کارت اعتباری

تاریخ بروز رسانی: 1400/05/01

کارت اعتباری سهام عدالت


کارت اعتباری سهام عدالت چیست؟ بعد از گذشت چندین سال از تخصیص سهام عدالت، امسال خبرهای گوناگونی در رابطه با این سهم شنیدیم. در خرداد ماه بود که اخباری مبنی‌بر آزاد‌سازی این سهام منتشر شد و مشمولین این سهام با مراجعه به سایت samanese.ir توانستند از میزان سهام خود آگاه شوند. افرادی که قصد داشتند خودشان مدیریت این سهام را بر عهده بگیرند، روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کردند. چندی پیش اعلام شد، افرادی که قصد دارند سهام خود را بفروشند، می‌توانند برای فروش 30 درصد سهام عدالت به شعب بانک‌های مختلف و یا کارگزاری‌ها مراجعه کنند. اگر شما هم جزء مشمولین این سهام بودید و قصد دارید از آن استفاده کنید، خواندن این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

کارت اعتباری سهام عدالت

با توجه به رشد چشمگیر بازار سرمایه در ماه‌های اخیر، ارزش سهام عدالت تا مقدار زیادی افزایش پیدا کرده است. به‌دنبال شیوع کرونا و ایجاد اخلال در کسب‌وکار گروهی از افراد جامعه، اعلام شد که صاحبان سهام عدالت، می‌توانند با توجه به ارزش سهام خود، حدود نیمی از آن را در قالب کارت اعتباری خرید دریافت کنند.

در اواخر خرداد ماه بود که پیشنهاد این طرح داده شد و اکنون زمزمه‌هایی در رابطه با اجرایی شدن آن  به گوش می‌رسد و تعدادی از بانک‌ها برای صدور این کارت اعلام آمادگی کرده‌اند. ممکن است میزان مبلغی که بانک‌ها به این کارت اعتبار می‌دهند بر‌اساس سیاست‌های بانک، با هم متفاوت باشند.

در حال حاضر ارزش سهام 532 هزار تومانی چیزی بین 19 تا 20 میلیون تومان است، باتوجه به شنیده‌ها می‌توان گفت که تقریبا 9 الی 11 میلیون تومان اعتبار به این کارت تعلق خواهد گرفت، این میزان بسته به شرایط بازار می‌تواند متغیر باشد.

مزایای استفاده از این کارت

با‌توجه به سخنان سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، می‌توان گفت که اگر احساس می‌کنید واقعا به این مبلغ احتیاج دارید، از آن استفاده کنید، زیرا در صورت استفاده از این کارت باید مبلغ استفاده شده را طی مدت زمان مشخص شده توسط بانک پس دهید.

افرادی که از این طرح استفاده می‌کنند، در واقع سهام خود را در قالب وثیقه نزد بانک‌ها می‌سپارند و می‌توانند طی یک‌سال این مبلغ را به بانک پس بدهند. علاوه‌بر این می‌توانند همچنان صاحب سهام عدالت ارزشمند خود باشند. در صورتی که شخص اقساط خود را در بازه زمانی مورد نظر پرداخت نکند، بانک مالکیت سهام را برعهده خواهد گرفت و دیگر شخص مالک آن محسوب نمی‌شود. این سهام از این جهت ارزشمند است که شامل سهام 49 شرکت مختلف بورسی و غیربورسی است که قسمت عمده آن را سهام شرکت‌های پتروشیمی، پالایشی، فلزات اساسی و... تشکیل داده‌اند و نگهداری آن در بلند‌مدت توصیه می‌شود.

علاوه‌بر موارد ذکر شده نگهداری این سهام توسط مشمولینش از ایجاد اخلال در بازار نیز جلوگیری می‌کند.

طبق اخبار رسیده قرار است از 18 مرداد، مصادف با عید غدیر‌خم دومین مرحله آزادسازی سهام عدالت عملی شود. در این فرایند افراد می‌توانند 30 درصد دیگر از سهام خود را بفروشند.

سخنگوی ستاد آزاد‌سازی سهام عدالت آقای فهیمی، در گزارشی که با صدا و سیما داشت، در رابطه با کارت‌های اعتباری سهام عدالت چنین بیان کرد که دارایی سهام عدالت پشتوانه صدور این کارت قرار خواهد گرفت. و هر مشمول می‌تواند با مراجعه به نزدیکترین شعب بانک به صورت الکترونیکی و یا حضوری تقاضای کارت اعتباری کند.

بانک بدون دریافت هیچ مدرکی از فرد مشمول صرفا با احراز هویت آن فرد، کارت اعتباری را بر اساس میزان دارایی آن فرد، حداقل تا 50 درصد از ارزش دارایی اعتبار به کارت خواهد داد. برخی از بانک‌ها گفته‌اند حتی تا صد درصد ارزش سهام به مشمولین سهام عدالت، کارت اعتباری قابل استفاده در مراکز خرید، مراکز ارائه کننده کالا و خدمات تعلق خواهد گرفت. مشمولین باید اخبار مربوط به ارائه کارت اعتباری را از شعب بانک‌هایی‌ که قصد مراجعه به آن دارند، دنبال کنند. این کارت اعتباری همانند وام عمل می‌کند اما وام نیستند و اثر تورمی بر بازار به‌دنبال نخواهند داشت. مشمولان می‌توانند چیزی حدود 50 تا 60 درصد از دارایی خود را کارت اعتباری دریافت کنند. در ادامه به توضیح این که کارت‌های اعتباری چیستند و چگونه صادر می‌شوند می‌پردازیم.

سازوکار کارت‌های اعتباری

کارت‌های اعتباری که به آن‌ها credit card هم می‌گویند با هدف ایجاد قدرت خرید بیشتر مطابق با دستورالعمل‌های بانک مرکزی طراحی شده است. که دارنده آن، از محل اعتباری که به آن فرد تخصیص داده شده است می‌تواند بهای کالاها و خدمات مورد نیاز خود را پرداخت کند و حداکثر به اندازه اعتبار کارت (سقف اعتبار) می‌توان با آن خریداری کرد. با دریافت رمز اینترنتی که همان رمز دوم کارت است می‌توانید خرید اینترنتی یا تلفنی نیز با این کارت‌ها انجام دهید.

سهام عدالت

روش پرداخت بدهی

کارت‌های اعتباری انواع مختلفی دارند و بسته به نوع کارت اعتباری صادر شده و میزان اعتبار آن، در سررسیدهای معین برای مشتری صورت حساب ارسال می شود. مشتری در طی مهلتی که داده می‌شود می‌تواند از طریق مراجعه به شعب بانک و یا از طریق سامانه‌های اینترنتی نسبت به بازپرداخت قسط خود اقدام کند. اگر دارنده کارت اعتباری در مدت زمان تعیین شده، بدهی خود را پرداخت نکند، باید طبق قوانین بانکی که کارت را از آن گرفته، مبلغی را به‌عنوان جریمه دیرکرد در پرداخت، بپردازد. معمولا بانک‌ها قوانین و شرایط مختلفی دارند که با توجه به همان شرایط کارت صادر می‌کنند.

شرایط لازم برای دریافت کارت اعتباری

برای آگاهی یافتن از شرایط و مدارک لازم برای اخذ این کارت‌ها باید به بانک و یا سایت بانک مورد نظر خود مراجعه کنید. برخی از شرایط که در ادامه ذکر می‌شود در بسیاری از بانک‌ها یکسان هستند. برای مثال فردی که قصد دارد این کارت را بگیرد حداقل باید 18 سال تمام را داشته باشد و یک حساب کوتاه‌مدت، جاری و یا پس‌انداز در بانک مورد نظر داشته باشد.

معمولا بانک‌ها برای صادر کردن کارت اعتباری از شما تضمین می‌خواهند. این تضمین و وثیقه که می‌تواند در قالب دارایی‌های مختلف باشد، جهت اطمینان از بازپرداخت اقساط بانک، از شما گرفته می‌شود. همان‌طور که در ابتدای مطلب گفته شد، برای ارائه کارت اعتباری، بانک سهام عدالت شما را به‌عنوان یک وثیقه نزد خود نگه می‌دارد، تا اگر شما به تعهدات خود عمل نکردید آن را بجای بدهی شما بردارد. برای صدور این کارت معمولا حساب‌ها، سابقه گردش مالی و مدارک شغلی شما نیز جهت کسب اطمینان از توانایی شما در بازپرداخت بدهی‌ها بررسی می‌شود. باید به این نکته نیز توجه کرد که در صورت عدم پرداخت به‌موقع اقساط، مطابق با میزان اعتبار مصرف شده از کارت، جریمه به شما تعلق می‌گیرد.

این خدمات معمولا به افرادی که چک برگشتی و یا بدهی‌های بلندمدت ندارند، راحت‌تر تعلق می‌گیرد. مدارک شناسایی نیز از مواردی هستند که برای دریافت خدمات بانکی باید همیشه همراه شما باشند. معمولا بابت تسهیلات اعطایی، درصدی به‌عنوان سود از شما گرفته می‌شود. این سود بر‌اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار محاسبه می‌شود.

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده بفرمایید.

امتیاز این مقاله

درباره نویسنده

فائزه حیدری

به‌عنوان یک کارشناس ارشد مالی، برای من پول و مدیریت سرمایه بسیار جذاب است. از این جهت که بتوانم براساس مطلوبیت‌های خودم تصمیم بگیرم، نه براساس موجودی حساب بانکی‌ام.

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مونا بزرگی
مونا بزرگی
3 سال پیش

عالی بود

{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

1
0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!