مطالبات حال شده

تاریخ بروز رسانی: 1400/05/01

افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی و مطالبات حال شده


یکی از عبارت‌هایی که زیاد در بازار سرمایه شنیده می‌شود، افزایش سرمایه است. ممکن است بارها شنیده باشید که شرکتی قصد دارد که سرمایه خود را افزایش دهد. اما افزایش سرمایه چیست و چه انواعی دارد؟


در این مقاله می خوانید

یکی از روش‌های تامین مالی افزایش سرمایه است. شرکت‌ها معمولا با توجه به اهدافی که دارند یکی از روش‌های مختلف افزایش سرمایه را انتخاب می‌کنند. این افزایش سرمایه‌ها معمولا برای توسعه شرکت، ایجاد یک خط تولید جدید، حفظ و یا ایجاد یک مزیت رقابتی تازه در واحد انجام می‌شود. طبق ماده 157 قانون تجارت شرکت‌ها می‌توانند از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود در شرکت و یا از طریق صدور سهام جدید، سرمایه خود را افزایش دهند. اخبار مربوط به افزایش سرمایه را می‌توانید از سایت کدال دنبال کنید.

افزایش سرمایه می‌تواند به یکی از اشکال زیر باشد.

1) افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده

2) افزایش سرمایه از محل سود انباشه

3) افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها 

4) افزایش سرمایه از طریق صرف سهام (کم کاربرد‌ترین نوع افزایش سرمایه)

در این مطلب قصد داریم در رابطه با یکی از انواع افزایش سرمایه که همیشه به‌صورت نصفه تعریف می‌شود یعنی افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده صحبت کنیم. 

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

اگر شرکت قصد داشته باشد از طریق آورده نقدی سرمایه خود را افزایش دهد، پس از قطعی شدن افزایش سرمایه، شرکت تعدادی حق‌تقدم خرید به سهامداران می‌دهد و به آن‌ها اعلام می‌کند که با پرداخت ارزش اسمی هر سهم (این مبلغ در ایران 1000 ریال است) می‌توانند آن را به سهام عادی تبدیل کنند. این مبلغی که توسط سهامداران به شرکت آورده می‌شود باعث افزایش سرمایه شرکت می‌شود. در این حالت پول جدید به شرکت وارد می‌شود و سرمایه آن افزایش خواهد یافت. اما منظور از افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده چیست؟

افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده

قبل از این که به این نوع افزایش سرمایه بپردازیم، اول بررسی می‌کنیم که منظور از مطالبات حال شده چیست؟ منظور از مطالبات حال شده، مطالباتی است که موعد پرداخت آن‌ها رسیده است و در سر‌رسید باید به طلبکاران پول پرداخت شود.

بیایید این مطلب را با ذکر یک مثال بررسی کنیم. فرض کنید که صاحب یک شرکت هستید و در صورت‌های مالی خود مقداری بدهی دارید که سر‌رسید آن نزدیک است. اگر در مجمع عمومی فوق‌العاده، تصویب شده باشد که افزایش سرمایه از طریق تبدیل مطالبات نقدی حال شده از شرکت انجام شود، سهام جدیدی توسط شرکت منتشر می‌شود و به طلبکارانی که مایل به پذیره‌نویسی سهام جدید هستند داده می‌شود. در واقع بعد از امضای ورقه خرید سهم، شرکت معادل با مطالبات خود به طلبکارانش سهم می‌دهد.

مطالبات حال شده

در روش افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده، در صورت موافقت طلبکار بجای وجه نقد به او سهم تعلق می‌گیرد.

حال بیایید جایمان را عوض کنیم. فرض کنید شرکتی مبلغ زیادی بدهی به شما دارد و سر ماه باید این بدهی را با شما صاف کند، یعنی سر‌رسید بدهی شما سر ماه است. شرکت بجای این که به شما وجه نقد بدهد، از شما می‌خواهد که بجای بدهیتان، به شما سهم بدهد. در این صورت بدهی‌های شرکت کاهش پیدا می‌کند و به دنبال آن چون هنوز پول در خود شرکت مانده، سرمایه آن افزایش پیدا می‌کند. به این فرایند، افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده گفته می‌شود.

برای آشنا شدن با سایر روش‌های افزایش سرمایه به مقاله افزایش سرمایه مراجعه کنید.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

3.8/5 - (18 امتیاز)

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
17 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
1 سال پیش

شما می‌خواهد که بجای بدهیتان!!!
بجای طلبتان درسته

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

17
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!