سهام یار چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/10/29

سهام یار چیست؟


بیمه کردن سبد سهام!

بیمه سهام یکی از اقداماتی است که می‌تواند منجر به مدیریت ریسک و سرمایه افراد شود و از این رو صندوق تثبیت بازار سرمایه با انتشار اوراق تبعی "سهام یار" به بیمه سبد سهام افراد می‌پردازد.

برای همه فعالان بازار سرمایه به ویژه افرادی که به دید سرمایه‌گذاری وارد بورس می‌شوند، مدیریت ریسک و خروج از اضطراب و نگرانی در برابر ریزش‌ها نوسانات بازار بورس یکی از دغدغه‌های عموم است.

بیمه کردن سبد سهام در بازارهای مالی دنیا یکی از راهکارها برای جلوگیری از ضرر سرمایه‌گذاران خرد است و از این رو در بازار بورس ایران نیز طرح سهام یار برای رونق بخشی و آرامش خاطر دادن به این گروه از سهامداران ارائه شده است.


در این مقاله می خوانید

در طرح سهام یار که از تاریخ 21 تا 02 آذر 1401 در بازار بورس اجرا می‌شود، افراد می‌توانند با خرید نماد "سهام یار"، سبد سرمایه خود را بیمه کنند.

سهام یار در تابلوی بورس

شرایط استفاده از طرح سهام یار

طرح سهام یار برای همه گروه‌های سرمایه‌گذاری و معامله‌گر مناسب نیست و از این رو باید شرایط آن را مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید آن کنید تا دچار اشتباه نشوید و در طول سالی که سبد سهام شما بیمه شده است، از پوشش سهام یار خارج نشوید.

  1. سبد سرمایه شما در تاریخ ۰۴ آبان 1401 باید کمتر از 100 میلیون تومان ارزش داشته باشد. در صورتی که بالاتر از این مقدار باشد، مشمول استفاده از طرح سهام یار نمی‌شوید.
  2. بیمه سهام تنها به سهامی تعلق می‌گیرد که در تاریخ ۰۴ آبان در پورتفوی شما قرار داشته و از این رو اگر پس از آن خرید جدیدی داشته باشید، آن سهم شامل طرح سهام یار نمی‌شود.
  3. پس از بیمه کردن سهام در طرح سهام یار حداقل باید سهام پایه سبد خود که مشمول بیمه شده را به مدت یک سال نگهداری کنید. در صورتی که همه سبد سهام خود را بفروشید یا بخشی از آن را به فروش برسانید، از طرح بیمه خارج می‌شوید.
  4. بیمه سهام به سهام ثبت شده قابل معامله (بدون لحاظ سهام جایزه ثبت نشده، حق تقدم سهام، سهام توثیق و سهام توقیف) در بازارهای بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران تعلق می‌گیرد.
  5. ارزش پایه سبد هر شخص بر اساس روز 4 آبان 1401 محاسبه و مشمول بیمه می‌شود.
  6. بیمه سهام قابل انتقال به دیگران نیست.
  7. با بیمه سبد سهام، دولت تعهد دارد که اختلاف سبد شما به اندازه 1.2 برابر سبد (20 درصد بالاتر از ارزش فعلی) را در تاریخ یک ساله به حساب شما واریز کند. این در صورتی است که بازار نزولی باشد و اگر بازار صعودی شود و ارزش سهام شما بالاتر از 1.2 ارزش فعلی آن باشد، مبلغی به حساب شما واریز نمی‌شود.
  8. پرداخت‌های صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق حساب بانکی ثبت شده در سامانه سجام پرداخت می‌شود.

آموزش بورس از صفر

دوره رایگان بورس از صفر به زبان ساده.

قبل از اینکه ضرر کنید آموزش ببینید

نحوه محاسبه بیمه سهام

بیمه کردن سهام

برای اینکه بتوانیم واضح‌تر مبلغ پرداختی را توضیح دهیم یک مثال می‌زنیم:

فرض کنید شما در تاریخ 4 آبان ماه 1401 در سبد سهام خود صد هزار برگه سهم به ارزش 50 میلیون تومان از سه نماد مختلف شرکت‌های بورسی داشته‌اید و آن را بیمه می‌کنید.

شما در طول یک سال هیچ فروشی از این صد هزار برگه سهم انجام نمی‌دهید و بعد از یک سال ارزش سبد شما به 40 میلیون تومان کاهش می‌یابد.

در اینجا دولت موظف است تا به اندازه 20 درصد بالاتر از سبد سهام پایه (۵۰ میلیون تومان) شما را پرداخت کند. یعنی باید به شما 20 میلیون تومان پرداخت کند تا ارزش سبد شما طبق بیمه در سال 1402 به اندازه 1.2 افزایش یابد.

در نظر داشته باشید ارزش سبد سهام پایه شما بر اساس ارزشی که در تاریخ ۴ آبان ۱۴۰۱ دارد محاسبه و ۲۰درصد سود به آن تعلق می‌گیرد.

حالا اگر ارزش سبد سهام شما در سال 1402 به 60 میلیون تومان یا بالاتر رسید، دولت هیچ وظیفه‌ای در قبال شما ندارد و مبلغ تسویه حساب صفر می‌شود.

سوالات متداول سهام یار

هر طرحی که اجرا می‌شود در ابتدا با ابهاماتی رو به رو است و از این رو نیاز است تا به زودی همه ابعاد آن روشن شود. در ادامه سوالات متداولی که در زمینه سهام یار مطرح است را با هم بررسی می‌کنیم و به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

مهلت خرید اوراق سهام یار تا چه زمانی هست؟

در حال حاضر تا 2 آذر ۱۴۰۱ مهلت دارید یک سهم از اوراق سهام یار را خریداری کنید. در صورت باز شدن دوباره‌ی سهم اطلاع رسانی خواهد شد.

آیا سهامی که با اعتبار کارگزاری خریداری شده است نیز مشمول بیمه می‌شود؟

بله، این سهم‌ها نیز مشمول بیمه سهام می‌شوند.

آیا سهام بازار پایه مشمول بیمه سهام می‌شوند؟

خیر، فقط سهام بازار بورس و فرابورس مشمول می‌شوند.

شرایط لغو بیمه سهام چیست؟

کافی است بخشی یا همه سبد را در بازار بفروشید. به این ترتیب، قرارداد بیمه سهام شما لغو می‌شود.

متولی ارزیابی و محاسبه مبلغی که سال آینده به حساب سهامدار بر اساس سهام یار واریز می‌شود، کدام نهاد است؟

شرکت فناوری بورس تهران مسئول ارزیابی و محاسبه میزان تسویه نقدی است.

چه تعداد سهام یار بخریم؟

برای بیمه پورتفو کافی است فقط یک عدد سهام یار خریداری کنید. فرقی ندارد که چه تعداد سهم و از چند شرکت بورسی در سبد خود داشته باشید؛ فقط با یک عدد اوراق تبعی سهام یار، سبد شما بیمه می‌شود.

اگر در چند کارگزاری سهام داشته باشم چطور سهام یار بخرم؟

فقط در یک کارگزاری یک سهم از اوراق سهام یار خریداری کنید تمام سهم‌های شما در همه‌ی کارگزاری‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد.

بعد از بیمه چگونه خرید و فروش سهام کنیم؟

حتماً مقدار سهامی که بیمه شده است را یادداشت کنید و از آن‌ها سهمی نفروشید چون بیمه شما لغو می‌گردد. در غیر این صورت می‌توانید در روزهای بعدی سهام خرید و فروش کنید. این‌گونه سبد پایه شما بیمه شده است و بقیه پورتفو را می‌توانید به خرید و فروش اختصاص دهید.

آیا سهام عدالت را هم با سهام یار می‌توان بیمه کرد؟

در صورتی که نوع آزاد سازی سهام عدالت شما بصورت غیر مستقیم باشد این طرح حمایتی شامل سهام عدالت نیز خواهد شد.

نحوه خرید سهام یار

برای خرید سهام یار وارد پلتفرم کارگزاری خود می‌شوید و سپس نماد "سهام یار" را جستجو می‌کنید. البته قبل از آن ممکن است کارگزاری از شما بخواهد که بیانیه "ریسک اوراق اختیار فروش تبعی" را تایید کنید.

برای این کار نیز کافی است به بخش توافقنامه‌های کارگزاری بروید و آن را امضا کنید.
توجه کنید که هنگام خرید نماد "سهام یار" تنها باید 1 عدد سهام به ارزش 1 ریال خرید کنید.

جمع‌بندی بیمه کردن سهام

اگر سهامداری هستید که به دنبال نگهداری سهم خود در یک سال آینده هستید و شرایط بیمه کردن سهام را دارید، سهام یار یک فرصت برای پوشش ریسک شما می‌تواند باشد.

در همه بازارهای بین‌المللی بحث بیمه سهام و پوشش ریسک همواره مطرح است و از دلایل اعتماد مردم به بازارها نیز همین پوشش‌های بیمه‌ای است. بنابراین، ورود نماد سهام یار و مبحث بیمه کردن سبد سرمایه می‌تواند موجب اعتماد بیشتر به بازار بورس شود. 

4/5 - (49 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
116 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
اخلاقی2006
اخلاقی2006
1 سال پیش

عالی بود

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

بسیار عالی
فقط ی سوال
در مورد اینکه چطور متوجه جه بشیم در تاریخ ۴ آبان چقدر سهام داشتیم
منظور اینکه از ۴ آبان تا امروز اگه سهام خریده باشیم
الان باید چطور متوجه بشیم
سپاسگزارم

کارلوس
کارلوس
1 سال پیش

خوبه خبه

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

بسیار عالی و مفید بود سپاس

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

عالی بود مرسی

جواد
جواد
1 سال پیش

سلام پرتفوی من چهارم آبان زیر صدمیلیون بوده ولی ۱۸ آبان مقداری از یک سهم را فروختم میتونم این سهام یار را بخرم یا نه ممنون

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  جواد
1 سال پیش

با سلام و احترام.

در صورت خرید اوراق سهام یار، حمایت این اوراق فقط به سهم‌هایی تعلق می‌گیرد که بعد از تاریخ ۴ آبان فروخته نشده باشند. اگر در سبد خرید خود سهم‌های متفاوتی دارید، آن دسته سهم‌هایی که از تاریخ ۴ آبان فروخته نشده باشند شامل حمایت قرار خواهند گرفت.

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام بسیار ممنون از توضیحات کاملتون

وحید
وحید
1 سال پیش

سلام ، ۲۰٪ ، ۵۰ میلیون تومن ، میشه ۱۰ میلیون ، در صورتی که شما نوشتین بعد از یک سال ، ۲۰ میلیون واریز میشه ، و اینکه اگه بعد از یک سال پرتفوی ضرر یا سود نداشته باشه یا تفاوت ناچیزی داشته باشه چی ؟ بازم ۲۰٪ بیمه اعمال خواهد شد ؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  وحید
1 سال پیش

با سلام و احترام. در مثال ذکر شده، ارزش اولیه سبد سهام ۵۰ میلیون تومان بوده است که بعد از یک سال و در زمان سرسید اوراق سهام یار، ارزش این سبد ۴۰ میلیون تومان شده است. از انجا که سهام یار میزان ۲۰٪ سود از ارزش پایه‌ی سبد را تضمین می‌کند بنابر این باید ۲۰ میلیون به سهام دار پرداخت شود تا ارزش سبد سهام وی از ۴۰ میلیون به ۶۰ میلیون برسد (این ۶۰ میلیون معادل ۲۰٪ بالاتر از ارزش پایه سبد سهام خواهد یود) سود ۲۰٪ برای ارزش پایه سبد سهام شما تضمین شده است و فقط… ادامه مطلب »

حمید گل یاری
حمید گل یاری
1 سال پیش

باسلام وسپاس از توضیحات شما… بسیار عالی… موفق وموئیدباشید…

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

برای حمایت از سهام داران و بازار سرمایه بسیار عالی می باشد و می تواند حتی منابع و سرمایه های بانک ها را جذب نماید .

1 2 3 7
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

116
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!