آموزش ثبت‌ نام غیرحضوری در بورس کالا

تاریخ بروز رسانی: 1401/11/17

آموزش ثبت نام در بورس کالا (غیرحضوری)


با عرضه کالاهای گوناگون در بورس کالا به ویژه عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروسازی، بازار بورس کالا هر روز داغ‌تر می‌شود و افراد بیشتری برای ثبت‌نام در بورس کالا اقدام می‌کنند. از این رو توجه به اینکه چگونه می‌توان در بورس کالا ثبت‌نام کرد، هر روز بیشتر می‌شود.

در این مقاله به آموزش ثبت‌نام در بورس کالا می‌پردازیم و قدم به قدم به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توان وارد بورس کالا شد؟


در این مقاله می خوانید

بورس کالا یک بازار شفاف و قانونی است که افراد می‌توانند در آن به خرید و فروش بپردازند. بعضی کالاهای اساسی همچون برنج و ذرت در آن خرید و فروش می‌شوند و فلزات و سیمان نیز در آن عرضه می‌شوند. بورس کالا تالارهای گوناگونی دارد اما آنچه برای اکثر افراد مهم شده این است که وارد بورس کالای فیزیکی و تالار خودرو شوند تا بتوانند خرید خود را از آنجا انجام دهند.

بورس کالا بستری فراهم کرده که شما بتوانید با هزینه کمتر خودروی مورد علاقه خود را خریداری کنید و دچار حباب و گرانی خودرو در بازار آزاد نشوید. از این جهت راهکار ورود به بورس کالا به شدت مهم است.

احراز هویت در سجام

احراز هویت در سجام

برای ثبت نام در بورس کالا و دریافت کد بورس کالا باید در ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کنید. این سازمان توسط سازمان سپرده‌گذاری مرکزی طراحی شده و برای بهبود فرایندهای مالی سهامداران و شرکت‌ها ایجاد شده است. ورود به این سامانه ساده است و در آن می‌توانید به صورت غیرحضوری ثبت‌نام خود را انجام دهید. البته با رجوع به دفاتر خدماتی نیز می‌توان در سجام ثبت‌نام کرد.

در سامانه سجام باید اطلاعات شخصی و هویتی خود را بارگذاری کنید و شماره‌حساب خود را نیز در آن ثبت کنید که اگر خواستید در بازار بورس نیز وارد شوید، از طریق این شماره‌حساب برای شما سود سالیانه مجامع نیز واریز گردد.

ثبت‌نام در سامانه سجام، ساده است و این کار را به سرعت از طریق آنلاین می‌توانید انجام دهید و طولی نمی‌کشد که در سامانه اطلاعات شما ثبت و تایید می‌شود. بنابراین بعد از آن می‌توانید به کارگزاری مراجعه کنید و نسبت به کد بورسی مورد نظر خود که در اینجا کد بورس کالای فیزیکی است، اقدام کنید.

برای آشنایی بیشتر مقاله سجام چیست؟ (آموزش ورود و ثبت نام در سامانه سجام) را مطالعه کنید.

ثبت نام در کارگزاری بورس

در مرحله بعدی برای ثبت نام در بورس کالا، باید به کارگزاری مورد اعتماد خود رجوع کنید و در آن حساب ثبت‌نام کنید. کارگزاری‌ها همانطور که از اسمشان مشخص است، شرکت‌هایی هستند که شما را به بازار بورس و بورس کالا متصل می‌کنند و در نتیجه با ورود به آن‌ها می‌توانید خرید و فروش خود را در بورس کالا انجام دهید.

اگر در کارگزاری ثبت‌نام نکنید هیچ سامانه‌ای ندارید که با آن به بازار متصل شوید و در آنجا ثبت سفارش کنید، از این جهت ثبت‌نام در کارگزاری برای شما مهم تلقی می‌شود. انتخاب کارگزاری نیز بر اساس مواردی همچون سرعت سامانه، کارمزدها و نکات دیگر انجام می‌شود و به همین دلیل بهتر است که قبل از انتخاب به خوبی تحقیق کنید.

کد بورس کالا توسط کارگزاری برای شما صادر می‌شود و در نتیجه با ثبت نام در بورس کالا و دریافت کد بورس کالا می‌توانید خودروی خود را خریداری کنید. برخی کارگزاری‌ها به صورت حضوری و بعضی نیز به صورت غیرحضوری به شما کد بورس کالا می‌دهند. در این مقاله به آموزش ثبت‌نام غیرحضوری و دریافت کد بورس کالا در کارگزاری فارابی می‌پردازیم و شما می‌توانید با طی کردن این مسیر به خرید خودرو بپردازید.

اگرچه ثبت‌نام در بورس کالا به صورت حضوری در شعبات کارگزاری‌ها قابل انجام است و افراد می‌توانند با در دست داشتن مدارک و امضای برگه‌های لازم در بورس کالا وارد شوند و کد آن را دریافت کنند اما برای بسیاری از افراد ثبت نام در بورس کالا و دریافت کد بورس کالا به صورت اینترنتی راحت‌تر است.

در ادامه به آموزش ثبت‌نام در بورس کالا به‌صورت گام به گام می‌پردازیم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید کد بورس کالای خود را دریافت کنید. در مورد ثبت‌نام حضوری نیز شما همین مراحل را طی می‌کنید منتها در شعبه کارگزاری و از طریق آفلاین.

مراحل ثبت نام در بورس کالا

1.در اولین قدم برای ثبت نام در بورس کالا، به سایت farabi.ebgo.ir مراجعه کنید و روی گزینه اخذ کد آنلاین در بورس کالا کلیک کنید.

اخذ کد بورس کالا

2. سپس به شما لیستی از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در بورس کالا نمایش داده می‌شود که بسیاری از آن‌ها اختیاری است، اما مورد الزامی نمونه امضا بر روی یک برگه سفید است که باید از قبل آن را تهیه کنید و سپس در سایت آپلود نمایید.

ورود کد ملی و شماره موبایل برای دریافت کد بورس کالا

3. در گام بعدی برای ثبت نام در بورس کالا، باید کد ملی و شماره موبایلی که در سجام ثبت شده را وارد کنید تا یک پیامک برای شما ارسال شود.

4. کد دریافتی از پیامک را وارد کنید و به صفحه بعد بروید.

ورود کد تایید دریافتی

5. سپس یک صفحه برای شما باز می‌شود که باید مشخصات فردی خود را در آن وارد کنید(ثبت موارد ستاره‌دار الزامی است).

ثبت مشخصات فردی برای دریافت کد بورس کالا

6. در صفحه بعدی اطلاعات مربوط به آدرس را وارد کنید.

ثبت آدرس محل سکونت برای دریافت کد بورس کالا

7. در بخش بعدی باید اطلاعات شغلی را ثبت کنید و در بخش نوع فعالیت گزینه "خرید خودرو" را انتخاب کنید.

ثبت اطلاعات شغلی برای دریافت کد بورس کالا

8. در بخش بعد ارزش روز دارایی و متوسط درآمد ماهانه خود را وارد کنید.

ثبت ارزش دارایی و درآمد برای دریافت کد بورس کالا

9. پس از تکمیل اطلاعات به شما یک برگه معرفی‌نامه نشان داده می‌شود که باید آن را پرینت بگیرید و به بانک ارائه کنید تا بتوانید حساب وکالتی باز کنید (جهت تسریع در روند افتتاح حساب وکالتی، توصیه می‌کنیم بانک ملت را انتخاب نمایید).

انتخاب بانک برای دریافت حساب وکالتی

10. در مرحله بعدی از نمونه امضای خود عکس بگیرید و آن را در سایت بارگذاری کنید.

درج نمونه امضا برای دریافت کد بورس کالا

11. در پایان مراحل ثبت نام در بورس کالا، به شما یک صفحه نمایش داده می‌شود که باید به بخش تعهدات مشتری بروید و گزینه "بازار فیزیکی بورس کالا" را انتخاب کنید. متن تعهد را به خوبی مطالعه کنید و در پایان گزینه "قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی" را انتخاب کنید.

تایید قوانین و مقررات دریافت کد بورس کالا

پس از انجام این مراحل ثبت نام در بورس کالا، یک پیامک از طرف کارگزاری دریافت می‌کنید. در این پیامک ممکن است موارد ناقصی در پرونده شما نیز ذکر شود که سپس باید به تکمیل پرونده خود نزد کارگزاری بپردازید. در صورتی که اطلاعات شما به صورت کامل و بدون نقص ثبت شده باشد برای شما طی یک یا دو روز کاری کد بورس کالا برای بازار فیزیکی صادر می‌شود. کد بورس کالا به همراه نام کاربری و رمز عبور به موبایل شما پیامک خواهد شد.

نکات مربوط به حساب وکالتی

باز کردن حساب وکالتی برای ورود به بورس کالا ضروری است، چراکه از طریق این حساب می‌توانید در بورس خودروی خود را خریداری کنید. حساب وکالتی نوعی از حساب‌های بانکی است که بر اساس آن شما به بانک و کارگزاری وکالت می‌دهید که هنگام معامله خودرو در بورس کالا، مبلغ مورد نیاز را در حساب شما بلوکه کنند.

در صورتی که هنگام خرید خودرو سفارش شما به نتیجه رسید و توانستید خودروی خود را بخرید، مبلغ خودرو از حساب شما کسر می‌شود و در نتیجه می‌توانید ادامه مراحل برای دریافت خودرو را طی کنید. اما اگر سفارش شما تایید نشد و قیمت خودرو به قیمتی که شما تعیین کرده بودید، نرسید مبلغ بلوکه شده پس از ساعت اداری آزاد می‌شود.

افتتاح حساب وکالتی همچون دیگر حساب‌های بانکی است و تنها نیاز به برگه‌ای دارد که توسط کارگزاری به شما ارائه می‌شود. به همین دلیل کار دیگری غیر از امور عادی نیاز ندارید و به ‌راحتی می‌توانید این گام را نیز بردارید.

خرید خودرو از بورس کالا

با ثبت نام در بورس کالا و دریافت کد بورس کالا و دارا بودن سایر شرایط همچون حساب وکالتی و 18 سال سن می‌توانید تا قبل از ساعت هشت و نیم نسبت به تعیین قیمت مورد نظر خود در بورس کالا از طریق سامانه کارگزاری اقدام کنید.

در صورتی که قیمت به سفارش شما برسد، می‌توانید خودروی خود را خریداری کنید و سپس می‌توانید با خواندن سایر موارد در اطلاعیه عرضه خودرو و واریز سایر وجوه به حساب‌های مورد اشاره در اطلاعیه خرید خود را کامل کنید.

در پایان می‌توانید نمایندگی مورد نظر خود را انتخاب کنید و در موعد مقرر با در دست داشتن مدارک هویتی خودروی خود را دریافت کنید.

در نظر داشته باشید که در هر یک از مراحل از جمله ثبت سفارش و نحوه کار با پنل و سامانه کارگزاری، می‌توانید با پشتیبانی کارگزاری در ارتباط باشید و از طریق آن‌ها مشکلات و ابهامی که دارید را رفع کنید.

جمع‌بندی ثبت نام در بورس کالا

بورس کالا به عنوان یک بازار شفاف و کارا در راستای تنظیم بازار و خدمات‌دهی به مشتریان می‌تواند نقش خوبی در بازار خودرو بازی کند و از این رو هر چه شفافیت و عرضه‌های بیشتری در این بازار انجام شود، می‌توانیم بیشتر امیدوار باشیم که ثبات در بازار خودرو ایجاد شود.

خرید خودرو از بورس کالا می‌تواند برای خریدار و فروشنده مفید باشد و هر دو طرف از این فروش به سود می‌رسند چراکه دست واسطه‌ها و دلالان از بازار خودرو قطع می‌شود و مصرف‌کننده نهایی به عنوان ذی‌نفع اصلی بازار می‌شود.

برای اینکه بتوانید قیمت مناسبی برای خودروی خود ثبت کنید می‌توانید از عرضه‌های قبلی و تاریخچه قیمتی استفاده کنید و میزان تقاضا در روز را بسنجید. همچنین برای اطلاع از آخرین عرضه‌های خودرویی می‌توانید با رجوع به سایت بورس کالا و بررسی تالار خودرو در جریان آخرین عرضه‌های خودرویی قرار بگیرید و حساب خود را به اندازه کافی تا قبل از روز عرضه شارژ کنید. 

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!