت شماره ۲ با بدون شماره بودن یک نماد در چیست؟
اگر تفاوتی ندارند پس چرا اضافه شدن؟
و درنهایت بفرمایین چرا بعضا دریک نماد ممنوع و متوقف است و در شماره ۲ اون نماد مجاز است؟ (برعکسش هم هست)

فرزاد فخری‌زاده
فرزاد فخری‌زاده
پاسخ دادن به  علی یعقوبی
3 سال پیش

خیر، تفاوتی نداره، مثلا برای بورس کالا، کالا4 برای معاملات عموم هست، شماره های دیگه برای بازارهای دیگه هستن که ما بهش دسترسی نداریم

حسین محترمی
حسین محترمی
5 سال پیش

استاد چند نماد بورسی شرکت های حمل ونقل ریلی ذکر بفرمایید

فرزاد فخری‌زاده
فرزاد فخری‌زاده
پاسخ دادن به  حسین محترمی
3 سال پیش

سوال جالبیه، برای پیدا کردن شرکت‌های حاضر در اون صنعت، می تونید اون گروه رو جستجو کنید، در این مثال حمل و نقل، سپس زیر گروه‌ها رو ببینید، که در این مثال حمل و نقل زمینی، دریایی و سایر رو شامل می‌شه. در بین حمل و نقل های زمینی، نمادها رو جستجو کنید و ببینید کدوم جاده‌ای هستن و کدوم ریلی. به این ترتیب خودتون می تونید به سادگی پساخ این دست سوالات رو پیدا کنید

alinaser
alinaser
5 سال پیش

سلام
برخی در نماد برخی شرکتها حرف ح اضافه شده و به عنوان سهام مجزا خرید و فروش می شود
چه تفاوتی بین این دو می باشد؟
مثلا تفاوت بین
ورناح۱ با ورنا چیست ؟
ونیروح۱ :
والبرح۱ ؟

با تشکر

حامد ثقفی
حامد ثقفی
مدیر
پاسخ دادن به  alinaser
5 سال پیش

با سلام.

آنها نمادهای حق تقدم سهام است که گاهی به مدت ۲ ماه فعال می‌شود و وابسته به سهام اصلی است.
برای اطلاعات بیشتر، مقاله افزایش سرمایه را بخوانید.

مهرداد
مهرداد
5 سال پیش

سلام
چند نماد در بورس فعال هستند؟

رضا سعیدی
رضا سعیدی
5 سال پیش

سلام چکار باید بکنم تا قیمت های روزانه بورس برای من ایمیل یا تلگرام شود باتشکر

علی کابلی
علی کابلی
5 سال پیش

سلام
چطور میشه از داده های بورس تهران در ساخت سایت رتبه بندی استفاده کرد لطفا راهنمایی بفرمایید از کجا و چطوری؟
ممنون

میلاد
میلاد
5 سال پیش

سلام
پسشوند ذ به چه معناست؟

فرزاد فخری‌زاده
فرزاد فخری‌زاده
پاسخ دادن به  میلاد
3 سال پیش

در پرتفوی شرکت‌های فرابورسی با پیشوند ذ نمایش داده می‌شن

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

36
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!