بهترین زمان معامله در بازار بورس ایران چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/07/02

بهترین زمان معامله در بازار بورس ایران


بهترین زمان معامله در بازار بورس ایران کاملاً به استراتژی شما بستگی دارد و این‌که چه زمان و تایم فریمی را برای خودتان انتخاب کرده‌اید.

علاوه بر این نیاز است تا پلن معاملاتی و بررسی‌های لازم را نسبت به آن‌چه در بازار رخ می‌دهد، بررسی و تشخیص دهید و سپس زمان مناسب خودتان را پیدا کنید. این گونه خودتان متوجه می‌شوید که چه زمانی برای معامله بهتر است.

با این حال، در این مقاله به بررسی پیشنهادهای کلی که پیرامون معامله‌گری در بازار ایران شده است، می‌پردازیم و توصیه‌هایی که تحلیل‌گران بازار برای زمان بازار دارند را مرور می‌کنیم.


در این مقاله می خوانید

آغاز بازار

برای بسیاری ممکن است شروع بازار و پیش‌گشایش بسیار هیجان‌انگیز باشد و نوسان قیمتی، آنچنان زیاد باشد که به وجد بیایید؛ اما بهتر است صبر کنید.

در معاملات ابتدایی، بازار به شدت هیجانی رفتار می‌کند و شاخص هنوز جهت خود را مشخص نکرده است. از ساعت 8:45 تا 9 که زمان پیش گشایش است، بهتر است که سهام مورد نظرتان را رصد کنید و توجه خودتان را معطوف به وضعیت سفارش‌ها کنید.

بهترین زمان معامله در بازار بورس

پیش گشایش، بهترین زمان برای تشخیص سفارش‌های فیک و دروغین است و می‌توان با رصد سهم در آن زمان متوجه شد که تا چه اندازه خواهان دارد و بازیگرها دنبال چه استراتژی در آن روز هستند. بنابراین بهتر است که در این زمان معامله نکنیم.

اما اگر در سال‌های مختلف به خوبی توانسته‌اید، رفتار یک سهم را رصد و آن را تجزیه و تحلیل کنید، می‌توانید وارد شوید. البته با در نظر گرفتن شرایط ریسک پیش گشایش و مدیریت سرمایه.

مقالات پیشنهادی : مدیریت سرمایه و ریسک چیست؟

نوسانات شدید ابتدای بازار

نیم ساعت اول بازار از ساعت 9 تا 9:30 فضای پر نوسانی در بازار طی می‌شود و از این رو نیاز است تا کمی صبر کنید. در این بازه زمانی بسیاری از تحلیل‌گران و معامله‌گران ترجیح می‌دهند تا به اخبار گوش دهند و به تابلوخوانی بپردازند.

اگر سهمی دارید که به تارگت شما نزدیک شده است می‌توانید در این زمان آن را به فروش برسانید و سیو سود کنید، اما ورود به یک معامله جدید در این ساعات ابتدایی چندان توصیه نمی‌شود.

دلیل این موضوع این است که در ابتدای بازار هنوز اخبار تأثیر خود را نگذاشته‌اند و ممکن است، سهام گوناگون به شدت تغییر مسیر دهند. همچنین در نوسانات شدید دچار فومو FOMO یا طمع شوید و نتوانید تصمیم درستی بگیرید. علاوه بر این جهت بازار در آن روز نیز هنوز مشخص نشده است و ممکن است ورق به سادگی برگردد.

از این جهت معاملات ابتدای صبح را بیشتر برای فروش با توجه به استراتژی که شما دارید، توصیه می‌شود و ورود به معامله چندان از نظر معامله گران توصیه نمی‌شود.

مقالات پیشنهادی : ترسی از جنس بورس

پایان نیمه اول

نیمه اول بازار تقریباً ساعت 11 به پایان می‌رسد و می‌توان گفت جهت بازار کاملاً تعیین شده است. از ساعت 9:30 با توجه به بررسی‌هایی که داشته‌اید و تابلوخوانی می‌توانید وارد معامله شوید. به خصوص برای سهامی که ممکن است صف شود و نتوانید از آن بخرید.

همچنین برای فروش سهم، تا قبل از ساعت 11 زمان خوبی برای فروش می‌تواند باشد چراکه تقاضا در نیمه اول عموماً بیشتر از نیمه دوم بازار است و بنابراین می‌توانید سهامی که دارید را با قیمت بهتری به فروش برسانید.

آنچه در نیمه اول بازار اتفاق می‌افتد، روند شاخص را تا پایان روز مشخص می‌کند و جو روانی بازار بر این اساس تعیین می‌شود، بنابراین خیال راحت‌تری دارید. بسیاری از نوسان‌گیرها سعی می‌کنند بین ساعت 9:30 تا 10 به خرید سهام اقدام کنند و به محض دیدن سیگنال‌های درست وارد می‌شوند.

از ساعت 10 نیز می‌توانید سری به فیلترهایی که برای بازار نوشته‌اید، بزنید و برای ورود به سهام گوناگون تصمیم‌گیری کنید. مزیت دیگر این ساعت این است که به شما زمان لازم برای بررسی کامل چارت، نسبت ریسک به ریوارد و تابلوخوانی را می‌دهد و همچون ابتدای بازار سریع قرار نیست واکنش نشان دهید که دچار خطا شوید.

نیمه دوم بازار

نیمه دوم بازار به عبارتی آینده بازار در روز بعد را پیش‌بینی می‌کند و در صورتی که هم‌چنان میزان تقاضا زیاد باشد، می‌توان امید داشت که تا چه اندازه فردا با بازار سبز روبه‌رو خواهیم بود یا قرمز.

با این حال در بازار بورس ایران در نیمه دوم شاهد فشار فروش بیشتری هستیم. اول به دلیل این‌که بسیاری از معامله گران روزانه و کوتاه‌مدت سعی دارند تا در همان روز معامله خود را ببندند و در نتیجه در این زمان اقدام به فروش سهم خود می‌کنند و دوم به دلیل شرایط اخبار و رویدادها ممکن است در یک صنعت شاهد فشار فروش باشیم که بعد به بقیه بازار نیز تسری پیدا کند.

در این زمان اطلاعیه‌های کدال نیز منتشر شده و توسط بسیاری از تحلیلگران فاندامنتال نیز بررسی شده است که در نتیجه می‌تواند بر روند سهام تأثیرگذار باشد.

بنابراین بسیاری از تحلیل‌گران برای فروش این زمان را خیلی مناسب نمی‌دانند، ولی برای خرید معتقدند که ممکن است بسیاری از سهام فرصت‌های خوبی را برای ما فراهم کنند و در نتیجه می‌توان با رصد آن‌ها و تابلوخوانی شرایط بازار در قیمت‌های ارزنده‌ای به خرید آن‌ها بپردازیم.

30 دقیقه پایانی بازار

30 دقیقه پایانی بازار

به 15 دقیقه یا 30 دقیقه پایانی بازار که از ساعت 12 تا 12:30 به طول می‌انجامد، زمان طلایی نیز می‌گویند. به چند دلیل زمان طلایی به زمان اطلاق شده است.

اول این‌که کندل سهم تقریباً مشخص شده و بسیاری از معامله گران که بر اساس پرایس اکشن و با استراتژی‌هایی همچون تغییر روند کار می‌کنند، با بررسی کندل روزانه به نتیجه می‌رسند که به سهم ورود کنند.

دوم اینکه سهم در این بازه زمان با فشار فروش رو به رو است و بنابراین می‌توان با قیمت مناسب آن را خرید. سوم اینکه تابلوخوانی و فیلترها کاملاً می‌توانند به ما در این زمان کمک کنند تا از بین سهام گوناگون بهترین انتخاب را داشته باشیم. 

چهارمین نکته اینکه تأثیر اخبار و اطلاعیه‌ها و شایعه‌ها بر سهام مختلف مشخص شده است و می‌توان متوجه شد که کدام سهم پتانسیل رشد بیشتری دارد.

از این رو برای بسیاری این تایم به شدت جذاب است و برای افرادی که به دید سهامداری و بلندمدت می‌خواهند ورود کنند این تایم از نظر بسیاری از تحلیل‌گران مناسب است.

جمع‌بندی بهترین زمان معامله در بازار بورس

با وجود تجزیه و تحلیل بازار از منظرهای گوناگون، هیچ‌گاه نمی‌توان برای بازار یک نسخه واحد پیچید و برای همه معامله‌گران آن را تجویز کرد. گرچه توصیه‌هایی که در این مقاله آورده شده می‌تواند برای شما راهگشا باشد.

شما برای این‌که بتوانید یک معامله‌گر حرفه‌ای باشید باید استراتژی و پلن معاملاتی خودتان را پیدا کنید و به مرور یک سبک معاملاتی با روحیه خودتان داشته باشید.

مقالات پیشنهادی : استراتژی کانسلیم

بنابراین می‌توانید در ساعت‌های مختلف بازار به معامله بپردازید و تجربه کسب کنید البته در این راه حتماً مدیریت ریسک را در نظر بگیرید. اگر به دید سهامداری می‌خواهید وارد شوید، زمان آخر بازار برای خرید و ابتدای بازار برای فروش بیشتر به شما توصیه می‌شود.

اما برای معامله‌گری باید راه سخت تشخیص زمان را طی کنید و بر اساس ژورنال ترید خود به بررسی آن بپردازید و در نتیجه به سبک مناسب خودتان برسید.

لطفا اگر تجربه‌ای از زمان مناسب معامله در بازار بورس ایران دارید با ما به اشتراک بگذارید. 

2/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!