بازارهای جهانی (دیده‌بان ژانویه ۲۰۲۱)

۱۳۹۹-۱۰-۲۹

0 نظر

بازارهای جهانی (دیده‌بان ژانویه ۲۰۲۱)

بازارهای جهانی سهام (۲۰۲۱/۰۱/۱۶)

بازارهای جهانی سهام در هفته گذشته کاملا محافظه‌کارانه عمل کردند. مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه برای دومین‌بار ظرف ۱۳ ماه گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور را به اتهام "تحریک به شورش" استیضاح کرد. این استیضاح با ۲۳۲ رای موافق در مقابل ۱۹۷ رای مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد. بااین حال بعید است که ترامپ پیش از پایان دوره‌اش (۲۰ ژانویه)، مجبور به ترک کاخ سفید شود.

سرمایه‌گذاران چشم به نتیجه استیضاح در هفته آینده دوخته‌اند. موج این تنش‌ها باعث شده تا شاخص VIX (ترس و طمع) بازار نیز افزایش داشته باشد. همین امر سبب شد تا سرمایه‌گذاران در هفته گذشته کاملا محافظه‌کارانه عمل کنند که در نهایت منفی شدن شاخص‌های اصلی بورس آمریکا را به‌دنبال داشت.

به این ترتیب و در هفته گذشته شاخص Dow Jones با کاهش ۰.۹۱%- درصدی همراه بود. شاخص S&P500 ریزش ۱.۹۸%- درصدی را تجربه کرد. شاخص Nasdaq نیز نسبت به هفته گذشته با تغییر ۲.۳۰%- درصدی همراه بود.

درصد تغییرات ماهانه

درصد تغییرات هفتگی

مقدار واحد

شاخص

+۰.۶۸%

-۰.۹۱%

۳۰۸۱۴.۳

Dow Jones

-۰.۶۵%

-۲.۳۰%

۱۲۸۰۳.۹

Nasdaq

-۰.۱۰%

-۱.۹۸%

۳۷۵۴.۵

S&P 500

بازار جهانی طلا (۲۰۲۱/۰۱/۱۶)

بعد از فروش‌های روز جمعه، طلا همچنان در روند اصلاحی هفته قبل به سر می‌برد. این درحالی است که هفته گذشته اخبار اقتصادی خاصی در حوزه طلا نداشتیم. اما چیزی که مشاهده می‌شود این است که اصلاح هیجانی هفته قبل کمی فروکش کرده است. طبق آخرین نظرسنجی کیتکو فعالان حوزه طلا کاملا سردرگم عمل می‌کنند و نظرها کاملا متفاوت هستند.

بازار جهانی طلا (2021/01/16)

با توجه به نظرسنجی سرمایه‌گذاران کلان معتقدند که بازار طلا همچنان سردرگم عمل می‌کند و روند خاصی نخواهد داشت. اما در سرمایه‌گذاران خُرد، ۵۴.۴% معتقدند که بازار دوباره صعودی خواهد بود. از دید تکنیکال نیزبرگشت به محدوده قیمتی ۱۹۰۰ دلار در هفته‌های آینده قابل دسترس است.

از عوامل تاثیرگذار برای افزایش قیمت طلا در هفته آینده می‌توان به عواملی چون احتمال تصویب بسته حمایتی، استیضاح ترامپ و محاکمه در سنای آمریکا اشاره کرد.

بازار جهانی بیت‌کوین (۲۰۲۱/۰۱/۱۶)

بیت‌کوین بعد از رسیدن به محدوده ۴۲۰۰۰ دلار درهفته قبل کمی آرام بود. دقت داشته باشید که نوسانات ۱۰ تا ۲۰% در نمودار قیمتی بیت‌کوین یک امر طبیعی است. در زمان‌های گذشته که قیمت بیت‌کوین کمتر از ۱۰۰۰ دلار بود؛ در هر کندل روزانه قیمت بیت‌کوین حدود ۲۰۰ دلار نوسان می‌کرد که با قیمت آن روز معادل ۲۰% نوسان روزانه بود.

بازار جهانی بیت‌کوین (2021/01/16)

اکنون نیز بیت‌کوین در بازه روزانه می‌تواند تا ۲۰% نوسان داشته باشد. اما به علت بالا رفتن قیمت، مقدار این ۲۰% به‌نظر بسیار زیاد می‌آید. باید درنظر داشت که با همین نسبت و درصورت بالاتر رفتن قیمت در ماه‌های آینده مقدارنوسان روزانه این بازار نیز بیشتر خواهد شد که باید معامله‌گران عزیز به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به این ترتیب حتی با این‌که بیت‌کوین در حالت رنج و اصلاح قرار دارد، اما می‌توان روند اصلی بیت‌کوین همچنان صعودی ارزیابی می‌شود. لذا مطابق هفته گذشته هرگونه اصلاح قیمتی را باید به چشم فرصت خرید نگاه کرد.

بازار جهانی نفت (۲۰۲۱/۰۱/۱۶)

افزایش آمار مبتلایان کرونا ترمز نفت را در هفته پیش کشید. افزایش آمار جهانی کرونا در بیشتر کشورهای جهان، خصوصا انگلستان، موجب نگرانی سرمایه‌گذاران شده است. گرچه باید به این موضوع نیز دقت کنیم که تنها چند هفته از توزیع جهانی واکسن گذشته است و برای ایمن شدن ۷۰% جمعیت کشورها، حداقل چند ماه زمان نیاز است.

بازار جهانی نفت

از طرفی دیگر گزارش هفتگی بیکرهیوز همچنان نشان از افزایش محسوس در تولید نفت دارد. طبق این گزارش، تعداد چاه‌های فعال در آمریکا، از ۲۷۵ حلقه به ۲۸۷ حقله چاه افزایش پیدا کرده است که نشان از افزایش ۱۲ حلقه‌ای دارد. این افزایش تولید می‌تواند در میان‌مدت هدف‌های خوبی را برای این بازار تصویرسازی کند.

اما باید به این نکته هم توجه کنیم که در دید بلندمدت، نفت و سوخت‌های فسیلی چشم‌انداز خیلی خوبی ندارد. اگر روند ۲۰ سال اخیر قیمت نفت خام را نگاه کنیم، کاملا مشخص است که نفت بعد از اوج قیمتی سال ۲۰۰۸ تاکنون در یک بازار کاملا نزولی قرار دارد. این می‌تواند مهر تائیدی باشد که جهان از همان زمان به بعد، دنبال جایگزینی سوخت‌های پاک برای سوخت‌های فسیلی است.

همان‌طور که دولت بایدن نیز در طرح برنامه‌های بلند مدت خود به این موضوع اشاره کرده بود. بایدن درنظر دارد تا در یک چشم‌انداز ۵۰ ساله، مصرف سوخت‌های فسیلی در ایالات متحده آمریکا را به صفر برساند. به همین دلیل در ماه‌های گذشته (خصوصا بعد از پیروزی بایدن)، شاهد افزایش چشمگیر قیمت برخی از سهم‌های حامی انرژی پاک در بورس آمریکا بودیم.

این امر می‌تواند زنگ هشداری برای کشورهای نفت محور، از جمله ایران باشد که از اکنون با اصلاح ساختار اقتصادی کشور، میزان وابستگی اقتصاد به نفت را تا جای ممکن کاهش دهیم.

بازار جهانی کامودیتی‌ها (۲۰۲۱/۰۱/۱۶)

افزایش شیوع بیماری کرونا در بازارهای جهانی کامودیتی‌ها نیز تاثیر منفی داشته است. در هفته گذشته بازارهای سهام دنیا بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار از ازرش خود را از دست داده‌اند. اما با توجه به توزیع واکسن در جهان، احتمالا این حرکت، یک امر موقتی خواهد بود.

کاهش انتظارات تورمی در کشورمان و همچنین به‌دنبال آن کاهش نرخ دلار باعث شده تا بازار داخلی کامودیتی‌ها در ایران، شدت و هیجان بازارهای جهانی را نداشته باشد. البته عرضه سنگین حقوقی‌ها برای تسویه بدهی‌های قبلی و خروچ پول از بورس نیز در این رابطه بی‌تاثیر نبوده است.

این درحالی است که بورس چین در میان‌مدت و بلندمدت در حالت رونق و شکوفایی بزرگی قرار دارد. افزایش سطح تقاضای جهانی در کنار احتمال افزایش صادرات کامودیتی در کشورمان (در دوره بایدن) می‌تواند باعث رونق اقتصادی در شرکت‌های صادرات محور باشد. به‌طوری که حتی کاهش نرخ دلار داخلی می‌تواند باعث کسب سود عملیاتی بیشتر برای این شرکت‌ها در آینده شود. این پتانسیل را در p/e شرکت‌های کامودیتی محور می‌توان مشاهده کرد.

لازم به ذکر است که حدود ۶۰% شرکت‌های حاضر در بورس تهران به‌طورمستقیم و ۹۰% نیز به‌طور غیر مستقیم به کامودیتی‌ها مربوط می‌شوند. شرکت‌های فعال در حوزه انرژی، نفت و فرآورده‌های نفتی، صنایع پتروشمی، کانه‌های معدنی و فلزی، خصوصا فلزات اساسی تنها بخشی از این صنایع هستند که برای آن‌ها در بلند مدت (بعد از انتخابات سال ۱۴۰۰) می‌توانیم چشم‌اندازهای بسیار خوبی را متصور باشیم.


بازارهای جهانی سهام (۲۰۲۱/۰۱/۱۰)

سهام‌داران عیدی خود را از بازارهای جهانی گرفتند. در اولین هفته کاری بعد سال نوی میلادی (۲۰۲۱)، تمامی شاخص‌های اصلی بازار بورس آمریکا، چین، انگلیس و آلمان صعودی بودند. شاخص‌های اصلی بورس آمریکا نیز ATH جدید ثبت کردند.

البته موج آبی دموکرات‌ها و سلطه آن‌ها بر دولت و مجلس آمریکا نیز در این قضیه بی‌تاثیر نیست. همان‌طور که می‌دانیم به غیر از دولت در آمریکا مجلس نمایندگان نیز یکی از ارکان اصلی در نظام آمریکا محسوب می‌شوند. هم‌سو بودن دولت و مجلس در یک‌راستا می‌تواند بر عملکرد دولت و پیشبرد اهداف آن‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد. در اولین اقدام دولت و مجلس، احتمالا شاهد تصویب بسته حمایتی در آینده نزدیک باشیم. دولت بایدن در هفته گذشته پیشنهاد رقم این بسته را ۲.۶ تریلیون دلار افزایش داد و به ۱۰۶ تریلیون دلار رساند. به این ترتیب این بسته مالی بزرگترین بسته حمایتی دولت به مردم در تاریخ آمریکا خواهد بود. انتظار داریم تصویب این بسته محرک جریانات ریسک‌پذیر بیشتر در بازار سهام باشد.

به این ترتیب و در هفته گذشته شاخص Dow Jones با رشد ۱.۶۱%+ درصدی همراه بود. شاخص S&P500 رشد ۱.۹۲%+ درصدی را تجربه کرد. شاخص Nasdaq نیز همچنان مثبت بود و نسبت به هفته گذشته با تغییر ۱.۶۸%+ درصدی همراه بود.

درصد تغییرات ماهانه

درصد تغییرات هفتگی

مقدار واحد

شاخص

۱.۶۱%+

۱.۶۱%+

۳۱۰۹۸

Dow Jones

۱.۶۸%+

۱.۶۸%+

۱۳۱۰۵.۲

Nasdaq

۱.۹۲%+

۱.۹۲%+

۳۸۳۰.۵

S&P 500

از دید اقتصاد کلان بورس جهانی سال خیلی خوبی را شروع کرده و چشم‌انداز بسیار مثبتی برای آن دیده می‌شود. خصوصا شاخص بورس شانگهای، ورود سرمایه‌های جدید را به این بازار نشان می‌دهد. از دید سرمایه‌گذاری این قضیه می‌تواند در سال جدید باعث شکوفایی اقتصادی و رشد شدید بازار سهام در این کشور شود.

بازارهای جهانی طلا (۲۰۲۱/۰۱/۱۰)

طلای جهانی در هفته پیش یکی از پرنوسان‌ترین بازارهای جهانی بود. مطابق انتظارات هفته قبل طلا با خروج از ناحیه نزولی، سال جدید را مثبت آغاز کرد که منجر به جهش ۶۰+ دلاری در دو روز ابتدایی سال نو شد. اخبار خوب اقتصادی آمریکا باعث شد، در آخر هفته و با تقویت دلار، تمامی صعود خود را پس بگیرد تا طلا اولین هفته از سال نو میلادی را در منفی به پایان برساند.

در گزارش اشتغال‌زایی آمده: بزرگترین اقتصاد دنیا در ماه گذشته به‌جای اشتغالزایی ۵۰ هزار نفری، شاهد ریزش نیروی ۱۴۰ هزار نفری بوده است. این درحالی است که اشتغال ماه نوامبر بازبینی شده و از ۲۴۵ هزار نفر به ۳۳۶ هزار نفر افزایش داشته است که سیگنال خوبی برای بهبود شرایط اقتصادی محسوب می‌شود.

به این ترتیب طلا در هفته گذشته با کاهش ۲.۵۹%- درصدی به قیمت ۱۸۴۹.۲۱ دلار رسید. نقره نیز در آخرین هفته معاملاتی در سال ۲۰۲۰، با ریزش ۳.۶۵%- درصدی به قیمت ۲۵.۴۳ دلار رسید.

عامل ریزش طلا در هفته گذشته واکنش هیجانی نسبت به اخبار اشتغال‌زایی بود که انتظار می‌رود در هفته آینده این روند با آرامش نسبی بازار تغییر کند. همچنین تصویب بسته حمایتی می‌تواند محرکی برای افزایش قیمت طلا در هفته‌های آینده باشد.

بازار جهانی بیت‌کوین (۲۰۲۱/۰۱/۱۰)

بیت‌کوین این غول دنیای مجازی هفته گذشته باز هم رکورد زد. به این ترتیب بیت‌کوین با ۲۲.۹۴% افزایش نسبت به مت مشابه قبل توانست به ATH جدید ۴۱۹۶۹ دلار برسد. باید توجه کرد که قیمت بیت‌کوین پس از شسکت سقف ۲۰۱۷ همجنان بدون اصلاح افزایش قیمت داشته که باعث فاصله گرفتن قیمت از کف‌های حمایتی آن شده است. این امر موجب نگرانی برخی از سرمایه‌گذاران برای ورود به این بازار شده است.

اما طبق بررسی‌های صورت گرفته کوین‌های دیگری در بازار هستند که هنوز نسبت به بیت‌کوین رشد نکرده‌اند. به این ترتیب می‌توان با پیدا کردن کوین‌های مناسب تا حد زیادی عقب‌ماندگی از بازار و رشد بیت‌کوین را جبران کرد. این درحالی است که روند صعودی ادامه دارد و همچنان تارگت بلندمدت بیت‌کوین اعداد بسیار بالاتری را نشان می‌دهد. بنابراین هرگونه اصلاح قیمتی در هفته آینده از دید سرمایه‌گذاران به چشم فرصت خرید تلقی می‌شود. از دید تکنیکال، وجود چنین اصلاحاتی می‌تواند باعث ایجاد سقف‌های بالاتر در آینده شود.

بازارهای جهانی نفت (۲۰۲۱/۰۱/۱۰)

با توزیع جهانی واکسن کرونا و همچنین شروع اولین هفته کاری پس از تعطیلات سال نو میلادی (۲۰۲۱)، شاهد افزایش حجم تقاضا برای نفت بودیم. این افزایش تقاضا باعث بالا رفتن قیمت‌های جهانی شده است.

بر این اساس نفت خام آمریکا در هفته گذشته، با افزایش ۹.۱۸%+ درصدی به قیمت ۵۲.۶۱ دلار رسید. نفت برنت نیز با رشد ۸.۸۰%+ درصدی در بازار به قیمت ۵۶.۲۵ دلار معامله شد. همچنین گزارش هفتگی شورای نظارت بر معاملات سلف در آمریکا (CFTC)، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در هفته گذشته اقدام به فروش گاز طبیعی کرده‌اند و درازای آن نفت خریداری شده است.  

از طرفی دیگر گزارش هفتگی بیکر هیوز تا تاریخ ۱۰ ژانویه نشان از افزایش محسوس در تولید نفت دارد. طبق این گزارش ، تعداد چاه‌های فعال در آمریکا، از ۲۶۷ حلقه به ۲۷۵ حقله چاه افزایش پیدا کرده است که نشان از افزایش ۸ حلقه‌ای دارد. این افزایش تولید مهر تائیدی برای افزایش تقاضا و علت بالا رفتن قیمت نفت است. از منظر تکنیکال و در دیده‌بان‌های گذشته، نوید نفت بالای ۵۰ دلاری در میان مدت داده شده بود.

بازارهای جهانی کامودیتی‌ها (۲۰۲۱/۰۱/۱۰)

بازار کامودیتی‌ها پس از سال نو میلادی نیز همچنان مثبت ارزیابی می‌شوند. رشد اقتصادی چین، محرک اصلی قیمت‌های (CIS) بوده است. قیمت مس در هفته گذشته با ۳.۵۶% افزایش نسبت به مدت مشابه قبل، در بورس فلزات لندن توانست بالای کانال ۸۰۰۰ دلار تثبیت شود و به قیمت ۸۱۴۶ دلار برسد. این خبر خوبی برای صنعت مس داخلی و صادرکنندگان کاتد مس در ایران است.    

از سوی دیگر سنگ آهن ۶۲% با رشد ۳.۰۹% همراه بود و با قیمت ۱۶۹.۵۲ دلار معامله شد. آلومینیوم با افت ۰.۷۶%- درصدی از ابتدای هفته به قیمت ۲۰۱۶.۷۵ دلار رسید. هر تن میلگرد چین نیز با افزایش ۰.۶۴%+ درصدی در بازار به قیمت ۴۲۴۰ یوان معامله شد.

به این ترتیب در سال جدید (۲۰۲۱)، انتظار تداوم روند صعودی و شکوفایی کامودیتی‌ها در بازار جهانی و به دنبال آن بالا رفتن قیمت‌های CIS را داریم. با توجه به این‌که بیش از ۶۰% بورس تهران به‌صورت مستقیم کامودیتی محور هستند، بالا رفتن قیمت‌های جهانی تاثیر مستقیمی بر سود عملیاتی این شرکت‌ها خواهد داشت. بنابراین در بورس داخلی می‌توان انتظار آینده بسیار خوبی را برای این گروه داشت.

بازارهای جهانی سهام (۲۰۲۱/۰۱/۰۳)

با فرا رسیدن عید سال نو میلادی اکثر بازارهای جهانی تا تاریخ ۴ ژانویه در تعطیلات هستند. به همین منظور رویداد خاصی در بازار اتفاق نیوفتاده است. اما شاید تنها نکته مهم توافق برکزیت (Brexit) و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال جدید میلادی باشد. همچنین در سال جدید، انگستان به ریاست گروه G7 نیز انتخاب شده است. در این‌صورت باید بگوییم؛ ضمن این‌که اقتصاد انگستان با چالش‌های زیادی پس از برکزیت روبه‌رو است، اما این امر می‌تواند در بهبود روابط اقتصادی آتی بریتانیا و اروپا تاثیرات مثبتی داشته باشد.

از طرفی دیگر جو معاملات در آخرین روز بازار سهام بسیار مثبت بود. به‌طوری که تمامی شاخص‌های بورس آمریکا مثبت بودند. بر این اساس و در هفته گذشته (تا تاریخ ۳۱ دسامبر)، شاخص Dow Jones با رشد ۱.۳۵%+ درصدی همراه بود. شاخص S&P500 رشد ۱.۵۰%+ درصدی را تجربه کرد. شاخص Nasdaq نیز که با گپ مثبت باز شد و نسبت به هفته گذشته با جهش ۱.۳۹%+ درصدی همراه بود. روند صعودی در شاخص‌های آمریکا همچنان ادامه دارد.

درصد تغییرات ماهانه

درصد تغییرات هفتگی

مقدار واحد

شاخص

۳.۲۷%+

۱.۳۵%+

۳۰۱۹۹.۱

Dow Jones

۵.۰۵%+

۱.۳۹%+

۱۲۸۸۸.۳

Nasdaq

۳.۳۷%+

۱.۵۰%+

۳۷۰۲.۹

S&P 500

بازارهای جهانی طلا (۲۰۲۱/۰۱/۰۳)

طلا در هفته آخر بازار در سال ۲۰۲۰ نوسان ۱۸+ دلاری را تجربه کرد و با رشد ۱%+ درصدی به قیمت ۱۸۹۸.۳۹ دلار رسید. نقره نیز در آخرین هفته معاملاتی در سال ۲۰۲۰، با افزایش ۲.۲۶%+ درصدی به قیمت ۲۶.۳۹ دلار رسید.

از دید تکنیکال و طبق تحلیل هفته قبل، طلا از ناحیه اصلاحی خود خارج شده است. به این ترتیب می‌توانیم برای شروع سال جدید روندی مثبت را برای طلا متصور باشیم. واکسناسیون عمومی، کاهش آمار و روند شیوع بیماری در جهان و همچنین بسته حمایت مالی آمریکا می‌توانند از عوامل مثبت و تاثیرگذار در روند طلا باشند.

بازار جهانی بیت‌کوین (۲۰۲۱/۰۱/۰۳)

بیت‌کوین همچنان درحال رکورد شکنی است. در هفته گذشته یک ath جدید ثبت شد. به این ترتیب بیت‌کوین توانست در در سال ۲۰۲۱ به قیمت‌های بالای ۳۰ هزار دلار نیز نفوذ کند. روند ورود سرمایه‌های جدید به بازار همچنان ادامه دارد. این نکته می‌تواند باعث رسیدن بیت‌کوین به تارگت‌های خیلی بالاتر نیز باشد که می‌توان به‌عنوان یک سیگنال مثبت درنظر گرفت.

در هفته گذشته بیت‌کوین با جهش ۲۹.۴۹%+ درصدی نسبت به هفته قبل به قیمت هر واحد ۳۴۰۰۰ دلار برسد. به این ترتیب ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال به بیش از ۸۷۰ میلیارد دلار رسید که بیت‌کوین به تنهایی حدود ۶۳۱ میلیارد دلار آن را تشکیل می‌دهد.

بازارهای جهانی نفت (۲۰۲۱/۰۱/۰۳)

با شروع تعطیلات کریسمس در جهان شاهد افت تقاضا دربازار نفت هستیم. همچنان سرمایه‌گذاران بر این باورند که به زودی سطح عرضه و تولید نفت اوپک پلاس (OPEC+) افزایش خواهد یافت. همچنین میزان تاثیرپذیری واکسناسیون عمومی نیز در تداوم حفظ روند صعودی نفت بسیار موثر خواهد بود.

بر این اساس نفت خام آمریکا در انتهای هفته گذشته (۳۱ دسامبر)، با کاهش ۰.۲۲%- درصدی به قیمت ۴۸.۱۸ دلار رسید. نفت برنت نیز با رشد ۰.۸۰%+ درصدی در بازار به قیمت ۵۱.۷۰ دلار معامله شد.

بازارهای جهانی (دیده‌بان ژانویه ۲۰۲۱)

بازارهای جهانی کامودیتی‌ها (۲۰۲۱/۰۱/۰۳)

بازار کامودیتی‌ها نیز مثل بیشتربازارهای جهانی در تعطیلات هستند. تداوم روند مثبت قیمت کامودیتی‌ها در سال جدید میلادی و شروع فعالیت‌های اقتصادی دنیا پس از واکسناسیون جهانی نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد. اما می‌توانیم در تعطیلات نیز به کارنامه باورنکردنی برخی از کامودیتی‌ها در سال ۲۰۲۰ یک نگاه اجمالی بیاندازیم:

اسلب صادراتی ایران ۶۶%+

بیلت صادراتی ایران ۳۸%+

ورق گرم (CIS) 61%+

زغال‌سنگ بنادر چین ۳۴%+

میلگرد (CIS) 52%+

مس LME 25%+

فلز روی LME 19%+

کنسانتره آهن ۶۸%+

قراضه آهن USA 400%+

قراضه وارداتی ترکیه ۵۶%+

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده بفرمایید. 

پویا بهایی‌پور

درباره نویسنده مقاله :

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

مقالات پیشنهادی


صرافی بایننس (BINANCE) یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا است که

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

پوشش ریسک یا همان هج (Hedge)، نوعی استراتژی معاملاتی برای کاهش ریسک است. به این

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

نحوه خرید بیت کوین در ایران نحوه خرید بیت کوین در ایران و ارزهای دیجیتال

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

عرضه اولیه این هفته عرضه اولیه این هفته و امروز به‌همراه لیست کامل شرکت‌های جدید که

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

کلمه دَپس (Dapps) مخفف عبارت Decentralized applications و به معنی نرم‌افزار‌هایی است که به‌صورت غیر

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب

سرمایه‌گذاری بلندمدت یکی از راه‌کارهایی است که به کمک آن می‌توانیم ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"4ff41":{"name":"Main Accent","parent":-1},"ff2da":{"name":"Accent Tone","parent":"4ff41","lock":{"saturation":0,"lightness":0}}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgba(19, 112, 238, 0.88)"},"ff2da":{"val":"rgb(82, 183, 255)","hsl_parent_dependency":{"h":205,"l":0.66,"s":1.01}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"4ff41":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}},"ff2da":{"val":"rgb(62, 183, 252)","hsl_parent_dependency":{"h":201,"s":0.96,"l":0.61}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
ادامه مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

>
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x