کارگزار بورس

تاریخ بروز رسانی: 1401/10/14

کارگزار بورس کیست؟ بهترین کارگزاری بورس ۱۴۰۱


کارگزار بورس کیست؟ کارگزاری چیست و کارگزار کیست؟ آیا با خدمات کارگزاری بورس آشنایی دارید؟ بهترین کارگزاری بورس در سال ۱۴۰۱ کدام است؟ اگر شما بخواهید دربورس سرمایه گذاری کنید و سهام شرکتی را خریداری کنید، باید این‌کار را از طریق کارگزاری‌های مجاز بورسی انجام دهید. در واقع کارگزاری بورس، واسطی بین سرمایه‌گذاران و سازمان بورس و اوراق بهادار هستند که کلیه عملیات خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را به نمایندگی از سرمایه‌گذاران در سازمان بورس انجام می‌دهند.


در این مقاله می خوانید

کارگزار بورس کیست؟

کارگزاری بورس شرکت‌ها و اشخاص حقوقی هستند که با اخذ مجوز از سازمان بورس و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار می‌توانند در این زمینه فعالیت داشته باشند. افرادی که در کارگزاری‌ها کار می‌کنند، افرادی خبره، با تجربه و آشنا به مسایل فنی و مالی در حوزه بورس هستند که نسبت به شرایط و قوانین حاکم بر سازمان بورس و بازار سهام اشراف کامل دارند.

کارگزاری بورس چیست؟

اگر بخواهیم تعریف شسته‌رفته‌ای از کارگزاری بورس‌ ارائه بدهیم، می‌توان گفت کارگزاری‌ها از نهادهای مالی واسطه‌ای هستند که با کسب مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. این نهادهای مالی به افراد کمک می‌کنند تا خریداران و فروشندگان اوراق مورد نظر خود را به راحتی و به‌سرعت پیدا کنند. در واقع هنگام ثبت سفارش ما به یک کارگزاری بورس دستور خرید یا فروش سهمی را ارسال می‌کنیم و کارگزاری از جانب ما آن کار را انجام می‌دهد.

یعنی اگر قصد فعالیت در بورس اوراق بهادار را دارید و بخواهید سهم یا اوراقی را معامله کنید، بعد از دریافت کد بورسی باید در یک کارگزاری بورس ثبت‌نام کنید. بدون عضویت در کارگزاری‌ها امکان خرید و فروش برای شما وجود نخواهد داشت.

کارگزاری‌ها در ازای انجام این کار درصد کوچکی از کل مبلغ معاملات شما را به عنوان کارمزد معاملاتی دریافت می‌کنند. کارمزدی که به کارگزاری‌ها به ازای هر خرید تعلق می‌گیرد، برابر است با 0.00304 ارزش کل معامله. کارمزد فروش نیز به اندازه کارمزد خرید است.

کارگزاری بورس چیست و کارگزار بورس کیست؟

کارگزاران نماینده حقوقی سرمایه‌گذاران هستند که سفارشات سهامداران را عملی می‌کنند. در واقع شما با انتخاب یک کارگزاری بورس، آن را به‌عنوان نماینده و وکیل معاملات خود در بورس معرفی می‌کنید. از وظایف این افراد می‌توان به راهنمایی، پاسخ به سوالات و رفع ابهام مشتریان اشاره کرد.

برای آگاهی از خدمات مختلف کارگزاری‌ها مثل آگاهی از نحوه ثبت‌نام، فرایند عضویت، چگونگی تخصیص اعتبارات و... می‌توان از کارگزاران پرس‌وجو کرد. افرادی که در کارگزاری‌ها کار می‌کنند، معمولا افرادی باتجربه و دارای تخصص در زمینه بورس و بازارهای مالی هستند. برای کار کردن در کارگزاری‌ها علاوه‌بر داشتن تحصیلات مربوطه باید برخی از گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس اوراق بهادار را داشته باشد.

تاریخچه کارگزاری بورس

در برخی از کتب و مقالات آورده شده که پیشینه حرفه کارگزاری و اولین خریدوفروش نیمه سازمان‌یافته به قرن دوِ قبل از میلاد مسیح در رم بازمی‌گردد. اما بعد از فروپاشی امپراتوری رم، بازارها سقوط کردند و این حرفه‌ای کاربرد خود را از دست داد و به‌نوعی منسوخ شد.

 بعد از گذشت مدت زمانی طولانی دوباره تجارت رونق گرفت و بازارها شکل گرفتند. در این میان حرفه کارگزاری دوباره پدید آمد و رفته رفته کارگزاری‌ها بوجود آمدند.

اولین کارگزاران

در آن زمان کارگزاران به نمایندگی از افراد به شکل‌گیری یک معامله کمک شایانی می‌کردند. با بررسی تاریخ می‌بینیم که همواره نشانه‌هایی از کارگزاران وجود داشته است. برای مثال در طول قرن یازدهم در فرانسه گروهی از افراد بودند که به نمایندگی از طرف بانک‌ها، به بدهی‌های کشاورزان رسیدگی می‌کردند و حتی به معامله با بدهی‌ها می‌پرداختند. بنابراین می‌توان گفت که فرانسوی‌ها از اولین کارگزاران بودند.

نشانه‌هایی از کارگزاران و کارگزاری در تاریخ

در قرن سیزدهم هم نشانه‌هایی از کارگزاران و کارگزاری در کشور بلژیک دیده می‌شد اما نه به شکل امروزی.

در آن زمان تاجران و سرمایه‌داران ایتالیایی و آلمانی برای تجارت با هم به بندرگاه‌های بلژیک می‌رفتند. مهمانخانه‌هایی که در این بندرگاه‌ها وجود داشتند، علاوه بر اسکان دادن به این تاجران به آن‌ها کمک می‌کردند که با هم معامله کنند. در واقع مهمانداران مهمانخانه‌ها به نوعی نقش کارگزاران را ایفا می‌کردند و مهمانخانه‌ها هم به محلی برای تجارت تبدیل شده بودند.

رفته رفته مفهوم و عملکرد کارگزاران در میان سایر کشورها هم جا افتاد. اوراق جدید طراحی شد و سرانجام در سال 1602 اولین شرکت سهامی عام بوجود آمد. پیش از تاسیس این شرکت سهم کاغذی طراحی نشده بود.

بهترین کارگزاری بورس ۱۳۹۹

به لطف سامانه برخط، برای معاملات نیازی نیست به تالار معاملات مراجعه کنیم.

نحوه کار اولین کارگزاران

عدم وجود یک رسانه جمعی مثل اینترنت امروزی، افراد را مجبور می‌کرد که برای فروش اوراق بهادار خود، اطلاعیه‌هایی پشت شیشه مغازه‌ها نصب کنند، یا از خبرنامه‌ها استفاده کنند و یا افرادی (این افراد نقش کارگزار را ایفا می‌کردند) را دنبال کنند که علاوه‌بر فروشندگان با خریداران نیز در ارتباط بودند. در گذشته به‌دلیل عدم وجود یک مکان رسمی مشخص و سازمان‌یافته، مکان‌های مختلفی برای انجام معاملات در نظر گرفته می‌شد.

مثالی از شکل گرفتن کارگزاری‌ها در انگلیس

برای مثال در کشور انگلیس بیشتر معاملات در کافی‌شاپ‌های مختلف لندن انجام می‌شد. بعد از گذشت مدتی کارگزاری‌ها شکل گرفتند و دیگر افراد مجبور نبودند برای انجام معاملات آن همه سختی و مشقت را تحمل کنند. اما باز هم مجبور بودند برای انجام معاملاتشان به کارگزاری‌ها مراجعه کنند. در اوایل قرن بیست‌ویکم انجام معاملات آنلاین بسیار رایج شد. اکنون شما می‌توانید با گوشی همراه خود یا با یک سیستم کامپیوتری معاملات خود را به راحتی از هر مکانی انجام دهید. امروزه ارائه خدمات مناسب آنلاین از مهم‌ترین صفات برای بهترین کارگزاری بورس است. شما دلتان نمی‌خواهد در یک روز خوب معاملاتی، دسترسی‌تان به پنل آنلاین قطع شود. 

خدمات کارگزاری بورس

کارگزاری‌ها علاوه بر تسهیل خرید‌وفروش ممکن است خدمات دیگری را هم به سرمایه‌گذاران پیشنهاد کنند. 

 • ارائه خدمات معاملات در فرابورس و بورس اوراق بهادار
 • مشاوره و سبدگردانی
 • طراحی صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • برگزاری دوره‌های آموزشی
 • ارائه بسته‌های اعتباری
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای به شرکت‌ها

ارائه خدمات معاملاتی در بازارهای مختلف

کارگزاری‌ها می‌توانند با کسب مجوز علاوه بر خدمت‌دهی در بخش بازار اوراق بهادار، در سایر بخش‌ها نیز مثل بورس کالا و انرژی هم فعالیت کنند.

با وجود تعداد زیادی کارگزاری بورس متاسفانه تعداد خیلی کمی از آن‌ها در سایر بخش‌های بازار مثل بازار مشتقه خدمت‌رسانی می‌کنند. این یعنی اگر شما بخواهید از قراردادهای آتی و آپشن به‌صورت آنلاین استفاده کنید گزینه‌های زیادی پیش روی شما وجود ندارد.

پس بهترین کارگزاری بورس ممکن، آن کارگزاری است که برای بازارهای مختلف استیشن داشته باشد و به شما امکان معامله در بازارهای مختلف را بدهد. 

مشاوره و سبدگردانی

در برخی از کارگزاری‌ها خدماتی مثل مشاوره جهت سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه به افراد ارائه می‌شود، این مشاوره‌ها می‌توانند به‌صورت حضوری یا غیرحضوری (تلفنی) انجام شوند. قسمتی از این مشاوره‌ها به‌صورت پیشنهاداتی برای انتخاب سهم‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری است.

اگر صندوق سرمایه‌گذاری یا سبدگردان شما همان کارگزاری بورس شما هم باشد، بسیاری از مشکلات مرسوم را نخواهید داشت. پس برای انتخاب بهترین کارگزاری بورس به خدمات سرمایه‌گذاری ارائه شده از سوی شرکت هم توجه کنید. 

طراحی صندوق‌های سرمایه‌گذاری

بعضی از کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله منحصر به‌خود را طراحی کرده‌اند. افرادی که دانش و یا زمان کافی جهت سرمایه‌گذاری ندارند، می‌توانند از صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارگزاری‌ها استفاده کنند.

همچنین برخی از آن‌ها شرایطی را بوجود آوردن که اگر پول‌های شما در سهم خاصی نبود، بجای راکد ماندن پول در حساب کارگزاری بورس، از آن برای سرمایه‌گذاری استفاده شود که می‌تواند درصدی سود به همراه داشته باشد.

برگزاری دوره‌های آموزشی

کارگزای‌ها برای جذب مخاطب خدمات گوناگون و متنوعی به افراد ارائه می‌دهند. برخی از آن‌ها دوره‌هایی جهت افزایش دانش سرمایه‌گذاری افراد و هچنین یادگیری انواع تحلیل‌ها برگزار می‌کنند.

همچنین کارگزاری‌های خوب، معمولا خبرنامه‌های و گزارش‌هایی دارند که می‌توانند به معاملات بهتر شما کمک کنند. 

ارائه بسته‌های اعتباری

برخی از کارگزاری‌ها متناسب با میزان فعالیت و حجم معاملات مشتریان خود، به آن‌ها اعتبار می‌دهند. این اعتبارها مانند وام هستند که بعد از یک مدت باید بازگردانده شوند. برخی از کارگزاری‌ها به‌ازای اعتباراتی که به مشتریانش می‌دهند، هیچ کارمزد و هزینه مالی اضافی دریافت نمی‌کنند.

طبق قوانین سازمان بورس هر فرد می‌تواند حداکثر 60 درصد ارزش پرتفوی خود را از کارگزاری بورس به‌صورت اعتبار دریافت کند. شرایط اعتبار دادن کارگزاری‌ها با هم متفاوت است و همه به یک شیوه عمل نمی‌کنند.

بهترین کارگزاری بورس در سال ۱۴۰۱ حتما باید شرایط خوبی برای اعتبار پیشنهاد کند. 

ارائه خدمات مشاوره‌ای به شرکت‌ها

از دیگر خدماتی که کارگزاری‌ها می‌توانند به مشتریان خود ارائه کنند، می‌توان به ارائه مشاوره به شرکت‌ها جهت پذیرش در بورس و یا عرضه در آن اشاره کرد.

رتبه‌بندی کارگزاری‌ها

کارگزاری‌ها از سمت سازمان بورس اوراق بهادار رتبه‌بندی می‌شوند. یعنی خود سازمان بورس هر ساله بهترین کارگزاری‌ها را معرفی می‌کند. 

سازمان بورس هرچند وقت یک بار، به‌منظور ایجاد شفافیت اطلاعاتی، گزارشی از چگونگی عملکرد کارگزاری‌ها بر اساس ارزش کل معملات، ارزش معاملات خرد و بلوکی و ارزش معاملات الکترونیکی منتشر می‌کند.

طبقه‌بندی شرکت‌های کارگزاری بورس با استفاده از پنج حرف الفبا (الف، ب، ج، د، ه) نشان داده می‌شود. کارگزاری‌هایی که عملکرد خوبی دارند و بیشترین امتیاز را کسب می‌کنند، از طرف سازمان بورس اوراق بهادار رتبه الف را می‌گیرند. در مقابل کارگزارانی که نمی‌توانند حداقل 35 درصد امتیازات عادی و 30 درصد امتیازات تشویقی را کسب کنند، رتبه ه می‌گیرند.

دقت کنید که سازمان به شما نمی‌گوید که این کارگزاری بهترین کارگزاری بورس ایران است. بلکه می‌گوید این کارگزاری‌ها رتبه الف دارند. حتما از بین کارگزاری‌های رتبه الف برای خودتان انتخاب کنید. 

معیارهای عادی و تشویقی موثر بر رتبه‌بندی کارگزاری‌ها

 عوامل متعددی بر رتبه و امتیازهای اکتسابی یک کارگزاری بورس تاثیر می‌گذارد. در ادامه بخشی از معیارهای عادی امتیازدهی و سپس معیارهای تشویقی را بررسی می‌کنیم.

مواردی مانند تعداد دفاتر شرکت، شعبه‌ها و نمایندگی‌های فعال، قابلیت سیستم کارگزاری و حسابداری شرکت و نتایج بازرسی‌های سازمان بورس همه و همه بر امتیازات کارگزاری بورس و رتبه آن تاثیر می‌گذارد و جزئی از معیارهای عادی بهترین کارگزاری به‌حساب می‌آید.

علاوه‌بر موارد ذکر شده این که چه کسانی در آن کارگزاری بورس کار می‌کنند هم موضوعی مهم و قابل توجه است. 

تعداد مشتریان و تغییراتی که در میزان سرمایه یک شرکت کارگزاری بورس ایجاد می‌شود، همه بر امتیاز شرکت تاثیر می‌گذارند.

خدمات مازاد یک کارگزاری بورس

علاوه‌بر خدمات معمولی که هر کارگزاری به مشتریان خود ارائه می‌دهد، ارائه خدمات مازاد هم باعث می‌شود که یک کارگزاری بورس در رتبه بهتری قرار بگیرد.

ارائه خدماتی مثل فعالیت‌های بازارگردانی، سیستم ضبط مکالمات مشتریان و... جزئی از خدمات مازاد کارگزاری‌ها هستند و دارای امتیازات تشویقی هستند.

در صورت بروز تخلف در یک کارگزاری بورس برای آن امتیاز منفی در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند جریمه نقدی هم شود.

بهترین کارگزاری بورس در سال ۱۴۰۱ کدام است؟

در این مقاله می‌خواهیم به شما کمک کنیم که با اندکی تحقیق بتوانید بهترین کارگزاری بورس در سال ۱۴۰۱ را شناسایی کنید. با تالاربورس همراه شوید تا ببینیم یک کارگزاری خوب چه ویژگی‌هایی دارد.

همان‌طور که افراد برای خرید و فروش ملک و ساختمان به بنگاه‌های معاملاتی (دفاتر مشاور املاک) مراجعه می‌کنند، برای خریدو فروش اوراق بهاداری مانند سهم باید به کارگزاری‌ها مراجعه کنند. 

در واقع کارگزاری‌ها یک نهاد مالی واسطه‌ای هستند که مهم‌ترین وظیفه آن‌ها ایجاد ارتباط بین خریداران و فروشندگان است. این نهاد مالی نقش مهمی در صنعت مالی و اقتصادی هر کشور ایفا می‌کنند. در ادامه در رابطه با نقش و وظایف این نهاد مالی و چگونگی شکل‌گیری آن‌ها صحبت خواهیم کرد. همچنین پارامترهایی را بررسی خواهیم کرد که به ما در انتخاب یک کارگزاری بورس مناسب کمک کند.

ویژگی‌های بهترین کارگزاری بورس

در حال حاضر 108 کارگزاری بورس فعال در بازار سرمایه ایران وجود دارد که برای مشاهده آن‌ها باید به سایت cfi.codal.ir مراجعه کرد.

باتوجه به افزایش روزافزون تعداد کارگزاری‌ها و شرایط رقابتی که بین آن‌ها حاکم است انتخاب بهترین کارگزاری بورس کمی دشوار است.

در بخش قبلی در رابطه با چگونگی رتبه‌بندی کارگزاری‌ها صحبت کردیم. اما برای انتخاب یک کارگزاری بورس تنها آگاهی از رتبه اعتباری آن کافی نیست. چون بسیاری از کارگزاری‌ها رتبه‌های یکسانی دارند. در ادامه به مواردی که به ما در انتخاب یک کارگزاری مناسب کمک می‌کنند اشاره خواهیم کرد.

کارایی سیستم معاملاتی

منظور از سیستم معاملاتی کارا این است که اخبار و اطلاعات به‌سرعت در اختیار سهامداران قرار بگیرد و سفارشات مشتریان بلافاصله ثبت و ارسال شوند.

این که یک کارگزاری بورس سیستم معاملاتی مطلوب و کارایی داشته باشد، موضوع بسیار مهمی است. 

یک کارگزاری بورس باید زیرساخت‌های مناسبی برای عملکرد همزمان تعداد زیادی سرمایه‌گذار داشته باشد. کندی سیستم معاملاتی و ثبت با تاخیر درخواست‌ها می‌تواند معاملات افراد را با مشکل مواجه کند.

در سال ۱۴۰۱ بهترین کارگزاری از دید مخاطبان، خدمات آنلاین سریع و مطمئن دارد. 

بهترین کارگزاری بورس ۱۳۹۹

معامله‌گرها در کارگزاری، معاملات را با دقت بیشتری انجام می‌دهند

پشتیبانی و پاسخگویی مناسب

مشتری‌مداری یکی از الزامات دوام یک کسب‌وکار است. بهترین کارگزاری بورس باید بتواند شرایطی را فراهم آورد که مشتریان بتوانند پاسخ سوال‌های خود را به‌سرعت دریافت کنند. حال این شرایط می‌تواند به‌صورت ارائه پاسخ سوال‌های پرتکرار در وبسایت باشد و یا افزایش تعداد افرادی که به تلفن‌ها پاسخ می‌دهند.

در برخی از کارگزاری‌ها سیستم رسیدگی به درخواست‌های مشتریان بسیار کند است و یا اگر قصد صحبت با اپراتورها را داشته باشید، باید زمان طولانی را پشت خط منتظر بمانید.

فعالیت در بازارهای مالی مختلف

بازارها و ابزارهای مالی و سرمایه‌ای روز به روز در حال گسترش و توسعه هستند. کارگزاری‌ها باید بتوانند خود را هم‌پای بازارها و ابزارها توسعه بدهند. برای مثال بازار سرمایه ایران شامل بورس اوراق بهادار، بورس کالا و بورس انرژی است. همچنین مدت زمان زیادی است که ابزارهای مالی مختلف مثل اختیار معاملات وارد بازار ایران شده است، اما هنوز بسیاری از کارگزاری‌ها خدماتی مثل سیستم معاملات آنلاینِ متناسب با این ابزار را ندارند. حتی این ابزارها به‌خوبی معرفی نمی‌شوند و بسیاری از افراد با آن‌ها آشنایی ندارند. همین امر باعث کند شدن رشد و توسعه این بازارها می‌شود.

اعتبار و تخفیف معاملاتی

شرایط اعطای اعتبار در کارگزاری‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد اما تمامی آن‌ها باید دستورالعمل‌های خرید اعتباری اوراق بهادار را که از طرف سازمان بورس منتشر شده، رعایت کنند.

برخی از کارگزاری‌ها متناسب با حجم معاملات و برخی دیگر متناسب با میزان دارایی‌ها فرد، جهت خرید سهم به او اعتبار می‌دهند. این اعتبار همانند وام است که بعضی از کارگزاری‌ها برای جذب بیشتر مشتری، بدون بهره آن را اعطا می‌کنند. این اعتبارات باید بعد از گذشت زمان تعیین‌شده توسط مشتری به کارگزاری برگردانده شود.

برخی از کارگزاری‌ها کارمزد کمتری از مشتریان دریافت می‌کنند که همین موضوع باعث جذب مشتری بیشتری می‌شود.

توجه کنید که اگر در بازارهای مالی حرفه‌ای نیست، هرگز از اعتبار استفاده نکنید.

ثبت‌نام و احراز هویت آنلاین

این‌که برای ثبت‌نام در یک کارگزاری بورس حتما باید به‌صورت حضوری به شعب آن مراجعه شود چیز جالبی نیست. کارگزاری‌ها باید شرایطی را به‌وجود بیاورند تا افراد بتوانند بدون مراجعه حضوری تمامی مراحل ثبت‌نام را تکمیل کنند.

اهمیت این موضوع در شرایط بحرانی مثل شیوع بیماری‌های واگیردار بیشتر به‌چشم می‌خورد.

بهترین کارگزاری بورس آن گزینه‌ای است که به شما امکان احراز هویت غیرحضوری بدهد. 

خرید عرضه اولیه خودکار

در سال‌های پیش برای ثبت سفارش جهت دریافت عرضه اولیه، باید طی بازه زمانی مشخص شده حتما سفارش خود را ثبت می‌کردید تا به شما سهم تعلق بگیرد. با افزایش تعداد فعالان بازار سرمایه و ناکارآمدی سیستم‌های معاملاتی، برخی از کارگزاری‌ها شرایطی را بوجود آوردند و امکان ثبت سفارش پیش از موعد فراهم شد.

در این میان هم بعضی دیگر از کارگزاری‌ها در صورت وجود وجه در حساب کارگزاری شما، به‌طور خودکار برای شما تمامی عرضه اولیه‌ها را ثبت می‌کنند. اگر از این کار خوشتان نمی‌آید می‌توانید در تنظیمات پنل کاربری خود این گزینه را غیرفعال کنید.

آیتم‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند در کنار موارد نام برده شده، در انتخاب بهترین کارگزاری بورس به ما کمک کنند. زیاد بودن تعداد شعبه‌ها و نمایندگی‌های یک کارگزاری، وجود امکان تغییر ناظر در سامانه به‌صورت آنلاین، وجود طرح‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاران و عدم رکود پول باقی‌مانده در حساب نمونه‌ای از این موارد هستند.

کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار

کانون کارگزاری بورس اوراق بهادار یک موسسه غیردولتی، غیرتجاری و غیرانتفاعی است که در سال 1386 شروع به فعالیت کرد.

این کانون به‌منظور انجام وظایفی که در قانون بازار اوراق بهادار (ماده 1، بند 5) برایش تعریف شده، شکل گرفته است. هدف از ایجاد این کانون، به‌وجود آوردن یک بازار عادلانه و کارا است که در آن شرایط رقابتی پابرجا باشد که سرمایه‌گذاران بتوانند بر آن اعتماد کنند.

کارگزاری‌ها، معامله‌گران و بازارگردان‌ها برای فعالیت در بازارها چه بورس و چه خارج از بورس باید به‌عضویت این کانون در بیایند در غیر این صورت فعالیت آن‌ها غیرقانونی تلقی خواهد شد.

وظایف کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار

یکی از مهم‌ترین وظایف این کانون کارگزاری بورس نظارت و ارزیابی عملکرد اعضا کانون و اشخاص وابسته به آن‌ها است. از دیگر وظایف این کانون می‌توان به وضع مقررات و قوانین برای اعضای خود اشاره کرد. تنظیم روابط و حل اختلافات کارگزاران، کارگزار معامله‌گران و بازارگردانان بر عهده این نهاد است.

این کانون در زمینه‌های زیر نیز نقش پررنگی ایفا می‌کند:

 • ارائه پیشنهادات جهت تغییر سقف کارمزدها و نرخ‌های خدمات اعضا کانون به سازمان
 • انجام فعالیت‌های علمی پژوهشی، انتشار کتب و نشریات و فراهم کردن تسهیلات لازم جهت گسترش دانش اشخاص وابسته به اعضا
 • ارائه پیشنهادات جهت به کارگیری ابزارهای مالی جدید در بازار اوراق بهادار
 • حضور و عضویت در مجامع داخلی و بین‌المللی جهت تعامل و برقراری ارتباط و بهره‌مندی از تجربه‌های سایر کشورها
 • همکاری و تعامل با ارکان و فعالان بازار اوراق بهادار

موارد ذکر شده نمونه‌ای از وظایف این سازمان است، علاوه‌بر این‌ها می‌تواند وظایف دیگری هم داشته باشد.

انتخاب بهترین کارگزاری بورس تا حدی به روحیه شما هم بستگی دارد. شاید شما با خدمات کم اما مطمئن راحت‌تر باشید، یا شاید دوست داشته باشید خدمات متنوعی دریافت کنید. 

فراموش نکنید که مجبور نیستید تا آخر عمر فقط با یک کارگزاری بورس کار کنید و در صورت عدم رضایت از خدمات آن می‌توانید کارگزاری خود را تغییر دهید. 

5/5 - (5 امتیاز)

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
1 سال پیش

لطفا وجدان کاری داشته و برای مردمی که سرمایه زندگیشان حالا کم یا زیاد رو دست این کارگزارها میسپرن،آگاهی کامل ایجاد کنید. مثلاً کارگزاری فارابی بسیار سیستم افتضاحی داره. اول اینکه سایتشون از نظر محتوا خیلی ناقصه و برای شروع فعالیت یک مشتری و سرنوشت سرمایه اش هیچ توضیح کامل و شفافی وجود ندارد. خیلی خوب پول رو میگیرن اما بعدش مشتری باید مدام با پشتیبانی تماس بگیره که اینجا رو‌چیکار کنه اونجا شرایط چیه و همش برای مشتری موارد مجهول هست. بازپرداخت سرمایه هم که ۷روز‌ طول داده میشه تازه هیچ کجا هم صحبتی از رقم‌ کارمزد نیست و… ادامه مطلب »

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

1
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!