والت کاغذی

تاریخ بروز رسانی: 1400/12/01

والت کاغذی (paper wallet) چیست؟


والت‌ کاغذی یا همان پیپر والت (paper wallet)، یکی از انواع والت‌های سرد (آفلاین) هستند؛ که برای نگهداری ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین یا سایر رمزارزها استفاده می‌شوند. به نوعی می‌توان والت‌های کاغذی را به دلیل نوع نگهداری، یکی از امن‌ترین روش‌های ذخیره‌سازی در ارزهای دیجیتال برشمرد. والت کاغذی همان‌طور که از نامش مشخص است، از یک آدرس و یک کلید خصوصی تشکیل می‌شود که روی یک تکه کاغذ پرینت گرفته شده است.


در این مقاله می خوانید

پیدایش والت کاغذی (paper wallet)

تاکنون انواع مختلفی از والت‌ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند. یکی از مشکلاتی که در اکثر والت‌های نرم‌افزاری وجود داشته، مشکل هک‌شدن آن‌ها به دلیل اتصال به اینترنت بود. والت‌های سخت‌افزاری با روش نگهداری سرد، این مشکل را تا حد زیادی برطرف کردند. اما این در حالی بود که در والت‌های سخت‌افزاری هم به دلیل هزینه زیادی که برای خرید اولیه آن‌ها باید پرداخت می‌کردید، خصوصا برای حجم‌های پایین غیراقتصادی بود.

از این رو بازار نیاز به روش‌های جدیدی از نوع نگهداری سرد، اما کم هزینه داشت. به همین دلیل کیف پول‌های کاغذی یا پیپر والت‌ها (paper wallet) ایجاد شدند.

والت کاغذی

چرا والت کاغذی (paper wallet) امن است؟

نوع ایجاد کلید خصوصی در این نوع والت‌ و نحوه نگهداری به‌صورت سرد، باعث شده که این والت‌ها در دسته کیف پول‌های امن قرار بگیرند. کلید خصوصی والت‌های کاغذی فقط در اختیار کاربر قرار دارند و حتی در جایی ذخیره نمی‌شوند. نحوه ایجاد کلید خصوصی در والت‌های کاغذی نیز به‌صورت کاملا تصادفی و توسط خود کاربر ایجاد می‌شود.

نحوه ایجاد یک والت کاغذی

نحوه ایجاد یک والت کاغذی بسیار ساده است. کافی است ابتدا به سایت bitaddress.org مراجعه کنید. در این صفحه شما می‌توانید با حرکت ماوس روی صفحه مانیتور، یک کلید خصوصی کاملا تصادفی ایجاد کنید که درواقع کلید دسترسی به موجودی کیف پول شما است. آن‌قدر ماوس را تکان دهید تا نوار ابزار روی صفحه تا 100% پر شود. جالب اینجا است که با این‌کار احتمال این‌که کلید خصوصی تکراری ایجاد شود، به‌علت متغیر بودن نحوه حرکت ماوس تقریبا به صفر خواهد رسید. درعکس زیر نمونه این‌کار را مشاهده می‌کنید.

بعد از این‌که عملیات به پایان رسید، در یک صفحه جدید، کلید خصوصی و همچنین آدرس کیف پول به‌صورت یک متن نوشتاری به‌همراه کد QR به شما نمایش داده می‌شود. حال تنها کاری که باید بکنید، این است که این مشخصات را روی یک کاغذ پرینت گرفته و آن را در جایی امن نگهداری کنید.

نکته مهم امنیتی برای ایجاد یک والت کاغذی

از آن‌جایی که کلید خصوصی والت‌های کاغذی به‌صورت سرد و تصادفی تهیه می‌شوند، لذا برای تولید یک کلید خصوصی به‌هیچ عنوان نیاز به اینترنت هم ندارند. برخی از بدافزارها هستند که می‌توانند زمان ایجاد کلید خصوصی توسط شما، آن ‌را کپی کنند. به‌این ترتیب ممکن است که کلید خصوصی شما لو برود و در نهایت منجر به از دست دادن سرمایه شما شود.

راه حل:

راه حل بسیار ساده است. اولا دقت کنید جایی که قرار است والت کاغذی برای شما ایجاد کند، معتبر باشد. سایت معرفی شده در این مقاله معتبر است. همچنین برخی از والت‌های نرم‌افزاری نیز امکان ایجاد کیف‌پول‌های کاغذی را دارند. علت این است که متاسفانه سایت‌های فیشینگی برای این‌کار درست می‌کنند و کاربر با مراجعه به این سایت‌ها فکر می‌کند که در حال استخراج کلید خصوصی است، درصورتی که آن‌ها کلید خصوصی و آدرس از قبل مشخص شده‌ای را به شما می‌دهند و با واریز وجه به آن آدرس، فورا موجودی را برداشت می‌کنند.

دومین نکته این‌که گفتیم والت‌های کاغذی برای ایجاد یک کلید خصوصی نیاز به اینترنت ندارند. پس تنها کافی‌است برای وصل شدن به صفحه مورد نظر اینترنت داشته باشید. بعد از این مرحله می‌توانید برای اطمینان بیشتر، اینترنت خود را قطع کنید، با حرکت ماوس یک کلید خصوصی امن ایجاد کنید و آن را پرینت بگیرید. سپس دوباره می‌توانید اینترنت خود را وصل کنید. به این ترتیب با اطمینان بیشتری می‌توان گفت که کسی به کلید خصوصی شما دسترسی نخواهد داشت.

5/5 - (7 امتیاز)

درباره نویسنده

پویا بهایی‌پور

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
2 سال پیش

“احتمال این‌که کلید خصوصی تکراری ایجاد شود،به‌علت متغیر بودن نحوه حرکت ماوس تقریبا به صفر خواهد رسید”
چون در بلاک چین صدور کلید عمومی (مربوط به کلید خصوصی)برای عدم صدور مجدد ثبت نمیشود احتمال تکراری بودن کلید وجود دارد

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

1
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!