صرافی سوشی سواپ

تاریخ بروز رسانی: 1400/11/25

صرافی سوشی سواپ Sushi Swap – آموزش صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ


صرافی سوشی سواپ Sushi Swap در حال حاضر یکی از شناخته‌شده‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex) است. ویژگی اصلی این صرافی و همه صرافی‌های غیر‌متمرکز دیگر، داشتن استقلال در انجام فعالیت‌ها و فرایندها است. به این معنی که صرافی‌های غیر‌متمرکز مثل سوشی سواپ برای فعالیت خود وابسته به تصمیمات یک شخص یا گروه خاصی نیستند.

با اینکه زمان زیادی از پدیدآمدن صرافی سوشی سواپ نمی‌گذرد، این صرافی توانسته در جمع ده صرافی برتر غیرمتمرکز قرار بگیرد. صرافی Sushi Swap حتی به‌عنوان یکی از رقبای اصلی صرافی قدیمی و مشهور یونی سواپ نیز دیده می‌شود. خدمات مختلف این صرافی و نیز سادگی استفاده از آن، موجب شد تا به‌سرعت کاربران زیادی را به خود جذب کند.

اگر مایل هستید که بیشتر در مورد صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ بدانید و با ویژگی‌ها و تاریخچه آن آشنا شوید، در این مقاله همراه ما باشید.


در این مقاله می خوانید

صرافی سوشی سواپ چیست؟

صرافی سوشی سواپ در سال 2020، توسط دو فرد ناشناس با نام‌های مستعار Chef Nomi و 0xMaki ایجاد شد. دو بنیان‌گذار این صرافی برای ساخت آن از کدهای صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ استفاده کرده بودند. به همین دلیل صرافی سوشی سواپ را فورکی از یونی سواپ می‌دانند. 

Sushi Swap بر بستر اتریوم کار می‌کند و امکان تبادل اتریوم با توکن‌های اتریومی و یا تبادل مستقیم توکن‌های اتریومی را با یکدیگر فراهم کرده است. با اینکه روش کار با این صرافی بسیار شبیه یونی سواپ است اما تفاوت‌هایی هم در ارائه پاداش به تأمین‌کنندگان نقدینگی دارد. این مورد گاهی کار با آن را حتی جذاب‌تر از یونی سواپ جلوه می‌دهد.

صرافی Sushi Swap چگونه کار می‌کند؟

این صرافی غیر‌متمرکز برای انجام مبادلات ارزهای دیجیتال، از AMM یا همان بازارسازخودکار (Automated Market Maker) برای مدیریت استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند. برای درک بهتر نحوه فعالیت صرافی سوشی سواپ، ابتدا کمی درباره نحوه کار صرافی‌های متمرکز صحبت می‌کنیم.

در یک صرافی متمرکز مثل بایننس (binance) یا کوکوین (kucoin)، هر شخص که قصد انجام خرید یا فروش ارز دیجیتالی را داشته باشد، ابتدا سفارش خود را در صرافی ثبت می‌کند. این سفارشات در دفاتر سفارش (Order Book) صرافی ثبت می‌شوند. سپس صرافی به‌عنوان مدیر اصلی این سیستم، سفارشات خرید و فروش مربوط به یک ارز دیجیتال که قیمت‌های آن‌ها با هم مساوی باشد را ارتباط می‌دهد تا معامله انجام شود.

اما در یک صرافی غیر‌متمرکز مثل Sushi Swap، چنین فرایندی نمی‌تواند اجرا شود، چون هیچ مدیریت متمرکزی وجود ندارد که سفارشات خرید و فروش را با هم تطبیق دهد. در چنین سیستمی کارها با قراردادهای هوشمند از پیش نوشته شده انجام می‌شود‌. این کارها شامل تعیین قیمت رمزارزها در معاملات و نیز انجام سفارشات کاربران است.

به‌همین‌دلیل هنگامی که قصد داریم درازای یک ارز دیجیتال در صرافی Sushi Swap، رمزارز دیگری دریافت کنیم، نیازی به وارد کردن قیمت نداریم. تنها کاری که برای ثبت سفارش باید انجام دهیم، انتخاب دو ارز دیجیتالی است که قصد تبادل آن‌ها را با یکدیگر داریم. سپس باید تعداد واحدهای ارز دیجیتالی که قصد پرداخت آن را (در ازای دریافت رمزارزی دیگر) داریم، مشخص کنیم. 

البته کار به این راحتی‌ها هم که به نظر می‌رسد نیست. اولین باری که در مورد صرافی‌های غیر‌متمرکز شنیدم، یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی که برایم پیش آمد، این بود که این قراردادهای هوشمند چگونه می‌توانند سفارش‌های زیادی که در صرافی ثبت می‌شود را بدون هیچ ناظر مشخصی انجام دهند.

برای پاسخی دقیق‌تر به این سوال، نیاز است تا مقداری درمورد مدل کاری استخر‌های نقدینگی و بازارساز خودکار توضیح دهیم.

روش کار یک استخر نقدینگی در صرافی سوشی سواپ

یک استخر نقدینگی (Liquidity Pool)، فضایی مجازی است که شامل تعداد زیادی از واحد‌های حداقل، دو ارز دیجیتال می‌شود. این ارزهای دیجیتال، به‌صورت جفت‌ارز معامله می‌شوند. مثلا استخر نقدینگی اتریوم و تتر (eth/usdt)، شامل مقداری از این دو رمزارز است. در چنین استخری با پرداخت مقداری تتر، اتریوم دریافت می‌کنیم و همچنین بالعکس.

یک صرافی غیرمتمرکز باید برای تمامی جفت ارزهایی که امکان خرید و فروش مستقیم آن‌ها را با یکدیگر فراهم کرده، یک استخر نقدینگی داشته باشد.

استخرهای نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز (به‌جای مشتریان در صرافی‌های متمرکز)، کار تامین ارزهای دیجیتال را برای صورت گرفتن معاملات، بین دو طرف انجام می‌دهند. با کمک این استخرها است که معامله‌گران در صرافی سوشی سواپ، بدون انتقال دارایی خود به‌حساب صرافی، می‌توانند ارزهای دیجیتال را مبادله کنند.

قراردادهای هوشمند وظیفه انجام معاملات و تعیین قیمت رمزارزهای مبادله شده در سوشی سواپ را برعهده دارند. این قراردادها همیشه ارزش محصولات قفل شده در یک استخر نقدینگی را ثابت فرض می‌کنند و طبق همین اصل، قیمت هر معامله و میزان پرداختی به مشتری را محاسبه می‌کنند.

ارزش یک استخر نقدینگی به این صورت محاسبه می‌شود که تعداد یکی از جفت ارزهای قفل شده را ضرب در قیمت همان ارز بر مبنای ارز دیگر می‌کنیم. برای مثال در استخر نقدینگی eth/usdt، اگر 100 اتریوم داشته باشیم و قیمت هر اتریوم را هم برابر 4000 تتر در نظر بگیریم، ارزش کل استخر معادل 400,000 تتر (usdt) است.

اگر تعداد یکی از جفت ارزهای استخر کم شود، قرارداد هوشمند طبق یک فرمول مشخص، قیمت آن را بالا می‌برد. اگر هم تعداد یکی از جفت ارزها بیشتر شود به همین صورت قیمت آن کم‌تر خواهد شد. طبق این محاسبات است که می‌گوییم ارزش کل قفل شده در یک استخر نقدینگی همواره ثابت باقی خواهد ماند.

ویژگی‌های صرافی سوشی سواپ

صرافی سوشی سواپ دارای ویژگی‌هایی است و افرادی که قصد شناخت این صرافی یا استفاده از امکانات آن را دارند، بهتر است با این ویژگی‌ها آشنا باشند.

عدم نیاز به احراز هویت:

صرافی سوشی سواپ به این دلیل که یک صرافی غیر‌متمرکز است، هیچ تصمیم‌گیرنده مرکزی ندارد. این یعنی کاربران آن مجبور نیستند تا طبق خواسته مدیر صرافی یا حتی دولت‌ها هویت شخصی یا اطلاعات مالی خود را فاش کنند.

عدم نیاز به تغییر IP برای فعالیت در سوشی سواپ:

ایران یکی از کشورهایی است که توسط بسیاری از دولت‌ها، برای فعالیت در بازارهای مالی تحریم شده است. صرافی‌های متمرکزی مثل بایننس از آنجایی‌که تحت مدیریت یک نهاد مرکزی هستند باید از قوانین دولتی تبعیت کنند. در نتیجه با ip ایران مجاز نیستیم تا در این صرافی‌ها فعالیت کنیم.

صرافی‌های غیرمتمرکز به‌این‌دلیل که تحت مسئولیت مستقیم هیچ فرد یا نهادی نیستند، اجباری هم برای تبعیت از قوانین دولتی ندارند. درنتیجه کاربران کشورهای تحریم شده می‌توانند بدون نیاز به تغییر ip سیستم خود، در صرافی سوشی سواپ به ترید بپردازند.

ناشناس بودن هویت بنیان‌گذاران صرافی Sushi Swap:

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، هویت اصلی بنیان‌گذاران این صرافی مشخص نیست. درباره مخفی بودن نام و نشان اصلی بانیان پروژه سوشی سواپ، نتیجه‌گیری‌های متفاوتی می‌توان داشت.

عده‌ای بر این باور هستند که این قضیه می‌تواند عاملی منفی برای تضمین امنیت در صرافی باشد. اما دیدگاه دیگری هم وجود دارد. برای بازکردن دیدگاه دوم با این سوال شروع می‌کنیم که از اول هدف اصلی به‌وجودآمدن جهان رمز ارزها (کریپتوکارنسی‌ها) چه بود؟

مهم‌ترین هدف پشت ایجاد این دنیای جدید، عدم تمرکز‌گرایی بود. یعنی یک عامل مرکزی نتواند بر امور مختلف، تاثیر قابل‌توجهی بگذارد. تاثیری که قطعا افراد دیگر جامعه و دارایی‌های آن‌ها را تحت شعاع قرار می‌دهد. با این روش جلوی سو استفاده‌های احتمالی افراد قوی‌تر گرفته خواهد شد. براین‌اساس، شاید بتوان گفت که ناشناس بودن بنیان‌گذاران سوشی‌سواپ، قطعه‌ای از همین پازل غیرمتمرکز شدن مبادلات مالی باشد.

قابلیت تبادل اتریوم و بسیاری از توکن‌های اتریومی:

صرافی سوشی سواپ امکان تبادل اتریوم و بسیاری از توکن‌های شبکه اتریوم را فراهم می‌کند. این حجم از تنوع در توکن‌های قابل معامله، حتی در بسیاری از صرافی‌های متمرکز بزرگ هم وجود ندارد.

صرافی‌های متمرکز معمولا بعد از بررسی ارزهای دیجیتال جدید، آن‌ها را در لیست خود اضافه می‌کنند. به همین علت بهتر است برای خرید توکن‌های نسبتا ناشناخته از سوشی سواپ، بیشتر تحقیق کنیم. چرا که ممکن است بعضی از آن‌ها، ارزهای دیجیتال بی‌ارزشی (شت‌کوین‌) باشند که ارزش چندانی برای سرمایه‌گذاری ندارند.

کارمزد معاملات در صرافی سوشی سواپ:

برای انجام هر معامله در سوشی سواپ 0.3% از ارزش معامله، به‌عنوان کارمزد از حساب اتریوم معامله‌گر کم می‌شود. از این مقدار، 0.25% به ارائه‌دهندگان نقدینگی (Liquidity providers) به نسبت سهمی که در استخر مورد معامله دارند، تعلق گرفته و 0.05% نیز بین سهام‌گذاران استخر Sushibar، توزیع می‌شود.

ارائه خدمات متنوع:

این صرافی برای ترغیب سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، خدمات گوناگونی را در نظر گرفته است. پلتفرم و سایت صرافی سوشی سواپ نیز به‌گونه‌ای طراحی شده که کار با آن برای افراد، ساده و جذاب باشد.

سوشی سواپ به‌جز آسان کردن تبادل (Swap) ارزهای دیجیتال، امکانات دیگری هم برای کاربران خود در نظر گرفته است. این امکانات شامل کسب سود از راه ارائه نقدینگی در استخرها (Pool) و سرمایه‌گذاری در فارم‌های نقدینگی (Farm) می‌شود. سرمایه‌گذاری در این فارم‌ها می‌تواند سود بیشتری داشته باشد اما ریسک بالاتری هم دارد. از امکانات دیگر این صرافی می‌توان به امکان قرض دادن (Lend) و قرض گرفتن (Borrow)، دریافت سود از طریق استیک (Stake) توکن سوشی سواپ و نیز قابلیت انتقال دارایی قفل شده در صرافی رقیب (یونی سواپ) به سوشی سواپ (Migrate) اشاره کرد.

صرافی سوشی سواپ

آموزش خرید ارز دیجیتال در صرافی سوشی سواپ

برای خرید از صرافی سوشی سواپ ابتدا باید به سایت این صرافی مراجعه کنید. به‌عنوان یک نکته امنیتی، به‌خاطر داشته باشید که برای پیداکردن آدرس مجازی این صرافی یا هر صرافی معتبر خارجی، بهتر است از سایت کوین مارکت کپ، اقدام به دریافت لینک صرافی کنید.

هشدار مهم: هرگز توصیه نمی‌کنیم که با سرچ نام سوشی سواپ در سایت‌هایی مثل گوگل، وارد سایت صرافی شوید. مواردی رخ‌داده که با استفاده از سایت‌هایی جعلی، سرمایه افرادی که از این راه، وارد سایت شده بودند، به سرقت رفته است.

صرافی Sushi Swap

برای دستیابی امن به آدرس صرافی سوشی سواپ، ابتدا باید وارد سایت کوین مارکت کپ شوید و نشانه‌گر موس را روی تب exchange در بالای صفحه، نگه دارید. سپس از لیست کوچکی که نشان داده می‌شود، بر روی گزینه dex کلیک کنید تا لیست صرافی‌های غیر‌متمرکز، برای شما در صفحه‌ای جدید نمایش داده شود.

صرافی Sushi Swap

با کلیک روی نام هر صرافی، صفحه اطلاعات آن باز می‌شود. در بخش ابتدایی این صفحه، لینک سایت صرافی موجود است. اگر بر روی آن کلیک کنید، سایت صرافی در مرورگر شما باز خواهد شد.

آموزش صرافی سوشی سواپ

قبل از خرید هر ارز دیجیتال، باید کیف پول (wallet) خود را به صرافی وصل کنیم. برای این کار روی گزینه Connect to a wallet در صفحه اصلی کلیک می‌کنیم. می‌توانیم هرکدام از دو بخش مشخص شده در تصویر زیر را برای انجام این کار انتخاب کنیم.

آموزش صرافی Sushi Swap

سپس لیستی شامل برخی از ولت‌های قابل اتصال به این صرافی نشان داده خواهد شد که می‌توانیم هرکدام از آن‌ها را انتخاب کنیم. حتما به این نکته توجه داشته باشید که ولت موردنظر باید دارای مقداری اتریوم برای پرداخت کارمزد معامله باشد.

در این آموزش، ما از کیف پول متامسک (MetaMask) استفاده می‌کنیم. ابتدا با واردکردن رمز عبور (منظور رمز ورود به کیف پول است و نه عبارت 12 کلمه‌ای خصوصی) وارد کیف پول متامسک خود شده و سپس ولت متامسک را از لیست موردنظر انتخاب می‌کنیم.

آموزش سایت صرافی Sushi Swap

سپس صفحه‌ای از ولت متامسک باز می‌شود. برای اینکه به سوشی سواپ اجازه دسترسی به کیف پول خود را بدهیم، باید طبق تصاویر زیر به ترتیب روی گزینه Next (بعدی) و سپس Connect (اتصال) کلیک کنیم.

ثبت نام در صرافی سوشی سواپ
ثبت نام در صرافی سوشی سواپ

بعد از انجام مراحل بالا، کیف پول متامسک به صرافی سوشی سواپ متصل می‌شود، نشانه آن هم این است که می‌توانیم آدرس اتریوم کیف پول را در قسمت بالای صفحه صرافی مشاهده کنیم.

حالا برای انجام مبادله، باید نام ارز دیجیتالی که قصد فروش آن را داریم و همچنین نام رمزارزی که تمایل به دریافت آن را داریم مشخص کنیم. برای این کار می‌توانیم بر روی بخش‌های مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنیم، تا امکان انتخاب ارز دیجیتال را از لیستی که نشان داده خواهد شد، داشته باشیم.

صرافی سوشی سواپ

بعد از این مرحله تنها کافی است که مقدار رمز‌ارزی که قصد پرداخت آن را داریم مشخص کنیم. بعد از آن صرافی به‌صورت اتوماتیک، مقدار ارز دیجیتال تعلق گرفته به ما را محاسبه کرده و نشان می‌دهد.

اگر کیف پول شما به‌اندازه کافی، دارایی لازم برای خرید توکن مورد نظر شما را داشته  باشد، در نهایت گزینه Swap را در پایین صفحه سایت مشاهده خواهید کرد. با انتخاب این گزینه، معامله شما انجام خواهد شد.

تاریخچه صرافی سوشی سواپ

صرافی سوشی سواپ که در سپتامبر سال 2020 راه‌اندازی شد، به دلیل ارائه پاداش‌هایی جذاب به سرمایه‌گذاران، توانست در مدت زمانی کوتاه، حجم نقدینگی بالایی را جذب کند. اما تنها کمی بعدازاین موفقیت، در 5 سپتامبر همان سال، یکی از دو مالک اصلی این صرافی یعنی ChefNomi، حجم قابل‌توجهی از توکن‌های سوشی خود را از این صرافی خارج کرد.

سرآشپز نومی این توکن‌ها را که بخشی از بودجه مربوط به توسعه پروژه صرافی سوشی سواپ بود، بعد از تبدیل به اتریوم، برداشت کرد. سپس هدایت این پروژه را به مدیرعامل صرافی FTX، ساموئل بنکمن (Sam Bankman-Fried) سپرد. این ماجرا باعث به‌وجودآمدن شک و تردید زیادی درباره آینده این صرافی شد.

جای جالب قضیه این است که بعد از چند روز، یعنی در 11 سپتامبر، سرآشپز نومی در توییتر خود اعلام پشیمانی کرد و سرمایه خارج شده را به صرافی سوشی سواپ برگرداند. این حرکت باعث شد موج بدبینی که پدید آمده بود فروکش کرده و صرافی به مسیر خود ادامه دهد.

صرافی Sushi Swap

صرافی سوشی سواپ در زمان نوشتن این مقاله و بر اساس اطلاعات سایت کوین مارکت کپ، در رتبه ششم از لیست صرافی‌های غیر‌متمرکز قرار گرفته و سهم بازار (Market Share) آن نیز تقریبا 0.67% است‌.

ارز دیجیتال سوشی سواپ (Sushi Swap)

توکن صرافی سوشی سواپ با نامی برگرفته از اسم خودِ صرافی، در روزهای پایانی ماه آگوست سال 2020 عرضه شد. این ارز دیجیتال با نماد Sushi، یک توکن ساخته شده در شبکه اتریوم است. ارز دیجیتال سوشی سواپ در بسیاری از صرافی‌های معتبر، ازجمله صرافی‌های بایننس، FTX و کوکوین لیست شده است.

رتبه این رمز‌ارز در زمان فعلی، بر اساس ارزش بازار، در جایگاه 84 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. ارزش کل قفل شده (Total Value Locked-TVL) در آن بیش از 5 میلیارد دلار است. این توکن بالاترین قیمت خود (23.38 دلار) را در اواسط ماه مارس 2021 ثبت کرد.

به جز معامله، دارندگان این توکن می‌توانند از آن برای دریافت کارمزد، ارائه نقدینگی و سهام‌گذاری (Stake) و همچنین مشارکت در تصمیم‌گیری‌های شبکه استفاده کنند. باتوجه‌ به کاربردهایی که برای ارز دیجیتال سوشی سواپ بیان شد و همین‌طور روند روبه‌رشدی که صرافی سوشی سواپ در حال پیمودن آن است، احتمالا بتوان به آینده این رمزارز امیدوار بود. هرچند که هر نوع تصمیم‌گیری در حوزه مالی باید با توجه کامل به همه جزئیات و بر اساس تحلیل دقیق بنیادی و تکنیکال صورت بگیرد.

جمع‌بندی آشنایی با صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ

در مقاله جاری به معرفی صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ پرداختیم. در مورد نحوه فعالیت، تاریخچه، آموزش خرید و فروش از سوشی سواپ و توکن اختصاصی این پلتفرم توضیح دادیم.

در آخر به عنوان یک نکته یادآور می‌شویم که مدت کمی از پیدایش اغلب صرافی‌های غیر‌متمرکز، از‌جمله سوشی سواپ می‌گذرد. به طور کلی صرافی‌های ارز دیجیتال در مرحله توسعه و تکامل خود هستند، بنابراین ممکن است در قراردادهای هوشمند آن‌ها، باگ‌هایی دیده شود که بعد از شناسایی رفع شود. اما به‌هر‌حال قبل از استفاده از خدمات آن‌ها، بهتر است به ریسک احتمالی نیز توجه کنیم.

دنیای ارزهای دیجیتال، بلاک‌چین و بیت‌کوین، جهان جدیدی است که در مسیر شناخت قابلیت‌های منحصر به فرد آن هستیم. ایجاد صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل سوشی سواپ، یکی از دست‌آوردهای ما در راه شناخت این جهان بوده است. امیدواریم در این مقاله به خوبی با این صرافی آشنا شده باشید. در پایان می‌توانید نظرات و سوالات خود را درمورد صرافی سوشی سواپ با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (8 امتیاز)

درباره نویسنده

حمیده آقایی پور

دوتا کار توی دنیا هست که برای من خیلی جذابه، اولی یادگرفتن و دوم هم آموزش دادن. هدفم از نویسندگی اینه که اطلاعاتی که دارم رو به خوبی دراختیار دیگران قرار بدم.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!