پول داغ چیست؟

تاریخ بروز رسانی: 1401/06/30

پول داغ چیست؟


در دنیای معامله‌گری با اصطلاحات گوناگونی در تابلوخوانی و فیلترنویسی مواجه می‌شوید از جمله حجم مشکوک، ورود پول هوشمند و کد به کد حقیقی به حقوقی و اما یکی از این اصطلاحات پول داغ است.

پول داغ یا پول‌های درشت در هر دو طرف تابلو نمایان می‌شود؛ هم در سمت فروش می‌توانیم پول داغ داشته باشیم و هم در سمت خرید. هر دو نیز هشدارهایی به ما در نگهداری یا خرید سهم می‌دهند که باید به آن توجه کرد.

پول داغ به پول سرگردان و بزرگی گفته می‌شود که در بازار سهام، وارد یک سهم می‌شود و به مقدار زیادی از آن سهم را خریداری می‌کند یا ممکن است که از سهم خارج شود.


در این مقاله می خوانید

تفاوت پول داغ و پول هوشمند

هنگام تابلوخوانی با یکی از مواردی که رو به رو می‌شوید، تفاوت وزن خریدار و فروشنده است. اگر 100 نفر به فروش یک میلیون سهم بپردازند و در مقابل 20 نفر به خرید کل آن حجم بپردازند ما با وزن بیشتر خریداران نسبت به فروشندگان رو به رو می‌شویم، چراکه سهامداران خرد از سهم خارج شده‌اند و در مقابل سهامداران بزرگ جای آن‌ها را گرفته‌اند و میانگین خرید تعداد سهام آن‌ها بیشتر از فروشندگان بوده است.

در این مثال وزن خریداران به فروشندگان 5 است و در نتیجه قدرت بالای آن‌ها را نشان می‌دهد. اما ما نمی‌دانیم که چه مقداری از این حجم را چه کسانی خریده‌اند. ممکن است از این 20 نفر نزدیک به 15 نفر فقط حجم کمی را خریداری کرده باشند و حجم بالا دست افراد دیگر باشد و بنابراین همه آن‌ها سهامداران بزرگ نیستند.

برای این موضوع به بررسی معاملات می‌پردازیم و متوجه می‌شویم که مثلاً 3 نفر از این 20 نفر در حجم بسیار بالا به خرید سهام پرداخته‌اند، اما حجم خرید آنها خیلی بالاتر از میانگین ماهانه نبوده است.

اگر حجم خرید بالاتر از میانگین ماهانه باشد، در نتیجه با پول هوشمند رو به رو خواهیم بود اما اگر حجم پایین‌تر باشد ولی قدرت خریدار بالا باشد و سهم مناسبی از خرید روز را در اختیار داشته باشد به آن پول داغ می‌گوییم.

لزومی ندارد که پول درشت قطعاً هنگامی وارد سهم شود که وزن خریدار بیشتر از فروشنده باشد. بارها اتفاق افتاده که پول داغ وارد سهم شده اما وزن خریدار به فروشنده نیز پایین بوده است.

مقالات پیشنهادی : فیلتر پول هوشمند در بورس

پول داغ چیست ؟

پول داغ و سیگنال خرید و فروش

با تعریفی که از پول داغ دادیم به نظر می‌رسد که بررسی روند پول داغ سیگنال مناسبی برای خرید و فروش می‌تواند باشد، زیرا افرادی که با حجم بالا در یک سهم ورود می‌کنند یا از آن خارج می‌شوند احتمالاً اطلاعاتی دارند که باعث می‌شود، سهام در آینده کاهش یا افزایش یابد.

بنابراین برخی استراتژی خود را بر تحرکات سهم قرار می‌دهند. این در حالی است که پول داغ نمی‌تواند سیگنال کامل و مناسبی به ما بدهد، بلکه باید در کنار سایر موارد بنیادین و تکنیکالی مورد بررسی قرار گیرد. چراکه بازار هیچ قطعیتی ندارد و ممکن است در بازی سهام نتوانیم برنده شویم.

لاوه بر بحث پول داغ نیاز است تا به کد به کدها نیز دقت کنیم و متوجه شویم که این پول داغ بر اساس کد به کد به وجود نیامده است.

در کنار همه این موارد پول داغ، زمانی می‌تواند راهگشا باشد که ریسک به ریوارد مناسبی برای شما داشته باشد و در نتیجه با ورود به سهم بتوانید به خوبی به نتیجه برسید و کمترین خطری سرمایه شما تهدید نکند و اگر هم بازار خلاف روند تحلیلی شما اتفاق افتاد بتوانید با رعایت حد سود از سهم خارج شوید.

تشخیص پول داغ

تشخیص پول داغ

برای تشخیص پول داغ فرمول‌های مختلفی وجود دارد. البته این موارد جدای از اعلاناتی است که در کانال‌های تلگرامی یا بعضی سایت‌ها که با استفاده از فیلترهای گوناگون و ربات‌هایی که بازار را رصد می‌کنند، می‌توانید به دست بیاورید.

اما برای تشخیص پول داغ یکی از راه‌های سخت بررسی تاریخچه معاملات در سایت TSETMC است که با بررسی حجم معاملات و زمان و حجم آن‌ها می‌توانید به ورود یا خروج پول داغ در سهم پی ببرید.

با این حال بهترین راه استفاده از فیلتر نویسی است. کافی است با استفاده ساده از فیلتر زیر و ثبت آن در سایت TSETMC به بررسی سهم‌هایی که دچار پول داغ شده‌اند پی ببرید. فیلترنویسی باعث می‌شود که سریع‌تر و راحت‌تر به اهداف خود برسید و بتوانید به خوبی سهم خود را شناسایی و نسبت به آن بهتر تصمیم بگیرید.

مقالات پیشنهادی : فیلترنویسی در بورس

فیلتر پول داغ: (1)

(tvol)>2*(([ih][0].QTotTran5J+[ih][1].QTotTran5J+[ih][2].QTotTran5J+[ih][3].QTotTran5J+[ih][4].QTotTran5J+[ih][5].QTotTran5J+[ih][6].QTotTran5J+[ih][7].QTotTran5J+[ih][8].QTotTran5J+[ih][9].QTotTran5J+[ih][10].QTotTran5J+[ih][11].QTotTran5J+[ih][12].QTotTran5J+[ih][13].QTotTran5J+[ih][14].QTotTran5J+[ih][15].QTotTran5J+[ih][16].QTotTran5J+[ih][17].QTotTran5J+[ih][18].QTotTran5J+[ih][19].QTotTran5J+[ih][20].QTotTran5J+[ih][21].QTotTran5J+[ih][22].QTotTran5J+[ih][23].QTotTran5J+[ih][24].QTotTran5J+[ih][25].QTotTran5J+[ih][26].QTotTran5J+[ih][27].QTotTran5J+[ih][28].QTotTran5J+[ih][29].QTotTran5J)/30)&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)>=2*((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)>=(pc)&&(plp)>0

فیلتر پول داغ (2):

(tvol)>3*[is5]&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)>=2*((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)>=(pc)&&(plp)>0

فیلتر پول داغ (3):

(tvol)>4*[is6]&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)>=2*((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)>=(pc)&&(plp)>0

جمع‌بندی

اهمیت بررسی پول داغ بر کسی پوشیده نیست و نیاز است تا حتماً نسبت به آن آشنایی داشته باشید و بتوانید به خوبی آن را بررسی کنید. با این حال پول داغ همه چیز را نمی‌گوید و سایر پارامترها در تصمیم‌گیری نسبت به سهام تاثیرگذار هستند.

علاوه بر این ممکن است در یک روز چندین بار پول داغ در طرف فروش و چند بار در طرف خرید تابلوی سهم ظاهر شود و بنابراین بررسی‌های بیشتر سهم در این زمینه به شدت مهم است که چه اتفاقاتی در آن در حال رخ دادن است.

به طور کلی ابزارهای گوناگون به ما در تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کنند و فیلتر پول داغ نیز می‌تواند در کمتر اشتباه کردن به ما کمک کند. 

5/5 - (1 امتیاز)

درباره نویسنده

میلاد مرتجی

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
{"email":"آدرس ایمیل وارد شده نامعتبر است","url":"آدرس وب‌سایت وارد شده نامعتبر است","required":"لطفا فیلد‌های مشخص شده را تکمیل نمایید"}

مقالات پیشنهادی


بورس ایران بخش‌های گوناگونی دارد؛ از جمله بازار بورس و اوراق بهادار، بازار آتی و

0
شما هم نظر بدهیدx
Success message!
Warning message!
Error message!