نمودار تعدیل

تاریخ بروز رسانی: 1400/04/19

تفاوت نمودار تعدیل شده و بدون تعدیل در چیست؟


نمودار تعدیل نشده چیست؟ نمودار تعدیل شده چیست؟ اگر شما هم از علاقمندان به مباحث تکنیکالی سهم‌ها هستید، احتمالا زیاد با عبارات نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده برخورد کردید.

در این مقاله قصد داریم ببینیم که نمودار تعدیل شده چه ویژگی‌هایی دارد؟ نمودار بدون تعدیل، به چه نموداری گفته می‌شود؟ و تفاوت این دو نمودار در چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال‌ها با ما همراه باشید.


در این مقاله می خوانید

نمودار تعدیل نشده چیست؟

نمودار تعدیل نشده، فقط تغییرات قیمت طی زمان را نشان می‌دهد و مواردی مانند تخصیص سهام جایزه به سرمایه‌گذاران و تقسیم سود نقدی میان آن‌ها در این نمودار جایی ندارد.

  • یکی از مواردی که باعث ایجاد تغییر قابل‌توجهی در قیمت سهام یک شرکت می‌شود، افزایش سرمایه است. افزایش سرمایه انواع مختلفی دارد و به دلایل مختلف مثل اصلاح ساختار مالی شرکت، راه‌اندازی  خط تولید جدید، تامین مالی و.... انجام می‌شود.

مقالات پیشنهادی : فیلتر رنج مثبت در بورس

بعد از هر افزایش سرمایه، قیمت سهام شرکت متناسب با میزان افزایش سرمایه کاهش پیدا می‌کند و به‌دنبال آن بر تعداد سهام سهامداران آن افزوده می‌شود. 

مثلا اگر شرکتی افزایش سرمایه 100 درصدی داشته باشد، بعد از افزایش سرمایه، قیمت آن نصف خواهد شد. اما این کاهش قیمت ناشی از قدرت عرضه و تقاضا نبوده است، بنابراین نمی‌توان آن را جزو روند طبیعی بازار در نظر گرفت. 

به‌دنبال کاهش قیمت سهم برای جلوگیری از زیان سرمایه‌گذاران، تعداد سهم هر فردی که در زمان افزایش سرمایه سهامدار شرکت بوده، 2 برابر خواهد شد. 

همانطور که گفتیم نمودار تعدیل نشده فقط تغییرات قیمتی را در نظر می‌گیرد. بنابراین بعد از افزایش سرمایه، نمودار قیمتی سهم با یک گپ قیمتی زیاد باز می‌شود. 

در شکل زیر نمودار قیمت-زمان سهام شرکت پلیمر آریا ساسول را مشاهده می‌کنید. به نقطه زرد رنگ روی نمودار دقت کنید. همانطور که می‌بینید قیمت سهم در این روز (دوشنبه، 22/10/1399) نصف قیمت سهم در روز معاملاتی قبلی است. اگر روی نقطه زرد رنگ توقف کنیم، به ما می‌گوید که به خاطر افزایش سرمایه 100 درصدی که منجر به دو برابر شدن سرمایه شرکت شده، قیمت سهم نصف شده است. بنابراین با یک گپ قیمتی بزرگی در نمودار مواجه می‌شویم.

حالا اگر قصد داشته باشیم نمودار سهم را از نظر تکنیکال بررسی کنیم، خواهیم دید که اندیکاتورها دیگر به‌درستی عمل نمی‌کنند و خطوط حمایتی و مقاومتی کارایی خود را از دست داده‌اند. بنابراین نمی‌توان از تحلیل نمودار قیمتی برای پیش‌بینی دقیق قیمت‌ها استفاده کرد.

نمودار تعدیل
  • از دیگر عواملی که باعث ایجاد گپ‌های قیمتی روی نمودار سهم می‌شوند، تقسیم سود نقدی (DPS) است.

 زمانی که شرکت‌ها سود نقدی تقسیم می‌کنند، به اندازه تقسیم سود، از قیمت سهامشان کاسته می‌شود. یعنی می‌توان گفت، هنگامی که سهم آماده معامله می‌شود، عاملی به‌جز نیروی عرضه و تقاضا بر قیمت‌ها تاثیر گذاشته است که باید خنثی شود (عامل اصلی تعیین قیمت در بازارها میزان عرضه و تقاضای موجود در آن است).

علاوه‌بر آن سرمایه سهامداران نیز تغییری نکرده و متناسب با سود تقسیمی و تعداد سهمشان وجه نقد به حسابشان واریز شده است.

حالا اگر بعد از تقسیم سود نقدی توسط شرکت، نمودار تعدیل نشده قیمتی آن را بررسی کنیم، طوری به نظر خواهد رسید که سهم با افت قیمتی همراه بوده و سهامداران آن ضرر کرده‌اند در حالی که در واقعیت این اتفاق نیفتاده است.

به سراغ نمودار سهم آریا می‌رویم. همان‌طور که در شکل بالا در نقطه آبی رنگ می‌بینید در این تاریخ شرکت به ازای هر سهم 1150 تومان سود تقسیم کرده است.

گپ قیمتی ایجاد شده نیز به‌خاطر تقسیم سود بوده و فاصله گپ ایجاد شده معمولا بسیار کمتر از گپی است که به‌خاطر افزایش سرمایه ایجاد می‌شود.

به‌طور کلی گپ‌های قیمتی ایجاد شده به‌خاطر دلایل ذکر شده، تحلیل تکنیکال سهم را با مشکل مواجه می‌کنند. بنابراین بهتر است برای تحلیل سهم از نظر تکنیکالی، از نمودارهای تعدیل شده استفاده کنیم.

در نمودارهای تعدیل شده تاثیر تغییرات بنیادی بر قیمت به‌طور منطقی نشان داده می‌شود.

نمودار تعدیل شده چیست؟

نمودار تعدیل شده، عوامل بنیادی‌ای را که منجر به افزایش تعداد سهم سهامداران و کاهش قیمت سهم می‌شوند نیز در نظر می‌گیرد و با توجه به این موارد قیمت را تعدیل می‌کند. یعنی علاوه‌بر تغییرات قیمتی، تاثیر عوامل بنیادی بر قیمت را نیز در نظر می‌گیرد. 

افزایش سرمایه که باعث افزایش تعداد سهم سهامداران می‌شود از مواردی است که باید تاثیر خود را بر نمودار نشان دهد تا تحلیلگر بتواند برداشت درستی از الگوهای قیمتی متشکل روی نمودار داشته باشد.

نمودار زیر شکل تعدیل‌شده نمودار سهام شرکت آریا ساسول است و تاثیر عواملی مانند افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی بر قیمت در نظر گرفته شده است.

نمودار تعدیل

با مقایسه این نمودار با نمودار قبلی، می‌توانیم تفاوت در نمودارهای تعدیل شده و نشده و تاثیر آن بر تحلیل را به وضوح ببینیم.

نمودار تعدیل شده یا نشده، از کدام استفاده کنیم؟

همانطور که دیدیم تفاوت در این دو نوع نمودار زیاد است بنابراین استفاده از هر کدام از آن‌ها نتایج متفاوتی می‌تواند به همراه داشته باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • روندها و کانال‌های قیمتی در نمودار تعدیل شده از اعتبار بالاتری برخوردارند. همچنین نواحی حمایتی و مقاومتی  به شکل درست‌تری در نمودار تعدیل شده عمل می‌کنند. به‌طور کلی نتایج حاصل از اندیکاتورها و اسیلاتورها در نمودار تعدیل‌شده، دارای دقت و اعتبار بیشتری است.

  • نمودار تعدیل نشده اطلاعاتی نظیر، بالاترین قیمتی که سهم تاکنون به خود دیده در اختیار افراد قرار می‌دهد . همچنین به ما می‌گوید که افزایش سرمایه‌های قبلی در چه قیمتی اتفاق افتاده است.

سقف‌ها و کف‌های تاریخی سهم نیز در این نمودار تعدیل نشده بهتر مشاهده می‌شوند. به‌طور کلی تاریخچه تغییرات قیمت را روی این نمودار می‌توان بهتر دید.

در آخر می‌توان گفت که برای تحلیل با توجه به استراتژی‌های معاملاتی خود، می‌توانید از هر دو نمودار استفاده کنید.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده کنید.

5/5 - (13 امتیاز)

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

عالی بود استفاده کردم بسیار سپاسگزارم

ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

خوب بود سپاس

مونا بزرگی
مونا بزرگی
2 سال پیش

عالی بود

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

4
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!