چگونه به یک معامله‌گر روزانه تبدیل شویم؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/12/28

چگونه به یک معامله گر روزانه تبدیل شویم؟


معامله گری روزانه Day trading به نوعی معامله‌گری گفته می‌شود که در یک روز خرید و فروش انجام می‌شود و معامله‌گر به نگهداری سهم یا ارز اقدام نمی‌کند.

در معامله گری روزانه شما به دنبال نگهداری بلندمدت ارز یا سهم نیستید و تنها در یک روز پوزیشن خرید را باز می‌کنید و در پایان روز معاملاتی آن را می‌بندید. هر سود و زیانی هم که داشته باشید در همان روز اتفاق می‌افتد.

این سبک از معامله‌گری می‌تواند دلخواه بعضی از معامله گران باشد و مورد انتقاد برخی دیگر قرار گیرد اما در انتخاب سبک معامله‌گری، چیزی که از همه بیشتر مهم است؛ شخصیت معامله‌گری شماست.


در این مقاله می خوانید

بعضی افراد ترجیح می‌دهند که یک معامله بلندمدت باز کنند و توانایی نگهداری یک سهم را به مدت چند هفته دارند، اما بعضی دیگر اگر بخواهند یک سهم را چند هفته نگهداری کنند ممکن است با انواع و اقسام فشارهای عصبی همچون استرس مواجه شوند.

بنابراین پیش از اینکه بخواهید یک سبک معامله‌گری را انتخاب کنید، باید در مورد خودتان و شخصیت معامله‌گری که دارید به یک جمع‌بندی رسیده باشید.

یکی از تصورات اشتباه برای افرادی که تازه پا به حرفه معامله‌گری می‌گذارند این است که فکر می‌کنند به سرعت می‌توانند به یک معامله گر روزانه تبدیل شوند و به درآمد بالایی برسند. این در حالی است که اصلاً کار یک معامله‌گر روزانه ساده نیست و نیاز به مطالعه و مهارت بالایی دارد.

آمادگی برای معامله‌گری روزانه

آمادگی برای معامله‌گری روزانه

معامله گر روزانه نیاز دارد تا بتواند استرس خود را در یک روز معاملاتی به خوبی حفظ کند.

این گروه از معامله گران که بیشتر هم در بازارهای سهام به فعالیت می‌پردازند، باید نبض بازار دستشان باشد و پیش از اینکه وارد پوزیشن معاملاتی شوند به خوبی بدانند که چه کار باید کنند.

در این سبک از معامله‌گری از تایم فریم‌های بلندمدت هفتگی و ماهانه استفاده نمی‌شود و از تایم فریم‌های خیلی کوتاه مثل یک دقیقه و سه دقیقه نیز بهره‌ای برده نمی‌شود. بنابراین معامله گران روزانه باید در نسبت با استراتژی‌های تایم فریم‌های میانه به بررسی بپردازند.

روز کاری معامله گر روزانه با گوش دادن به اخبار و بررسی احساسات کلی بازار شروع می‌شود. این گروه از معامله گران باید نسبت به اخبار حساس باشند تا بتوانند به خوبی در برابر واکنش‌های احتمالی سهام نسبت به آن‌ها برنامه داشته باشند.

معامله‌گری روزانه نیاز به یک استراتژی تکنیکال نیز دارد و افراد باید از سبک‌هایی همچون پرایس اکشن، ایچیموکو، باندهای بولینگر و... بتوانند استفاده کنند.

برای آشنایی بیشتر دوره آموزش تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید.

سیستم معاملاتی کوتاه‌مدت نیز از دیگر مواردی است که یک معامله گر روزانه نیاز دارد تا بتواند اهرم و نقاط ورود و خروج و ریسک به ریوارد را مشخص کند. معامله گران روزانه باید بتوانند مثل یک ربات بر اساس استراتژی خودشان رفتار کنند و اسیر احساسات شدید بازار نشوند.

انتخاب منابع معتبر برای آمارها و تحلیل‌های فاندامنتال، یادداشت نکات لازم به صورت روزانه و استفاده از یک برنامه سلامتی برای انگیزه و حفظ روحیه از دیگر مواردی است که باید یک معامله‌گر روزانه داشته باشد.

عموماً این گروه از معامله گران از اهرم‌های خیلی بالا که اسکالپرها استفاده می‌کنند، دوری می‌کنند و همچنین تحلیل‌های فاندامنتال بلندمدت و استراتژی‌های هولد برای آن‌ها بی‌فایده است. بنابراین هر سبک معاملاتی نیازمند به غربال اطلاعات است و معامله گران روزانه نیز از این موضوع جدا نیستند.

حرفه‌ای شدن به‌عنوان معامله گر روزانه

حرفه‌ای شدن در معامله‌گری روزانه

برای اینکه بتوانید یک معامله گر روزانه حرفه‌ای شوید، باید برای روز خود یک استراتژی داشته باشید.

این را در نظر داشته باشید که روز کاری شما با آغاز به کار بازار شروع می‌شود و با پایان بازار نیز به اتمام می‌رسد؛ بنابراین نیازی نیست که هر لحظه در شبانه‌روز به بازار فکر کنید؛ بنابراین با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان از زمان خود به بهترین نحو استفاده کرد.

حرفه‌ای‌ها حداقل یک ساعت قبل از شروع بازار روز خود را شروع می‌کنند و با بررسی اخبار، تحلیل‌ها، تأثیر بازارها بر یکدیگر و بررسی استراتژی روزانه می‌پردازند. سپس در نیم ساعت اول بازار به مشاهده احساسات بازار می‌پردازند و در صورتی که آماری منتشر شود آن را بررسی می‌کنند.

معامله گران روزانه به اطلاعیه‌های سایت کدال بی‌توجه نیستند و اگر در بازارهای بین‌المللی فعالیت دارند، اطلاعیه‌های forex factory و دیگر مراجع خبری و آمارهای منتشر شده را بررسی می‌کنند.

پس از اینکه هیجانات اولیه بازار فروکش کرد، بر اساس سیستم معاملاتی خود وارد سهم می‌شوند و با تکنیک‌های مدیریت سرمایه به تارگت‌های TP خود می‌پردازند. سپس هنگامی که سیستم معاملاتی‌شان به خروج بر اساس حد ضرر یا رسیدن به تارگت را داد از آن خارج می‌شوند و معامله خود را می‌بندند.

برای آشنایی بیشتر مقاله مدیریت سرمایه و ریسک چیست؟ را مطالعه کنید.

همه این اتفاقات تا قبل از پایان روز معاملاتی اتفاق می‌افتد، چرا که معامله گر روزانه به هیچ عنوان نمی‌خواهند معاملات خود را به روز دیگری واگذار کنند. ممکن است هنگامی که آن‌ها خواب باشند یک ارز دیجیتال به شدت نوسان کند یا فردا با یک اتفاق سیاسی و اقتصادی سهمی که دارند دچار افت شدید شود. بنابراین ریسک اصلی معامله‌گر روزانه در این است که معامله خود را به فردا بیندازد.

از موارد مهم تکنیکالی که باید یک معامله گر روزانه به آن توجه کند، شناخت پیوت‌ها Pivot و معامله بر اساس حمایت‌ها و مقاومت‌هاست. همچنین کار با اندیکاتورها برای شناخت مومنتوم و پیش‌بینی قیمت یکی دیگر از موارد مورد نیاز است.

برای اینکه حرفه‌ای شدن خودتان را تثبیت کنید حتماً به کندل‌شناسی بپردازید، زیرا کندل‌ها برای معامله گر روزانه مهم هستند و نمایی از احساسات بازار را به دست می‌دهند.

در صورتی که به معامله در بازارهای جهانی می‌خواهید بپردازید، حتماً به آمارهایی که در روز منتشر می‌شود، حساس باشید و اگر آمار مهمی قرار است منتشر شود، اجازه دهید که سنتیمنت (Sentiment) بازار بعد از انتشار آمار مشخص شود و بعد وارد معامله شوید.

ژورنال نویسی، مدیریت سرمایه، بهره‌گیری مناسب از اندیکاتورها و استراتژی‌های تکنیکال، آشنایی با اقتصاد جهانی و آمارها و همچنین تسلط بر اخبار و دریافتن سنتیمنت Sentiment بازار از توانایی‌هایی است که باید به مرور در بازار مالی به دست بیاورید و از آن‌ها برای پیشرفت خود در معامله‌گری روزانه استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر مقاله ژورنال معاملاتی چیست؟ را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

هر سبک معاملاتی دارای نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود است و از این جهت همه چیز به شخصیت افراد برمی‌گردد. یک معامله گر روزانه از استرس‌های بلندمدت فارغ است و شب‌ها خوابی آسوده خواهد داشت. اما در مقابل در طول روز ممکن است با استرس‌های ناشی از نوسانات بازار رو به رو شود.

معامله‌گری روزانه سبکی نیست که شما به یک‌باره در آن حرفه‌ای شوید. حداقل باید ماه‌ها تمرین کنید تا بتوانید به صورت کامل بر بازاری که در آن به معامله می‌پردازید، تسلط پیدا کنید.

درس مهم برای شما به عنوان یک معامله گر روزانه این است که همواره به یادگیری بپردازید و از آن استفاده کنید. معامله گران روزانه کسانی هستند که ترید کردن در بازارهای مالی شغل آن‌هاست و برای همین زمان بسیار زیادی را صرف یادگیری و پیشرفت خود می‌کنند.

این سبک از معامله‌گری از محبوب‌ترین سبک‌های ترید در دنیاست و برای همین بسیاری از افرادی که وارد بازارهای مالی می‌شوند، علاقه دارند که به عنوان یک دی تریدر Day trader به فعالیت بپردازند و کسب درآمد کنند.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!