ممو یا تگ آدرس

تاریخ بروز رسانی: 1401/06/19

اهمیت ممو یا تگ آدرس در ارزهای دیجیتال


ممو یا تگ آدرس چسیت؟ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از انتقال ارز دیجیتال به مقصدتان، با گزینه‌ای به نام تگ (tag) یا ممو (memo) برخورد کرده باشید. خیلی از افراد به‌جهت ناآشنایی با این گزینه از کنار آن به راحتی می‌گذرند ولی بعد از انتقال متوجه می‌شوند که هیچ واریزی انجام نشده و درواقع پولشان از بین رفته است. در این مقاله می‌خواهیم بنشینیم و کمی دوستانه راجع به ممو یا تگ آدرس با شما صحبت کنیم.


در این مقاله می خوانید

ممو یا تگ چیست؟

این نکته را نمی‌توان انکار کرد که ارزهای دیجیتال مبحث جدید برای ما است که بیشتر مردم راجع به آن‌ها اطلاعات کافی ندارند. در بیشتر مواقع و به هنگام انتقال یک رمزارز به مقصدی دیگر می‌گوییم که باید آدرس مقصد و مقدار را وارد کنید و بعد گزینه ارسال را بزنید. درواقع سیستم انتقال همیشه به همین روال کار می‌کند. اما بعد از مدتی و با به‌وجود آمدن کوین‌های جدید، گزینه جدیدی به‌نام ممو یا تگ آدرس هم به‌عنوان یک برچسب روی تراکنش اضافه شد. لازم به ذکر است که این گزینه در همه کوین‌ها وجود ندارد و فقط برخی از کوین‌ها از این برچسب استفاده می‌کنند.

به‌عبارتی دیگر تگ آدرس، فضایی از یک تراکنش است که در هنگام ایجاد تراکنش می‌توانید در آن پیغامی کوتاه برای دریافت کننده بنویسید. این پیام شما برای همیشه در فضای بلاکچین ذخیره می‌شود. از این گزینه در سیستم انتقال برخی از ارزهای دیجیتال برای شناسایی تراکنش شما استفاده می‌شود. مثل گزینه "شرح پرداخت" در سیستم انتقال بانکی خودمان.

چه کوین‌هایی از ممو یا تگ استفاده می‌کنند؟

همه ارزهای دیجیتال برای انتقال به ممو و تگ آدرس نیاز ندارند. برخی از کوین‌هایی که برای انتقال از این سیستم استفاده می‌کنند. هرکدام از آن‌ها نام خاصی برای این گزینه دارند. در برخی به‌نام تگ، در برخی به‌نام ممو و در برخی به‌نام شناسه پرداخت (payment ID) معرفی شده‌اند. اما کاربرد همه این‌ها به یک شکل است. در جدول زیر نام برخی از کوین‌ها که از تگ آدرس استفاده می‌کنند آمده است:

نام کوین

نماد کوین

نوع تگ

ریپل

xrp

Destination tag

استیم

steem

Destination tag

مونرو

xmr

Payment ID

ایاس

eos

memo

بایننس کوین

bnb

memo

استلار

xlm

memo

نِم

xem

massage

کاربردهای تگ

همان‌طور که گفته شد، ممو و تگ کاربردهای متفاوتی دارند. در ادامه به کاربردهای آن اشاره می‌کنیم:

کاربرد تگ در انتقال به صرافی‌های آنلاین

مهم‌ترین کاربرد تگ آدرس، در زمان ارسال وجه به صرافی‌های آنلاین است. همان‌طور که می‌دانید، ساخت یک کیف پول بیت‌کوین رایگان است. به‌عبارتی دیگر شما برای ساختن یک یک کیف پول بیت‌کوین نیاز ندارید که حتما هزینه پرداخت کنید یا از قبل مبلغی را به آن آدرس واریز کنید. اما همه کوین‌ها به این شکل نیستند. به‌عنوان مثال برای این‌که یک کیف پول کوین ریپل (XRP) داشته باشید، باید مقداری هم XRP داخل آن بریزید. این مقدار داخل کیف پول شما بلوک خواهد شد. پس ساخت یک کیف پول ریپل برای شما مقداری هزینه اولیه دارد.

به مثال زیر دقت کنید:

شما در یک صرافی آنلاین (خارجی یا داخلی) مثل صرافی بایننس یا نوبیتکس و... حساب دارید و صرافی می‌خواهد برای شما یک کیف پول XRP ایجاد کند. در این‌صورت ابتدا باید صرافی مقداری XRP درون آن آدرس برای شما واریز کند تا آدرس خصوصی شما فعال شود. حال فرض کنید این صرافی 10 هزار نفر مشتری داشته باشد. چه اتفاقی می‌افتد؟

در این‌صورت اگر صرافی بخواهد برای همه این افراد به‌جهت ایجاد یک کیف پول ریپل، مقداری پول اولیه واریز کند، مبلغ زیادی را باید کنار بگذارد. این‌کار برای صرافی غیراقتصادی است. در همین‌جا است که ممو یا تگ به کمک ما می‌آیند و مشکل را حل می‌کنند.

صرافی‌های آنلاین در چنین حالتی معمولا یک یا چند کیف پول مادر ایجاد می‌کنند و همه کوین‌های مشتریان را درون همان کیف پول ذخیره می‌کنند. سپس واریزهای مختلف را با تگ یا ممو شناسایی می‌کنند و مبلغ را به حساب کاربر واریز می‌کنند. به این ترتیب دیگر نیاز ندارند که برای همه مشتریان خود یک آدرس جداگانه ایجاد کنند.

به‌عبارتی دیگر وقتی شما مقداری XRP به آدرس شخصی یک صرافی واریز می‌کنید، درواقع کوین‌های خود را به کیف پول اصلی صرافی انتقال می‌دهید. در چنین کیف پولی طبیعی است که حجم واریزها زیاد می‌شود. صرافی برای این‌که بتواند تشخیص دهد که مقدار واریزی متعلق به چه کسی است، از ممو یا تگ آدرس استفاده می‌کند. پس اگر در هنگام واریز چنین کوین‌هایی تگ یا ممو را وارد نکنید، صرافی نمی‌تواند تشخیص دهد که مبلغ واریزی، متعلق به چه کسی است و این‌کار ممکن است باعث از دست رفتن سرمایه کاربر شود.

معمولا صرافی‌ها در هنگام انتقال وجه نسبت به خطرات استفاده نکردن از تگ هشدارهای لازم را به کاربر می‌دهند. در عکس زیر نمونه‌ای از آدرس و تگ آدرس مربوط به کوین xrp را در یکی از صرافی‌های داخلی می‌بینید. همان‌طور که مشخص است، در عکس هم قید شده است که برای واریز به این آدرس، از مقدار تگ استفاده کنید. در غیر این‌صورت مبلغ به حساب شما منظور نمی‌شود.

تگ و ممو

برای برداشت وجه و واریز آن به آدرس یک صرافی باید علاوه بر آدرس مقصد، تگ آدرس را نیز در قسمت مربوطه وارد کنید، تا تراکنش شما برای صرافی قابل شناسایی باشد. در عکس زیر نمونه پر شده آدرس مقصد و تگ برای ارسال مقداری xrp نمایش داده شده است:

تگ و ممو

تگ تراکنش برای انتقال به کیف پول‌های شخصی

باید بدانید که همیشه وارد کردن تگ آدرس در تراکنش‌ها ضروری نیست. تگ در تراکنش نیز کاربردهای متفاوتی دارد. اگر آن را درک بکنید، استفاده از آن نیز بسیار راحت است. گفتیم که برای انتقال وجه به صرافی‌های آنلاین برای شناسایی تراکنش شما، باید از تگ استفاده کنید تا صرافی قادر باشد پرداخت شما را شناسایی و به حسابتان منظور کند. اما برای انتقال کوین تگ دار به یک کیف پول شخصی دیگر که کلید خصوصی آن در اختیار شماست، نیازی به وارد کردن تگ نیست. برای درک بهتر کمی مطلب را باز می‌کنیم.

گفتیم که تگ همیشه برای آدرس مقصد کاربرد دارد. پس اگر کیف پول مقصد شما آدرس تگ نیاز ندارد، وارد نکردن تگ نیز مشکلی به‌وجود نمی‌آورد. به‌عنوان مثال وقتی می‌خواهید آدرس ریپل را در کیف پول اکسدوس ببینید، با کمال تعجب متوجه می‌شوید که تگ آدرس را به شما نمی‌دهد. عکس زیر آدرس واریز کوین xrp را در کیف پول اکسدوس نمایش می‌دهد.

تگ و ممو

دلیل این امر آن است که در این نوع کیف پول‌ها، هرشخص آدرس مخصوص به خود را دارا است و دیگر مشکل قبل وجود ندارد. بنابراین برای انتقال وجه به مقصد یک کیف پول شخصی (کیف پولی که کلید خصوصی آن در اختیار شما است.)، نیاز نیست که حتما آدرس تگ یا ممو را وارد کنید.

پس همیشه به هنگام انتقال وجه کوین‌هایی که از تگ یا ممو در تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند، باید دقت کنیم که ابتدا مقصد واریز وجه کجا است. اگر مقصد واریز مربوط به صرافی‌های آنلاین یا سایت‌های تجاری بود که کلید خصوصی آن کیف پول در اختیار ما نیست، باید تگ آدرس را به هنگام تراکنش وارد کنیم. اما اگر آدرس مقصد مربوط به یک کیف پول شخصی بود دیگر نیازی به وارد کردن تگ یا ممو نداریم (قسمت تگ را در تراکنش خالی بگذارید یا تیک مقصد بدون تگ را بزنید).

یک پیشنهاد عالی

اشتباه در وارد کردن یا نکردن تگ آدرس در تراکنش‌ها، از نوع اشتباهات برگشت ناپذیر در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. از این رو برای به حداقل رساندن این نوع اشتباهات پیشنهاد می‌کنیم که در چنین مواقعی و به هنگام ایجاد یک تراکنش جدید، ابتدا مبلغ بسیار کمی را به جهت تست انجام دهید تا از درست بودن عملیات خود و رسیدن وجه به مقصد اطمینان حاصل کنید. سپس می‌توانید با خیال راحت انتقال اصلی را انجام دهید. 

نتیجه‌گیری

دراین مقاله با مفهوم ممو یا تگ آدرس در ارزهای دیجیتال آشنا شدیم. انواع کاربرد آن را شرح دادیم. همچنین مهم‌ترین نکته استفاده از تگ در تراکنش‌ها را کاملا شرح دادیم و گفتیم که کجا و چرا باید از تگ آدرس استفاده کنیم. واقعیت این است که دنیای ارزهای دیجیتال دنیایی جدید و پر از ریزه‌کاری‌هایی است که شاید اگر آن‌ها را ندانیم، ممکن است اشتباهاتی مرتکب شویم که منجربه از دست دادن سرمایه‌هایمان شود. اما با کمی تحقیق و کسب آموزش‌های مختلف می‌توانیم تا حد زیادی جلوی این اشتباهات و ضررها را بگیریم.

سوال: آیا تا به‌حال برای شما مشکلی در تراکنش‌های ممو یا تگ به‌وجود آمده که منجر به از دست دادن سرمایه شما شده باشد؟

لطفا تجربه‌های خود را در زمینه استفاده از ممو یا تگ آدرس در ارزهای دیجیتال با ما در بخش کامنت‌های به اشتراک بگذارید.

اگر مطلب فوق برایتان مفید بوده لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذراید.

4.3/5 - (51 امتیاز)

درباره نویسنده

پویا بهایی‌پور

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
71 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام من یه مقدار ارز ازکیف پول تراست ولت میخاستم انتقال بدم صرافی کوینکسم ممورونزدم حالا راه حل چیه ؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

سلام و وقت بخیر.
اگر در آدرس کیف پول مقصد(صرافی کوینکس) وارد کردن تگ الزامی بوده است به احتمال زیاد ارز انتقالی شما از دست رفته و نمی‌توان کاری انجام داد. برای اطمینان می‌توانید موضوع را با پشتیبانی کوینکس مطرح کنید تا مطمئن شوید انتقال این ارز نیاز به تگ (ممو) داشته است یا خیر.

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام . در انتقال ADA به صرافی یکی از اعداد تگ رو جاانداختم، البته هش ریت و آدرس رو درست وارد کردم. ارزم گم شده و نمیدونم چی میشه

محمد
محمد
2 سال پیش

سلام.من از کیف پول تراس والت مقداری کاردانو انتقال دادم صرافی والکس ولی ممو رو نزدم الان صرافی میگه بین4 تا6 ماه طول میکشه ولی میگه رایگان انجام میدیم راه دیگری هست زودتر بتونم برسم به پولم

حمیده آقایی پور
حمیده آقایی پور
پاسخ دادن به  محمد
2 سال پیش

سلام وقت بخیر
اگر کد ممو رو در هنگام انتقال به صرافی وارد نکرده باشید، تنها راه برگرداندن دارایی شما کمک گرفتن از خود صرافی مقصد هست. بنابراین برای زودتر انجام شدن این کار، باید با پشتیبانی صرافی تماس بگیرید.

ناشناس
ناشناس
پاسخ دادن به  محمد
1 سال پیش

من هم ریپل رو بدون کد تگ فرستادم .گفتند ۴ هفته طول میکشه تا برگرده .حالا ارزهای شما برگشت؟

زهرا
زهرا
2 سال پیش

ارز کاردانو در قسمت برداشت در صرافی آبان تتر چی باید نوشت

محمد مهدی خسرو زاده
محمد مهدی خسرو زاده
پاسخ دادن به  زهرا
2 سال پیش

سلام وقت بخیر
این صرافی برای برداشت کاردانو از سه بستر
CARDANO
BEP2
BEP20
پشتیبانی می‌کند . اگر از کیف پول اتمیک ولت استفاده می‌کنید بستر CARDANO
و اگر از تراست‌ ولت استفاده می‌کنید دو بستر BEP2 و BEP20 قابل استفاده است

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

بسیار متشکر از مطلب مفیدتان.

محمد مهدی خسرو زاده
محمد مهدی خسرو زاده
پاسخ دادن به  ناشناس
2 سال پیش

تشکر از شما برای مطالعه این مقاله

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

عذرخواهی می کنم بابت پییام ناقص قبلی. منظورم از کد 9 رقمی ، کد مربوط به قسمت تگ بود. آدرس مقصد رو هم درست دادم

فائزه حیدری
فائزه حیدری
پاسخ دادن به  ناشناس
2 سال پیش

دقت کنید اگر صرافی شما مثلا main account داره و از trading account جدا هستش، تنها میتونید از main account برداشت کنید،
اول منتقل کنید به main account خودتون بعد برداشت رو بزنید

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

سلام وقت بخیر. یک سوال داشتم: برای خارج کردن ارز bnb از صرافی hit BTC یک کد 9 رقمی دادم اما گزینه WITHDRAW فعال نمیشه. ممکنه راهنمایی کنید؟

فائزه حیدری
فائزه حیدری
پاسخ دادن به  ناشناس
2 سال پیش

سلام. برای اینکه ارزی مثل bnb رو بخواید به کیف پول منتقل کنید به ممو یا تگ احتیاج ندارید. اما اگر بخواهید به صرافی داخلی مثل نوبیتکس منتقل کنید، علاوه بر آدرس مقصد، خود صرافی به شما یک کد چند رقمی نشون میده، میگه وارد کنید

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

سلام وقت بخیر در مورد ارز دیجیتال STX چه جوری میتونم آدرس شبکه و تگ این ارز رو پیدا کنم.

فائزه حیدری
فائزه حیدری
پاسخ دادن به  ناشناس
2 سال پیش

سلام، در داخل coinmarketcap اسم رو سرچ کنید، و در صفحه مشخصات کوین، میتونید جزئیات رو ببینید

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

سلام دوستان من تقریبا یه هفته قبل مقداری استلار از نوبیتکس به کوینکس منتقل میکردم که اشتباهی یادم رف که ممو یا همون تگ رو وارد کنم ولی آدرس کیف پول درست بود. از پشتیبان نوبیتکس کمک خواستم به خوبی راهنمایی کردن که به پشتیبانی مقصد پیام بدید و این مطالب رو (که خود نوبیتکس بهم گفت) بهشون اطلاع بدید. واقعیتش زیاد امید نداشتم رفتم پشتیبانی کوینکس تو قسمت تیکت ها یه گزینه مربوط به همین اتفاقات بود. اون رو انتخاب کردم و اطلاعات توکسی کد و ممو و آدرس همه چی رو در قسمت های مربوطه نوشتم و موضوع… ادامه مطلب »

ماهرخ
ماهرخ
پاسخ دادن به  ناشناس
2 سال پیش

سلام میشه تمام مراحلی ک‌رفتید رو بگید و چه پیامی به کویینکس دادید؟؟؟

ناشناس
ناشناس
پاسخ دادن به  ناشناس
2 سال پیش

سلام میشه مراحلی که گفتن رو بگید ؟

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

سلام.
من از تراس ولت به والکس ریپل زدم ولی تگ وارد نکردم کسی اطلاع داره که واکس برای بازیابی همکاری میکنه یا نه؟

ناشناس
ناشناس
پاسخ دادن به  ناشناس
2 سال پیش

سلام حالتون خوبه؟ میشه بگید نتیجه چی شد؟ بالاخره تونستید ارزتون رو بگیرید و والکس همکاری کرد؟ لطفا بفرمایید چکار کردید و ایمیل بزنید به من ممنونم jalalsalmani@ymail.com

ناشناس
ناشناس
پاسخ دادن به  ناشناس
2 سال پیش

و اگر گرفتید ارزتون رو چه مدت طول کشید؟

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

71
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!