توکن‌های لوریج‌دار (LVT)

تاریخ بروز رسانی: 1401/09/22

توکن‌های لوریج‌دار (LVT) چیست؟


توکن‌های لوریج‌دار یا همان LVT مخفف عبارت Leveraged Token هستند. این توکن‌ها مشابه توکن‌های دیگر عمل می‌کنند و از لحاظ شکل کلی فرقی با سایر توکن‌ها از بابت خرید و فروش ندارند.

اما از لحاظ فنی، عملکرد آن‌ها کمی متفاوت از سایر توکن‌های معمولی است. برای این‌که بدانیم که توکن‌های لوریج‌دار چگونه عمل می‌کنند، ابتدا باید بدانیم که لوریج چیست؟

بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز برای ایجاد جذابیت بین معامله گران و تسهیل معامله‌گری برای آن‌ها از توکن‌های لوریج‌دار استفاده می کنند. توکن‌های لوریج‌دار، از اهرم‌های ضریب بالاتر استفاده می‌کنند تا افراد بتوانند به راحتی با آن‌ها به معامله‌گری بپردازند.


در این مقاله می خوانید

ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند و توکن‌های لوریج‌دار یکی از این بخش‌های جذاب به ویژه برای تریدرهاست. بسیاری از تریدرهای روزانه و اسکالپرها به دنبال سودهای بیشتر هستند و برای همین از اهرم استفاده می‌کنند تا بتوانند سود چند برابری داشته باشند، برای همین صرافی‌ها سعی کرده‌اند این نیاز را با توکن‌های لوریج‌دار جبران کنند.

تعریف لوریج (Leverage)

توکن‌های لوریج‌دار (LVT)

لوریج یا همان اهرم ابزاری است که معمولا بروکرها و اکسچنج‌ها در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند که شما بتوانید با پول بیشتری از سرمایه خودتان در بازار معامله کنید. 

فرض کنید که شما 1000 دلار سرمایه دارید. در حالت عادی فقط می‌توانید اندازه همان 1000 دلار در بازار خرید کنید. اما در حالت لوریج 3 برابری، اکسچنج به شما 3 برابر موجودی حسابتان وام می‌دهد.

دراین‌صورت شما می‌توانید به اندازه 3000 دلار خرید کنید. همچنین اکسچنج یا بروکر، پول اولیه شما را به‌عنوان وثیقه برای تضمین بازپرداخت وامی که گرفتید، بلوکه می‌کند. به عبارتی دیگر شما 1000 دلار وثیقه گذاشتید و 3000 دلار وام گرفتید. لازم به ذکر است که وقتی با ضریب اهرم 3 برابری معامله می‌کنید، سود و ضرر معاملات شما نیز 3 برابر خواهد بود.

آشنایی با اهرم معاملاتی

فرادی که در بازار فارکس به معامله می‌پردازند، آشنایی زیادی با اهرم دارند. هنگامی که یک نفر از اهرم استفاده می‌کند، به دنبال این است که یک ضریب به میزان سود خود اضافه کند. به عنوان مثال اگر بر روی یک جفت ارز یا یک کریپتو معامله می‌کند، می‌خواهد آن را چند برابر به دست بیاورد.

فرض کنید شما در حال معامله بر روی بیت کوین هستید و یک پوزیشن خرید باز می‌کنید. اگر بیت کوین نیم درصد افزایش قیمت دهد، شما به اندازه نیم درصد سود کرده‌اید و اگر نیم درصد کاهش یابد شما به اندازه نیم درصد ضرر کرده‌اید.

حالا فرض کنید که شما از اهرم چهار استفاده کرده‌اید، هنگامی که بیت کوین نیم درصد افزایش قیمت دهد شما دو درصد سود می‌کنید چون سود شما ضربدر چهار می‌شود و اگر نیم درصد بیت کوین کاهش یابد شما چهار درصد ضرر می‌کنید که دوباره زیان شما نیز ضربدر چهار شده است.

همان‌طور که می‌بینید، اهرم یک شمشیر دو لبه است و برای افرادی توصیه می‌شود که از آن استفاده کنند که مهارت کافی در بازارهای مالی به دست آورده‌اند و به خوبی در ترید کردن به مهارت رسیده‌اند. پس باید امتحان خود را در زمینه معامله‌گری پس داده باشید تا بتوانید از اهرم‌ها استفاده کنید.

استفاده از اهرم در معاملات فیوچرز در کریپتو به شدت رایج است و افراد بر روی کاهش و افزایش قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پیش‌بینی و معامله باز می‌کنند. در این حالت صرافی به شما مقداری پول قرض می‌دهد تا از آن برای معامله استفاده کنید که همان مقدار اهرم شماست. حالا فرض کنید که یک اهرم 50 انتخاب کرده‌اید. در این حالت اگر بیت کوین دو درصد افزایش یابد شما 100 درصد سود کرده‌اید.

استفاده از اهرم

اما باید روی دیگر ماجرا را هم دید اگر بیت کوین دو درصد کاهش یابد شما 100 درصد ضرر کرده‌اید. در این حالت مقدار پولی که شما در این معامله باز کرده‌اید از بین می‌رود و صرافی آن را ضبط می‌کند. به عبارتی شما "لیکوئید" شده‌اید.

اگر اهرم‌ها بالا باشد احتمال لیکوئید شدن شما زیاد است و بنابراین بعضی معامله گران تنظیمات را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که اگر دو درصد بیت کوین کاهش یافت لیکوئید نشوند. در این حالت به صرافی اعلام می‌کنند که می‌تواند از سایر ارزهایی که در حساب دارند می‌توانند برداشت کند.

فرض کنید که معامله‌گر 200 تتر در حساب خود دارد و با 100 تتر بیت کوین با اهرم 50 می‌خرد و اعلام می‌کند که اگر بیت کوین بیش‌تر از دو درصد کاهش داشت، صرافی می‌تواند دسترسی به مابقی پولی که در صرافی دارد، دست یابد. در این صورت باید بیت کوین 4 درصد کاهش یابد تا همه پولی که او در صرافی دارد توسط صرافی ضبط شود.

همان‌طور که می‌بینید معاملات اهرمی مثل دم شیر می‌ماند که اگر بلد نباشید با آن درست بازی کنید می‌تواند سرمایه شما را از بین ببرد. برای همین بسیاری از افراد حاضر نیستند که در معاملات اهرمی وارد شوند.

به همین دلیل صرافی‌ها توکن‌هایی ایجاد کرده‌اند که اهرم‌های پایین‌تر دارند و مشکلاتی مثل کال مارجین شدن یا لیکوئید شدن برای معامله‌گر نداشته باشد.

خطر کال مارجین در معاملات اهرم‌دار

همه ما می‌دانیم که معاملات مارجین و استفاده از لوریج (اهرم)، خطر کال مارجین هم دارد. به این معنی که اگر میزان ضرر شما با اعمال اهرم وام گرفته شده، از میزان وثیقه شما بیشتر شود، اکسچنج معامله شما را به‌صورت خودکار می‌بندد و وثیقه شما را به‌عنوان ضرر و زیان معامله برمی‌دارد. 

در مثال قبل گفتیم که 1000 دلار وثیقه ما بود و 3000 دلار وام گرفته بودیم. حال اگر مجموع زیان‌های معاملات ما به 1000 دلار برسد، اکسچنج کلیه معاملات در ضرر ما را به‌صورت خودکار بسته و وثیقه ما را به‌عنوان جبران ضررها برمی‌دارد. این کار باعث می‌شود که ریسک معاملات در حالت مارجین بالا برود. اما توکن‌های لوریج‌دار این مشکل را تا حد زیادی رفع کرده‌اند. 

توکن‌های لوریج‌دار چگونه عمل می‌کنند؟

توکن‌های لوریج‌دار یک خلاقیت در حوزه معاملات رمز ارزها محسوب می‌شوند. توکن‌های لوریج‌دار همانند معاملات مارجین دارای اهرم هستند؛ اما با این تفاوت که شما این توکن را از همان ابتدا با ضریب مارجین خریداری می‌کنید و دیگر خطر کال مارجین شما را تهدید نمی‌کند.

به‌عنوان مثال توکن لوریج‌دار بیتکوین همانند خود بیت‌کوین عمل می‌کند. اما با این تفاوت که ضریب اهرم هم در قیمت آن اعمال شده است. فرض کنید یک توکن لوریج‌دار بیت‌کوین با ضریب 3 دلاریم. وقتی بیتکوین 1% رشد می‌کند، توکن لوریج‌دار 3% رشد می‌کند.

به عبارتی دیگر می‌توان گفت که توکن‌های لوریج‌دار همان معاملات مارجین توکنیزه شده هستند. با این تفاوت که شما از همان ابتدا آن‌ها را می‌خرید و مالک آن هستید. پس دیگر خطر کال مارجین شدن ندارد.

برای روشن‌تر شدن، باید موضوع را کمی باز کنیم:

فرض کنید شما یک واحد بیت‌کوین را با قیمت 1000 دلار خریداری کرده‌اید. در حالت عادی اگر قیمت به 1500 دلار برسد، شما 500 دلار سود می‌کنید و یا اگر قیمت به 500 دلار برسد، شما 500 دلار ضرر می‌کنید.

اما در توکن‌های لوریج‌دار همه این اعمال با ضریب اهرم اعمال می‌شود. فرض کنید در مثال بالا توکن لوریج‌دار با ضریب 2 را خریداری می‌کردیم. بنابراین با رشد قیمت بیت‌کوین به 1500 دلار ما 1000 دلار سود می‌کردیم و با کاهش قیمت به 500 دلار نیز ما 1000 دلار ضرر می‌کردیم.

توکن‌های لوریج‌دار

در نمودار زیر توکن لوریج‌دار بیت‌کوین با ضریب اهرم 3 را با رنگ نارنجی و نمودار قیمتی بیت‌کوین را با رنگ آبی به‌صورت همزمان مشاهده می‌کنید. کاملا مشخص است که توکن لوریج‌دار بیت‌کوین دقیقا مشابه بیت‌کوین عمل می‌کند. منتهی با قدرت 3 برابر. به‌عبارتی دیگر تمام حرکات و امواج بیت‌کوین در نمودار توکن لوریج‌دار سه برابر می‌شود.

توکن‌های لوریج‌دار (LVT)

هنگامی که شما می‌خواهید در معاملات آتی یا دیگر بخش‌های بازار کریپتو از معاملات اهرمی استفاده کنید باید به وثیقه گذاری یا کال مارجین شدن فکر کنید اما اگر از توکن‌های لوریج‌دار استفاده کنید نیازی به این موارد ندارید و با خیال راحت در معاملات اسپات به باز و بسته کردن پوزیشن خود می‌پردازید.

توکن‌های لوریج‌دار در صرافی گوناگون ممکن است اسامی مختلفی نیز داشته باشند به عنوان مثال در صرافی بایننس به آن‌ها توکن‌های UP و DOWN گفته می‌شود. توکن BTC3XLONG در اصل همان توکن UP بیت کوین است و توکن BTC3XSHORT همان توکن DOWN بیت کوین است.

در این توکن‌ها اهرم ثابت 3 قرار گرفته است و مثل معاملات اسپات باید آن‌ها را مدیریت کنید. اگر بیت کوین در یک روز 2 درصد افزایش قیمت دهد، توکن BTC3XLONG به اندازه 6 درصد افزایش می‌یابد و توکن BTC3XSHORT به اندازه 6 درصد کاهش می‌یابد.

این توکن‌ها برای اولین بار توسط صرافی FTX ارائه شد و بسیاری از معامله گران کریپتو از آن استقبال کردند و بعد از آن صرافی‌های زیادی همچون بایننس و کوکوین به سمت استفاده از این گروه توکن‌ها رفتند.

برای آشنایی بیشتر مقاله آموزش کامل صرافی کوکوین Kucoin – 2022 را مطالعه کنید.

تفاوت مارجین و توکن لوریج‌دار 

تفاوت مهم این معاملات با نوع مارجین این است که اگر نمودار در جهت تحلیل شما حرکت نکند، فقط توکن، ارزش خودش را بیشتر از دست می‌دهد و تا زمانی که شما توکن را نگهداری کنید، کسی آن را از شما نخواهد گرفت. در حالی که در معاملات مارجین نمی‌شود که زیان شما بیشتر از موجودی بالانستان شود. بنابراین در توکن‌های لوریج‌دار دیگر کال مارجین هم معنی پیدا نمی‌کند.

انواع توکن لوریج‌دار (LVT)

اگر دقت کنید در این حالت ما نمی‌توانیم از پایین‌رفتن قیمت، سود کنیم. زیرا توکن‌لوریج‌دار فقط خرید می‌شود. اگر بازار نزولی بود چه کار باید کرد؟

توکن‌های لوریج‌دار برای این موضوع هم راه حل ارائه دادند. راه حل کلی این بود: 

در حالت عادی شما نمی‌توانید چیزی که ندارید را بفروشید و از پایین رفتن قیمت سود کنید. اما اگر نمودار آن را معکوس کنید و سپس آن را بخرید، درواقع مشابه این است که از پایین رفتن قیمت سود می‌برید.

به همین دلیل دو نوع توکن لوریج‌دار ایجاد شد. توکن‌های لوریج‌داری که در حالت معمولی و از بالا رفتن قیمت به شما سود می‌دهند با پسوند UP و توکن‌های لوریج‌داری که از پایین رفتن قیمت به شما سود می‌دهند، با پسوند Down نمایش داده می‌شوند. به‌عنوان مثال BTCUP با لوریج 3 در زمان بالا رفتن بیت‌کوین سودی 3 برابری برای ما خواهد ساخت. توکن BTCDOWN نیز برای زمانی استفاده می‌شود که شما میخواهید از پایین رفتن قیمت بیت‌کوین سود کنید.

نمودار زیر توکن لوریج‌دار BTCDOWN (رنگ نارنجی) را در مقایسه با نمودار بیت‌کوین (رنگ آبی) نمایش می‌دهد.

توکن‌های لوریج‌دار (LVT)

توکن‌های لوریج‌دار (LVT) 

کاملا مشخص است که توکن BTCDOWN معکوس روند بیت‌کوین عمل می‌کند. بنابراین وقتی قیمت بیت‌کوین افت می‌کند، قیمت توکن لوریج‌دار BTCDOWN رشد می‌کند. به این ترتیب شما با خرید این توکن در زمان ریزش نیز می‌توانید سود کنید. از نگاهی دیگر این نمودار شبیه به نمودار تتر نسبت به بیت کوین عمل می‌کند؛ با این تفاوت که در این توکن، ضریب لوریج یا همان اهرم هم اضافه می‌شود.

نحوه کار توکن‌های اهرم‌دار

توکن‌های لوریج‌دار یا توکن‌های اهرمی به این شیوه کار می‌کنند که هنگامی که شما یک معامله باز می‌کنید برای شما صرافی یک معامله مشابه در بازار آتی با اهرم 3 باز می‌کند. بنابراین شبیه به اینکه یک ربات در حال باز کردن معامله برای شماست در صرافی برای اکانت شما یک معامله موازی باز می‌شود.

نکته اساسی این است که در مورد معاملات فیوچرز ممکن است شما نگرانی بابت نقد شدن و لیکوئید شدن داشته باشید اما در اینجا هیچ نگرانی وجود ندارد و به محض فروش توکن‌های لوریج‌دار در بازار اسپات دارایی شما نقد می‌شود و می‌توانید دوباره پوزیشن جدیدی باز کنید.

موازنه توکن‌های لوریج‌دار

توکن‌های اهرمی در روز حسابرسی می‌شوند تا صرافی بتواند موازنه لازم را در آن ایجاد کند. بر این اساس ممکن است نوسانات شدیدی در بازار باشد یا بازار حالت ساید داشته باشد. برای این کار باید صرافی از طریق ربات‌هایی که دارد موازنه اهرم را حفظ کند.

زیرا برعکس بازار آتی که به صورت دستی این اهرم مشخص می‌شود، در این بازار باید لوریج توکن در یک عدد ثابت قرار گیرد. به همین دلیل باید موازنه انجام شود تا به یک‌باره این توکن‌ها تغییر نکنند. بر این اساس هنگامی که یک توکن لوریج خارج از محدوده‌ای که برای آن مشخص شده حرکت می‌کند، باید موازنه در آن صورت بگیرد.

موازنه به این صورت است که دوباره پوزیشن‌های جدید باز می‌شود تا محدوده نوسان برای توکن لوریج در همان حد بماند. این موازنه در یک ساعت مشخص انجام می‌شود، اما هنگامی که نوسانات بازار بسیار زیاد است، ممکن است دو یا سه بار در روز انجام شود.

همچنین بعضی صرافی‌ها به تغییر قیمت در هر هفته در مورد توکن‌های لوریج‌دار نیز می‌پردازند و به همین دلیل این توکن‌ها برای هولد کردن پیشنهاد نمی‌شوند، چراکه ممکن است از رقم بازار عقب بمانند و یا ناهماهنگی بین قیمت آن‌ها و بازار ایجاد شود. بنابراین بهترین کارکرد آن‌ها در معامله‌گری است.

همچنین شفافیت در مورد توکن‌های لوریج‌دار بستگی به صرافی دارد و به همین دلیل مهم است که در کدام صرافی می‌خواهید ترید کنید و ساعت موازنه آن در چه ساعتی است. به همین دلیل باید اطلاعات کافی در مورد توکن‌ها را در نظر داشته باشید.

علاوه بر این در بسیاری از صرافی‌ها، معامله با توکن‌های لوریج‌دار کارمزدهای زیادی دارد و برای همین باید به کمیسیونی که در معاملات خود به صرافی پرداخت می‌کنید نیز توجه داشته باشید.

کار با توکن‌های لوریج‌دار در کوکوین 

اگر در صرافی کوکوین حساب دارید خیلی ساده می‌توانید با رجوع به بخش اسپات و از قسمت جستجو به توکن‌های لوریج‌دار دسترسی پیدا کنید. کافی است تا کلمه 3XLONG یا 3XSHORT را سرچ کنید.

سپس به شما لیستی از توکن‌های لوریج‌دار و کوین‌هایی که دارای این ویژگی هستند را نشان می‌دهد.
در این لیست شما کوین‌های مشهور همچون بیت کوین، اتریوم، سولانا، پولکادات و دوج کوین را حتما پیدا می‌کنید که دارای توکن‌های اهرمی هستند و با انتخاب آن‌ها می‌توانید به سادگی به معامله بپردازید.

اصل اساسی در مورد توکن‌های لوریج‌دار همین ویژگی یعنی سادگی کار با آن‌هاست که به سرعت می‌توانید با اهرم به معامله بپردازید. البته توجه داشته باشید که با نوساناتی که بازار ارزهای دیجیتال می‌دهد، ممکن است وضعیت توکن‌های اهرمی نیز تغییر کند، بنابراین حواستان به اطلاعیه‌های کوکوین باشد و مواردی همچون موازنه و به روزرسانی توکن‌ها را زیر نظر داشته باشید.

توکن‌های لوریج‌دار بایننس (BLVT) چیست؟

توکن‌های لوریج‌دار بایننس (BLVT) چیست؟

ابتدا اکسچنج FXT این نوع توکن‌ها را به بازار ارائه داد و در اکسچنج‌های دیگر از جمله بایننس هم اضافه شد. اما در ادامه و با استقبال شدید مردم، برخی از اکسچنج‌ها تصمیم گرفتند تا توکن‌های لوریج‌دار خود را به بازار ارائه دهند. از این رو توکن‌های لوریج‌دار FXT از اکسچنج بایننس حذف شد و کمی بعد بایننس توکن‌های لوریج‌دار خودش را با نماد BLVT به بازار ارائه داد.

نام BLVT درواقع مخفف Binance Leveraged Token است که به نوعی توسط بایننس انحصار سازی شده است. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که این توکن‌ها در اکسچنج دیگری پشتیبانی شوند. همان‌طور که قبلا هم گفتیم این توکن‌ها معمولا برای هر کوین با پسوند UP و DOWN مشخص می‌شوند.

نحوه خرید و فروش توکن‌های لوریج‌دار بایننس (BLVT)

ابتدا وارد اکانت کاربری خود در بایننس شوید. سپس از منوی Derivatives گزینه Leveraged Tokens را انتخاب کنید تا در صفحه‌ای جداگانه لیست توکن‌های لوریج‌دار قابل معامله در بایننس برای شما به نمایش گذاشته شود. 

نکته مهم: قبل از شروع به معامله حتما قسمت Risk Disclaimer را باید بخوانید و تایید کنید که بالای 18 سال سن دارید و این‌که می‌دانید که درحال خرید چه نوع توکنی هستید و ریسک‌های آن را می‌پذیرید.

برای اطلاعات بیشتر کافی است که از لیست موجود، روی توکن مورد نظر کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری نظیر مقدار حداکثر و حداقل لوریج توکن، همچنین مقدار و انواع فی که باید پرداخت کنید در اختیار شما قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال در عکس زیر شما اطلاعات توکن BTCUP را مشاهده می‌کنید.

توکن‌های لوریج‌دار (LVT)

اما برای خرید و فروش این توکن‌ها تنها کافی است که در لیست اصلی توکن‌ها، روی قسمت Trade برای توکن مورد نظر کلیک کنید تا وارد محیط خرید و فروش توکن‌های لوریج‌دار بایننس شوید. بقیه مراحل کار مشابه خرید و فروش توکن‌های معمولی در حالت اکسچنج خواهد بود.

مقدار اهرم در توکن‌های لوریج‌دار (BLVT) چقدر است؟

مقدار لوریج این توکن‌ها با توجه به ضریب ریسک بازار و توسط اکسچنج به‌صورت لحظه‌ای تعیین می‌شوند. زمانی که از لیست موجود یک توکن لوریج‌دار را انتخاب می‌کنید، روبه‌روی نام آن، مقدار لوریج هم ذکر شده است. در شکل زیر لوریج در نظر گرفته شده برای توکن BTCUP را مشاهده می‌کنید (بالا و سمت چپ) که در مقابل نام نماد، عدد 2.04 برابر درنظر گرفته شده است.

همچنین برای هر توکن مقدار رنجی مشخص وجود دارد که لوریج بین این محدوده نوسان می‌کند. به‌عنوان مثال در عکس قبلی که اطلاعات توکن BTCUP را نشان می‌دهد، رنج حداقل و حداکثر لوریج، بین 1.25 تا 4 برابر تعیین شده است.

هزینه‌های نگهداری توکن لوریج‌دار بایننس 

توکن‌های لوریج‌دار برای این‌که بتوانند همواره با ضریب لوریج مشخص شده نسبت به نمودار کوین اصلی در نوسان باشند، نیاز به مدیریت و نگهداری هستند. بنابراین زمانی که شما این توکن‌ها را می‌خرید، تا زمانی که نگهداری می‌کنید باید روزانه 0.01% (معادل 3.5% سالانه)، کارمزد مدیریت یا همان Management Fee بپردازید. این کارمزد بابت مدیریت و بالانس نگهداشتن نمودار مطابق با لوریج مشخص شده از شما دریافت می‌شود.

توکن‌های لوریج‌دار (LVT)

بنابراین باید بدانید که نگهداری این توکن‌ها علاوه بر ریسک قیمتی، شامل هزینه کارمزد مدیریت روزانه هم می‌شوند که ممکن است در بلندمدت تمامی سود شما را از بین ببرند. از این رو بایننس هم در سایت خود به همین مورد اشاره می‌کند و طی یک هشداری قبل از شروع معامله به شما گوش زد می‌کند که توکن‌های BLVT برای یک سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب نیستند. زیرا ممکن است با توجه به هزینه‌های نگهداری برای بایننس، این توکن‌ها از لیست معاملات بایننس حذف یا مجددا اضافه شوند.

مزایا و معایب توکن‌های لوریج‌دار

اگر تریدر هستید و می‌خواهید که کار با اهرم‌ها را شروع کنید بهتر است از توکن‌های لوریج‌دار استفاده کنید البته در نظر داشته باشید که باید حداقل مهارت لازم را در ترید به دست آورده باشید. چراکه اهرم‌ها دارای خطراتی همچون زیان‌های زیاد نیز هستند.

از جمله مزایایی که برای توکن‌های اهرم دار ذکر می‌شود می‌توان به عدم نیاز به نگهداری مارجین، سادگی ترید با آن، مدیریت ریسک خودکار، سود بیشتر، کارمزد متعادل و نقدینگی بیشتر اشاره کرد. همه این مزایا موجب شده تا تریدرها استقبال خوبی به آن‌ها نشان دهند.

اما از سمت دیگر نیز معایبی برای آن‌ها ذکر می‌شود که از جمله آن‌ها ضرر بزرگ به صورت اهرمی، احتمال لیکوئید شدن در شرایط نوسانی بازار، کاهش ارزش ناشی از نوسانات به دلیل موازنه و کارمزدهای بعضاً زیاد در تعدادی از صرافی‌ها است.

بنابراین همان‌طور که هر بخشی از بازار دارای ریسک‌ها و مزایای جالب توجهی است، در این بخش از بازار نیز باید با آگاهی بیشتر وارد شد. اگر به دنبال معامله با این توکن‌ها هستید حتما آخرین تغییرات و شرایطی که در اطلاعیه‌ها و آموزش‌های کوکوین درباره آن‌ها ارائه می‌شود را مطالعه کنید تا مبادا عدم آگاهی شما نسبت به شرایط معامله موجب شود تا زیان بزرگی ببینید.

جمع‌بندی

توکن‌های لوریج‌دار یک خلاقیت در بازار ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند که ما می‌توانیم با داشتن اهرم و بدون ریسک کال مارجین شدن در بازار معامله کنیم. هر اکسچنج توکن‌های لوریج‌دار خود را به بازار معرفی می‌کند که این توکن‌ها قابلیت اضافه شدن به سایر اکسچنج‌ها را نخواهند داشت.

حتما باید توجه کرد که خرید و فروش توکن‌های لوریج‌دار می‌تواند هزینه‌ها و ریسک‌های معاملاتی خود را داشته باشد. بنابراین معامله‌گر باید بداند که چه چیزی را خرید و فروش می‌کند و چه ریسک‌هایی را متحمل می‌شود. شاید احتمال کال مارجین نشدن در چنین حالتی وسوسه انگیز باشد.

اما باید این مورد را نیز در نظر بگیریم که احتمال صفر شدن دارایی هم وجود دارد. همچنین این‌که ممکن است این توکن‌ها بر حسب ریسک موجود در بازار از لیست اکسچنج‌ها حذف یا مجددا اضافه شوند. بنابراین معامله این توکن‌ها با دید بلند مدت به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر سوالی در مورد توکن‌های لوریج‌دار دارید لطفا آن را در بخش کامنت‌ها مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

4.4/5 - (8 امتیاز)

درباره نویسنده

پویا بهایی‌پور

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
صفا تلیسچی
صفا تلیسچی
2 سال پیش

سلام
با تشکر از مقالات مفیدی که قرار میدید
آقای بهایی پور آیا این خصوصیت توکن های مارجین که در یک حد مشخص کلیه معاملات در ضرر رو به طور خودکار میبنده ،یه مزیت حساب نمیشه؟در حالی که در لوریج دارها علاوه بر سرمایه اولیه(که نهایتا در مارجین به عنوان وثیقه برداشت میشه) کل موجودی هم با ادامه ریزش از دست میره

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!