۱۳۹۹-۰۵-۱۵

1 نظر

استیک (Stake) کردن چیست؟

استیک (Stake) کردن چیست؟

کسب درآمد کردن از ارزهای دیجیتال تنها به خرید و فروش و یا نگهداری و استخراج آن‌ها محدود نمی‌شود. واژه استیک (Stake) کردن بیشتر در حوزه ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. استیک کردن در این‌جا به معنی دریافت کردن سود، در ازای گرو گذاشتن ارز دیجیتال است. به این ترتیب که شما مقداری از یک ارز دیجیتال که قابلیت استیک (Stake) کردن را داشته باشد، خریداری کرده و در کیف پول‌هایی که از این فرآیند پشتیبانی می‌کنند قرار می‌دهید. و با این‌کار به اصطلاح ارز دیجیتال خود را در کیف پول مسدود می‌سازید. در این‌صورت شما از طرف تیم توسعه دهنده آن ارز دیجیتال، مقداری سود به‌صورت از پیش تعیین شده دریافت خواهید کرد.

اما چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی ارز دیجیتالی را درون کیف پول و یا استخری استیک (Stake) می‌کنید، درواقع با این‌کار از تراکنش‌های بلاکچینی آن ارز دیجیتال حمایت کرده‌اید. و باعث می‌شوید که امنیت شبکه بلاکچین آن کوین در مقابل حمله‌های سایبری هکرها حفظ شود. برای همین منظور از طرف تیم توسعه دهنده آن ارز دیجیتال مقداری پاداش درفایت می‌کنید.

چه ارزهای دیجیتالی استیک دارند؟

باید بگوییم که همه ارزهای دیجیتال دارای قابلیت استیک (Stake) کردن نیستند. تنها ارزهای دیجیتالی این قابلیت را دارند که از الگوریتم گواه اثبات سهام (POS) که مخفف عبارت Proof Of Stake است، استفاده می‌کنند. هرکدام از ارزهای دیجیتال با قابلیت استیک کردن، شرایط و مقررات خاصی برای پرداخت پاداش معین می‌کنند. یعنی ممکن است که به‌عنوان مثال برای دریافت پاداش مجبور به رای دادن در شبکه نیز باشید و تنها با مسدود کردن ارز دیجیتال در کیف پول، پاداش دریافت نکنید. برای نمونه چند مورد از این ارزهای دیجیتال را برای شما نام می‌بریم:

لیسک (LSK)، نئو (NEO)، دش (DASH)، کوانتوم (QTUM)، تزوس (XTZ)، کاسموس (ATOM)، زکوین (Zcoin)، استراتیز (STRAT)، کومودو (KMD)، آنتولوژی (ONT) و... بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال دارای قابلیت استیک کردن هستند.

همان‌طور که گفتیم هر کدام از این ارزها ممکن است شرایط متفاوتی از نظر مقدار سود و یا مقدار مسدود سازی نیاز داشته باشند. در جدول زیر به بررسی و مقایسه شرایط استیک بعضی از این ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم.

حجم ۲۴ ساعته

ارزش بازار

سود استیک

قیمت

(دلار)

نام کوین

۴۴۲,۷۰۶,۷۰۵ $

۷۳۱,۹۳۵۴۸۱ $

۶.۰۹%

۷۷.۴۲

Dash

۱۱۶,۸۹۹,۴۱۲ $

۲۰۱,۷۱۶,۷۲۹ $

۷.۶۵%

۱۷.۳۹

Decred

۳۲۹,۶۹۷,۳۹۹ $

۸۲۹,۲۶۲,۷۴۵ $

۱.۷%

۱۱.۷۶

Neo

۱۹,۶۵۳,۳۶۷ $

۴۷,۸۷۸,۷۲۰ $

۱۳.۰۴%

۴.۶۵

Zcoin

۳,۶۳۰,۳۳۲ $

۱۵۰,۹۳۵,۷۰۱ $

۳%

۱.۲۲

LSK

۱۴۴,۸۵۲,۰۶۲ $

۵۹۰,۰۴۲,۳۴۹ $

۸.۳۵%

۳.۱۵

Cosmos

۶۱,۶۲۱,۸۷۹ $

۲,۰۶۲,۲۱۳,۴۶۱ $

۵.۶۵%

۲.۸۹

Tezos

۲۴۷,۱۱۱,۲۳۴ $

۱۷۳,۸۹۵,۰۹۲ $

۶.۳۹%

۱.۸۱

Qtum

۲۱۵,۷۱۱ $

۷۰,۷۶۹,۶۴۴ $

۱۵.۲۳%

۲.۳۹

Energi

۴,۹۵۹,۸۶۶ $

۶۳,۱۱۷,۳۸۹ $

۱۷.۸۴%

۶.۸۳

Horizen

یادتان باشد که اگر می‌خواهید در استیک کردن ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، در ابتدا حتما از شرایط و قوانین تیم توسعه دهنده و ویژگی‌های مقدار سود و دوره زمانی پرداخت آن‌ها اطلاع کافی به‌دست آورید.

درباره نویسنده مقاله :


ممکن است این مقالات را هم بپسندید

معرفی استیبل کوین‌ها

پس‌انداز چیست؟

  • Zcoin قابل stake کردنه؟ پس من چرا نمیتونم تو تراست ولت stakeکنم؟

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

    >