سهام یار چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/09/02

سهام یار چیست؟


بیمه کردن سبد سهام!

بیمه سهام یکی از اقداماتی است که می‌تواند منجر به مدیریت ریسک و سرمایه افراد شود و از این رو صندوق تثبیت بازار سرمایه با انتشار اوراق تبعی "سهام یار" به بیمه سبد سهام افراد می‌پردازد.

برای همه فعالان بازار سرمایه به ویژه افرادی که به دید سرمایه‌گذاری وارد بورس می‌شوند، مدیریت ریسک و خروج از اضطراب و نگرانی در برابر ریزش‌ها نوسانات بازار بورس یکی از دغدغه‌های عموم است.

بیمه کردن سبد سهام در بازارهای مالی دنیا یکی از راهکارها برای جلوگیری از ضرر سرمایه‌گذاران خرد است و از این رو در بازار بورس ایران نیز طرح سهام یار برای رونق بخشی و آرامش خاطر دادن به این گروه از سهامداران ارائه شده است.


در این مقاله می خوانید

در طرح سهام یار که از تاریخ 21 تا 02 آذر 1401 در بازار بورس اجرا می‌شود، افراد می‌توانند با خرید نماد "سهام یار"، سبد سرمایه خود را بیمه کنند.

سهام یار در تابلوی بورس

شرایط استفاده از طرح سهام یار

طرح سهام یار برای همه گروه‌های سرمایه‌گذاری و معامله‌گر مناسب نیست و از این رو باید شرایط آن را مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید آن کنید تا دچار اشتباه نشوید و در طول سالی که سبد سهام شما بیمه شده است، از پوشش سهام یار خارج نشوید.

 1. سبد سرمایه شما در تاریخ ۰۴ آبان 1401 باید کمتر از 100 میلیون تومان ارزش داشته باشد. در صورتی که بالاتر از این مقدار باشد، مشمول استفاده از طرح سهام یار نمی‌شوید.
 2. بیمه سهام تنها به سهامی تعلق می‌گیرد که در تاریخ ۰۴ آبان در پورتفوی شما قرار داشته و از این رو اگر پس از آن خرید جدیدی داشته باشید، آن سهم شامل طرح سهام یار نمی‌شود.
 3. پس از بیمه کردن سهام در طرح سهام یار حداقل باید سهام پایه سبد خود که مشمول بیمه شده را به مدت یک سال نگهداری کنید. در صورتی که همه سبد سهام خود را بفروشید یا بخشی از آن را به فروش برسانید، از طرح بیمه خارج می‌شوید.
 4. بیمه سهام به سهام ثبت شده قابل معامله (بدون لحاظ سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق و سهام توقیف) در بازارهای بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران تعلق می‌گیرد.
 5. ارزش پایه سبد هر شخص بر اساس روز 4 آبان 1401 محاسبه و مشمول بیمه می‌شود.
 6. بیمه سهام قابل انتقال به دیگران نیست.
 7. با بیمه سبد سهام، دولت تعهد دارد که اختلاف سبد شما به اندازه 1.2 برابر سبد (20 درصد بالاتر از ارزش فعلی) را در تاریخ یک ساله به حساب شما واریز کند. این در صورتی است که بازار نزولی باشد و اگر بازار صعودی شود و ارزش سهام شما بالاتر از 1.2 ارزش فعلی آن باشد، مبلغی به حساب شما واریز نمی‌شود.
 8. پرداخت‌های صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق حساب بانکی ثبت شده در سامانه سجام پرداخت می‌شود.

آموزش بورس از صفر

دوره رایگان بورس از صفر به زبان ساده.

قبل از اینکه ضرر کنید آموزش ببینید

نحوه محاسبه بیمه سهام

بیمه کردن سهام

برای اینکه بتوانیم واضح‌تر مبلغ پرداختی را توضیح دهیم یک مثال می‌زنیم:

فرض کنید شما در تاریخ 4 آبان ماه 1401 در سبد سهام خود صد هزار برگه سهم به ارزش 50 میلیون تومان از سه نماد مختلف شرکت‌های بورسی داشته‌اید و آن را بیمه می‌کنید.

شما در طول یک سال هیچ فروشی از این صد هزار برگه سهم انجام نمی‌دهید و بعد از یک سال ارزش سبد شما به 40 میلیون تومان کاهش می‌یابد.

در اینجا دولت موظف است تا به اندازه 20 درصد بالاتر از سبد سهام پایه (۵۰ میلیون تومان) شما را پرداخت کند. یعنی باید به شما 20 میلیون تومان پرداخت کند تا ارزش سبد شما طبق بیمه در سال 1402 به اندازه 1.2 افزایش یابد.

در نظر داشته باشید ارزش سبد سهام پایه شما بر اساس ارزشی که در تاریخ ۴ آبان ۱۴۰۱ دارد محاسبه و ۲۰درصد سود به آن تعلق می‌گیرد.

حالا اگر ارزش سبد سهام شما در سال 1402 به 60 میلیون تومان یا بالاتر رسید، دولت هیچ وظیفه‌ای در قبال شما ندارد و مبلغ تسویه حساب صفر می‌شود.

سوالات متداول سهام یار

هر طرحی که اجرا می‌شود در ابتدا با ابهاماتی رو به رو است و از این رو نیاز است تا به زودی همه ابعاد آن روشن شود. در ادامه سوالات متداولی که در زمینه سهام یار مطرح است را با هم بررسی می‌کنیم و به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

مهلت خرید اوراق سهام یار تا چه زمانی هست؟

در حال حاضر تا 2 آذر ۱۴۰۱ مهلت دارید یک سهم از اوراق سهام یار را خریداری کنید. در صورت باز شدن دوباره‌ی سهم اطلاع رسانی خواهد شد.

آیا سهامی که با اعتبار کارگزاری خریداری شده است نیز مشمول بیمه می‌شود؟

بله، این سهم‌ها نیز مشمول بیمه سهام می‌شوند.

آیا سهام بازار پایه مشمول بیمه سهام می‌شوند؟

خیر، فقط سهام بازار بورس و فرابورس مشمول می‌شوند.

شرایط لغو بیمه سهام چیست؟

کافی است بخشی یا همه سبد را در بازار بفروشید. به این ترتیب، قرارداد بیمه سهام شما لغو می‌شود.

متولی ارزیابی و محاسبه مبلغی که سال آینده به حساب سهامدار بر اساس سهام یار واریز می‌شود، کدام نهاد است؟

شرکت فناوری بورس تهران مسئول ارزیابی و محاسبه میزان تسویه نقدی است.

چه تعداد سهام یار بخریم؟

برای بیمه پورتفو کافی است فقط یک عدد سهام یار خریداری کنید. فرقی ندارد که چه تعداد سهم و از چند شرکت بورسی در سبد خود داشته باشید؛ فقط با یک عدد اوراق تبعی سهام یار، سبد شما بیمه می‌شود.

اگر در چند کارگزاری سهام داشته باشم چطور سهام یار بخرم؟

فقط در یک کارگزاری یک سهم از اوراق سهام یار خریداری کنید تمام سهم‌های شما در همه‌ی کارگزاری‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد.

بعد از بیمه چگونه خرید و فروش سهام کنیم؟

حتماً مقدار سهامی که بیمه شده است را یادداشت کنید و از آن‌ها سهمی نفروشید چون بیمه شما لغو می‌گردد. در غیر این صورت می‌توانید در روزهای بعدی سهام خرید و فروش کنید. این‌گونه سبد پایه شما بیمه شده است و بقیه پورتفو را می‌توانید به خرید و فروش اختصاص دهید.

آیا سهام عدالت را هم با سهام یار می‌توان بیمه کرد؟

در صورتی که نوع آزاد سازی سهام عدالت شما بصورت غیر مستقیم باشد این طرح حمایتی شامل سهام عدالت نیز خواهد شد.

نحوه خرید سهام یار

برای خرید سهام یار وارد پلتفرم کارگزاری خود می‌شوید و سپس نماد "سهام یار" را جستجو می‌کنید. البته قبل از آن ممکن است کارگزاری از شما بخواهد که بیانیه "ریسک اوراق اختیار فروش تبعی" را تایید کنید.

برای این کار نیز کافی است به بخش توافقنامه‌های کارگزاری بروید و آن را امضا کنید.
توجه کنید که هنگام خرید نماد "سهام یار" تنها باید 1 عدد سهام به ارزش 1 ریال خرید کنید.

جمع‌بندی بیمه کردن سهام

اگر سهامداری هستید که به دنبال نگهداری سهم خود در یک سال آینده هستید و شرایط بیمه کردن سهام را دارید، سهام یار یک فرصت برای پوشش ریسک شما می‌تواند باشد.

در همه بازارهای بین‌المللی بحث بیمه سهام و پوشش ریسک همواره مطرح است و از دلایل اعتماد مردم به بازارها نیز همین پوشش‌های بیمه‌ای است. بنابراین، ورود نماد سهام یار و مبحث بیمه کردن سبد سرمایه می‌تواند موجب اعتماد بیشتر به بازار بورس شود. 

3.9/5 - (45 امتیاز)

 
مقالات ویژه : خرید بیت کوین ، صرافی کوینکس ، صرافی کوکوین ، نحوه خرید بیت کوین

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
107 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد۳۵۵
احمد۳۵۵
6 روز پیش

سلام،من سهام خودرا بیمه کرده بودم،ولی بعدا یکی ازسهام خودرا بعد ازبیمه کردن فروختم،آیا قرارداد فسخ میشه؟ در صورت بلی مابقی که نفروختم مجددا میتونم بیمه نمایم؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  احمد۳۵۵
5 روز پیش

با سلام و احترام.
اگر بعد از بیمه کردن، سهام‌های بیمه شده را فرخته باشید برای تمام سبد سهام شما بیمه لغو خواهد شد. امکان بیمه کردن دوباره در حال حاضر وجود ندارد.

ناشناس
ناشناس
6 روز پیش

ایا مثال شما اشتباه نیست ؟چطور بیست درصد 50 میلیون 20 میلیون میشود .وبعد ایا 20 در صد چهل میلیون را حساب میکند یا 20 درصد 50 میلیون را؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  ناشناس
6 روز پیش

با سلام و احترام.
در مقاله ذکر شده ۲۰٪ سود نسبت به ارزش سبد پایه سهام. پس اگر سبد پایه سهام شما ۵۰ میلیون تومان باشد، با احتساب ۲۰٪ سود طی یک سال باید ارزش سبد شما ۶۰ میلبون تومان شود. حال طبق مثال اگر ارزش سبد شما طی یک سال به ۴۰میلیون تومان کاهش پیدا کرده باشد با توجه به اینکه ۲۰٪ سود از ارزش سبد پایه‌ تضمین شده است باید به شما ۲۰ میلیون پرداخت شود که ارزش سبد شما به ۶۰ میلیون برسد.

حسن
حسن
6 روز پیش

با عرض سلام
پرتفوی من زیر 100 میلیون است ولی در 11 آبان مبلغ 500000 تومان از یک سهم فروخته ام آیا کل سهام از بیمه خارج شده یا فقط همان سهمی که مقداری فروخته ام؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  حسن
6 روز پیش

اگر قبل خرید اوراق سهم یار، سهمی را فروخته باشید فقط همان سهم از بیمه خارج می‌شود. اما اگر بعد از خرید این اوراق، سهمی را بفروشید کل سبد از بیمه خارج می‌شود.

ناشناس
ناشناس
6 روز پیش

سلام
من تو چندتا کارگزاری سهام دارم . باید تو سامانه هر کارگزاری یک سهام یار خریداری کنم؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  ناشناس
6 روز پیش

سلام و وقت بخیر.
خیر. فقط در یک کارگزاری یک سهم از اوراق سهام یار خریداری کنید تمام سهم‌های شما در همه‌ی کارگزاری‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد.

ناشناس
ناشناس
6 روز پیش

من 28 آبان سهمام یار خریدم ولی دو سه روز قبلش یک سهممو کامل فروختم من بیمه ام الان یا نه؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  ناشناس
6 روز پیش

با سلام و احترام.
سهام‌هایی که تا قبل از خرید اوراق سهام‌ یار فروش نداشته‌اید شامل این طرح بیمه‌ای می‌شود.

ناشناس
ناشناس
6 روز پیش

سلام. من الان سبدپرتفویم 44درصد تو ضرر هس ایا شامل ضرر های من میشه؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  ناشناس
6 روز پیش

با سلام و احترام.
بیمه فقط شامل ضرر‌هایی می‌شود که از ۴ آبان ۱۴۰۱ به بعد ایجاد شده باشد.

رهگذر
رهگذر
6 روز پیش

مثلا من در سال 99تو قله سهام خریدم و الان شصت درصد ضرر هستم اگه الان سهام یار بخرم بعد یک سال نگهداری تمام ضررم جبران میشه و بیست درصد سود میده یا ارزش سهام به نسبت همون روز ک سهام یار خریدم در نظر گرفته میشه؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  رهگذر
6 روز پیش

با سلام و احترام.
نسبت به ارزش سبد سهام شما در ۴ آبان طرح حمایتی سهام یار محاسبه می‌شود و ۲۰٪ سود در صورت رعایت شرایط به آن مقدار تعلق خواهد گرفت.

ناشناس
ناشناس
6 روز پیش

سلام
سهامی را که بیمه نمودیم به عنوان مثال شستا
سوال:آیا بعداز بیمه کردن شستا در روزهای آتی سهام شستایی را که خریداری نموده واضافه کردیم به شستا های قبلی :آیا بیمه شامل شستاهای جدید خریداری شده می شود یا خیر؟ و یا اینکه سهامی را که بیمه کردیم مجدد می توانیم از همان سهام بیمه شده خریداری نموده واضافه کنیم؟
با تشکر

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  ناشناس
6 روز پیش

با سلام و احترام. بیمه فقط شامل تعداد سهم‌هایی می‌شود که در ۴ آبان داشته اید و بعد از این تاریخ از تعداد آنها کم نشده باشد( نفروخته باشید). برای مثل اگر در تاریخ ۴ آبان شما ۱۰۰ عدد سهام شستا داشتید در صورتی که از این تعداد چیزی کم نشده باشد با خرید سهام یار این ۱۰۰ عدد سهم شامل بیمه می‌شود. در طی یک سال شما می‌توانید تعداد بیشتری سهم شستا خرید و فروش کنید اما باید روزانه آن ۱۰۰ عدد را که به عنوان سبد پایه‌ی شما برای بیمه می‌شود را نگهداری کنید و فقط همان ۱۰۰… ادامه مطلب »

ناشناس
ناشناس
6 روز پیش

سلام. منی ک دو سال پیش سهام خریدم و الان 80 درصد ضرر آیا این بیمه شامل این بیست درصد باقیمانده میشه یا کل پولی ک گذاشتم؟؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  ناشناس
6 روز پیش

با سلام و احترام.
بیمه فقط شامل ارزش سبد سهام شما از تاریخ ۴ آبان بعد خواهد شد و ضررهای قبل از این تاریخ را پوشش نمی‌دهد.

ناشناس
ناشناس
6 روز پیش

سلام یعنی بازارصعودی باشه هیچ چی نمیده

محمود دوسیده
محمود دوسیده
مدیر
پاسخ دادن به  ناشناس
6 روز پیش

با سلام و احترام.
اگر سبد پایه‌ بیمه شده‌ی شما طی این یک سال بیش از ۲۰٪ رشد کند، سهام یار سودی به شما پرداخت نمی‌کند.

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


درخواست مشاوره ثبت نام دوره‌های آموزشی

اگر سوالی در خصوص دوره‌های آموزش آنلاین تالار بورس دارید، لطفاً ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید، کارشناسان آموزش تالاربورس با شما تماس خواهند گرفت.

چه ساعتی با شما تماس بگیریم؟
 • ساعت ۱۰ تا ۱۲
 • ساعت ۱۳ تا ۱۵
 • ساعت ۱۶ تا ۱۷
107
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!