کوین دش

۱۴۰۰/۰۴/۲۱

با کوین دش (DASH) میلیونر شوید!

کوین دش بعنوان یکی از ارزهای دیجیتال از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری لایه‌ای محسوب می‌شوند. در این بین شاید شناخت کافی از این‌که، هرکدام از کوین‌های مختلف حاضر در بازار چه خاصیتی دارند، کمک بزرگی برای انتخاب یک سرمایه‌گذاری بهتر محسوب شود. در این مقاله قرار است به معرفی کوین دش (DASH) بپردازیم و بگوییم که DASH چیست و چگونه می‌توان با کوین دش بهترین سرمایه‌گذاری را انجام داد؟

معرفی کوین دش (DASH)

کوین دش با آدرس سایت Dash.org یکی از قدیمی‌ترین ومعروف‌‌ترین ارزهای دیجیتال است که در سال ۲۰۱۴ به بازار معرفی شد. کوین دش یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز محسوب می‌شود که خاصیت‌های متفاوتی نسبت به بیت‌کوین دارد.

پس از افزایش قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۳، کاربران بیت‌کوین در زمان انتقال با مشکل افزایش زمان انتقال در شبکه مواجه شدند. این امر باعث شد تا هزینه انتقال بیت‌کوین در شبکه نیز افزایش یابد. از این رو در ژانویه ۲۰۱۴، فردی به‌نام دافیلد با تغییرات اساسی در شبکه بلاکچین بیت‌کوین نسخه جدیدی را با نام دش (DASH)  به بازار معرفی کرد. او ایده‌های زیادی برای بهبود شبکه بیت‌کوین داشت، اما از آنجایی که توان این تغییرات را نداشت، تصمیم گرفت تا کوین جدیدی را ایجاد کند.

جالب است بدانیم که کوین دش در ابتدا با نام XCoin در بازار منتشر شد، اما کمی بعد به دارک‌ کوین (Darkcoin) تغییر پیدا کرد و در نهایت و در ۲۵ مارس ۲۰۱۵، نام نهاییِ دش (Dash) برای آن انتخاب شد.

کوین دش

تغییرات مهم کوین دش

یکی از ایراداتی که آقای دافیلد به شبکه بیت‌کوین وارد می‌دانست، شفاف بودن بیش از اندازه و قابلیت رهگیری تراکنش‌های آن بود. برخلاف اکثر مردم که فکر می‌کنند شبکه بیت‌کوین یک شبکه کاملا مخفی و غیرقابل ردگیری برای انجام کارهای خلاف از نظیر پولشویی و قاچاق و... استفاده می‌شود؛ شبکه بلاکچین بیت‌کوین کاملا شفاف و قابل رهگیری در دنیا است. بر همین اساس کوین دش تغییراتی در شبکه خود به‌وجود آورد که به‌جز افزایش حریم خصوصی، قابلیت تراکنش غیرقابل ردگیری را هم دارد.

یکی‌دیگر از تغییراتی که برای کوین دش درنظر گرفته شد، افزایش سرعت تراکنش‌ها در شبکه دش بود. همان‌طور که گفتیم، بعد از افزایش تراکنش‌های شبکه ‌بیت‌کوین در اوج قیمت‌های سال ۲۰۱۳، این شبکه دچار کندی قابل محسوسی شد. البته تاکنون برای حل این مشکل، تغییرات زیادی نظیر انواع سگویت‌ها (Segwit) روی شبکه بیت‌کوین صورت گرفته است که همگی به کاهش زمان این انتقال کمک می‌کند، اما پیش‌بینی می‌شود که این تغییرات کافی نیست و با افزایش قیمت بیت‌کوین، مجددا شاهد افزایش زمان تراکنش‌ها و به‌دنبال آن افزایش هزینه کارمزد شبکه خواهیم بود.

توسعه‌دهندگان دش برای رفع این مشکل، با تغییرات زیادی که روی شبکه بیت‌کوین و در قالب یک فورک انجام دادند، درنهایت باعث کاهش هزینه کارمزد و افزایش سرعت تراکنش‌ها در شبکه دش شدند. به‌طوری که سرعت تراکنش در شبکه کوین دش درحال حاضر حدود یک ثانیه است.

Dash

Bitcoin

مقایسه

Dash.org

Bitcoin.org

وبسایت

۱۸,۹۰۰,۰۰۰ 

۲۱,۰۰۰,۰۰۰ 

تعداد کل کوین

بله

خیر

قابلیت مسترنود

۶۶۵ میلیون دلار

۱۶۷ میلیارد دلار

ارزش کل بازار

۷۷ دلار

۹۴۰۰ دلار

قیمت

۲ دقیقه و ۴۰ ثانبه

۱۰ دقیقه

بلاک تایم

بله

خیر

تراکنش غیرقابل رهگیری

۵۶

۵-۶

حداکثر تراکنش بر ثانیه

الگوریتم شبکه دش

الگوریتم‌های زیادی بعد از بیت‌کوین در دنیای رمزنگاری ارزهای دیجیتال مطرح شدند، یکی از این الگوریتم‌ها الگوریتم X11 است که در شبکه دش نیز استفاده می‌شود. این الگوریتم همانند الگوریتم Scrypt (الگوریتم لایت‌کوین) عمل می‌کند. اما این الگوریتم با استفاده از تکنولوژی Private Send و با اعمال تغییراتی توسط ترکیب کردن هش‌های هر بلوک با بلوک‌های دیگر، به کاربر اجازه ناشناس بودن را حین انجام تراکنش‌ها می‌دهد و به‌این ترتیب، سابقه فعالیت و موجودی کاربران روی شبکه دش غیرقابل دسترس خواهد بود. ضمن این‌که بلاک‌تایم آن نیز به ۲ دقیقه و ۴۰ ثانیه کاهش پیدا کرده است و در هر بلاک نیز سختی شبکه مجدد تنظیم خواهد شد.

مشخصات فنی  و قیمت دش

تعداد کل دش‌های جهان قرار است در نهایت ۱۸۹۰۰۰۰۰ دش باشد که از این تعداد، درحال حاضر بیش از ۹۵۰۰۰۰۰ دش در گردش است. این یعنی درحال حاضر حدود ۵۰% کوین‌های دش هنوز وارد شبکه نشده‌اند.

این کوین در زمان نوشتن این مقاله، با حدود قیمت ۷۷ دلار و ارزش بازار ۷۳۷ میلیون دلاری، در رتبه ۲۱ سایت Coinmarketcap قرار دارد.

همچنین از طریق لینک سایت Github نیز می‌توانید منبع لایه باز بودن کد شبکه کوین دش را بررسی کنید.

کوین دش با قیمت ۰.۳ دلار در سال ۲۰۱۴ میلادی کار خود را آغاز نمود و تا پایان سال ۲۰۱۶ قیمت هر واحد دش حدود ۱۰ دلار بود. اما از ابتدا سال ۲۰۱۷ روند صعودی خود را آغاز نمود. به‌طوری که این ارز دیجیتال در دسامبر سال ۲۰۱۷ به بیشترین قیمت خود تا به امروز یعنی ۱۵۱۲ دلار را تجربه کرد. اما از سال ۲۰۱۸ تا کنون روند اصلاحی را در پیش گرفته و در زمان نوشتن این مقاله حدود ۷۷ دلار قیمت دارد.

تاریخچه قیمت کوین دش

ماینینگ دش

الگوریتم شبکه بیت‌کوین برای ماینینگ و استخراج، کمی متفاوت‌تر از شبکه کوین دش است. همان‌طور که از قبل توضیح دادیم، الگوریتم کوین دش X11 است. این الگوریتم شامل ۱۱ الگوریتم رمزنگاری گوناگون است. بنابراین برای ماینینگ کوین دش، پردازنده‌های گرافیک (GPU) بیشتر از CPU مناسب است. چرا که پردازنده‌های گرافیکی در این زمینه دارای قدرت بیشتری هستند. این امر باعث می شود ماینینگ دش برروی سخت‌افزارهای عمومی‌تری انجام شود و در دسترس عموم باشد. به‌این ترتیب تمرکززدایی در ماینینگ کوین دش اعمال می‌شود.

به‌عبارت دیگر استخراج کوین دش هم از طریق پردازنده‌های گرافیکی (GPU)، هم از طریق CPU و هم از طریق دستگاه‌های ASIC امکان‌پذیر است.

نقش مستر نود (Masternode) در شبکه دش

یکی‌دیگر از تغییرات مهمی که روی شبکه کوین دش صورت گرفت، افزودن قابلیت مستر نود (Masternode) به شبکه دش است. مستر نودها یا همان گره‌ها، برای اولین‌بار در شبکه بلاکچین دش معرفی و به کار گرفته شدند. درواقع مستر نودها کامپیوترهایی حاوی کیف پول‌های کوین دش و با موجودی حداقل ۱۰۰۰ DASH هستند که یک نسخه کامل از تمام تراکنش‌های روی شبکه بلاکچین را ذخیره و برای سایر گره‌ها ارسال می‌کنند. همچنین وظیفه قفل کردن تراکنش‌ها، انجام تراکنش‌های آنی، ترکیب واحدهای کوچک با یکدیگر و تبدیل آن‌ها به یک واحد اصلی (پرداخت‌های غیرقابل رهگیری) را برعهده دارند. این کامپیوترها علاوه بر موجودی حداقل ۱۰۰۰ DASH، نیازمند IP اختصاصی و Uptime 23 ساعت در روز هستند. به‌عبارت دیگر باید سرورها حداقل ۲۳ ساعت در طول روز روشن بوده و به شبکه جهانی اینترنت و دیگر مستر نودهای DASH متصل و آماده سرویس دهی باشند( ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز می‌کنند).

کوین دش

مستر نود دش چه سودی دارد؟

مستر نودهای کوین دش درواقع مثل سهامداران عمده یک شرکت هستند. مستر نودهای ارشد در شبکه دش، هر‌کدام یک حق رای دارند که می‌توانند از آن در تصمیم گیری‌های مهم برای مشارکت و مدیریت در رابطه با تکامل و توسعه شبکه  DASH، تخصیص بودجه برای توسعه امکانات مختلف و…. استفاده کنند.

به هر مستر نود در ازای ارائه این خدمات، درصدی از جایزه استخراج هر بلاک در شبکه بلاکچین DASH را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. این جایزه به نوبت بین مستر نودها تقسیم می‌شود. به‌عبارتی دیگر اگر یک واحد کوین دش به‌عنوان پاداش توسط ماینرها استخراج شود، این مقدار به شرح زیر در بین مشارکت‌کنندگان تقسیم خواهد شد.

  • ۴۵% مقدار پاداش به ماینرها تعلق می‌گیرد.
  • ۴۵% مقدار پاداش به مستر نودها تعلق می‌گیرد.
  • ۱۰% پاداش هم برای تامین منابع برای توسعه آتی کوین دش ذخیره می‌شود.

به‌این ترتیب کوین دش همواره ۱۰% از پاداش ماینینگ شبکه را برای توسعه کوین ذخیره‌سازی می‌کند و می‌تواند گفت که به‌نوعی دارای یک پروتکل خودگردانی برای تامین سرمایه است.

استراتژی سرمایه‌گذاری کوین دش

کوین دش می‌تواند یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های لایه‌ای شما محسوب شود. یک سرمایه‌گذاری ساده و بسیار سودآور. اگر هم‌اکنون مستر نود کوین دش باشید، ماهیانه حدود ۵.۰۶ دش و سالانه حدود ۶۰.۷۲ دش دریافت خواهید کرد. با احتساب خرید ۱۰۰۰ دش اولیه، متوجه می‌شوید که کوین دش به‌صورت سالانه ۶% سود تقسیمی بین مستر نودهایش تقسیم می‌کند.

درواقع شما با سرمایه‌گذاری روی کوین دش، هم دلار خریداری کرده‌اید و هم سالانه ۶% سود سهم دریافت خواهید کرد. لازم به‌ذکر است که این سود به‌صورت هفتگی محاسبه و به مستر نودها پرداخت می‌شود. این مقدار سود با قیمت ۷۷ دلار در سال ۲۰۲۰، برابر با ماهیانه ۳۸۹ دلار و سالانه بیش از ۴۶۰۰ دلار خواهد بود. عدد جذابی است نه؟

جذاب‌تر این‌جاست که با افزایش روزافزون کاربران حوزه ارزهای دیجیتال، روند کوین دش نیز مجدد صعودی شود. در این‌صورت محاسبه کنیم که این سودمان چقدر خواهد شد:

فرض کنید که قیمت کوین دش، در بازار صعودی آینده فقط به نصف قیمت سقف قبلی خود برسد. در این‌صورت سرمایه‌گذاری ما ماهیانه ۵.۰۶ دش با قیمت حدود ۷۵۰ دلار خواهد بود. به‌عبارتی دیگر در این‌صورت ماهانه ۳۷۹۵ دلار و سالانه ۴۵۵۴۰ دلار سود سرمایه‌گذاری مستر نود دش خواهد بود.

کار ما به اینجا ختم نمی‌شود زیرا هنوز ۱۰۰۰ دش اولیه که با قیمت ۷۷ دلار (ارزش کل ۷۷۰۰۰ دلار) و برای مستر نود بودن خریداری کرده بودیم، هم‌اکنون دارای ارزشی معادل ۷۵۰ هزار دلار است!

به همین سادگی شما می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های لایه‌ای بسیار جذابی را در دور و برتان پیدا کنید. شاید سخت‌ترین قسمت سرمایه‌گذاری روی مستر نود بودن کوین دش، خرید ۱۰۰۰ دش اولیه باشد. اما یکی از امن‌ترین و پرسودترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که می‌توان با ریسک بسیار پایین انجام داد.

برای مستر نود شدن Dash چه کار باید کرد

همان‌طور که توضیح دادیم، هرشخص حقیقی می‌تواند به یک مستر نود برای کوین دش تبدیل شود. البته برای جلوگیری از خراب‌کاری‌های احتمالی، چندین شرط برای مستر نود شدن تعیین می‌شود، تا سلامت شبکه به خطر نیافتد. اولین شرط داشتن مقداری مشخص از یک رمزارز است که باید به شکل وثیقه در اختیار شبکه قرار داده شود. این وثیقه باعث می‌شود هر مستر نود، سهمی ‌قابل توجه در شبکه داشته باشد و در نتیجه به ضرر آن اقدامی ‌انجام ندهد.

شرایط عمومی مستر نود شدن کوین دش به شرح زیر است:

  • خرید و بلوکه کردن ۱۰۰۰ واحد د کوین دش درون کیف پول اختصاصی
  • داشتن یک IP اختصاصی
  • داشتن یک سرور مجازی VPS برای اتصال دائم به شبکه کوین دش
  • داشتن فضای کافی برای ذخیره، نگهداری و بروز‌رسانی بلاکچین شبکه dash

جمع‌بندی کوین دش

سرمایه‌گذاری‌های مختلفی در اطراف ما وجود دارند که ممکن است ما از خیلی از آن‌ها بی‌خبر باشیم. اگر قصد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، پیشنهاد می‌کنم که حتما موضوع را با کارشناسان و متخصصان این حوزه درمیان بگذارید و سعی کنید که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. برای مستر نود شدن ارزهای دیجیتال دیگه‌ای هم وجود دارند که هرکدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند. به‌نظر شما کدام‌یک از ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و دریافت سود ماهانه شرایط بهتری دارند؟

می‌توانید ویدیوهای بیشتری از تالاربورس را در آپارات (شبکه اشتراک ویدیو) و همچنین کانال یوتیوب تالاربورس مشاهده بفرمایید.

پویا بهایی‌پور

درباره نویسنده مقاله :

من در بازارهای مالی سود نمی‌کنم بلکه زندگی می‌کنم. نتیجه تمامی مطالعه و تحقیقات من در این حوزه به همین یک جمله خلاصه می‌شود. تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم.

اشتراک
اطلاع از
guest
13 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
سیروس مجللی
سیروس مجللی
6 ماه پیش

در حال حاضر اواخر اسفند ۹۹ قیمت دش در کمترین قیمت ۲۰۰ دلار است وقتی سیر صعودی طی میکند به ۳۳۲ دلار نیز میرسد

ali
ali
8 ماه پیش

بسیار ممنون از توضیحاتتون.عالی بود.کاش ارزهای معتبری که قابلیت مستر نود شدن رو دارند لیست میکردید.با تشکر

iran rich
iran rich
8 ماه پیش

عالی بود خیلی کامل

پیمان
پیمان
1 سال پیش

سلام وقت بخیر
چطوری کوین دش بخرم یا استخراج کنم
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
یاعلی

KarGar
KarGar
1 سال پیش

بهترین و «ارزانترین» و ساده‌ترین راه برای نگه‌داری، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران صرافی زیر است:
https://nobitex.ir

محسن
محسن
1 سال پیش

با سلام.در ابتدا علاقه زیادی به ارزهای دبجیتال نداشتم و از طرفی اطمینان هم به خرید این ارزها نداشتم اما مدتیه که حس اطمینان و علاقه اندکی پیدا کردم برای سرمایه گذاری در خرید این ارز اما هیچگونه اطلاعات خاصی در مورد روش خرید،نحوه محاسبه سود و ضرر،نحوه فروش و کلا از صفر میخواهم در این زمینه شروع کنم.اکنون از شما درخواست راهنمایی در این زمینه را از خط صفر به بعد را دارم.

امیر
امیر
1 سال پیش

مطلب جالبی بود ،برام خیلی تازه گی داشت

هادی
هادی
1 سال پیش

سلام قیمت هر واحد کوین دش چند است؟

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

مقالات پیشنهادی


دوره‌های حرفه‌ای آموزش سرمایه‌گذاری در بورس را آغاز کنید...

13
0
شما هم نظر بدهیدx
()
x