۱۳۹۹-۰۱-۲۱

89 نظر

Pi Network چیست؟

شاید شما هم جدیدا با این تبلیغات برخورد کرده باشید که با ملحق شدن به شبکه پای‌نتورک (Pi Network) شما هم می‌توانید در آینده با فروش آن پولدار شوید و این پروژه را بعضا با بیتکوین مقایسه می‌کنند. بعضا نیز دیده شده از آن به‌عنوان بیتکوین آینده نام برده شده است. از آن‌جایی که اخیراً این سوال‌ها را از ما می‌پرسند که آیا این موضوع حقیقت دارد؟ و یا آیا Pi Network یک نوع کلاهبرداری است یا خیر؟ لازم دانستیم یک سری مباحث و اصطلاحات حوزه این بازارهای مالی را برای شما بازگو، و در نهایت باهم پروژه پای‌نتورک را بررسی کنیم.

تعریف هایپ (HYIP)

در ابتدا باید بدانیم تعریف هایپ چیست. هایپ (HYIP) مخفف عبارت High-Yield Investment Program و به معنی برنامه سرمایه‌گذاری با بازدهی بالا است. هایپ پدیده‌ای نیست که مختص برنامه‌های اینترنتی باشد، بلکه در قوانین بازار مالی برای سود استاندارد مقدار مشخصی تعیین شده است. هر نوع برنامه‌ و یا پروژه‌ای که در قالب یک برنامه سرمایه‌گذاری سود بالاتر از چهار تا پنج درصد در سال را برای سرمایه‌گذار تعریف می‌کند، در قالب یک سیستم هایپ تعریف می‌شوند.

خوب همان‌طور که مشخص است پس بانک‌های داخل ایران نیز برای سپرده‌گذاری مشتریان خود، سودی بالاتر از مقدار استاندارد جهانی تعیین می‌کنند. اما باید این نکته را درنظر داشته باشید که این قوانین باید در هر کشوری به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرارگیرد.

وقتی تمام بانک‌های یک کشور با هماهنگی بانک مرکزی آن کشور دارای یک رنج استاندارد نرخ بهره برای پرداخت سود به سپرده‌ها هستند، اگر حتی آن نرخ بهره از مقدار استاندارد جهانی نیز بیشتر باشد، نمی‌توان آن‌را در دسته پروژه‌های هایپ قرار داد.

به عبارت ساده‌تر میزان عرف نرخ سود استاندارد در هر کشور با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی و... ممکن است با کشوری دیگر متفاوت باشد.

به‌عنوان مثال، فرض کنید تمام بانک‌های کشور نرخ سود سپرده بیست درصد سالیانه را به مشتریان خود ارائه بدهند. حال اگر بانک X طی یک دوره اعلام کند که نرخ سود سپرده پنجاه درصد ارائه می‌دهد، این را می‌توانیم به‌عنوان یک هایپ درنظر بگیریم.

آیا همه پروژه‌های هایپ کلاهبرداری هستند؟

تا اینجا دانستیم که تعریف هایپ چیست. به‌طور کلی می‌توان گفت که هر نوع هایپی در نهایت می‌تواند به یک سیستم پانزی (کلاهبرداری) ختم شود. با کمی بررسی بیشتر می‌توانید متوجه شوید که اکثر پروژه‌های هایپ، در کشورهای جهان سوم، تحریم شده و یا فقیر که مردم آن تشنه پولدار شدن‌های یک شبه را دارند، به‌وجود می‌آیند. به همین دلیل پیگیری حقوقی کلاهبرداری‌هایی که از این طریق سرمایه‌های مردم را به جیب میزنند نیز تقریبا عملی نیست.

سرمایه‌گذاران پروژه‌های هایپ چه کسانی هستند؟

به‌طور کلی تمام کسانی که در پروژه‌های هایپ سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دنبال سودهای یک شبه هستند. اما همه آن‌ها را از لحاظ تکنیکی می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم:

افراد کارشناس و بی‌اطلاع

مشارکت کنندگان کارشناس:

این افراد به‌خوبی از نحوه کارکرد پروژه‌های هایپ آگاهی دارند و همچنین از خطرات سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها باخبرند. این افراد با برنامه‌هایی از پیش تعیین شده، ابتدا تمامی پروژه‌های هایپ را زیر نظر میگیرند و بعد از شناسایی، سرمایه‌های خود را در خطر قرار می‌دهند. چون می‌دانند که اکثر پروژه‌های هایپ در روزهای اول به‌خوبی کار می‌کنند. و تمام سعیشان را می‌کنند تا در کمترین زمان سود خود را از طریق تبلیغ و فروش به دیگران به‌دست آورند.

مشارکت کنندگان بی‌اطلاع:

این افراد بدون آن‌که روحشان از اصل موضوع باخبر باشد و با هدف پولدار شدن یک شبه به سمت این هایپ‌ها کشیده می‌شوند. این افراد صرفا بر اساس اطلاعات غلط ارائه شده در صفحات مجازی و سایت‌های مختلف با این پروژه‌ها آشنا می‌شوند و در نهایت بدون بررسی دقیق درباره سوابق پروژه و اهداف اصلی در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. معمولا این افراد در نهایت جز دسته مال باختگان قرار می‌گیرند.

آنچه که در پای نتورک شاهد آن هستیم، صرفا توزیع ارز دیجیتال Pi با ایجاد ترفندهای هایپ برای ایجاد انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در بین مردم است و نه استخراج!

بررسی سیستم پروژه Pi Network

باتوجه به مقاله ICO‌ ها، قبلا توضیح دادیم که چگونه پروژه‌های به این شکل را در حوزه ارزهای دیجیتال بررسی کنیم:

نحوه بررسی پروژه‌های نظیر Pi Network را به صورت زیر پیش می‌بریم:

 • بررسی سایت و موضوع پروژه
 • بررسی Whitepaper
 • محبوبیت و مقبولیت عمومی
 • بررسی تیم پروژه Pi Network
 • بررسی میزان فعالیت در فضای مجازی

بررسی سایت و موضوع پروژه

همان‌طور که در عکس زیر مشاهدمی‌کنید، وقتی رتبه سایت Pi Network را در الکسا جستجو می‌کنیم، مبینیم که رتبه سایت بر اساس ترافیک کاربران از کشورهای مختلف جهان عدد ۳۲۳۰۵ را نان می‌دهد که بیشترین بازدید را در کشور ونزوئلا با رتبه ۱۱۸۱ بدست آورده است.

جالب اینجاست که اگر سایت‌هایی که کاربران بعد از دیدن سایت Pi Network به آن‌ها مراجعه کردند را هم بررسی کنیم، سایت‌هایی هستند که در ازای دیدن تبلیغ به کاربران خود پول می‌دهند. البته به‌غیر از گوگل که موتور جستجو است و همچنین یوتیوب که رسانه اشتراک گذاری ویدئو است.

حال وقتی وارد سایت اصلی می‌شویم، با کمی دقت می‌بینیم که به‌جای این‌که روی شفاف سازی و ارزش افزوده‌ای که قرار است سیستم Pi Network به کاربران خود بدهد، همواره روی عنوان‌های ایجاد یک هایپ سرمایه‌گذاری شده.

به‌عنوان مثال عنوان تیتر صفحه اصلی سایت "اولین ارز دیجیتال با قابلیت ماین از طریق موبایل" را می‌بینیم. و یا عبارت دیگر نظیر "ماینینگ در ارزهای دیجیتال سخت است. سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال پر ریسک است. و خیلی از ما از صنعت ارزهای دیجیتال جا مانده‌ایم." استفاده شده است.

دقت کنید همه این عبارت‌ها جملاتی هستند که برای ایجاد یک سیستم هایپ مورد استفاده قرار می‌گیرند که به هیچ عنوان نباید گول این جملات را بخوریم. مهم‌ترین بخش که مربوط به موضوع اصلی کار پروژه است، در داخل سایت پرداخته نشده و هیچگونه شفاف‌سازی دراین‌باره صورت نگرفته است.

در قسمت‌های دیگر سایت نیز وقتی دقت کنید، هیچگونه آدرس و یا شماره تماس و این‌که این پروژه مربوط به کدام کشور است را نمی‌توانید پیدا کنید.

نتیجه بخش بررسی سایت:

با توجه به بررسی‌های انجام شده به نظر می‌رسد که کل سایت Pi Network در یک قالب ساده و صرفا برای این‌که صفحات را پر کنند، طراحی شده است. همچنین اطلاعات داخل صفحات سایت هیچ‌گونه شفاف‌سازی را برای مخاطب از کار اصلی پروژه ارائه نداده و تنها به جملات تبلیغاتی جهت ایجاد هایپ استفاده شده است. پس از این بخش امتیازی را نمی‌تواند دریافت کند.

بررسی Whitepaper

وقتی وایت‌پیپر سایت را باز میکنیم اولین نکته‌ای که بررسی کردیم میزان تعداد کلمات استفاده شده بود که ۲۲۰۷ کلمه بود. این تعداد کلمات در مقایسه با وایت‌پیپر بیتکوین که بیش از ۳۵۰۰ کلمه است، عدد کمی را نشان می‌دهد.

در متن اصلی و در پاراگراف اول تاکید شده که موضوع فعالیت کلی پروژه درحال آزمایش است، ممکن است در طول زمان دچار تغییرات زیادی گردد و در انتها یادآور می‌شود که این شبکه پای‌نتورک فعلا به‌صورت یک شبکه آزمایشی است.

همین نکته نشان می‌دهد که توسعه دهندگان پروژه علاوه بر این‌که هیچ‌گونه شفاف‌سازی در رابطه با موضوع فعالیت اصلی نکرده‌اند، بلکه عملا بر کار خود تسلط کافی را نیز ندارند.

گستردگی شبکه Pi Network

در بخش دیگری از متن وایت‌پیپر پروژه پای‌نتورک به توضیح چگونگی عملکرد بیتکوین و مزایا و معایب آن اشاره شده که اکثر بیتکوین‌های جهان دست عده‌ای خاص است. در نهایت هم توضیح داده شده که هدف پای‌نتورک ایجاد یک اکوسیستم اقتصادی تصحیح شده بیتکوین است و ما میخواهیم مطمئن شویم که کاربران ما Pi بیشتری را در ازای گشترش و همکاری شبکه بدست خواهند آورد. اما بازهم هیچ‌گونه شفاف‌سازی در این رابطه عنوان نشده است.

توزیع توکن پاداش به کاربران

در قسمتی دیگر به این‌صورت عنوان می‌کند که: " برخلاف بیتکوین که مقدار عرضه جهانی ثابت و مشخصی برای جهان تعیین کرده است (مقدار ۲۱ میلیون بیتکوین در جهان وجود خواهد داشت)، Pi برای هر شخصی که به ۱۰۰ میلیون مشارکت کننده اول در پروژه بپیوندد، مقدار مشخصی توکن پرداخت می‌کند. اما این مقدار پرداخت را در طول زمان مشارکت کاربر در شبکه و به‌طور تدریجی برای وی آزاد می‌کند.

در بررسی این موضوع باید بگوییم که در قسمت اول متن و این‌که به ۱۰۰ میلیون مشارکت‌کنندگان اول قرار است مقدار مشخصی توکن تعلق بگیرد، به‌عنوان یک ایجاد کننده هایپ عنوان می‌شود. اما در قسمت دوم اشاره می‌کند که این مقدار توکن به مرور زمان برای کاربر آزاد خواهد شد را می‌توان به‌عنوان یک نکته مثبت تلقی کرد. ضمن این‌که بازهم در مورد چگونگی این توزیع و همچنین مقدار آن هیچ‌گونه توضیحی داده نشده است.

بیتکوین نیز روزی مثل پای‌نتورک کم‌ارزش بوده ولی اکنون گران شده است

با بررسی همه موارد در وایت‌پیپر می‌توان گفت که پروژه پای‌نتورک درواقع هیچ‌گونه نوآوری نسبت به بیتکوین ندارد، که حال بخواهیم آن را با بیتکوین نیز مقایسه کنیم. باید این را نیز توضیح دهیم، بیتکوین در زمانی که به‌وجود آمد با خود تکنولوژی بلاکچین را نیز برای دنیا به ارمغان آورد. اما پروژه Pi درواقع هیچ‌گونه ارزش افزوده جدیدی را به دنیا اضافه نخواهد کرد. لذا مقایسه آن با بیتکوین و این‌که بگوییم بیتکوین نیز روزی ارزان بوده و بعدا گران شد، پس این نیز همان‌طور خواهد بود، اساساً اشتباه است.

محبوبیت و مقبولیت عمومی

برای این‌که پای‌نتورک را از لحاظ محبوبیت و مقبولیت بررسی کنیم باید یک سری مسائل دیگر را نیز درنظر بگیریم. این‌که صرفا به دلیل تبلیغات گسترده در ایران این روزها اسم این پروژه را زیاد می‌شنوید، دلیلی بر محبوبیت این پروژه نیست.

درواقع این اتفاق به جهت تبلیغات گسترده بخش اول سرمایه‌گذاران در این حوزه (افراد کارشناس)، شکل گرفته.چرا این افراد باید برای پروژه Pi Network هزینه تبلیغات بدهند؟

جواب اینجاست که معمولا پروژه‌های استارتاپی برای ایجاد انگیزه بیشتر از سیستم پاداش کاربران (ریفرال) استفاده می‌کنند. به‌این شکل که اگر من به‌عنوان یک کاربر فعال، کاربران بیشتری به پروژه Pi معرفی کنم، از سوی پروژه برای من پاداش درنظر گرفته می‌شود. پس همواره محبوبیت حاصل از مقبولیت با محبوبیت حاصل از تبلیغات، دوچیز متفاوت از هم‌دیگر هستند.

بررسی تیم پروژه Pi Network

وقتی به بخش اعضای تیم پروژه مراجعه می‌کنیم، نکته‌ای که جلب توجه می‌کند صفحه تقریبا خالی با تنها ۳ عضو در کل پروژه است. نوع تشکیل چارت سازمانی نیز نشان از ضعف پروژه را می‌دهد. چراکه حتی یک توسعه دهنده و یا مباشر و حتی عضو معروف که پروژه را تائید کرده باشد نیز وجود ندارد.

براساس اطلاعات فوق، بررسی اعضای تشکیل دهنده پروژه به شرح ذیل است:

نیکولاس کوکالیس، چنگدیائو فان و وینسنت مک‌فیلیپ. نفر اول که به‌عنوان مدیر پروژه است، واقعا دانشجوی دکتری دانشگاه استنفورد است و حتی حوزه تخصصی‌اش هم در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاکچین است. در مورد نفر دوم نیز اطلاعات خاصی وجود ندارد و نفر سوم هم فارغ‌التحصیل MBA دانشگاه استنفورد است. نکته قابل تامل، عدم وجود هیچگونه فعالیتی از جانب این سه نفر در انجمن‌های بلاکچین و ارز دیجیتال تاکنون است. پس از این قسمت نیز پروژه پای‌نتوزک نمی‌تواند پوینت مثبتی دریافت کند.

اعضای تیم Pi Network

بررسی میزان فعالیت در فضای مجازی

براساس اطلاعات موجود در خود سایت، اعضای پروژه در لینکدین، توییتر، فیسبوک و اینستاگرام فعالیت دارند که در این قسمت هریک را به تنهایی مورد بررسی قرار می‌دهیم:

اکانت فیسبوک

در اولین نگاه میفهمیم که قدمت پست‌های درون فیسبوک به حدود یک‌سال قبل برمی‌گردد. این موضوع نشان می‌دهد که این پروژه جدیدا تعریف شده بر خلاف بسیاری از پروژه‌های ارزهای دیجیتال، از قبل روی آن هیچ‌کاری صورت نگرفته است. لازم به ذکر است برخی از پروژه‌های بلاکچینی در ارزهای دیجیتال بعد از ۲ یا ۳ سال فعالیت مداوم تصمیم به ورود به حوزه مارکتینگ و فروش توکن می‌شوند.

آخرین پست داخل فیسبوک نیز مربوط به تاریخ ۱ آپریل ۲۰۲۰ است. یعنی هفته قبل. جالب‌تر این‌که پست ماقبل آخر نیز مربوط به تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۲۰ است. همچنین میزان مشارکت مردمی در بخش کامنت‌ پست‌ها نیز ضعیف است. این نشان می‌دهد که بین پست‌های فیسبوک Pi Network فواصل زیادی وجود دارد و نمی‌توان آن را فعال دانست.

اکانت توییتر

ما هرچه بررسی کردیم نتوانستیم به اکانت توییتر پای‌نتورک دسترسی پیدا کنیم. احتمال این‌که اکانت وجود نداشته باشد، نیز وجود دارد.

اکانت لینکدین

با ابررسی اکانت لینکدین نیز به نتایج مشابهی همانند فیسبوک می‌رسیم. از زمان آخرین پست بیش از ۶ ماه می‌گذرد و میزان مشارکت و فعالیت پروژه در این شبکه اجتماعی نیز بسیار ضعیف ارزشیابی می‌شود. شاید تنها نکته مثبتی که در اکانت لینکدین می‌توان مشاهده کرد، تعداد ۱۹۴۳ فالوور است. البته این را هم اضافه کنیم که تعداد کامنت‌های مشارکت‌کننده و ویو پست‌ها با تعداد فالوورهای صفحه لینکدین اصلا همخوانی ندارد.

اکانت اینستاگرام

در اکانت اینستاگرام نیز مطلب جدیدی نیست. تعداد پستهای کم و میزان مشارکت

پایین و... نشان از ضعف فعالیت اعضای پروژه در فضای مجازی را نشان می‌دهد.

نکته جالبتر این‌که در بخش تولید محتوا نیز ضعف عملکرد تیم کاملا مشخص بوده. به‌طوری که در تمامی شبکه‌های اجتماعی تقریبا محتواهای پست شده یکی بودند.

جمع بندی

اولا پای‌نتورک اولین سیستمی نیست که مدعی شده که استخراج آن از طریق تلفن همراه ممکن باشد. دوم اینکه استخراج یک فرآیند پیچیده است. استخراج در کنار تایید تراکنش و بر روی شبکه انجام می‌شود. اگر شما بخواهید از طریق آن توکن‌های Pi خود را به دیگران منتقل کنید، در پای‌نتورک در حال حاضر هیچ شبکه‌ای وجود ندارد که انتقال را انجام دهد. طبق مطالب منتشر شده توسط اعضا تیم، همه چیز در حد آزمایش است و ممکن است تغییرات زیادی در آن صورت بگیرد.

درواقع باید از خودمان بپرسیم که پای قرار است چه ارزش افزوده‌ای برای دنیا ایجاد کند که اکنون بعضی‌ها سعی دارند آن را با بیتکوین مقایسه کنند. بیتکوین به عنوان اولین محصول عملی از صنعت بلاکچین، خود را به دنیا معرفی کرد. اما پای‌نتورک چه ادعایی دارد؟ یا چه انقلابی قرار است ایجاد کند؟ نوآوری آن چیست؟

جواب کاملا مشخص است. لذا آنچه که در پای‌نتورک شاهد آن هستیم، صرفا توزیع ارز دیجیتال Pi با ایجاد ترفندهای هایپ برای ایجاد انگیزه‌های سرمایه‌گذاری در بین مردم است و نه استخراج. پای‌نتورک را نمی‌توان جز دسته ارز دیجیتال موفق و آینده‌دار به‌شمار آورد. پروژه‌ای که تنها یک اپلیکیشن است که هیچ کاربرد خاصی هم فعلا ندارد. پس مراقب سرمایه‌های خود باشید که بر روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید.

اگر مطالب فوق برایتان مفید بوده لطفا آن‌را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده مقاله :


ممکن است این مقالات را هم بپسندید

نوسانگیری کار خوبی است یا بد؟

ریسک چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

 • همه مطالبی که کپی کردید ، پاسخ داده شده است.درضمن مگه قراره سرمایه گذاری خاصی کنیم و هزینه ای بدیم که هشدار میدید؟

  • سلام ممنون از نظرتون. درست هست که الان پولی پرداخت نمیشه اما تبلیغاتی که در این زمینه انجام میشه همگی شیوه های هایپ برای جذب و جلب اعتماد سرمایه گذاران هست. در ادامه بعد از اینکه وارد مارکت بشوند مردم برای خرید توکن مجبور به پرداخت پول میشوند… نمونه این پروژه ها کم نبوده بزرگترینشون هایپ بیت کانکت بود که حدود ۱.۵ سال طول کشید ولی پایان مشابهی داشت!
   دقت کنید که گفتیم ما دو دسته سرمایه گذار هایپ داریم اشخاصی که در آخر قربانی میشوند و افراد خبره.
   دسته دوم الان درحال هزینه برای تبلیغات و ریفرال گیری و برای بدست آوردن تعداد بیشتر توکنها هستند تا زمانی که این پروژه موفق شود وارد مارکت بشه. در نهایت اون زمان توکن ها را به شخص قربانی میفروشند. اما ما وظیفه داریم این موضوع رو برای مردم (به خصوص مبتدی ها) شفاف سازی کنیم.

   • سلام و خسته نباشید، ببخشید متوجه این بخش حرفاتون نشدم که میگین “در نهایت اون زمان توکن ها را به شخص قربانی میفروشند” یعنی افرادی که در این زمینه فعالیت داشتند را موظف به پرداخت مبلغی میکنند یا اینکه نه افراد ناآگاهانه و ندانسته به حساب شخص یا شرکتی جهت رسیدن به درآمد پول واریز میکنن؟(من الان اپ را تو گوشیم دارم و هر روز هم پیگیرشم و اگه اینجوری ادامه بدم چه اتفاقی ممکنه در پیش رو داشته باشم.)

    • تازمانی که هزینه نکنید اتفاقی برای شما نمیوفته. بنده با تجربه شخصی خودم پروژه رو بررسی کردم و به این نتیجه رسیدم که این پروژه بیشتر به یک سیستم زیر مجموعه گیری شباهت دارد تا استخراج ارزهای دیجیتال و بلاکچین. متاسفانه افراد سودجو هم در این زمینه کم نیستند و شدیدتر از اون چیزی که ما فکر میکردیم روی این پروژه و عضوگیری اون دارن حساب باز میکنند.
     همواره به یاد داشته باشید که هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره!

     • دقیقا و کاملا حرفای شما رو قبول دارم و موافقم؛
      پس با این حساب نتیجه میگیریم که فعالیت در این زمینه فعلا مشکلی ایجاد نمیکند، مگر اینکه “هزینه ای از این بابت پرداخت کنیم”.
      درست متوجه شدم استاد:)

     • بله درسته
      منتهی من وقتم رو برای چنین پروژه ای نمیزارم چون تو ارزهای دیجیتال پروژه های خیلی بزرگتر و بهتری هم هستند برای سرمایه گذاری.
      لطفا مطلب پلتفرم لیسک رو مطالعه بفرمایید

   • حتی اگه حرف شما درست باشه، خب من نخوام توکن بخرم که مشکلی پیش نمیاد و ضرری نکردم.

    • سلام دوست عزیز
     بحث من صرفا ضرر کردن و یا نکردن نیست. ضمن اینکه تو مقاله هم گفتم هایپ “میتواند” به اسکم ختم شود. این نشون میده که من این امکان رو هم دادم که این پروژه اسکم هم نباشد. اما تجربه من میگه همیشه تو اینجور موارد (خصوصا ارزهای دیجیتال) بدترین حالت ممکن رو درنظر بگیرم. چون تصمیم الان من باعث میشه در آینده روی اون سرمایه گذاری کنم یا خیر.
     حتی با فرض اینکه این پروژه اسکم هم نباشه. با ایده پردازی که پشتش هست و نحوه عملکرد تیم پروژه چه از لحاظ کمی و چه کیفی، بنظرم در بهترین حالت یک شت کوین دیگه میشه که بازهم ارزش سرمایه گذاری (وقت گذاشتن) برای شخص من رو نداره.
     شما اول باید بدونید که میخواید وقتتون رو صرف چه پروژه ای بکنید. آیا اون پروژه چه ارزش افزوده ای به بازار اضافه خواهد کرد؟ آیا اون ایده رو پروژه های دیگه هم بکار بردن یا خیر؟
     به عنوان مثال الکترونیوم با هدف ماین روی موبایل وارد بازار شد. و یا فورک بیتکوین گلد با هدف ساده سازی ماینینگ و از انحصار درآوردن ماینینگ بیتکوین صورت گرفت. واقعا الان این پروژه ها کجای مارکت هستند؟

 • سلام ، چطوری میتونم این مقاله رو به اشتراک بذارم؟

     • حرف های ضد ونقض زدی تا خود نمایی کنی ، وقت مردم رو هم نگیر الکی ،

     • ممنون نظر شما محترمه اما تنها دلیلی که من فکر نکردم بهش تو این چندوقت همین خودنمایی بود که شما گفتین. اگر نظر فنی راجع به پای نتورک دارین خوشحال میشیم بیان کنید.

   • شما میگید این اپلیکیشن
    pi network
    دروغه

    • خیر من ارزشش رو بررسی کردم و با توجه به تجربه شخصیم میگم در بهترین حالت میتونه یه کوین خیلی معمولی دیگه بین تمام کوینهای معمولی بازار بشه

 • اخه شاسکول ۱۰۰ هزار فالور در اینستا کمه حتما مثل عزیزان وطنی باید فالور فیک داشته باشن. در ضمن کسی که واقعا مهندس و مرد عمل باشه حرف نمیزنه شما تو حرفات تناقض هم میگی هایپ و دارن تبلیغات میکنن هم میگی چرا تبلیغات ضعیفه. در ضمن این مباحث فنی نیست غیر فنی شما میگیشما اگه بجای کپی رفته بودین تحقیق کرده بودین میدونستین سایت خود استنفورد از پای و سه نفر که دانشجو انجا هستن صحبت کرده. البته شما در حق کوکالیس خیلی کم لطفی کردین. ایشون الان تدریس میده و مدرس دانشگاه استنفورد است. در ضمن پروژه در اوایل ازمایشی بوده که به دلیل استقبال زیاد کاربردی شده.

  • مودب باش. حتی اگه استاد شاسگول هم باشن نباید به زبون بیاری.

 • مگه برای دست یابی بیت کوین نباس هزینه کرد؟

 • با سلام
  ممنون از نکات مهم و مطالب خوبتون
  سوال من این هست که این مطلب بررسی پای نتورک هست یا صرفا یاداوری نکات منفی؟
  بله درسته باید این نکات مهم رو در نظر داشت ولی این ۳نفر که شبکه رو راه اندازی کردند دانشجویان دانشگاه استنفورد آمریکا هستن البته این موضوع ضمانت روند درست اونها نیست ولی امروزه انقدر ارز های دیجیتالی تو چشم هستن که اگر کلاهبرداری بخواد انجام بشه خیلی زودتر از چند میلیونی شدن کاربرهای یک سیستم جلوش رو میگیرن. و اینکه این سیستم تازه اوله‌راهه پس خیلی نباید سخت گرفت. اپلیکیشنش هم بتاست و هنوز ارزش در بازار عرضه نمیشه و الان فقط میشه ماین کرد. وقتی به ۱۰میلیون برسه اقدام میشه برای عرضه.
  مطالب شما بسیار آگاه کننده هستن و نکات مهمی رو در خرید یا ارزیابی ارزهای دیجیتال یاداوری میکنند ولی بهتره به صورت بیطرف و صرفا جهت آگاهی مخاطب نوشته بشه.
  با تشکر

  • ممنون از نظر شما. با توجه به اینکه هیچ حوزه نظارتی برای عملکرد ارزهای دیجیتال وجود نداره، ما مجبوریم سخت بگیریم تا ریسک رو به حداقل برسونیم. مقاله فوق قطعا نباید به عنوان مرجع برای شما قامداد بشه. من هم سعی کردم به دید خریدار به این پروژه نگاه کنم و با تجربه ۵ ساله حضور در این مارکت، روالی رو که برای بررسی تک تک پروژه های ارزهای دیجیتال بکار میبرم رو استفاده کردم و نتیجه شخصیم رو منتشر کردم.

   • یه سوزن به خودت بزن .... گفت:

    سلام .شما خوبید.چندوقته تو بورس تمامی شرکت هایی که زیان ده مطلق بودن.سود ده نشون دادید.شاندیز چیزی جز چند تیکه آهن تو زمین وسیع با مغازه های خالی آوردیدتو بورس.شرکتی که فقط در حد یه کاغذ هست و هنوز وجود نداره وحتی کلنگ ساختش نخورده اومده تو بورس و سود ده نشون داده شده/شرکت های قدیمی و معتبری که تو بورس قدمت دارن و سود ده بودن.سودشون کم نشون می ده.اخه عزیزم به جای اینکه فکر تخریب بقیه باشی و واسه خودت کاسبی کنی و کلاسی راه بندازی .کارخودتو اصلاح کن.البته من این نتورک که گفتی شناختی ندارم. منظورم اینه خودمون که کلی مشکل داریم بعد می ایم درباره دیگران نظر میدیدم.اگه واقعا دلسوز هستید.اطلاع رسانی می کردید.که افرادی هیچ سواد بورسی ندارند. وبه صرف هیجان کل زندگیشو اورده تو بورس.این کارو انجام نده.موفق باشی.

    • سلام
     ممنون از نظرشما
     موضوع اینه که کلیه بازارهای مالی دارای ریسک هستند. راجع به بورس ایران هم این مسئله صدق میکنه اما نه اون شدتی که شما گفتید. برای روشن شدن بهتر موضوع ریسک در بورس لطفا لایو های آقای حامد ثقفی دنبال کنید.

    • سلام دوست عزیز
     بنده ۴۰ساله تو مشهد زندگی میکنم
     پیشنهاد میدم یکم خرج کنی یکسر بیای مشهد و ببینی که چند تیکه آهن تو زمین وسیع با مغازه های خالی رو بهت دروغ گفتن برادر
     وسعت ملک و املاک پدیده تو شاندیز – رامسر – کیش و سایر شهرها آنقدر زیاده و پروژه هاش آنقدر طرفدار داره که اهالی بازار سرمایه حالا حالاها به پاش پول بدن
     چون ارزش ذاتی هر سهمش خیلی بیشتر از این حرفاس
     وقتی املاکش باقیمت سال۹۳قیمت گذاری شده میخوای تو بورس سود ده نباشه؟؟؟
     لطفا با اطلاعات صحبت کن نه بر پایه اخبار کذب برخی شبکه های مجازی
     به قول خودت یه سوزن به خودت بزن…

 • پایونیری که با چشم باز شما را نگاه می کند گفت:

  باز حرفهای تکراری! آقا سند و مدرک نشون مردم بدید. اگر پای مشکلی دارد با سند و مدرک بگویید. اینکه تعداد کلمات وایت پیپر پای از بیت کوین کمتره که نشد دلیل!! یا اینکه اگر شما اطلاعاتت در حد ۱ از ۱۰ است دلیل بر نداشتن بلاکچین نیست. پای در حال ساخت بلاکچین بر اساس پروتکل استلار کانسن سوس که دیوید مازیرس ارایه کرده است. سوپرند ها و ندها در حال تشکیل هستند. شما با مقاله های مازیرس در دانشگاه استنفورد آشنا هستید؟ آیا می دانید دکتر کوکالیس همکار دیوید مازیرس و در یک دپارتمان هستند؟ آیا می دانید همین نوع بلاکچین را در دانشگاه استنفورد با موفقیت اجرا کرده اند؟ این افراد علمی هستند و تخصصی، بنظر ترجیح می دهند وقت خود را بر روی مسایل علمی بگذارند تا در سوشال مدیاها دنبال فالوور بگردند. وگرنه بسیار ساده است که لینک اکانتهایشان را در همان اپ پای بگذارند و میلیونها نفر فالوور بگیرند.

  از تبلیغات گفتید. دوست عزیز مطالبی که شما از جای دیگر کپی پیست کرده اید تحت عنوان الکسا خالی از محتوی است. ۴٪ از ویزیت های وبسایت مربوط به یک سایت تبلیغاتی بوده! آقا قبل از عنوان این مطالب یک مقدار بیشتر تحقیق کنید. این وبسایت تبلیغاتی را من دیده ام، همه لینکهایی که از پای نتورک در آنجاست مربوط به پایونیرهایی است که قصد زیر مجموعه گیری داشته اند و لینک داده اند، نه این که خود پای نتورک تبلیغ کرده باشد.

  از پانزی و هایپ گفتید که هیچ یک از مشخصات این پروژه نه‌ به پانزی نه به هایپ و نه به هرمی می خورد! تا موقعی که پولی از پایونیرها گرفته نشود نمی توان لین القاب را به این پروژه نسبت داد.

  حال چرا شما و یک عده دیگه در حال تخریب این پروژه هستید من برای همه روشن خواهم کرد. ولی مطمین هستم اجازه نشر نخواهید داد.

  • اینکه به اسم استخراج بیان و با ایجاد هایپ فقط به فکر ریفرال گیری برای توکن باشند و تبلیغات گسترده و… همشون از نشانه های هایپ هستند.ضمن اینکه بنده کامل وایت پیپر رو مطالعه کردم و از همه نظر اون رو مورد بررسی قرار دادم. توصیه میکنیم تعصبی با موضوع برخورد نکنید

  • اگه ممکنه واسه من توضیح بدین ممنون میشم چون میخوام ثبت نام کنم

   • حسن خیری گفت:

    سلام
    به این آیدی تو تلگرام پیام بدین تا راهنمایی کنم
    [……]

 • شما داخل مطالب گفتین که اکانت توئیتر نداره و این مطلب رو ۹ آوریل ۲۰۲۰ منتشر کردین در صورتی که از ۲۴ اکتبر ۲۰۱۹ اکانتشون فعال شده و توئیت کردن این نشون میده مطالب شما صادق و صحیح نیست…اینطوری نمیشه به مطالب شما هم اعتماد کرد

  • بله من نوشتم که اکانت توئیترش باز نشد. لینکشم گذاشتم از روی خود سایتشون. اینهایی که من اینجا خدمت شما عرض کردم حاصل تجربیات شخصی بنده هست. شما به عنوان فرد عاقل وقتی خوندید، بازهم بهتره خودتون تحقیق کنید.

 • خودت به این نقدت خندت نمیگیره ، یه مشت جملات کلیشه ای…ضمنا درباره بررسی تیم پروژه ظاهرا شما ضعیف عمل کردین وامتیازی نمیگیرید…چون یا عمدا یاسهوا خیلی مطالب درباره تیم پروژه رو قیدنکردید…..کلام آخرتون مبنی براینکه حواستون باشه سرمایه گذاریتون رو کجا وروی چی میزارید نشون میده شما اصلا نفهمیدی پای چجور اپی هستش ،فقط یه چیزی گرفتی که بیای خرابش کنی ، چون این اپ هیچ سرمایه ای ازت نمیخاد وضمنا برای هک اطلاعات گوشیت هم باید بفرمایم خدمتتون که هیچگونه دسترسی در نصب اپ ازت نمیخاد دیگه فکرنکنم بیشترب توضیح نیازباشه

  • سلام دوست عزیز شما مطلب را یکبار دیگه مطالعه بفرمایید. شاید کامل ترین بررسی برای پای نتورک نباشه اما دلایلی که در متن مقاله کر شده کافیست تا به پروژه ای به این سبک و سیاق اون هم در حوزه ارزهای دیجیتال که هیچ نطارتی روی اون نیست، اعتماد نکنیم. ضمن اینکه من اصلا صحبتی از هک شدن گوشی توسط اپ نکردم. پیش خودتون فکر کنین که چرا باید پای پروژه موفقی باشه کوین الکترونیوم هم شبیه همین پروژه کار میکرد.الان کجاست؟ من با تجربه شخصی خودم میتونم فرق پروژه های ارزشمند رو از پروژه های هایپی مثل فوین و وی کپیتال و E2c و داورکوین و پترونیوم و… بشناسم. هیچ پدر کشتگی هم با پروژه ندارم. اگه ارزشمند بود میگفتم خوبه برید سمتش. بازم تصمیم نهایی با خودتونه. لطفا بیشتر تحقیق کنید و تعصبی قضاوت نکنید.

 • پر سرعت ترین کد دعوت برای استخراج Behrad[..]84 هست

  • پیش خودتون فکر کنید که چرا یک سری افراد دارن راجع به یک ارز دیجیتال برخوردهای تعصبی و تند میکنند؟ ما در حوزه ارزهای دیجیتال بیش از ۳۷۰۰ کوین مختلف داریم که بعضا پروژه های خوب و آینده دار هم توشون هست. حالا چی میشه که یک عده براشون پای نتورک حکم ناموسی پیدا میکنه؟
   چه نفعی برای اینجور افراد هایپر هست که دارن تو ایران به این وسعت برای پای نتورک هزینه تبلیغ میکنند؟ درصورتیکه هنوز حتی پای نتورک رو نمیتونه کسی بفروشه و توکنش رایگان هست؟
   نمونه این شت کوین ها تو حوزه ارزهای دیجیتال کم نبوده و نیست. خیلی ها اومدند و رفتند. خیلی ها هم بردند. اما من اگر مطلبی به عنوان مقاله گذاشتم برای اون دسته از افراد کم تجربه و مبتدی بازار بوده. بازهم شما به عنوان یک فرد عاقل و بالغ قبل اینکه وارد همچین داستانی بشید، یکم بیشتر تحقیق کنید که ته این قضیه عضوگیری و ریفرال کجاست؟ و سودش تو جیب کی میره که داره اینطوری خودشو اذیت میکنه؟

   • من به عنوان دانشجوی phd کامپیوتر از دانشگاه سراری ،از نقد عاری از دانش شما ناراحتم ، همینکه توهین میکنید به دیگران با چشمانی بسته خیلی ناراحت کننده است ، موضوع اول تا انجایی که متوجه شدم پولی رد و بدل نمیشه و زمانی هم گرفته نمیشه پس اساسا نمیتونه کلابرداری باشه و از همه مهمتر اینها وقتی دکتر هایی با مقلات بسیار معتبر علمی در هسته ی اصلی از دانشگاه معتبر دارن و این پروژه در اخبار چنین دانشگاهی زده میشه همین موضوع برای افرادی که کار علمی میکنند و سطح تحصیلات انها کارشناسی ارشد یا phd هست و کارهای تحقیقاتی انجام میدهند اعتبار این موضوع کاملا روشن هست ، در اینجا شما یا کارشناس این حوزه نیستید و یا حداکثر سطح دانش شما در نهایت لیسانس هست و یا با نیت خاصی دارید این گونه تعصبی با موضوع برخورد میکنید ، این افراد یا به قول شما هسته ی اصلی شما چندین و چند بار به بار علمی دنیا افزودن من نمیدونم شما با چه رویی همچین مطلبی …. امثال شما تو کشور کم نیست کلاهبردارها دنبال دانش تا سطح phd ان هم در چنین دانشگاهی نمیرن ، امثال شما هستن که میرن

    • دوست عزیز من قصد توهین به شخصی رو ابدا نداشتم و نخواهم داشت. اما اگر مقاله من باعث رنجش خاطر شما شده. به شخصه ازتون عذرخواهی میکنم.

     • سلام،
      اینکه پروژه ای ( موفق یا ناموفق) در ابتدای کار خود تونسته این همه ذهن رو درگیر خودش کنه و همه رو به فکر وادار کنه فی نفسه برای مبدع اش یک موفقیت محسوب می شه و قابل تقدیرهست.

   • درود بر شما
    زحمت بکشید در خصوص رمز ارزهای آینده دار که گفتین چند موردش رو برای خرید توصیه کنید
    سپاس بیکران

 • چرا ما هنوز بلد نیستیم به نقد هم احترام بزاری
  خب هرکی موافقه دلایل موافقتشو بگه با اسناد روشن
  و هر کی مخالفه اونم با دلایل و اسناد واضح و موثق بیاد توضیح بده
  چرا همو داریم ……….. میدیم خب درست حرف بزنین یکی میاد میخونه بتونه قضاوت کنه اخه
  تا کی باید این طور متن هارو ببینیم
  نا سلامتی الان دیگه دهه هشتادی ها داردی اینارو مینویسید یا میخونید

  • درسته باهتون موافقم .اگر کسی هست که فکر میکنه این بررسی ایراد داره بیاد با دلیل و مدرک اثبات کنه که چرا باید پای نتورک ارزشمند بشه؟

 • وبلاگ ما گفت:

  نمیدونم چرا یکسری از ما ها روی چیزی که حتی درصدی روش کار نکردیم و تجربش را نداریم “تعصب” داریم. خب دوستان عزیز که شاکی هستید برید توی بلاگهای خودتون از خوبیهای این بنویسید و تصمیم گیری را به خواننده بسپرید، خواست استفاده میکنه نخواست …
  آزادی بیان تا جایی هست که توهین نکنید به شخص یا گروهی…
  یکسری واقعا بی ادب هستند و نمیشه کاریش کرد ولی امان از وقتی که این بی ادبی با تعصب همراه بشه.
  دوستان “جادی” هم یک پستی گذاشته توی بلاگش میتونید اونم ببینید، بنظرم کمی بهتر ماجرا رو شرح داده

  • واقعا تعصب ادم کور میکنه
   جادی عزیز که هیچ خدا هم بیاد بگه سرکارید این ادمها بازم سرازیر اند تو دره نا اگاهی خودشون واقعا صد دلیل توی این مقاله اوردند اقا پویا بازم میان توهین میکنن

  • دوست عزیز مسئله جایی دیگه ست وگرنه هم حرف درست رو باید شنید هم نادرست رو اما وقتی یه نگاهی به وب سایت های ایرانی میندازید متاسفانه فقط کوبوندن پای رو میبینید در صورتی که اگر یک سرچ معمولی انگلیسی بزنید متوجه تفاوت نوشتاری وب سایت های انگلیسی با ایرانی میشین . متاسفانه تو ایران شدیدا یک عده سود میبرن که ساز مخالف با پروژه ها بزنن. در صورت موفقیت این پروژه در آینده هم خیلی راحت میان میگن ما که نوشتیم آزمایشیه و احتمال موفقیتش هست واقعا دیوار درویی تو ایران خیلی بلنده هیچ کشوری تو دنیا اینقدر دورو و کورکورانه با استارت آپای این شکلی برخورد نمیکنه همه حمایت میکنن شد دست میزنن براش نشد میگن دوباره تلاش کن

 • روانشناس کلام گفت:

  دادن اطلاعات و اگاهی بهتر از عامل بازدارنده شدنه
  شما منو یاد یکی از دوستام تو زمانیکه بیت تازه اومده بود میندازید just منفی
  هرچی بلد باشید بازم نمیتونید هدف بانیان شرکت رو متوجه بشوید هرچند خود بیت هم هنوز تازه وارده

  • بله دقیقا من هم سعی کردم آگاهی رسانی کنم. مطمئنا اگر خوب بود ازش تعریف میکردم. اگر نکات مثبتی وجود داره که از دید من پنهان بوده شما بیان کنید. حتما استقبال میکنم چون ممکنه من هم اشتباه کرده باشم.

 • بهتره به عرضتون برسونم که پای یک پروژه تز دکتری دانشگاهی است و شکی در آن نیست، و اینکه گفتن احتمالا در آینده تغییرات زیادی در اون اتفاق می افته بحث اینه که پروژه به سمت مرحله کاربردی میره یا نه. و به نظر من دلیلی بر کلاهبرداری نیست. دوم اینکه پلی یک کوین است و نه توکن. پس در آینده اینکه بخوان در مرحله کابردی توکن به مردم بفروشن کمه. سوم اینکه خیلی از آپ های مطرح و پول ساز اول یک پروژه دانشجویی بوده، مثل فیسبوک

  • با بررسی هایی که انجام شد بیشتر به یک پروژه مارکتینگ شبیه تا یک پروژه ارزهای دیجیتال کاربردی. البته این رو هم باید اضافه کنم که به دلیل اینکه پای هنوز شبکه خودش رو نداره و روی استلار قراره عرضه بشه پس یه توکن روی بلاکچین استلار محسوب میشه و نمیتونه کوین باشه. مگر اینکه شکبه خودش رو راه اندازی کنه که هنوز چیزی در این رابطه نگفته. ما نظرمون رو گفتیم اما تصمیم آخر با شماست.

 • اگه پروژه به مشکل بخوره دلیلش اون کله گنده هایی هستن که ماینر تولید میکنن پس هرکس به ضررش باشه صداش در میاد حالا این پروژه کلاهبرداریه؟خب پول که از من نگرفتن…سیستمم هک نکردن…وقتمم نگرفتن….حتی به گوشیمم آسیب نرسیده….فقط ۲۴ ساعتی یه بار بری یه رعد بزنی و خلاص‌…ن اینترنت میخاد ن میخاد پول بدی ماینر بخری نه لازه آنلاین باشی حتی اگه زیرمجموعه هم نداشته باشی باز ماین میکنه….حالا روزی ۱۰ ساعت داریم تو واتس اپ چت میکنیم یه ثانیه هم بریم یه رعد بزنیم اگه پروژه گرفت که چ بهتر اگرم شکست خورد ی برنامه از گوشیت پاک میکنی…جوری برخورد میکنین و میگین سرمایه گذاری انگار داریم روزی چقد پول میدیم دانشگاه استنفورد ⁦و دانشجوهاش.

  • هیچ پولی آسان بدست نمیاد. بنظرم در بهترین حالت این شبکه با پری ماین و در اختیار گذاشتن توکن های رایگان بعد از اینکه به مارکت هم اضافه بشه چیزی جز فروشنده نداره و در نهایت بازم میشه یه شت کوین.
   بازم فکر کنین اگه قرار باشه کسی هزینه نکنه و همه مثل شما توکن رایگان بگیرن و بعد بفروشن، چه اتفاقی برای کوین میوفته؟

   • علی زوارزاده گفت:

    سلام دوست گرامی
    مگر سایر ارزهای دیجیتالی در ابتدا رایگان نبودند ؟ در ثانی قطعا یک سقف عرضه رایگان خواهد بود و سپس بازار آن قفل شده و در نتیجه خریداران باید برای سهام آن هزینه کنند و آنجاست که این ارز به ارزش می رسه ، در مورد سایر ارزها هم پس از عرضه نقدی بواسطه متقاضی فروش بالا شاخص منفی شده و سپس به روال واقعی خود بازگشته .

    • اگر هایپ در جهت مارکتینگ صحیح استفاده بشه بنظرم خیلی هم خوب هست. اما این قضیه با اینکه خود هایپ و زیر مجموعه گیری مورد هدف قرار بگیره خیلی متفاوت هستند!
     از خودتون بپرسین، شما با موبایل واقعا ماین میکنین و یا فقط دارن یه کوین مجانی بهتون میدن که فکر کنین دارین ماین انجام میشه؟؟

 • من نظری در مورد مثبت یا منفی بودن این ارز ندارم ولی با احترام می خوام جواب دوستانی که می گن “هیچ هزینه ای نداره، هیچ وقتی از ما نمی گیره و اصلا هیچ تاثیری بر روی ما نداره” بدم: قطعا داره…! آدمها اکثرا مسائل روانشناسی و ابعاد روانی یک مسئله را یا جدی نمی گیرن یا فکر می کنن که کاملا تحت کنترل دارند. در رابطه با اهمیت موضوع باید بگم همین مسائل روانی می توانند به راحتی یه سهم بورسی را سبز یا قرمز کنند، یه کاندید را رئیس جمهور بکنند، فروش یه برند را با یک تبلیغ خیلی ساده چند برابر کنند و … و در ارتباط با تحت کنترل بودن آن میشه گفت وقتی که هر ۲۴ ساعت یک بار یک اپ را باز می کنید و روی یه دکمه کوچیک میزنید (حتی اگر چند ثانیه بیشتر از وقتتون را نگرفته باشه) باعث میشه که همیشه در ذهن شما یک پای روشن بمونه و حتی اگر از خودتون مطمئن هم هستید که تاثیری بر روی شما نداره بعد از ۱۰ ها یا حتی ۱۰۰ ها بار تکرار و اونم در بازه های زمانی مساوی قطعا در ضمیر ناخوداگاه شما این تاثیرو داره که یک پای وجود داره که من هیچ هزینه ای براش نکردم هیچ انرژی براش صرف نکردم و قراره منو پولدار بکنه… خوشتون بیاد یا نه از هر روانشناسی سوال بکنید این حقیقت که “بدون اینکه خودتون بخواهید یا بدانید روانتون در بلند مدت تحت تاثیر قرار میگیره” تایید می کنه. هر کاری می خواهید انجام بدید به خودتون مربوطه ولی این موضوع در گوشه ذهنتون وجود داشته باشه: “چرا وقتی که نه دیتایی پردازش میشه، نه انرژی مصرف میشه و نه اصلا از لحاظ فنی کاری صورت میگیره من باید هر روز وارد نرم افزاری بشم و یک دکمه رو بزنم… اگر قرار بر گسترش شبکه و جذب افراد باشه که یک بار ورود من کافی بوده، اگر هدف نشان دادن فعال بودن و طرفدار بودن من باشه در زمانی که این ارز از حالت آزمایشی خارج بشه و به تمام وعده های خودش عمل بکنه اون موقع دیگه شاید لازم بشه بیاد جلوی منو بگیره فعالیت نکنم! پس چه نیازی هست که تا اون روز فعال بودن من دیده بشه؟!”

  • سلام. درباره بعد روانی که گفتی من ۲ سال کلش بازی کردم بعدش گذاشتم کنار. خیلیا که در حد معتاد به بازی کلش بودن بازم گذاشتن کنار. بعضیا جم میخریدن و پول بابت خرید بازی میدادن و.. که به خودشون مربوطه ولی من شخصا چون قبلا کلش بازی کردم میدونم که وقتی بازی ای رو روزی ۱۲ ساعت بازی می‌کردم گذاشتم کنار اینم اگه موفق نشه راحت میذارم کنار و هیچ روانم هم بهم نمیریزه. با فرض موفق نشدنش هم روزی یبار میزنم روی دکمه اش خیلی وقتها هم یادم میره ۱ روز خاموش میمونه.

 • دوستدار پای نتورک گفت:

  سلام / خیلی خلاصه میگم؛ بقول فردی که متخصص ای تی هم هست؛ هر ۲۴ ساعت یک دکمه را زدن اینقدر ترسناک جلوه ندید که مردم همون را هم انجام ندن.// وقتی خودتون مدیر این پروژه را شخص متخصص . معتبری می نامید به درستی خوب این خودش خیلی مسایل و حل میکنه// /مگه میشه یه فرد معتبری که تخصصض همینه اونم در دانشگاه استنفورد بعنوان دومین دانشگاه برتر دنیا در طی سالیان متمادی بیاد اعتبارشو تو یه پروژه الکی و اسکم به باد بده؟؟ اندکی تفکر لطفا//// در آخر اینکه خود مدیران برنامه ۳ فاز تعریف کردن فعلا در فا اوله در فاز بعدی رو بلاکچین اختصاصی قرار خواهد گرفت و.. علت فراگیر شدنش هم بخاطر همون سادگی و کاربردی بودنشه و به همین دلیل هم به احتمال زیاد موفق خواهد شد شک نکنید/// /// به نویسنده مقاله هم توصیه میکنم این فرصتو از دست نده بعدا تو حسرت خواهی ماند هر چند به احتمال زیاد الان تو گوشیت نصبه؟؟شوخی!!(( دوستان برای نصب حتما نیاز به کد معرف دارید اینو بزنید: […….]))

 • سلام. ایا بیتکوین برایه سرمایه گزاری واقعا خوب است؟ میشود به ان اطمینان کرد؟ ازلحاظ قانونی فعالیت دران صحیح می باشد؟

 • حسن خیری گفت:

  سیستم pi network دارای سیستم kyc یا همان احراز هویت هست که کاربران فیک را شناسایی و حذف میکند و مانع ایجاد farm (مزرعه) میشود..
  ضمناً سیستم بلاکچین اختصاصی ایجاد شده و در حال تست می‌باشد که بعد از سپری کردن دوران تست ارائه می‌گردد.
  و همچنین نسخه نود آن هم در دسترس قرار گرفته و قابل دانلود می‌باشد.
  تمام دلایل فوق نشان دهنده واقعی بودن سیستم pi network می‌باشد.

 • پایونر عزیز توجه فرمائید که هدف از تشکیل گروه پای نتورک مارکت صرفا آموزش کار با اپلیکیشن پای نتورک بوده است که متاسفانه در ادامه کار با موارد واقعا تاسف باری از تخریب بدون مدرک و سند و استناد به موارد بسیار خنده دار که اصلا هیچ جایگاهی در دنیای کریپتو کارنسی ندارند روبه رو شد.معذالک گروه پای نتورک مارکت بر آن شد تا با ارائه مطالب درست و حقیقی از پای نتورک شما را با واقعیت موجود آشنا کند.لذا شما هستید که با تفکر و درایت خود موارد درست را تشخیص میدهید و لذا هیچ وقت به کسی اجازه ندهید که به خاطر منافع شخصی خود شما را از دستیابی به آینده ای روشن منع کند.پس با ما همراه باشید و تمامی موارد را ملاحظه فرمائید.

  ۱-طبق آخرین اطلاعات تعداد پایونرهای فارسی زبان در دنیا ۲۰۰هزار نفر از مجموع ۵میلیون نفر میباشد که نشان دهنده این است که ما فقط ۴درصد از جامعه پایونرها رو تشکیل داده ایم.لذا چه ما بخواهیم چه نخواهیم پای نتورک در دنیا شکل گرفته و کسی جلودارآن نیست.

  ۲-تست اپلیکیشن پای
  برای پی بردن به نحوه عملکرد و بررسی امنیت اپلیکیشن پای، این اپ را با هوش مصنوعی تست کرده ایم و برای شما به اشتراک می گذاریم. شما خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید. لطفا به آدرس اینستاگرام زیر بروید و نتیجه تستینگ را مشاهده فرمایید

  https://www.instagram.com/p/B-iC7yLnsDl/?igshid=y8nxa7k9ugte

  ۳-پای نتورک مارکت بر حسب وظیفه، ویدیوی زیر را در جواب اتهامات و ادعاهای هفته گذشته برخی ارایه می نماید. لطفا برای رفع شبهه از این ویدیو دیدن فرمایید
  https://www.instagram.com/tv/B-ZWpmynQuT/?igshid=opa9jviyzmtg

  ۴-تست سنگین ۴۷دقیقه ای بررسی عملکرد و امنیت اپلیکیشن پای نتورک با هوش مصنوعی
  Immuniweb
  شما هم خودتان میتوانید این تست راانجام دهید و نتایج را مقایسه کنید
  https://www.instagram.com/p/B-iDiznHp5L/?igshid=ymyhd07h4p6o

  ۵-لینک دانشگاه استنفورد برای اون عده ای که میگفتن این دانشگاه هیچ صحبتی از پای نتورک نکرده است
  https://www.stanforddaily.com/2019/09/16/stanford-grads-develop-cryptocurrency-for-smartphone-users-to-increase-its-accessibility/

  ۶-دوستان برای شما ترجمه فارسی یک مقاله از استنفورد دیلی در اینستاگرام گذارده شده است.
  به قسمتی که وینس مک فیلیپ در آن اشاره می کند که بلاکچین دانشگاه استنفورد را طراحی و ساخته اند دقت کنید. تجربه ای که به دنیا گسترش پیدا کرد. همانگونه که فیس بوک در دانشگاه هاروارد توسط مارک زاکربرگ و در ابتدا فقط برای دانشجویان ساخته شده بود و سپس عالم گیر شد.

  https://www.instagram.com/p/B-jYj44nopS/?igshid=1m5s03q7txlcr

  ۷-خلاصه ای از صحبتهای وینس مک فلیپ یکی از بنیانگذاران پای نتورک در نمایشگاه سی آی اس (قسمت اول)

  https://www.instagram.com/p/B-ki0krHcJz/?igshid=1ai92c6teejic

  ۸-خلاصه ای از صحبتهای وینس مک فلیپ یکی از بنیانگذاران پای نتورک در نمایشگاه سی آی اس (قسمت دوم)
  https://www.instagram.com/p/B-kjewGn-_q/?igshid=nifkr1q5w5w5

  ۹-گزیده ای از تحصیلات دکتر نیکولاس کوکالیس یکی از بنیانگذاران پای نتورک

  https://hci.stanford.edu/nicolas/

  نیکولاس کوکالیس، یک محقق دوره فوق دکتری علوم کامپیوتری در دانشگاه استنفورد می باشد. دانشگاهی که در آن در زمینه محاسبات اجتماعی تحقیق میکند و در حال حاضر مشغول تدریس دوره ی “طراحی اپلیکیشن های غیر متمرکز در بلاکچین” در این دانشگاه است. در اوایل دوره دکتری، چهارچوبی را ایجاد کرد که برنامه نویسی را در سیستمهای توزیع شده با تحمل خطا (یا سیستمهای توزیع شده خطاپذیر)، ساده می کند. این امر برای بلاکچین های امروزی نیز مناسب و قابل اجرا می باشد. دکتر کوکالیس در زمینه ی طراحی اپلیکیشن های اجتماعی فراگیر که بیش از بیست میلیون کاربر دارای میزان احتباس و تعامل استثنایی دارند، تخصص دارد. میزان تخصص او باعث شد که در سال ۲۰۰۹ جایزه فیس بوک فاند دریافت کند.
  وی در تیم موسسین استارت ایکس، یک جامعه کارآفرین غیرانتفاعی و شتاب دهنده برای شرکت های وابسته به استنفورد، بود. جایی که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ به عنوان مدیر فنی فعالیت می کرده است.
  وی دارای مدرک دکتری مهندسی کامپیوتر و کارشناسی ارشد علوم مدیریت و مهندسی از دانشگاه استنفورد می باشد.

  ۱۰-به اپلیکیشن مراجعه کنید و در صفحه چت آنجا چت روم کشورهای دیگه را مشاهده کنید و با گوگل ترنسلیت به هر چت رومی مایل هستید بروید و با دیگر مردم دنیا به صورت آنلاین صحبت کنید.

  سخن آخر

  ما مطالب و اطلاعات را بدون تعصب و غرض در اختیار شما قرار می دهیم. این شما هستید که بایست تصمیم گرفته از پای استفاده کنید ویا خیر.

  پای نتورک مارکت یک مجموعه بین المللی است که گستره فعالیت آن درتمام دنیا میباشد

  • واقعا استفاده بردم و بسیار منطقی و کارشناسی شده بود . بسیار سپاسگزارم از آگاهی دادن علمی شما لطفا اگر مطالب دیگری دارید برای بنده ایمیل کنید

 • با سلام باید بگم که احساس میکنم سایت شما امثال سایت هایی هستش که اومدن کمپانی یونیک فاینانس رو تخریب کنن و بگن کلاهبرداره و مردم رو بکشونن سمت کاری که خودشون انجام میدن ولی در صورتی که بنده ۶ ماه داخل یونیک در حال کارکردن هستم و هر چیزی که قولش بهم داده شده بوده بهم تعلق گرفته
  حال که اونجا سرمایه ملیونی گذاشتم در صورتی که این برنامه pi کاملا مجانیه پس من نظرم اینه که مردم ادامه بدن چون اگر سودی باشه که خوش به حالشون میشه و اگرم سودی نباشه ضرر هم نمیکنن

 • من به عنوان کسی که کارشناسی حسابداری و کارشناسی ارشد کامپیوتر و تحیلیل گر بازار سهام عرض میکنم فقط همین موضوع که سایت دانشگاه استنفورد خبر این موضوع را زده موضوع معتبر است و در ضمن مقاله شما دارای ایراد های اساسی در نقد هست در مقایسات و ضعف شما از درک مباحث دیجیتال

 • ما که هزینه ای نمیکنیم وقت خاصی هم برای این برنامه صرف نمی کنیم که بگی اتلاف وقته ما فقط یکبار در روز روی علامت صاعقه می زنیم و ماینینگ انجام میشه حالا اگه نتیجه داشت که خیلی خوبه اگه نداشت هم هیچ چیز رو از دست ندادیم.

 • اقای پویا خود شما چند تا پای دارید 😂😂

 • اصلا مطالبی که گفتین هیچ کدوم دلیل قانع کننده ای نداشت،ماکه piرو نصب میکنیم حالا اگه راست راست باشه ما سود میکنیم،اگر هم دروغ بود بازم ضرر نمیکنیم،شما سایت تالار بورس چون روی بیتکوین سرمایه گذاری کردین و دلتون نمیخاد که piرقیب بیتکوین بشه ،چون اگه رقیبش شد ،ییتکوین افت میکنه ،اومدین یه چنتا دلیل بی معنی کپی پیست کردین زدین توی سایتتون

 • سلام و خسته نباشید
  صحبت از این میشه که نرم افزار رایگانه و هزینه ای بابتش پرداخت نمیشه و چنانچه به مرحله پرداخت هزینه رسید ما عقب میکشیم
  اما درجواب چندبار دیدم که گفتید وقتتون رو برای این نزارید
  حقیقتش اینه که وقتی هم داریم هزینه نمی کنیم ! هر ٢۴ ساعت یه بار نرم افزار رو باز میکنیم رو یه شکل سفید کلیک میکنیم و سبز میشه و میبندیم نرم افزارو تا ٢۴ساعت بعد
  این کار فقط ١٠ثانیه یا کمتر زمان میبره
  پس نگران زمان هم نباشید
  پای کنید 😁😉

  • سلام. ممنون از اشتراک نظرتون
   به قول خودتون نه وقت میزارین و نه هزینه میکنید. بعد انتظار دارین این کوین جای بیتکوین رو هم بگیره!

   • بازم میگم coin نیست شما لطفا توضیح بالا من رو بخونید

 • متاسفانه تو فضای مجازی همه دارن پروژه پای رو میکوبن همه مطالبی هم که تو این سایتا هست دقیقا مشابه همه و توسط افراد بی سواد کپی پیست شده افرادی که بدون تحقیق و دانش کافی فقط کپی کردن پروژه تو سه فاز اجرا میشه پیشنهاد میکنم بجای کپی کردن این مطالب تکراری و اشتباه خودتون یه تحقیقی در این مورد هم انجام بدید

 • دوستان امتحان کنید جیزی رو از دست نمیدید
  کد معرف هم اگه خواست این کد رو اگه دو سداشتید بزنید
  m…y

  • اجازه بدید هر وقت پای نتورک اومد تو بازار بعد راجع بهش صحبت کنیم که ببینیم چطور این به اصطلاح کوین، میتونه جای بیکوین رو بگیره

   • اصلا coin نیست و pi coin دقیقا اشتباه ترین چیزیه که میتونین خطابش کنیم، خودشم چنین چیزی نگفته!

 • ب جز کپی کردن از سایت هایه هم دیگه کاره دیگه ای هم بلدین؟ خودتون نمیتونید ه تحقیق و بررسی کنید با مثلا کارشناساتون؟!

 • هیچ تعصبی نیست
  حداقل تا الان چون مه پولی گذاشتیم نه انرژی و زمان
  خیلی تحلیل من درآوردی زیاد داره
  مثلا یه جا میگی بلاکچین و بیت کوین اورده!
  ولی اشتباه محض
  بیت کوین اولین اپلیکیشن داخل بلاک چین هست که از قبل وجود داشت

  تیم pi بدنبال رفع عیب بیت کوین هست چه عیبی توضیح بدین! الگوریتم نمیخواهد بهبود بده بلکه توزیع مالکیت (حالا حداقل ادعا میکنه) یک درصد مالکین دارای ۸۷ درصد بیت کوین های موجود هستند، که این داستان با decentralized بودن کاملا در تضاد هست
  توسعه دهندگان pi با استفاده از پروتکل SCP فقط با فرق اینکه برخلاف بلاک چین استلار نود های اصلی همان شرکت های مالی بزرگ بودند، هر فرد تراست شده (بر اساس کامیونیتی های موجود در پایگاه های داده تحلیلی که از سالیان پیش مشغول به کار است مثل fb و …) را بعنوان یک نود قرار میدهد که این فرضیه در الگوریتم این اجازه را به pi بدهد که بر خلاف سایر ارزهای رایج دنیا بدون نیاز به انرژی (که طبقه متوسط مردم دسترسی به این داستان را در وسعت زیاد ندارند) بر روی موبایل فراهم کند و ادعا کند اولین ارز دیجیتال قابل استخراج از طریق موبایل.

  بایستی یه مرجع خارجی معتبر واسه نقضش پیدا کنید، چون جسارتا پیشینه خود شما برای نقض مشخص نیست !

  • ممنون از نظرتون
   این فقط یک تحلیل هست. ممکن هست درست در بیاد و ممکن هست هم غلط. مسئله اینجاست که از سال ۲۰۱۴ تا کنون پروتکل های زیادی را دیدم که برای رفع ایرادات بیتکوین وارد بازار شدند. ایرادی که گفتید برای بیتکوین رو من در یک مقاله کامل به آن پرداختم. اما از ۳ هزار و خورده ای کوینی که در بازار هست با پروتوکلهای ساختاری خیلی بهتر از این هم تا حالا نتونستن به عنوان یک تکنولوژی جهنده از first mover سبقت بگیرند. زیرا برخلاف باور اکثر مردم تکنولوژی بلاکچین بیتکوین همیشه قابل تغییر بوده و هست. فرق ادعا با عمل در ارزهای دیجیتال خیلی زیاد هست.
   اما در مورد پروتکل ماین پای هم باید بگم که گزینه های لازم برای اینکه یک عمل ماین رو انجام بده نداره و درواقع اگر بخوایم اون رو دسته بندی هم بکنیم، در دسته ایردراپ ها جای میگیره و بنظر شخص من هیچ عمل ماینی صورت نمیگیره. شما میتونین این مسئله رو از سایر کارشناسان حوزه ماینینگ هم بپرسید.
   با اینکه خودم معتقدم بیتکوین پول ۱۰۰۰ ساله آینده دنیا نخواهد بود، اما حتی اگر پروژه پای نتورک وارد بازار ارزهای دیجیتال هم بشه با وجود هزاران پروژه های بهتر و شفاف تر از این، هیچوقت نمیتونه به عنوان گزینه ای برای جای گزینی بیتکوین درنظر گرفته بشه

 • چه سرمایه ای قرار است از دست بدهیم .هر ۲۴ ساعت یک کلیک بزرگترین سرمایه ای است که ما گذاشته ایم. وقت ما اینقدر تو اینترنت به هدرمیرود که هر ۲۴ ساعت گذاشتن یک وقت دو دقیقه ای اهمیتی برایمان ندارد. سنگ مفت گنجشک هم مفت ! اگر واقعی باشد که سود کرده ایم اگر هم نباشد چیزی ازدست نداده ایم .من فکر میکنم کسانی که مخالفت میکنند کسانی هستند که ارزهای دیجیتال دیگر را دارند و از اضافه شدن رقیبی دیگر ضرر میکنند.

 • این سیستم که هیچ سرمایه گذاری اولیه ای نداره و بصورت آزمایشی راه اندازی شده استارت زدنش چه ضرری ممکنه داشته باشه؟ خب شاید این هم مثل بیت کوین یه آس رو کنه و جلو بزنه. امتحان کردنش منطقی نیست ؟ وقت زیادی هم نمیگیره ظاهرا

  • به نظر شخصی من خیر. این که این پروژه را با بیتکوین مقایسه میکنند فقط یک تبلغ برای ایجاد هایپ است و یک اشتباه بزرگ

 • سلام
  به فرض که تمام حرف های شما درست و اینها کلاه بردار ولی من چیزی از دست نمیدم به جز یه اکانت گوگل اگه یه چیزی از توش دراومد که چه بهتر اگه هم چیزی نشد نه خانی اومده نه خانی رفته
  والا

 • اواره ایرانم گفت:

  اولا به ما توضیح بدید کدوم ارز اول راه ی دولت پشتیبانی کرده و یا شرکت فیسبوک مال کیه مال سه دانشجو یا ی دانشجو؟؟؟ دوما به من توضیح بدید که اگه طرح کلاهبرداری یا جاسوسی باشه چی میشه مگه چین و آمریکا و روسیه با گوشی ها شون و شرکت های بزرگشون دارن چکار میکنن؟؟؟؟ سوم اینکه چرا نمی‌گیرد خیلی از ارز ها تاریخچه شون از کجا شروع شده؟ بعد میشه بگید اولین باری که گالیله گفت زمین گرد ه چه برخوردی باهاش شد😅😅 هر نوآوری اولش وحشتناکه نه؟؟؟؟ و نکته مهم تر این که هر چییزی برای ملت ممنوع میکنید سلطان ها که آخرش آقازاده ها میشن 😅😅😅

  • پای نتورک تا به حال هیچ نوآوری برای حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین نداشته. الان نزدیک به یک سال و نیم هم گذشته اما هنوز همه امیدوارن که روزی معجزه ای صورت بگیره. درحالی که تو همین زمان تکنولوژی دیفای به بازار معرفی شد و پروژه های زیادی با سودهای بسیار خوب در این بازار شروع به فعالیت کردند.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

  >