۱۳۹۹-۰۴-۱۵

14 نظر

DPS یا سود تقسیمی چیست؟

DPS چیست؟

DPS کوتاه‌شده عبارت Dividend Per Share است. این عبارت نشان‌دهنده مقدار سودی است که به ازای هر سهم به سهامداران تعلق می‌گیرد. در‌واقع DPS مقداری از EPS است که بین سهامداران تقسیم می‌شود و به آن سود تقسیمی نیز می‌گویند.

سود تقسیمی هر سهم

سود تقسیمی هر سهم

نحوه پرداخت سود تقسیمی

مقدار سودی که به سهامداران تعلق می‌گیرد و تاریخ پرداخت آن، توسط هیئت‌مدیره در مجمع عمومی سهامداران مشخص می‌شود. هیئت مدیره با‌توجه به سیاست‌های شرکت، میزان سود تقسیمی را تعیین می‌کند.

برای مثال برخی از شرکت‌ها قسمت عمده‌ای از سود ایجاد شده طی یک سال مالی را برای ایجاد طرح‌های توسعه‌ای، بین سهامداران تقسیم نمی‌کنند. حتی ممکن است در یک دوره، هیئت‌مدیره تصمیم بگیرد که کل سود حاصل شده را بین سهامداران تقسیم کند و یا هیچ سودی را تقسیم نکند. بعد از مشخص شدن میزان سود تقسیمی، شرکت‌ها تنها ۸ ماه زمان دارند تا این سود را بین سهامداران تقسیم کنند.

معمولا مقدار سود تقسیمی  DPS کمتر از سود حاصل شده EPS شرکت است. شرکت‌ها عمدتا مقداری از سود را برای پرداخت هزینه‌های احتمالی و یا مصارف مختلف پیش خود نگه‌می‌دارند. مثلا ممکن است  مقداری از سود را جهت پرداخت بدهی‌ها، پرداخت سنوات پرسنل، پیش‌خرید مواد اولیه و... نزد خود نگه دارند و مابقی آن را بین سهامداران تقسیم کنند.

گاهی نیز ممکن است میزان سود تقسیمی بیشتر از سود حاصله از فعالیت شرکت باشد، اما چطور؟

اگر شرکت تصمیم بگیرد که علاوه‌بر سود حاصل شده امسال، مقداری از سود انباشته را نیز بین سهامداران تقسیم کند، این مقدار بیشتر از سود خالص هر سهم می‌شود.

چرا باید روند توزیع سود تقسیمی را بررسی کنیم؟

بررسی روند توزیع سود تقسیمی و مقدار آن در گذشته از جمله مواردی است که پیش از سرمایه‌گذاری، خصوصا سرمایه‌گذاری بلند‌مدت، حتما باید به آن توجه کرد. چون در مواقعی که بازار صعودی نیست و تغییر زیادی را در قیمت‌ها مشاهده نمی‌کنیم، حداقل در بلند‌مدت به ازای هر سهم سود خوبی نصیبمان شود.

مثال: فرض کنید سود خالص هر سهم یک شرکت یعنی EPS آن ۵۰۰۰ ریال باشد. این شرکت ۲۰۰۰ ریال از سود هر سهم را برای راه‌اندازی یک خط تولید جدید و پرداخت هزینه‌های احتمالی کنار می‌گذارد. اگر شما ۱۲،۰۰۰ عدد از سهام این شرکت را داشته باشید، چه مقدار سود به شما تعلق می‌گیرد؟ (با فرض این‌که هیچ‌گونه تغییری در قیمت سهام ایجاد نشود.)

پاسخ: همان‌طور که در مثال ذکر شده است از هر ۵۰۰۰ ریال سود هر سهم، ۲۰۰۰ ریال آن توسط شرکت کنار گذاشته می‌شود. با کسر این مبلغ از سود هر سهم (۳۰۰۰ = ۲۰۰۰-۵۰۰۰ )، ۳۰۰۰ ریال به ازای هر سهم باقی می‌ماند که بین سهامداران تقسیم می‌شود. طبق فرضیات مسئله شما ۱۲،۰۰۰ سهم دارید که به ازای هر کدام ۳۰۰۰ ریال سود به شما تعلق می‌گیرد. در واقع میزان سود شما در این سرمایه‌گذاری به‌اندازه ۳۶،۰۰۰،۰۰۰ ریال بوده است.

بعد از تقسیم سود نقدی و باز شدن سهم، قیمت هر سهم به اندازه میزان سود تقسیمی کاهش می‌یابد.  اگر قیمت سهم در مثال بالا قبل از تقسیم سود ۱۰،۰۰۰ ریال بوده، بعد از تقسیم سود نقدی قیمتش به اندازه ۳۰۰۰ ریال کاهش می‌یابد و با قیمت جدید ۷۰۰۰ ریال بازگشایی خواهد شد.

نظرات ارزشمند شما

لطفا اگر این مطلب برایتان مفید بود، سوال و یا نظری درباره آن داشتید، در انتهای همین صفحه نظر خود را ثبت بفرمایید.                                                                                                        

درباره نویسنده مقاله :

سلام ، فائزه حیدری هستم


ممکن است این مقالات را هم بپسندید

 • علی اکبر دلیر گفت:

  سلام
  تقدیر و تشکر از شما استاد بزرگوار من به عنوان یک مبتدی چند هفته است که کد بورسی گرفته ام و یک عرضه اولیه خریده ام و بطور مقدماتی با آموزش های شما با الفبای بورس آشنا شده ام از شما متشکرم

 • سلام.تشکر از مطالب مفیدی که میذارین .ببخشید سود تقسیمی نماد آریا به تعداد عرضه اولیه ای که تعلق گرفت حدودا ۵۰ هزار تومن شد.درصورتیکه بعد از تعدیل قیمت ۵۰ هزار تومن از سودمون کم شده.آیا همیشه اینطوری تقسیم سود میشه؟

  • سلام، یله بعد از مشخص شدن مقدار سود تقسیمی در مجمع، قیمت هر سهم به ازای سودی که به هر سهم تعلق گرفته کم می‌شود. فرض کنید قیمت سهمی روز قبل مجمع ۳۰۰ تومان بوده و لی در مجمع تصمیم گرفتن که ۵۰ تومان به ازای هر سهم سود تقسیم کنند. روزی که سهم می‌خواد باز بشه قیمت اولیه‌ای که براش مشخص شه ۲۵۰ تومان است. بعد از این، قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شه که می‌تونه بالاتر از ۲۵۰ تومن باشه یا کمتر از اون.
   یعنی قیمت سهم ما کاهش پیدا می‌کنه در عوضش سود تقسیمی به ما می‌دهند. در آریا هم همین اتفاق افتاده احتمالا.

   • زين العابدين عرب گفت:

    پس علنا مجمع سودی نداره برای سهامدار

    • بله تغییری در سود سرمایه‌گذار ایجاد نمی‌کند. بیشتر برای سرمایه‌گذارانی که دیدگاهی بلندمدت دارند خوبه. که می‌توانند مقداری از سود سهم را بدون فروختن سهم دریافت کنند. به سرمایه‌گذارانی که دیدگاه کوتاه مدت دارند معمولا توصیه نمی‌شه تو مجمع شرکت کنند.
     بعد از تقسیم کردن سود نقدی معمولا سهم ها بدون محدودیت دامنه نوسان باز می‌شوند و با توجه به قیمت عرضه و تقاضا قیمت سهم را مشخص می‌کنند که ممکن است قیمتی بالاتر از قیمت پایانی بعد از تعدیل باشه. که در این صورت قیمت سهم هم بالا می‌رود.

     • تشکر از پاسختون

 • ببخشید یه سوال دیگه داشتم.سود انباشته چیه؟

  • فرض کنید EPS شرکت ۷۰۰ تومان است، شرکت تصمیم می‌گیرد به ازای هر سهم۲۰۰ تومن سود نقدی به سهامداران بده و ۵۰۰ تومان باقی مانده را برای خود نگه داره (یعنی در حساب سود انباشته شرکت ذخیره کنه)، تا بعدها اگر خواست افزایش سرمایه داشته باشه یا یک خط جدید تولید راه‌اندازی کنه، از این سود استفاده کند. به این سودی که طی سال‌ها شرکت برای مصارف خود نگه می‌دارد سود انباشته می‌گویند.

   • ممنون ازجوابتون.فقط ببخشید چرا تو سودهای تقسیمی من،EPS ها بیشتر از سود انباشته هستن؟مگه نباید جمع DPS و سود انباشته برابر با EPS بشه؟

    • Eps بیشتر از Dps هستش. قسمتی از Eps به عنوان سود تقسیم می‌شه و قسمتی از اون به عنوان سود انباشته نگه داشته می‌شه که مقدار این دو تا بستگی به تصمیمات شرکت داره

     • آخه ببخشیدمنظورم اینه که چطور میشه سود انباشته بیشتر از EPS هستش؟

     • سود انباشته طی سال‌ها به هم اضافه می‌شه و در صورت‌های مالی مجموع سود انباشته چند سال نمایش داده می‌شه.

     • خیلی ممنون از پاسختون

 • مقالات خوب و کاربردی است ، لطفاً مطالب جامع و مفیدتری برای آموزش بیشتر بگذارید . با تشکر

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

  >