ارز دیجیتال ایاس (EOS) چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/06/23

ارز دیجیتال ایاس (EOS) چیست؟


بلاک‌چین با پتانسیل‌هایی که دارد توانسته پروژه‌های زیادی را به خود معطوف کند تا بتوانند با نوآوری‌هایی که ارائه می‌دهند، گره از کار بسیاری از مشکلات باز کنند. یکی از این پروژه‌های مهم ایاس یا EOS است.

ایاس همچون اتریوم دارای یک ماشین مجازی است تا دی‌اپ‌ها و بازی‌ها و پلت‌فرم‌های حوزه دیفای با استفاده از قراردادهای هوشمند بتوانند در این بلاک‌چین به فعالیت بپردازند و با ارائه خدمات کاربران خود را راضی نگه دارند.

ایاس سعی داشته تا بتواند مشکلات اتریوم را حل کند و به یک بلاک‌چین جذاب برای استارتاپ‌ها و فعالان کسب و کار تبدیل شود. از مهم‌ترین مواردی که ایاس برطرف کرده است، کاهش کارمزد و افزایش سرعت مبادلات مالی در این بلاک‌چین بوده است.


در این مقاله می خوانید

بنیان‌گذاران و تاریخچه ایاس

پروژه EOS اولین بار توسط شرکت block.one مطرح شد و رو به توسعه گذاشت. استیو الیس (Steeve Ellis)، اندرو بلیس (Andrew Bliss) و برندان بلومر (Brendan Blumer) به همراه نابغه‌ای به نام دن لریمر (Dan Larimer) بنیان‌گذاران این پروژه هستند که هر کدام سابقه کار در زمینه بلاک‌چین و کریپتوکارنسی را دارند.

در سال 2017 اولین نسخه از ایاس ارائه و تست شد و سپس آپدیت‌های آن یکی پس از دیگری نمایان شدند تا اینکه در آوریل 2018 نسخه dawn 3.0 ارائه و به عنوان نسخه اصلی پروژه رونمایی شد.

پس از آن عرضه اولیه ایاس صورت گرفت و در ژوئن 2018 عرضه دو میلیون توکن در ICO پروژه رخ داد و در طی یک سال، چهار میلیارد دلار سرمایه جذب شد که تا آن زمان بی‌سابقه بود.

در ابتدا توکن‌ها در بستر ERC-20 بودند و بعد از اینکه جذب سرمایه انجام شد و بلاک‌چین ایاس به وجود آمد؛ توکن به کوین و به بلاک‌چین ایاس منتقل شد.

قیمت ایاس در سال 2018 توانست تا 20 دلار افزایش پیدا کند اما بعد از آن با جدایی دن لریمر، یکی از بنیان‌گذاران مهم پروژه و شرایط نامساعد مارکت در آن سال قیمت آن سقوط کرد. ایاس تا مدتی هیچ آپدیت جدیدی نداشت و همین باعث شد تا در میان رشد ارزهای دیگر جایی نداشته باشد.

به طوری که این ارز که در بین 10 پروژه برتر سایت کوین مارکت‌کپ قرار داشت، جایگاهش را از دست داد و از رقبای خود عقب افتاد. چنانکه اکنون پروژه‌های پولکادات، کاردانو و الروند توانسته‌اند از آن پیشه بگیرند.

ایاس چگونه کار می‌کند؟

ایاس چگونه کار می‌کند؟

ایاس سعی کرد تا تراکنش‌ها را از اثبات کار (POW) به اثبات سهام (POS) برساند و با این کار سرعت تشکیل هر بلاک را به 0.5 ثانیه و تعداد تراکنش‌ها را به چهار هزار ثانیه افزایش دهد. با این کار ایاس می‌توانست در رقابت با اتریوم قرار گیرد.

به دلیل استفاده از اثبات سهام و سپرده‌گذاری نیز، نیازی به هزینه تراکنش توسط کاربران نیست و تراکنش‌های شبکه صفر می‌شود. البته ایاس سپس از گواه سهام وکالتی DPOS استفاده کرد تا بهتر بتواند پروتکل‌های خود را مدیریت کند.

از سوی دیگر با استفاده از الگوریتم فریز کردن حساب، جلوی حملات هکری گرفته می‌شود و افراد می‌توانند با خیال امن‌تری نسبت به تراکنش‌ها و امنیت کیف پول خود کار کنند. اگرچه همین الگوریتم‌ها باعث پیچیدگی‌هایی نیز شده و رابط کاربری کیف پول‌های ایاس را با مشکلاتی همراه کرده است.

اهداف و نوآوری‌های EOS

ایاس سعی داشته تا اول از همه سرعت و قدرت پردازنده در شبکه را افزایش دهد. برای این موضوع از الگوریتم اثبات سهام استفاده کرده است و نودهای شبکه با داشتن CPU، NET و RAM می‌توانند در آن فعالیت کنند.

همچنین افراد با هولد کردن ایاس می‌توانند در رأی‌دهی و تصمیم‌گیری برای شبکه شرکت کنند و بتوانند برای آینده EOS نقش ایفا کنند.

سیستم تایید اعتبار

در این سیستم سعی شده تا ویژگی‌های مهم امنیتی را برای کاربران ایجاد کرد. اول از همه اینکه حساب‌های کاربری با سطح دسترسی نسبت به دیتابیس ایجاد می‌شود و اطلاعات کاربران قابلیت ذخیره خارج از بلاک‌چین نیز فراهم می‌شود.

علاوه بر این جلوی هک تا حدود زیادی گرفته می‌شود و امکان بازیابی حساب‌هایی که به آن‌ها دستبرد زده شده نیز فراهم می‌گردد.

ذخیره ابری

توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها و بازی‌های غیرمتمرکز این امکان را دارند که هر چقدر می‌خواهند فضای ابری داشته باشند تا بتوانند داده‌های خود را روی آن قرار دهند. این گونه با سرعت و کیفیت بهتری به کاربرانشان سرویس می‌دهند.

نگرانی امنیتی دی‌اپ‌ها(Dapps) برطرف می‌شود و آن‌ها می‌توانند از شبکه ایاس برای تحلیل پهنای باند و حافظه استفاده لازم را ببرند.

افزایش مقیاس‌پذیری

با تسهیل فرایند نودها و بررسی گروهی سلامت شبکه می‌توان نسبت به نظارت تراکنش‌ها تسلط داشت. در این راستا ایاس سعی کرده تا با کنترل گروهی تراکنش‌ها توان عملیاتی را بالاتر ببرد و در نتیجه میزان بیشتری تراکنش را با سرعت بیشتر مورد بررسی قرار دهد.

عملکرد متوالی و موازی

در شبکه ایاس هم عملکرد متوالی یا مقیاس‌پذیری عمودی وجود دارد و هم‌ عملکرد موازی یا مقیاس‌پذیری افقی. برخی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها مثل اپ‌های دیفای و صرافی‌ها نیازمند تراکنش‌های پشت سر هم در طول زمان هستند، یعنی تراکنش‌ها باید پشت سر هم پردازش شوند.

مقالات پیشنهادی : دیفای DeFi چیست؟

در عملکرد موازی نیازمند پردازش تعداد زیادی تراکنش هستیم که در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بزرگ مثل پروژه‌های متاورسی ایجاد می‌شوند. ایاس هر دوی این امکانات را در خود دارد و سعی دارد تا همه گروه برنامه و اپلیکیشن را به خود جذب کند.

نوآوری‌های جانبی

از دیگر مواردی که ایاس در پلن خود آورده است، فراهم کردن امکان پرداخت با تاخیر برای کسب و کارها است که در یک توافق با آن‌ها بر اساس بیزینس پلن می‌توانند در تاریخ‌های مشخص به پرداخت بدهی خود در بلاک چین بپردازند.

همچنین با مدل بررسی بلاک‌ها توسط نودها، ایجاد باگ و خطای نرم‌افزاری در ایاس به شدت پایین است. در این پروژه با استفاده از چرخه‌های تأیید و بررسی تراکنش‌ها، آپگرید و دانگرید سیستم همواره انجام می‌شود اما آسیبی به شبکه وارد نمی‌شود.

ورود به بلاک چین ایاس

ورود به بلاک چین ایاس

برای اینکه بتوانید در شبکه ایاس به فعالیت بپردازید، نیازمند دانستن بعضی مفاهیم و اقدامات هستید که بتوانید در این شبکه کار کنید. اگرچه بسیاری از کارها در ایاس ساده شده است و امکانات رایگانی در اختیار کاربران قرار داده شده است، اما ایاس پیچیدگی‌هایی نیز دارد.

برای ورود به شبکه ایاس و کار در آن نیاز است تا اشتراک در تأمین منابع داشته باشید. برای این کار در ابتدا نیاز است تا تجهیزات مورد نیاز و همچنین مقدار لازم از EOS را سپرده‌گذاری کنید. اگر کاربر عادی شبکه بشوید فقط نیاز به خرید یک رم، باز کردن حساب در یک کیف پول و مقدار کمی سپرده‌گذاری ایاس هستید. اما فول نودها نیاز دارند تا مقدار بیشتری ایاس استیک کنند و CPU و پهنای باند شبکه را نیز تأمین کنند.

افرادی که می‌خواهند دی اپ یا بازی نیز داشته باشند به همین ترتیب بر اساس میزان استفاده از شبکه نیاز دارند تا این تجهیزات و امکانات را فراهم کنند. در نتیجه کارمزد و کار در شبکه ایاس صفر می‌شود، اما مقداری منابع به شبکه اضافه شده و گسترده‌تر و شلوغ‌تر شده است.

ساخت حساب کاربری در ایاس (از طریق فرایند اثبات سهام)

برای ساخت حساب کاربری و فعالیت در این شبکه ابتدا باید یک کیف پول ایاس را دانلود، نصب و سپس فعال کنید. پس از آن کیف پول را باز کنید. پس از تعیین رمز عبور و عبارت 12 کلمه‌ای، آدرس کیف پول شما ایجاد می‌شود.

سپس باید اعلام کنید که ایاس دارید و در ادامه گزینه receive را بزنید و مقداری EOS از صرافی‌های ایرانی یا خارجی به کیف پولتان واریز کنید.

با واریز ایاس به کیف پولتان، حسابتان فعال می‌شود. شبکه ایاس بر اساس هزینه رم و پردازشگر و پهنای باند؛ مقدار کوین ایاس در کیف پول را از شما کم می‌کند و این گونه می‌توانید در شبکه سهام گذاری کنید. هر چه بیشتر ایاس وارد کیف پول کنید و آن را هولد کنید، سهم بیشتری در شبکه خواهید داشت و در رأی‌دهی نیز جایگاه بالاتری به دست می‌آورید.

اقتصاد شبکه

بیزینس و نحوه درآمدزایی شبکه EOS از مهمترین نقاط قوت آن محسوب می‌شود، با این حال هنوز بسیاری از وعده‌های این پروژه محقق نشده است.

ویژگی متمایز ایاس عدم استفاده از سوخت شبکه( کارمزد یا Gas Fee) است و تراکنش‌ها صرفاً با سهام گذاری انجام می‌شوند. در نتیجه افزایش کارمزد در آن کمتر اتفاق می‌افتد و ابزار مناسبی برای پرداخت ایجاد می‌شود.

بنابراین سهام‌گذاران می‌توانند از شلوغی شبکه بهره‌مند شوند و پاداش بیشتری برای تایید تراکنش‌ها به دست آورند. عرضه کوین EOS به طور میانگین سالانه 1 تا 5 درصد تورم دارد و پاداش تولیدکنندگان بلاک نیز از طریق عرضه‌های جدید پرداخت می‌شود.

ایاس با این مکانیزم هم یک اقتصاد مناسب درون شبکه ایجاد کرده که باعث می‌شود افراد از آن به عنوان یک وسیله پرداخت با کارمزد کم استفاده کنند و هم سهام گذاران بتوانند نهایت استفاده را ببرند و قیمت کوین آن‌ها با تورم کاهش پیدا نکند. همچنین تولیدکنندگان بلاک‌ها به‌اندازه کافی پاداش به دست بیاورند.

تولیدکنندگان بلاک از طریق نمایندگی اثبات سهام انتخاب می‌شوند و برای تأمین فعالیت و امنیت شبکه علاوه بر لیست 21 نفره‌ای که برای تولیدکنندگان بلاک وجود دارد، یک گروه نود جایگزین نیز در شبکه قرار داده شده است.

خلاقیت‌های امنیتی شبکه ایاس

از نقاط قوت دیگری ایاس دارد بحث امنیت در این شبکه است که بر روی آن ادعاهای بسیاری نیز دارد. از این جهت سعی کرده تا راهکارهای گوناگونی را ارائه دهد که علاوه بر بحث مقیاس‌پذیری و سرعت به امنیت نیز توجه ویژه شود.

اولین راهکار ایاس استفاده از شاردینگ یا تأیید تراکنش‌ها به صورت موازی و جمعی بود که موجب شد تا سرعت شبکه به اندازه کافی بالا برود و از این جهت بسیاری از پروژه‌های بزرگ بتوانند بر روی این پلتفرم کار کنند.

دومین راهکار استفاده از تاخیر عامدانه در اجرای تراکنش‌هاست. در این مکانیزم اگر که شما بخواهید مبلغ بالا یا حساسی را جا به جا کنید، نیاز است تا با یک تغییر عامدانه همچون تایید تراکنش با رمز دوم یا ایمیل عمل کنید تا تراکنش شما انجام شود. از این طریق در برابر بسیاری از حملات هکری می‌توانید در امان باشید.

سومین راهکار فریز کردن حساب‌های مشکوک است. بعد از اتفاقاتی که در مورد هک پلتفرم‌های گوناگون در بلاک چین‌های مختلفی از جمله اتریوم رخ داده است. پروژه‌های گوناگون به فکر راهکارهایی برای مقابله با آن رسیده‌اند که یکی از آن‌ها فریز کردن حساب است. این کار از طریق رأی‌گیری انجام می‌شود و در صورتی که رای به اندازه کافی باشد، حساب مشکوک مسدود می‌شود.

چهارمین و یکی از خلاقانه‌ترین راهکارها نیز ایجاد سطوح دسترسی به حساب است که با استفاده از دو کلید مالکیت و کلید فعال در سیستم استفاده می‌شود. کلید فعال برای انجام امور ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما کلید مالکیت می‌تواند دسترسی به کلیدهای فعال را محدود کند و کاربردهای خاص و حساس شبکه را با آن انجام داد.

پروژه‌های پر سر و صدای ایاس

پروژه‌های پر سر و صدا

با وجود اینکه ایاس در بعضی مواقع خبری ندارد و به عنوان مثال در سال 2020 با نوآوری جدیدی در این شبکه رو به رو نبودیم اما پروژه‌هایی در این شبکه باعث شده‌اند که تفاوت‌های آن حس شود.

اولین پروژه را شاید بتوان کیف پول‌های ایاس دانست. کیف پول نرم‌افزاری سیمپل‌ایاس (SimplEOS) به عنوان کیف پول اختصاصی این پلتفرم بر دسکتاپ قابل نصب است و برای نگهداری و کار در شبکه ایاس بسیار مفید است.

دومین پروژه جذاب، صرافی غیرمتمرکز nex dex است که توانسته با امکانات گوناگون و هزینه تراکنش پایین در شبکه ایاس پیاده‌سازی شود و مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.

سومین و جنجالی‌ترین پروژه روی شبکه ایاس را می‌توان بازی متاورسی آپلند دانست که اخیراً با استقبال بسیار بالایی رو به رو شد و بعد از مدت‌ها موجب شد تا شبکه ایاس بر سر زبان‌ها بیفتد.

مقالات پیشنهادی : متاورس چیست؟ آموزش Metaverse

جمع‌بندی

شبکه ایاس را می‌توان یکی از پروژه‌های بلندپروازانه کریپتو دانست که در سال‌های اخیر سعی داشته تا به وعده‌های خود عمل کند اما با موانع بزرگی رو به رو شده است و شاید بزرگترین مانع نیز جدایی دن لریمر از اصلی‌ترین بنیان‌گذاران آن بوده است.

با این حال EOS از دور رقابت‌ها خارج نشده و با آپگریدهایی که در شبکه خود داشته و نوآوری‌هایی همچون ارائه موازی توابع و عملگرها در قراردادهای هوشمند و حفظ امنیت و سرعت خود همچنان در رقابت با اتریوم و ترون قرار دارد.

از سوی دیگر انتقاداتی نیز به ایاس وارد است، از جمله وابستگی بسیار زیاد آن به شرکت بلاک وان که می‌تواند غیرمتمرکز بودن آن را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. عدم به سرانجام رسیدن بعضی قول‌ها در رود‌مپ و وایت‌پیپر و عدم رشد کافی کامیونیتی را نیز می‌توان به فهرست انتقادات به ایاس افزود.

با همه این احوال می‌توان ایاس را یکی از کوین‌های جامانده از بازار دانست که در صورت وجود خلاقیت و رشد شبکه می‌تواند پتانسیل رشد بسیاری داشته باشد، از این رو دنبال کردن اخبار و بررسی رویدادهای آن می‌تواند برای سرمایه‌گذاری مفید و مهم باشد. 

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!