عوامل مؤثر بر قیمت طلای جهانی چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1402/01/06

عوامل مؤثر بر قیمت طلای جهانی چیست؟


بازار طلا در همه ادوار بازارهای مالی به رسمیت شناخته می‌شده و تاکنون نیز همواره معامله گران به آن توجه کرده‌اند و از این رو استراتژی‌های گوناگونی برای ورود و خروج از این بازار تدوین شده است.

در مورد بازار طلای جهانی، پارامترهای زیادی وجود دارد که بر قیمت آن تأثیرگذار است و از این جهت توجه به فاکتورهای آن و بررسی آن‌ها می‌تواند از اولویت‌هایی باشد که به خوبی می‌تواند سیستم معاملاتی شما را بهبود دهد.

در این مقاله سعی می‌کنیم عوامل اساسی تغییر در قیمت طلای جهانی را بررسی کنیم و نگاهی نیز به بازار داخلی داشته باشیم، چراکه می‌توان بر اساس قیمت‌های جهانی به خرید طلا در داخل نیز پرداخت. اگرچه در بازار داخلی عوامل متعدد دیگری نیز بر قیمت طلا تأثیرگذار هستند.


در این مقاله می خوانید

طلا به عنوان سرمایه‌گذاری 

طلا به عنوان سرمایه‌گذاری

اگر به تاریخ زندگی بشریت بر روی این کره خاکی نگاهی بیندازیم، بارها می‌بینیم که طلا به عنوان یک معیار در میان اقوام گوناگون برای حفظ ارزش پول مورد استفاده قرار گرفته است. طلا به دلیل محدودیت، زیبایی و کاربردپذیری‌هایی که دارد می‌تواند مورد توجه مردم برای سرمایه‌گذاری قرار بگیرد.

پس از گذشت سالیان دراز هیچ‌گاه طلا از مدار سرمایه‌گذاری خارج نشده است و با وجود ورود دارایی‌هایی همچون ارزهای دیجیتال شاهد سرمایه‌گذاری بر روی طلا نیز هستیم. اگر بخواهید طلا بخرید می‌توانید از طریق بروکر اقدام به خرید GOLD کنید یا ارزهای دیجیتال دارای پشتوانه طلا مثل PAXG را خریداری کنید.

برای آشنایی بیشتر مقاله ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا را مطالعه کنید.

اگر هم بخواهید طلا را در ایران خریداری کنید، می‌توانید با خرید طلای فیزیکی از بازار، خرید طلا از بورس کالا یا خرید اوراق صندوق‌های طلا با پشتوانه طلا اقدام به خرید کنید. البته تنها این مقاله نمی‌تواند به عنوان اطلاع کامل شما در مورد طلا باشد و اگر می‌خواهید در این بازار به معامله بپردازید، بهتر است تا آموزش‌های لازم را ببینید.

رخدادها و بحران‌های جهانی

شاید اولین سیگنالی که بتوان از بحران‌های بزرگ به دست گرفت، تأثیر آن بر روی قیمت طلای جهانی است. هنگامی که کشورها و بازارهای مالی با بحران‌های گوناگونی رو به رو می‌شوند و دارایی‌های ریسک‌پذیر همچون سهام از سبد سرمایه‌گذاران خارج می‌شود، این طلاست که جای آن‌ها را می‌گیرد.

طلا به عنوان به یک دارایی امن همواره در جهان شناخته شده است و می‌تواند به خوبی در بازارهای مالی جای خود را باز کند. هنگامی که اخباری مبنی بر تنش‌های سیاسی و جنگ در جهان می‌پیچد، طلا عنصر با ارزش بازارها می‌شود. زیرا همواره سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند تا کمترین ریسک را به پورتفوی خود وارد کنند و طلا این کار را برای آن‌ها انجام می‌دهد.

البته ممکن است که در بسیاری از جنگ‌ها و بحران‌های سیاسی و اقتصادی شاهد عکس‌العمل طلا نباشیم، دلیل این موضوع این است که بیشتر طلا نسبت به اخبار و تنش‌هایی واکنش می‌دهد که کشورهای اروپایی و ایالات‌متحده آمریکا در آن دخیل می‌شوند.

تاثیر تورم بر طلای جهانی

تورم

یکی دیگر از عواملی که بر قیمت طلای جهانی تأثیرگذار است، تورم است. تورم هنگامی اتفاق می‌افتد که پول کشورها ارزش خود را از دست می‌دهند و قیمت‌ها روز به روز افزایش می‌یابند. عموماً کشورها سعی می‌کنند تا میزان تورم را در حد نرمالی نگه دارند، اما مواردی همچون کرونا یا سیاست‌های غلط اقتصادی می‌توانند در این زمینه تعادل روند را از بین ببرد.

به همین دلیل می‌توانیم شاخص تورم را به عنوان یک عامل اثرگذار در مورد طلای جهانی در نظر بگیریم. اما در چه سناریوهایی ممکن است که تورم بر نرخ طلای جهانی تغییر ایجاد کند؟ ممکن است که تورم همراه با رشد اقتصادی باشد که این موضوع می‌تواند بازار سهام را نیز مورد توجه قرار دهد اما اگر تورم بدون رشد اقتصادی جهانی یا کشورهای بزرگ دنیا اتفاق بیفتد چه می‌شود؟

در اینجا دوباره طلا به عنوان یک پناهگاه امن خود را نشان می‌دهد، هنگامی که ارزش دلار و دیگر ارزها کاهش می‌یابد و رشد اقتصادی نیز کافی نیست تا شرکت‌ها بتوانند به سوددهی مورد نظر خود برسند؛ این طلاست که به شدت برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌شود.

اگر بخواهید نرخ تورم را بفهمید می‌توانید از طریق اخبار در جریان آن قرار بگیرید یا شاخص قیمت مصرف‌کننده CPI را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید که آیا نسبت به مدت مشابه افزایش یا کاهش داشته است یا خیر؟ این شاخص به صورت ماهانه و دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در آمریکا و منطقه یورو اعلام می‌شود.

شاخص دلار و طلای جهانی

همانطور که در بالا اشاره شد، رابطه شاخص دلار با طلای جهانی می‌تواند مورد توجه معامله گران قرار بگیرد؛ بر این اساس هر چه شاخص دلار افزایش یابد نرخ طلا می‌تواند کاهشی شود و به عبارتی می‌توانیم بگوییم رابطه معکوس با یکدیگر دارند.

دلیل افزایش شاخص دلار این است که شاخص GDP یا تولید ناخالص داخلی کشور آمریکا بالا می‌رود و سایر کشورها نسبت به دلار تقاضا پیدا می‌کنند. از این رو می‌توانیم بفهمیم که سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های ریسک‌پذیرتر همچون سهام نیز گرایش پیدا می‌کنند چون انتظار سودآوری از آن‌ها را دارند.

اگرچه تقاطع‌های تاریخی نشان می‌دهند که نسبت دلار و طلای جهانی معکوس بوده است اما باید این موضوع را در نظر بگیریم که ممکن است بر اساس شرایط این نسبت تغییراتی داشته باشد چنانکه نسبت به یورو و طلا این موضوع پیش آمده و رابطه به شکل مستقیم ایجاد شده است.

بنابراین برای سیگنال گرفتن در مورد طلا بایستی نگاهی به شاخص دلار نیز داشته باشیم و از طرف دیگر ببینیم که رشد تولید ناخالص داخلی در چه سمت و سویی است و چه پیش‌بینی از آن می‌توانیم داشته باشیم.

نرخ بهره و اوراق قرضه

یکی از مزایای سرمایه‌گذاری بر روی طلا این است که نوسانات محدودی نسبت به نرخ بهره بانکی ندارد چراکه بانک‌ها ملزم به پرداخت نرخ بهره یکسانی به مشتریان خود هستند؛ اما در مورد طلای جهانی این موضوع صدق نمی‌کند و افراد می‌توانند انتظار رشد بیشتری نسبت به آنچه بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ همچون آمریکا اعلام می‌کنند را از طلا داشته باشند.

با این حال در شرایطی همچون تورم ممکن است که بانک‌های مرکزی اقدام به افزایش نرخ‌های بهره کنند تا بتوانند نقدینگی بازار را جمع کنند و در نتیجه تورم را کنترل کنند. از این رو می‌توانیم شاهد کاهش اقبال به طلا باشیم، زیرا سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا نرخ سود ثابت بالایی که بانک‌ها ارائه می‌دهند را انتخاب کنند تا اینکه بخواهند طلای خود را نگه دارند.

برای اینکه بتوانیم شاخصی برای این کار داشته باشیم در ابتدا می‌توانیم به بررسی سیاست‌های فدرال رزرو و بانک مرکزی آمریکا بپردازیم و ببینیم که در شرایط تورمی چه سیاستی را برمی‌گزینند و سپس ببینیم که تا چه اندازه اقدام به افزایش نرخ بهره می‌کنند.

از طرف دیگر می‌توانیم به بررسی بازدهی نرخ اوراق قرضه آمریکا بپردازیم. هنگامی که روند اوراق قرضه افزایشی است، شاهد کاهش اقبال به طلا هستیم و هنگامی که اوراق قرضه روند نزولی طی می‌کنند، طلا برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌شود.

البته در نظر داشته باشید که نسبت و رابطه اوراق خزانه و طلا می‌تواند پیچیده باشد، چراکه هنگام تورم بانک‌های مرکزی از جمله سیاست‌هایی که در پیش می‌گیرند فروش این اوراق است و از این جهت آن‌ها را با عنوان سرمایه‌گذاری امن اعلام می‌کنند. این موضوع مهم است که سرمایه‌گذاران در آن برهه چگونه به بازار نگاه می‌کنند و بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌کنند چراکه روند طولانی‌مدت تورم یا میزان عرضه اوراق به شدت می‌تواند بر تصمیم آن‌ها تأثیرگذار باشد و از این جهت این نسبت معکوس ممکن است به یک نسبت خنثی شود.

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا

یکی دیگر از عواملی که به شدت بر روی قیمت طلای جهانی تأثیرگذار است، عرضه و تقاضا در این بازار است. هر چه تقاضا برای جواهرسازی و مصرف طلا بالا برود، شاهد افزایش قیمت طلا خواهیم بود. در کشورهای چین و هند مصرف طلا و جواهرات بالاست چراکه به عنوان هدیه به کار می‌رود.

از این جهت بررسی میزان تقاضا در این دو کشور و سایر کشورهای جهان می‌تواند به خوبی در بررسی بازار و تغییرات آن مفید باشد. از طرف دیگر عرضه طلا نیز باید بررسی شود. هنگامی که قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش می‌یابد برای بسیاری از معادن بزرگ صرفه اقتصادی وجود ندارد تا بتوانند طلای خود را استخراج کنند. به همین دلیل شاهد رشد قیمت طلا خواهیم بود.

در مقابل نیز اگر قیمت طلای جهانی بالا برود، بسیاری از معادن که به دلیل عدم صرفه قیمت طلا از مدار تولید خارج شده بودند، دوباره استخراج را از سر می‌گیرند. به همین دلیل عرضه زیاد می‌شود و قیمت طلا پایین می‌آید.

در این راستا بررسی معادن بزرگ دنیا در کشورهایی همچون آمریکا و روسیه می‌تواند راهگشا باشد، زیرا کم یا زیاد شدن میزان استخراج می‌تواند در نوسانات بازار تأثیرگذار باشند.

بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری

از دیگر عواملی که تأثیر مستقیم بر روی نرخ طلا دارند، عملکرد بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. این دسته از خریداران طلا می‌توانند سمت تقاضا و عرضه را دچار تلاطم کنند. هنگامی که بانک‌های بزرگ سعی می‌کنند تا در پورتفولیوی خود به اضافه کردن طلا بپردازند، شاهد افزایش قیمت طلای جهانی خواهیم بود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز همواره با رصد بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری در این زمینه به فعالیت می‌پردازند و هنگامی که شرایط را مناسب ببینند به افزایش سهم طلا در سبد سرمایه‌گذاری خود اقدام می‌کنند.

دولت‌ها و بانک‌های مرکزی را نیز می‌توانیم از دیگر مواردی بدانیم که در این زمینه دسته‌بندی می‌شوند چراکه بانک‌های مرکزی در زمانی که شرایط بحرانی است سعی می‌کنند تا پول ملی را با ارزش مناسب حفظ کنند و از این جهت خریدار طلا می‌شوند. بنابراین تصمیم‌گیری دولتمردان در این زمینه مهم تلقی می‌شود.

تکنولوژی

در بسیاری از تکنولوژی‌های جدید از طلا استفاده می‌شود و به همین دلیل رصد آن‌ها نیز می‌تواند در بررسی بازار طلای جهانی اثرگذار باشد. صنایع هوایی، فضایی، گوشی‌های همراه و اتوموبیل‌های برقی و همچنین تجهیزات پزشکی از طلا استفاده می‌کنند.

اگر در آینده این صنایع نیاز بیشتری به طلا داشته باشند و استفاده از آن‌ها رشد بیشتری کند شاهد افزایش تقاضا برای طلا خواهیم بود و در نتیجه می‌توانیم به افزایش قیمت طلا امید داشته باشیم. اگرچه در حال حاضر سهم تکنولوژی از مصرف طلا بسیار پایین‌تر از سایر پارامترهاست اما در آینده می‌تواند این نسبت تغییر کند.

تأثیر طلای جهانی بر سکه طلا

رابطه طلای جهانی با قیمت سکه در بازار ایران به صورت مستقیم اعمال می‌شود و هر چه قیمت طلای جهانی بالاتر برود، قیمت سکه نیز افزایش می‌یابد. زیرا قیمت سکه در ایران به دو عامل اصلی وابسته است اول از همه نرخ دلار و دوم نرخ طلای جهانی. هنگامی که طلای جهانی افزایش می‌یابد، نرخ سکه هم بالا می‌رود.

همچنین با افزایش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت انواع سکه در ایران نیز خواهیم بود، زیرا قیمت طلا در ایران حاصل ضرب قیمت طلای جهانی در نرخ ارز است و فرمول‌هایی نیز برای بهتر به دست آوردن قیمت سکه بر اساس انس جهانی نیز وجود دارد. به همین دلیل تأثیر نرخ تورم را نیز می‌بینیم. هر چه نرخ تورم در کشور بالاتر باشد، افزایش قیمت طلا را نیز شاهدیم چون با افزایش تورم نرخ دلار در بازار نیز بالا می‌رود.

حال به این عوامل اصلی شما باید تمامی عواملی که در مورد بازار جهان صدق می‌کند را نیز اضافه کنید. اگر در ایران با بی‌ثباتی اقتصادی، ریسک‌های سیاسی، رکود و عملکردهای هیجانی در سیاست‌گذاری دولتی و همچنین تفاوت در تولید ناخالص داخلی رو به رو باشیم، نرخ طلا دستخوش نوسان می‌شود و این فلز زرد به شدت می‌تواند گران‌بها شود.

برای آشنایی بیشتر مقاله آموزش خرید ربع سکه از بورس را بخوانید.

جمع‌بندی

معاملات طلا در سراسر جهان به عنوان یک معاملات حرفه‌ای شناخته می‌شود و بسیاری از معامله گران صرفاً تمرکز خود را روی این بازار قرار می‌دهند. بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی صرفاً طلا را در پورتفوی خود دارند و بر اساس آن معامله می‌کنند.

به همین دلیل نمی‌توانیم به همین راحتی در مورد عوامل مؤثر در بازار طلای جهانی صحبت کنیم، زیرا بر اساس شرایط امکان دارد که تغییراتی در اثرگذاری آن‌ها ایجاد شود. برای اینکه بتوانید معامله‌گری طلا را حرفه‌ای‌تر دنبال کنید حتماً آموزش‌های لازم در این زمینه را ببینید و از تأییدیه‌های گوناگون برای آن استفاده کنید.

علاوه بر این باید مدیریت ریسک و سرمایه خود را در نظر بگرید. زیرا طلای جهانی نیز می‌تواند افت‌وخیزهای شدیدی داشته باشد و رعایت حد ضرر و تارگت‌های لازم در معامله‌گری برای آن مهم است.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!