پیش‌گشایش یا سفارش‌گیری

تاریخ بروز رسانی: 1401/02/30

همه چیز درباره مرحله پیش گشایش یا سفارش‌گیری در بورس


مرحله پیش گشایش یکی از اصطلاحات رایج در بازار سرمایه است که بررسی نحوه عملکرد سایر معامله‌گران در این مرحله می‌تواند به پیش‌بینی دقیق اتفاقات پیش‌روی بازار کمک کند. آیا با ویژگی‌های این مرحله آشنایی دارید؟  آیا از استراتژی‌های رایج در مرحله پیش گشایش آگاه هستید؟  در این مقاله به تشریح دقیق مرحله پیش گشایش یا سفارش‌گیری در بورس خواهیم پرداخت.


در این مقاله می خوانید

تعریف مرحله پیش گشایش در تابلو معاملاتی

ساعت رسمی معامله بازار سرمایه از 9 صبح شروع می‌شود؛ اما نیم ساعت قبل سهامداران می‌توانند بدون انجام معامله ثبت سفارش کنند. این مرحله در بازه زمانی 8:45 تا 9 صبح است و به آن مرحله پیش‌گشایش یا مرحله سفارش‌گیری می‌گویند. مرحله پیش گشایش فرایندی برای کشف قیمت سهم در یک روز معاملاتی است.

پس از این مرحله معاملات بازار سرمایه به‌صورت رسمی شروع می‌شود و سفارشات ثبت شده در سهم‌های متعدد در صورت داشتن مجوز معامله می‌شوند.

اهمیت پیش گشایش در ابتدای شروع معاملات بازار سرمایه

مرحله پیش گشایش یکی از مراحل کلیدی بازار سرمایه است؛ به‌طوری‌که اگر صف خرید یا صف فروشی در سهم ایجاد شود، می‌تواند وضعیت نماد را در طول روز معاملاتی تعیین کند. در این مرحله سهامداران با توجه به انتظارات و اخبار منتشر شده از بازار سهام اقدام به ثبت سفارش می‌کنند؛ در واقع مرحله پیش گشایش به‌عنوان مرحله کشف قیمت معرفی می‌شود.

ویژگی مهم مرحله پیش گشایش در بازار سرمایه

یکی از ویژگی‌های مهم مرحله پیش گشایش عدم امکان معامله است ؛ در این یک ربع هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود و تنها امکان ثبت، ویرایش و یا حذف سفارشات سهامداران وجود دارد.

همچنین اگر تقاضا یا عرضه در سهمی بالا باشد، ثبت سفارش در مرحله پیش گشایش بسیار حائز اهمیت است. در صف خرید یا صف فروش اولویت انجام معامله با سفارشی است که در ابتدای صف باشد؛ زیرا در صف‌های خرید و فروش همه سفارشات در بالاترین قیمت ثبت سفارش می‌شوند و اولویت با سهامداری است که سفارش خود را زودتر از دیگران ثبت کرده باشد.

دیدن عمق بازار در مرحله پیش گشایش

با امکان جدیدی که در سیستم بازار سرمایه به وجود آمده، به‌راحتی می‌توان سفارشات ثبت شده در عمق بازار را مشاهده کرد. نمایش عمق بازار به شکلی است که به صورت دقیق می‌توان تعداد سفارشات با مقدار قیمت ثبت شده برای هر سفارش را دید.

اردر ترس

اردرهای ترس در مرحله پیش گشایش

یکی از اتفاقات رایج در مرحله سفارش‌گیری اردرهای حمایتی و ترس است. این اردرها توسط افرادی شکل می‌گیرند که یا مقدار بالایی از سهم را خریداری کرده‌اند (بازیگران) یا جزو سهام‌داران حقوقی سهم هستند.

اردرهای ترس یا حمایت توسط این افراد در مرحله پیش گشایش ثبت می‌شوند. برای مثال برای ایجاد اردر ترس، بازیگران یا سهام‌داران حقوقی سهم شروع به ثبت سفارش فروش در حجم بالا می‌کنند؛ سایر سهامداران نیز به تبع آن‌ها احساس ترس کرده و برای جلوگیری از ضرر، سفارش فروش ثبت می‌کنند.

در زمان شروع معاملات افرادی که به قصد اردر ترس ثبت سفارش کرده بودند، سفارشات خود را لغو کرده و سهام افراد عادی به ابتدای صف آمده و به فروش می‌رود.

در اردر حمایت نیز بازیگران و حقوقی‌ها برای حمایت از سهم، سفارش خرید ثبت می‌کنند و سایر افراد به تبع آن‌ها برای کسب سود، سفارش خرید ثبت می‌کنند.

اردرهای حمایتی نیز به محض شروع معاملات برداشته می‌شوند؛ همه این اتفاقات در مرحله پیش گشایش رخ می‌دهد؛ به‌همین دلیل وجود مرحله پیش‌سفارش اهمیت بالایی دارد.

اما چگونه وارد بازی اردرهای ترس و حمایت در مرحله پیش گشایش نشویم؟ یک راه‌حل اساسی برای عدم ورود به این بازی وجود دارد و آن اطلاع از ارزش ذاتی و موقعیت تکنیکالی سهام مورد معامله است.

البته فعالیت‌ها در مرحله پیش گشایش فقط به اردرهای ترس و حمایت محدود نمی‌شوند؛ بلکه این مرحله نقش بسیار مهمی در کشف قیمت سهام دارد. شما می‌توانید با در نظر گرفتن اردرهای ترس و حمایت و بررسی رفتار معامله‌گران قیمت منطقی سهم را کشف کنید.

هر زمان متوجه شدید که حقوقی‌ها اردرهای با حجم‌های عجیب و غریبی ثبت می‌کنند؛ باید بسیار مراقب باشید و موارد احتیاطی را در نظر بگیرید.

سفارشات سرخطی در مرحله پیش گشایش

در مرحله پیش‌گشایش سفارشات بر حسب زمان و قیمت در اولویت قرار می‌گیرند. اما زمانی‌که در این مرحله صف خرید یا فروشی تشکیل شد، سفارشی در اولویت معامله قرار می‎‌گیرد که زودتر از سایر سفارشات ثبت شده باشد.

در واقع سفارش سرخطی به سفارشی می‌گویند که برای قرارگیری در موقعیت بهتر و اولویت بالاتر راس ساعت 8:45 صبح ثبت شود.

معامله‌گران در مرحله پیش گشایش به‌‌راحتی می‌توانند ببینند در چه جایگاهی قرار دارند و چند سهامدار قبل از آن‌ها در صف قرار دارد.

اگر انتظار دارید سهمی در شروع روز معاملاتی صف خرید یا صف فروش باشد و همچنین قصد فروش آن را دارید؛ باید بتوانید در ثانیه‌های ابتدایی شروع مرحله پیش‌گشایش سفارش خود را ثبت کنید. در صف‌های خرید و فروش ثانیه‌ها بسیار مهم و تاثیرگذار هستند.

بعد از مرحله پیش گشایش چه اتفاقی در بازار رخ می‌دهد؟

بعد از اتمام نیم ساعته زمان مرحله پیش‌گشایش به مرحله مچینگ می‌رسیم، در این مرحله قیمت‌ها با یک‌دیگر مچ شده و معاملات آغاز می‌شود. در این مرحله سفارشات به تایید ناظر نماد رسیده و معاملات شروع می‌شود.

معامله‌گران در مرحله مچینگ و معامله نیز می‌توانند تغییراتی در سفارشات خود ایجاد کنند، حتی امکان حذف آن نیز به‌راحتی در مرحله پیش‌گشایش وجود دارد؛ البته باید توجه داشته باشید که ۵دقیقه اخرامکان ویرایش سفارشات وجود ندارد.

البته به یاد داشته باشید که ثبت سفارش در مرحله مچینگ به معنای انجام معامله نیست وممکن است قیمتی که برای معامله خود در نظر گرفته‌اید تا پایان روز کاری فرصت مچ شدن را پیدا نکند.

مرحله پیش گشایش در حین انجام معاملات

مرحله پیش گشایش فقط مختص به ساعات شروع معامله در بازار نیست؛ در برخی موارد زمانی که معاملات سهام طبق قوانین پیش نمی‌رود یا اخلالی در روند معاملات ایجاد می‌شود؛ معاملات سهم متوقف شده و برای شروع دوباره معامله باید مرحله پیش‌گشایش ایجاد شود.

بازگشایی نماد بدون مرحله پیش گشایش در بورس

در همه موارد معاملات در نمادها با پیش گشایش انجام نمی‌شود؛ بلکه در برخی نمادها معامله بدون مرحله پیش گشایش شروع می‌شود. در این نوع نمادها معاملات راس ساعت 9 صبح شروع شده و بدون داشتن مرحله پیش‌گشایش انجام می‌شود.

قوانین و نکات مهم مرحله پیش گشایش بورس

مرحله پیش گشایش نیز قوانین مخصوص به خود را دارد که باید توسط سهامداران رعایت شود. در ادامه به بررسی قوانین و نکات مهم مرحله پیش‌گشایش می‌پردازیم.

  • در مرحله پیش گشایش اگر سفارش غیرواقعی (بالاتر یا پایین‌تر از محدوده نوسان قیمتی) تنظیم شود از روند معامله حذف خواهد شد.
  • سفارشات افرادی که به‌صورت مکرر حجم یا قیمت سفارش خود را تغییر می‌دهند، حذف خواهد شد.
  • ثبت سفارش در لحظات پایانی مرحله پیش گشایش یا بعد از آن، خللی در روند معاملات ایجاد نمی‌کند.
  • معاملات و قیمت‌های مچ شده توسط ناظر بازار تایید می‌شوند.

نتیجه‌گیری

پیش گشایش یکی از مراحل حیاتی در معاملات سهام است که باید به‌ خوبی توسط سهامداران بررسی شود. در مرحله پیش‌گشایش مراقب فعالیت‌های بازیگران و حقوقی‌ها باشید تا وارد بازی ترس آن‌ها نشوید.

استراتژی شما در مرحله پیش‌گشایش چیست؟ می‌توانید در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

2.4/5 - (5 امتیاز)

درباره نویسنده

فریبا وکیلی

معامله در بازارهای مالی مانند شنا در اقیانوس عمیق است؛ افرادی از آن سود خواهند برد که همواره بیاموزند. من به شما در راه آموختن کمک خواهم کرد.

اشتراک
اطلاع از
guest
14 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
1 سال پیش

سلام عالیبود کانال تلگرام دارید ؟

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  ناشناس
1 سال پیش

با سلام و احترام.
خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است. آدرس کانال تلگرام :‌ https://t.me/TalareBourse

اسحق
اسحق
2 سال پیش

در سفارش سرخطی من چند پیش نویس آماده میکنم بعد، از ساعت ۸و۲۹دقیقه و۵۸ثانیه شروع به ارسال میکنم اما هیچ وقت موفق به ثبت سرخطی نشدم.شنیدم میشه از رباط(برنامه سرخط زن)استفاده کرد.

محمد علی کریمی
محمد علی کریمی
2 سال پیش

ممنونم مفید بود و چیزی به یادگیریم اضافه شد

حمید گل یاری
حمید گل یاری
2 سال پیش

بسیار عالی🌿

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

مقاله خیلی خوب و کاربردیه

محمد وفائی نژاد
محمد وفائی نژاد
2 سال پیش

سلام خیلی عالی بود
من رصد می کنم که صف های بالای یک میلیون کجای بازه قیمتی وجود داردو چند درصد امکان رسیدن عرضه به آن وجود دارد ؟
واین رایکی از مهم ترین تحلیلها می دانم که آینده نزدیک سهم رشد خواهد داشت یا نه
اگر نکته ای در این مورد مد نظر شما هست درخدمتیم

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

سلام عالی بود کامل و مختصر

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

14
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!