دریافت وام با ارزهای دیجیتال

تاریخ بروز رسانی: 1401/08/10

دریافت وام با ارزهای دیجیتال


یکی از کاربردهای بسیار مهم در دنیای مالی فرایند وام گرفتن و تسهیلات است. موضوعی که سرمایه‌گذاران را به سمت بانک‌های گوناگون سوق می‌دهد.

در دنیای کریپتوکارنسی نیز این موضوع به شدت مورد توجه قرار گرفت و یکی از کارکردهای دیفای همین فرایند وام‌دهی و قرض گرفتن شد به صورتی که پلتفرم‌های گوناگونی در این زمینه فعال شدند.

وام با ارزهای دیجیتال راه‌های گوناگونی دارد و شما بدون نیاز به ضامن و فرایندهایی که بانک‌ها در نظر دارند، می‌توانید به وام خود بر اساس یک قرارداد هوشمند دسترسی پیدا کنید و بتوانید کسب‌وکار خود را توسعه دهید و به معامله بهتر کریپتوها بپردازید.

در این مقاله به انواع وام با ارزهای دیجیتال و شرایط گرفتن آن‌ها می‌پردازیم.


در این مقاله می خوانید

انواع وام با ارزهای دیجیتال

پلتفرم‌های وام‌دهی به شکل‌های گوناگون به کاربرانشان وام می‌دهند و این فرایند را اجرا می‌کنند. اما به طور کلی می‌توان دو گروه وام برای آن‌ها در نظر گرفت:

فرایند وام‌گیری در ارزهای دیجیتال به این صورت است که در استخر نقدینگی عده‌ای پول خود را سپرده‌گذاری یا استیک می‌کنند تا بتوانند از آن به درآمد برسند. این استخرهای نقدینگی کارکردهای گوناگونی دارند و پروژه‌ها هر کدام به نحو خاصی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بعضی از این استخرهای نقدینگی توسط صرافی‌های غیرمتمرکز اداره می‌شوند که آن‌ها بر اساس کارمزدی که می‌گیرند سود لازم را به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنند و بعضی در امور دیگر مالی فعالیت دارند.

یکی از کارکردهای مهم استخر نقدینگی در حوزه دیفای مربوط به فرایند وام‌دهی می‌شود که به آن لندینگ (Lending) و بارووینگ (Borrowing) می‌گویند. ساز و کار به این صورت است که یک نفر پول خود را در پلتفرم وارد می‌کند و دیگری از آن وام می‌گیرد و یک قرارداد هوشمند بین دو طرف امضا می‌شود.

نحوه پرداخت اقساط و سود بر اساس قرارداد هوشمند تنظیم می‌شود و کسی نمی‌تواند در آن دست ببرد و اگر طبق آن کارها انجام نگیرد، کل قرارداد فسخ می‌شود و مبالغ به وام‌دهنده برگردانده می‌شود.

انواع وام با ارزهای دیجیتال

با این حال شرایط گوناگونی برای وام گرفتن وجود دارد که در ادامه مرور می‌کنیم و به انواع وام می‌پردازیم.

وام عادی

برای اخذ این نوع وام در ارزهای دیجیتال ابتدا باید مبلغی را وثیقه گذاری کنید و سپس وام خود را بگیرید. بسته به شرایط ممکن است سودی که بابت بازپرداخت باید بپردازید متفاوت باشد. در این مدل از وام‌گیری نیاز است تا شما مبلغی بالاتر را در استخر نقدینگی به عنوان وثیقه قرار دهید و سپس وام خود را دریافت کنید.

به عنوان مثال شما برای اینکه بتوانید 1000 تتر وام بگیرید باید 1500 تتر وثیقه بگذارید و بر اساس آن وام دریافت کنید. سپس بر اساس قرارداد هوشمند به پرداخت قسط بپردازید. البته بسیاری ترجیح می‌دهند که بر اساس کریپتوها وام بگیرند.

این گروه از افراد با پیش‌بینی بازار صعودی وارد پلتفرم‌های گوناگون می‌شوند و سپس به وثیقه گذاری ارزهای دیجیتال مثل اتریوم و بیت کوین در آن‌ها می‌پردازند و سپس با مبلغی که دریافت می‌کنند، آن را نیز تبدیل به ارز دیجیتال می‌کنند تا بتوانند درآمد بالایی کسب کنند.

این روش یک ریسک مهم نیز دارد و اینکه اگر شما اشتباه پیش‌بینی کنید و بازار ریزشی شود، مبلغی که وثیقه گذاشتید ممکن است از بین برود. در این راستا به عنوان مثال اگر 2 اتریوم وثیقه گذاشتید و 1.5 اتریوم دریافت کرده‌اید، با کاهش 30 درصدی اتریوم، حساب شما لیکوئید(از دست رفتن نقدینگی) می‌شود و از بین می‌رود.

البته می‌توانید در این هنگام به افزایش مبلغ وثیقه گذاری خود بپردازید که خیلی به صرفه نیست اما جلوی لیکوئید شدن شما را می‌گیرد.

وام فوری

در این گروه از وام‌ها، شما هیچ مبلغی وثیقه گذاری نمی‌کنید و سریعاً وام خود را دریافت می‌کنید و البته باید سریعاً نیز آن را بازپرداخت کنید. این یک مدل درآمدزایی پیشرفته محسوب می‌شود که توسط معامله گران حرفه‌ای به کار می‌رود.

فرض کنید شما می‌خواهید که از یک صرافی یک ارز دیجیتال را به قیمت یک دلار خرید کنید، ولی در یک صرافی دیگر قیمت آن 1.1 دلار است. برای اینکه بتوانید از آربیتراژ قیمتی به خوبی استفاده کنید می‌توانید یک قرارداد هوشمند بنویسید و امضا کنید که بر اساس آن 1000 دلار وام فوری بگیرید، سپس به سرعت ارز دیجیتال را با قیمت یک دلاری بخرید و در مرحله بعد با 1.1 دلار بفروشید و در نهایت وام را بازپرداخت کنید و سود خود را نیز بردارید.

این مدل وام برای اموری همچون خرید و فروش‌های فوری و آربیتراژ به شدت مورد استقبال قرار گرفته است و البته در امور دیگر نیز از آن استفاده می‌کنند.

مقالات پیشنهادی : آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

پلتفرم‌های مهم وام‌دهی

پلتفرم‌های مهم وام‌دهی

در میان پلتفرم‌ها و پروژه‌های وام با ارزهای دیجیتال نامه‌ای گوناگونی به چشم می‌خورد، اما بعضی از آن‌ها به دلیل شرایط و گسترشی که دارند، می‌توان اعتماد بیشتری به آن‌ها داشت و از آن‌ها برای وام گرفتن استفاده کرد.

پلتفرم آوه AAVE

آوه یکی از مهمترین پلتفرم‌های وام‌دهی در حوزه دیفای است که به شدت توانسته در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گیرد. به ویژه به دلیل وام‌های فوری که توانست به خوبی در آن بدرخشد.

با خرید توکن خاص این پلتفرم یعنی aToken و استیک آن در استخرهای نقدینگی می‌توانید به سود مناسب دست پیدا کنید. آوه قابلیت‌های گوناگونی دارد که یکی از آن‌ها وام با ارزهای دیجیتال است و می‌توانید به خوبی در بخش‌های دیگر نیز وارد شوید.

رابط کاربری ساده و شرایط مناسب برای وام گرفتن در آوه، آن را به یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌ها تبدیل کرد. شما می‌توانید بر اساس نیاز خود مقدار و سود و زمان بازپرداخت را مشخص کنید. با ورود به پلتفرم آوه تنها با چند گام ساده می‌توانید به وام خود دست پیدا کنید.

میکر MAKER

میکر یکی دیگر از پلتفرم‌های قوی در زمینه وام با ارزهای دیجیتال است. شاید اسم استیبل کوین دای (DAI) را شنیده باشید. این همان استیبل کوینی است که توسط میکر تولید می‌شود و به خوبی توانسته جایگاه خود را در میان استیبل کوین‌ها حفظ کند.

مقالات پیشنهادی : کوین دای (DAI) چیست؟

برای کار با این پلتفرم مقداری ارز دیجیتال را می‌توانید استیک کنید و در ازای آن‌ها دای بگیرید، این پلتفرم برای کسانی که می‌خواهند هم هولدر باشند و هم به ترید بپردازند می‌تواند قابل استفاده باشد. به این دلیل که شما هم می‌توانید رمزارز خود را در آن هولد کنید و با مقداری که دریافت می‌کنید می‌توانید به معامله‌گری در دنیای رمز ارزها بپردازید.

مزایا و معایب وام با ارزهای دیجیتال

وام با ارزهای دیجیتال نیاز به ضامن ندارد و به سرعت وام درخواستی شما پرداخت می‌شود. همچنین احراز هویت نمی‌شوید و می‌توانید به میزان زیادی وام بگیرید. نکته مثبت دیگر این است که قوانین بسیار انعطاف‌پذیری وجود دارد که شما می‌توانید شرایط بازپرداخت و میزان سود را مشخص کنید.

با اینکه وام با ارزهای دیجیتال بسیار ساده‌تر و سریع‌تر از وام از طریق بانک است، اما معایبی نیز دارد. از جمله مهمترین معایب این نوع وام احتمال حملات هکری به استخرهای نقدینگی است.

با هک استخرهای نقدینگی ممکن است مبلغی که به عنوان وثیقه قرار داده‌اید، دود شود و به هوا برود.

همچنین اگر شما هنگام کار با پلتفرم وام‌دهی دچار اشتباه در وارد کردن اعداد و آدرس‌ها و... شوید، ممکن است راه برگشتی نداشته باشید و دردسرهای زیادی را تحمل کنید. بنابراین قبل از ورود به فرایند وام گرفتن حتماً مطالعه و مهارت لازم را در آن کسب کنید.

اما مهمترین ریسکی که شما در بحث وام با آن روبرو هستید، نوسانات شدید بازار است که می‌تواند سرمایه شما را لیکوئید کند. بنابراین قبل از گرفتن وام نسبت به تنظیم سود و زیان معقول و بررسی کافی بازار مطمئن شوید.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
کمال پهلوانی
کمال پهلوانی
1 سال پیش

عالی و کامل و شفافیت را نشان میداد

محمود دوسیده
محمود دوسیده
پاسخ دادن به  کمال پهلوانی
1 سال پیش

نظرات شما باعث دلگرمی هست

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

2
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!