بایدن

۱۳۹۹/۱۲/۱۲

اثر پیروزی جو بایدن بر بورس تهران

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با تمام فراز و نشیب‌هایی که داشت برگزار شد و بایدن طبق پیش‌بینی‌ها (تحلیل برنده انتخابات) توانست با کسب حداکثر آرا الکترال، برنده این انتخابات باشد. این انتخابات مهم‌ترین رویداد سیاسی دنیا در سال ۲۰۲۰ بود. اما انتخاب بایدن نسبت به ترامپ برای ما چه تفاوت‌هایی دارد. تاثیر پیروزی بایدن بر اقتصاد ایران تا چه حد است و چه تغییراتی را می‌توانیم برای آینده اقتصاد متصور باشیم.

joe biden

آیا بایدن متعادل‌تر از ترامپ است؟

اول از همه باید بدانیم که بایدن در دوره ریاست جمهوری اوباما به‌عنوان معاون او بود. پس می‌دانیم که همانند اوباما، نگاه متعادل‌تری نسبت به مسائل سیاسی و اقتصادی حول ایران و خاورمیانه خواهد داشت. اما این جمله به این معنا نیست که بایدن تمام تحریم‌ها علیه ایران را برمی‌دارد و تمام مشکلات به یک باره حل خواهند شد.

تاثیر مجلس نمایندگان بر دولت جدید امریکا

همان‌طور که می‌دانید در آمریکا رئیس‌جمهور، قدرت مطلق نیست و مجلس نمایندگان نیز در دولت و اجرای سیاست‌های آن نقش مهمی دارد. در انتخابات ۲۰۲۰ با این‌که نماینده دموکرات‌ها توانست برنده انتخابات ریاست جمهوری شود، اما مجلس نمایندگان با کسب حداکثری کرسی‌ها به‌نفع جمهوری‌خواهان تمام شد. اتفاقی که به تقسیم قدرت در آمریکا منجر می‌شود و از نظر دموکراتیک برای این کشور خوب است. 

اما این مسئله نشان می‌دهد که حتی اگر بایدن بخواهد سیاست‌های خود را به‌طور کامل اعمال کند، ابتدا باید از سد محکم مجلس نمایندگان بگذرد که اکثریتی جمهوری‌خواه دارد.

جو بایدن

از این رو برخی از کارشناسان دوره ترامپ را دوره فشار حداکثری و دوره بایدن را دوره فشار غیرحداکثری می‌نامند. اما آیا باتوجه به شرایط پیش آمده، بایدن می‌تواند به برجام برگردد و اوضاع را به نفع ما تغییر دهد؟

بسیاری از مردم در ایران بر این تصور هستند.

بسیاری از مردم در ایران بر این تصور هستند که رئیس جمهور جدید آمریکا دوباره به برجام برمی‌گردد، تحریم‌ها را برمی‌دارد و باعث کاهش نرخ دلار و همچنین ریزش بورس خواهد شد. اما اگر ترامپ باقی می‌ماند، باعث ایجاد یک تورم دوباره و افزایش نرخ دلار و صعود بورس می‌شد.

اما واقعیت چیز دیگری است. نه ترامپ با انتخاب مجددش باعث تهدید امنیت اقتصادی می‌شد و نه بایدن آن‌چنان دلار به کشور تزریق خواهد کرد. برای اثبات این نظریه دلیل داریم.

قبل از هر چیز باید به این نکته هم اشاره کنیم از آن‌جایی که توافق یک موضوع دوطرفه است، پس نوع نگاه سیاست خارجه ما هم در این موضوع تاثیرگذار خواهد بود. همان‌طور که ما با ترامپ مذاکره نکردیم، با بایدن هم می‌توانیم وارد مذاکره نشویم. به این ترتیب نباید انتظار تغییرات زیادی هم داشته باشیم.

هرچند مذاکره‌پذیری بایدن بیشتر از ترامپ است، اما این که ما می‌خواهیم از چه دری به مذاکرات احتمالی وارد شویم، به تصمیم‌های خودمان بستگی دارد. 

آیا جو بایدن به برجام برمی‌گردد؟

بایدن در سخنرانی‌های انتخاباتی خود اشاره کرده بود که به برجام برمی‌گردم. اما هرگز نگفت که این‌کار را بی قید و شرط انجام خواهم داد. ترامپ هم حاضر بود به برجام برگردد اما به شرطی که امتیازاتی که لازم بود را می‌گرفت. بنابراین نباید توقع داشت که بایدن به محض برنده شدن و در اولین دستور خود به برجام برگردد. حتی اگر بخواهد این کار را بکند هم مطمئنا با مخالفت شدید مجلس نمایندگان روبه‌رو خواهد شد.

در کل توافق با ایران و برجام از جمله موضوعاتی است که برای رئیس جمهور آمریکا هیچ‌وقت یک نکته مثبت نبوده است زیرا باعث تنش در مناظرات انتخاباتی می‌شود. از این رو در الویت‌های کاری بایدن هم قرار نمی‌گیرد. اگر خاطرتان باشد، برجام در دور دوم ریاست جمهوری اوباما اتفاق افتاد. زیرا اوباما ریسک توافق برجام را برای انتخابات دور دوم زیاد می‌دید و در دور اول این ‌کار را نکرد.

اوباما در سخنرانی آخر خود در زمان ریاست جمهوری، در فهرست دستاوردهای خود اشاره‌ای به برجام نکرد و تنها گفت که جلوی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را گرفتیم. 

جو بایدن

اولویت‌های کاری دولت جدید امریکا چیست؟

بایدن پس از ورود به کاخ سفید، لیست بلند بالایی از کارهایی دارد که مسئله توافق و تحریم‌های ایران می‌تواند در انتهای این لیست قرار بگیرد. درواقع بعد از شیوع گسترده کرونا، آمریکا از لحاظ اقتصادی ضربه‌های بزرگی خورده که هنوز با آن‌ها درگیر است. لزوم تصویب بسته حمایت مالی، نرخ بیکاری بالا و حمایت از تولیدات داخلی از یک‌طرف و چاپ پول و بالا رفتن ترازنامه آمریکا از طرفی دیگر، مشکلات بزرگی برای دولت بایدن محسوب می‌شوند.

جنگ تجاری بین چین و آمریکا و همچنین آمریکا و اروپا از جمله مباحث دیگری است که بایدن باید در مدت دوره ریاست جمهوری خود به آن‌ها رسیدگی کند. جالب است بدانید که شاخص‌های بورس اروپا و همچنین شانگهای با پیروزی بایدن مثبت شدند. زیرا اروپا و چین می‌دانند که توافق با بایدن به مراتب کار راحت‌تری نسبت به توافق با ترامپ است. لازم به ذکر است که همین موضوع برای ایران هم صدق می‌کند.

ساماندهی بازار نفت هم از دیگر مسایلی است که بایدن باید به آن رسیدگی کند. لازم به‌ذکر است که رفع تحریم‌های نفتی و افزایش تولید و فروش نفت ایران در بازار فعلی، تنها باعث ایجاد عرضه بیشتر و کاهش قیمت‌های جهانی در شرایط بحران کنونی خواهد شد. همین موضوع هم باعث می‌شود که در شرایط فعلی، رفع تحریم‌های نفتی ایران نیز از اولیت‌های کاری دولت بایدن خارج شود.

جو بایدن

تاثیرات دولت بایدن بر آینده اقتصاد داخلی

این نکته کاملا درست است که تحریم‌های ترامپ بر کوچک‌تر شدن اقتصاد داخلی ایران تاثیرگذار بود. اما رشد تورم در اثر تحریم‌ها و بالا رفتن نقدینگی، تاحدی قابل قبول است. زیرا رشد نقدینگی یک امر داخلی است که توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود. ترامپ در مشکلات اقتصاد داخلی ما بی‌تاثیر نبود؛ اما همه ما می‌دانیم که عمده کاهش ارزش ریال، به‌علت اتخاذ تصمیمات داخلی توسط وزارت صمت، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی بوده است. پس ترامپ به تنهایی باعث کاهش ارزش ریال نشد.

برعکس همین موضوع در مورد دولت بایدن هم صادق است. با انتخاب بایدن نرخ دلار کاهش یافت. این موضوع نشان از نظر مثبت بازار برای پتانسیل مهار نرخ تورم است. اما این نکته هم واقعیت است که بایدن به تنهایی نمی‌تواند اقتصاد ایران را به حالت قبل برگرداند و دلار به کشور تزریق کند. بلکه لازمه این اتفاق، اتخاذ تصمیمات بزرگ داخلی است که شاید در دولت آینده (دولت سیزدهم) باید منتظر آن باشیم.

نتیجه‌گیری

باتوجه به مطالب فوق، می‌توان نتیجه گرفت که با روی کار آمدن دولت بایدن در کوتاه مدت، برجامی صورت نمی‌گیرد و تحریم‌های نفتی برداشته نمی‌شوند. بنابراین اتفاق خاصی برای اقتصاد داخلی نخواهد افتاد. اثرات منفی انتخاب بایدن بر بازار بورس، ارز و... هم تنها یک امر هیجانی در بازار است که می‌تواند به‌صورت کوتاه‌مدت باشد که اثرات بلندمدت آن به اتخاذ سیاست‌های داخلی ما برمی‌گردد.به خصوص که ما در کم‌تر از یک ‌سال دیگر انتخابات ریاست جمهوری کشور را در پیش داریم. 

از طرف دیگر با درنظر گرفتن ریزش‌های اخیر شاخص بورس، اعتماد مردم نسبت به بازار سرمایه تا حدی از بین رفته که برگشت این اعتماد به بازار نیز امری زمان‌بر خواهد بود. امیدواریم که در آینده و با اتخاذ سیاست‌های درست، از این پتانسیل، بیشترین بهره را برای بهبود اقتصاد داخلی، بورس و مردم به‌دست آورد.

۳.۶/۵ - (۳۹۰ امتیاز)
 # 
پویا بهایی‌پور

درباره نویسنده مقاله :

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
42 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
Z
Z
11 ماه پیش

وقتی خانه ی کسی خراب شودهمسایگانش برج هم که بسازندخانه اش آبادنمیشودمگراینکه خودش دست به کارشود،مسئولین ایران دوتامشکل عمده دارن،اول کم سوادی،دوم عدم اعتمادبه نفس دربرابر بیگانه شک نکنیدهرگزبه ذهنشان خطورنکرده که جای این معادله عوض شودواقتصادمابربازارجهانی تاثیربگذاردبجای اینکه تاثیرپذیرباشد،برای موفقیت ابتدابایدباورکنی رسیدن به هدف بزرگ حتمی است یعنی موفقیت وبپذیری،کسی که موفقیت وباورداشته باشد تعیین کننده است،نه تاییدکننده،

امیررضا رازین
وارن بافت ورشکسته
11 ماه پیش

کاملا درست فرمودید و متاسفانه اعتمادنسبت به بازار سرمایه از بین رفته و حداقل تا پایان این دولت اتفاق خاصی نمیفته تا سیاستهای دولت بعد حداقل این حجم استقبال رو تا ۶ یا هفت سال آینده نخواهیم دید

پیمان
پیمان
11 ماه پیش

سلام خیلی خوب تحلیل شد باسپاس

علی
علی
11 ماه پیش

واقعا خیلی جالبه تحریم میشه بورس میریزه بایدن میشه بورس میریزه ترامپ میشه میریزه بازهرهای جهانی همه مثبت میشن میریزه منفی میشن میریزه در کل چیزی جز ریزش نداره بعد همه کارشناسها هر روز میگن بازار ترسیده درست میشه طولانی مدت فکر کنید
اخه یک روی خوش دیده بشه ترس میریزه نه اینکه همش منفی

بازنشسته
بازنشسته
11 ماه پیش

متاسفانه ازقاعده وقانون وتکنیکال خارج است چون دستهای کثیفی باحمایت مملکت داران میشود

ناصر
ناصر
11 ماه پیش

سلام،خیلی مقاله مفیدی بود.

بهرام
بهرام
11 ماه پیش

باسلام خسته نباشید
عالی بود

امید
امید
11 ماه پیش

همونطورکه ترامپ سرخود از برجام وبقیه کنوانسیونها خارج شد و مجلس نمایندگان نقشی درش نداشت بایدن میتونه دوباره سرخود بپیونده.کارایی که ترامپ کرد هیچکدوم نظر نمایندگان رو نخواست به جز ملزم کردن رییس جمهور برای گرفتن مجوز لازم از مجلس برای وارد شدن در جنگ.ترامپ همه کاراش با لجبازی با اوباما و مشورت عربستان و اسراییل بود.بایدن اینها رو برمی گردونه.خواهیددیداثربایدن رو.

علی اصغر طاهری
علی اصغر طاهری
پاسخ دادن به  پویا بهایی‌پور
11 ماه پیش

آمریکا برای تحکیم روابط با اروپا مجبور خواهد بود به برجام برگردد . همانطور که معاهده پاریس برایش سودی ندارد ولی مجبور هست برگردد . آمریکا به این نتیجه رسیده است که بدون اروپا تنها خواهد ماند .

علی فلاح زاده
علی فلاح زاده
11 ماه پیش

با سلام، بسیار مطلب پر بار و مفیدی بود. سپاسگزارم.

Hamid Hatefi
Hamid Hatefi
11 ماه پیش

با تشکر از بیان واقعیتها، مردم ایران در خصوص انتخاب بایدن دچار جو هیجانی شده اند و مقاله ی شما به درستی آنرا بیان کرده

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

مقالات پیشنهادی


درخواست مشاوره ثبت نام دوره‌های آموزشی

اگر سوالی در خصوص دوره‌های آموزش آنلاین تالار بورس دارید، لطفاً ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید، کارشناسان آموزش تالاربورس با شما تماس خواهند گرفت.

42
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x