ارز دیجیتال فانتوم

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/01

ارز دیجیتال فانتوم چیست؟ معرفی ارز FTM


ارز دیجیتال فانتوم چیست؟

فانتوم یک ارز دیجیتال است که در حال حاضر شبکه مخصوص به خود را داشته و کوین محسوب می‌شود. شبکه ارز دیجیتال فانتوم از گواه اثبات سهام (Proof of stake) استفاده می‌کند. بنابراین امکان استخراج آن وجود ندارد. اما قابل سهام‌گذاری (Staking) است.

نماد ارز دیجیتال فانتوم، FTM است. این ارز در ژوئن 2018 عرضه عمومی شد و تیم توسعه دهنده آن از قبال این فروش، نزدیک به 40 میلیون دلار سرمایه جذب کردند.طبق اطلاعات سایت کوین مارکت کپ در تاریخ 1400/08/15، ارز دیجیتال فانتوم با قیمتی حدود 2.6 دلار و ارزش بازاری نزدیک به 6.67 میلیارد دلار، در رتبه 33 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.


در این مقاله می خوانید

همچنین امکان ایجاد بلاکچین‌های جدیدی که فانتوم بر روی بستر خود ارائه می کند، ممکن است نوید دهنده رشد چشمگیر این ارز در آینده باشد. حتی در حدود یک ماه پیش از نوشتن این مقاله، بانک Orien که بزرگترین بانک کشور تاجیکستان است اعلام کرد، ارز دیجیتال ملی (CBDC) تاجیکستان را بر روی پلتفرم فانتوم خواهد ساخت. چرا که از قبل، همه موارد مورد نیاز برای داشتن یک شبکه رمزارز، بر روی این پلتفرم، مهیا شده است.

طبق آنچه از قبل مشخص شده، سقف عرضه (Max Supply) آن 3.175 میلیارد واحد FTM خواهد بود. تا به حال حدود 2.545 میلیارد FTM عرضه و در گردش قرار گرفته است. قرار است مابقی واحدهای این کوین تا سال 2023 منتشر شود.

اهداف اصلی این رمزارز و شبکه آن، در ارتقای همزمانِ سه‌گانه بلاکچین، یعنی مقیاس‌پذیری، امنیت و عدم تمرکزگرایی، خلاصه شده است.

ارز دیجیتال فانتوم

شبکه اختصاصی ارز دیجیتال فانتوم

نام بلاک‌چین کوین فانتوم، اُپرا (Opera) است. این شبکه مبتنی بر گواه اثبات سهام (proof of stake) است. اپرا مانند بسیاری از بلاکچین‌های جدید، از انتشار برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) و قراردادهای هوشمند (smart contract) در شبکه خود پشتیبانی می‌کند. اما روشی که برای انجام این خدمات در نظر گرفته، بسیار متفاوت و شگفت‌انگیز است.

این شبکه به هر برنامه‌ای که بر روی آن اجرا شود، اجازه می‌دهد تا از بلاکچینی منحصر به فرد و مخصوص به خود استفاده کند. اگر بلاکچین‌هایی با خدمات مشابه، تنها طبقه‌ای از یک کتابخانه باشند. شبکه اصلی ارز دیجیتال فانتوم، مانند یک کتابخانه در نظر گرفته می‌‍ شود که شامل طبقات متعدد و زیادی است. چنین قابلیتی از اشباع شبکه جلوگیری می‌کند.

برای درک بهتر این موضوع، تصور کنید تعدادی ماشین، در یک جاده معمولی در حال حرکت هستند. مسلما با زیاد شدن تعداد ماشین‌ها، بی‌نظمی بیشتری هم در این جاده ایجاد می‌شود. اگر سقف مُجازی برای گنجایش این جاده در نظر نگیریم، نهایتاً کار به جایی خواهد رسید که جاده قفل شده، راه بسته می‌شود و دیگر هیچ اتومبیلی قادر به حرکت نخواهد بود. در این وضعیت، جاده‌ای که با هدف ایجاد بستری مناسب برای رفت و آمد اتومبیل‌ها ساخته شده است، کارایی خود را از دست می‌دهد.

ارز دیجیتال فانتوم

برای رفع این مشکل چه کاری می توانیم انجام دهیم؟همانطور که می‌دانید در شاه راه‌هایی که از ترافیک بالایی برخوردارند، برای حمل و نقل بهتر، منظم‌تر و سریعتر، به جای یک جاده ساده، از اتوبان‌های چند بانده استفاده می‌شود. به‌این صورت ماشین‌های مختلف بدون این‌که برای هم ترافیک ایجاد کنند، می‌توانند کاملا منظم و با سرعتی بالا به مسیر خود ادامه دهند.

راهکار و شبکه منحصر به فرد فانتوم با روشی شبیه به این، می‌تواند موجب بالا بردن سرعت و مقیاس‌پذیری برای هر توکن و برنامه غیرمتمرکز شود.

 شاید برای یک بلاکچین معمولی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند، شبکه‌ای با ساختار قدیمی‌ که بیشتر بر روی امنیت و غیرمتمرکز بودن تکیه دارد، جوابگو باشد. اما بلاکچین‌هایی مثل اتریوم که امکان ایجاد ارزهای دیگر، برنامه‌ها و خدمات غیرمتمرکز زیادی را بر روی شبکه خود دارند، در صورتی که از فناوری‌های مناسب برای افزایش مقیاس‌پذیری (قابلیت رشد یک شبکه، همراه با حفظ نظم حاکم بر آن) استفاده نکنند، محکوم به فنا هستند.

فانتوم مانند یک اتوبان عمل می‌کند. اتوبانی مجازی که به هر برنامه جدیدی که بر روی زیرساختش جریان دارد، یک باند منحصر به فرد واگذار می‌کند.

علاوه بر توضیحات بالا، بلاکچین اپرا با ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) سازگار است و از تمامی زبان‌های برنامه نویسی که اتریوم برای انجام قراردادهای هوشمند به کار می‌گیرد (مثل Solidity و Vyper)، پشتیبانی می‌کند. همچنین این شبکه از الگوی اجماع aBFT استفاده می‌کند. این دو عامل، اپرا را قادر می‌سازد تا قراردادهای هوشمندی که در بلاکچین اتریوم توسعه داده شده‌اند را، با مقیاس‌پذیری و سرعتی بیش از اتریوم، در شبکه خود به اجرا درآورد.  

ارز دیجیتال فانتوم

الگوریتم اجماع فانتوم

یک بلاک‌چین سیستمی زنده است. این سیستم برای ادامه حیات، دائما در حال پردازش اطلاعات جدید است.

به‌دلیل غیرمتمرکز بودن بلاک‌چین، قبل از تائید اطلاعات، نیازمند روشی برای اثبات درستی آنها هستیم. به چنین روشهایی الگوریتم اجماع گفته می‌شود.

فانتوم برای سنجش درستی داده‌های جدید، از الگوریتمی به نام لاکسیس (Lachesis) استفاده می‌کند. لاکسیس یک الگوریتم اجماع، از نوع aBFT به معنی  تحمل خطای بیزانس ناهمزمان (asynchronous Byzantine Fault Tolerant) است.

در هر بلاکچین اغلب احتمال اشتباه یا هک شدن اطلاعاتِ مربوط به زمانِ تراکنش وجود دارد. به کار بردن سیستم aBFT، کمک می‌کند تا حد زیادی، از تایید و ثبت این اشتباهات جلوگیری شود. اثربخشی این سیستم تا زمانی‌ است که بیش از یک سوم نودها، در تایید اطلاعات اشتباه، از همدیگر پشتیبانی نکنند.

البته در بیت کوین نیز برای رفع این مشکل از الگوریتم اجماع کار (Proof of Work) استفاده می‌شود. هرنود بیت کوین برای تایید یک بلاک، باید تابعی سخت و پیچیده را حل کند. چنین محاسباتی نیاز به صرف زمان و انرژی زیادی دارد.

برتری روش aBFT، این است که نیاز به محاسبات پیچیده ندارد. در نتیجه بسیار سریع و بدون نیاز به انرژی چندانی، می‌تواند امنیت و درستی اطلاعات را تضمین کند.

به این صورت فانتوم همراه با رعایت اصل امنیت وعدم تمرکز، گامی دیگر را در مسیر رسیدن به مقیاس پذیری طی کرده است.

ارز دیجیتال فانتوم

سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه فانتوم

در یک هواپیمای جنگی، موتور هواپیما، مهمترین عامل موثر بر سرعت است. در بلاکچین فانتوم نیز الگوریتم اجماع، حکم موتور هواپیما را دارد و موجب سرعت بالای شبکه می‌شود.

طبق آنچه در سایت رسمی ارز دیجیتال فانتوم گفته شده، الگوریتم اجماع لاکسیس، می‌تواند هر تراکنش را در عرض 1 الی 2 ثانیه تایید و ثبت کند.

برخی آزمایش‌ها نشان داده، سرعت عملکرد نودها در Opera chain، می تواند به 10هزار TPS (تراکنش در ثانیه) برسد.

انواع توکن فانتوم

هم اکنون به‌جز کوین بومی فانتوم، سه توکن FTM نیز در بستر بلاکچین‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن FTM در شبکه اتریوم (Erc-20)، توکن FTM در شبکه بایننس‌چین (Bep-2) و توکن فانتوم که در شبکه بایننس اسمارت چین (Bep-20) قابل مبادله است.

در رابطه با توکن‌های فانتوم باید به دو نکته دقت کنید. نکته اول اینکه آدرس‌های روی شبکه اپرا، ساختاری شبیه به آدرس‌های شبکه اتریوم دارند اما با آن یکی نیستند .

در مورد بعدی، باید توجه داشته باشید ارز دیجیتال فانتوم با آدرس‌ شبکه اتریوم (ERC-20)، قابل انتقال به کیف پول فانتوم (که از شبکه اصلی اپرا پشتیبانی می‌کند) نیست، برای ارسال چنین توکن‌هایی به کیف پول اصلی فانتوم، می‌توانید ابتدا آن‌ها را از فانتوم اتریومی به فانتومِ شبکه اپرا تبدیل کنید. این کار از طریق سایت https://multichain.xyz/ امکان‌پذیر است.

آشنایی با کاربردهای FTM در شبکه

 1- همانطور که پیش‌تر گفتیم، ارز دیجیتال فانتوم برای ضمانت امنیت در شبکه، از گواه اثبات سهام استفاده می‌کند.

نحوه کارکرد پروتکل گواه اثبات سهام این‌گونه است که با ذخیره و قفل کردن مقدار مشخصی ارز، می‌توان به‌عنوان یک اعتبار‌سنج (validator) در شبکه فعالیت کرد.

درآمد یک نود اعتبار‌سنج، از پاداش‌ها و کارمزد تراکنش‌هایی که تایید می‌کند، تامین می‌شود. در تاریخ امروز یعنی 1400/08/15، با ذخیره حداقل 1,000,000 FTM در شبکه، می‌توان به‌عنوان یک اعتبارسنج آغاز به فعالیت کرد. البته طبق رای‌گیری حکومتی اخیر شبکه فانتوم، این مقدار به زودی تا 500,000 FTM کاهش می‌یابد.

2- هر اقدام یا تراکنشی که در شبکه فانتوم انجام شود، نیاز به پرداخت هزینه کمی دارد. این هزینه از طریق Ftm پرداخت می‌شود.

3- هر نود در شبکه، هم‌وزن با مقدار ارز فانتومی که ذخیره کرده است، حق رای دارد، و می‌تواند در نظرسنجی‌ها و رای‌گیری ها شرکت کند. هر یک FTM برابر با یک حق رای است.

فانتوم در چه صرافی هایی معامله می‌شود؟

ارز دیجیتال فانتوم در صرافی‌های خارجی مثل صرافی بایننس، اوکی‌ایکس، صرافی کوکوین، سوشی‌سواپ و ... قابل خرید و فروش است.

از صرافی‌های ایرانی که امکان خرید و فروش این ارز را مهیا کرده‌اند، می‌توان رمزینکس و تبدیل را نام برد.

ارز دیجیتال فانتوم

کیف پول های ارز دیجیتال فانتوم

برای ذخیره ارزدیجیتال فانتوم می‌توانید از کیف پول‌های تراست‌ولت، متامسک، مت‌ولت و ولت سخت‌افزاری لجر استفاده کنید.

در عین حال فانتوم کیف پول fwallet را معرفی کرده است که از شبکه اصلی اپرا پشتیبانی می‌کند. این کیف پول در همه سیستم‌عامل ها قابل اجرا است. می‌توانید از fwallet برای استیک FTM نیز استفاده کنید.

ارز دیجیتال فانتوم و مسیری که طی می‌کند

فانتوم یکی از ارزهای دیجیتالی است که از ابتدای سال ۲۰۲۱، بیشترین میزان رشد قیمتی را تجربه کرده است. همچنین میزان پیشرفت تعاملات این رمز ارز در شبکه های اجتماعی قابل توجه بوده است.

پیشرفت و آینده این ارز، وابسته به عملکرد و فعالیت‌های مفیدی است که در شبکه آن انجام می‌شود.

راه‌اندازی پروتکل وام‌دهی Geist Finance در اکتبر سال ۲۰۲۱، یکی از اقدامات قابل توجه در شبکه فانتوم بود. جالب است بدانید تا 24 ساعت بعد از اجرایی شدن این پروتکل، ارزش دارایی‌های قفل شده در آن به بیش از 3.8 میلیارد دلار رسید و قیمت ارزدیجیتال فانتوم تا 36% افزایش یافت.

5/5 - (63 امتیاز)

درباره نویسنده

حمیده آقایی پور

دوتا کار توی دنیا هست که برای من خیلی جذابه، اولی یادگرفتن و دوم هم آموزش دادن. هدفم از نویسندگی اینه که اطلاعاتی که دارم رو به خوبی دراختیار دیگران قرار بدم.

اشتراک
اطلاع از
guest
10 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

ممنون از اطلاعات جامع و خوبتون

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

بسیار مفید بود

جعفری
جعفری
2 سال پیش

سلام استاد عالی بود همه چی بروز است

احمد غلامی
احمد غلامی
2 سال پیش

ممنون از مقاله خوبتون و اطلاعاتی که در اختیار بقیه میزارین ، موفق باشین ان شاالله ، اتمیک والت هم از این ارز پشتیبانی میکنه ؟

محمد مهدی خسرو زاده
محمد مهدی خسرو زاده
پاسخ دادن به  احمد غلامی
2 سال پیش

سپاس از شما. می‌توانید از کیف پول تراست ولت یا متامسک استفاده کنید

فائزه فیضی
فائزه فیضی
2 سال پیش

عالی بود. 👍👌

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

10
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!