شاخص whale ratio چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/12/21

شاخص whale ratio چیست؟


شاخص whale ratio از اندیکاتورها و شاخص‌های مشهور آنچین است که بر اساس آن می‌توانید تحرکات نهنگ‌ها در صرافی‌ها را زیر نظر بگیرید.

همواره در بازارهای مالی توجه به حرکات نهنگ‌ها و اینکه چه زمانی آن‌ها به خرید و فروش می‌پردازند، مهم تلقی می‌شده است. به همین دلیل اندیکاتورها و شاخص‌های گوناگونی ایجاد شده که بر اساس آن‌ها می‌توان استراتژی‌هایی که نهنگ‌ها دارند را حدس زد.

شاخص whale ratio از اندیکاتورهایی محسوب می‌شود که آن را می‌توانید در سایت کریپتوکوانت  بیابید و بر اساس آن به طراحی استراتژی بپردازید و نسبت به بازار بینش پیدا کنید.


در این مقاله می خوانید

شناسایی حرکت نهنگ‌ها

شناسایی حرکت نهنگ‌ها

اولین نکته‌ای که باید در شاخص whale ratio به آن توجه کرد این است که چرا اصلاً باید به نهنگ‌ها توجه کنیم؟ پاسخ ساده است به دلیل اینکه نهنگ‌ها می‌توانند موجب فشار خرید یا فروش در بازار شوند و از این رو منجر به نوسانات قیمتی می‌شوند.

نهنگ‌ها دارای بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به مقدار زیاد هستند و با عرضه آن‌ها در بازار می‌توانند موجب کاهش قیمت شوند. البته نهنگ‌ها نسبت به دارایی خود نیز حساس هستند و به همین دلیل سعی می‌کنند تا قیمت را در سطوح مورد نظر خود حفظ کنند.

نهنگ‌ها بازیگران بزرگ ارزهای دیجیتال هستند. به همین دلیل می‌توانیم آن‌ها را به خوبی شناسایی و بررسی کنیم و در نهایت به یک استراتژی برسیم. وجود اندیکاتورهای مانند شاخص whale ratio مختلف به ما این امکان را می‌دهد که بر اساس رفتار نهنگ‌ها، رفتار کنیم.

یعنی هر زمان که نهنگ‌ها به فروش اقدام می‌کنند، ما هم بفروشیم و هر زمان که آن‌ها به خرید می‌پردازند، ما نیز با آن‌ها در بازار حضور داشته باشیم و بخریم. به همین دلیل توجه به تحرکات آن‌ها مهم است و اگر بخواهیم روراست باشیم، بسیاری از فعالان بازار به دنبال حدس زدن رفتار نهنگ‌ها در بازار هستند.

اما نهنگ‌ها در چه مواقعی به خرید و فروش می‌پردازند؟ مسلما پاسخ به این سوال سخت است و نمی‌توان ذهن نهنگ‌ها را خواند اما می‌شود جاهایی که آن‌ها به خرید و فروش می‌پردازند را شناخت. در بازار ارزهای دیجیتال، نهنگ‌ها می‌توانند در بازار ثانوی به معامله بپردازند که ردی از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

در بازار ثانوی یا OTC معاملات به سادگی ثبت نمی‌شود زیرا در صرافی انجام نمی‌شود و تعداد زیادی بیت کوین جا به جا می‌شود. بیت کوین‌ها از یک کیف پول به کیف پول دیگر واریز می‌شود و تأثیری بر بازار نمی‌گذارد. به همین دلیل بازار OTC تغییر خاصی روی قیمت نمی‌گذارد.

فرض بگیرید که یک نهنگ بخواهد هزار بیت کوین را از یک نهنگ دیگر بخرد و کافی است این دو نفر با همدیگر یک قرار بگذارند یا بر اساس قرارداد هوشمند به جا به جایی بیت کوین‌ها اقدام کنند.

این‌گونه چیز خاصی ثبت نمی‌شود. پس شاخص whale ratio چه می‌خواهد به ما بگوید؟

شاخص whale ratio به فعالیت نهنگ‌ها در صرافی‌ها می‌پردازد و تحرکات نهنگ‌ها در صرافی‌ها را زیر نظر می‌گیرد تا ببیند که حجم زیادی بیت کوین از کیف پول‌ها به صرافی‌ها واریز می‌شود یا خیر؟ البته این اندیکاتور در مورد بعضی صرافی‌ها که نهنگ‌ها در آن‌ها فعالیت می‌کنند، بهتر جواب می‌دهد.

به عنوان مثال صرافی Gemini از صرافی‌های مشهور و معتبری است که نهنگ‌های زیادی در آن به فعالیت می‌پردازند و به همین دلیل رصد ورود و خروج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که حجم زیادی دارد، در این صرافی مهم‌تر از سایر صرافی‌هاست.

برای آشنایی بیشتر مقاله تحلیل آنچین (Onchain Analysis) چیست؟ را مطالعه کنید.

سیگنال‌های شاخص whale ratio

در ابتدا بهتر است که یک تعریف از شاخص whale ratio ارائه دهیم. این شاخص عبارت است از مجموع مقدار بیت کوین واریز شده به صرافی‌ها در ۱۰ تراکنش بزرگ (از نظر حجم)، تقسیم بر مجموع مقدار کل بیت کوین واریز شده به صرافی‌ها در تمام تراکنش‌ها، در یک بازه زمانی مشخص.

سیگنال‌های شاخص whale ratio

پس آنچه که مهم است بررسی تراکنش‌های بزرگ و واریزی‌هایی است که در یک صرافی انجام شده است. در قدم بعدی نحوه به دست آوردن این اندیکاتور در سایت کریپتوکوانت مهم است. کافی است سری به سایت کریپتوکوانت بزنید و در آنجا ثبت نام کنید.

سپس در قسمت چارت می‌توانید عبارت whale ratio را جستجو کنید. البته می‌توانید به سراغ اندیکاتورهای ورودی تراکنش‌ها نیز رجوع کنید و از آنجا شاخص whale ratio را پیدا کنید. در نهایت، اندیکاتور به شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید به بررسی آن بپردازید.

اندیکاتورهای ورودی تراکنش‌ها

همان‌طور که در تصویر می‌بینید، دو خط به شما نمایش داده شده است. خط مشکی رنگ نشانگر قیمت بیت کوین است و خط آبی رنگ نشانگر فعالیت نهنگ‌ها در صرافی‌هاست. این نمودار بر روی بازه زمانی یک ساله قرار گرفته و واکنش‌هایی که نهنگ‌ها در زمان‌های پامپ و دامپ قیمت داشته‌اند را نمایش داده است.

همچنین این نمودار به بررسی شاخص تراکنش نهنگ‌ها در همه صرافی‌ها پرداخته است که شما می‌توانید با انتخاب صرافی‌هایی که نهنگ‌ها در آن‌ها فعالیت دارند، همچون coinbase و gemini دیدگاه عمیق‌تر و دقیق‌تری نسبت به بازار پیدا کنید.

اگر در همین بازه یک ساله به بررسی نمودار بپردازید، می‌بینید که با رشد نمودار آبی و افزایش واریز نهنگ‌ها به صرافی‌ها شاهد فشار عرضه و فروش و در نتیجه کاهش قیمت بودیم اما در زمان‌هایی که نهنگ‌ها به انباشت بیت کوین می‌پردازند و میزان واریزی آن‌ها به صرافی‌ها کم است، ثبات و افزایش بیت کوین نمایش داده می‌شود.

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال از عوامل متعددی اثر می‌پذیرد و صرفاً تحرک نهنگ‌ها را نمی‌توان دلیل پامپ و دامپ قیمت دانست اما نهنگ‌ها به رویدادها واکنش نشان می‌دهند و اثر آن‌ها بر بازار عمیق‌تر از سایرین است.

جمع‌بندی شاخص whale ratio

شاخص whale ratio همچون دیگر شاخص‌ها و اندیکاتورها دارای پیچ‌وخم‌های خاص خود است. در نظر داشته باشید که اندیکاتورها مثل ابزارهایی هستند که در اختیار همه قرار دارند، اما تفسیر و عمل بر اساس آن‌ها بستگی به ذهن شما و تصمیمی که می‌گیرید دارد.

بنابراین بهتر است که یک استراتژی داشته باشید که دچار تردید نشوید و این استراتژی می‌تواند از تحلیل آنچین، فاندامنتال یا تکنیکال تشکیل شده باشد. هر چه تأییدیه‌های بیشتری بگیرید، بهتر می‌توانید در معاملات خود موفق شوید و آگاهانه‌تر به معامله‌گری بپردازید.

در مجموع بهتر است که شاخص whale ratio را در کنار دیگر ابزارهای معاملاتی و به عنوان یکی از تأییدیه‌ها استفاده کنید، چرا که بازار دارای جنبه‌های گوناگون و تغییرات بسیار است و به همین دلیل باید با چشمان باز و آگاهی بیشتر به بررسی و تصمیم‌گیری در معاملات پرداخت.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!