آموزش افتتاح حساب وکالتی

تاریخ بروز رسانی: 1401/11/19

آموزش افتتاح حساب وکالتی همراه با تمام نکات


با رونق خرید خودرو از بورس کالا افتتاح حساب وکالتی در میان ایرانیان افزایش یافته است، زیرا تنها با حساب وکالتی می‌توان از بورس کالا خودرو خرید.

حساب وکالتی یکی از اصلی‌ترین شرایطی است که شما باید داشته باشید تا بتوانید وارد بورس کالا شوید. بنابراین مهم است که اطلاعات کافی نسبت به حساب وکالتی و نحوه افتتاح آن داشته باشید.

در این مقاله سعی می‌کنیم به سؤالات شما از جمله اینکه حساب وکالتی چیست؟ و چگونه می‌توان حساب وکالتی باز کرد؟ پاسخ دهیم.


در این مقاله می خوانید

چرا باید حساب وکالتی باز کنیم؟

اگر بخواهید در بورس کالا وارد شوید و در آن به خرید خودرو بپردازید، نیاز است تا چند قدم بردارید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که در سامانه سجام ثبت نام کنید و اطلاعات شناسنامه‌ای و حقیقی خود را در آنجا بارگذاری کنید.

در گام بعدی باید به یک کارگزاری رجوع کنید و در آن ثبت نام کنید. کارگزاری‌ها پل ارتباطی شما و بورس کالا خواهند بود و تنها با داشتن یک حساب در کارگزاری می‌توانید خودروی خود را خریداری کنید. ثبت نام در کارگزاری‌ها به صورت آنلاین و حضوری انجام می‌شود و هر یک فرایند یکسانی را طی می‌کنند و تنها تفاوت در آنلاین یا آفلاین بودن ثبت نام است.

برای اینکه بتوانید کد بورس کالا دریافت کنید و فرایند ورود شما به بازار و خرید خودرو هموار شود باید حساب وکالتی باز کنید تا شرایط کافی برای خرید خودرو را پیدا کنید.

آشنایی با حساب وکالتی

آشنایی با حساب وکالتی

حساب وکالتی یا حساب وکالتی بورس کالا نوعی از حساب‌های بانکی است که بر اساس آن شما به کارگزاری خود وکالت می‌دهید که هنگام خرید خودرو، پول شما در حساب مسدود شود و در صورت انجام معامله کارگزاری بتواند پول داخل حساب را به حساب اتاق پایاپای بورس کالا منتقل کند تا خرید شما نهایی شود.

افتتاح حساب وکالتی با سایر حساب‌ها تفاوت چندانی ندارد و خیلی ساده و روان شما می‌توانید حساب خود را با همان مدارکی که برای حساب‌های عادی نیاز دارید، افتتاح کنید. تنها چیزی که حساب وکالتی علاوه بر سایر مدارک هویتی نیاز دارد، نامه‌ای است که باید از کارگزاری خود دریافت کنید و آن را به بانک ارائه دهید.

شما هنگام ثبت نام در کارگزاری تعدادی فرم و تفاهم‌نامه را امضا می‌کنید که بر اساس آن‌ها حساب وکالتی بانکی شما به کارگزاری متصل می‌شود و به کارگزاری وکالت می‌دهید که می‌تواند در روز خرید خودرو، پول موجود در حساب شما را بلوکه کند.

زمانی که به بانک رجوع می‌کنید (حضوری یا آنلاین) باید کد بورس کالایی که دریافت کرده‌اید و معرفی‌نامه خود را به بانک ارائه دهید تا حساب وکالتی شما افتتاح شود و به حساب کارگزاری متصل گردد.

در زمانی که معامله شما انجام شود، وجه بلوکه شده از حساب شما به حساب کارگزاری منتقل می‌شود و در صورتی که معامله‌ای انجام نشود، وجه مسدودی آزاد می‌شود و شما می‌توانید پول خود را برداشت کنید. علاوه بر این حساب مشتری (مبدأ) باید سپرده کوتاه‌مدت یا پس‌انداز باشد و حساب کارگزاری که وجوه به آن واریز می‌شود باید حساب جاری باشد.

در نظر داشته باشید که برای کارگزاری تنها یک حساب وکالتی می‌توانید از بانک عامل ارائه دهید و قبل از اینکه حساب خود را افتتاح کنید در مورد جزئیات مربوط به بانک‌ها از کارگزاری خود سؤالات لازم را بپرسید تا دچار فرایندهای فرسایشی نشوید.

از مزایایی که حساب وکالتی دارد این است که نیازی به شارژ مداوم حساب ندارید و در صورت موفقیت‌آمیز بودن معامله شما در بورس کالا، به سرعت پول از حساب شما مستقیماً کسر می‌شود.

طبق دستورالعمل سازمان بورس نیز تنها انتقال وجه باید از طریق حساب وکالتی انجام شود و استفاده از سایر حساب‌ها و به طرق دیگر ممنوع و غیرقانونی است و رسمیت ندارد. بنابراین حساب وکالتی تنها راه انتقال وجه به حساب کارگزاری است.

باید به این نکته هم توجه کنید که همه بانک‌ها خدمات حساب وکالتی را ندارند و باید به بانک‌هایی همچون ملت، سامان، پاسارگاد، کشاورزی، ملی و دیگر بانک‌هایی رجوع کنید که این خدمت را ارائه می‌دهند.

نکته آخر اینکه افرادی که دارای چک برگشتی هستند، نمی‌توانند حساب وکالتی باز کنند و همچنین این حساب را نمی‌توان به صورت مشترک باز کرد.

نحوه افتتاح حساب وکالتی حضوری

نحوه افتتاح حساب وکالتی

برای اینکه وارد بورس کالا شوید نیاز به حساب وکالتی دارید و از این جهت بعد از احراز هویت در سجام باید در کارگزاری خود ثبت نام کنید و مراحل ثبت نام را طی کنید که شامل ارائه مدارک هویتی، نمونه امضا و عکس و.. می‌شود.

پس از وارد کردن اطلاعات فوق و تایید آن‌ها توسط کارگزاری به شما یک معرفی‌نامه ارائه می‌شود. سپس این نامه را پرینت می‌گیرید و همراه با مدارک هویتی خود به یکی از بانک‌های خدمات دهنده برای حساب وکالتی رجوع می‌کنید.

بعد از دریافت شماره‌حساب دوباره به صورت حضوری یا آنلاین به کارگزاری خود مراجعه می‌کنید و شماره‌حساب خود را ثبت می‌کنید. در نهایت با تایید حساب وکالتی از سوی کارگزاری، شما آماده ورود به بورس کالا و خرید خودرو هستید.

وکالتی کردن آنلاین (غیر حضوری) حساب بانکی

برخی از بانک‌ها مانند، ملی، ملت، تجارت، اقتصاد نوین و ... برای سهولت و تسریع در فرایند وکالتی کردن حساب بانکی اقدام به ایجاد سامانه‌ حساب وکالتی کرده اند. در صورتی که از قبل در بانک مورد نظر خود حساب داشته باشید از طریق سامانه‌‌‌های معرفی شده توسط هر بانک می‌توانید حساب مورد نظر خود را وکالتی کنید.

در نظر داشته باشید در برخی از بانک‌ها نیاز است که از قبل همراه بانک یا اینترنت بانک خود را برای وکالتی کردن حساب فعال کرده باشید. پس از طی مراحل مورد نیاز حدود ۱ الی ۳ روز زمان خواهد برد تا حساب وکالتی شما توسط بانک تایید شود. پس در صورتی که میخواهید برای عرضه خودرو در بورس حساب خود را وکالتی کنید حتما چند روز قبل از عرضه این فرایند را انجام دهید.

وکالتی کردن حساب بانک ملت

وکالتی کردن حساب بانک ملی

وکالتی کردن حساب بانک تجارت

وکالتی کردن حساب بانک رفاه

برای اطلاع از عرضه‌های خودرویی می‌توانید اطلاعیه‌های آن‌ها را از پورتال بورس کالا دریافت کنید و قبل از روز عرضه حساب وکالتی خود را به اندازه مبلغ پیش‌پرداخت شارژ کنید. در روز عرضه تا قبل از ساعت هشت و نیم به سامانه کارگزاری رجوع کنید و مبلغ مورد نظر خود را برای خودرو ثبت کنید تا معامله شما انجام شود.

نحوه کار با سامانه کارگزاری و سفارش‌گذاری را می‌توانید از طریق پشتیبانی و آموزش‌های کارگزاری‌ها دریافت کنید و در صورتی که دچار ابهام در هر یک از مراحل شدید، می‌توانید از طریق تیکت پشتیبانی و تماس تلفنی سؤالات خود را بپرسید.

جمع‌بندی

حساب وکالتی لازمه ورود شما به بورس کالاست و در صورتی که می‌خواهید خودرویی خریداری کنید تنها می‌توانید از طریق حساب وکالتی اقدام کنید. برای همین سعی کردیم آشنایی با ساز و کار آن و نحوه افتتاح حساب وکالتی را به صورت کامل به شما آموزش دهیم.

به طور کلی بورس کالا را می‌توان یک بستر مناسب و آینده دار در بازار خودرو دانست و می‌توان انتظار داشت که در آینده تعداد زیادی از خریداران به خرید خودروی خود از این بازار شفاف و قانونی اقدام کنند. از مزایای خرید خودرو در بورس کالا می‌توان به قیمت مناسب، کم بودن ریسک و ساده بودن خرید از آن اشاره کرد و همین موجب استقبال بیش از پیش مردم از عرضه خودرو در بورس کالا شده است.

3/5 - (2 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
13 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
عرفان
عرفان
1 سال پیش

سلام بنده صبح روز سه شنبه در پست بانک حساب باز و اونرو وکالتی کردم و مبلغ صد تومن رو واریز کردم ولی برام پیامک مسدودی هنوز نیومده خواهشن راهنمایی بفرمایید

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  عرفان
1 سال پیش

با سلام و احترام.
فرایند ثبت نام و تعیین مجاز بودن شخص برای شرکت در قرعه‌کشی از شنبه آغاز می شود.

مهرنوش محمدی
مهرنوش محمدی
1 سال پیش

از کجا بفهمیم تو لیست انتطار وارد شده ایم من حساب وکالتی باز کردم و پولم مسدود کردم

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام استاد گرام تشکر از اطلاعاتتون
استاد بعد از وکالتی کردن حساب لازمه که شماره حساب قبلی که معرفی کردیم در سامانه یکپارچه رو به شماره حساب وکالتی تغییر بدیم یا نه؟

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام آیابعدازانجام دادن تمام مراحل ماشین و حساب وکالتی پول ازحساب کسرمیشود

Last edited 1 سال پیش by ناشناس
محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

با سلام و احترام.
در روز ثبت نام و قرعه‌کشی خودرو، مبلغ مورد نیاز در حساب شما قفل می‌شود و درصورتی که برنده شوید از حساب کسر خواهد شد.

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام من حساب وکالتی دارم بانک سپه ولی هر چه سعی کردیم نتونستیم خودرو ثبت نام بکنیم

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام.
تشکر از مطالب بسیار مفید و اشتراک تجربه تون. کاش اختلاف قیمت با بازار واقعی رو هم تا حدودی مشخص می کردین.
پاینده باشین!

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

با سلام و احترام.
در مقاله آموزش خرید خودرو از بورس اختلاف قیمت با بازار آزاد در جدول انتهای مقاله مشخص شده است.

سیدمهدی
سیدمهدی
1 سال پیش

سلام استاد گل ممنونم از اینکه آموزشها تون به روزه

ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

خیلی عالی.مرسی از بابت …..

ناشناس
ناشناس
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

یک بار برای همیشه کافیه یا برای هر سری اقدام باید وکالتی کرد؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

با سلام و احترام
یک بار کافی هست.

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

13
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!