جذاب‌ترین پروژه‌های متاورسی سال 2022

تاریخ بروز رسانی: 1401/08/26

بهترین پروژه های متاورسی سال 2022


پروژه های متاورسی در سال‌های اخیر مورد اقبال و توجه فعالان بازار کریپتوها بوده و توانسته رشد خوبی داشته باشد. در این میان بعضی از آن‌ها نیز توانسته‌اند به مشارکت‌کنندگان در پروژه‌های خود سودهای قابل‌توجهی ارائه دهند.

اصطلاح متاورس به رمان‌های نیل استفنسون (Neal Stephenson) برمی‌گردد. استیفنسون در رمانی به نام "سقوط برف" به تشریح این اصطلاح پرداخته است. او جهانی را مورد اشاره قرار می‌دهد که در آن، انسان‌ها با استفاده از عینک‌های خود می‌توانند در جهان‌های دیگر به سیر و سفر بپردازند و کار کنند.

اگر باز هم می‌خواهید بیشتر با دنیای پروژه های متاورسی آشنا شوید بهتر است، فیلم "بازیکن شماره یک، آماده باش!" از استیون اسپیلبرگ را ببینید تا با آینده این پروژه‌ها بیشتر آشنا شوید. اسپیلبرگ که با فیلم‌های علمی تخیلی‌اش همچون "هوش مصنوعی" مشهور است؛ در این فیلم، معرفی جذابی از آینده متاورس دارد.

بیشتر بخوانید:

البته زمان زیادی باید بگذرد تا پروژه های متاورسی به مرحله‌ای که اسپیلبرگ و استفنسون در آثارشان اعلام کرده‌اند برسند اما هدف پروژه‌های متاورسی همین دنیاهای مجازی است. در این مقاله به معرفی بهترین پروژه های متاورسی پرداخته‌ایم.


در این مقاله می خوانید

با ورود مارک زاکربرگ و تأکید بر اینکه اینترنت آینده در گروی رشد متاورس است، توجه‌ها باز هم بیشتر به این حوزه جلب شد. زاکربرگ حتی اسم شرکت خود را به "متا" تغییر داد تا نشان دهد که تا چه اندازه در این راه جدی است.

پروژه های متاورسی و شرکت‌های دیگر نیز روز به روز وارد دنیای متاورس شدند که می‌توان از مایکروسافت و والت دیزنی به عنوان مهمترین آن‌ها نام برد.

پروژه‌های متاورسی چگونه کار می‌کنند؟

در پروژه های متاورسی مالکیت زمین‌ها و دیگر وسایل جزء دارایی شما محسوب می‌شود. این کار از طریق همان مکانیزم NFT انجام می‌شود یعنی زمین‌ها شبیه توکن‌های غیرقابل معاوضه در بلاک‌چین هستند که شما آن‌ها را می‌خرید و به دارایی خودتان اضافه می‌کنید.

زمین‌های پروژه های متاورسی قابلیت برگزاری ایونت‌های مختلف همچون بازی و کنسرت را دارند. علاوه بر این با خریدن NFT های گوناگون امکان راه‌اندازی موزه و باغ وحش در زمین ایجاد می‌شود که می‌توانید با بلیط‌فروشی و دعوت سایرین به بازدید، درآمد خوبی کسب کنید. تبلیغات گسترده برندهایی همچون سامسونگ و آدیداس هم در زمین‌های متاورسی زبانزد است.

بنابراین زمین‌های پروژه های متاورسی همچون قطعاتی هستند که اگر موقعیت خوبی داشته باشند و رفت و آمد در آ‌ن‌ها زیاد شود، می‌توانند درآمد خوبی برای صاحبانشان ایجاد کنند. زمین‌ها قابلیت اجاره هم دارند که این نیز یکی از راه‌های درآمدزایی در پروژه های متاورسی است. البته در حال حاضر اکثر پروژه های متاورسی مشهور، بازی‌ها هستند که قابلیت ایجاد استفاده از زمین به عنوان موزه و دیگر کاربری‌ها را نیز ایجاد کرده‌اند.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که همچون سایر پروژه‌های کریپتوکارنسی که مثل قارچ هر روز زیادتر می‌شوند، پروژه های متاورسی نیز چنین شرایطی دارند و باید بتوانیم بهترین پروژه های متاورسی را شناسایی کنیم.

 بنابراین نمی‌توان به هر پروژه‌ای اعتماد کرد و روی آن سرمایه‌گذاری کرد؛ چه بسا که بسیاری از این پروژه‌ها با شکست رو به رو شوند و نه تنها سودی برای شما نداشته باشند بلکه کل سرمایه‌ای که وارد پروژه کردید نیز دود شود و به هوا برود.

معرفی بهترین پروژه های متاورسی

در ادامه به بهترین پروژه های متاورسی اشاره می‌کنیم که اگر علاقه به این حوزه دارید، می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید.

سندباکس SANDBOX

بهترین پروژه های متاورسی-SANDBOX

از بهترین پروژه های متاورسی، بازی متاورسی سندباکس است که با نماد SAND معامله می‌شود. بازی سند باکس به صورت عمومی برای همه هنوز منتشر نشده است و اگر می‌خواهید در آن بازی کنید یا باید زمین بخرید یا بلیط مخصوص ورود به آن را از داخل اوپن سی opensea یا سایر مارکت‌ها خریداری کنید.

البته سندباکس هر چند ماه یک بار ایونت برگزار می‌کند و در این ایونت‌ها اگر بتوانید امتیاز خوبی کسب کنید، بلیط ورود به سندباکس را به دست می‌آورید. حمایت اسنوپ داگ خواننده مشهور آمریکایی از این پروژه باعث شد تا سندباکس به شدت معروف شود. زمین‌های سندباکس تا ده‌ها هزار دلار در حال خرید و فروش است و به شدت مورد استقبال هواداران کریپتو قرار گرفته است.

یکی از ویژگی‌های مهمی که سندباکس را از سایرین جدا می‌کند، ورود کشورهای ثروتمند به آن است. به عنوان نمونه هنگ کنگ و امارات متحده عربی در این پروژه سرمایه‌گذاری کردند و حتی شرکت‌هایی در آمریکا و انگلستان به صورت قانونی و با اجازه نهادهای بالادستی وارد این پروژه شده‌اند.

دیسنترالند Decentraland

بهترین پروژه های متاورسی-Decentraland

دیسنترالند که با نماد MANA شناخته می‌شود یکی دیگر از بهترین پروژه های متاورسی است. این پروژه ابتدا در بستر وب بود اما اکنون با نصب لانچر آن روی سیستم می‌توانید وارد دنیای دیسنترالند شوید.

دیسنترالند برای همه باز است و می‌توانید به گشت و گذار داخل آن بپردازید. این پروژه سعی دارد تا ایونت‌های متنوعی برگزار کند و بسیاری اکنون در آن به عنوان مسئول اتاق بازی و برنامه‌ریز کنسرت و پارک و موزه مشغول کار هستند.

زمین‌های بازیکنان در دسنترالند به توکن های NFT تبدیل می‌شود. در این پروژه گران‌ترین زمین‌های متاورسی قرار دارد و سایر NFTها هم به خوبی معامله می‌شوند. در دیسنترالند قابلیت ماین توکن و شرکت در ایونت‌ها برای کاربران وجود دارد که می‌توانند از طریق آن‌ها درآمدزایی کنند.

بنیانگذاران پروژه به گونه‌ای نقشه راه خود را طراحی کرده‌اند که دیسنترالند توسط بازیکنان و دارندگان املاک اداره شود از این رو به شدت بر روی دائوی پروژه کار می‌کنند. افرادی که زمین داشته باشند یا توکن مانا را هولد کنند می‌توانند در اداره این پروژه نقش داشته باشند.

آپلند Upland

بهترین پروژه های متاورسی-Upland

آپلند، یکی دیگر از پروژه های متاورسی، در بستر EOS قرار دارد و با تبلیغات گسترده توانسته گوی سبقت را از بسیاری دیگر بگیرد. هنوز توکن UPX که توکن اصلی این بازی است، هنوز عرضه نشده است اما طرفداران بازی برای عرضه آن لحظه شماری می‌کنند.

با تبلیغات گسترده‌ای که آپلند داشته کاربران آن به شدت در حال افزایش است و زمین‌های آن نیز گران‌تر شده‌اند و این پروژه در آینده یکی از بهترین پروژه های متاورسی خواهد بود.

متأسفانه این پروژه برای کاربران ایرانی به دلیل تحریم‌ها قابل استفاده نیست و نمی‌توانید در آن به فعالیت بپردازید، مگر اینکه از فیلترشکن IP ثابت استفاده کنید و احراز هویت خودتان را با یک شماره بین‌المللی انجام دهید.

آپلند شبیه‌سازی کره زمین را انجام داده است و در آن دقیقاً شما زمین مجازی مشابه زمین واقعی را خریداری می‌کنید. شاید در آینده بتوانید خانه خودتان را خریداری کنید! البته در حال حاضر فقط می‌توانید خانه‌ها و قطعه زمین‌های داخل آمریکا را خریداری کنید اما در آینده با گسترش پروژه، خرید قطعه زمین در سایر کشورها هم به بازی اضافه می‌شود.

جهان‌های بیگانه Alien Worlds

بهترین پروژه های متاورسی-Alien Worlds

جهان‌های بیگانه پروژه وکس نیز یکی از بهترین پروژه های متاورسی است که بایننس اسمارت‌چین و اتریوم نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. جهان‌های بیگانه طبق سایت Dapp Radar در جایگاه نخست تعداد کاربر قرار دارد. در این پروژه فارمینگ و ماینینگ قرار داده شده است و شما با استفاده از مکانیزم های بازی بیشتر به فارم و ماین توکن TLM می‌پردازید.

تعدادی مأموریت هم هست که می‌توانید در آ‌ن‌ها شرکت کنید ولی اکثر بازیکنان ترجیح می‌دهند تا با ارتقای ابزارهای خود که در قالب NFT هستند، به گسترش کار خود بپردازند و بیشتر به ماین توکن برسند.

تریلیوم یا TLM از طریق نگهداری و هولد، داشتن NFT یا صاحب زمین بودن به دست می‌آید. هر بازیکن باید استراتژی لازم را داشته باشد تا بتواند به توکن‌های بیشتری دست پیدا کند. بازی با استفاده از محدودسازی ماینینگ جلوی تورم توکن‌ها را می‌گیرد و نمی‌گذارد که ارزش آن‌ها کم شود.

استفاده از گرافیک جذاب، کامونیتی قوی، جذب مناسب سرمایه و حرکت به سمت دائو از نقاط قوت این پروژه است.

ایلوویوم Illuvium

بهترین پروژه های متاورسی-Illuvium

از جمله پروژه های متاورسی که هنوز لانچ نشده اما تحلیلگران در مورد آن به شدت صحبت می‌کنند و ممکن است در آینده یکی بهترین پروژه های متاورسی باشد، ایلوویوم است. این بازی سعی دارد تا با خلق یک جهان فانتزی بازیکنان را با خود همراه کند. بازیکنان باید موجوداتی به نام ایلوویال‌ها را به دست بیاورند و از طریق آنها به درآمدزایی برسند.

با به دست آوردن ایلوویال‌ها و ترکیب آنها با همدیگر هیولاهای عجیب غریبی به دست می‌آیند که می‌توان آن‌ها را خرید و فروش کرد. علاوه بر این، با آن‌ها می‌توان در ایونت‌ها و مسابقات شرکت کرد و توکن ILV به دست آورد. با خرید زمین‌های مختلف و ماین توکن نیز می‌توان به درآمدزایی رسید.

در ماه‌های گذشته پیش‌فروش زمین‌های ایلوویوم انجام شد و به سرعت، خریداران هر چه بود را خریداری کردند. ایلوویوم با استفاده از لایه دوم ایموتبل ایکس (Immutable-X) در اتریوم و گواه دانش صفر (ZK Proof) توانسته یک تکنولوژی قوی در دنیای متاورس با خود به همراه بیاورد.

ایلوویوم با ارائه برنامه قوی برای آینده همچون پیشروی به سمت یک دائو و راه‌اندازی بازارچه ایلوویم تحت عنوان IlluviDEX چشم‌انداز روشنی برای کاربران و سرمایه‌گذارانش ترسیم کرده است. همچنین با تبلیغاتی که داشته با وجود لانچ نشدن بازی اما بسیاری افراد مشتاق ورود به ایلوویوم هستند.

پولکاسیتی PolkaCity

بهترین پروژه های متاورسی-PolkaCity

پولکاسیتی یکی دیگر از پروژه متاورسی است. این بازی، شبیه‌سازی بازی‌هایی همچون سیمز است. در این بازی شما باید به شهر خدمت کنید و با ارائه خدمات مناسب به درآمدزایی برسید. به عنوان مثال کافه بزنید و پول به دست بیاورید. توکن بومی این پروژه POLC است که در حال حاضر در بسیاری از صرافی‌ها از جمله کوکوین قابل خریداری است.

آدم‌های باتجربه و قوی در حال کار بر روی این پروژه هستند که مهمترین آن‌ها کارملو میلیان (Carmelo Milian) است که سابقه سال‌ها کار در زمینه بلاک‌چین را دارد. از این رو بازار بزرگی از NFT را در این پروژه گردآوری کرده‌اند که افراد می‌توانند به سادگی در آن به خرید و فروش برسند.

تیم پولکاسیتی در سال 2021 جذب سرمایه بالایی داشته است. اکوسیستم پولکادات و اتریوم نیز از پولکاسیتی پشتیبانی می‌کنند، بنابراین در صورت نوآوری‌های قوی می‌توان انتظار خوبی از رشد پروژه های متاورسی اکوسیستم پولکادات در آینده داشت.

واکینگ دد Walking dead

بهترین پروژه های متاورسی-Walking dead

اگر سریال واکینگ دد را دیده‌اید یا دوست دارید در فضاهایی مثل رزیدنت اویل Resident evil یا دیگر فضاهای ترسناک به بازی و رقابت بپردازید، بازی متاورسی واکینگ دد به دنبال افرادی مثل شماست. گالا گیمز که دیگر یکی از غول‌های بزرگ بازی‌های کریپتویی است در حال کار روی این پروژه است.

تقریباً می‌توان در آخرین ماه‌های 2022 انتظار لانچ شدن این پروژه را داشت. بازی واکینگ دد همچون فیلم آن در زمین‌های ایالت جورجیا انجام می‌شود.

شما با خرید زمین باید از آن در برابر زامبی‌ها دفاع کنید و با دفاعی که دارید و اتحادی که با سایرین انجام می‌دهید از خودتان محافظت کنید. ریسک این بازی در این است که اگر زامبی‌ها موفق شوند زمین شما را بگیرند ممکن است برای همیشه دارایی‌تان را از دست بدهید؛ البته بعد می‌توانید با کمک دوستانتان دوباره آن را پس بگیرید.

توکن این بازی DEAD نام دارد و این توکن را با خرید زمین یا کشتن زامبی‌ها می‌توانید به دست بیاورید. تقریباً هر چه تاکنون شرکت گالا، از زمین‌های واکینگ دد را در بازار خودش ارائه کرده خریداری شده و بازی نیز روز به روز پیشرفت داشته است. هنوز تا فروش اصلی زمین‌ها فاصله است و باید دید چه مقدار خلاقیت توسط تیم این بازی قرار است در ادامه اعلام شود.

سینرژی لند Synergyland

بهترین پروژه های متاورسی-Synergyland

سینرژی لند می‌خواهد تا پایان 2022 بر روی شبکه سولانا اجرا شود و از این رو به عنوان یک پروژه پرپتانسیل و یکی دیگر از بهترین پروژه های متاورسی مطرح شده است. فضای سینرژی لند ترکیبی از دنیای سنتی شرقی و غربی با ویژگی‌های تاریخی است.

استفاده از موتور بازی سازی آنریل انجین 2 موجب شده تا این پروژه با گرافیک قوی‌تری نسبت به پروژه های متاورسی مشابه به نظر برسد و کارمزدهای پایین شبکه سولانا فضای تبادل را برای طرفداران NFT در بازی جذاب کرده است.

در این بازی، باید بازیکنان انواع و اقسام وسایل را از طریق مأموریت‌ها به دست بیاورند یا آن‌ها را از سایر بازیکنان خریداری کنند و این یکی از نکات مثبت بازی است که به هیچ عنوان به خودی خود عرضه NFT ندارد و همه از طریق بازیکنان به دست می‌آید.

توکن این بازی SNG نام دارد و با فروش وسایل مختلف و حیواناتی که بازیکنان در طول بازی تربیت می‌کنند، به دست می‌آید. همچنین در این بازی تعدادی ایونت با محوریت داستانی و ماجراجویانه قرار داده شده است که از طریق آنها به درآمد می‌رسند.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
saeed saghi
saeed saghi
1 سال پیش

یک مقاله میخواییم بخونیم پایین صفحه تبلیغات اومده و نمیتونیم جمعش کنیم

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  saeed saghi
1 سال پیش

با سلام و احترام.
ممنون از اطلاع رسانی شما. مشکل رفع شد.

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!