برترین پروژه‌های NFT در سال 2022

تاریخ بروز رسانی: 1401/07/11

بهترین پروژه های NFT در سال 2022


ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر طرفداران زیادی را به خود جذب کرده‌اند. در این میان سهم NFTها نیز روز به روز افزایش یافته است و کاربرد آن‌ها بیشتر شده است. در ادامه بهترین پروژه های NFT در سال 2022 بررسی شده است.

FT یا توکن‌های غیرقابل معاوضه به توکن‌هایی گفته می‌شود که شبیه یکدیگر نیستند و مثل اجناسی می‌مانند که با یکدیگر خرید و فروش می‌کنیم. به عنوان مثال شما یک تابلوی منحصر به فرد در خانه دارید و می‌توانید آن را به شخص دیگری بفروشید. این تابلو متعلق به شما بوده و نه هیچکس دیگری و از این جهت مثل آن وجود ندارد.

حال فرض کنید که یک تابلوی دیجیتال را شما بتوانید به یک نفر بفروشید که باز منحصر به فرد است، چون متعلق به شماست. توکن‌های NFT شبیه همین تابلوهای نقاشی شما عمل می‌کنند و منحصر به فرد بودن و غیرقابل معاوضه بودنشان باعث می‌شود که ارزشمند شوند.


در این مقاله می خوانید

بهترین پروژه های nft

بسترهای ارائه NFT

پروژه‌های ارائه دهنده NFT سعی دارند تا بستر لازم را برای ارائه و خدمت رسانی در این زمینه افزایش دهند تا کاربران با سهولت بیشتری بتوانند با NFT کار کنند. چراکه دی اپ‌ها (Dapps) و بازی‌ها نیاز دارند تا بستر مناسبی داشته باشند تا بتوانند ضرب و خرید و فروش NFT را انجام دهند.

بیشترین کاربرد NFT در زمینه‌های هنر، بازی، سرگرمی و ورزش است. البته هر روز به کاربردهای آن افزوده می‌شود، تا جایی که اکنون پروژه‌های متاورسی از مهمترین پروژه‌های کریپتویی محسوب می‌شوند که زیرساخت بسیاری از آن‌ها با NFT ایجاد شده است.

با این تفاسیر باید NFT را بیش از پیش جدی بگیریم و به آینده پروژه‌های NFT توجه کنیم، چراکه می‌توانند پروژه‌های آینده داری باشند و در صورت پیشبرد اهدافشان سودسازی خوبی کنند. بسیاری از این پروژه فضایی ایجاد کرده‌اند که هر کسی بتواند NFT خود را در آن بسازد و به درآمدزایی برسد.

توجه به این گروه پروژه‌ها موجب شده تا سایت‌های ارزیابی بسترهای NFT ایجاد شود و شرکت‌ها و سایت‌های بزرگی همچون کوین مارکت‌کپ نیز به بررسی و رتبه‌بندی آن‌ها بپردازند که با انتخاب بخش NFT در فیلترهایی بررسی این سایت‌ها می‌توانید اطلاعات و رشد آن‌ها را ببینید.

در این مقاله به بررسی بهترین پروژه های nft می‌پردازیم که در زمینه NFT فعالیت می‌کنند و هر کدام علاوه بر اینکه دارای توکن‌های NFT خاص خود هستند؛ توکن حاکمیتی پروژه خود را نیز دارند که با خرید آن‌ها می‌توانید در این گروه پروژه‌ها سرمایه‌گذاری و با هولد کردن توکن‌های حاکمیتی در تصمیمات پروژه هم نقش ایفا کنید.

دیسنترالند Decentraland

دیسنترالند از اولین و مهمترین پروژه‌های متاورسی در دنیای کریپتوهاست. زمین‌های دیسنترالند به صورت NFT توسط خریداران و فروشندگان معامله می‌شود و بازار آن نیز هر روز داغ‌تر می‌شود. وجود سرمایه‌گذاری‌های بسیار از طرف شرکت‌های مختلف همچون بایننس نیز باعث شده تا دیسنترالند بهتر بتواند خودش را نشان دهد.

توکن حاکمیتی این پروژه MANA است که با فعالیت در دیسنترالند و یا خرید آن از صرافی‌های گوناگون می‌توانید آن را خریداری و هولد کنید. دیسنترالند سعی کرده تا فضایی ایجاد کند تا همه بتوانند در آن NFT خودشان را بسازند و آن را به فروش برسانند.

دیسنترالند Decentraland

در دیسنترالند همه آیتم‌های دنیای مجازی به صورت NFT هستند. این NFTها را می‌توان با کد نویسی و طراحی توسط نرم‌افزارهای پیشرفته انجام داد، البته این پروژه سعی کرده تا برای همه افراد امکان ساخت NFT را فراهم کند. از این جهت، نرم‌افزاری داخل بازی قرار داده که شما می‌توانید انواع و اقسام آیتم‌ها از جمله گجت‌های پوشیدنی، لباس، اشیا و... را طراحی کنید.

دسنترالند به طور کلی توانسته یک اکوسیستم NFT ایجاد کند، چراکه شما می‌توانید طراحی‌های مختلفی داشته باشید و آن را بفروشید سپس یک نفر دیگر همان را از شما می‌خرد و در موزه خود قرار می‌دهد. در نهایت او با اعلام یک رویداد و اخذ هزینه از افرادی که می‌خواهند به موزه او بیایند، هزینه دریافت می‌کند.

در حال حاضر تعداد زیادی از فعالان متاورسی در دسنترالند مشغول هستند و توکن مانا که در بستر اتریوم هم نوشته شده است، روز به روز محبوب‌تر می‌شود.

مقالات پیشنهادی : متاورس چیست؟

سندباکس Sandbox

از دیگر پروژه‌های متاورسی سندباکس است که سعی کرده تا حدی با امکانات ساده‌تری به افراد اجازه ساخت NFT را بدهد. سندباکس نه‌تنها خواسته تا بسیاری را با نرم‌افزار طراحی اختصاصی خودش به ساخت NFT تجهیز کند، بلکه یک نرم‌افزار حرفه‌ای بدون کدنویسی برای افراد خلاقی که می‌توانند بازی طراحی کنند نیز در فضای خود قرار داده است.

سندباکس با برگزاری رویدادهای دوره‌ای، علاقه‌مندان متاورس و NFT را به چالش می‌کشد.

رویدادهای سندباکس مثل ایونت‌های فصلی برگزار می‌شوند و تا قبل از برگزاری رویدادها، صاحبان زمین و طراحان NFT بازار شلوغی دارند؛ چون همه به دنبال تجهیز زمین خود و برگزاری بهتر رویداد هستند تا بتوانند مخاطب بیشتری را وارد رویداد خود کنند و در ادامه اسپانسرهای قوی‌تری برای زمین خودشان بگیرند.

سندباکس Sandbox

تجهیزات مورد نیاز از میز و صندلی تا درخت و کوه و حتی اسلحه و توپ را به صورت NFT خریداری می‌کنند و اگر کسی هم بازی خلاقانه‌ای طراحی کرد، می‌تواند آن را به صورت فضای NFT بفروشد. در کنار همه اینها شما می‌توانید یک زمین را طراحی و تجهیز کنید و سپس خود زمین را با قیمت خوبی به صورت NFT بفروشید.

بسیاری از برندها و کمپانی‌های دنیا به این اکوسیستم وارد شده‌اند. توکن حاکمیتی سندباکس به نام SAND از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز قابل خریداری است. طبق رود مپ این پروژه اتفاقات خوبی از جمله ارائه نسخه نهایی در سال 2023 قرار است اتفاق بیفتد که بسیاری برای آن زمان لحظه‌شماری می‌کنند، چرا که دیگر نیازی نیست تا صبر کنید تا در رویدادها وارد سندباکس شوید بلکه می‌توانید هر روز در این دنیای متاورسی قدم بزنید.

تزوس Tezos

با شلوغی شبکه اتریوم و عدم دست‌یابی این پروژه به مقیاس‌پذیری مناسب بسیاری از پروژه‌های کریپتویی درصدد اصلاح مشکلات اتریوم برآمدند تا بتوانند پروژه‌های NFT را به خوبی پشتیبانی کنند. یکی از مهمترین پروژه‌ها در این زمینه تزوس بود.

تزوس سعی کرد با ایجاد پروتکل‌های خود اصلاح‌گر، مدیریت درون زنجیره‌ای و اثبات سهام سعی در رفع مشکلات بلاک چین‌های مشابه کند. سرعت و مقیاس‌پذیری تزوس و نوآوری آن با طرح بحث بیکینگ Baking موجب شد تا دی اپ های بسیاری به سمت آن حرکت کنند.

تزوس Tezos

امکانات شبکه تزوس موجب شد تا پروژه‌های بسیاری در زمینه NFT به این بلاک چین رجوع کنند و هنرمندان و بازی‌سازان به دلیل سرعت و هزینه‌های کم شبکه در تزوس فعالیت کردند. اکنون یکی از جدی‌ترین پروژه‌های حوزه NFT را می‌توان تزوس دانست که به شدت در حالت گسترش است. توکن حاکمیتی این پروژه XTZ است.

مقالات پیشنهادی : ارز دیجیتال تزوس چیست؟

چیلیز Chiliz

چیلیز را شاید بتوان مهمترین پروژه ورزشی در دنیای کریپتوکارنسی دانست. چراکه با طرح‌های مختلف توانسته بسیاری از تیم‌ها را به سمت خود بکشاند. چیلیز توسط تیم socios.com راه‌اندازی شد و ابتدا بر روی اتریوم کار کرد اما به دلیل مشکلات سرعت و کارمزد سریعاً تصمیم گرفت تا بلاک چین خود را راه‌اندازی کند.

چیلیز تاکنون توانسته با گروه‌های گوناگونی همچون یوونتوس، گالاتاسرای، پاریسن ژرمن و بارسلونا قرارداد امضا کند و برای آن‌ها توکن های هواداری ضرب کند.

چیلیز Chiliz

علاوه بر توکن‌های هواداری، NFT نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این اکوسیستم است که آن هم ویژگی‌های ورزشی و به ویژه فوتبالی دارد. کلکسیون‌های ورزشی و NFT های این حوزه برای طرفدارانش می‌تواند جذاب باشد. از این رو پروژه چیلیز را در زمینه NFT نباید دست کم گرفت. کوین چیلیز با نام CHZ شناخته می‌شود.

فلو Flow

بسیاری معتقدند که فلو بلاک‌چینی برای NFTهاست چراکه داپر‌لبز Dapper labs بعد از اتفاقاتی که در مورد بازی کریپتو کیتیز Crypto kitties افتاد تصمیم گرفتند تا بلاک‌چینی برای جلوگیری از ازدحام و کندی شبکه طراحی کنند.

این تصمیم در نهایت به راه‌اندازی شبکه فلو انجامید که تمام مشکلاتی که پروژه‌های NFT با آن رو به رو بودند را پوشش می‌داد. در نتیجه بسیاری از پروژه‌ها از جمله کریپتو کیتیز به این بلاک چین مهاجرت کردند.

فلو با ایجاد فضایی مناسب برای نوشتن قراردادهای هوشمند موجب شده تا بازی‌ها و اپلیکیشن های کاربردی آن را بستری قابل اطمینان بدانند و با استفاده از شاردینگ سرعت شبکه را نیز متعادل نگه داشته است.

فلو Flow

قرارداد با UFC برای کلکسیون‌های ورزشی، Ubi soft برای بازی‌سازی و سامسونگ برای NFTهای تجاری موجب شده تا فلو به یکی از غول‌های NFT تبدیل شود. در حال حاضر تعداد پروژه‌های آن رو به گسترش است و تعداد زیادی از کلکسیون‌های گرافیکی و هنری روی فلو قرار دارد. کوین این بلاک چین، FLOW نام دارد که در صرافی‌های بسیاری لیست شده است.

ایپ کوین Ape coin

ایپ کوین از یک کلکسیون NFT ایجاد شد که شاید بارها آن‌ها را دیده باشید و آن هم میمون‌هایی هستند که خیلی گران خرید و فروش می‌شوند. ایپ‌کوین جزو معدود پروژه‌هایی است که با پشتوانه یک کلکسیون NFT در حال انتشار است و همین باعث منحصر به فرد شدن آن می‌شود.

ایپ‌کوین با نماد APE به دنبال توسعه و مدیریت کلکسیون‌های NFT زیرمجموعه‌اش با تشکیل یک دائو است.

ایپ کوین Ape coin

ایپ کوین توانسته محبوبیت خوبی بین طرفداران NFT کسب کند، اما تکیه آن به کلکسیون‌ها کمی شک‌برانگیز بوده است. با این حال قرارداد با بازی‌ها و راه‌اندازی کلکسیون‌های جدید موجب شده تا ایپ کوین یکی از پروژه‌های جدی این حوزه باشد.

اکسی Axie Infinity

اکسی‌اینفینیتی مشهورترین بازی کریپتویی است که در بستر اتریوم قرار دارد. آوازه اکسی اینفینیتی از آنجایی شروع شد که بسیاری توانستند به درآمد خوبی از آن دست یابند تا جایی که یک نفر در فیلیپین ادعا کرد که با این بازی توانسته دو خانه خریداری کند.

همه این درآمدها از NFT به دست آمده است. اکسی اینفینیتی یک بازی کریپتویی است که شما باید با استفاده از موجودات عجیبی که خریداری می‌کنید به نام اکسی؛ با دیگر بازیکنان مبارزه کنید و مأموریت‌های بازی را به انجام برسانید.

با پیروزی در نبردها و مأموریت‌ها شما اکسی‌های مختلفی به دست می‌آورید، سپس آن‌ها را با هم ترکیب می‌کنید و یک اکسی جدید با ژن تازه می‌سازید. این اکسی جدید یک NFT است که توانایی‌های اکسی‌های ادغام شده را دارد.

اکسی Axie Infinity

بنابراین اکسی شما می‌تواند خیلی در مأموریت‌ها به درد بخورد و عده‌ای خواهان به دست آوردن آن باشند، در نتیجه می‌توانید اکسی خودتان را به صورت NFT بفروشید و پول خوبی کسب کنید.
توکن حاکمیتی اکسی اینفینیتی AXS است که به راحتی قابل خریداری است. اگرچه این بازی در ابتدای سال 2022 با مشکلاتی همچون تورم اکسی‌ها رو به رو شده است اما به طور کلی همچنان از مهمترین پروژه‌های NFT محسوب می‌شود.

استپن StepN

بلاک‌چین سولانا هر روز در حال گسترش است و سعی دارد تا با پروژه‌های جدید همه را غافلگیر کند. یکی از آخرین سورپرایزهای سولانا پروژه استپن است. این پروژه یک فضای جدید درآمدزایی ایجاد کرده که به آن Move to earn گفته می‌شود.

این بازی روی موبایل نصب می‌شود. ابتدا باید کمی سولانا بخرید و سپس وارد مارکت بازی شوید و یک NFT کفش بخرید، سپس فقط کافی است تا راه بروید تا درآمد کسب کنید. هدف استپن، گسترش پیاده‌روی برای کسب زندگی سالم و مبارزه با مشکلات زیست‌محیطی است.

استپن StepN

بازی StepN پیچ‌وخم‌های زیادی دارد که با خرید NFT و انرژی‌های گوناگون در طول بازی به دست می‌آید. با این حال اکنون این پروژه در سایت کوین مارکت‌کپ یکی از مهمترین و پرطرفدارترین پروژه‌های NFT لیست شده است.

شاید روزی را بتوانیم ببینیم که استپن به عنوان بزرگ‌ترین کفش‌فروشی NFT دنیا شناخته می‌شود که بازیکنان با هولد توکن GMT می‌توانند در اداره آن تأثیرگذار باشند.

انجین Enjin

از آنجایی که اتریوم با مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری دست و پنجه نرم می‌کند، پلتفرم‌هایی در بستر اتریوم به وجود آمدند که این مشکلات را برای سازندگان NFT ساده کنند. یکی از این راهکارها پلتفرم انجین است.

انجین در اصل یک پلتفرم مدیریت بازی‌های ویدئویی در بستر بلاک چین است. بازی‌های ویدئویی سهم بالایی در تولید NFT دارند چراکه همه آیتم‌های درون بازی می‌توانند به شکل NFT خرید و فروش کنند. بنابراین انجین ساخته شده تا بتواند این حجم زیاد از NFT را مدیریت کند.

انجین Enjin

پلتفرم انجین با راه‌اندازی مارکت برای خرید و فروش NFT و ساخت کیف پول مخصوص به خود محبوبیت بسیاری کسب کرده و توانسته تا به شدت سازندگان و هواداران بازی‌ها را به خود جذب کند. توکن حاکمیتی این پلتفرم ENJ نام دارد که با خرید و نگهداری آن می‌توانید از مزایایی که انجین برای درآمدزایی با همکاری در شبکه خود قرار داده است، بهره‌مند شوید.

استکس Stacks

طرفداران شبکه بیت‌کوین همیشه سعی در توسعه و گسترش آن داشته‌اند. یکی از پروژه‌هایی که سعی کرده این کار را انجام دهد استکس است. برای همین بسیاری از طرفداران دو آتشه بیت‌کوین آن را رقیب جدی اتریوم می‌دانند.

استکس با ایجاد یک بلاک‌چین متصل به بیت‌کوین فضایی فراهم کرده تا دی‌اپ‌ها (Dapps) و بازی‌ها بتوانند در بستر بیت کوین کار کنند. همه این‌ها منجر به ایجاد بازی‌ها و پروژه‌های NFT شده است. به صورتی که اکنون بر روی شبکه استکس مارکت و خرید و فروش NFT داغ شده است.

کوین این شبکه STX نام دارد و کیف پول BOOM در این شبکه برای نگهداری و انتقال NFTها ساخته شده است. کوین استکس را می‌توانید از صرافی‌های گوناگون از جمله کوکوین خریداری کنید.

استکس Stacks

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های NFT همچون سایر مدل‌های سرمایه‌گذاری نیازمند دانش و مسئولیت‌پذیری است. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید باید حتماً با دقت اتفاقاتی که در پروژه مدنظرتان رخ می‌دهد را رصد کنید.

به طور کلی NFT یک تکنولوژی قوی و آینده دار محسوب می‌شود اما وجود پروژه‌های متعدد نیز می‌تواند در این زمینه مشکل‌ساز باشد و ارزش پروژه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. بدیهی است که بسیاری از پروژه‌های بلاک چینی بدون NFT نمی‌توانند ادامه حیات داشته باشند.

البته تغییر و تحولات دنیای رمز ارز در سال‌های اخیر به صورت جدی باعث شده تا NFT جدی گرفته شود و در بسیاری موارد دچار حباب قیمتی شده است. در عین حال نیز همراه با سیکل‌های نزولی بازار، ارزش توکن‌های غیرقابل معاوضه نیز کاهش پیدا کرده است. بنابراین چه در خرید NFT و چه برای خرید توکن های حاکمیتی شرایط کلی اقتصادی و ارزشمندی توکن را در نظر بگیرید. 

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!