2020-05-10

164 نظر

افزایش سرمایه چیست؟

نویسنده: فرزاد فخری‌زاده در فوریه 22, 2020

کسانی که وارد بورس می‌شوند، با دنیای جدیدی از اسامی و اصطلاحات روبه‌رو می‌شوند و ممکن است معنای دقیق آن‌ها را ندانند. اگر تازه‌کار هستید، نگذارید این واژگان شما را بترساند یا ناامید کند. راستش خیلی از قدیمی‌های بورس هم تعریف درست برخی از این اصطلاحات را نمی‌دانند. افزایش سرمایه یکی از همین موارد است.

اتفاقی که برای شما می‌افتد، چیزی شبیه به این است: سهام یک شرکت را خریده‌اید. یک روز سهم بسته می‌شود. بعد از بازگشایی نماد متوجه می‌شوید که قیمت آن به مقدار چشمگیری (مثل ۴۰ درصد) کاهش پیدا کرده است. ناراحت می‌شوید و به یکی از دوستان قدیمی خود زنگ می‌زنید. او می‌گوید که شرکت مورد نظر افزایش سرمایه داشته و شما باید از این اتفاق خوشحال باشید. تلفن را قطع می‌کنید، اما متوجه نمی‌شوید که باید از چه‌چیزی خوشحال باشید.

دقیقا می‌خواهیم اینجا در مورد همین موضوع صحبت کنیم.

افزایش سرمایه چیست؟

برای این که به ساده‌ترین زبان بتوانیم مفهوم افزایش سرمایه را توضیح دهیم، یک مثال ساده می‌زنیم:

شما یک تاکسی می‌خرید و آن را در اختیار دوستتان می‌گذارید تا با آن کار کند. قرار است که در سود این کار (بعد از کم‌ کردن تمام هزینه‌ها) شریک شوید.

برای این که مطمئن شوید تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دهید، قرار می‌گذارید که اگر زیان حاصل از این کار به نصف قیمت ماشین رسید، تاکسی را بفروشید و باقی‌مانده سرمایه خود را نجات دهید.

۵۰ میلیون تومان پول می‌دهید و ماشین خریده می‌شود. در این حالت سرمایه شما ۵۰ میلیون تومان است. پس از مدتی یکی از حالت‌های زیر پیش می‌آید:

 1. دوستتان می‌گوید در یک سال گذشته ۵۰ میلیون سود کرده است. او پیشنهاد می‌دهد بجای این که سهم خود را بردارید، ماشین قدیمی را بفروشید و یک ماشین بزرگ‌تر بخرید که درآمد بیشتری دارد. اگر این پیشنهاد را قبول کنید، حالا شما ۱۰۰ میلیون تومان پول نزد دوست خود دارید. (سرمایه خود را از سود افزایش می‌دهید.)
 2.  دوستتان می‌گوید که از سود این کار راضی بوده است. برای همین تصمیم گرفته که از جیب خودش ۵۰ میلیون تومان روی پول ماشین بگذارد که با هم ماشین بزرگ‌تری بخرید. شما هم اگر دوست داشته باشید می‌توانید پول بگذارید، در غیر این صورت (چون او، هم پول گذاشته و هم دارد کار می‌کند) سهم بیشتری خواهد داشت. (سرمایه را با آورده جدید افزایش می‌دهید.)
 3. متوجه می‌شوید که دوست شما ۲۵ میلیون زیان کرده است. طبق قرار قبلی می‌خواهید ماشین را بفروشید و با اندوه و ناراحتی ۲۵ میلیون باقی‌مانده را بردارید و بروید. اما متوجه می‌شوید که ماشین گران شده و حالا همین تاکسی را ۱۰۰ میلیون تومان می‌خرند. زیان شما یک چهارم قیمت ماشین است. (سرمایه شما بدون ورود پول جدید افزایش پیدا کرده است.)

در تمام این حالت‌ها سرمایه شما تغییر می‌کند. افزایش سرمایه در شرکت‌ها هم چیزی شبیه به همین مثال است. شاید بد نباشد قبل از آن‌که وارد بحث شویم، یک‌بار دیگر به حالت‌های مختلف تغییر سرمایه فکر کنید.

تاکسی تویوتا هیبرید افزایش سرمایه

آیا خرید تاکسی بهتر، الزاما درآمد راننده را بالا می‌برد؟

افزایش سرمایه چطور رخ می‌دهد؟

وقتی شما سهام یک شرکت را می‌خرید، مالک بخشی از آن می‌شوید. طبیعی است که به عنوان مالک، در جریان اخبار مرتبط با شرکت خود باشید. بهترین جا برای دنبال کردن این اخبار سامانه کدال به نشانی Codal.ir است.

برای افزایش دادن سرمایه، قدم‌به‌قدم اطلاعیه‌هایی در کدال قرار می‌گیرد.

قدم اول: پیشنهاد از طرف اعضای هیات‌مدیره

در اولین قدم، هیات‌مدیره شرکت، به مجمع عمومی فوق‌العاده پیشنهاد می‌دهد که سرمایه شرکت افزایش پیدا کند. این آگهی در سامانه کدال با عنوان «پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه» درج خواهد شد.

می‌توانید این آگهی را در کدال جست‌وجو کنید و در جریان تمام افزایش سرمایه‌های پیشِ رو قرار بگیرید.

در این مرحله هنوز افزایش سرمایه قطعی نیست و باید سازمان بورس و سهام‌داران آن را بپذیرند.

معمولا در این آگهی مشخص می‌شود که سرمایه قرار است به چه مبلغی، از چه محلی و به چه دلیلی افزایش یابد. همچنین در یک فایل ضمیمه می‌توانید ببینید که سرمایه مورد نیاز برای چه مواردی به مصرف می‌رسد و این کار چه ریسک‌هایی به همراه دارد.

قدم دوم: نظر حسابرس و بازرس قانونی

بعد از درج آگهی پیشنهاد هیات‌مدیره، نوبت به بازرس و حسابرس قانونی می‌رسد که نظرشان را در مورد طرح توجیهی ارائه‌شده بیان کنند.

نتیجه این بررسی آن‌ها نیز در سامانه کدال افشا خواهد شد.

قدم سوم: صدور مجوز

سازمان بورس با رؤیت مدارک و مستندات، مجوز لازم را صادر می‌کند. این آگهی با عنوان «اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه» بر روی سامانه کدال قرار می‌گیرد.

حالا شرکت ۶۰ روز برای افزایش دادن سرمایه فرصت دارد. دقت کنید که افزایش سرمایه در این مرحله هنوز قطعی نیست.

قدم چهارم: مجمع عمومی فوق‌العاده

حالا همه‌چیز آماده است. در این مرحله یک آگهی در سامانه کدال با عنوان «آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده» درج می‌شود.

معامله نماد به‌طور موقت و برای برگزاری مجمع عمومی متوقف خواهد شد. سهام‌داران که طرح توجیهی را مطالعه کرده‌اند، در مجمع فوق‌العاده حاضر می‌شوند. آن‌ها به انجام یا عدم انجام افزایش سرمایه رای می‌دهند.

در صورت تصویب، «آگهی ثبت افزایش سرمایه» بر روی سامانه کدال می‌نشیند و نماد (با قیمت جدید) بازگشایی می‌شود.

طبیعی است که افزایش سرمایه فقط در پرتفوی کسانی تغییر ایجاد می‌کند که در زمان برگزاری مجمع فوق‌العاده، صاحب سهم بوده باشند. یعنی اگر روز قبل از بسته شدن نماد سهام را بفروشید یا بعد از بازگشایی آن را بخرید، هیچ تغییری در تعداد سهم‌های شما رخ نمی‌دهد.

قیمت سهم، قبل و بعد از افزایش سرمایه تغییر می‌کند که در مورد آن توضیح خواهیم داد.

انواع افزایش سرمایه

حالا بیایید با هم نگاهی بیندازیم به انواع افزایش سرمایه.

۱) از محل سودهای انباشته

همان‌طور که می‌دانید، با خرید سهام یک شرکت، عملا مالک بخشی از آن می‌شوید. با این کار شما هم در تولید کالا یا خدمات توسط شرکت نقش دارید و از این عملیات سود می‌برید.

بخشی از درآمد شرکت، سالانه بین سهام‌داران تقسیم می‌شود. اما بخش دیگری از سود برای مخارجی مثل مخارج سرمایه‌ای (Capital Expenditure) نزد شرکت باقی می‌ماند. به این سود به اصطلاح سود انباشته می‌گویند.

شرکت می‌تواند از این منبع اقدام به افزایش سرمایه کند. از آن‌جایی که در این روش هیچ پول جدیدی به شرکت وارد نشده، لازم نیست سهام‌داران پولی به شرکت پرداخت کنند. در این صورت سهام جدید به‌صورت «سهام جایزه» و متناسب با درصد شراکتی که دارید، به شما تعلق خواهد گرفت.

اگر شما مالک ۱ درصد از سهام شرکت باشید، پس‌ از افزایش سرمایه درصد مالکیت شما چه تغییری خواهد کرد؟

در این مثال شما یک درصد از سهام شرکت را داشتید. یعنی ۱ درصد از همه‌چیز (از جمله سود انباشته) به شما تعلق داشت. پس از افزایش سرمایه هنوز هم مالک یک درصد از سهام شرکت هستید و این عدد تغییری نخواهد کرد.

محاسبه قیمت سهم پس از افزایش سرمایه از محل سود انباشته

دقت کنید که در این روش، قبل و بعد از روز مجمع دارایی شما تغییر نمی‌کند. چرا که پیش از این هم مالک بخشی از سود انباشته بوده‌اید. قیمت باید به شکلی تغییر کند که «تعداد سهم ضرب‌در قیمت قبلی» برابر بشود با «تعداد جدید سهم ضرب‌در قیمت جدید».

قیمت باید به شکلی تغییر کند که «تعداد سهم ضرب‌در قیمت قبلی» برابر بشود با «تعداد جدید سهم ضرب‌در قیمت جدید».


در این روش قیمت سهم پس از بازگشایی از این فرمول محاسبه می‌شود:

مثال

قیمت پایانی یک پتروشیمی خیالی با نماد «شمثال» در آخرین روز معاملاتی پیش از افزایش سرمایه ۲۷۸۱ ریال بود. این شرکت سرمایه خود را به میزان ۵۰% بالا برده است. قیمت سهم پس از بازگشایی چقدر خواهد بود؟

کافی است قیمت قبلی را بر ۰.۵+۱ تقسیم کنیم. جواب برابر خواهید بود با ۱۸۵۴ ریال.

البته دقت کنید که این عدد، قیمت آغازی در زمان بازگشایی نماد است. ممکن است در حراج قیمتی بالاتر یا پایین‌تر از این قیمت کشف شود.

اگر شما ۱۰۰۰ سهم «شمثال» داشته باشید، پس از افزایش سرمایه، ۱۵۰۰ سهم در پرتفوی شما خواهد بود. میزان سرمایه شما در حالت قبلی ۲۷۸۱۰۰۰ ریال بود. حالا شما ۱۵۰۰ ضرب در ۱۸۵۴ ریال سرمایه دارید. یعنی ۲۷۸۱۰۰۰ ریال.

همان‌طور که می‌بینید از نظر تئوری، کسی که سهم را درست قبل از برگزاری مجمع خریده باشد هیچ سودی نمی‌برد و سرمایه‌اش بدون تغییر می‌ماند.

۲) از محل تجدید ارزیابی

فرض کنید در زمانی که دلار کم‌تر از ۴ هزار تومان بود، یک قطعه زمین می‌خرید و در آن کارخانه‌ای بنا می‌کنید. در این وضعیت شما a تومان سرمایه‌گذاری کرده‌اید. حالا به زمانی می‌رسیم که هر دلار نزدیک به ۱۴ هزار تومان ارزش دارد.

در وضعیت جدید، قیمت‌ها تغییر کرده‌اند و حالا قیمت زمین، ماشین‌آلات و دیگر دارایی‌های مشهود و نامشهود شما تغییر کرده است. در این زمان می‌توانید سرمایه خود را با قیمت‌های جدید تعدیل کنید.

توجه کنید که در این حالت شما عایدی (Yield) نداشته‌اید. اصلا شاید هنوز تولید را شروع نکرده باشید. برای همین می‌گوییم که یک درآمد غیرعملیاتی حاصل شده است. یعنی درآمدی که از عملیات تولید به دست نمی‌آید. این درآمد با عنوان «مازاد تجدید ارزیابی» در صورت‌های مالی منعکس می‌شود.

در این نوع از افزایش سرمایه، ماهیت شرکت تغییری نمی‌کند و نمی‌توانیم بگوییم که «سرمایه مولد» به شرکت وارد شده است. بنابراین بعید به‌نظر می‌رسد که وضعیت سودآوری (زیان‌دهی) شرکت تغییر کند.

در ایران به دلیل وجود نرخ تورم بالا، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی باعث افزایش میزان سرمایه شرکت می‌شود. اگر قیمت‌ها را تورم‌زدایی کنیم، متوجه می‌شویم که تجدید ارزیابی دارایی‌های مشهود به دلیل وجود استهلاک، در عمل می‌تواند منجر به کاهش سرمایه شرکت شود. (تجهیزات شرکت دیگر نو نیستند.)

اما دارایی‌های نامشهود مثل ارزش برند می‌توانند حتی با تورم‌زدایی هم رشدی چشمگیر داشته باشند.

محاسبه قیمت سهم پس از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی

یک‌بار دیگر نماد شمثال را تصور کنید. اگر قیمت پایانی این سهم قبل از افزایش سرمایه ۲۷۸۱ ریال باشد، پس از افزایش سرمایه «قیمت نظری» سهم چقدر خواهد بود؟

بجای آن که سریع فرمول ارائه کنیم و با عددگذاری به جواب برسیم، بیایید کمی در مورد این معما فکر کنیم.

سرمایه شرکت قبل از تجدید ارزیابی n ریال بود. حالا شرکت P درصد افزایش سرمایه داده است. تعداد سهم‌هایی که شما داشته‌اید هم P درصد افزایش پیدا می‌کند. پس معقول است که قیمت بر P+1 تقسیم شود.

مثال

اگر قیمت سهم قبل از افزایش سرمایه ۲۷۸۱ ریال باشد، پس از ۵۰% افزایش از محل تجدید ارزیابی، قیمت بر ۱.۵ تقسیم شده و به عدد ۱۸۵۴ می‌رسد.

همان‌طور که می‌بینید تغییر قیمت شبیه به حالت قبل است.

۳) از محل آورده نقدی

در دو حالت بالا که گفتیم، افزایش سرمایه منجر به ورود سرمایه جدید به شرکت نخ‌واهد شد. اما ممکن است که یک شرکت سود انباشته نداشته باشد یا به هر دلیلی نخواهد سود انباشته خود را به مصرف برساند.

در این صورت شرکت می‌تواند از محل آورده نقدی اقدام به افزایش سرمایه کند.

روش کار به این شکل است که شرکت پس از افزایش سرمایه، تعدادی حق تقدم را به سهام‌داران خود اعطا می‌کند. معنی حق تقدم این است سهام‌داران فعلی در افزایش سرمایه نسبت به سایرین تقدم دارند.

بعد از آن که حق تقدم به شما تعلق گرفت، می‌توانید با پرداخت ۱۰۰ تومان حق تقدم را به سهام عادی تبدیل کنید. (ارزش اسمی سهم‌ها در ایران ۱۰۰۰ ریال است.)

این پولی که سهام‌داران پرداخت می‌کنند، همان آورده‌ای است که شرکت برای افزایش سرمایه به آن نیاز دارد.

تذکر

ممکن است شرکت از سهام‌داران بخواهد بجای ۱۰۰ تومان، مبلغی بیشتر پرداخت کنند. مثلا ممکن است از شما بخواهد که در زمان پذیره‌نویسی، ۱۵۰ تومان برای هر سهم بپردازید. به این کار، افزایش سرمایه از محل صرف سهام می‌گویند. در ترازنامه، صرف سهام در قسمت حقوق صاحبان سهام (Equity) قرار می‌گیرد.

اما ممکن است سهام‌داران نخواهند از حق تقدم خود استفاده کنند. در این صورت حق تقدم را در بازار عرضه می‌کنند. خریداران با پرداخت ۱۰۰ تومان (علاوه بر قیمت حق تقدم)، مالک سهام شرکت می‌شوند.

نکته ۱

قیمت حق تقدم با سازوکار عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد و الزاما با قیمت سهم منهای ۱۰۰ برابر نیست. مثلا تصور کنید که قیمت هر سهم شمثال ۱۸۵۴ ریال باشد. این طور نیست که قیمت حق تقدم این سهم (شمثالح) حتما ۸۵۴ ریال باشد.

فرض کنید شمثالح با قیمت ۵۰۰ ریال خریدوفروش شود. در این صورت با پرداخت ۱۰۰ تومان دیگر (مجموعه ۱۵۰ تومان) مالک سهمی ۱۸۵۴ ریالی می‌شوید.

شاید حق تقدم همین سهم ۱۱۰ تومان قیمت پیدا کند. در این صورت با پرداخت مجموعا ۲۲۰ تومان، یک سهم ۱۸۵۴ ریالی می‌خرید. اما چرا کسی حاضر می‌شود برای سهمی که کمی بیش از ۱۸۰ تومان قیمت دارد، ۲۲۰ تومان بپردازد؟ این موضوع دلیل جالبی دارد:

دامنه نوسان برای حق تقدم ۱۰± است. اما سهام بورسی می‌تواند ۵± نوسان داشته باشد. شاید برای سهم شمثال صف خرید تشکیل شود و اطمینان داشته باشید که قیمت هم‌چنان بالاتر می‌رود. به دلیل وجود صف خرید شما قادر نیستید سهم را بخرید، اما به دلیل دامنه نوسان بیشتر ممکن است حق تقدم قابل خرید باشد.

از سوی دیگر وقتی مطمئن هستید سهم قرار است رشد چشمگیری داشته باشد، رشد حق تقدم به دلیل دامنه نوسان بازتر، سریع‌تر رخ خواهد داد. به همین دلیل حق تقدم مورد توجه سفته‌بازها و نوسان‌گیرها قرار می‌گیرد. (در یک روز امکان بیست درصد نوسان برای این نماد وجود دارد.)

محاسبه قیمت سهم پس از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی با موارد قبلی یک تفاوت عمده دارد. در این روش، جریان نقدی جدید به شرکت وارد شده است. برای همین نمی‌توانید قیمت سهم را با تقسیم بر «یک به علاوه درصد افزایش سرمایه» محاسبه کنید.

در مثال‌های قبلی، قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه به شکلی تغییر می‌کرد که سرمایه شما طی این عملیات بدون تغییر بماند. یعنی به صورت تئوری، قیمت قبلی ضرب‌در تعداد سهام باید برابر می‌شد با قیمت جدید ضرب‌در تعداد سهام به علاوه تعداد سهام جایزه.

این‌جا هم «اصل بقا» برقرار است. با این تفاوت که بعد از افزایش سرمایه شما باید صد تومان برای پذیره‌نویسی سهام جدید پرداخت کنید. در نتیجه این رقم (۱۰۰ تومان برای هر سهم) به سرمایه شما اضافه می‌شود.

مثلا تصور کنید که شما ۱۰۰۰ سهم ۲۰۰۰ تومانی دارید (دو میلیون تومان سرمایه). اگر شرکت ۵۰% افزایش سرمایه بدهد، شما ۱۰۰۰ سهم و ۵۰۰ حق تقدم خواهید داشت. برای این ۵۰۰ حق تقدم باید ۵۰ هزار تومان بپردازید. قیمت سهم پس از افزایش سرمایه باید به شکلی تغییر کند که سرمایه جدید شما ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان شود.

اگر همین قاعده را برای سهم به‌کار ببندید، به سادگی خواهید دید که قیمت جدید برابر می‌شود با:

آورده سهام‌داران برای هر سهم برابر است با ۱۰۰ تومان. تاکید می‌کنم که از فرمول استفاده نکنید. بلکه بکوشید معنای این رابطه را درک کنید.

مثال

نماد شمثال از محل آورده ۵۰ درصد افزایش سرمایه می‌دهد. قیمت سهم پس از افزایش سرمایه چقدر خواهد بود؟

قیمت پایانی در آخرین روز معاملاتی قبل از مجمع برابر بود با ۲۷۸۱ ریال. آورده ضرب در درصد افزایش معادل ۵۰ تومان است. این دو عدد را با هم جمع و بر یک و نیم تقسیم می‌کنیم. (خودتان این کار را بکنید.) قیمت سهم پس از افزایش سرمایه برابر می‌شود با ۲۱۸۷ ریال.

طبیعی است که ارزش حق تقدم این شرکت خیالی (با نماد شمثالح) ۱۱۸۷ باشد، هرچند ممکن است با سازوکار عرضه و تقاضا قیمت بالاتر یا پایین‌تر از این عدد به‌دست بیاید.

نکته ۱

اگر شما از شرکت طلب داشته باشید (مثل سود دریافت نشده) می‌توانید ما‌به‌تفاوت حق تقدم با سهام عادی را از این محل پرداخت کنید.

نکته ۲

دقت کنید که اینجا هم بعد از بازگشایی نماد و پیش از پرداخت ارزش اسمی (۱۰۰ تومان) دارایی شما در پرتفوی تغییری نمی‌کند.

ماده ۱۴۱ قانون تجارت

یکی از عبارت‌هایی شاید به گوش شما بخورد، عبارت «ماده ۱۴۱ قانون تجارت» است. حتی ممکن است بشنوید که «فلان شرکت صد و چهل و یکی شده است». خوب است که به این قانون هم اشاره‌ای بکنیم.

درست شبیه به مثال تاکسی در ابتدای بحث، اگر یک شرکت به خاطر زیان نیمی از سرمایه خود را از دست بدهد، هیات‌مدیره موظف است برای تصمیم‌گیری در مورد انحلال یا بقای شرکت، سهام‌داران را به مجمع فوق‌العاده دعوت کند.

کارخانه متروک ماده 141 افزایش سرمابه

ماده ۱۴۱ از تمام شدن سرمایه شرکت بدون اطلاع سهام‌داران جلوگیری می‌کند.

هیات‌مدیره نمی‌تواند این موضوع را از سهام‌داران پنهان کند و در صورت عدم دعوت به مجمع، باید منتظر عواقبی جدی از جمله احکام جزایی باشد.

اگر مجمع به انحلال شرکت رای بدهد که هیچ. شرکت منحل می‌شود و می‌رود پی کارش. (و حقوق صاحبان سهام بین آن‌ها تقسیم می‌شود. پولی که معمولا از قیمت سهم کم‌تر است.)

اما در صورت تمایل به بقا، دو راه وجود دارد:

راه اول، کاهش سرمایه

فرض کنید شرکت ۱۰۰ ریال سرمایه داشته و ۵۰ ریال زیان کرده است. اگر شرکت سرمایه خود را به ۵۰ ریال کاهش دهد، دیگر مشمول ماده ۱۴۱ نخواهد بود. کاهش سرمایه از راه‌هایی مثل تعدیل نیرو، فروش دارایی و... ممکن است.

راه دوم، افزایش سرمایه

فرض کنید شرکت ۱۰۰ ریال سرمایه داشته و ۵۰ ریال زیان کرده است. اما در زمان ثبت سرمایه قیمت بسیاری از دارایی‌ها پایین‌تر از امروز بوده است. مثلا زمینی که متری ۱ ریال بود حالا متری ۱۰ ریال می‌ارزد.

شرکت با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، سرمایه خود را به ۱۰۰۰ ریال افزایش می‌دهد. (حتما توجه دارید که با این عملیات، پولی به شرکت وارد نمی‌شود.) در شرایط فعلی، زیان شرکت خیلی کم‌تر از نصف سرمایه آن است. برای همین دیگر مشمول اصل ۱۴۱ نخواهد بود.

در شرایط تورمی، قیمت‌ها با سرعت زیادی بالا می‌روند. برخی شرکت‌ها در ایران اگر تجدید ارزیابی کنند با افزایش‌های چندهزار درصدی مواجه خواهند شد. طبیعی است که زیان یک سال شرکت بتواند با نیمی از ارزش تاریخی دارایی‌ها قابل مقایسه باشد. مثلا شرکتی که سال‌ها پیش با سرمایه صد میلیارد راه‌اندازی شده، ممکن است حالا در یک سال بیش از ۵۰ میلیارد ضرر کند. چرا که آن زمان صد میلیارد تومان خیلی پول بود و الان نه.

آیا افزایش سرمایه خبر خوب است؟

اگر بخواهم در یک کلمه به این سوال جواب بدهم باید بگویم «خیر». افزایش سرمایه به خودی خود نه خبر خوب است و نه خبر بد.

بیشتر افرادی که از بورس اطلاع کافی ندارند فکر می‌کنند «سهام جایزه» یک هدیه مجانی و بادآورده است و هر چه باشد خوب است. برای همین گاهی می‌بینیم برای یک شرکت زیان‌ده که قصد دارد سرمایه‌اش را افزایش دهد، بدون هیچ دلیل خاصی صف خرید تشکیل می‌شود.

نکته بسیار مهم این است که روز قبل و بعد از مجمع فوق‌العاده، چه سهام جایزه بگیرید چه حق تقدم، سرمایه شما تغییر نمی‌کند.

اما این خبر همیشه هم خبر منفی نیست. سوال مهم این است که چرا شرکت قصد جذب سرمایه جدید دارد؟ اگر ورود سرمایه جدید به معنی عملی شدن طرح‌هایی نوین باشد، تصویب افزایش سرمایه خبر خیلی خوبی است. اما اگر شرکت می‌خواهد با افزایش سرمایه زیان انباشته خود را بپوشاند و عملا راه را برای تولید زیان بیشتر هموار کند، بعید است اتفاق خوبی افتاده باشد.

اگر شرکت می‌خواهد با افزایش سرمایه زیان انباشته خود را بپوشاند و عملا راه را برای تولید زیان بیشتر هموار کند، بعید است اتفاق خوبی افتاده باشد.

فرض کنید یک شرکت برای راه‌اندازی یک خط تولید جدید و جسورانه قصد دارد از محل آورده سرمایه جذب کند. شما از این طرح به‌شدت استقبال می‌کنید اما مطمئن نیستید که بیشتر سهام‌داران با شما موافق باشند. در مجمع عمومی فوق‌العاده خیالتان از این بابت راحت خواهد شد.

بیشتر بخوانید: مجمع عمومی چیست؟

از طرف دیگر پس از مجمع، نماد بدون سقف و کف در بازار معامله می‌شود. این خبر خوب (تامین سرمایه برای پروژه‌ای سودده) می‌تواند قیمت سهم را بیش از ۵ درصد بالا ببرد. حتی اگر این اتفاق نیفتد (و مثلا قیمت سهم در بازگشایی منفی شود) از آنجایی که شما به سهم خوش‌بین هستید، می‌توانید سهم را در قیمت پایین خریداری کنید.

نتیجه این که افزایش سرمایه به خودی خود نه خوب است و نه بد.


ممکن است این مقالات را هم بپسندید

 • سلام لطفا اصول مدیرتی و اداره کردن شرکت مسئولیت محدود را از پایه یاد بدید تا قوی بشه که بتونیم تبدیل به عام کنیم و وارد بورسش کنیم.مممنون میشم.

  Reply

  • فرهاد نیکونیا گفت:

   سلام
   تما ما مفید

   Reply

 • آرش شریعت گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکارنتان!

  متاسفانه فایل، pdf, که گذاشتید، حتی با درج ای میل معتبر هم، امکان دانلود ندارد!

  لطفاً این ایراد را رفع نمایید!

  با تشکر.

  Reply

 • با سپاس فراوان از تلاش مجموعه« تالار بورس» برای افزایش آگاهی فعالان بازار سرمایه،لطفا در مورد افزایش اسمی سهام و افزایش سرمایه «سهامداران برخط» توضیح دهید. بارها نمادهایی از پورتفوی خودم متوقف شدند ولی پس از بازگشایی آن نمادها، تغییری یا درخواستی مشاهده نشده. آیا ما بایستی اقدام خاصی انجام دهیم؟

  Reply

 • ممنون بابت مطالب اموزندتون

  Reply

 • بسیار کاربردی و عالی

  Reply

 • محمد حسين طاهري گفت:

  با سلام
  مقاله بسیار مفید و جامعی بود
  با تشکر
  طاهری

  Reply

 • عبدالجواد زعفرانی گفت:

  با سلام واحترام
  مقاله ای کامل وجامع بود
  متشکرم
  جواد

  Reply

 • سلام
  ممنونم، با توجه به اینکه قبلا اطلاعات مختصری در این خصوص از یکی از فعالان بورس گرفته بودم اطلاعات شما تکمیل کننده بود. تشکر

  Reply

 • وحید برقی گفت:

  سلام
  سپاس فراوان

  Reply

 • الهویردی نوبخت گفت:

  ممنون از زحمت های شما که سبب آگاهی و افزایش اطلاعات می گردید.
  نوبخت – اردبیل

  Reply

 • با سلام بسیار آموزنده بود و اگر امکان داره صرف سهام را بیشتر توضیح بدید و چرا صرف سهام گرقته می شود

  Reply

 • سلام همه چیز تمومه ممنون

  Reply

 • اصغرصباغیان گفت:

  سلام باسپاس فراوان مقاله بسیارعالی بود البته من آشنایی باموضوع افزایش سرمایه شرکتها داشته ام واین مقاله شما اندوجته های منوکامل کرد

  Reply

 • سلام
  ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار همگان قرار دادید
  سپاس

  Reply

 • سلام مانند همیشه از مطالب ارزشمندتون سپاسگزارم ممنون از زحمات شما و تیم خوبتون❤❤

  Reply

 • بنفشه خوز گفت:

  سلام، واقعا ممنونم. فوق العاده بود، فقط یه سوال گاهی توی اطلاعیه ها افزایش سرمایه از محل اندوخته هم دیده میشه، ممکنه در موردش توضیح بدین؟؟ توی مواردی که ذکر کردین افزایش سرمایه از محل اندوخته نبود

  Reply

 • با تشکر از مطلب خوبتون

  Reply

 • عالیبود.واقعا ممنون

  Reply

 • عيسي ابوالحسني گفت:

  سلام
  در نهایت از چه مرجعی بفهمیم شرکتی که قرار است ۱۰ روز بعد مجمع عمومی فوق العاده برگزار نماید، چه فاکتورهایی روی عرضه، تقاضا و قیمت سهم تأثیر خواهد گذاشت

  Reply

  • سعید خرم گفت:

   کدال اعلام میکنه

   Reply

 • با تشکر از مطالب ساده و روان بورسی

  Reply

 • سلام من مقاله شما رو خوندم فقط میخواستم اگه ممکنه افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی رو با یه مثال عددی توضیح بدید. مثلا اگه شرکتی بخواد سرمایه اش رو ۱۰۰% افزایش بده میزان سهام دوبرابر و قیمت سهم نصف میشه این وسط حق تقدم سهامداران خرد که مایل به استفاده از حق تقدم خودشون نیستن و حق تقدمشون رو میفروشن مبلغی به حساب شرکت واریزمیشه ؟ کلا این روش افزایش سرمایه برای سهامداران عمده که عملا آورده نقدی آوردن برای افزایش سرمایه جه سودی داره؟ اصلا این کار برای سهامداران عمده توجیه اقتصادی داره یا نه؟ ممنون میشم جواب سوالاتم رو بدید. با تشکر

  Reply

 • اگه شرکتی قیمت سهمش ۵۰۰تومن باشه و بخاد افزایش سرمایه ۸۰درصدی از اورده بده و ۱۰۰درصدی از انباشته ، این افزایش ۸۰درصدی رو نمیتونم حساب کنم ، میشه حساب کتید تیوریک سهم چقدر میشه ؟ کلا افزایش های زیر ۱۰۰درصدی چجور محاسبه میشن ؟هرجور حساب میکنم جور درنمیاد .مرسی

  Reply

  • هر درصدی که شرکت افزایش سرمایه میدهد رو تقسیم بر ۱۰۰ کنین و بعلاوه یک کنین
   حالا قیمت پایانی سهم در اخرین روز قبل مجمع رو بر عدد بالا تقسیم کنین
   عدد بدست اومده میشه قیمت تئوریک سهم بعد از مجمع
   که بدلیل نامحدود بودن دامنه نوسان روز بازگشایی و معمولا تقاضا برای اون سهم قیمت بالاتر از قسمت تئوریک باز میشه
   مثال : نماد غگل
   افزایش سرمایه : ۲۹۵۳ %
   قیمت قبل از مجمع : ۹۹۹۰ تومان
   قیمت تئوریک بعد از مجمع : ۹۹۹۰ تقسیم بر ۲۹.۵۳+ ۱
   ۹۹۹۰ تقسیم بر ۳۰.۵۳ میشه ۳۲۷ تومان
   قیمت تئوریک ۳۲۷ تومان
   اما به دلیل تقاضا ۵۴۷ تومان باز شد

   اگر متوجه شدین که هیچ
   اگر نه پیام بدین

   Reply

 • سلام
  ازبابت زحمتی که میکشید سپاسگدارم
  لطفااموزشهایی که قراربودبه ایمیلهاارسال کنیدروفراموش نکتید
  ممنون

  Reply

 • حبیب اله ابراهیمی گفت:

  با سلام، فرض کنید من دارای ۱۰۰ سهم نز سهام شرکتی هستم که قیمت هر سهم آن ۱۰۰۰ تومان است. اگر این شرکت ۲۵ درصد افزایش سرمایه داشته باشد طبق فرمول ارائه شده، قیمت سهام آن پس از افزایش سرمایه به ۸۰۰ تومان خواهد رسید وبرای ثابت ماندن سرمایه من، می بایست تعداد سهام من برابر ۱۲۵۰ سهم گردد چون ۱۰۰*۱۰۰۰=۱۲۵*۸۰۰٫ حال اگر میزان سهام اضافه من در سبد ثبت نشده باشد و من ۱۰۰ سهم خود را بفروشم، تکلیف ۲۵ سهم دیگر چه میشود؟ آیا به خریدار منتقل خواهد شد یا در سبد من باقی خواهد ماند؟

  Reply

 • اختر شعبانلو گفت:

  بسیار عالی، ممنون

  Reply

 • سلام استاد مقاله مفیدی بود، متشکرم.

  Reply

 • مجتبی علیزاده گفت:

  مطالب عالی بودولی من ازنظرمالی ضعیفم نمی دونم چکارکنم

  Reply

 • سلام استاد من یک سهام خشرق خریدم با افزایش سرمایه سهام من دو برابر شده که برابر آن سهام حقوقی داده شده واز طرفی قیمت سهام تقریباً نصف اعلام شده و الان من خیلی ضرر کردم این افزایش سرمایه است لطفاً راهنماییم کنید.

  Reply

 • سپاس فراوان از مطالب ارزشمند شما

  Reply

 • نیک مرام گفت:

  عالی بود ممنون فقط لطفا مشکل pdf رو هم حل کنید سپاسگزارم

  Reply

 • علی احمدی گفت:

  با تشکر از زحمات شما در ارائه مطالب مفید بورس
  مقاله فوق بسیار مفید و آگاه کننده بود.
  متشکرم

  Reply

 • ۲۷۵ نفر در صف خرید ذوب بودند ظرف مدت ۵ ثانیه همه رفتند صف فروش سوال من اینه که آیا در بورس مافیا وجود دارید ؟ گرو های هماهنگی جهت به وجود آوردن صف خرید و فروش وجود دارد ؟(مطمئنن وجود دارد) بالا و پایین شدن قیمت سهام هماهنگ شده است ؟ بازار بورس توسط عده خاصی اداره می شود که قیمت سهام را مشخص می کنند ؟

  Reply

 • قاسمی شهری گفت:

  باسلام و خداقوت، نهایت تشکر را از تمامی عوامل سایت تالار بورس راجع به موارد مختلف قابل به اشاره افزایش سرمایه و نکته بارزی که جلب توجه میکرد تحسین به سلیقه ی نوع فونت، رنگ فونت، سایز فونت و اشکال و آدرس سایت کدال بود که بابت این همه توجه برای به ذوق آمدن خواننده سپاسگزارم.

  Reply

 • با سلام و آرزوی توفیقات روزافزون ،مطالب واقعا گویا،سلیس،روان و قابل فهم بود.و تمام اصول آموزش را رعایت کرده اید.سپاس از شما عزیزان

  Reply

 • با سلام.وظیفه خودم دونستن تشکر کنم از مطالب بسیار آموزنده که با بیان ساده و روان حق مطلب رو ادا کرد.سپاس

  Reply

 • سلام و سپاس استاد گرامی جناب ثقفی مختصر مفید وکاربردی

  Reply

 • خیلی عالی و جامع بود
  ممنون از زحمات شما

  Reply

 • سلام باتشکرازمطالب ارائه شده جامع ومفیدبود خداقوت

  Reply

 • سلام و خسته نباشید جناب حامد خان و ممنون بابت این مطالب اموزنده وارزوی موفقیت شما وهمه……..شاد و ثروتمند باشید

  Reply

 • مهدی قویدل گفت:

  سلام ممنون ازراهنماییهای خوب شما

  Reply

 • سلام .عالی بود.ممنون

  Reply

 • علی زاهد گفت:

  با سلام مطالب بسیار مفید است باتشکرازشما

  Reply

 • علی زاهد گفت:

  سلام مطالب بسیار مفید است باتشکر از شما

  Reply

 • سلام خیلی مقاله خوبی بود

  Reply

 • بسیار عالی و آموزنده.

  Reply

 • مقاله مفید بود.با تشکر

  Reply

 • سلام و خسته نباشید از شما سروران گرامی . از مطالبتون استفاده کامل را کردم. تشکر از شما…..

  Reply

 • سلام،این مقاله فایل pdf واسه دانلود،کجا هس؟؟

  Reply

 • سپاسگزارم
  مفید بود و استفاده کردم

  Reply

 • خسرو سلیم زاده گفت:

  خیلی عالی و مفید و مختصر بود ممنون و متشکر

  Reply

 • باسلام وعرض ادب ممنون از اینکه مطالب مفید آموزنده وکاربردی ارائه مینمایید باآرزوی توفیق روزافزون برای شما

  Reply

 • با سلام. ممنون از لطفتون عالی بود

  Reply

 • باسلام ودرود
  مطالبی که زحمت کشیدید ارسالکردید بسیار مفید بود وبه اطلاعات من اضافه شد .
  باتشکر

  Reply

 • سلام بسیار عالی و مفید بود

  Reply

 • سلام خسته نباشیدآیا کلاس های حضوری دارید؟

  Reply

 • داود زمانی گفت:

  با سلام وتشکر از زحمتهای که برای افراد عادی میکشید .آیا امکان دارد شخصی بخواست خودش بجای سودنقدی افزایش سهام مربوطه را بکند.درصورت امکان راه آنرا لطف کنید.باتشکر

  Reply

  • سلام. خیر چنین امکانی وجود ندارد. باید سود را بگیرد و خودش اقدام کند.

   Reply

 • داود وکیلی گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفید و کلیدی شما ، دست مریزاد

  Reply

 • باتشکر فراوان / عالی بود

  Reply

 • سلام ممنون از بیان ساده و روان و در عین حال کامل شما. به ما که تازه در حال آشنایی هستیم بسیار کمک میکنیید.سپاسگزارم

  Reply

 • نوشتار خوبی بود آگاهی نسبی سهامداران و درخواست کنندگان را افزایش می دهد.

  Reply

 • ضمن عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات همگان. جا دارد از زحمات استاد گرانقدر جناب ثقفی بزرگوار کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم. خداوند به شما و خانواده محترمتان خیر عطا بفرماید.
  الهی امین

  Reply

 • حامد زارع گفت:

  سلام واقعا این چند روز خیلی چیزا یاد گرفتیم از شما کاش ده سال پیش با این بور آشنا شده بودم تا پولهای کم و مازاد الان کلی ارزش داشت به حال ممنون

  Reply

 • با عرض سلام و خسته نباشید .انشاءالله خیرشو ببینین

  Reply

 • اکبر حسینی میر محمدی گفت:

  عالی لطفاً کپی مقاله اگر ممکنه واسم ارسال کنید

  Reply

 • Ahmadali Boustansaadi گفت:

  سلام. مقاله مفید و کاربردی بود.
  در مورد اطلاعیه کدال در افزایش سرمایه؛ چه اطلاعاتی در گزارش کدال درج می شود تا برای خریداران مفید باشد؟
  همچنین از چه راه هایی می توان فهمید که افزایش سرمایه واقعی صورت گرفته تا خریداران با آگاهی کامل خرید نمایند و متضرر نشوند؟

  Reply

 • سعید خرم گفت:

  بسیار عالی بود.ولی تکلیف را روشن نکردید درهنگام اعلام افزایش شرکت ها چه رفتاری انجام دهیم،سهم را خالی کنیم و بعد از مجمع خریداری کنیم.ویا سهاممان را افزایش دهیم؟در صورت شندیدن افزایش سرمایه یک شرکت اگر سهم را نداریم ،ورود کنیم به سهم یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدید
  با سپاس فراوان

  Reply

 • عالی بود. تشکر میکنم

  Reply

 • زهرا فلاح گفت:

  ممنونم بابت مطالب آموزندتون عالی بود

  Reply

 • ابتداسپاس ازتلاش شما
  اماابهامی دارم که اگرپاسخ دهید سپاس گزارم
  سهام دارازطریق حق تقدم مبلغ اسمی سهام راپرداخت می کندکه ۱۰۰تومان است اماپس ازطی شدن مراحل قانونی واداری وتبدیل ان به سهام این سهم شایدارزشش دربازارباتوجه به قیمت سهام شرکت حتی ۴۰۰۰یا۵۰۰۰تومان باشدپس چراسهام داران برای واریزمبلغ اسمی وتصاحب ان مقاومت میکنند یااصلاسراغش نمیروند؟
  پیشاپیش ازپاسخ شما متشکرم

  Reply

 • باسلام و تشکر از مطالب کامل و مفید ارایه شده . من فکر میکنم افزایش سرمایه ازمحل اندوخته معمولا در شرابطی صورت میگیرد که شرکت در شرایط مطلوب و رونق خود قرار ندارد . آیا ابن مطلب درست است؟

  Reply

 • علی خاقانی گفت:

  بسیار ممنون از توضیحات جامع و دقیقتون.

  Reply

 • خیلی عالی بودممنون

  Reply

 • عالی بود عالی جناب
  از راهنمایی دلسوزانه و مدبرانه شما سپاسگزارم

  Reply

 • عالی بود.ممنون از اطلاعات خوبتون

  Reply

 • سلام وخسته نباشیدمطالب عالی ومفید بود.ازچه طریقی مبلغ حق تقدم رابحساب شرکت واریزکنیم .یاچقدربایدواریزکنیم؟

  Reply

 • ممنونم استادواقعا عالی بود مارو ازبی اطلایی دراوردی.

  Reply

 • سلام بله مقاله خیلی خوبی بود مورداستفاده قرارگرفت. آن شااله بازهم ازاین مقاله هادرسایت بارگذاری کنید.

  Reply

 • با سلام خدمت آقای ثقفی
  بابت راهنمایی های انجام شده کمال تشکر را دارم

  Reply

 • از شما ممنونم . بسیار عالی بود

  Reply

 • متشکریم از راهنمایی شما جناب استاد زکات علم نشر ان است احسنت

  Reply

 • از مطلب شما بسیار آموختم. اما ا«چه برای من سئوال شده این است که با توجه مطالب بالا نباید زیاد به افزایش سهام چشم دوخت . چون در خیلی از موارد می تواند اصلا ارزشی نداشته باشد. و فقط وقت طلف کردن باشد.
  درسته؟
  با تشکر

  Reply

 • خیلی مفید و کامل بود ممنونم

  Reply

 • سلام مطالب مفیدی بودلطفاجزءیات بیشتری از نحوه خریدکردن واینکه چه سهامی روخریدکنیم بنویسید.ممنون

  Reply

 • محمدحسين حكيم زاده گفت:

  بسیار مفید وسودمند میباشد

  Reply

 • با سلام و عرض ادب لطفا بفرمایید بعداز اینکه خبر افزایش سرمایه تایید می شود چقدر طول می کشد نماد مربوطه قابل معامله شود؟؟ خیلی خیلی سپسگزارم

  Reply

 • باسلام وخسته نباشید خدمت جناب ثقفی مطالب مفید وارزنده بود
  ممنون از زحمات شما . یک سئوال داشتم چرا گاهی درتالار بورس بعضی از نمادها دوبار می آیند مثلا وپترو ۱ وپترو ۲ این یعنی چی

  Reply

 • از شما ممنون و متشکریم بسیار عالی توضیح داده شده درود بر شما

  Reply

 • بسیار مفیدبود.
  با سپاس و تشکر فراوان

  Reply

 • سعید عبد گفت:

  دم شما گرم ؛ واقعا عالی و کار راه انداز 🌷🌷🌷🌷

  Reply

 • عبود بدیری گفت:

  خیلی ممنون آقای ثقفی عزیز نظر شما منصفانه جالب و گویا بود

  Reply

 • خیلی ممنون هستم خیلی عالی بود مدتها بود که دنبال این مطلب بودم چونکه دو تا از سهم هایم دچار افزایش سرمایه شده و نمیدانستم یعنی چه
  باز هم تشکر میکنم

  Reply

 • ممنون بسیارعااالییی

  Reply

 • با عرض سلام خیلی عالی بود جناب آقای ثقفیبا راهنمای های جنابعالی روحیه گرفتم ووارد بورس شدم ممنونم

  Reply

 • عالی کاملا متوجه شدم

  Reply

 • بشیار عالی ممنون دستتون درد نکنه

  Reply

 • نعمت نبئی گفت:

  سلام،ممنون بابت مطالب آموزنده تون،واقعاعالی بود

  Reply

 • سلام
  برای مبتدی ها کدام دوره آموزشی مناسب تر است؟؟سپاس

  Reply

 • سلام
  واقعا شیوا ،کامل و ارزشمند بود
  باتشکر

  Reply

 • واجب دونستم که از شما به خاطر مطالب بسیار مفید و کافی تون تشکر کنم. موفق باشید

  Reply

 • ناصر وفا گفت:

  از توضیحات داده شده متشکرم خیلی مفید بود

  Reply

 • با درود. توضیحات بسیار عالی و کامل بود. خیلی خیلی ممنون از سایت خوبتون. خسته نباشید دمتون گرم

  Reply

 • خیلی عالی و قانع کننده توزیح دادید
  ممنونم

  Reply

 • سپاس فراوان
  این سوال من بود که جوابشو گرفتم

  Reply

 • محسن فرج پور گفت:

  سلام وعرض ارادت. مطالب خیلی واضح توضیح داده شده وقابل فهم هست. از زحماتتان سپاسگزارم.

  Reply

 • درودبرشما
  چند وقتی بودکه این سوال برام مطرح بود که آیا افزایش سرمایه خوبه یا بد؟ وبا اطلاعات ناقص فکر میکردم افزایش سرمایه همیشه میتونه خوب باشه ولی حالا با اطلاعات دقیق و جامع از طرف تالاربورس تصمیم گیری برام راحت شد.
  از مطالب وزحمات شما وگروه خوبتون کمال تشکر را دارم. بهرام

  Reply

 • ممنون که این اطلاعات مفید رو در اختیار ما میذارید. خیلی سپاس گزارم

  Reply

 • مهدی اکرمی گفت:

  خیلی عالی و روان شرح دادید،ممنون

  Reply

 • محمد جلال کمالی گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطلب آموزنده
  الان ایران خودرو ۱۷۸۲ درصد از محل تجدید دارایی افزایش سرمایه داده برای محاسبه قیمت جدید چه کار باید کرد فرمول را چگونه باید استفاده کرد

  Reply

  • درود، اینطور که طبق مطلب متوجه شدم، شما ۱۷۸۲رو تقسیم بر ۱۰۰ میکنی و بعلاوه ۱ میکنید که میشه:
   ۱۸.۸۲
   حالا قیمت پایانی روز آخر سهام قبل از مجمع بوده رو تقسیم بر ۱۸.۸۲ میکنیم.
   مثلا قیمت بوده ۱۷۰۰ ریال، تقسیم بر ۱۸.۸۲ میشه : ۹۰ ریال
   که باز یه نکته داره که بسته به عرضه و تقاضا میتونه بالاتر و پایینتر باشه.

   استاد درست محاسبه کردم؟

   Reply

 • سید ابراهیم طباطبایی گفت:

  بسیار عالی بود سپاسگزارم

  Reply

 • ازلحاظ اصول آموزشی عالی ولی باید درکنارش اصول معامله گری نیز گفته میشد

  Reply

 • غلامعلی ماشینچی محرز گفت:

  سلام درمورد افزایش سرمایه که نزد هیت مدیره میماند ایا قانونی است وانمقدار که میماند بچه نحو فروخته میشود وایا کنترلی روی ان انجام میشود

  Reply

 • سلام روزهایی بدون کرونا برایتان ارزومندم .مطالب گویا هست متشکرم

  Reply

 • خسته نباشید.مطالب قابل فهم بود.تشکر

  Reply

 • باسلام خیلی خیلی عالی بود خدا قوت

  Reply

 • با سلام
  فایل پی دی اف این ماقله کجاست؟

  Reply

 • حمیدلطفی گفت:

  توضیحات خوب بود ممنون از زحماتتان. در صورت امکان برای اینجانب که دبیر حسابداری هستم بصورت ویژه منابع کاربردی بخصوص نحوه انتخاب سهام مناسب ارسال کنید

  Reply

 • با عرض سلام وخسته نباشید.مطالبتان بسیار خوب وآموزنده بود .سپاس

  Reply

 • فاضل باقری گفت:

  باسلام.از توضحات جنابعالی کمال تشکر دارد.عالی بود.

  Reply

 • محسن کیانی گفت:

  مطلب خوبی بود تشکر

  Reply

 • ممنون بسیار مفید بود

  Reply

 • حسینعلی اسمعیلی خطیر گفت:

  بسیار متشکرم از توضیحاتتون

  Reply

 • خیلی عالی بود و تشکر فراوان از زحماتتون

  Reply

 • سلام
  از درج مطالب به صورت مثال تشکر میکنم

  Reply

 • با سلام و خسته نباشید.
  می خواستم بدونم حتی اگر به اندازه ۱۰۰ هزار تومان از سهام یک شرکت را داشته باشید، باز هم سهام جایزه به شما تعلق میگیرد؟
  و سهام جایزه ظرف چه مدت در سبد سهام قرار میگیرد؟
  ممنون.

  Reply

 • سلام. درس های بسیار ارزنده ای بود. تشکر میکنم

  Reply

 • با درود فراوان
  در آموزش این موارد ,بهترین کار همان روش مثال زدن می باشد چون اکثر مباحث تخصصی هست و درک آن مشکل و این موضوع با مثال خیلی بهتر قابل فهم می شود . سپاس از زحمات شما

  Reply

 • اشکان باطنی گفت:

  واقعا ممنون خیلی خوب توضیح داده بودید خیلی بهش نیاز داشتم

  Reply

 • شعله لشکری گفت:

  افشای اطلاعات با اهمیت یعنی چه وچه عکسالعملی دارد

  Reply

 • با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون.
  زمان بسته و باز شدن سهام در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی چه زمانی هست؟؟؟

  Reply

 • محمد فریادرس گفت:

  سلام و تشکر مطالب خوبی بود. لطفا در خصوص PE و حدود قابل اتکای آن هم مقاله ای ارائه بفرمایید. حد نرمال این نسبت در کشور و در دنیا چقدر است. آیا رابطه ای با سود سهم د ارد و هر دوی اینها با چه نسبت هایی می توانند نشان از فعالیت های سودبخش شرکت باشد؟

  Reply

 • با سلام یه سوالی داشتم اونم این بود که اگر شرکتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی داشته باشد و من بتونم سه روز قبل از بسته شدن سهام اون رو بخرم و برای مثال افزایش سرمایه ش ۲۰۰۰ درصد باشد آیا برای بنده که سه روز قبل بسته شدن سهام اون رو خریدم سودی تعلق میگیره ؟؟؟؟؟ اگر سودی تعلق گرفت این رو چطور میتونم بدونم که چند درصد بعد باز شدن سهام سود خواهم کرد؟؟؟؟؟ ممنون میشم اگر جواب سوال بنده رو بدهید و راهنمایی کنید با سپاس و درود

  Reply

  • اگر در سه روز منتهی به افزایش سرمایه، یا در روزهای بعدش سهام رشد کنه، بله سود کردین. اما به واسطه افزایش سرمایه خیر، سودی به شما یا دیگر سهامداران نمی رسه.
   فرض کنید من به اندازه صد میلیون سهم هزار تومانی دارم. سرمایه شرکت ده برابر می‌شه، قیمت سهم در روز بازگشایی یک دهم خواهد شد، و من به قدری سهام جایزه دریافت می کنم که دوباره سرمایه م برابر بشه با ۱۰۰ میلیون تومان.
   اما اگر این افزایش سرمایه برای بهبود شرایط تولید و راه اندازی خطوط جدید باشه، در آینده با تعدیل مثبت در سودآوری شرکت، من هم سود خواهم کرد. اما در روز افزایش سرمایه خیر، جایزه مجانی تقدیم من نخواهد شد

   Reply

 • همه چیز عالی و کامل بیان شده بود خدا قوت سپاس

  Reply

 • سلام / راجع به نکته شرکت شمثالح آمده که : قیمت حق تقدم با سازوکار عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد و الزاما با قیمت سهم منهای ۱۰۰ برابر نیست. مثلا تصور کنید که قیمت هر سهم شمثال ۱۸۵۴ ریال باشد. این طور نیست که قیمت حق تقدم این سهم (شمثالح) حتما ۸۵۴ ریال باشد.

  فرض کنید شمثالح با قیمت ۵۰۰ ریال خریدوفروش شود. در این صورت با پرداخت ۱۰۰ تومان دیگر (مجموعه ۱۵۰ تومان) مالک سهمی ۱۸۵۴ ریالی می‌شوید.

  شاید حق تقدم همین سهم ۱۱۰ تومان قیمت پیدا کند. در این صورت با پرداخت مجموعا ۲۲۰ تومان، یک سهم ۱۸۵۴ ریالی می‌خرید. ] این مجموعه ۲۲۰ تومان چگونه محاسبه شده ؟؟

  Reply

  • سلام در نوشته هم توضیح دادیم که قیمت حق تقدم از ریاضی به دست نمیاد و تابع عرضه و تقاضا هست.
   ولی قیمت اسمیش باید به اون صورت باشه، چون با پرداخت ۱۰۰ تومن، می شه تبدیلش کرد به سهم.
   در مورد قسمت دوم، ۲۲۰ اشتباه هست و ممنون که تذکر دادین. ۱۱۰+۱۰۰ باید بشه ۲۱۰

   Reply

 • سپاس فراوان از مطالب ارائه شده

  Reply

 • علیرضا عسگری گفت:

  مطلب بسیار جامع و کاملی بود و صمیمانه از شما تشکر میکنم، موفق باشید

  Reply

 • حسن نعمتی گفت:

  ممنون از مطالب شما

  Reply

 • سیدحجت الله شهبازی گفت:

  دستتان درد نکند از مطالب وراهنمایی شما بهره گرفتم ممنون

  Reply

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

  >