ارز دیجیتال تتا Theta

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/01

ارز دیجیتال تتا (Theta) چیست؟ اهداف و آینده


ارز دیجیتال تتا (Theta) چیست و چگونه کار می‌کند؟ شبکه تتا چیست؟ دیدن ویدیو و فیلم به یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهای روزمره ما تبدیل شده‌است. همه ما برای دیدن این ویدیو‌ها به فضای وب و اینترنت نیازمندیم. اکثر سرویس‌های اینترنتی حال حاضر دنیا، روی نسل دوم وب توسعه یافته‌اند. در این نسل، کاربران تشویق می‌شوند تا محتوای تولید شده خود را بر روی بستر اینترنت بارگذاری کنند تا علاوه‌بر دیده شدن محتوا، درآمد نیز کسب کنند. برای مثال روی یوتیوب، هر ساعت 1 میلیارد ویدیو مشاهده می‌شود.


در این مقاله می خوانید

غول‌های فناوری همچون تسلا، یوتیوب، گوگل، فیسبوک و اپل، یک انحصار در فضای وب ایجاد کرده‌اند. بسیاری از توسعه‌دهندگان مجبور به اطاعت از قوانین این کمپانی‌ها شده‌اند. این قوانین معمولا به‌نفع سازندگان محتوا و تولیدکنندگان محتوا نیست. این‌جا بود که ایده ساخت یک پلتفرم ویدیویی عادلانه و دموکراتیک بر روی بستر بلاک‌چین، شکل گرفت. ارز دیجیتال تتا (Theta) در پی ایجاد وب 3 و اینترنت است. در این نسل از وب، افراد حاضر در شبکه، با مشارکت یکدیگر شبکه را مدیریت می‌کنند. تتا اینترنت غیرمتمرکز و عادلانه را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

ارز دیجیتال تتا (Theta) چیست؟

ارز دیجیتال تتا (Theta) یک بستر جدید و پیشرفته برای بارگذاری محتوا و ویدیو است. این پروژه با ایجاد نسل سوم اینترنت به‌دنبال غیرمتمرکز کردن فضای وب است. به‌عبارتی تتا یک شبکه اینترنتی وسیع است که کاربران، آن را اداره می‌کنند و هیچ شرکت یا سازمان خاصی حق دخالت و اعمال محدودیت روی آن را ندارد. بنابراین کاربران می‌توانند در این فضای تقریبا نامحدود اینترنتی، هرگونه محتوایی را بارگذاری و تماشا کنند. شبکه تتا از اینترنت پرسرعت افراد استفاده کرده و آن را در تمامی شبکه پخش می‌کند. با این فرآیند، افرادی که به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند نیز می‌توانند محتوای ویدیویی با کیفیت تماشا کنند.

ارز دیجیتال تتا چیست

ایده ازر دیجیتال تتا از کجا آمد؟

سرویس‌های ویدیویی امروزه از سه مشکل اساسی رنج می‌برند:

 1. در بسیاری از نقاط دنیا کیفیت پایینی دارند و زمان بارگذاری ویدیو در این پلتفرم‌ها طولانی است.
 2. با گسترش تکنولوژی، کاربران به‌دنبال دستیابی به سرعت‌های بالا مثل 8k هستند. اما زیرساخت‌های سرویس‌های ویدیویی امروزی توان ارائه سرعت بالا به همه افراد را ندارند.
 3. سرویس‌های ویدیویی سنتی به صورت متمرکز اداره می‌شوند و در اکثر مواقع، بخش اعظمی از درآمد کسب شده به جیب تولیدکنندگان محتوا نمی‌رود. زیرا بیشتر پاداش‌ها نصیب خود این پلتفرم‌های ویدیویی می‌شود.
ازر دیجیتال تتا

اگر به استفاده خود از اینترنت توجه کنید، متوجه می‌شوید که زندگی ما به شرکت‌هایی همچون گوگل، اپل و فیسبوک وابسته است. این شرکت‌ها هستند که حد و حدود اینترنت را مشخص می‌کنند و گاها از روی سلیقه، برای مردم و شرکت‌های دیگر اعمال محدودیت می‌کنند.

برای مثال می‌توانید شکایت شرکت اپیک‌گیمز از اپل را ببینید که به‌دلیل انحصارگرایی اپل استور شکل گرفت. مثال دیگر این محدودیت‌ها، انتخابات سال 2020 آمریکا بود. پس از اعتراض طرفداران ترامپ به نتیجه انتخابات، شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک ترامپ را بایکوت کردند و حساب‌هایش را بستند. دلیل آن نیز نحوه اداره پلتفرم‌های ویدیویی و شبکه‌های اجتماعی است که به‌صورت متمرکز اداره می‌شوند و اطلاعات همه ما در سرور‌های آن‌ها نگهداری می‌شود. حتی این شرکت‌ها علنا گفته‌اند که با فروختن این اطلاعات به شرکت‌های تبلیغاتی، در‌آمد کسب می‌کنند.

طبق تحقیقات یک موسسه ایرلندی در سال 2020، 80 درصد درآمد گوگل از تبلیغات به‌دست می‌آید. تبلیغاتی که بر روی محتوای تولید شده ما به نمایش درمی‌آیند؛ اما فقط مقدار اندکی از درآمد تبلیغات به جیب تولید کننده محتوا می‌رود. درواقع میان تولیدکننده محتوا و بیننده آن یک شکاف عمیق به‌وجود آمده است. به‌نظر شما آیا می‌شود تولید کننده ویدیو مستقیما به بیننده ویدیو متصل شود؟

شبکه Theta با هدف حل مشکلات پلتفرم‌های سنتی ایجاد شده‌است.

این پلتفرم نوین 3 هدف زیر را دنبال می‌کند

 1. شبکه تتا باعث می‌شود بینندگان در ازای مشاهده ویدیوها پاداش دریافت کنند.
 2. پخش ویدیوها باکیفیت‌تر و روان‌تر از همیشه انجام می‌شود.
 3. ‌پلتفرم های ویدئویی، دیگر نیازی به ایجاد زیرساخت های گران قیمت ندارند و هزینه ارسال ویدیوها بسیار کاهش میابد.
ازر دیجیتال تتا

به‌عبارتی هدف از ساخت شبکه تتا این است که  فضای وب و اینترنت را از دست کمپانی‌های بزرگ درآورده و در اختیار و مدیریت مردم قرار دهد. شما می‌توانید در بستر شبکه تتا، ویدیو تولید کنید، بازی استریم کنید، حتی می‌توانید روی آن برنامه بسازید. اولین برنامه غیرمتمرکز ساخته شده بر روی شبکه تتا، Silver.tv است. سیلور یک پلتفرم آپلود ویدیوهای بازی و برنامه‌ای ورزشی است که میلیون‌ها بیننده ماهانه دارد. اما این شبکه بی‌نظیر چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال تتا (Theta) چگونه کار می‌کند؟

ارز دیجیتال تتا با جمع‌آوری اینترنت کاربران و اجاره کردن پهنای باند آن‌ها، به یک قدرت پردازشی و پهنای باند فوق‌العاده دست پیدا می‌کند. درواقع پهنای باند افراد در نقاط مختلف جهان ترکیب شده و به صورت واحد بر روی فناوری بلاک‌چین اجرا می‌شود. در نهایت این پهنای باند و قدرت کامپیوتر کاربران به روش Peer To Peer یا همتا‌به‌همتا میان خود کاربران حاضر در شبکه، به اشتراک گذاشته می‌شود. در روش همتا‌به‌همتا کاربران به صورت مستقیم به یک‌دیگر متصل می‌شوند.

با پیوستن کاربران بیشتر به شبکه Theta، پهنای باند بیشتری در دسترس قرار می‌گیرد. بنابراین، کیفیت پخش ویدئوهای موجود در شبکه نیز بهبود می‌یابد. شاید از خود بپرسید چرا یک نفر باید اینترنت و پهنای باند خود را در اختیار شبکه تتا قرار دهد؟ پاسخ سوال سه کلمه است. برای دریافت پاداش.

یک مثال ساده‌ از چگونگی کار کرد تتا

اگر بخواهیم یک مثال ساده‌ بزنیم، می‌توانید به شبکه بیت‌کوین نگاهی بیندازیم. شبکه بیت‌کوین برای بقای خود نیاز به قدرت پردازشی دارد. این قدرت پردازشی توسط افرادی که دستگاه ماینر می‌خرند تامین می‌شود. هدف افراد نیز برای خرید دستگاه ماینینگ، به‌دست آوردن بیت‌کوین است که به‌صورت پاداش از شبکه دریافت می‌کنند. درواقع این افراد در ازای ارائه خدمت به شبکه، پاداش دریافت می‌کنند.

شبکه تتا اما کمی متفاوت‌تر از بیت‌کوین عمل می‌کند. شبکه تتا برای بقای خود نیاز به دستگاه ماینر ندارد بلکه به اینترنت و پهنای باند افراد وابسته است. این افراد با در اختیار قرار دادن این پهنای باند، توکن Theta دریافت می‌کنند. این توکن افراد را تشویق می‌کند تا قدرت بیشتری را در اختیار شبکه قرار دهند. لازم به ذکر است که این ارز با CPU یا GPU دستگاه شما به هیچ وجه کاری ندارد و فقط اینترنت دستگاهتان را درگیر می‌کند.

بلاک‌چین ارز دیجیتال تتا

ارز دیجیتال تتا در ابتدا یک توکن از اتریوم محسوب می‌شد و بلاک‌چین اختصاصی نداشت. اما امروزه این ارز بلاک‌چین مخصوص به خودش را دارد و از توکن تبدیل به کوین شده‌است. بلاک‌چین ارز دیجیتال تتا بر‌اساس پروتکل proof of stake یا (POS) یا همان اثبات سهام فعالیت می‌کند. بر‌اساس این پروتکل، افراد حاضر در شبکه می‌توانند مقداری از توکن‌های خود را در شبکه قفل کنند و در ازای این خدمت، پاداش دریافت کنند. البته مکانیسم شبکه تتا کمی پیچیده‌تر از POS است. شبکه تتا از سه گروه نود مختلف تشکیل شده است. این نودها عبارتند از:

1- Enterprise Validator Nodes (نودهای اعتبارسنج)

تعداد 20 نود قرار دارند که وظیفه اعتبارسنجی و تایید بلاک‌های جدید را برعهده دارند. از مشهورترین کمپانی‌هایی که جز نودهای اعتبارسنج شبکه تتا فعال هستند، کمپانی گوگل و سامسونگ را می‌توان نام برد.

2- Guardian Nodes (نودهای نگهبان)

این نودها وظیفه نگهبانی و حفظ امنیت شبکه را بر‌عهده دارند. وظیفه بستن، مهرکردن و بررسی بلوک‌های مشکوک نیز برعهده همین نودها است. همچنین در صورت وجود نود اعتبارسنج غیرفعال در شبکه، نودهای نگهبان بلافاصله آن‌‌ها را شناسایی و از شبکه خارج می‌کنند.

3- Edge Node

به کاربرانی گفته می‌شود که پهنای باند خود را به اشتراک می‌گذارند یا ویدیوهای خود را در ازای دریافت توکن TFUEL از طریق شبکه Theta پخش می‌کنند.

انعطاف پذیری بلاک‌چین تتا

بلاک‌چین تتا از انعطاف بالایی برخوردار است. یعنی افراد می‌توانند با دستگاه‌های مختلفی مثل موبایل، کامپیوتر یا تلویزیون هوشمند در پایداری شبکه سهیم شوند و توکن تتا دریافت کنند. Theta همچنین یک نرم افزار متن‌باز یا Open Source است. یعنی افراد متخصص می‌توانند به‌راحتی برنامه‌های غیرمتمرکز (DAPPS) خود را برای مخاطبان معرفی و آن‌ها را توسعه دهند.

سازندگان ارز دیجیتال تتا (Theta) و اکوسیستم تتا چه کسانی هستند؟

اکوسیستم بی‌نظیر ارز دیجیتال تتا توسط دو نفر به‌نام Mitch Liu و Jieyi Long در سال 2017 راه‌اندازی شد. سابقه آقای لیو طولانی است. او در صنعت بازی، ویدیو، واقعیت‌مجازی، تاسیس شرکت تبلیغاتی-ویدئویی Tapjoy و استارت‌آپ بازی‌های موبایلی به‌نام Gameview Studios نقش پررنگی داشته است. لیو سازنده یکی از موفق‌ترین پروژه‌های سرویس استریم، مخصوص بازی به‌نام SILVER.tv است. این پروژه در سال 2015 وارد دنیای مجازی شد.

سازندگان ارز دیجیتال تتا

 دیگر بنیان‌گذار اکوسیستم تتا، Jieyi Long، پس از تجربه چندین ساله در اتوماسیون طراحی، بازی، VR و سیستم های توزیع شده در مقیاس بزرگ تصمیم به ساخت اکوسیستم Theta گرفت. او همچنین چندین مقاله علمی دانشگاهی تأیید کرده و دارای اختراعات مختلف در جریان ویدئو، بلاک‌چین و واقعیت مجازی است.

سازندگان ارز دیجیتال تتا (Theta)

ارز دیجیتال تتا امروزه از یک تیم متخصص و مشهور تشکیل شده است. سایت رسمی Theta شرکای تجاری خود را لیست کرده است. در این لیست نام‌های بزرگی از جمله: Samsung Next، Sony Innovation Fund، BDMI و Gumi دیده می‌شود. همچنین این شرکت همکاری خوبی با twitch، سرویس استریم بازی‌های ویدیویی، دارد. در هیئت مشاوره تیم تتا، شخصیت‌های برجسته‌ای از جمله استیو چن، بنیان‌گذار یوتیوب، و جاستین کان، بنیان‌گذار Twitch دیده می‌شود.

توکن‌های بومی ارز دیجیتال تتا

توکن Theta

ارز دیجیتال تتا برای اجرای عملیات روی بلاک چین خود دارای دو توکن بومی TFUEL و THETA است. توکن THETA برای قدرت بخشیدن به بلاک چین، تولید بلوک و رای دادن به تغییرات استفاده می‌شود. کسانی که این توکن را دارند می‌توانند با استیک کردن آن، با مشارکت و ساخت نودهای خود در موارد مدیریتی و تصمیم‌گیری شبکه شرکت کنند. همچنین به‌دلیل استیک‌کردن این توکن و مشارکت شما در پیشرفت و امنیت شبکه، شبکه ارز دیجیتال تتا به شما پاداش می‌دهد.

توکن‌های بومی ارز دیجیتال تتا

برای این‌که شما بتوانید به یک نود اعتبارسنج در شبکه تبدیل شوید باید حداقل 10 میلیون از توکن THETA را استیک کنید. البته این مقدار برای نودهای نگهبان کمتر است. برای تبدیل شدن به نودهای نگهبان باید حداقل 100 هزار توکن تتا استیک کرده باشید. جالب است بدانید که قدرت رای دادن شما نیز به میزان توکن‌های قفل شده شما در شبکه بستگی دارد. حدود 1 میلیارد واحد از توکن ارز دیجیتال تتا در شبکه وجود دارد و این میزان ثابت خواهد ماند.

به چه کسانی ارز دیجیتال تتا (THETA) پرداخت می‌شود

 • بازدیدکنندگان برای مشاهده و تبلیغ ویدیوها توکن THETA دریافت می‌کنند.
 • محتوای پرمیوم یا خدمات خاص در سرویس استریم ویدیو از طریق این توکن در دسترس قرار می‌گیرد.
 • پاداش Caching Node ها به‌خاطر اعتبارسنجی و استریم ویدیوها با توکن تتا پرداخت می‌شود.
 • کالاهای مجازی با این توکن مورد تبادل قرار می‌گیرند.
 • این توکن برای پرداخت پاداش تولیدکنندگان محتوا استفاده می‌شود.

توکن TFUEL

پس از گذشت مدتی از راه‌اندازی شبکه تتا، مدیران این پروژه تصمیم گرفتند علاوه‌بر توکن THETA، یک توکن جدید با قابلیت نقدشوندگی بالا بسازند. از آن‌جا که مقدار توکن‌های در گردش THETA ثابت است و افزایش نمی‌یابد، TFUEL ساخته شد. برای مثال، پاداش دریافت سهام در شبکه با این توکن پرداخت می‌شود. TFUEL قرار است به میلیون‌ها تراکنش و پرداخت‌های خُرد روزانه در شبکه تتا کمک کند. در تاریخ 14 سپتامبر (2021) بیش از ۵ میلیارد واحد از توکن تیفول در شبکه وجود دارد. این میزان برخلاف توکن ارز دیجیتال تتا افزایش میابد.

کاربردهای توکن TFUEL

 • زمانی که شما در شبکه تتا در حال تماشای ویدیو هستید می‌توانید بابت آن، توکن تیفول دریافت کنید. برای درک بهتر این مطلب یک مثال برای شما می‌زنیم. در سیستم سنتی پخش ویدیو، سازمان صدا و سیما محتوا تولید می‌کند و شرکت‌هایی برای پخش تبلیغات خود با این سازمان، قرارداد می‌بندند. صدا و سیما هم در میان پخش فیلم و سریال خود به شما تبلیغات آن‌ها را نشان می‌دهد. اما در سیستم ویدیویی جدید تتا، شما وقتی در حال تماشای ویدیوی کسی هستید، تولید کننده ویدیو می‌تواند بابت تماشای آن توسط شما، توکن تیفول به‌عنوان هدیه به شما بدهد. در این سیستم جدید خود بیننده از تماشای محتوای ویدیویی درآمد کسب می‌کند و نقش واسطه‌ها حذف می‌شود.
 • برای تشویق افراد برای به اشتراک گذاشتن پهنای باند خود با سایر کاربران، توکن تیفول در نظر گرفته شده است.
 • از این توکن برای استقرار و تعامل با قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.
 • از تیفول برای هزینه‌های مربوط به NFT ها و پروژه‌های DIFI نیز استفاده می‌شود.

کاربران شبکه Theta می توانند برنامه رسمی Theta Wallet را برای نگهداری یا ذخیره توکن‌های THETA و TFUEL خود بارگیری کنند. همچنین کیف‌پول Ledger از این رمز ارز پشتیبانی می‌کند.

مقالات پیشنهادی : ایردراپ (Airdrop) چیست؟

مزایای شبکه تتا چیست؟

 1. بینندگان علاوه‌بر بهره‌مند شدن از خدمات باکیفیت‌تر پاداش نیز دریافت می‌کنند.
 2. تولیدکنندگان محتوا درآمد بیشتری خواهند داشت.
 3. پلتفرم‌های ویدیویی در ایجاد زیرساخت‌ها صرفه‌جویی می‌کنند.
 4. کاربران انگیزه دارند هم محتوای شبکه را تماشا کنند و هم منابع (اینترنت)خود را برای شبکه به اشتراک بگذارند، زیرا به ‌آن‌ها پاداش داده می‌شود.
 5. Theta برای توسعه‌دهندگانی که به دنبال راه اندازی Dapps، Defi و NFT هستند اکوسیستم مناسبی فراهم کرده است.
 6. شبکه تتا با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. به‌این ترتیب توسعه‌دندگان قادر خواهند بود با همان زبان برنامه‌نویسی اتریوم بر روی قراردادهای هوشمند شبکه ارز دیجیتال تتا کار کنند.
ارز دیجیتال تتا Theta

امنیت و کیفیت شبکه تتا

فرض کنید شرکتی وجود دارد که دیتای خود را روی پنج سرور نگهداری می‌کند. در طرف مقابل یک شرکت وجود دارد که دیتای خود را بر روی 4000 هزار سرور نگهداری می‌کند. به‌نظر شما هک کردن کدام شرکت سخت‌تر است؟

پاسخ این سوال ساده است. شرکتی که دیتای خود را در تعداد بالایی سرور مختلف و در نقاط مختلف دنیا نگهداری می‌کند احتمال خیلی اندکی وجود دارد که مورد حمله هکرها قرار بگیرد. سرویس‌های متمرکز و سنتی ویدیو مانند یوتیوب، دیتای خود را در سرورهای متمرکز نگهداری می‌کنند. اما اکوسیستم ارز دیجیتال تتا تمامی دیتا و اطلاعات کاربران را در چند هزار نود مختلف در سرتاسر جهان نگهداری می‌کند. درواقع هیچ دیتاسنتر اصلی وجود ندارد که با هک کردن آن بتوان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

کیفیت شبکه تتا

کیفیت شبکه تتا نیز با وجود تعداد زیادی NODE تامین می‌شود. زیرا نودها برای دریافت پاداش بیشتر سعی می‌کنند اینترنت بیشتری در اختیار شبکه قرار دهند. همان‌طور که قبلا گفتیم، پهنای باند بیشتر مساوی کیفیت بالاتر ویدیوها است. همچنین سیستم تتا طوری طراحی شده است که نودهای نزدیک به‌هم را با یکدیگر متصل می‌کند و کاربرانی که دور هستند به این نودها وصل نمی‌شوند. نتیجه این سیستم پیشرفته، دستیابی به کیفیت و سرعت بالا در بارگذاری ویدیوها است.

سخن آخر

پروژه Theta یکی از پروژه‌های جاه‌طلبانه بلاک‌چین محسوب می‌شود. در‌صورت موفقیت این پروژه با عصر جدیدی از اینترنت روبه‌رو خواهیم بود. اینترنتی که خود کاربران در آن محتوا تولید می‌کنند، خودشان برای محتوای خود تبلیغ می‌کنند، خودشان برای بینندگاه محتوای خود هدیه می‌دهند و پای واسطه‌ها به‌کلی حذف می‌شود. مجموعه تتا در راه رسیدن به اهداف خود با کمپانی‌های مشهوری از جمله بایننس، گوگل، سامسونگ و سونی دست به همکاری زده است. این کمپانی‌‌ها قطعا پشتوانه خوبی برای این پروژه محسوب می‌شوند. طبق پیش‌بینی کارشناسان، بازار محصولات واقعیت مجازی در سال 2021 به بیش از 55 میلیارد دلار خواهد رسید. به‌نظر شما ارز دیجیتال تتا در 5 سال آینده می‌تواند بخش اعظمی از سرویس‌های استریم و ویدیویی جهان را به‌دست آورد؟

4.3/5 - (6 امتیاز)

درباره نویسنده

محمد گودرزی

دانشجوی کارشناسی حسابداری در دانشگاه خوارزمی تهران و فعال در حوزه تحلیل تکنیکال و بنیادی در بازار ارزهای دیجیتال

اشتراک
اطلاع از
guest
7 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

شیوه ثبت نام در تتا چگونه است

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

در اول مقاله از استقلال تتا از گوگل و اپل نوشتید ولی در نهایت گوگل .سونی و سامسونگ از حامیان آن مطرح کردید. پس میتوان گفت بازهم در کوتاه مدت تتا مانند اپل و گوگل میشود.

رسول
رسول
2 سال پیش

سلام و درود
الان دقیقا از کدوم وب سایت میشه ویدیو دید و ارز تیفول پاداش گرفت؟ یا اینکه نحوه درآمد زاییش رو بطور شفاف توضیح بدین.
با تشکر

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

سلام اطلاعات ارسالی جالبی بود

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

7
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!