افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه

افزایش سرمایه

یکی از اصطلاحات رایج که در بازار سرمایه با آن سروکار داریم، مفهوم افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی و نحوه محاسبه مقدار سهام هر سرمایه گذار پس از این افزایش سرمایه است. در سامانه کدال و اطلاعیه های ناظر بازار بسیار دیده ایم که نماد شرکتی برای افزایش سرمایه متوقف و سپس بازگشایی شده است. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا به طور کامل افزایش سرمایه و نحوه محاسبه آن را بررسی کنیم.

افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی عبارت است از”افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت”. به عبارت دیگر افزایش سرمایه یعنی افزایش تعداد سهام منتشره توسط شرکت‌های سهامی.

دانلود مقاله افزایش سرمایه چیست

افزایش سرمایه شرکت‌ها عموماً به یکی از دو دلیل زیر است:

افزایش سرمایه شرکت ها

مراحل تصمیم گیری برای افزایش سرمایه به این شکل است که ابتدا هیئت مدیره نسبت به افزایش سرمایه شرکت تصمیم گیری نموده و این تصمیم را به عنوان یک پیشنهاد در جلسه مجمع عمومی فوق العاده به رای گیری سهامداران می‌گذارد. نکته‌ای که در افزایش سرمایه شرکت‌ها حائز اهمیت است، محل تامین این مبلغ است. پس از توضیحاتی در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌ها به بیان روش های افزایش سرمایه خواهیم پرداخت.

 


انواع روش‌های افزایش سرمایه

انواع افزایش سرمایهافزایش سرمایه شرکت‌ها از منابع متفاوتی تامین می شود، اگر بخواهیم روش‌های تامین مالی افزایش سرمایه را بررسی کنیم به ۴ روش زیر خواهیم رسید:

انواع افزایش سرمایه

 • افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سود های پرداخت نشده سال‌های قبل)

بخشی از سود سالانه شرکت‌ها در حساب سود انباشته آن‌ها ذخیره می‌شود. سودهایی که در سال‌های گذشته بین سهامداران تقسیم نشده است در جهت جبران و احیاء مخارج مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و سایر عملیات شرکت به کار گرفته شده و عملاً جریان نقدینگی جدیدی به شرکت ورود پیدا نمی‌کند.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

همانطور که مشخص است در این حالت سهامداران پولی برای خرید اوراق جدید تزریق نمی‌کنند، به همین دلیل اصطلاحاً به سهام تعلق گرفته به سهامداران سهام جایزه می‌گویند. این سهام جایزه به همه سهامداران تعلق دارد و سهامداران بدون نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی، مالک سهام جایزه شده به نحوی که میزان مالکیت سهامداران پس از این نوع افزایش سرمایه تغییری نخواهد کرد. (تغییری در دارایی شما صورت نمی‌گیرد: یعنی پس از اینکه تعداد سهام شما زیاد شد، طبق فرمول بالا قیمت جدید سهام طوری تغییر می‌کند که دارایی شما تغییری نمی‌کند اما تعداد سهام شما زیاد می‌شود.)

سود انباشته سهام

 • افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی های شرکت

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی : زمانی که قدرت خرید پول کشورها کم شده و تورم در آن ها افزایش می یابد، شاهد افزایش تغییرات در قیمت نسبی کالا و خدمات هستیم. این امر خصوصا در زمان استفاده از سازوکار چند نرخی بودن ارز، سبب اختلاف شدید میان بهای تمام شده (ارزش تاریخی) دارایی های ثابت و سرمایه گذاری‌های بلند مدت با ارزش های جدید و جاری می شود..  یکی از روش‌هایی است که نقصان و نامربوط بودن اطلاعات را تا حدی رفع می‌کند. قیمتی که در تجدید ارزیابی برای ارزش ثبت شده یک دارایی تعیین می شود، مازاد تجدید ارزیابی نامیده می‌شود. این مازاد محاسبه شده، به عنوان درآمد (عایدی) یا چیزی شبیه آن محسوب نمی‌شود. زیرا این روش (تجدید ارزیابی) فقط منتسب کردن ارزش‌های جدید به دارایی‌های موجود و اتفاقی است و مبنی بر ایجاد درآمد و یا عایدی نیست. در این روش افزایش ارزش دفتری یک دارایی ثابت مشهود که به عنوان یک درآمد غیرعملیاتی تحقق نیافته از محل تجدید ارزیابی و یا افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی خواهد بود، به صورت مستقیم و با نام مازاد تجدید ارزیابی به ثبت می‌رسد. به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سرمایه در ترازنامه آمده و در صورت سود و زیان نیز ذکر می‌شود.

تجدید ارزیابی دارایی

در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ، با درنظر گرفتن اینکه حساب افزایش سرمایه به روش مذکور اندوخته‌ای غیرقابل تقسیم خواهد بود و به عنوان بخشی از حقوق صاحبان سرمایه محسوب می‌شود، در هر دوره مالی به مقدار استهلاک ناشی از مابه‌التفاوت تجدید ارزیابی به عنوان هزینه منظور شده و به حساب افزایش سرمایه منتقل می‌شود. سهامداران باید به این نکته توجه داشته باشند که از آنجا که مازاد تجدید ارزیابی به عنوان عایدی و چیزی شبیه به آن محسوب نمی‌شود، ارزش ذاتی شرکت تغییری نخواهد کرد.

 • افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده

شرکت اگر اندوخته و یا سود انباشته‌ای داشته باشد می‌تواند اقدام به افزایش سرمایه کند حال اگر شرکت اندوخته و یا سود انباشته‌ای نداشته باشد و یا نخواهد از این محل برای افزایش سرمایه استفاده کند می‌تواند از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه کند. در این حالت از سهامداران خواسته می‌شود که مبلغ جدیدی را برای افزایش دادن سرمایه به شرکت بیاورند و با این کار حق بهره‌مندی از حق تقدم را برای خود محفوظ داشته‌اند.

افزایش سرمایه با اورده نقدی

شرکت با تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده تصمیم می‌گیرد تا از محل آورده نقدی ، اقدام به افزایش سرمایه کند. بنابراین با توجه به اینکه افزایش سرمایه از این روش، مستلزم تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در این افزایش سرمایه را ابتدا به سهامداران می‌دهد. به این صورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می گیرد. سهامدار در مدت زمان مجاز برای معاملات این اوراق می‌تواند یکی از دو اقدام زیر را انجام دهد:

پرداخت پول

راه اول) پرداخت پول:

در این روش سهامداران به ازای هر سهم باید مبلغی را به شرکت پرداخت نمایند. این مبلغ ممکن است به اندازه ارزش اسمی هر سهم که در ایران برابر است با ۱۰۰۰ ریال است باشد و یا بیشتر از این مبلغ  بوده و تا قیمت روز هر سهم تعیین شود. همانطور که بیان شد معمولا در ایران از سهامداران می‌خواهند که به ازای هر سهم ۱۰۰تومان (ارزش اسمی) به حساب شرکت واریز کنند اما اگر این عدد بیشتر از این مبلغ باشد تحت عنوان صرف سهام در قسمت حقوق صاحبان سهام در سمت چپ ترازنامه شرکت نشان داده می‌شود که بر طبق قانون تجارت حساب صرف سهام نمی‌تواند به عنوان سود بین سهامداران شرکت توزیع شود. به عنوان مثال چنانچه از سهامداران خواسته شود که بجای ارزش اسمی هر سهم، مبلغ ۱۲۰ تومان برای هر سهم واریز کنند، ۲۰ تومانی که مازاد بر ارزش اسمی از سهامدار دریافت می‌شود، به عنوان صرف سهام در نظر گرفته خواهد شد.


فروش حق تقدم

راه دوم) فروش حق تقدم:

به جز پرداخت مبلغ اسمی هر سهم، سهامدار قبلی می‌تواند نسبت به فروش این اوراق در مدت زمانی که برای آن تعیین می‌شود اقدام نماید. اگر سهامداران به هر علتی تمایل نداشته باشند که از حق تقدم‌های خود استفاده کنند می‌توانند این اوراق را به سرمایه گذاران دیگر بفروشند که این نقل و انتقال از طریق شرکت‌های کارگزاری بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران امکان پذیر است. خریدار اوراق حق تقدم، باید علاوه بر پرداخت مبلغی که بابت حق تقدم به فروشنده می‌پردازند مبلغ مطالبه شده توسط شرکت را نیز به حساب شرکت واریز نماید. باید توجه داشت که معمولا مهلت استفاده از گواهی های حق تقدم در خرید سهام جدید، در یک بازه زمانی ۶۰ روزه خواهد بود.

چنانچه سهامداران در مهلت مقرر اقدام به پذیره نویسی نکنند (یعنی مبلغ مطالبه شده توسط شرکت را واریز نکنند) و یا از فروش گواهی حق تقدم خود صرف نظر کنند، شرکت پس از اتمام دوره پذیره نویسی، گواهی‌های باقیمانده را به عنوان حق تقدم استفاده نشده از طریق بورس اوراق بهادار در معرض فروش عمومی (پذیره نویسی عام) قرار می‌دهد و پس از فروش، مبلغ حاصل از فروش را به حساب سهامداران قبلی واریز می‌کند. به این صورت افراد جدید می‌توانند حق تقدم استفاده نشده را خریداری کرده و از این طریق جایگزین سهامداران قبلی شوند.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ومطالبات حال شده


 • افرایش سرمایه از محل سلب حق تقدم

1- تقسیم نقدى صرف سهام بین سهام‌داران قبلى : در این ارتباط لازم است شرکت به اطلاع صاحبان سهام برساند که سود نقدى توزیع‌ شده از محل صرف سهام یا بازده سرمایه است نه از محل فعالیت عملیاتى و بازرگانى شرکت و با توزیع نقدى صرف سهام میان سهامداران قبلى چیزى جز افزایش سرمایه به قیمت اسمى نصیب شرکت نخواهد شد.

۲- توزیع سهام جدید میان سهام‌داران جدید به ازاى صرف سهام : در این مورد برابر حساب صرف سهام، سهام جدید به قیمت اسمى منتشر و به سهامداران قبلى داده می‌شود. به نظر مى‌رسد پس از توزیع سهام جدید، نتیجه این نوع افزایش سرمایه براى شرکت برابر با افزایش سرمایه به قیمت اسمى است.

۳- انتقال صرف سهام به اندوخته شرکت : در این مورد صرف سهام همانند سایر حساب‌هاى اندوخته شرکت، ذیل حقوق صاحبان سهام قرار مى‌گیرد و متعلق به کلیه سهامداران اعم از قبلى و جدید مى‌شود. این نوع مصرف صرف سهام مورد نظر و توجه شرکت‌ها و سازمان بورس است که با تامین مالى صرف سهام پشتوانه و بنیه مالى شرکت براى انجام طرح‌ها و پروژه‌ها و سرمایه‌گذارى قوى مى‌شود.

افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم

ذینفعان صرف سهام:

۱- شرکت: شرکت‌ها علاقه‌مند هستند با کمترین سهام منتشره، بیشترین تامین مالى بلندمدت بدون سررسید را انجام دهند و با اینکار بدون افزایش ریسک سهام شرکت، بر سودآورى و اعتبار شرکت بیفزایند.

۲- سهام‌دار عمده اصلى: سهام‌دار اصلى شرکت که کنترل و مدیریت شرکت را در دست دارد بسیار علاقه‌مند است کنترل شرکت را هم‌چنان حفظ کند و درصد سهام مدیریتى‌اش کاهش نیابد (به ویژه زمانى که درصد سهام مدیریتى آنها شکننده و در حداقل ممکن براى مدیریت است). ضمناً با افزایش سرمایه در اغلب موارد مجبور به آورده نقدى به شرکت نباشد.

۳- بازار سهام: سهام مورد نظر باید در شرایط پذیره‌نویسى مورد اقبال بازار باشد. افزایش سرمایه با صرف سهام باید فرصتى را پیش روى بازار بگذارد. دورنماى مثبتى از سودآورى بالقوه در آینده، انتظارات مثبت از افزایش قیمت سهم و یا تخفیف مناسب در قیمت پذیره‌نویسى نسبت به قیمت بازار در بر داشته باشد.

۴- سهام‌داران جزء: سهام‌داران جزء همواره به دنبال بازدهى بیشتر هستند بنابراین در پى این هستند که از محل صرف سهام بازدهى سریعى نصیبشان شود و نگرانى خاصى در کاهش درصد مالکیتشان در شرکت ندارند.

مزایاى افزایش سرمایه به روش صرف سهام

۱- از دیدگاه بازار و سهامداران افزایش سرمایه با صرف از رقیق شدن قیمت سهم جلوگیرى مى‌کند و با وجود منابع قابل توجه صرف سهام در اختیار شرکت، رشد سودآورى و EPS شرکت مضاعف مى‌‌شود و این خود غنى شدن قیمت سهم و افزایش قیمت‌هاى قابل توجهى را براى سهام‌داران و کاهش ریسک سهم در بازار را در پى خواهد داشت.
۲- یکى از مهم‌ترین مزیت‌هاى صرف سهام، به‌کارگیرى آن براى اصلاح ساختار مالى شرکت‌ها است. به ویژه در شرکت‌هاى دولتى خارج از بورس و شرکت‌هاى داراى پروژه‌هاى سرمایه‌گذارى که به دلیل قلت سرمایه ثبت شده از یک سو نیاز به اصلاح ساختار سرمایه دارند و از سوى دیگر نیازمند منابع مالى سنگین براى پیشبرد طرح‌هاى توسعه هستند، این نوع افزایش سرمایه بسیار توصیه مى‌شود.

۳- از دیدگاه شرکت افزایش سرمایه با صرف، یک منبع تامین مالى با ثبات و بدون سررسید معلوم تلقى می‌‌ىشود و شرکت دغدغه تعهد بازپرداخت آن را ندارد.

۴- اندوخته صرف سهام ریسک ناشى از عدم توان بازپرداخت بدهى‌ها را کاهش مى‌دهد و این سبب افزایش اعتبار شرکت در بازار و صنعت مى‌گردد.

۵- در نهایت پس از گذشت دوره‌اى شرکت مى‌تواند با تصویب مجمع اندوخته، صرف سهام را به حساب سرمایه منتقل کند و به ازاى آن سهام جدید میان سهام‌داران توزیع کند.

صرف سهام 1

معایب افزایش سرمایه به روش صرف سهام:

۱- چنانچه سهام‌دار اصلى برنامه‌اى براى مشارکت در افزایش سرمایه نداشته باشد و با منافع آن در تعارض باشد به طورى که کنترل شرکت را از دست بدهد، افزایش سرمایه محقق نمى‌شود.

۲- در صورت توزیع نقدى فورى صرف سهام یا انتشار سهام جدید میان سهام‌داران قبلى، این روش افزایش سرمایه مشابه افزایش سرمایه به قیمت اسمى مى‌‌شود و با توجه به کاهش قیمت سهم پس از مجمع به میزان ارزش حق تقدم کلیه مزیت‌هاى مرتبت بر آن خنثى مى‌گردد.

۳- با توجه به لزوم تعهد اشخاص حقیقى یا حقوقى براى خرید سهام پذیره‌نویسى نشده، ممکن است در مواردى هیچ شخصى حاضر به این کار نباشد.

نتیجه‌گیرى:

با توجه به نکات ذکر شده، افزایش سرمایه با صرف سهام زمانى امکان‌پذیر است که میان منافع همه ذى‌نفعان تعادل برقرار شود و زمانى داراى فواید قابل توجه‌اى براى ذى‌نفعان خواهد بود که مبلغ حاصل از صرف سهام به اندوخته‌هاى شرکت منتقل شود و شرکت با سرمایه‌گذارى این منابع در دسترس بر سودآورى شرکت بیفزاید یا در صورت تصویب توزیع نقدى صرف سهام یا انتشار سهام جدید به ازاى آن، حداقل دو سال اندوخته صرف سهام در حساب یادشده نگه داشته شود تا شرکت با استفاده از آن بتواند بر توان سودآورى خود بیفزاید.

صرف سهام


فرمول محاسبه افزایش سرمایه از محل سود انباشته و آورده نقدی سهامدارن (تلفیق دو روش)

گاهی شرکت ها مقداری از مبلغ افزایش سرمایه را به صورت اندوخته یا سود انباشته در اختیار دارند، ولی این مقدار برای افزایش سرمایه مورد نظر کافی نیست. در این حالت شرکت می‌تواند جهت افزایش سرمایه از روش اول و دوم یعنی افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته و از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات آنها به طور هم زمان استفاده کند که در واقع باید از فرمول تلفیقی زیر استفاده کرد.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و آورده نقدی


افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق العاده شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد و اصطلاحاً در مجمع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه، شرکت نماید.

مجمع فوق العاده


افزایش سرمایه چه جذابیتی برای سهامداران دارد؟

افراد به محض شنیدن اینکه سهام شرکتی افزایش سرمایه دارد مشتاقانه به دنبال خرید سهم هستند و گاها حتی صف‌های خرید سنگینی به وجود میاورند بدون آنکه تأمل و تحقیقی روی علت این کار انجام دهند و یا حتی ممکن است بعضا در برخی مواقع علت خریدن یک سهم را از کسی جویا می‌شوید به شما می‌گوید که شرکت افزایش سرمایه دارد و پیشنهاد‌شان به شما نیز این است که از فردا وارد صف خریداران شوید.

شرکت در افزایش سرمایه

اما واقعیت امر چیست؟

شرکت‌ها بنا به دلایل مختلف از جمله نیاز به منابع جهت طرح‌های توسعه‌ای و یا تصحیح ساختار مالی شرکت و … اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. ارزش دارایی سهامداران در زمان بازگشایی سهم بعد از افزایش سرمایه تغییری نمی‌کند و در واقع بر اساس محاسبات تئوریک، ارزش دارایی سهامداران همان ارزش دارایی در روز قبل از افزایش سرمایه باشد (به عنوان مثال ۵۰ سهم ۱۰۰۰ تومانی برابر است با ۱۰۰ سهم ۵۰۰ تومانی). پس باید به این نکته توجه ویژه داشت که طبق تعاریف و فرمول‌های تئوریک قرار نیست بعد از افزایش سرمایه چیزی به دارایی‌های شما اضافه شود، در این میان شاید شنیدن برخی کلمات مثل سهام جایزه و… کمی گمراه کننده باشد. در این شرایط مهمترین سوالی که باید از خود بپرسیم این است که چه عاملی موجب رغبت افراد برای خرید این‌گونه سهام می‌شود و آیا ورود ما توجیه خواهد داشت یا خیر؟

از آنجایی که این‌گونه سهام معمولا بعد از برگزاری مجمع افزایش سرمایه بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می‌شوند ممکن است با سه حالت مواجه شوید:

 • افزایش قیمت و باز شدن نماد بیشتر از قیمت تئوریک (چون دامنه محدودیت ندارد ممکن است پتانسیل‌های مثبت موجود در سهم به یکباره نمایان شود و این رشد قیمت قابل توجه باشد)
 • عدم وجود اختلاف میان قیمت بازگشایی و قیمت تئوریک
 • کاهش قیمت و باز شدن نماد کمتر از قیمت تئوریک (چون دامنه محدودیت ندارد ممکن است پتانسیل‌های منفی موجود در سهم به یکباره نمایان شود و این افت قیمت قابل توجه باشد )

افزایش سرمایه


چگونه از افزایش سرمایه شرکت ها مطلع شویم و مراحل کار آن به چه صورتی خواهد بود؟

در حال حاضر کلیه اطلاعات شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سامانه کدال قابل رؤیت است و می‌توان علاوه بر گزارش‌های مالی و سایر اطلاعات به اطلاعات مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها نیز دسترسی پیدا کرد. طبق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران “سازمان بورس و اوراق بهادار” در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیش‌گیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار و نیز نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکت‌های ثبت شده نزد “سازمان” بر عهده هیات مدیره این سازمان است. در همین خصوص سامانۀ یکپارچۀ گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به نشانی www.CODAL.ir به منظور مکانیزه کردن جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.

کدال


علت دیده نشدن سهام های جدید از محل افزایش سرمایه در سبد ما چیست؟

نکته مهمی که اینجا پس از افزایش سرمایه مورد توجه قرار می‌گیرد این است که سرمایه‌گذاران قادر به مشاهده سهام جدید در سبد دارایی خود نیستند.

در اینجا باید توجه داشت که آیا هنوز آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال قرار گرفته است یا خیر؟ اگر هنوز قرار نگرفته است که باید منتظر باشید تا از طرف شرکت این اطلاعیه صادر شود و سهام مذکور در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد و قابلیت معامله پیدا کند. اما اگر آگهی ثبت افزایش سرمایه در سامانه کدال قرار گرفته است و شما نمی‌توانید سهم مورد نظر را به فروش برسانید کافی است با کارگزار خود تماس گرفته و درخواست تغییر ناظر این سهم تبدیل شده را بنمایید تا بعد از آن بتوانید سهم مذکور را به فروش برسانید. البته گاهی ممکن است اطلاعیه ثبت افزایش سرمایه نیز اعلام شده باشد ولی در عمل کمی با تاخیر این اتفاق بیفتد که می‌توان از طریق امور سهام شرکت پیگیری نمود.


اگر مایل به کپی مقاله هستید:

لطفا ذکر منبع و لینک این مقاله را در انتشار مجدد در انتهای مقاله قرار دهید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود:

لطفا در بخش نظرات نظر خود را برای ما بنویسید. و این مقاله را برای دوستان خود ارسال کنید.

دانلود مقاله افزایش سرمایه چیست

 


برچسب ها: افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم , افزایش سرمایه , افزایش سرمایه از محل آورده نقدی , افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی , افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌های , افزایش سرمایه از محل سود انباشته , افزایش سرمایه چیست , افزایش سرمایه سهام , انواع افزایش سرمایه , تعداد سهام بعد از افزایش سرمایه , راه های افزایش سرمایه , فرمول محاسبه افزایش سرمایه

 • محمد گفت:

  سلام لطفا اصول مدیرتی و اداره کردن شرکت مسئولیت محدود را از پایه یاد بدید تا قوی بشه که بتونیم تبدیل به عام کنیم و وارد بورسش کنیم.مممنون میشم.

  • فرهاد نیکونیا گفت:

   سلام
   تما ما مفید

 • آرش شریعت گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکارنتان!

  متاسفانه فایل، pdf, که گذاشتید، حتی با درج ای میل معتبر هم، امکان دانلود ندارد!

  لطفاً این ایراد را رفع نمایید!

  با تشکر.

 • کیوان گفت:

  با سپاس فراوان از تلاش مجموعه« تالار بورس» برای افزایش آگاهی فعالان بازار سرمایه،لطفا در مورد افزایش اسمی سهام و افزایش سرمایه «سهامداران برخط» توضیح دهید. بارها نمادهایی از پورتفوی خودم متوقف شدند ولی پس از بازگشایی آن نمادها، تغییری یا درخواستی مشاهده نشده. آیا ما بایستی اقدام خاصی انجام دهیم؟

 • ali گفت:

  ممنون بابت مطالب اموزندتون

 • سلام گفت:

  بسیار کاربردی و عالی

 • محمد حسين طاهري گفت:

  با سلام
  مقاله بسيار مفيد و جامعي بود
  با تشكر
  طاهري

 • عبدالجواد زعفرانی گفت:

  با سلام واحترام
  مقاله ای کامل وجامع بود
  متشکرم
  جواد

 • ستار گفت:

  سلام
  ممنونم، با توجه به اینکه قبلا اطلاعات مختصری در این خصوص از یکی از فعالان بورس گرفته بودم اطلاعات شما تکمیل کننده بود. تشکر

 • وحید برقی گفت:

  سلام
  سپاس فراوان

 • الهویردی نوبخت گفت:

  ممنون از زحمت های شما که سبب آگاهی و افزایش اطلاعات می گردید.
  نوبخت – اردبیل

 • ali.olama گفت:

  با سلام بسیار آموزنده بود و اگر امکان داره صرف سهام را بیشتر توضیح بدید و چرا صرف سهام گرقته می شود

 • اسرا گفت:

  سلام همه چیز تمومه ممنون

 • اصغرصباغیان گفت:

  سلام باسپاس فراوان مقاله بسیارعالی بود البته من آشنایی باموضوع افزایش سرمایه شرکتها داشته ام واین مقاله شما اندوجته های منوکامل کرد

 • zahra گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار همگان قرار دادید
  سپاس

 • Tahereh گفت:

  سلام مانند همیشه از مطالب ارزشمندتون سپاسگزارم ممنون از زحمات شما و تیم خوبتون❤❤

 • بنفشه خوز گفت:

  سلام، واقعا ممنونم. فوق العاده بود، فقط یه سوال گاهی توی اطلاعیه ها افزایش سرمایه از محل اندوخته هم دیده میشه، ممکنه در موردش توضیح بدین؟؟ توی مواردی که ذکر کردین افزایش سرمایه از محل اندوخته نبود

 • حسین گفت:

  با تشکر از مطلب خوبتون

 • الهه گفت:

  عالیبود.واقعا ممنون

 • عيسي ابوالحسني گفت:

  سلام
  در نهایت از چه مرجعی بفهمیم شرکتی که قرار است ۱۰ روز بعد مجمع عمومی فوق العاده برگزار نماید، چه فاکتورهایی روی عرضه، تقاضا و قیمت سهم تأثیر خواهد گذاشت

  • سعید خرم گفت:

   کدال اعلام میکنه

 • يوسفيان گفت:

  با تشکر از مطالب ساده و روان بورسی

 • ثامر گفت:

  عالی بود مرسی …

 • قاسمی شهری گفت:

  باسلام و خداقوت، نهایت تشکر را از تمامی عوامل سایت تالار بورس راجع به موارد مختلف قابل به اشاره افزایش سرمایه و نکته بارزی که جلب توجه میکرد تحسین به سلیقه ی نوع فونت، رنگ فونت، سایز فونت و اشکال و آدرس سایت کدال بود که بابت این همه توجه برای به ذوق آمدن خواننده سپاسگزارم.

 • باقری گفت:

  با سلام و آرزوی توفیقات روزافزون ،مطالب واقعا گویا،سلیس،روان و قابل فهم بود.و تمام اصول آموزش را رعایت کرده اید.سپاس از شما عزیزان

 • رضا گفت:

  با سلام.وظیفه خودم دونستن تشکر کنم از مطالب بسیار آموزنده که با بیان ساده و روان حق مطلب رو ادا کرد.سپاس

 • رضا گفت:

  سلام و سپاس استاد گرامی جناب ثقفی مختصر مفید وکاربردی

 • حمید گفت:

  خیلی عالی و جامع بود
  ممنون از زحمات شما

 • رضایی گفت:

  سلام باتشکرازمطالب ارائه شده جامع ومفیدبود خداقوت

 • بیگی گفت:

  سلام و خسته نباشید جناب حامد خان و ممنون بابت این مطالب اموزنده وارزوی موفقیت شما وهمه……..شاد و ثروتمند باشید

 • مهدی قویدل گفت:

  سلام ممنون ازراهنماییهای خوب شما

 • خسرو سلیم زاده گفت:

  خیلی عالی و مفید و مختصر بود ممنون و متشکر

 • عباس گفت:

  باسلام وعرض ادب ممنون از اینکه مطالب مفید آموزنده وکاربردی ارائه مینمایید باآرزوی توفیق روزافزون برای شما

 • behnam گفت:

  با سلام. ممنون از لطفتون عالی بود

 • مسعود گفت:

  باسلام ودرود
  مطالبی که زحمت کشیدید ارسالکردید بسیار مفید بود وبه اطلاعات من اضافه شد .
  باتشکر

 • مرجان گفت:

  سلام بسیار عالی و مفید بود

 • مرجان گفت:

  سلام خسته نباشیدآیا کلاس های حضوری دارید؟

 • داود زمانی گفت:

  با سلام وتشکر از زحمتهای که برای افراد عادی میکشید .آیا امکان دارد شخصی بخواست خودش بجای سودنقدی افزایش سهام مربوطه را بکند.درصورت امکان راه آنرا لطف کنید.باتشکر

  • سلام. خیر چنین امکانی وجود ندارد. باید سود را بگیرد و خودش اقدام کند.

 • اباذر گفت:

  عالی بود . ممنونم

 • محمد گفت:

  باتشکر فراوان / عالی بود

 • مجید گفت:

  ضمن عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات همگان. جا دارد از زحمات استاد گرانقدر جناب ثقفی بزرگوار کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم. خداوند به شما و خانواده محترمتان خیر عطا بفرماید.
  الهی امین

 • هستی گفت:

  عالی بود. تشکر میکنم

 • زهرا فلاح گفت:

  ممنونم بابت مطالب آموزندتون عالی بود

 • حامد گفت:

  با سلام خدمت آقای ثقفی
  بابت راهنمایی های انجام شده کمال تشکر را دارم

 • حاجی لو گفت:

  از شما ممنونم . بسیار عالی بود