اوراق تبعی اختیار فروش

۱۳۹۹-۰۶-۳۰

57 نظر

اختیار معامله چیست؟

بیشتر فعال‌های بورس فقط با خریدوفروش اوراق بهادار آشنا هستند. اما به‌غیر از این اوراق، اوراق و قراردادهای دیگری در بورس تعریف می‌شوند. این ابزارهای مشتقه برای کاهش یا انتقال ریسک منتشر می‌شوند. یکی از ابزارهای مالی پرکاربرد اختیارهای معامله هستند. این اختیارها تاکنون بیشتر در بورس کالا استفاده می‌شدند. اخیرا در رابطه با انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در بورس اوراق بهادار اخبار متعددی منتشر شده است. در این مقاله قصد داریم ابتدا با سازوکار انواع اختیار معامله آشنا شویم و سپس به توضیح اختیار فروش تبعی، چگونگی خرید این اوراق و نقش آن‌ها در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌ها صحبت کنیم. 

اختیار معامله چیست؟

هروقت شما با اراده خودتان، به‌طور مستقل و بدون اجبار، تصمیم به انجام کاری بگیرید، یعنی به‌طور اختیاری عمل کرده‌اید. ابزارهای مالی متعددی برای مدیریت ریسک در بازارها وجود دارند که برخی از آن‌ها حالت اختیاری دارند و برخی دیگر اجباری.

برای مثال قراردادهای آتی نمونه‌ای از ابزارهای مالی هستند که در صورت خرید آن‌ها باید در تاریخ معین به تعهدات خود عمل کنید. در این قرارداد نمی‌توانید تا تاریخ درج شده در قرارداد صبر کنید سپس وضعیت بازار را بسنجید و اگر به نفعتان بود به تعهدات خود عمل کنید. در واقع شما مجبورید بدون توجه به وضعیت بازار به تعهدات خود عمل کنید حتی اگر به ضررتان باشد. 

برای رفع این مشکل قراردادی طراحی شد که در آن پایبند بودن به مفاد قرارداد اجباری نبود. یعنی با استفاده از این قرارداد می‌توانید در تاریخ سررسید بازار را از تمامی جهت‌ها بررسی کنید و اگر به نفعتان بود به تعهدات خود عمل کنید. اگر در قرارداد موردی ذکر شده باشد که در صورت عمل به آن دچار ضرر و زیان شوید، می‌توانید تعهدات خود را انجام ندهید.

با بررسی میان ابزارهای مالی موجود می‌توان فهمید که اختیار معامله‌ها از امکانات بیشتری نسبت به سایر ابزارها برخوردارند. داشتن اختیارات بیشتر نسبت به سایر ابزارهای مالی باعث شده که قیمت اختیارها بیشتر از سایر ابزارها باشد.

اختیار معامله از ابزارهای مشتقه به حساب می‌آید. اوراق مشتقه، اوراقی هستند که ارزش خود را از یک دارایی دیگر می‌گیرند. در واقع این اوراق خود ارزش خاصی ندارند و می‌توانند ارزش خود را از سهام، اوراق قرضه، ارز، کالا و... بگیرند.

ساز و کار اختیار معامله

همان‌طور که گفته شد، اختیار معامله یک قرارداد است که بین دو شخص (خریدار و فروشنده) بسته می‌شود. مواردی چون تاریخ سررسید، دارایی مورد معامله، قیمت توافقی باید در قرارداد مشخص شوند. اختیار معامله دارای دو نوع اختیار خرید و اختیار فروش است.

اختیار خرید (Call Option)

فرض کنید شخصی دارای تعدادی سهم مشخص است. این شخص حدس می‌زند که قیمت این سهم در آینده کاهش پیدا ‌کند. بنابراین تصمیم می‌گیرد که بر روی سهام خود، اختیار خریدی منتشر کند.

در نقطه مقابل آن فرد شما قرار دارید و حدس می‌زنید که قیمت همان سهم در آینده نزدیک افزایش چشم‌گیری پیدا کند اما اکنون پول کافی برای خرید آن سهم ندارید. شما می‌توانید به شخصی که اختیار خرید این سهم را می‌فروشد (دارنده سهم) مراجعه کرده و در ازای پرداخت قیمت قراردادِ اختیار معامله، اختیار خرید این سهم را از فروشنده بگیرید.

با خرید این اختیار، در تاریخ سررسید حق این را دارید که اختیار خرید خود را اعمال کنید یا نکنید. اگر قیمت این سهم در تاریخ سررسید از قیمت توافق شده بین شما و فروشنده بیشتر باشد، شما حق استفاده از اختیار خرید خود را دارید و می‌توانید آن سهم را با قیمت توافق شده خریداری کنید.

اما اگر قیمت سهم مطابق با پیش‌بینی فروشنده تغییر کرده باشد و در تاریخ سررسید قیمت سهم در بازار آزاد پایین‌تر از قیمت توافق شده شما باشد، می‌توانید از اختار خرید خود استفاده نکرده و سهام را به‌طور مستقیم از بازار آزاد با قیمت پایین‌تر خریداری کنید.

در واقع شما با استفاده از این قرارداد اختیار خرید، ریسک معاملات خود را تنها با پرداخت قیمت قرارداد کاهش داده‌اید.

برای این‌که بیشتر با سازوکار اختیار خرید آشنا شویم بیایید این موضوع را با یک مثال ساده عددی بررسی کنیم.

مثال) فرض کنید شما حدس می‌زنید سهمی که الان ۳۰۰۰ تومان می‌ارزد در چند ماهه آینده قیمتش افزایش شدیدی خواهد داشت و ممکن است به ۶۰۰۰ تومان هم برسد.

در مقابل شما شخص دیگر پیش‌بینی می‌کند که بازار بورس چند ماهه آینده اصلاح داشته باشد. در این حالت این شخص اختیار خریدی را منتشر می‌کند و با قیمت ۵۰۰ تومان به شما می‌فروشد. درواقع شما در ازای پرداخت این ۵۰۰ تومان (قیمت اختیار خرید) این حق را پیدا می‌کنید که در تاریخ سررسید سهام را به قیمت توافق شده (قیمت توافق شده ۴۰۰۰) بخرید یا نخرید.

نمودار اختیار خرید برای فروشنده و خریدار

نمودار اختیار خرید برای فروشنده و خریدار

به نمودار بالا دقت کنید، اگر شما خریدار اختیار خرید هستید، خط سیاه مربوط به سود و زیان شما است. بیایید بررسی کنیم که این خط در هر نقطه چه چیزی را بیان می‌کند و دلیل رسم آن به این صورت چیست؟

وقتی یک اختیار خرید را از فروشنده می‌خرید، به اندازه قیمتِ خرید اختیار، هزینه می‌کنید. نقطه A که در نمودار رسم شده بیانگر همین موضوع است. مثلا شما اختیار خرید را به قیمت ۵۰۰ تومان می‌خرید بنابراین نمودار سود و زیان شما از منفی  500 شروع می‌شود. با گذشت زمان و افزایش قیمت سهم به نقطه B یعنی همان قیمت توافقی می‌رسیم. در این قیمت چه از اختیار خرید خود جهت خرید سهم استفاده کنید و چه به‌طور مستقیم از بازار آزاد سهم بخرید فرقی به حال شما نخواهد کرد و شما هنوز هم به اندازه قیمت خرید اختیار خود دچار ضرر می‌شوید. 

اگر قیمت به نقطه C برسد، در صورت استفاده از اختیار خود نه سودی به‌دست آورده‌اید و نه ضرری کرده‌اید. در این نقطه تغییرات قیمتی از نقطه B تا C، میزان هزینه‌ای که برای خرید اختیار کرده‌اید (همان ۵۰۰ تومان اولیه) را پوشش می‌دهد، به این نقطه، نقطه سر‌به‌سر نیز گفته می‌شود. در نقطه سربه‌سر سود و زیان با هم برابر و مساوی با صفر است. بعد از نقطه C در صورت اعمال اختیار خود سود خواهید کرد.

در واقع در این معاملات سود خریدار اختیار نامحدود و زیان او محدود به قیمت خرید اختیار است.

نمودار زرد مربوط به فروشنده اختیار خرید است و سود و زیان او را نشان می‌دهد. سود و زیان فروشنده اختیار دقیقا عکس سود و زیان خریدار آن است.

اختیار فروش (Put Option)

با خرید قرارداد اختیار فروش، این حق را پیدا می‌کنید که در تاریخی مشخص از آینده یک دارایی یا سهام را با قیمت توافق شده بفروشید یا نفروشید.

نمودار اختیار فروش برای خریدار و فروشنده

نمودار اختیار فروش برای خریدار و فروشنده

در این نمودار هم، همانند نمودار قبل، خط سیاه نشان‌دهنده وضعیت سود و زیان خریدار در قیمت‌های مختلف است.

فرض کنید یک موقعیت اختیار فروش روی سهام شرکت ایکس با پرداخت ۵۰۰ تومان اتخاذ کرده‌اید. در این قرارداد علاوه‌بر قیمت توافقی ۳۰۰۰ تومان، تاریخ سررسید برای ۶ ماه دیگر مشخص شده است. اگر بعد از گذشت ۶ ماه و در تاریخ سررسید قیمت سهم کمتر از قیمت توافقی یعنی ۳۰۰۰ تومان باشد، کار درست این است که اختیار خود را اعمال کرده و سهم را با قیمت توافقی به فروشنده اختیار بفروشید. در این صورت لزوما سود نخواهید کرد، اما چرا؟

مبلغی که بابت خرید اختیار فروش پرداختیم را به یاد بیاورید، اگر مبلغ بازار سهام مورد نظر از مجموع قیمت توافقی با قیمت اختیار بیشتر باشد، سود می‌کنید. اما اگر بین  محدوده C تا B  باشد، که در صورت اعمال اختیار، کمتر ضرر خواهید کرد.

اما اگر قیمت سهم در بازار آزاد بیشتر از قیمت توافقی ۳۰۰۰ تومان باشد، کار درست این است که اختیار خود را اعمال نکنید. در این حالت حداکثر زیان شما برابر است با مبلغی که بابت خرید اختیار فروش (۵۰۰ تومان) پرداخت کرده‌اید.

در چه صورت فروشنده اختیار فروش سود می‌کند؟

اگر قیمت بازار سهم بیشتر از قیمت توافقی بین شما و فروشنده باشد، شما اختیار خود را اعمال نخواهید کرد و فروشنده به اندازه قیمت فروش اختیار فروش به شما سود خواهد کرد.

اما اگر قیمت بازار سهم از قیمت توافقی شما کمتر باشد، شما اختیار را اعمال خواهید کرد. در این صورت فروشنده اختیار مجبور می‌شود که سهام شما را با قیمت توافقی از شما خریداری کند.

درواقع می‌توان گفت که سود فروشنده اختیار فروش محدود است (به اندازه قیمت فروش) اما زیان فروشنده نامحدود است. هر چه قیمت سهم بیشتر کاهش پیدا کند، زیان فروشنده اختیار بیشتر خواهد شد.

قرارداد اختیار معامله می‌تواند روی سهم، سلف، ارز، کالا و... بسته شود. برای پوشش ریسکی که نوسانات قیمت برای دارندگان این دارایی‌ها ایجاد می‌کند دو ابزار اختیار خرید و فروش تبعی در نظر گرفته شده است. این دو اختیار از ابزارهای جذاب معاملاتی هستند که می‌توانند در بالا و پایین شدن بازار به حفظ سرمایه ما کمک کنند.

اختیار خرید تبعی

به‌طور کلی اختیار خرید تبعی، اختیاری است که می‌توانید روی دارایی خود مانند سهم (در صورت وجود) بخرید. براساس این اختیار عرضه کننده (فروشنده، شرکت تولیدی)، ‌اختیارِ خرید مقدار مشخصی از دارایی پایه را به قیمت اعمال در تاریخ سررسید خواهد داشت. منظور از قیمت اعمال، قیمتی است که در قرارداد اختیار معامله برای خرید یا فروش دارایی پایه ثبت شده است. این نوع اختیار خرید در بازار اوراق بهادار ایران کاربرد چندانی ندارد.

اختیار فروش تبعی

دستورالعمل عرضه اوراق اختیار فروش تبعی برای سهام شرکت‌های پذیرفته در مرداد ماه ۱۳۹۱ به کارگزاری‌ها ابلاغ شد. به‌طور کلی اختیار فروش تبعی، اختیار معامله‌ای است که بر اساس آن، اختیار فروش تعداد مشخصی از سهم پایه (سهامی که می‌توانید روی آن اختیار فروش را اخذ کنید) به قیمت تعیین شده (قیمت اعمال) در اطلاعیه‌ای که توسط شرکت منتشر می‌شود (اطلاعیه عرضه) در تاریخ اعمال به خریدار آن داده می‌شود.

فرض کنید تعداد زیادی از سهام یک شرکت را خریداری کرده‌اید اما از نوسانات بازار می‌ترسید. بنابراین می‌توانید با خرید اختیار فروش تبعی روی آن سهم، به‌نوعی از کسب حداقل سود بازار مطمئن شوید. با استفاده از این روش می‌توانید در مواقعی که آینده بازار مشخص نیست، یا زمانی که میزان هیجانات در بازار به حداکثر خود می‌رسد، ریسک از دست دادن کل سرمایه‌اتان را پوشش دهید. به این اوراق، اوراق بیمه سهام نیز گفته می‌شود.

این اوراق معمولا توسط سهامداران عمده حقوقی، شرکت‌های تابعه ناشر، صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی و صندوق توسعه بازار سرمایه در راستای پوشش ریسک و حمایت از سرمایه‌گذاران بازار منتشر می‌شوند.

این اوراق قابلیت معامله در بازار ثانویه را ندارند، یعنی شما نمی‌توانید این اوراق را زودتر از سررسید در بازار معامله کنید و به شخص دیگری بفروشید. این اوراق باید تا سررسید نگه‌داری شوند.

اوراق اختیار فروش تبعی همانند سایر سهم‌های موجود در بازار دارای یک نماد معاملاتی هستند. با جستجوی نماد این اوراق در سایت tsetmc می‌توان تابلوی معاملاتی مربوط به این اوراق را مشاهده کرد و از قیمت آن‌ها مطلع شد. برای مثال نماد مربوط به اوراق اختیار فروش تبعی سهم پایه بانک صادرات به صورت هصادر۹۱۲ است. نمادهای مربوط به اوراق اختیار فروش تبعی معمولا با حرف ه آغاز می‌شوند. عدد ۹۱۲ نشان می‌دهد که تاریخ سررسید این قرارداد برج ۱۲ سال ۹۹ است. طبق این قرارداد شما مجاز هستید که در تاریخ ۹۹/۱۲/۲۳ سهام وبصادر را به قیمت ۳۷۵۰ ریال بفروشید. 

چه موقع اختیار فروش تبعی خود را اعمال کنیم؟

وقتی روی سهام پایه خود یک موقعیت اختیار فروش تبعی اتخاذ می‌کنید در واقع اختیار این را پیدا می‌کنید که سهام خود را در تاریخ سررسید به ناشر اوراق به قیمت توافقی بفروشید یا نفروشید. توجه کنید که برای خرید این اوراق باید حتما اصل سهام را داشته باشید تا اجازه خرید اختیار فروش تبعی توسط کارگزاری به شما داده شود. علاوه‌بر آن تنها به تعداد سهمی که دارید این اوراق تعلق می‌گیرد و نمی‌توانید بیشتر از تعداد دارایی خود اختیار فروش خریداری کنید.

در تاریخ سررسید اگر قیمت سهم شما پایین‌تر از قیمت توافقی در اختیار فروش باشد، می‌توانید سهام خود را با قیمت توافق شده در قرارداد به ناشر آن بفروشید و ناشر یا همان شرکت عرضه کننده اوراق موظف است که سهام شما را خریداری کند.

اما اگر قیمت دارایی پایه ببیشتر از قیمت توافق شده در قرارداد باشد، می‌توانید (حق دارید) اختیار خود را اعمال نکرده و سهم خود را در بازار آزاد به قیمت روز بفروشید.

چرا یک شخص یا نهاد باید سهام را در قیمتی بالاتر از قیمت بازار خریداری کند؟

معمولا شرکت‌ها برای حمایت از قیمت سهام خود و عبور از وضعیت بد بازار اقدام به انتشار این اوراق می‌کنند. و یا می‌توان گفت با وجود این اوراق افراد اطمینان بیشتری نسبت به سهم پیدا می‌کنند و بیشتر به سمت آن جذب می‌شوند.

از طرف دیگر وقتی خریدارها خیالشان از بابت ریسک معاملات راحت شود، با اعتمادبه‌نفس بیشتری سهم می‌خرند و کم‌تر پیش می‌آید که کارشان به استفاده از حق فروش برسد. 

در صورت عدم ایفای تعهد شرکت ناشر در سررسید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در صورت عدم ایفای تعهدات توسط ناشر در سررسید، خسارتی به شرح زیر به دارندگان اوراق تعلق خواهد گرفت:

مبلغ خسارتی که به ازای هر ورقه به دارندگان تعلق می‌گیرد برابر است با مابه‌التفاوت بین قیمت اعمال اوراق اختیار فروش تبعی با قیمت پایانی سهم در سررسید به‌علاوه با قیمت پایانی سهم در سررسید ضرب در ۲ درصد.

این مابه‌التفاوت در صورتی به دارنده اوراق  پرداخت می‌شود که قیمت اعمال در سررسید بیشتر از قیمت پایانی سهم پایه در سررسید باشد. اگر قیمت پایانی سهم پایه در سررسید به تشخیص بورس منصفانه نباشد، بورس می‌تواند قیمت پایانی سهم را تعدیل می‌کند و تمامی خسارات بر مبنای قیمت تعدیل شده محاسبه خواهد شد.

اضافه کردن این نکته نیز خالی از لطف نیست که اوراق فروش مورد بحث در بازار سرمایه ایران از نوع اروپایی هستند نه آمریکایی. یعنی فقط در تاریخ سررسید قابل استفاده هستند. همچنین امکان معامله این اوراق وجود ندارد. این اوراق برای خریدار در حکم بیمه‌نامه هستند و او نمی‌تواند حق خود را به دیگری واگذار کند. 

نظرات ارزشمند شما

لطفا اگر این مطلب برایتان مفید بود، سوال و یا نظری درباره آن داشتید، در انتهای همین صفحه نظر خود را ثبت بفرمایید.

فائزه حیدری

درباره نویسنده مقاله :

سلام ، فائزه حیدری هستم

مقالات پیشنهادی


صرافی بایننس (BINANCE) یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا است که

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

پوشش ریسک یا همان هج (Hedge)، نوعی استراتژی معاملاتی برای کاهش ریسک است. به این

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

نحوه خرید بیت کوین در ایران نحوه خرید بیت کوین در ایران و ارزهای دیجیتال

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

آیا فارکس را می‌توان به‌عنوان یک شغل در نظر گرفت؟ و یا آیا فارکس می‌تواند

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

بازارهای جهانی سهام (2021/01/16) بازارهای جهانی سهام در هفته گذشته کاملا محافظه‌کارانه عمل کردند. مجلس نمایندگان

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

عرضه اولیه این هفته عرضه اولیه این هفته و امروز به‌همراه لیست کامل شرکت‌های جدید که

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
57 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدعلی نصیری
محمدعلی نصیری
4 ماه پیش

باسلام عالی بود ولی چرا شرکت ها اکثرا درصد بسیار کمی از سهام خود را اختیار معامله (بیمه میکنند)

مهدی
مهدی
4 ماه پیش

چنقده پیچیده .خوشم اومد.جالبه

بهرام
بهرام
4 ماه پیش

سلام خسته نباشید خیلی ممنون عالی ومفید بود
سپاس

هادی
هادی
4 ماه پیش

بسیار عالی بود سرکار خانم حیدری استفاده بردیم

آرش بختیاری
آرش بختیاری
4 ماه پیش

عالی بود

مهران محمودی رحمانی
مهران محمودی رحمانی
4 ماه پیش

درود برشما وتیم پرانرژی تالار بورس باتوجه به تازه کار بودنم یکسری مطالب برایم تکرار شد چون درتدریسهای استادثقفی این موارد ذکرشده بود .درهرحال بسیار عالی وکاربردی بود سپاس از راهنمایی شما

احسان
احسان
4 ماه پیش

سلام خیلی عالی و روان توضیح دادین. ممنون

علیزاده
علیزاده
4 ماه پیش

خیلی عالی
خرید اوراق تبعی زمان خاصی داره یا قبل از سررسید هر زمانی میتونیم بخریم؟

رستمعلی وفائی
رستمعلی وفائی
4 ماه پیش

با سپاس از نویسنده محترم اختیار فروش تبعی / پیشنهاد می کنم موضوع کمی با مثالهای ساده و روانتر مطرح شود ، شاید عوام بتواند مخلص کلام را دریافت نماید.

شاه عفو
شاه عفو
4 ماه پیش

سلام ، مرسی ازمقالهءخوبی که ارائه کردید…سؤالی که می ماند…تعیین نرخ این قبیل معاملات ست…مبنای این تعیین نرخ چیست؟…وبراساس چه پارامترهائی تعیین می شود؟…موضوع بعداینکه…عموما”…چه نوع شرکت هائی تمایل به ورودبه یکچنین معاملات دارند؟…چراکه مشخص است…علی الظاهراگراین نوع معاملات …درسطح گسترده ای …صورت نمی گیرد…ویامعامله گران معمولی بورس شناخت کافی دراین باره ندارند…ویااینکه…درهمین سطح محدودی که الان دراین مقاله اشاره شده…به نظرمی رسد…این نوع معاملات براساس شرائط خاصی وتوأم بانگرانی و…بااکراه…صورت می گیرد!…ممنون ازشما

روح اله خلیلی راد
روح اله خلیلی راد
4 ماه پیش

سلام خانم حیدری وقت بخیر لطفا تا جاییکه میشه با مثال وبه زبان ساده بیان کنید ۸۰%کد بورسیهادیپلم وپائین تر ازاون هستن. مقاله کم حجم و ساد ه و با مثال با شه. ممنون

سادات اصفهانی
سادات اصفهانی
4 ماه پیش

از به اشتراک گذاشتن اطلاعات ارزشمندتان بسیار سپاسگزارم.

سادات اصفهانی
سادات اصفهانی
4 ماه پیش

با سلام و عرض ادب، ببخشید ولی من واقعا این قسمت را اصلا متوجه نمی شوم: «اما چگونه اهرم خواهید گرفت: فرض کنید قیمت سهام از ۱۰۰۰ تومان به ۵۰۰ تومان نزول کرده باشد. اگر شما فروشنده باشید می‌توان گفت حدود ۵۰ درصد سود کرده‌اید. (۱۰۰۰ تومان گذاشته‌اید و ۵۰۰ تومان سود گرفته‌اید) اما حالا شما ۵۰ تومان پرداخت کرده‌اید. و وقتی ۵۰۰ تومان قیمت نزول می‌کند. یعنی ۱۰ برابر سرمایه‌ای که گذاشتید سود کرده‌اید. اگر آن ۵۰ تومان اولیه را هم از سودمان کسر کنیم، یعنی پولمان ۹ برابر شده است». ممنون میشم لطف کنید یه کم واضح تر… ادامه مطلب »

حامد ثقفی
حامد ثقفی
پاسخ دادن به  سادات اصفهانی
3 ماه پیش

سلام و وقت بخیر
شما یکی از مثال‌های من در ایمیل‌های ارسالی را ذکر کرده‌اید.
اهرم در واقع زمانی رخ می‌دهد که چند برابر حالت عادی ما سود یا زیان کنیم.
مثلا اگر سکه بخریم و سکه از ۱۰ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان برسد، ما ۲ میلیون تومان (۲۰٪) سود می‌کنیم.
حالا اگر به جای سکه در بازار اختیار (آپشن) سکه سرمایه‌گذاری کرده بودیم، به جای ۲۰ درصد یا ۲ میلیون تومان حدود ۵ برابر سود می‌کردیم. این یعنی اهرم. و خاصیت بازارهایی مثل آتی و آپشن، همین اهرم‌ها است.

محمدحسین حکیم زاده اردکانی
محمدحسین حکیم زاده اردکانی
4 ماه پیش

با سلام: ممنون از در اختیار گذاشتن اطلاعات برای همگان بطور رایگان که در این زمانه اینکار بسیار کم رخ میدهد اما اگر میتوانید و مقدور باشد بعلت بالا رفتن سن امثالهم کاهش فهم مطالب روانتر وسهل تر بیان گردد سپاسگزار میشوم

محمدعلی نصیری
محمدعلی نصیری
3 ماه پیش

با درود بسیار عالی بود

بابک
بابک
3 ماه پیش

با سلام قطعا مقاله خوبی بود ولی بسیار پیچیده نوشته شده بود مثالها هم ساده نبودند ، ضمن تشکر از زحمات شما پیشنهاد میگردد این دست مقالات مفید ساده نویسی شوند ، واقعا با یکبار خواندن نمیشه متوجه شد اما باز هم قدرردانی میشود.

علی
علی
3 ماه پیش

توضیحات عالی بود.با تشکر

رهنما
رهنما
3 ماه پیش

مطلب خوبی بود. منتظر موارد بعدی هم خواهم بود

شهبازیان
شهبازیان
3 ماه پیش

ممنون عالی و شیوا و آموزنده بود .البته برای درک بیشتر باید یکبار دیگر مقاله را بخوانم

احمد
احمد
3 ماه پیش

سلام
خیلی مطالب مفید و ارزشمندی بود.سپاس

مهران صفری
مهران صفری
3 ماه پیش

با سلام
خیلی ممنون بابت تشریح واضحتون
فقط یه سوال برای من ایجاد شده و جایی جوابش رو یافت نکردم این هستش که:
بر فرض من اختیار معامله ای رو خریداری کردم و در تاریخ سر رسید قصد اعمال اختیارم رو دارم
چطور میشه از اختیار استفاده کرد؟؟؟
منظورم اینه باید جای خاصی درخواست بدیم
یا فقط اختیارمون رو به صورت ثبت سفارش به فروش میگذاریم و خود فروشنده اختیار موظفه که سهم رو به قیمت اختیار خریداری کنه
با تشکر

مهمان
مهمان
3 ماه پیش

با سپاس از اطلاع رسانی مفید شما،
من دوبار مطلب را خواندم تا درک کاملی از موضوع پیدا کنم. برای فهم آسانتر چند کامنت داشتم.
در نمودارها، دقیق نقطهB را در کنار خط قیمت توافقی در محور عمودی قرار دهید.
در ادامه متن در برخی عبارات فقط کلمات “خرید اختیار” بدون مشخص بودن فروش یا خرید استفاده شده که میشه اصلاح نمود.

amir aghaei
Amir Aghaei
3 ماه پیش

سلام خانم حیدری وقت بخیر ممنون از اطلاعات خوبتون می خواستم درخواست کنم نحوه خرید این اوراق را در کارگزاری که به عنوان یک نماد هستند بیشتر توضیح بدین مثلا من نماد هکویر٩١٠ رو دیدم الان ولی مبلغی که مثلا در حال معامله شدن هست رو نمیدونم چیه ؟ چطوری میتونم اون اوراق رو بخرم یعنی اون ملغی که در حال خرید و فروش هست رو متوجه نمیشم که چی هست
ممنون 😊

محمد
محمد
3 ماه پیش

فکر کنم این جمله اشتباه است : “ریسک از دست دادن کل سرمایه‌اتان را پوشش دهید.” این را از خودتان یاد گرفته ایم که در بورس هیچوقت کل سرمایه ما از دست نمی رود.

زاهدیان
زاهدیان
3 ماه پیش

سلام عالی بود منتطر راهنمایی های خوب بعدی هستیم

علیپور
علیپور
3 ماه پیش

سلام خسته نباشین ممنون ازلطفتان یه سوال برام پیش اومده دراین موردواون این که اول من بایدسهم وبخرم بعداختیارفروشش وخریدکنم یااین که میتونم همین اختیارفروش وخریدکنم وبعداهروقت به صرفه ام بودسهم وخریداری کنم .
مطلب دیگه اینکه اگه ممکنه بایه مثال عینی ازیک نمادمشخص توضیحاتتون وکامل کنین بطورمثال نمادخودرو
دستتون دردنکنه

علیپور
علیپور
3 ماه پیش

سلام وقت بخیر
الان به اختیارفروش صادرات نگاه میکردم قیمتش ۱هست یعنی واقعا ۱ریال هست؟

علیپور
علیپور
3 ماه پیش

سلام خسته نباشین من الان بانک ملت دارم امروزقیمت سهم ۵۴۳تومن وصف فروش بودمیتونم فردااختیارفروشش وخریدکنم قیمتش چند؟ممنون

فرزاد فخری‌زاده
فرزاد فخری‌زاده
ویرایشگر
پاسخ دادن به  علیپور
3 ماه پیش

بله می‌شه، قیمت رو فردا روی تی‌اس‌سی ببنید، امروز ۶۵۱ بود

امیرعلی
امیرعلی
3 ماه پیش

باسلام اختیارفروش وتبعی وبه مقدارکه بخواهیم میتونیم خریدکنیم یامحدویت دارد.مثلابانک ملت وچقدرمیشه خرید

فرزاد فخری‌زاده
فرزاد فخری‌زاده
ویرایشگر
پاسخ دادن به  امیرعلی
3 ماه پیش

به تعداد سهم‌هایی که دارید

امیرعلی
امیرعلی
پاسخ دادن به  فرزاد فخری‌زاده
3 ماه پیش

سلام
آخه توقسمت پیامهای ناظرهملت نوشته حداکثرخریدحقیقی هشتادهزار

امیرعلی
امیرعلی
3 ماه پیش

سلام خسته نباشین فرق هخود باضخودچیه.ممنون

امیرعلی
امیرعلی
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
3 ماه پیش

ممنون ازپاسختان
عذرمیخوام تفاوت اختیارفروش تبعی بااختیارفروش معمولی چیه

سالم عبداللهی
سالم عبداللهی
2 ماه پیش

عالی بود

محمد
محمد
1 ماه پیش

سلام تشکر بابت مطلب مفیدتون چندتا سوال داشتم ممنون میشم اگه پاسخ بدین ،واقعا گیج کننده هست بحث اختیار معامله نوشتین فرق قرارداد آتی با اختیار معامله اینه که پایبند بودن به مفاد قرارداد اجباری نیست. اختیار معامله یک قرارداد است که بین دو شخص (خریدار و فروشنده) بسته می شود(یعنی هر دو طرف قرارداد سهام داران خرد هستند). فرض کنید شخصی دارای تعدادی سهم مشخص است. این شخص حدس می‌زند که قیمت این سهم در آینده کاهش پیدا ‌کند. بنابراین تصمیم می‌گیرد که بر روی سهام خود، اختیار خریدی منتشر کند. خب حالا سوال ها ۱. مثلا من پیشبینی… ادامه مطلب »

محمد
محمد
پاسخ دادن به  فائزه حیدری
1 ماه پیش

ممنون بابت پاسخ کاملتون سه تا سوال دیگه هم داشتم ۱.فروشنده اختیار خرید کیه؟ افراد حقیقی هستند یا حقوقی سهم اگه افراد حقیقی هستند به چه شکل صورت میگیره؟ مثلا باید به کارگزار درخواست بدیم؟ اگر هم حقوقی سهم هست پس چه تفاوتی با اختیار خرید تبعی داره؟(چون نماد ضخود ۱۰۴۰ رو که نگاه کردم چند روز اول فقط حقوقی فروشنده بوده) ۲.مثلا اگه به دید نوسان گیری اختیار خریدی بخریم بعد به قیمت بالاتر بفروشیم،اونوقت ما فروشنده اختیار خرید حساب میشیم؟ یعنی شخصی که خریده میتونه موقع سررسید از ما سهم و بخواد؟ ۳.تو سایت tse برای نماد ضخود… ادامه مطلب »

سید
سید
1 ماه پیش

سلام. اگر اوراق فروش تبعی مثل هترول یا هصیکو خریده باشم بدون سهم پایه پولش قابل برگشت هست؟

فرزاد فخری‌زاده
فرزاد فخری‌زاده
ویرایشگر
پاسخ دادن به  سید
1 ماه پیش

سلام، خیر، اوراق تبعی قابل معامله یا قابل فروش نیستند.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

>
57
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x