بیت کوین چیست

تاریخ بروز رسانی: 1401/01/22

تاریخچه بیت کوین


در این مقاله قصد داریم تاریخچه بیت کوین را بررسی کنیم. رمز ارزی که روزی با 10 هزار واحد از آن می‌توانستید دو عدد پیتزا خریداری کنید. اما امروز با داشتن همان اندازه بیت کوین می‌توانید اقامت کشور السالوادور را دریافت کنید.

داستان این رمز ارز را از سال 2008 شروع می‌کنیم. سالی که اگر ساتوشی ناکاموتو دست به خلق این کوین نمی‌زد، شاید اکنون هیچ آلت‌کوینی در بازار وجود نداشت و بلاک‌چین مانند گذشته نادیده گرفته می‌شد. در این مقاله، قبل از بررسی اتفاقات هر سال، ابتدا یک خلاصه‌ای از آن سال را در چند جمله ذکر می‌کنیم. سپس به تفکیک هر ماه به بررسی اخبار و رویدادهای مرتبط با بیت کوین خواهیم پرداخت.


در این مقاله می خوانید

بیت کوین سال 2008 (پیدایش بیت کوین)

مهم‌ترین اتفاقی که سال 2008 برای بیت کوین رخ داد، انتشار White papers (مقاله سفید) آن توسط ساتوشی ناکاموتو بود. ساتوشی ناکاموتو همچنان برای دنیا ناشناس است. تا به امروز گمانه‌زنی‌های زیادی بر سر این نام رخ داده است.

تاکنون عده‌ای مدعی شدند که ساتوشی ناکاموتو هستند، اما همچنان این شخص یا گروه برای دنیا ناشناس باقی‌مانده است.

31 اکتبر

 White papers (مقاله سفید) بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد.

9 نوامبر

این ارز در سایت SourceForge.net و Github ثبت شد. این سایت‌ها در زمینه توسعه و توزیع نرم‌افزار‌های Open source (متن باز) فعالیت می‌کنند.

تاریخچه بیت کوین

بیت‌کوین سال 2009 (اولین تراکنش)

در سال 2009 این رمز ارز همچنان در مرحله توسعه قرار داشت و قیمت‌گذاری نشده بود.

 • 3 ژانویه

ساتوشی ناکاموتو اولین بلوک زنجیره بیت‌کوین را استخراج کرد.

 • 12 ژانویه

اولین تراکنش آزمایشی بیت‌کوین میان ساتوشی ناکاموتو و آقای هال فینی به ارزش ده بیت‌کوین انجام گرفت.

بیت‌کوین سال 2010 (اولین خرید با بیت‌کوین)

در این سال اولین صرافی برای مبادله بیت‌کوین راه‌اندازی شد. همچنین حجم معامله این ارز در پایان سال، به یک میلیون دلار رسید.

 • 17 می (May)

وبسایت BitcoinMarket.com اولین صرافی بیت‌کوین در آن زمان بود. این اتفاق باعث جهش قیمتی این کوین و رسیدن قیمت‌ آن به 0.003 دلار شد.

 • 22 می (May)

اولین خرید با بیت‌کوین توسط برنامه نویسی فلوریدایی به‌نام Laszlo Hanyecz (لازلو هانیچ) انجام گرفت. مبلغ این خرید، 10 هزار واحد بیت‌کوین بود که برای تهیه دو عدد پیتزا پرداخت شد. این برنامه‌نویس یکی از کاربران بیت‌کوین تالک بود.

خرید پیتزا با بیت کوین

در این خرید قیمت هر واحد از این رمز ارز 0.004 دلار قیمت‌گذاری شده بود. در میان دوست‌داران بیت‌کوین این روز (22 می) به روز پیتزا (PIZZA day) معروف است. هر ساله برای این اتفاق یک سال‌گرد در پیتزا فروشی‌ها برگزار می‌شود که در آن مردم هزینه آن پیتزای معروف را مجدد به قیمت روز محاسبه می‌کنند.

 • جولای

خبر انتشار نسخه 0.3 بیت‌کوین در وبسایت slashdot.org منتشر شد. در آن زمان این وبسایت یکی از محبوب‌ترین منابع خبری و فناوری محسوب می‌شد. باعث افزایش ده برابری قیمت این کوین شد. قیمت از 0.008 دلار به 0.8 دلار افزایش یافت.

 • 18 جولای

 صرافی Mt GOX مبادله بیت‌کوین را آغاز کرد. جالب است بدانید موسس این صرافی آقای جد مک کالب است که بعدها(2016) به جرم کلاهبرداری و هک صرافی خود، محاکمه شد. وی اکنون به‌عنوان یکی از موسسین رمز ارز Ripple شناخته می‌شود. این صرافی توانست تا سه سال بیشترین مبادلات این کوین را به خود اختصاص دهد.

 •  آگوست

فردی ناشناس با پیدا کردن ضعف سیستم بیت‌کوین توانست یک تراکنش جعلی ایجاد کرده و به اندازه 184 میلیارد واحد از این کوین را تولید کند. توسعه‌دهندگان بیت‌کوین بلافاصله با ایجاد یک هاردفورک از این رمز ارز شبکه را به حالت عادی بازگرداندند.

 • 18 سپتامبر

استارت‌آپ Slush توانست اولین استخر استخراج بیت‌کوین را راه‌اندازی کند.

 • 8 دسامبر

اولین تراکنش موبایل به موبایل بیت‌کوین با موفقیت انجام شد.

بالاترین قیمت سال: 0.39 دلار

پایین‌ترین قیمت سال: 0.06 دلار

بیت‌کوین سال 2011 (اولین ریزش شدید قیمتی)

در سال 2011 عمده تراکنش‌های بیت‌کوین در بازار سیاه انجام می‌شد. از معروف‌ترین سایت‌های که در این زمینه فعالیت می‌کرد Silk Road بود. این سایت از بیت‌کوین برای تبادل دارو استفاده می‌کرد و نام آن را eBay for Drugs گذاشته بودند.

در طول 30 ماه فعالیت این سایت، حدود 9.9 میلیون بیت‌کوین به ارزش 214 میلیون دلار مبادله شد. همچنین در این سال آلت‌کوین‌ها با استفاده از کدهای بیت‌کوین یکی پس از دیگری متولد شدند.

 • 28 ژانویه

تعداد بیت‌کوین‌های استخراج شده به عدد 5.25 میلیون واحد رسید. این رقم معادل یک‌چهارم کل بیت‌کوین‌های قابل استخراج است.

 • 9 فوریه

قیمت بیت‌کوین برای اولین بار به 1 دلار رسید.

 • 27 مارس 

اولین صرافی بیت‌کوین در انگلستان با نام بریت‌کوین تاسیس شد. برای خرید در این صرافی می‌توانستید از پوند نیز استفاده کنید.

 • 31 مارس

در برزیل امکان خرید بیت‌کوین با دلار آمریکا و رئال برزیل فراهم شد. 

 • 5 آوریل

پلتفرم BitMarket.eu تسهیلاتی برای مبادله بیت‌کوین با چندین پول فیات (پول رایج هر کشور) ارائه کرد.

 • 1 ژوئن

مقاله‌ای با عنوان « وب‌سایتی در دارک‌وب که هرگونه دارویی (مواد مخدری) در آن یافت می‌شود» در رسانه‌های آمریکا منتشر شد و عده زیادی آن را مطالعه کردند. نکته قابل توجه در این مقاله لینکی بود که به وبسایت صرافی MtGox داده شده بود.

این مقاله توجه مردم را به بیت‌کوین بیشتر جلب کرد و پس از یک هفته، قیمت این کوین به 31 دلار رسید.

 • 19 ژوئن 

هکری توانست با دستیابی به اطلاعات‌کاربری یکی از حسابداران صرافی MtGox، سفارشات بیت‌کوین را دستکاری کرده و قیمت را تا 0.01 کاهش دهد. پس از این اتفاق معاملات این صرافی به مدت یک هفته متوقف شد. صرافی‌های مختلف نیز برای افزایش امنیت خود، معاملاتشان را برای مدتی متوقف کردند.

 •  دسامبر

در یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تلویزیونی ‌آن زمان، به نام the good wife اعلام شد که قرار است، یکی از قسمت‌های سریال به بیت‌کوین اختصاص داده شود. این خبر برای طرفداران این کوین بسیار جذاب بود. عده‌ای بر سر افزایش قیمت این کوین شرط‌بندی کردند.

سرانجام طبق آماری که داده شد، در 15 ژانویه 2012 حدود 9.45 میلیون نفر به تماشای این سریال نشستند.

بالاترین قیمت سال: 29.60

پایین‌ترین قیمت سال: 0.30

بیت‌کوین سال 2012 (اولین هاوینگ)

سال 2012 سالی بود که این کوین جای خود را میان مردم و رسانه‌ها پیدا کرد. با محبوب‌تر شدن بیت‌کوین، ارزش آن بیش ‌از سه برابر شد. ابتدای سال قیمت بیت‌کوین 4 دلار بود اما این کوین توانست سال 2012 را با قیمت 13 دلار به پایان برساند.

 • آوریل 2012 

سازمان FBI گزارشی با عنوان ارز مجازی بیت‌کوین منتشر کرد. در این گزارش اشاره شد که فعالیت‌‌های غیر قانونی زیادی با این رمز ارز در حال انجام است و برای مقابله با این فعالیت‌ها چالش‌های زیادی وجود دارد.

 • 11 فوریه

دو صرافی مشهور آن زمان یعنی پاکسوم و تریدهیل معاملات بیت‌کوین را به دلیل پیروی از مواضع قانونی متوقف کردند.

 • 15 نوامبر

پذیرش بیت‌کوین توسط وردپرس انجام شد. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای راه‌اندازی و ایجاد سایت‌ها و وبلاگ‌ها است.

 • 28 نوامبر

اولین هلوینگ بیت‌کوین انجام و پاداش استخراج آن از 50 دلار به 25 دلار کاهش یافت. پاداش استخراج بیت‌کوین طبق طراحی که از قبل انجام شده، هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد. این کار برای جلوگیری از ایجاد تورم انجام می‌شود و به آن هلوینگ می‌گویند. 

 • سپتامبر

بنیاد بیت‌کوین با هدف بهبود در توسعه و جذب این کوین راه‌اندازی شد.

بالاترین قیمت سال: 13.70 دلار

پایین‌ترین قیمت سال: 4.27 دلار

بیت‌کوین سال 2013 (ورود چین به بازار بیت‌کوین)

بیت‌کوین سال 2013 را با قیمت 13 دلار شروع کرد. اما مدت زیادی نگذشت که قیمت در ماه آوریل به 266 دلار رسید. این صعود قیمتی پایدار نبود و قیمت این کوین حدود 60 درصد کاهش یافت. ماه نوامبر برای بیت‌کوین یک ماه رویایی بود. قیمت این رمز ارز توانست قله 1000 دلاری را فتح کند. 

 • 25 مارس

قبرس که از بحران شدید اقتصادی رنج می‌برد، به فکر دریافت تسهیلات از دیگر کشورهای اروپایی افتاد. پس از رایزنی‌های فراوان رئیس جمهور این کشور با صندوق بین‌المللی پول، بانک مرکزی اروپا، کمیسیون اروپا و کشورهای یورو تصمیم گرفته شد تا 10 میلیارد یورو به قبرس تسهیلات داده شود.

البته قرار شد از افرادی که حساب بانکی آن‌ها بیش از 100 هزار یورو موجودی دارد، مالیات‌های سنگین گرفته شود. این اتفاق ثروتمندان این کشور را نگران کرد. آن‌ها بلافاصله پول‌های خود را به بیت‌کوین تبدیل کردند تا از دادن مالیات سنگین در امان بمانند. این اتفاق باعث جهش قیمتی این کوین از قیمت 80 دلار تا قیمت 260 دلار شد.

 • 28 مارس

مارکت‌کپ بازار(ارزش بازار) به یک میلیارد دلار رسید.

 • 10 آوریل

هجوم معامله‌گران به دلیل طرح نجات مالی قبرس، موجب از کار افتادن سرور‌های صرافی MtGox شد. این صرافی در آن زمان محبوب‌ترین و بزرگترین صرافی برای مبادله بیت‌کوین بود.

 • 2 می

رونمایی از اولین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در شهر San Diego کالیفرنیا

 •  اکتبر

بسته شدن سایت Silk Road توسط FBI. این سایت به محلی برای تراکنش‌های غیرقانونی و کالاهای قاچاق تبدیل شده بود.

 • 14 اکتبر

موتور جستجوگر چینی Baidu برای اولین بار استفاده از بیت‌کوین را در پلتفرم خود پذیرفت.

 • 17 نوامبر

قیمت بیت‌‌کوین در صرافی MtGox تا 503 دلار افزایش پیدا کرد.

 • 20 نوامبر

چین معاملات بیت‌کوین را برای مردم خود آزاد کرد. این تصمیم‌گیری موجب ورود استخراج‌کنندگان چینی به بازار شد. پس از این اتفاق، حجم معاملات این رمز ارز چند برابر شد.

 • 5 دسامبر

در چین با محبوب‌تر شدن این کوین، مسئولان این کشور نگران شدند. آن‌ها در اقدامی اعلام کردند، بانک‌ها و موسسات مالی حق استفاده از بیت‌کوین در بیمه، معاملات و هرگونه سرویس مرتبط با آن‌ را ندارند. اما محدود کردن این رمز ارز در این کشور به همین‌جا ختم نشد.

مسئولان چین چند هفته بعد محدودیت‌های بیشتری برای مبادله بیت‌کوین در‌نظر گرفتند. اقدامات آن‌ها موجب ریزش قیمت از 1022 دلار به حدود 839 دلار شد.

بالاترین قیمت سال: 1237 دلار

پایین‌ترین قیمت سال: 13 دلار

بیت‌کوین سال 2014 (سال سخت بیت‌کوین)

برخلاف سال گذشته که بیت‌کوین جهش‌های قیمتی زیادی را تجربه کرد، سال 2014 سخت‌ترین سال این رمز ارز محسوب می‌شد. با هک شدن بزرگ‌ترین صرافی آن زمان و به سرقت رفتن سرمایه مردم، حجم معاملات کاهش یافت، ترس سرمایه‌گذاری در این کوین افزایش و قیمت 90 درصد ریزش کرد.

 • فوریه

صرافی‌های بزرگی همچون بی‌تی‌سی‌ای (BTC-E)، بیت‌استمپ (Bitstamp) و ام‌تی‌گالکس (MtGox) مورد حملات DDOS قرار گرفتند. این حملات گسترده موجب توقف معاملات در این صرافی‌ها شد. اما اوضاع زمانی اسفناک شد که اطلاعاتی مبنی بر از دست رفتن 744 هزار بیت‌کوین در صرافی MtGox منتشر شد. این اتفاق، بازار را به شوک عمیقی فرو برد. قیمت بیت‌کوین ریزش کرد و حجم معاملات آن کاهش یافت. همچنین حملات علیه مدیران این صرافی آغاز و MtGOX تعطیل شد.

 •  ژوئن

سرویس مارشالز آمریکا حدود 30 هزار بیت‌کوینی که از سایت silk road در اکتبر 2013 ضبط شده بود را به مزایده گذاشت.

 • جولای

شرکت Dell و کمپانی Newegg بیت‌کوین را پذیرش کردند.

 • 8 سپتامبر

شرکت برین‌تری، یکی از زیرمجموعه‌های پی‌پل، اعلام کرد بیت‌کوین را به عنوان روش پرداخت می‌پذیرد.

 • 11 دسامبر

شرکت مایکروسافت اعلام کرد که مشتریان می‌توانند برای خرید بازی و دیگر محتواهای دیجیتالی، از بیت‌کوین استفاده کنند.

بالاترین قیمت: 1007 دلار

پایین‌ترین قیمت: 111 دلار

بیت‌کوین سال 2015 (قانون‌گذاری برای بیت‌کوین)

پس از ریزش سنگین قیمت در سال 2014، بیت‌کوین در این سال توانست تا حدودی قیمت خود را افزایش دهد. این ارز سال 2015 را با قیمت 400 دلار به پایان رساند.

 • 26 ژانویه

استارت‌آپ کوین‌بیس که قبلا در زمینه پردازش پرداخت‌های بیت‌کوین فعالیت می‌کرد، از پلتفرم خود برای مبادله بیت‌کوین رونمایی کرد. این استارت‌آپ امروز یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های دنیا محسوب می‌شود.

 • 3 ژوئن

سرپرست امور مالی نیویورک، قوانینی برای بیت‌کوین و سایر رمز ارز‌های مورد استفاده در این شهر تدوین و منتشر کرد.

 • 18 سپتامبر

کمیسیون معاملات‌ آتی کالا در آمریکا اعلام کرد که رمز ارزها ماهیتا یک کالا هستند.

 • 22 اکتبر

دیوان دادگستری اروپا اعلام کرد، معاملات بیت‌کوین در اتحادیه اروپا شامل مالیات نمی‌شود.

 • 3 نوامبر

کنسرسیوم Unicode نماد بیت‌کوین را به صورت حرف B و دو خط عمودی پذیرفت. از این تاریخ به‌ بعد این کوین به لیست استانداردهای Unicode اضافه شد.

بالاترین قیمت سال: 463 دلار

پایین‌ترین قیمت سال: 164 دلار

بیت‌کوین سال 2016 (جمع‌کردن انرژی برای یک پرواز بلند)

این کوین در سال 2016 توانست جای‌ پای خود را به‌عنوان یک ارز قابل اعتماد و امن محکم‌تر کند. با افزایش استقبال شرکت‌های متعدد از این رمز ارز به‌عنوان روشی برای پرداخت، بیت‌کوین به رشد قیمتی خود ادامه داد.

 • آوریل

راه‌اندازی اولین پلتفرم غیرمتمرکز برای خرید و فروش رمز ارزها با نام open bazzar. این پلتفرم بر پایه بلاک‌چین توسعه داده شده بود. با کمک آن می‌توانستید، بدون هیچ محدودیت یا واسطه‌ای معاملات خود را انجام دهید.

در آوریل، شرکت steam نیز همانند دیگر شرکت‌ها بیت‌کوین را پذیرفت.

 • 9 جولای

دومین هلوینگ بیت‌کوین انجام شد. از این تاریخ به‌ بعد پاداش استخراج هر بلاک بیت‌کوین از 25 دلار به 12.5 دلار کاهش پیدا کرد.

 • 2 آگوست

صرافی بیت فینکس به علت وجود یک نقص امنیتی هک شد. این صرافی اعلام کرد 119 هزار واحد بیت‌کوین به سرقت رفته است. پس از اعلام این خبر شوک جدیدی به بازار وارد و بیت‌کوین دچار ریزش قیمتی شد.

 • سپتامبر

تعداد دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین طی هجده ماه دو برابر شد و به 771 دستگاه رسید.

 • 9 نوامبر

دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا توانست هیلاری کلینتون را شکست دهد. پیروزی او در این انتخابات موجب کاهش 1 درصدی ارزش بازار آمریکا و افزایش قیمت بیت‌کوین شد.

بالاترین قیمت سال: 972

پایین‌ترین قیمت سال: 373

بیت‌کوین سال 2017 (پرواز بیت‌کوین)

اگر بگوییم سال 2017 هیچ‌گاه برای بیت‌کوین تکرار نمی‌شود بیراه نگفتیم. در آغاز سال قیمت پس از مدت‌ها به 1000 دلار رسید. در مارس قیمت هر واحد بیت‌کوین برابر با هر انس طلای جهانی قرار گرفت. این افزایش قیمت ادامه داشت تا آن که در اکتبر قیمت به 10 هزار دلار رسید.

اما اگر تصور می‌کنید که رشد قیمت به پایان رسید، سخت در اشتباهید. قیمت این کوین در ماه دسامبر به 19 هزار دلار رسید و افرادی که در این بازار پر تلاطم صبوری کردند مزد خود را گرفتند.

 • 3 ژانویه

پس از سه سال بیت‌کوین توانست مجدد قیمت 1000 دلار را فتح کند.

 • مارس

تعداد پروژه‌های مرتبط با بیت‌کوین در Github از 10 هزار عدد عبور کرد. (GitHub) گیت‌هاب یک سایت تخصصی در حوزه برنامه‌نویسی است.

 • 1 آوریل

کشور ژاپن بیت‌کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت نوین و قانونی پذیرفت.

 • 15 جولای

ارتقای نرم‌افزاری بیت‌کوین با عنوان Segregated Witness (Segwit) مورد تایید قرار گرفت. این کار برای بهبود مقیاس‌پذیری این کوین انجام شد.

 • 1 آگوست

بحث مقیاس‌پذیری بیت‌کوین سال‌ها محل اختلاف بسیاری از کارشناسان بود. اما در این تاریخ بیت‌کوین دچار یک انشعاب یا همان فورک شد. زیرا تعداد زیادی از کارشناسان از راه‌کار Segwit راضی نبودند و تصمیم گرفتند با ایجاد فورکی از بیت‌کوین، راهشان را از بقیه جدا کنند. با این تصمیم بیت‌کوین کش (BCH) خلق شد.

 •  سپتامبر

چین عرضه‌های اولیه یا ICO را در کشور خود ممنوع اعلام کرد. دلیل این کار وجود تعداد زیاد پروژه‌های اسکم و کلاهبرداری بود که از طریق ICO ها جیب مردم را خالی می‌کردند.

 • 13 اکتبر

بیت‌کوین به قیمت باورنکردنی 5 هزار دلار رسید.

 • 25 اکتبر

با هدف غیرمتمرکز کردن فرآیند استخراج بیت‌کوین، فورک جدیدی از آن انجام شد. نتیجه این فورک خلق رمز ارز جدیدی به نام Bitcoin gold بود.

 • 28 نوامبر

قیمت بیت‌کوین از 10 هزار دلار عبور کرد

 • 17 دسامبر

قیمت بیت‌کوین با جهشی بزرگ به 19 هزار دلار رسید.

بالاترین قیمت سال: 19336 هزار دلار

پایین‌ترین قیمت سال: 819 دلار

بیت‌کوین سال 2018 (ایجاد محدودیت برای بیت‌کوین)

پس از دوران رویایی بیت‌کوین در سال 2017، سال 2018 سال سختی برای این ارز بود. شرکت‌های مختلف، اقدام به وضع قوانین سختگیرانه برای این کوین کردند. به‌علاوه صرافی‌های متعددی هک شدند. تمامی این قضایا منجر به ریزش قیمتی این کوین تا محدوده 3 هزار دلار شد.

8 ژانویه

سایت کوین‌مارکت‌کپ در تاریخ مذکور اقدام به حذف صرافی‌های واقع در کره‌جنوبی کرد. این اقدام باعث ایجاد جو منفی در بازار شد.

 • 13 ژانویه

16.800.000 واحد از بیت‌کوین تا این تاریخ استخراج یا ماین شد. این عدد معادل 80 درصد از کل بیت‌کوین‌های قابل استخراج است.

 • 30 ژانویه

فیس‌بوک تمامی تبلیغات مرتبط با رمز ارزها را ممنوع اعلام می‌کند. این کار برای جلوگیری از گسترش پروژه‌های پانزی و اسکم انجام گرفت.

 • 7 مارس

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اعلام کرد که تمامی پلتفرم‌های خرید و فروش رمز ارزها در این کشور باید به‌عنوان صرافی ثبت شوند.

 • 14 مارس

پس از فیس‌بوک، غول اینترنتی جهان یعنی گوگل، اعلام کرد که از ماه ژوئن تبلیغات مربوط به ICO ها و رمز ارزها را متوقف خواهد کرد.

 • 10 ژوئن

در ادامه داستان هک شدن صرافی‌ها، صرافی‌ کوین‌ریل واقع در کره‌جنوبی هک شد و 40 میلیون دلار به جیب هکرها رفت. علاوه‌بر کوین‌ریل، صرافی Bithumb نیز در ماه ‌ژوئن هک شد.

 • 3 آگوست

مایکروسافت، بازار بورس نیویورک و استارباکس اعلام کردند که در حال ساخت پلتفرمی به نام BAKKT هستند.

این پلتفرم قصد دارد معاملات ارز دیجیتال را امن‌تر و ساده‌تر کند تا معامله‌گران سنتی رغبت بیشتری به بازار رمز ارزها پیدا کنند.

 •  دسامبر

سختی شبکه بیت‌کوین تا 15 درصد کاهش یافت.

بالاترین قیمت سال: 17171 دلار

پایین‌ترین قیمت سال: 3232 دلار

بیت‌کوین سال 2019 (پذیرش بیت‌کوین در شرکت‌های مشهور)

در سه‌ ماهه ابتدایی سال، قیمت این کوین در محدوده 3 هزار دلار قرار داشت. اما این رمز ارز مجدد همه را غافل‌گیر کرد و مجدد به بالای 12 هزار دلار رسید.

 • 9 فوریه

پلتفرم Bakkt راه‌اندازی شد. این خبر را مدیرعامل شرکت ICE منتشر و هدف از این پلتفرم را ایجاد یک بازار امن و قانونی اعلام کرد.

 • 6 می

شرکت فیدلیتی از راه‌اندازی خرید و فروش بیت‌کوین در این شرکت خبر داد. فیدلیتی اَبَرشرکت خدمات مالی آمریکایی چند ملیتی است که در زمینه ارائه خدمات مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، مدیریت ثروت و خدمات بیمه عمر فعالیت می‌کند.

 • 7 می

مجدد یکی از صرافی‌های بزرگ بازار هک شد. این بار نوبت صرافی مشهور بایننس بود که مورد حمله هکرها قرار بگیرد. در این هک پیچیده 7000 هزار بیت‌کوین به سرقت رفت.

 • 23 می

غول مخابراتی جهان، شرکت AT&T اعلام کرد که پرداخت با استفاده از بیت‌کوین را می‌پذیرد.

 • 11 ژوئن

بزرگ‌ترین بازار اختیار معامله جهان، بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE)، اعلام کرد فرایند تسویه آخرین قراردادهای آتی بیت کوین در تاریخ ۱۹ ژوئن انجام خواهد گرفت.

 • 12 جولای

رئیس جمهور وقت آمریکا، ترامپ، طی توییتی نوشت: «من طرفدار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیستم. این‌ها پول به حساب نمی‌آیند و ارزششان بسیار پر نوسان است»

 • 14 آگوست

غول فناوری کره،سامسونگ، پشتیبانی از بیت‌کوین را به‌عنوان یک ارز، در فروشگاه غیرمتمرکز خود آغاز کرد.

 • 23 سپتامبر

عرضه اولین قراردادهای آتی فیزیکی بیت‌کوین توسط BAKKT آغاز شد.

 • 25 سپتامبر

با انتشار خبر ساخت کامپیوتر کوانتومی توسط گوگل، عده‌ زیادی از مردم نگران امنیت رمز ارزها شدند. اما متخصصین اعلام کردند، در حال حاضر این کامپیوتر تهدیدی برای بیت‌کوین محسوب نمی‌شود.

 • 19 اکتبر

تعداد بیت‌کوین‌های استخراج شده از مرز 18 میلیون واحد گذشت.

 • 23 اکتبر

مرورگر اپرا اعلام کرد از این پس کاربران می‌توانند از این مرورگر برای پرداخت‌های مستقیم خود با بیت‌کوین استفاده کنند.

بالاترین قیمت سال: 12657

پایین‌ترین قیمت سال: 3375

بیت‌کوین سال 2020 (شکست سقف تاریخی)

سال 2020 از سال‌های خوب بیت‌کوین محسوب می‌شود. شرکت‌های زیادی شروع به سرمایه‌گذاری در این رمز ارز کردند. خیلی از ایرانی‌ها در این سال وارد بازار رمز ارزها شدند. 

 • 13 مارس

سقوط قیمت بیت‌کوین به زیر 4 هزار دلار در پی عرضه شدید در بازار

 • آگوست 

شرکت مایکرو استراتژی در بیت‌کوین 250 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرد. مایکرو استراتژی یک شرکت فناوری اطلاعات در آمریکا است.

 • اکتبر

شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی اسکوئر حدود 50 میلیون دلار روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد.

 • نوامبر

پی‌پال اعلام کرد کاربران آمریکایی می‌توانند بیت‌کوین بخرند‌، نگهدارند و بفروشند. پی‌پال (PayPal) یک شرکت آمریکایی است که در زمینه تجارت الکترونیکی و سامانه انتقال وجه الکترونیکی فعالیت می‌کند.

 • 30 نوامبر

قیمت بیت‌کوین مجدد به سقف تاریخی خود 19876 رسید.

 • دسامبر

شرکت بیمه عمر ماساچوست اعلام کرد که 100 میلیون دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است. این مبلغ معادل 0.04 درصد سرمایه این شرکت محسوب می‌شد.

بالاترین قیمت سال: 29572 دلار

پایین‌ترین قیمت سال: 3800 دلار

بیت‌کوین سال 2021 ( ایلان ماسک ناجی بیت‌کوین)

در این سال نام یک نفر بیش‌ از بقیه افراد حاضر در بازار به بیت‌کوین گره خورده است. درست حدس زدید، منظور ما ایلان‌ماسک بنیان‌گذار، مدیرعامل و مهندس ارشد اسپیس‌ایکس است.

او همچنین سرمایه‌گذار، مدیرعامل و طراح محصولات تسلا است. این شخص با سلسله توئیت‌های خود در شبکه‌اجتماعی توییتر، بارها قیمت بیت‌کوین را پامپ (افزایش) و دامپ (کاهش) کرد.

 • 19 ژانویه

دومین فرد ثروتمند دنیا، ایلان ماسک، تصویری حاوی یک دسته بیت‌کوین در صفحه شخصی توئیتر خود منتشر کرد. توئیت او قیمت را تا 37.299 دلار افزایش داد.

 • 8 فوریه

خودروسازی تسلا اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار بیت‌کوین خریداری کرده و از این ارز برای خرید خودرو پشتیبانی می‌کند. این خبر قیمت این کوین را تا 44.141 دلار افزایش داد.

 • 14 آوریل

بیت‌کوین به قیمت 65 هزار دلار رسید. این بالاترین قیمتی است که این کوین تاکنون به آن دست یافته است.

سخن‌اخر در مورد مقاله تاریخچه بیت کوین

بیت‌کوین در این 11 سال ثابت کرده که یک دارایی پرنوسان است. اما افراد صبور در این بازار معمولا برنده هستند. اگر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این بازار جذاب و پر نوسان هستید، فراموش نکنید که درصورت آموزش کافی برنده خواهید بود. اما اگر آموزش کافی ندیده باشید، احتمالا نمی‌توانید در این بازار جذاب اما پرنوسان، به سوددهی مستمر برسید.

4/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

محمد گودرزی

دانشجوی کارشناسی حسابداری در دانشگاه خوارزمی تهران و فعال در حوزه تحلیل تکنیکال و بنیادی در بازار ارزهای دیجیتال

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!